-CO GDZIE KIEDY - WYSTAWY (TARGI)


..
.....
....*


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA
Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


.
.
.

DĄBROWSKI JARMARK STAROCI

W każdą 3-cią niedzielę miesiąca w godzinach 6.00-12.00
Fabryka Pełna Życia - budynki DEFUM

_


WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv00.00.2021 - godzina 00.00_


WYSTAWY i EKSPOZYCJE TRWAJĄCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv22.05 - 30.09.2021

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

IMPREZA BILETOWANA

-
Indyjskie inspiracje - Joanna KnopWystawa pracy Joanny Knop (1967 - 2006) - artystki zafascynowanej Indiami.


19.08.-30.09.2021

Fabryka Pełna Życia - DEFUM
ul. Kolejowa 8 (wjazd od Marii Konopnickiej)
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
"Atlas pamięci" - multimedialna wystawa historyczna & rzeźba "Nadzieja" autorstwa Michała BatkiewiczaW związku z przypadającą w ubiegłym roku 40. rocznicą zarejestrowania NSZZ "Solidarność", Instytucja Kultury Ars Cameralis, we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, przygotowała mobilną wystawę. "Atlas pamięci" odnosi się bezpośrednio do początków ruchu, gdy na przełomie sierpnia i września 1980 roku w czterech polskich miastach przedstawiciele związkowców i rządu podpisali tzw. porozumienia sierpniowe.

Każde z miast - Szczecin, Gdańsk, Jastrzębie-Zdrój i Dąbrowę Górniczą - symbolizuje jeden z mobilnych kontenerów, a wszystkie zostały połączone punktem widokowym. W Dąbrowie Górniczej wystawa została zlokalizowana w Fabryce Pełnej Życia.
Wydarzenia związane z porozumieniami sierpniowymi zostały opowiedziane w formie wizualno-dźwiękowych impresji, przy wykorzystaniu nowych mediów. Architektonicznym motywem przewodnim wystawy są nieregularne, pulsujące prostopadłościenne formy. Ich struktura i kolory nawiązują do konstrukcji charakterystycznych dla zakładów przemysłowych, w których wszystko się zaczęło.

Wystawę w Fabryce Pełnej Życia będzie można oglądać od 19 sierpnia do 30 września br.

> GODZINY OTWARCIA: 15:00 - 20:00 / wtorek - piątek / ostatnie wejście: 19:30
> GODZINY OTWARCIA: 10:00 - 18:00 / sobota - niedziela / ostatnie wejście: 17:30
> WSTĘP: bezpłatny
> Na terenie wystawy może przebywać jednocześnie 27 osób, w tym maksymalnie 3 osoby w każdym z kontenerów oraz 15 osób na punkcie widokowym.
> Każdy zwiedzający powinien zdezynfekować ręce zaraz po wejściu na teren wystawy oraz zachować bezpieczną odległość od pozostałych osób.
> Przed wejściem do każdego z kontenerów zwiedzający jest zobligowany do zasłonięcia nosa i ust wyłącznie za pomocą maseczki.
> Przebywających na terenie wystawy obowiązuje regulamin obiektu Fabryki Pełnej Życia Sp. z o.o. (dostępny tutaj!).
> Przebywających na terenie wystawy obowiązuje regulamin korzystania z wystawy (dostępny tutaj!).

Mobilna wystawa "Atlas pamięci" odnosi się bezpośrednio do początków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Na przełomie sierpnia i września 1980 roku w czterech polskich miastach - Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej przedstawiciele związkowców i rządu podpisali tzw. porozumienia sierpniowe, które umożliwiły zarejestrowanie Związku i wpłynęły na bieg historii. Przeszło 40 lat temu w zakładach wielkiego przemysłu narodził się fenomen, który błyskawicznie objął cały kraj, a z czasem odmienił także świat. Fenomen, który dał podwaliny pod Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność", stał się jednym z głównych czynników upadku komunizmu i przyczynił się do zakończenia dwubiegunowego podziału świata. Początków zrywu należy szukać w stoczniach, kopalniach i hutach, ale postulaty związkowców szybko zainspirowały niemal wszystkie grupy zawodowe, które postanowiły włączyć się w ten zryw społeczny. Dzięki temu strajki w wielkoprzemysłowych zakładach zapoczątkowały proces, w wyniku którego powstało nowe, demokratyczne społeczeństwo.

