-
KRS TKKF "TRIATHLON" Dąbrowa Górnicza* SPORT DG < REKREACJA i WYPOCZYNEK DG < TRIATHLON DG
* SPIS DG < STRONA GŁÓWNA DG < NOWOŚCI DG


TO JEST STRONA
MIESZKAŃCA MIASTA
STRONA GŁÓWNA
DĄBROWA GÓRNICZA

TRIATHLON DG - STRONA GŁÓWNA


|:
TRIATHLON - DYSCYPLINA SPORTOWA

|:
TRIATHLON
|:
DYSTANSE TRIATHLONU
|:
ODMIANY TRIATHLONU


-


TRIATHLON ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv
TRIATHLON (gr. trójbój) - wszechstronna dyscyplina sportowa będąca kombinacją pływania, kolarstwa i biegania. Zawodnik kolejno płynie, jedzie na rowerze i biegnie, a czas końcowy obejmuje również zmianę stroju sportowego.
Pierwszy triathlon zorganizowano 25 września 1974 r. w San Diego w Kalifornii (USA) na dystansie 500 jardów pływania, 5 mil jazdy rowerem i 6 mil biegu, a w 2000 roku wszedł do rozgrywek olimpijskich na Igrzyskach w Sydney.

W Polsce pierwszy triathlon odbył się w Kiekrzu koło Poznania 14 lipca 1984 roku
na dystansie 1,5 km. / 50 km. / 20 km.

Triathlon rozgrywany jest na kilku dystansach.
-


DYSTANSE TRIATHLONU ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv

SUPER SPRINTERSKI
0,6 km pływania / 15 km jazdy rowerem / 3 km biegu

SPRINTERSKI
0,75 km pływania / 20 km jazdy rowerem / 5 km biegu

OLIMPIJSKI
1,5 km pływania / 40 km jazdy rowerem / 10 km biegu

INTERNATIONAL TRIATHLON UNION (ITU)
długi dystans
3 km pływania / 80 km jazdy rowerem / 20 km biegu

HALF-IRONMAN (Ironman 70.3)
1,9 km pływania / 90 km jazdy rowerem / 21 km biegu

Ironman 70.3, również znany pod nazwą Half Ironman, to zawody triatlonowe organizowane przez World Triathlon Corporation. Wyścigi organizowane są na dystansach: 1,9 km (1,2 mil) pływanie, 90 km (56 mil) jazda na rowerze i 21,1 km (półmaraton, 13,1 mil) bieg. Człon nazwy 70.3 wywodzi się z sumowania mil z poszczególnych dyscyplin wyścigu: 1,2+56+13,1=70,3 mile. Całość dystansu i jego poszczególne części stanowią połowy pełnego wyścigu Ironman rozgrywanego na dystansach: 3,8 km (2,4 mil) pływanie, 180 km (112 mil) jazda na rowerze i 42,2 km (maraton, 26,2 mil) bieg.

Mistrzostwa Świata w wyścigach Ironman 70.3 odbywają się każdego roku w Clearwater na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

Wyścigi triatlonowe Ironman 70.3 w Europie i na świecie

Obecnie zawody Ironman 70.3 to jeden z najdynamiczniej rozwijających się i najbardziej popularnych startów triatlonowych na świecie. W każdym ze startów bierze udział kilkuset zawodników. Wyścigi otwarte są również dla sportowców nieprofesjonalnych lub amatorów. Około 5-10% startujących to zawodnicy profesjonalni, zazwyczaj klasyfikowani są w osobnej kategorii.

W 2009 roku zostanie zorganizowane 30 zawodów Ironman 70.3 kwalifikujących do startu w Ironman World Championship 70.3 w Clearwater na Florydzie. Dodatkowo na świecie organizowane są starty pod logo Ironman 70.3, według pełnych praw i przepisów organizacji, jednakże bez prawa do przydzielania miejsc na mistrzostwa świata.

Najbliżej Polski zawody Ironman 70.3 odbywają się w St. Pölten koło Wiednia w Austrii Ironman 70.3 Austria i Wiesbaden/Rheingau-Taunus-Kreis w Niemczech Ironman 70.3 Germany.

Pozostałe europejskie starty:

U.K. Ironman 70.3 nad zbiornikiem Wimbleball Lake koło Exmoor w Anglii
Monaco Ironman 70.3 w Monako
Ironman 70.3 Switzerland w Rapperswil-Jona nad Jeziorem Zuryskim w Szwajcarii
Antwerp Ironman 70.3 w Antwerpii w Belgii.

