-


PARKI KRAJOBRAZOWE* REKREACJA i WYPOCZYNEK < PARKI* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI
20020804 DG - Błędów. Pustynia Błędowska. Widok z punktu widokowego w Chechle. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

20000421 DG - Gołonóg. Kościół pw. św. Antoniego. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


|:
PUSTYNIA BŁĘDOWSKA
|:
WZGÓRZE GOŁONOSKIE
|:
|:
POZOSTAŁE PARKI KRAJOBRAZOWE


-PUSTYNIA BŁEDOWSKA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv
19980511 DG - Błędów. Pustynia Błędowska. (FOTO: Archiwum UM DG)
19980511 DG - Błędów. Pustynia Błędowska. Ruiny. (FOTO: Archiwum UM DG)
20020804 DG - Błędów. Pustynia Błędowska. Widok z punktu widokowego w Chechle. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


Południowo-wschodnią część miasta zajmuje Pustynia Błędowska, zwana Polską Saharą z typową dla obszarów pustynnych florą (pomocnik baldaszkowy, kruszczyk szerokolistny i rdzawoczerwony) i fauną. Obejmuje największy (12 km2.) obszar wydm śródlądowych w Polsce i Europie Środkowej, której ok. 14,5 ha leży w granicach administracyjnych Dąbrowy Górniczej.

Celem ochrony tego obszaru jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych.

20020804 DG - Błędów. Pustynia Błędowska. Widok z punktu widokowego w Chechle. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg) 20020804 DG - Błędów. Pustynia Błędowska. Widok z punktu widokowego w Chechle. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg) 20020804 DG - Błędów. Pustynia Błędowska. Widok z punktu widokowego w Chechle. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


-
WZGÓRZE GOŁONOSKIE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv
20000421 DG - Gołonóg. Kościół pw. św. Antoniego. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20000726 DG - Gołonóg. Stare, kryte schody prowadzące do kościoła pw. św. Antoniego na Wzgórzu Gołonogowskim. Widok od góry. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20000726 DG - Gołonóg. Stara plebania przy kościele pw. św. Antoniego na Wzgórzu Gołonogowskim. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20000726 DG - Gołonóg. Stare, kryte schody prowadzące do kościoła pw. św. Antoniego na Wzgórzu Gołonogowskim. Widok od dołu. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20000726 DG - Gołonóg. Kościół pw. św. Antoniego na Wzgórzu Gołonogowskim. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


Całość położona na najwyższym wzniesieniu w mieście, Górze Gołonoskiej, o wysokości 335 m. n.p.m., na długości około 800 m..

20070825 DG - Centrum. Widok na miasto z balkonu wysokiego wieży głównej Bazyliki MBA. Wzgórze Gołonoskie i Huta Katowice. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg) 20070825 DG - Centrum. Widok na miasto z balkonu wysokiego wieży głównej Bazyliki MBA. Wzgórze Gołonoskie. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

Celem ochrony na tym obszarze jest kompleks starodrzewu z przewagą kasztanowców, rosnących w obrębie kościoła p.w. Św. Antoniego w Gołonogu. W skład tego obszaru wchodzi: stara część cmentarza parafialnego o powierzchni 1,5 hektara oraz obszar leżący w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła i o powierzchni 4,95 hektara.

Dojście i dojazd na sam szczyt jest możliwy ulicą Kościelną od strony południowej, zachodniej i północnej. Na szczyt można się dostać również dwoma drogami dla pieszych, a także zadaszonymi schodami, wybudowanymi w XIX w.

Na zboczu północnym, rozciąga się "księży ogród", jedyna pozostałość po dawnym, wielohektarowym majątku kościoła.

Kościół ogrodzony jest potężnym murem z kamienia wapiennego z trzema metalowymi bramami.

Na Małej Górze widoczne są ślady po prywatnych kamieniołomach. Jest też kilka pamiątek z czasów II wojny światowej w postaci betonowych bunkrów, wybudowanych przez Niemców, a także ślady istniejącego tam rowu przeciwpancernego. Na szczycie Małej Góry stała zawsze wieża triangulacyjna.

Ze wzgórza gołonoskiego rozciąga się rozległy widok na całą okolicę. W pogodne dni można dostrzec kontury Beskidu Żywieckiego.


-
POZOSTAŁE PARKI KRAJOBRAZOWE ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_Na obszarze Dąbrowy Górniczej znajduje się około 400 ha Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Jest to część wyodrębnionego Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.aktualizacja: piątek, 01 sierpień 2008.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_ << WRÓĆ - Parki <<

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.