Producentem i koordynatorem wystawy jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Za projekt architektoniczny odpowiadają OVO Grąbczewscy Architekci, instalację multimedialną stworzyło biuro projektowe tajny_projekt, a całość wykonali: PTE Trans Sp. z o.o. oraz PROMUS Katowice Sp. z o.o.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach zadań: "Wystawa na 40-lecie Solidarności" oraz "Atlas Pamięci - Wystawa na 40-lecie Solidarności - architektura zewnętrzna".
Źródło: www.arscameralis.pl

Integralną częścią wystawy jest rzeźba "Nadzieja" autorstwa Michała Batkiewicza. Przedstawiająca sylwetki kobiety i mężczyzny praca została wykonana z chromowanego brązu w 2019 roku. Rzeźba staje się swoistym artystycznym dopełnieniem wystawy, która opowiadając o początkach "NSZZ Solidarność" opowiada również o nadziei na lepsze jutro, jaką mieli wtedy Polacy.

MICHAŁ BATKIEWICZ jest autorem monumentalnych realizacji (m.in. repliki ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago), pomników i rzeźb prezentowanych niemal na całym świecie. Ukończył Wydział Rzeźby na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Tworzy w drewnie, brązie, stali szlachetnej, szkle i kamieniu.


07-30.09.2021

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
"Chopin, Spisak, Górecki, Kilar. Paryskie awantury"Muzeum Miejskie "Sztygarka" zaprasza na wyjątkową wystawę "Chopin, Spisak, Górecki, Kilar. Paryskie awantury", przygotowaną przez Pałac Kultury Zagłębia, którą można oglądać od początku września w Holu Głównym Muzeum. Wystawa stanowi wydarzenie towarzyszące 13. Międzynarodowemu Festiwalowi im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.
"Paryż jest od wieków niekwestionowaną stolicą artystów. Również polscy kompozytorzy, przy dogodnej okazji pod okiem mistrzów rozwijali swoje talenty, wypływali na szerokie wody koncertując dla paryskiej publiczności, kosztowali uroków bywania "na salonach".

14 września mija 107. rocznica urodzin Michała Spisaka - wybitnego dąbrowianina, cenionego, nagradzanego w międzynarodowych konkursach kompozytorskich artysty, który w wyniku splotu okoliczności ponad połowę życia spędził we Francji, głównie w Paryżu. Tam, jako młody twórca kształtował swój talent pod czujnym okiem charyzmatycznej pedagog - Nadii Boulanger, z którą związała go wieloletnia, wyjątkowa zawodowa przyjaźń.

Spisak nie był oczywiście pierwszym i jedynym polskim kompozytorem?? i muzykiem peregrynującym do Paryża. Jednym z najbardziej znamienitych, który związał z nim swoje losy był Fryderyk Chopin??. Podobnie jak Spisak, wyjechał z Polski nie wiedząc, że osiądzie we Francji na stałe. Losy obu muzyków ukierunkowała sytuacja w Polsce: Chopin nie powrócił z powodu Powstania Listopadowego, a Spisak - z uwagi na wybuch II wojny światowej i późniejszą zmianę ustroju w Polsce. Obaj artyści przewlekle chorowali, obaj związali na lata swoje losy z Francuzkami, co wyraźnie wpłynęło na ich ustabilizowanie pobytu i pozycji społecznej na emigracji. Obaj aktywnie rozwijali się twórczo, prezentując swe dzieła na scenach i w paryskich salonach, odnosząc międzynarodowe sukcesy. Obaj zmarli przedwcześnie w Paryżu po długiej, ciężkiej chorobie i zostali pochowani w tamtejszych najznamienitszych nekropoliach. Obaj tęsknili za krajem i utrzymywali żywe relacje ze środowiskiem rodzinnym i przyjaciółmi w Polsce, o czym świadczy zachowana korespondencja.

Michał Spisak miał okazję poznać i zawrzeć szczerą przyjaźń z młodszym o 19 lat Henrykiem Mikołajem Góreckim i jego żoną Jadwigą Górecką. Spotykał się również w swoim paryskim mieszkaniu z Wojciechem Kilarem, który przyjechał na nauki do Nadii Boulanger.

