-


WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE
FLAGA - CHORĄGIEW - HERB* HISTORIA* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI
Województwo Śląskie - Flaga

Województwo Śląskie - Chorągiew


|:
FLAGA
|:
CHORĄGIEW
|:
HERB
 

_FLAGA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv

Barwy i symbolika projektu flagi Województwa Śląskiego są prostą konsekwencją przyjęcia herbu w określonej formie i o określonych barwach heraldycznych.
Flaga przedstawia trzy pasy poziome: pas błękitny w 2/5 szerokości płata od góry, pas żółty 1/5 szerokości płata w środku - i pas błękitny 2/5 szerokości płata od dołu.

Województwo Śląskie - Flaga


Województwo Śląskie - Flaga


_
CHORĄGIEW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv

Herb oraz flagi Województwa zostały przyjęte przez Sejmik Województwa Śląskiego 11 czerwca 2001 uchwałą I/36/5/2001 i I/36/6/2001.

Województwo Śląskie - Chorągiew


Województwo Śląskie - Chorągiew


_
HERB ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_
Województwo Śląskie - Herb
Herb Województwa Śląskiego przedstawia złotego orła Piastów górnośląskich bez korony, zwróconego w prawo, na niebieskim tle.

Jego stylistyka nawiązuje do tradycji heraldycznej książąt górnośląskich. Herb z wizerunkiem orła był po raz pierwszy używany przez księcia Kazimierza I opolsko-raciborskiego, co poświadcza wizerunek orła na pieczęci z 1222 roku. Ten znak heraldyczny był dziedziczony przez przedstawicieli wszystkich linii dynastii piastowskiej na Górnym Śląsku.

Przyjęta tradycja heraldyczna obejmuje obszary stanowiące terytoria księstw śląskich- opolskiego, niemodlińskiego, strzeleckiego, kozielsko- bytomskiego, raciborskiego, cieszyńskiego i oświęcimskiego. Pewne wpływy heraldyki Piastów można znaleźć na terenach małopolski (w lennie Władysława II Opolczyka) np. w herbie miejskim Częstochowy.

To dziedzictwo heraldyczne bardzo wyraźnie zaznaczyło się w historii ziemi śląskiej w XX wieku. Złoty orzeł na błękitnym polu był herbem Województwa Śląskiego ustanowionym w 1927 roku oraz w herbie byłego województwa katowickiego.aktualizacja: poniedziałek, 06 czerwiec 2011.
KLIKNIJ TUTAJ, BY ZOBACZYĆ CAŁY SERWIS !!!POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Opracowano na podstawie strony
www.silesia-region.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.