-


Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie
Chałupa ze Strzemieszyc Wielkich (1877 r.)
* HISTORIA* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI
20070923  - Chorzów. Górnośląski Park Etnograficzny. Chałupa ze Strzemieszyc - 1877 r. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

20070923  - Chorzów. Górnośląski Park Etnograficzny. Chałupa ze Strzemieszyc - 1877 r. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


|:
ADRES
|:
OPIS CHAŁUPY
|:
ROZBIÓRKA I PONOWNY MONTAŻ
|:
STRZEMIESZYCE WIELKIE W ZARYSIE
|:
PODSUMOWANIE
|:
WWW


Na terenie WPKiW w Chorzowie, w pobliżu Stadionu Śląskiego, można znaleźć miejsce szczególne. Stara wieś w środku nowoczesnego miasta. Na terenie około 25 ha można zapoznać się z budynkami powstałymi kilkadziesiąt lat temu w swej oryginalnej formie. To skansen.
_ADRES ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv

   

GÓRNOŚLĄSKI PARK ETNOGRAFICZNY
ul. Parkowa 1
41-500 CHORZÓW

TELEFONY
TEL. - +48 032 2410718
TEL. - +48 032 2415501
INTERNET
E-mail: skansen@chorzow-online.pl
WWW: www.chorzow-online.pl/skansen
   -
OPIS CHAŁUPY ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv

20070923  - Chorzów. Górnośląski Park Etnograficzny. Chałupa ze Strzemieszyc - 1877 r. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

20070923  - Chorzów. Górnośląski Park Etnograficzny. Chałupa ze Strzemieszyc - 1877 r. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

20070923  - Chorzów. Górnośląski Park Etnograficzny. Chałupa ze Strzemieszyc - 1877 r. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


Przeniesiona do skansenu chorzowskiego chałupa znajdowała się wcześniej w Strzemieszycach Wielkich (dzielnica Dąbrowy Górniczej), przy ulicy Majewskiego 10.

Ostatnim właścicielem obiektu była Pani Marianna Pieńkowska.

Budynek mieszkalny pochodzi z 1877 r.,
powierzchnia domu: 122 m2,
kubatura: 680 m3.,
wymiary: 14,09 m x 8,66 m.

Budynek drewniany został wybudowany przez dziadka ostatniej właścicielki Wojciecha Kalębkę, wójta (sołtysa) - na wzór dworskich budynków, dla robotników rolnych. Niespotykany jest materiał zastosowany do budowy ścian - są to dębowe kolejowe podkłady pochodzące z linii kolejowej warszawsko-wiedeńskiej. Zagroda posiadała charakter typowo rolniczy, w skład jej wchodziły: stodoła, spichlerz i obora pod wspólnym dachem. W stodole, po prawej stronie od wejścia znajdowała się piwnica ze sklepieniem z kamienia wapiennego.

Chałupa ze Strzemieszyc Wielkich to budynek szeroko frontowy, dwutraktowy z dwiema dużymi izbami i sienią po środku. Prócz tych pomieszczeń znajdują się trzy mniejsze: kuchnia, alkierz "alkowa", pokój na przedłużeniu sieni (dawniej kuchenka).

Budynek mieszkalny jednokondygnacyjny, nie podpiwniczony z poddaszem użytkowym na cele gospodarcze. Dom stoi na podmurówce z kamienia łamanego. Ściany domu drewniane, konstrukcji wieńcowej, tynkowane obustronnie "oflisy" (zaprawa gliniana). Cześć belek posiada przekrój prostokątny. Węgły łączone na zamek płetwowy, z pozostawieniem ostatków o różnym wysięgu. Ściany przy piecach oraz w bezpośrednim sąsiedztwie komina murowane z cegły lub z kamienia. Podstawa komina murowana z kamienia, natomiast jego górna część z cegły. Dach półszczytowy - ostrospadowy z półszczytami. Konstrukcja dachu krokwiowo-jętkowa. W szczytach więźby dachowej charakterystyczne dla dachu półszczytowego zastrzały. Zastrzały oraz krawężnice połączone jętką. Krokwie łączone na nakładkę prostą z kołkiem. Jętki łączone z krokwiami na czop płetwowy z kołkiem. W części okapowej krokwie, krawężnice oraz zastrzały zakończone przypustnicami. Pokrycie dachu gontami sosnowymi (podwójnie). Podłogi we wszystkich pomieszczeniach wykonano z desek na legarach. Okna otwierane na zewnątrz. W części frontowej występują okna zdwojone, pozostałe pojedyncze. Szprosy łączone z ramą na kołki. Wszystkie okna posiadają jednakowe węgary, poza oknem w pomieszczeniu na przedłużeniu sieni (węższe). Okna zaopatrzone były w okiennice składane. Drzwi zewnętrzne masywne, składają się z dwu warstw desek, od zewnątrz układ deseczek w romb, od zewnątrz deski pionowe, zawieszone na zawiasach pasowych, zamykane na żelazną zasuwę i zamek skrzynkowy. Nad drzwiami wąski oszklony prześwit. Wszystkie drzwi wewnętrzne płycinowe z przylgą (filunkowe). Dwoje drzwi dwuskrzydłowych, pozostałe jednoskrzydłowe. Na belce tragarzowej napis: Błogosław nam Panie to nasze mieszkanie - broń nas od ognia Święty Floryanie - Fondatorowie Maryanna i Wojciech Kalemkowie 25 lipca 1877. Belki tragarzowe oraz deski powały w obu izbach niemalowane. W stropie sieni otwór prowadzący na poddasze. Strop w całości ocieplony polepą z gliny i sieczki. Grubość polepy 9 cm. Ściany od zewnątrz oraz wewnątrz wylepione gliną z dodatkiem wapna oraz pobielone. Glina wylepiana była na konstrukcji drewnianej z cienkich łat lub okorowanych witek, uzupełnionych słomą. Średnia grubość tynku 4 cm. Piece: w kuchni piec chlebowy z okapami, w izbach piece kaflowe.