Całość wystawy składa się na obraz prezentujący losy polskich muzyków, ich wzajemne relacje i podobieństwa, na tle Paryża - miasta inspirującego, artystycznego tygla, który w pewnym stopniu ukształtował kompozytorów, miasta stanowiącego trampolinę do rozwoju, a z czasem międzynarodowej sławy muzyków, których dzieła znane i cenione są obecnie na całym świecie." (z opisu Kuratora Wystawy, PKZ)


15.09-15.10.2021

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Pokonkursowa wystawa plakatu 14 MKM im. Michała SpisakaWystawa dostępna w Galerii Sztuki PKZ (poziom -1) od wtorku do piątku w godzinach 12:00 do 19:30 w terminie 15.09-15.10.2021 r.

14 września o 17:00 odbędzie się wernisaż Pokonkursowej Wystawy Plakatu z pracami nadesłanymi na Międzyuczelniany Konkurs na Projekt Plakatu 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka! Tego dnia w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia poznamy laureatów w/w konkursu!

Międzyuczelniany Konkurs na Projekt Plakatu został zorganizowany przez Pałac Kultury Zagłębia we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Wydziałem Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka.

Przedmiotem Konkursu było wykonanie projektu plakatu promującego 14. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka - edycję wydarzenia zaplanowaną na 2023 rok w specjalnościach trąbka, róg, puzon. Projekt zwycięskiego plakatu stanie się częścią jego identyfikacji wizualnej.

Wstęp wolny.
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_03-30.08.2021

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
FILIA nr 8
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA-
Wystawa Bartholdi i Gravier.

Francuskie konteksty dzieł sztuki związanych z przemysłem (XIX i XX wieku) w województwie śląskim.

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY


01.01-24.08.2021

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria za szybą w Holu Głównym PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa plakatu - Piotr Pietrzak

Tradycyjnym i jednocześnie wciąż aktualnym nośnikiem informacji jest plakat, który w Polsce ma wyjątkową historię i znaczenie. Artyści powojennej Polski stworzyli markę rozpoznawalną na całym świecie - Polską Szkołę Plakatu. Piotrek Pietrzak w autorski sposób czerpie z tej tradycji. Jego plakaty działają mocnym znakiem graficznym i przemyślaną wariacją na temat typografii. Kompozycje młodego artysty spełniają funkcję informacyjną, będąc jednocześnie pełnoprawnymi dziełami sztuki. Wspomniane dzieła sztuki będziemy mogli podziwiać podczas wystawy w Galerii Za szybą w Holu Głównym Pałacu Kultury Zagłębia od 26 października do 27 listopada br.

Zanim zdecydują się Państwo wziąć udział w wystawie, prosimy o zapoznanie się z regulaminem korzystania z oferty galerii PKZ w czasie pandemii koronawirusa.

Na wystawie prezentowanej w Pałacu Kultury Zagłębia zobaczymy realizacje dotyczące wydarzeń muzycznych (Festiwal Krzysztofa Pendereckiego), akcji społecznych (fragmenty cyklu Każdy człowiek jest legalny) oraz plakaty autotematyczne. Pojawią się także elementy związane z projektem Niebo Jana Heweliusza, realizowanego w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska 2017, w którym Piotrek Pietrzak pracował nad wydaniem ilustrowanego przewodnika po gwiezdnych konstelacjach Jana Heweliusza w formie drukowanej oraz interaktywnej.

Uzupełnieniem ekspozycji autorskich plakatów będą projekty innych form graficznej komunikacji takie jak wlepki, ziny itp.

Piotr Pietrzak - urodził się w 1990 r. w Sosnowcu. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką i projektowaniem. Realizuje akcje plakatowe w przestrzeni miejskiej. Obecnie jest doktorantem Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Studiował na wydziale Grafiki ASP w Warszawie w Pracowni Grafiki Wydawniczej prof. Lecha Majewskiego oraz prof. Andrzeja Węcławskiego. Dyplom magisterski Każdy człowiek jest legalny obronił z Wyróżnieniem Rektorskim. Był studentem Wydziału Sztuki Mediów (specjalizacja: film animowany) oraz warszawskiego i krakowskiego Wydziału Malarstwa ASP. Jest także absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Dąbrowie Górniczej.