Pływanie

Pływanie w zawodach Ironman 70.3 odbywa się na dystansie 1,9 km na otwartych akwenach: jeziorach, morzu lub w oceanie. Zawodnik może pokonać wyznaczoną trasę dowolnym stylem pływackim. Często z uwagi na temperaturę wody organizatorzy dopuszczają możliwość startu w neoprenowych piankach - jednak zazwyczaj ostateczna decyzja zapada na 24h przed startem. Z przyczyn organizacyjnych czas potrzebny na pokonanie dystansu w wodzie jest ograniczony, tzw. cut off time, np.: w Ironman 70.3 Austria dla pływania, wynosi 1h i 10 minut - po tym czasie zawodnicy, którzy nie ukończyli pływania nie mogą kontynuować dalszego etapu - jazdy na rowerze.

Jazda na rowerze

Park rowerowy w trakcie trwania zawodów Ironman w Celowcu (Klagenfurt) w Austrii90 km to dystans jaki muszą pokonać na rowerze zawodnicy po ukończeniu pływania. Dopuszczalne są zarówno rowery szosowe jak i górskie. Charakterystyczne dla wyścigu rowerowego w zawodach Ironman jest to, że w przeciwieństwie do klasycznego wyścigu szosowego zawodnicy nie mogą sobie nawzajem pomagać. Niedozwolona jest technika tunelowania aerodynamicznego (tzw.: non drafting race), czyli chowania się za plecami innych zawodników lub całej grupy. Przepisy zawodów Ironman zazwyczaj wyznaczają minimalny odstęp pomiędzy zawodnikami na 10 metrów. Wyprzedzanie innego zawodnika nie może trwać dłużej niż 30 sekund. Po wykonaniu manewru wyprzedzania, zawodnik wyprzedzany musi wycofać się na odległość 10 metrów. Obowiązkowe jest posiadanie zapiętego kasku rowerowego w trakcie całego okresu kontaktu z rowerem. Ściągnięcie lub odpięcie kasku przed linią końcową jazdy może skutkować dyskwalifikacją zawodnika. W trakcie wyścigu sędziowie i wybrani obserwatorzy mogą ukarać zawodnika lub całą grupę kolarską żółtą lub czerwoną kartką. Żółta kartka oznacza konieczność zatrzymania się w punkcie kary (penalty box) na około 5-6 minut. Czerwona kartka oznacza dyskwalifikację. W przypadku usterki technicznej zawodnik nie może korzystać z pomocy zawodników lub innych osób. Całościowy czas potrzebny na pokonanie segmentu pływania i jazdy na rowerze również podlega ograniczeniom; np.: w Ironman 70.3 Austria dla obydwu segmentów, wynosi 5h i 15 minut - po tym czasie zawodnicy, którzy nie ukończyli jazdy na rowerze nie mogą kontynuować dalszego etapu - biegu.

Bieg

Bieg to klasyczny półmaraton (21,1 km). Zawodnicy nie mogą korzystać z pomocy innych osób. Maksymalny czas na pokonanie segmentów: pływania, jazdy na rowerze i biegu w Ironman 70.3 Austria wynosi 8h i 30 minut.

Strefy zmian

Strefa zmian jest wydzielonym obszarem, gdzie zawodnicy dokonują zmiany ubioru i sprzętu pomiędzy pływaniem i jazdą na rowerze oraz pomiędzy jazdą na rowerze i biegiem. Jazda rowerem w strefie zmian jest niedozwolona. Czas jaki zawodnik spędza w strefie zmian wlicza się do czasu całego wyścigu. W protokołach z wyścigów czasy spędzone w strefach zmian oznaczone są zazwyczaj odpowiednio T1 (pływanie-rower) i T2 (rower-bieg). Lokalizacje pierwszej i drugiej strefy mogą pokrywać się i odbywać w tym samym obszarze lub mogą znajdować się w pewnej odległości od siebie.

Efektywne i dynamiczne pokonanie strefy zmian stanowi istotny element treningu triatlonisty. Profesjonalnym zawodnikom pokonanie obydwu stref zmian zajmuje około 3-4 minut.

