-
KRS TKKF "TRIATHLON" Dąbrowa Górnicza* SPORT DG < REKREACJA i WYPOCZYNEK DG < TRIATHLON DG
* SPIS DG < STRONA GŁÓWNA DG < NOWOŚCI DG


TO JEST STRONA
MIESZKAŃCA MIASTA
STRONA GŁÓWNA
DĄBROWA GÓRNICZA

TRIATHLON DG - STRONA GŁÓWNA


|:
POLSKA

|:
TRIATHLON W POLSCE
|:
ZNANI POLSCY ZAWODNICY


-


TRIATHLON W POLSCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv
200700707 Jaworzno. I Misrzostwa Jaworzna w Triathlonie. (FOTO: Nadesłał Jerzy Sufranowicz)


W Polsce pierwsze zawody triathlonowe odbyły się 14 lipca 1984 r. w Kiekrzu koło Poznania.


Na dystansie 1,5 pływania, 50 km. jazdy rowerem i 20 km. biegu zdecydowane zwycięstwo w czasie 3:19.15 godziny odniósł Jan Olesiński, mistrz świata w pięcioboju.

25 czerwca 1988 roku w Poznaniu wyłoniony został pierwszy mistrz Polski w triathlonie na dystansie 1,2 - 90 - 21,1 km.. Został nim Mirosław Mizera z Warszawy.

Po dwóch i pół roku działania Krajowej Komisji Triathlonu, po konsultacjach z Europejską Unią Triathlonu i Komitetem do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej rozpoczęto przygotowania do powołania Polskiego Związku Triathlonu. Opracowano statut związku i zwołano zebranie założycielskie. Odbyło się ono 8 września 1989 r. w Warszawie i od tej daty rozpoczyna się historia PZTri.

26 września 1989 roku na podstawie decyzji Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej wpisano Polski Związek Triathlonu do rejestru Stowarzyszeń Kultury Fizycznej i zatwierdzono statut związku. Pierwsze czterolecie PZTri to koncentracja na stworzeniu regulacji prawnych i systemu współzawodnictwa sportowego dla wszystkich kategorii wiekowych. Opracowano i wprowadzono w tym okresie m.in.: procedurę rejestracji członków Związku (klubów), system rejestracji zawodników, system licencji zawodniczych ważnych poza granicami kraju.

Opracowano klasy sportowe dla zawodników oraz zasady współzawodnictwa w postaci Pucharu Polski w Triathlonie i Grand Prix Polski w Duathlonie.

Polski Związek Triathlonu działa w Warszawie.
-


ZNANI POLSCY ZAWODNICY ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Ewa Dederko

(ur. 19 maja 1974) - polska triathlonistka, olimpijka z Pekinu.

Startuje w triathlonie i w dyscyplinach pokrewnych : duathlonie oraz aquathlonie. Dederko startowała również w maratonie (rekord życiowy 2:47:09, Poznań 2004 i półmaratonie (rekord życiowy 1:16:31 Katowice 2006).

Sukcesy

* 12-krotna mistrzyni Polski (w różnych odmianach triathlonu i duathlonu)
* Puchar Polski w triathlonie Radom 2004
* Puchar Europy w triathlonie Sofia 2002
* 5. miejsce na mistrzostwach świata w Aquathlonie Cancun 2002
* 2. miejsce w Pucharze Świata w Duathlonie Luksemburg 2002
* 30. miejsce w triathlonie podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2008

Oficjalna strona Ewy Dederko http://ewadederko.pl

Marcin Florek

(ur. w Elblągu) - polski lekkoatleta, triathlonista. Zawodnik MKS Truso Elbląg i Kadry Olimpijskiej. Aktualny młodzieżowy i seniorski Mistrz Polski w triathlonie.

Zawodnik jest 14-krotnym Mistrzem Polski w różnych kategoriach wiekowych.

Jerzy Górski

(ur. 4 grudnia 1954 w Aleksandrowie) - polski sportowiec, mistrz świata w podwójnym triathlonie z 3 września 1990. Laureat nagrody za wybitne osiągnięcia dla polskiego sportu (1990), w 1996 otrzymał przyznawany przez Przegląd Sportowy i Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki tytuł Olimpionika. Ma żonę Renatę i czternastoletnią córkę Hanię, chorą na ADHD.

30 czerwca 1990 startował on w biegu Western State Endurance Run, 100 Miles on Day, który ukończył w czasie 25 godzin, 5 minut i 22 sekund, zajmując 141. miejsce. W 1991 wystartował w maratonie nowojorskim, uzyskując wynik 3 godzin, 2 minut i 50 sekund.

Jerzy Górski jest członkiem Polskiego Związku Triathlonu, prezesem założonego przez siebie Centrum Sportowego "Głogowski Triathlon" i organizatorem wielu zawodów triathlonowych oraz biegów.

Marek Jaskółka

(ur. 1976 w Rudzie Śląskiej) - polski triathlonista.

Mieszka od 1988 roku w Ritterhude (Niemcy), triathlon trenuje od 1992 roku. Czterokrotny mistrz Polski: na dystansie olimpijskim (2005, 2008) oraz na dystansie sprinterskim (2004, 2005). Reprezentant Polski na igrzyska olimpijskie w Pekinie.

W kwietniu 2008 Jaskółka zajął w zawodach PŚ rozegranych w koreańskim Tongyeong siódme miejsce. W rankingu światowym (czerwiec 2008) zajmuje 30. miejsce. Ma także niemieckie obywatelstwo. Do roku 2003 reprezentował Niemcy. Kiedy został pominięty przy ustalaniu niemieckiej kadry na zawody PŚ w Hamburgu, zrezygnował z dalszych startów w barwach Niemiec, choć nadal trenuje z zawodnikami tego kraju.

Oficjalna strona zawodnika - http://www.marekjaskolka.de

aktualizacja: sobota, 22 styczeń 2011.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_<< WRÓĆ - TRIATHLON <<

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.
Strona opracowana na podsawie materiałów Wikipedii.