Jest uczestnikiem wielu międzynarodowych wystaw i przeglądów związanych z projektowaniem graficznym, plakatem i ilustracją (12 wystaw indywidualnych oraz ponad 30 zbiorowych ekspozycji m.in. w Meksyku, Ukrainie, Niemczech, Ekwadorze i Rosji).


26.06 - 24.08.2021

VILLA MODA
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Wernisaż Katarzyny Kukuły "Malarka"

Powolny ruch pędzla. Skupienie. Wdech i wydech. Czułe dotknięcia płótna. Rytm i taniec.
Malarka czuje ciało, a ciało czuję ją. Świadomie dokonuje wyborów palety i pędzli, tak jak ludzi i sytuacji. Godzi się na świat, a świat godzi się na nią. Staje się wirującym z wszechświatem pędzlem. A na koniec tylko werniks. Matowy lub satynowy.

Katarzyna Kukuła urodziła się w Katowicach w 1987r. W 2012 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała w pracowni prof. Leszka Misiaka. Jej dyplom "Kraina mlekiem i miodem płynąca." zdobył Nagrodę Rektorów, na konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2012 w Gdańsku. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą, między innymi "Farba znaczy krew" w MSN w Warszawie, "Licht, Luft, Scheisse" w Muzeum Botanicznym w Berlinie oraz "Feminał" w Domu Norymberskim w Krakowie i Miejskiej Galerii Sztuki im. Guntera Grassa w Gdańsku. W 2017 zdobyła trzy wyróżnienia na 43 Biennale Bielska Jesień. Rok 2019 zakończyła Nagrodą dla Młodej Artystki Polskiej za odwagę i przełamywanie granic im. Mari Anto i Elsy von Freytag Loringhoven.

W swojej pracowni w Częstochowie maluję zarówno "piękne" obrazy o miłości i jedności oraz "brzydkie" o szaleństwie, śmierci i mrocznej naturze człowieka. Tworzy kolektyw "Shut up" z Sandrą Bąk.


02-18.07.2021

CH Pogoria
Króla Jana III Sobieskiego 6
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

-
Wystawa Zaginiony Świat Smoków

Już od 2 lipca centrami handlowymi Pogoria w Dąbrowie Górniczej i Platan w Zabrzu zawładną olbrzymie gady. Nie ma jednak powodu do niepokoju! Niezwykła wystawa Zaginiony Świat Smoków to nie lada gratka dla miłośników fantastyki - i młodszych, śledzących z zapartym tchem przygody jeźdźców smoków, i tych starszych, wyczekujących z niecierpliwością kolejnej serii przygód Geralta i Ciri.

Wystawę Zaginiony Świat Smoków będzie można podziwiać w pasażach obu centrów handlowych jednocześnie. Eksponaty robią ogromne wrażenie - 12 gadów (po 6 w każdej galerii), osadzonych w niezwykle klimatycznej scenografii, zawładnie wyobraźnią dzieci i dorosłych! Wśród modeli znajdują się stwory rodem z legend i bajań ludowych, jak i gady wzorowane na bohaterach popularnych produkcji, takich jak "Shrek", "Jak wytresować smoka", "Gra o tron" czy "Wiedźmin". Są tu malutkie okazy i bestie osiągające 2-3 metry wysokości. Niektóre ze smoków poruszają się - mrugają, wyginają szyję, machają skrzydłami czy otwierają paszczę. Mimo to nie są przerażające, dlatego wystawa będzie ciekawym doświadczeniem także dla najmłodszych.

Wystawę będzie można oglądać do 18 lipca. Wstęp jest bezpłatny, a fantastyczne stwory i ich otoczenie stanowią oryginalne tło do fotografowania - takie zdjęcia będą niezapomnianą pamiątką!

WSTĘP WOLNY


07.06-16.07.2021

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Kamuflaż - wystawa Hanny Rozpary

Od 7 czerwca (g. 12:00) do 16 lipca br. w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia oraz w galerii Za Szybą w holu głównym PKZ odbędzie się wystawa Hanny Rozpary pod tytułem Kamuflaż. Wstęp wolny!

