-


ZAGŁĘBIE DĄBROWSKIE
FLAGA - CHORĄGIEW - HERB
(opracowane przez Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego)
* HISTORIA* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI
Zagłębie Dąbrowskie - Flaga

Zagłębie Dąbrowskie - Chorągiew


|:
FLAGA
|:
CHORĄGIEW
|:
HERB


_FLAGA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv

Barwy i symbolika flagi Zagłębia Dąbrowskiego są prostą konsekwencją przyjętego herbu w określonej formie i o określonych barwach heraldycznych. Flaga Zagłębia Dąbrowskiego przedstawia trzy poziome, kolorowe pasy; biegnące w kolejności od góry: czerwony, zielony i biały. Każdy z nich stanowi 1/3 płata flagi, której proporcje wynoszą 5:8.

Zagłębie Dąbrowskie - Flaga


Zagłębie Dąbrowskie - Flaga


_
CHORĄGIEW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv

Chorągiew Zagłębia Dąbrowskiego przedstawia herb Zagłębia Dąbrowskiego, wpisany centralnie i symetrycznie w trzy poziome, kolorowe pasy; biegnące w kolejności od góry: czerwony, zielony i biały. Każdy z nich stanowi 1/3 płata chorągwi której proporcje wynoszą 5:8.

Zagłębie Dąbrowskie - Chorągiew


Zagłębie Dąbrowskie - Chorągiew


_
HERB ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Zagłębie Dąbrowskie

Zagłębie Dąbrowskie


Zagłębie Dąbrowskie - Herb

Zagłębie Dąbrowskie

Zagłębie Dąbrowskie


Herb Zagłębia Dąbrowskiego przedstawia stylizowanego białego (srebrnego) orła królewskiego umieszczonego na tarczy herbowej dwudzielnej, której pole zostało podzielone w pas.

Tarcza herbowa

Pas górny pola tarczy herbowej nosi kolor czerwony, nawiązujący bezpośrednio do wielowiekowych, kulturowych, gospodarczych i administracyjnych związków z historyczną Ziemią Krakowską.

Czerwona barwa pasa górnego pola tarczy wskazuje także przynależność regionalną (kulturową, etnograficzną) Zagłębia Dąbrowskiego, które w istocie stanowi cześć Zachodniej Małopolski. W nawiązaniu do współczesności kolor czerwony dodatkowo symbolizuje obszary uprzemysłowione regionu.

Pas dolny pola tarczy herbowej nosi kolor zielony, będący podstawowym kolorem heraldycznym. Symbolizuje historyczny obszar pogranicza i związaną z tym wielokulturowość opartą na tradycji otwartości i tolerancji. W nawiązaniu do współczesności kolor zielony dodatkowo symbolizuje obszary rolnicze regionu.

Godło

Godło herbu przedstawia stylizowanego białego (srebrnego) orła królewskiego, posiadającego złotą, gotycką koronę, złote pazury i dziób.

Ta forma herbu nawiązuje bezpośrednio do wielowiekowych, kulturowych, gospodarczych i administracyjnych związków obszarów dzisiejszego Zagłębia Dąbrowskiego z historyczną Ziemią Krakowską. Godło wskazuje także przynależność regionalną (kulturową, etnograficzną) Zagłębia Dąbrowskiego, które w istocie stanowi cześć Zachodniej Małopolski.aktualizacja: poniedziałek, 06 czerwiec 2011.
KLIKNIJ TUTAJ, BY ZOBACZYĆ CAŁY SERWIS !!!POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Opracowano na podstawie strony
www.zaglebiedabrowskie.org
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.