Ciekawostki

W zależności od masy ciała zawodnika, czasu uczestnictwa w wyścigu i ogólnie warunków środowiskowych w trakcie startu; szacuje się, że wydatek energetyczny w trakcie zawodów Ironman 70.3 to około 3500-4000 kcal.
Trasa Vineman Ironman 70.3 w Sonoma County w Kalifornii biegnie poprzez kilkadziesiąt winnic w czterech różnych regionach uprawy winorośli: region Russian River, dolinę Dry Creek, dolinę Alexander Valley i Chalk Hill.
Pływanie w zawodach Ironman 70.3 Austria w St. Pölten koło Wiednia w Austrii odbywa się w dwóch jeziorach odległych od siebie około 200 metrów.

IRONMAN (Ironman Triatlon)
3,8 km pływania / 180 km jazdy rowerem / 42 km biegu

Ironman to zawody triatlonowe organizowane przez World Triathlon Corporation. Wyścigi organizowane są na dystansach: 3,8 km (2,4 mil) pływanie, 180 km (112 mil) jazda na rowerze i 42,2 km (maraton, 26,2 mil) bieg. Wyścig zaliczany jest do długodystansowych startów triatlonowych.

Mistrzostwa Świata w wyścigach Ironman odbywają się każdego roku w październiku w Kona na Hawajach.

Wyścigi triatlonowe Ironman w Europie i na świecie

Zawody Ironman uważane są za najbardziej prestiżowe zawody tiratlonowe na świecie. W każdym ze startów bierze udział od kilkuset do kilku tysięcy zawodników. Wyścigi otwarte są również dla sportowców nieprofesjonalnych lub amatorów. Około 5-10% startujących to zawodnicy profesjonalni, zazwyczaj klasyfikowani są w osobnej kategorii.

W 2009 roku zostanie zorganizowane 22 starty Ironman kwalifikujące do startu w Ironman World Championship w Kona na Hawajach.

Najbliżej Polski zawody Ironman odbywają się w Celowcu (Klagenfurcie) w Karyntii nad Jeziorem Wörthersee w Austrii Ironman Austria, we Frankfurcie w Niemczech Frankfurter Sparkasse Ironman European Championship i w Nagyatád na Węgrzech Ironman Hungary

Pozostałe europejskie starty:

Ironman France w Nicei we Francji
Ironman Switzerland w Zurychu w Szwajcarii
Ironman UK w Sherborne w Wielkiej Brytanii
Ironman Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii

Pływanie

Pływanie w zawodach Ironman odbywa się na dystansie 3,8 km na otwartych akwenach: jeziorach, morzu lub w oceanie. Zawodnik może pokonać wyznaczoną trasę dowolnym stylem pływackim. Często z uwagi na temperaturę wody organizatorzy dopuszczają możliwość startu w neoprenowych piankach - jednak zazwyczaj ostateczna decyzja zapada na 24h przed startem. Z przyczyn organizacyjnych czas potrzebny na pokonanie dystansu w wodzie jest ograniczony, tzw. cut off time, np.: w Ironman Austria dla pływania, wynosi 2h i 20 minut - po tym czasie zawodnicy, którzy nie ukończyli pływania nie mogą kontynuować dalszego etapu - jazdy na rowerze.

Jazda na rowerze

Park rowerowy w trakcie trwania zawodów Ironman w Celowcu (Klagenfurt) w Austrii180 km to dystans jaki muszą pokonać na rowerze zawodnicy po ukończeniu pływania. Dopuszczalne są zarówno rowery szosowe jak i górskie. Charakterystyczne dla wyścigu rowerowego w zawodach Ironman jest to, że w przeciwieństwie do klasycznego wyścigu szosowego zawodnicy nie mogą sobie nawzajem pomagać. Niedozwolona jest technika tunelowania aerodynamicznego (tzw.: non drafting race), czyli chowania się za plecami innych zawodników lub całej grupy. Przepisy zawodów Ironman zazwyczaj wyznaczają minimalny odstęp pomiędzy zawodnikami na 10 metrów. Wyprzedzanie innego zawodnika nie może trwać dłużej niż 30 sekund. Po wykonaniu manewru wyprzedzania, zawodnik wyprzedzany musi wycofać się na odległość 10 metrów. Obowiązkowe jest posiadanie zapiętego kasku rowerowego w trakcie całego okresu kontaktu z rowerem. Ściągnięcie lub odpięcie kasku przed linią końcową jazdy może skutkować dyskwalifikacją zawodnika. W trakcie wyścigu sędziowie i wybrani obserwatorzy mogą ukarać zawodnika lub całą grupę kolarską żółtą lub czerwoną kartką. Żółta kartka oznacza konieczność zatrzymania się w punkcie kary (penalty box) na około 5-6 minut. Czerwona kartka oznacza dyskwalifikację. W przypadku usterki technicznej zawodnik nie może korzystać z pomocy zawodników lub innych osób. Całościowy czas potrzebny na pokonanie segmentu pływania i jazdy na rowerze również podlega ograniczeniom; np.: w Ironman Austria dla obydwu segmentów, wynosi 10h i 30 minut - po tym czasie zawodnicy, którzy nie ukończyli jazdy na rowerze nie mogą kontynuować dalszego etapu - biegu.