Temat kamuflażu, bezpostaciowości i zjawisk chaotycznych jest poruszany w całej twórczości urodzonej w 1990 roku w Sosnowcu artystki. Hanna Rozpara pracuje tworząc cykle prac. Przewodnie zagadnienie kamuflażu odnosi się w nich do tematyki militarnej, zjawiska wojny, świata przyrody, ale też do kultury i sztuki oraz zaobserwowanych mechanizmów społecznych. Przez swoje działania dąży do uzyskania obrazu oddziałującego na widza, pobudzającego intuicyjne, nieracjonalne pokłady świadomości. W pracy artystycznej wykorzystuje różnorodne media i techniki, eksperymentuje praktycznie z każdym medium.

Hanna Rozpara zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową, fotografią i projektowaniem graficznym. Tworzy autorskie kompozycje muzyczne. Jej prace wystawiane były na 20 wystawach indywidualnych oraz na ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

Na ekspozycji w Galerii Sztuki PKZ znajdują się prace z zakresu grafiki warsztatowej i fotografii należące do cyklu Kamuflaż oraz obiekty malarskie wykonane z żywicy epoksydowej należące do cyklu Melancholia. Na potrzeby wystawy artystka udostępniła również autorskie matryce drzeworytnicze.

Wystawie towarzyszą dwa wydawnictwa - broszura zawierająca autorski komentarz do prac oraz kolekcjonerska pocztówka z wizerunkiem budynku Pałacu Kultury Zagłębia zaprojektowana przez Hannę Rozparę.

Godziny otwarcia wystawy:

Galeria Sztuki PKZ
poniedziałek 7 czerwca g. 12:00 - 19:30 (wyjątkowo)
wtorek - piątek: 12:00 - 19:30
Galeria Za szybą (Hol główny PKZ)
poniedziałek - piątek: 8:00 - 20:00
sobota-niedziela: 16:30 - 19:30