-
ROZBIÓRKA I PONOWNY MONTAŻ ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv20070923  - Chorzów. Górnośląski Park Etnograficzny. Chałupa ze Strzemieszyc - 1877 r. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

20070923  - Chorzów. Górnośląski Park Etnograficzny. Chałupa ze Strzemieszyc - 1877 r. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

20070923  - Chorzów. Górnośląski Park Etnograficzny. Chałupa ze Strzemieszyc - 1877 r. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


Rozbiórka domu nastąpiła w dniach: 14-18 maja 1982 roku
(wtedy szacowano utratę materiału na ok. 30 %).

Początek budowy chałupy miał miejsce 18 lipca 2005 roku.

Do końca tego roku wzniesiono obiekt w stanie surowym (fundamenty, ściany, stropy, podłogi, okna, drzwi, dach). Do końca maja 2006 roku trwały prace końcowe w tym odtworzenie dwóch pieców kaflowych i kształtowanie terenu wokół obiektu (blisko 40 ciężarówek z ziemią).

Oddanie obiektu do ekspozycji miało miejsce 11 czerwca 2006 roku.

-
REGION ZAGŁĘBIA DĄBROWSKIEGO ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv20070923  - Chorzów. Górnośląski Park Etnograficzny. XIX wieczna kużnia z Łaz. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20070923  - Chorzów. Górnośląski Park Etnograficzny. Chałupa z Łaz 1874 r. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


Chałupa ze Strzemieszyc Wielkich znajduje się na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego w części zwanej regionem Zagłębia Dąbrowskiego. Obecnie w tym regionie znajdują się takie obiekty jak: chałupa małomiasteczkowa z Kromołowa, zagroda bogatego chłopa z Łaz Błędowskich i spichlerz plebański z Wojkowic Kościelnych.


-
STRZEMIESZYCE WIELKIE W ZARYSIE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vvWieś Strzemieszyce Wielkie istniała już w XIV wieku na terenie olkuskiego zagłębia kruszcowego, należącego do biskupów krakowskich. Stopniowo przyłączano do wsi przysiółki: Czernice, Grabocin, Jamki, Jasienie, Mojchowizna, Ostrowy, Przełajka, Szałasówka, Sólno (Sulno), Warpie, Zastawie. W XIV i XV wieku istniała komora celna, pobierająca opłaty za przewóz soli kamiennej w drodze na Śląsk. Po osadzie, w której mieszkali urzędnicy celni, pozostała nazwa Sulno. Strzemieszyce były samodzielną wsią do 1965 roku. W latach 1965-1975 posiadały prawa miejskie. Przyłączone do Dąbrowy Górniczej w 1976 roku. Dzielnica położona pomiędzy Redenem i Strzemieszycami Małymi, przy drodze Dąbrowa Górnicza - Kraków.


-
PODSUMOWANIE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vvChałupa w Górnośląskim Parku Etnograficznym przeznaczona została do celów wystawienniczych i edukacji.

W części chałupy odtworzono dwa historyczne wnętrza tj. kuchnię i alkierz, w pozostałych izbach znajdują się dwa wysokie piece kaflowe.

Opracowanie: Damian Adamczak


-


INTERNET ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_www.chorzow-online.pl/skansen
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

aktualizacja: wtorek, 20 lipiec 2010.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_<< WRÓĆ - HISTORIA <<

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.