-


RZECZPOSPOLITA POLSKA
FLAGA - CHORĄGIEW - GODŁO - SZACHOWNICA LOTNICZA* HISTORIA* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI
Rzeczpospolita Polska - Flaga

Rzeczpospolita Polska - Chorągiew


|:
FLAGA
|:
CHORĄGIEW
|:
GODŁO (HERB)
|:
SZACHOWNICZA LOTNICZA


_FLAGA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv

Obowiązująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony. Dopuszcza się także wieszanie flagi w formie pionowej wstęgi: wówczas barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie lub przy drzewcu..

Rzeczpospolita Polska - Flaga


Rzeczpospolita Polska - Flaga


_
CHORĄGIEW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv

Flaga z godłem Polski na białym prostokącie nazywana jest "flagą państwową z godłem". Rysunek orła w czerwonym tle na białym pasie flagi zmieniał się wraz z urzędową zmianą godła państwowego, a obecny wzór herbu pochodzi z 9 lutego 1990.

Rzeczpospolita Polska - Chorągiew


Rzeczpospolita Polska - Chorągiew


_
GODŁO (HERB) ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv

Godło Polski jest określone w art. 28. ust. 1 Konstytucji z 1997: Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Jego aktualny to: biały, jednogłowy orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo na tle czerwonej, lekko zwężającej się ku dołowi tarczy herbowej. Barwy bieli i czerwieni są barwami Rzeczypospolitej Polskiej, określonymi ustawowo. Po II wojnie światowej, w 1945 władze PRL usunęły koronę z głowy orła. Usunięcie potwierdzono dodatkowo dekretem w 1955. Polski Rząd na Uchodźstwie w odpowiedzi umieścił na głowie orła zamkniętą koronę zwieńczoną krzyżem. Sejm III Rzeczypospolitej przywrócił orłu koronę.


Rzeczpospolita Polska - Godło


_
SZACHOWNICA ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Według obecnych przepisów (Zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 29.01.1996), szachownica lotnicza umieszczana jest na samolotach po obu stronach statecznika pionowego (w przypadku podwójnego usterzenia pionowego tylko na zewnętrznych powierzchniach statecznika) oraz na dolnych powierzchniach obu skrzydeł (w przypadku dwupłatowca na dolnych powierzchniach lewego i prawego dolnego płata skrzydła), a na śmigłowcach - po obu stronach tylnej części kadłuba oraz na jego dolnej powierzchni. Szachownicę lotniczą umieszcza się tak, aby jej krawędzie były równoległe do osi symetrii podłużnej. Znak nie może znajdować się częściowo na nieruchomej powierzchni, a częściowo na ruchomej. Dopuszczalne jest umieszczenie szachownicy w całości na ruchomej powierzchni.


Rzeczpospolita Polska - Szachownica
Szachownica lotnicza - znak Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej, malowany na statkach powietrznych.

W przypadku, gdy szachownica umieszczona jest na białym lub czerwonym elemencie płatowca powinna mieć szarą obwódkę. Szerokość szarej linii wynosi 1/6 szerokości skrajów szachownicy lotniczej.aktualizacja: poniedziałek, 06 czerwiec 2011.
KLIKNIJ TUTAJ, BY ZOBACZYĆ CAŁY SERWIS !!!POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Opracowano na podstawie strony
www.zaglebiedabrowskie.org
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.