Hanna Rozpara - autokomentarz

Kamuflaż jest pojęciem oznaczającym zamaskowanie, przesłonięcie czegoś dla niepoznaki. Jest to ogół działań mających wprowadzić przeciwnika w błąd. Ma na celu zmylenie, zakłamanie obrazu, ukrycie rzeczy, co jest pod powierzchnią. Dokonuje się poprzez ukrywanie, pozorowanie, działania demonstracyjne, dezinformację. Stosowany jest przez ludzi, zwierzęta i rośliny; przez drapieżniki i ofiary. Cykl grafik pt. "Kamuflaż" skupia się na temacie kamuflażu, wtapiania się w tło, szumu otoczenia, dezintegracji informacji. Pierwotną inspiracją prac był wzór maskujący używany w wojskowości, sposoby kamuflażu, rodzaje kamuflażu i ich pochodzenie, historia powstawania metod maskowania oraz badania prowadzone nad najskuteczniejszym sposobem ukrycia przed wrogiem w różnych armiach świata. Temat ten rozwinął się z moich wcześniejszych realizacji artystycznych, w których poruszałam tematykę wojny. Wśród motywów, które stosowałam, pojawiał się także wzór maskujący. Motyw wzoru maskującego eksplorowałam dalej, oddalając się od jego pierwotnego znaczenia związanego z maskowaniem w wojskowości. Wzory kamuflażu powstały na podstawie analizy form i zjawisk występujących w naturze takich jak organiczny kształt, ubarwienie czy struktura materii, a także wykorzystanie światła i cienia. Wszystkie te elementy przyjmują w kamuflażu formę bliską sztuki abstrakcyjnej. Formy te intrygują i pobudzają wyobraźnię. Motyw kamuflażu w moich pracach zaczął dążyć coraz bardziej w kierunku abstrakcji, odbiegając od wojennych konotacji i stał się autonomicznym bytem. Zainteresowałam się ponadto znaczeniem kamuflażu w codziennym życiu i w kulturze. Zwróciły moją uwagę zagadnienia związane z pojęciem maskowania rzeczywistości, wypierania wiedzy o faktycznym stanie rzeczy i konstruowania alternatywnych rzeczywistości takie jak symulakrum, płynna rzeczywistość czy postprawda. Uzmysłowiłam sobie, że występowanie zjawisk o charakterystyce kamuflażu poddaje w wątpliwość nasze pojęcie na temat otaczającego świata. Analiza form występujących w naturze oraz eksperymenty graficzne odegrały ważną rolę w procesie twórczym, istotne znaczenie miały działania intuicyjne. Matryce graficzne powstały w technice drzeworytu oraz kolagrafii. Ślad, który zastosowałam, jest dynamiczny i organiczny, przywodzący na myśl desenie ze świata przyrody. Grafiki powstawały z wielu warstw rozedrganych płaszczyzn. Struktura śladu jest rozbita i wibrująca, kształty są rozczłonkowane i zdezintegrowane. Kolejne warstwy grafiki wzmacniały efekt szumu wizualnego, powodując błądzenie wzroku po dywizjonistycznej powierzchni grafiki. Duże formaty prac wzmacniają oddziaływanie obrazu, pozwalają na zatopienie się w nich. Kompozycje prac graficznych pozbawione są centrum i punktów zaczepienia dla wzroku powodując dezorientację, zaprzeczając normalnemu procesowi spostrzegania wzrokowego, który zawsze próbuje nadać obrazowi jakąś organizację. W pracach występuje pozornie jednolita gama kolorystyczna, która jest wewnętrznie zróżnicowana. Skontrastowane niewielkie plamy koloru powodują pozorne pulsowanie powierzchni obrazu. Kompozycję prac uzupełniają smugi koloru, podkreślając pulsowanie powierzchni w makroskali. Badania nad rolą oświetlenia w odbiorze i postrzeganiu form prowadzone w eksperymentach nad maskowaniem wojskowym zainspirowały mnie do stworzenia cyklu fotografii. Fotografie towarzyszące pracom graficznym powstały przy użyciu aparatu wielkoformatowego na analogowych czarno-białych kliszach w rozmiarze 4 × 5". Fotografie poruszają temat przezroczystości oraz maskowania za pomocą światła. Przezroczystość wydaje się być najskuteczniejszym sposobem ukrycia przedmiotu przed wzrokiem, lecz w pewnych warunkach oświetleniowych ulega demaskacji.

Poprzez swoją twórczość podejmuję badanie otaczającego mnie świata. Proces twórczy sprzyja rozważaniu podejmowanych przeze mnie zagadnień i ich dogłębnym przemyśleniu, materia nasuwa mi rozwiązania problemu i objawia nowe ścieżki. Kamuflaż poddaje w wątpliwość realność otaczającego nas świata, wprowadza do niego nowe wymiary. Jest nieodłączną częścią natury i kultury.

PROSIMY O ZAPOZNANIE SIĘ Z REGULAMINEM KORZYSTANIA Z OFERTY GALERII SZTUKI PKZ W CZASIE PANDEMII COVID-19

01-30.06.2021

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
"Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia"

Przez cały czerwiec w Galerii Klubowej oraz holu Biblioteki Głównej prezentowana będzie wystawa "Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia", udostępniona z Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Palestyńskie fotografie autora "Berów i bojek śląskich" ukazują jego podróż, a także codzienne życie Arabów, Żydów, polskich żołnierzy i emigrantów.

Wystawę można podziwiać od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia biblioteki.

Biblioteka Główna MBP


28.05-18.06.2021

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa plenerowa fotografii Marka Wesołowskiego pt. "Ogród zdarzeń"

28 maja o g. 15:00 na Placu Wolności - tuż przed Pałacem Kultury Zagłębia - odbędzie się otwarcie plenerowej wystawy fotografii Marka Wesołowskiego pt.: Ogród zdarzeń. Ekspozycja odbywać się będzie z okazji obchodów Dni Dąbrowy Górniczej i rocznicy 105. rocznicy nadania Dąbrowie praw miejskich.