Bieg

Bieg to klasyczny maraton (42,2 km). Zawodnicy nie mogą korzystać z pomocy innych osób. Maksymalny czas na pokonanie segmentów: pływania, jazdy na rowerze i biegu w Ironman Austria wynosi 17h.

Strefy zmian

Strefa zmian jest wydzielonym obszarem, gdzie zawodnicy dokonują zmiany ubioru i sprzętu pomiędzy pływaniem i jazdą na rowerze oraz pomiędzy jazdą na rowerze i biegiem. Jazda rowerem w strefie zmian jest niedozwolona. Czas jaki zawodnik spędza w strefie zmian wlicza się do czasu całego wyścigu. W protokołach z wyścigów czasy spędzone w strefach zmian oznaczone są zazwyczaj odpowiednio T1 (pływanie-rower) i T2 (rower-bieg). Lokalizacje pierwszej i drugiej strefy mogą pokrywać się i odbywać w tym samym obszarze lub mogą znajdować się w pewnej odległości od siebie.

Efektywne i dynamiczne pokonanie strefy zmian stanowi istotny element treningu triatlonisty. Profesjonalnym zawodnikom pokonanie obydwu stref zmian zajmuje około 3-4 minut.

W mistrzostwach świata Kona Ironman 2008 w najszybszym czasie strefy zmian pokonał Craig Alexander; T1: 1:41, T2: 2:04, razem: 0:03:45. Najdłuższy zanotowany czas pokonania obydwu stref wyniósł: 1:10:19.

Ciekawostki

Niezwykle znaną zawodniczką wśród społeczności triatlonowej na świecie jest katolicka zakonnica siostra Madonna Buder. Swoją karierę sportową rozpoczęła w wieku 49 lat! Ukończyła ponad 200 zawodów triatlonowych, w tym 13 razy startowała i ukończyła niezwykle wymagające zawody Ironman. W 2005 roku w wieku 75 lat, uczestnicząc w mistrzostwach świata Hawaii Ironman została najstarszą kobietą, która ukończyła wyścig, w czasie o godzinę krótszym od cut off time. Wówczas też utworzono odrębną kategorię wiekową dla kobiet w wieku +75 lat. W 2006 roku z czasem 16:59:03 ukończyła wyścig na niespełna minutę przed końcem zawodów.

IRON
dystanse zbliżone do Ironman
-


ODMIANY TRIATHLONU ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Aquathlon - to odmiana triathlonu. Zawodnicy kolejno: pływają i biegną (nie ma kolarstwa). W aquathlonie nie ma oficjalnie ustalonych dystansów.

Duathlon - jest odmianą triathlonu. Zawodnicy kolejno: biegną, jadą rowerem i znowu biegną. W duathlonie nie ma oficjalnie ustalonych dystansów.

Crossduathlon - jest odmianą duathlonu. Na tę dyscyplinę składają się biegi przełajowe i kolarstwo Cross-Country. Najpopularniejszy dystans to: 3km bieg/10km rower/3km bieg/10km rower/3km bieg

Triathlon zimowy - jest odmianą triathlonu. Jak sama nazwa mówi, zawody odbywane są na śniegu. Zawodnicy kolejno: biegną (na nartach), jadą na łyżwach i na rowerze (po śniegu, błocie i drodze). Istnieje też inny wariant: biegi narciarskie, jazda na rowerze i bieg W triathlonie zimowym nie ma oficjalnie ustalonych dystansów.

aktualizacja: sobota, 22 styczeń 2011.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_<< WRÓĆ - TRIATHLON <<

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.
Strona opracowana na podsawie materiałów Wikipedii.