-


KOŚCIOŁY RZYMSKO-KATOLICKIE
KOŚCIÓŁ p.w. Matki Bożej Zwycięskiej
na Łęknicach* RELIGIA < KOŚCIOŁY KATOLICKIE* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI
20090801 DG - Łęknice. ul. Topolowa 32. Widok na Kościół. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

20070825 DG - Centrum. Widok na kościół w dzielnicy Łęknice z balkonu wysokiego wieży głównej Bazyliki MBA. (FOTO: Jazek Zommer - ZoJa)


|:
KOŚCIÓŁ

www.nmp-zwycieska.wiara.org.pl


-KOŚCIÓŁ ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_
20020509 DG - Łęknice. Kościół parafialny p.w. Matki Bożej Zwycięskiej na Łęknicach. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

20070825 DG - Centrum. Widok na kościół w dzielnicy Łęknice z balkonu wysokiego wieży głównej Bazyliki MBA. (FOTO: Jazek Zommer - ZoJa)

20090801 DG - Łęknice. ul. Topolowa 32. Widok na Kościół. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

20090801 DG - Łęknice. ul. Topolowa 32. Widok na szkołę. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


Na początku był to wikariat terenowy.
Duszpasterzem został tutaj ks. Tadeusz Bocianowski, który w tym czasie był wikariuszem parafii św. Józefa. Wikariat, a później parafię wydzielono z terenów franciszkańskiej dzisiaj parafii św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu.

18 kwietnia 1983 roku podpisany został dokument erygujący parafię.
Nabożeństwa odprawiano na początku w prywatnym domu. Później powstaje kaplica.

Świątynię zaprojektował Ryszarda Swałtek z Katowic.

Budowa rozpoczęła się 15 sierpnia 1999 roku.
Zastanawiano się, czy nowy kościół budować od podstaw, czy też wykorzystać mury salek katechetycznych, które, ze względu na powrót katechezy do szkół. nie byłyby już wykorzystywane. Wybrana zostaje ta druga opcja. To, a także operatywność proboszcza spowodowały, że budynek powstał w rekordowym czasie 1-go roku.

Podniosła uroczystość konsekracji kościoła miała miejsce 30 września 2000 roku. Dokonał jej ksiądz biskup Adam Śmigielski.

Punktem centralnym we wnętrzu kościoła jest prezbiterium z ołtarzem. Nietypowym jest jednak ustawienie przed prezbiterium dużego, drewnianego krzyża. Postać Chrystusa, który na nim się znajduje jest naturalnej wielkości dorosłego człowieka.

Krzyż wykonywał Krzysztof Toczyński z Lublina, który przedstawił Jezusa w momencie, kiedy wypowiada charakterystyczne słowa: "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią". Pan Jezus kieruje wzrok na ludzi, którzy są w kościele, patrzy z wyrzutem, ale i ze zrozumieniem, zmuszając do refleksji. W prezbiterium znajduje się figura Matki Bożej Zwycięskiej. Maryja przedstawiona jest, jako młoda kobieta tuż po zwiastowaniu. Prawą dłonią wskazuje na serce, pod którym przed chwila począł się Boży Syn, lewą natomiast na krzyż, na tego samego Chrystusa za 33 lata, którego ludzie ukrzyżowali.

Chrzcielnica poza tradycyjnym zbiornikiem na wodę święconą, którą chrzci się małe dzieci, ma na szczycie krzyż. Z jego środka wypływa woda chrzcielna. Na krzyżu znajduje się granitowa makieta kuli ziemskiej, o wadze ponad 60 kilogramów. Woda, wypływając z krzyża, obmywa ziemię, dodatkowo wprawiając ją w ruch. Chrzcielnica jest więc ruchoma.

Bardzo ważne w kościele są nietypowe witraże. Wszystkie witraże są wykonane nową metodą, dzięki której szkoło jest wtopione w inne, dając niespotykane dotąd efekty. Podobnie, jak chrzcielnicy, autorem pomysłu na nie jest proboszcz parafii.

Witraż nad prezbiterium pokazuje stworzenie świata. Przedstawiony jest moment "Wielkiego Wybuchu" 15 miliardów lat temu, z którego, jak przypuszczają astrofizycy, zaczęły powstawać poszczególne słońca i planety. Nad obrazem tego wydarzenia znajdują się słowa Imienia Pana Boga, którymi sam się przedstawił Mojżeszowi: "Jestem, który jestem".
Po drugiej stronie kościoła, nad chórem jest z kolei witraż, który mówi o końcu świata. Symbolizuje go czarna dziura widziana przez największe teleskopy na Ziemi. Na witrażu znajdują się wypisane w skrócie słowa Chrystusa z Sądu Ostatecznego: "Byłem, a wy..." po jednej stronie "błogosławieni", po drugiej stronie "Przeklęci".

Patrząc w stronę ołtarza głównego, po lewej stronie znajduje się witraż pokazujący naszą galaktykę Drogi Mlecznej z zaznaczonym naszym słońcem i maleńka plamkę Ziemi.
Po drugiej stronie kościoła jest sam Układ Słoneczny z zaznaczoną Ziemią, nad którą jest znak Chrystusa.

Witraże, to nie jedyna rzecz, która wyróżnia ten kościół do innych. Jest np. rzadko w budowlach sakralnych stosowana, winda. Kościół jest bowiem na górce, prowadzi do niego szereg schodów. Aby umożliwić dostanie się do niego osób niepełnosprawnych, zamontowano właśnie dźwig windy

Kościół powstał głownie z ofiar sponsorów. Razem z datkami od parafian umożliwiło to wybudowanie go w ekspresowym terminie.aktualizacja: wtorek, 12 marzec 2013.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_ << WRÓĆ - Kościoły w DG <<

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.