Marek Wesołowski - fotograf, od urodzenia związany z Dąbrową Górniczą. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor wielu wystaw indywidualnych, uczestnik wystaw zbiorowych, kura­tor . Współautor projektu Twórcy Kultury Śląskiej. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Laureat nagrody Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Uczestnik Sosnowieckich Spotkań Artystycznych. Instruktor warsztatów fotograficznych. Od 2017 r. współpracuje z Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej dokumentując wydarzenia kulturalne. Realizuje fotografie z zakresu reportażu, portretu i pejzażu. Właściciel firmy Virtual Studio. Swoje fotografie prezentuje na autorskim blogu: marekwesolowski.blogspot.com oraz stronie firmowej www.virtualstudio.pl.

-------------------------------------------

O wystawie:

Fotografia Marka Wesołowskiego przekonuje nas, że wrażliwość i wyobraźnia są nadal podstawowym tworzywem artysty. Wbrew utartym opiniom o fotografowaniu, Wesołowski nie rejestruje zastanego wokół świata: on go najpierw poszukuje i dostrzega - w jednostkowej wyjątkowości roślin, efemeryczności rozbłysków światła, niepowtarzalności układu chmur. To godne poety pochylenie się nad małym fragmentem świata wyłuskuje go z chaosu nieskończonej ilości bytów. Wskazując na pojedynczy liść lub kamień Wesołowski czyni z niego mikrokosmos - zamknięty we własnej logice istnienia, a jednocześnie obrazujący istotę wszechświata. Artysta ukazuje to poprzez doskonałą kompozycję, łączącą oszczędność motywu z asymetrycznym przesunięciem punktu ciężkości, co jednocześnie przyciąga i intryguje odbiorcę. Zdjęcia wskazują sensualność otaczającego nas świata: różnorodność faktur, sposobów odbijania światła na powierzchniach kamieni, roślin czy przedmiotów, wilgotność powietrza. Wesołowski nie boi się stosowania intensywnych barw, które wybijają nas z rutyny bywalca galerii, jak również wierzy w siłę fotografii czarnobiałej, która - abstrahując od codziennych doświadczeń - rozgrywa się w naszej wyobraźni. Estetyka tych zdjęć jest wysublimowana, lecz równocześnie sprawia wrażenie naturalności.

Artysta posuwa się jednak dalej, inicjując działania fotograficzne wychodzące poza tradycyjną technikę. To fotogram, gdzie obiekty układa się bezpośrednio na papierze fotograficznym. Z kolei klasycznie wykonane zdjęcia multiplikuje i zestawia, otwierając je na dopowiadaną przez wyobraźnię przestrzeń.

Wszystko po to, aby ukazać zachwyt nad światem przyrody i wewnętrzną radość, jaką przynosi. Zdjęcia są przepełnione szacunkiem wobec fenomenów istnienia, a zarazem wdzięcznością za szansę współuczestniczenia w tym misterium. Uczucie kieruje ku intelektualnej refleksji nad przemijalnością jednostkowych bytów oraz niezmiennością faktu istnienia. Obserwujemy cykl przewidzianych przez wegetację roślinnych śmierci, nieodmiennie skłaniający nas do myślenia o własnej. W tym kontekście tym bardziej cenimy tę konkretną chwilę - życie.

Tak więc fotografia Marka Wesołowskiego jest nie tylko doskonała technicznie, piękna, lecz również mądra w swym najgłębszym przesłaniu.

Małgorzata Malinowska-Klimek (kuratorka wystawy)


01.01-07.06.2021

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Igrzyska - wystawa malarstwa Karola Gawrońskiego

W Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia znajduje się wystawa malarstwa Igrzyska autorstwa Karola Gawrońskiego. Ekspozycja dostępna dla zwiedzających w godzinach otwarcia pałacowej galerii tj. od wtorku do piątku w godzinach 12:00-19:30 oraz w weekendy na godzinę przed planowanym wydarzeniem repertuarowym.

Zanim zdecydują się Państwo wziąć udział w wystawie, prosimy o zapoznanie się z regulaminem korzystania z oferty galerii sztuki w czasie pandemii koronawirusa.

Na pracach Karola Gawrońskiego rozgrywają się igrzyska. Mogą to być igrzyska śmierci lub codzienności. Albo jeszcze coś zupełnie innego. Czymkolwiek są, widzimy rozmaitych sportowców: część to piłkarze, część natomiast nie ma kończyn, więc nie mogą być piłkarzami. Niektórzy z tych posiadających ręce oraz nogi występują w zbrojach płytowych z naniesionymi znakami firmowymi. Napierśnik świetnie nadaje się do eksponowania przekazu reklamowego. Inni to zwyczajne mutanty, potencjalnie niezwykle groźne, ponieważ wiecznie zdenerwowane. Nie ulega wątpliwości, że szykuje się coś strasznego. Tłum tego oczekuje, zagrzewa zawodników do najgorszych czynów. Na pewno możemy spodziewać się jatki, w trakcie której wybuchnie panika, a tłum obserwatorów, który jeszcze niedawno domagał się krwi, sam zacznie zabijać - tratując najsłabszych.

Żyły pulsują na skroniach sportowców. Muskularne męskie ciała są gotowe do konkurowania. Wiedzą, że sport to zdrowie, a konkurencja jest tym, co robić trzeba, chociaż nie zawsze wiadomo po co. Będą walczyć o pozycję w stadzie. Walczą o nagrodę, prawdopodobnie o nieświeżą kaszankę, wczasy na nadmuchiwanej atrapie wyspy tropikalnej, wizytę w spa z pijawkami i glutossawkami albo o coś równie niedorzecznego - nie wygląda na to, żeby wygrana miała cokolwiek zmienić w ich dobiegającej końca młodości. Mimo to zamierzają walczyć do ostatniej kropli krwi. Przygląda im się tłum szarych twarzy, ludzi z głębokimi traumami, chorowitych, w jakiś sposób niesprawnych, którzy nie zdecydowali się konkurować, walczyć o pozycję.

Nad tym krajobrazem unosi się niezdrowe powietrze. W powietrzu lata czarne ptactwo. Prawdopodobnie zwyczajne ścierwojady, czekają na pierwszego trupa. Jeszcze wyżej, gdzieś w stratosferze wisi ogromna głowa. Nie wiadomo skąd się wzięła i jaki jest jej cel. Wiemy tylko tyle, że jest bezdennie głupia.

Tekst: Bartosz Zaskórski (kurator wystawy)


02.04-07.05.2021

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria za szybą w Holu Głównym PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
27. Biennale Ilustracji Bratysława

Biennale Ilustracji Bratysława (BIB) to międzynarodowy, prestiżowy przegląd współczesnych ilustracji książek dla dzieci i młodzieży, odbywający się od 1967 roku. Od ponad 30 lat organizatorem konkursu jest Międzynarodowy Dom Sztuki dla Dzieci BIBIANA - miejsce niezwykłe, ukierunkowane na wspieranie rozwoju oraz promocję sztuki dla dziecka.
Pałac Kultury Zagłębia we współpracy z Instytutem Słowackim w Warszawie eksponuje pokonkursową wystawę nagrodzonych prac 27. BIB w przestrzeniach wystawienniczych przy Sali Teatralnej (hol, parter). Ze względu na obowiązujące obostrzenia i zamknięcie naszej instytucji, przygotowaliśmy specjalną prezentację internetową. Prezentacja została opracowana dzięki wsparciu organizatora - Międzynarodowego Domu Sztuki dla Dzieci BIBIANA.

Zapraszamy do śledzenia strony Galerii Sztuki PKZ, gdzie będziemy zamieszczać posty z pracami 27. BIB, ciekawostki o uczestnikach i ich twórczości.

Biennale Ilustracji Bratysława odbywa się w każdym nieparzystym roku, wraz z towarzyszącym mu sympozjum i pokonkursową wystawą laureatów. Wydarzenie zostało objęte patronatem UNESCO oraz patronatem Międzynarodowej Unii Książki dla Dzieci IBBY.
W konkursie przyznawane są nagrody: Grand Prix, pięć złotych jabłek, pięć brązowych plakiet oraz wyróżnienia dla wydawców. Prace laureatów BIB są także wydawane na słowackich znaczkach pocztowych. Tradycją Biennale są niezależne obrady Jury dziecięcego, które często nie zgadza się z werdyktem głównej komisji konkursowej i przyznaje własne wyróżnienie.

Na 27. Biennale Ilustracji Bratysława napłynęło łącznie 3 056 prac, nadesłanych przez 416 ilustratorów z 47 krajów z całego świata.

Laureaci 27. Biennale Ilustracji Bratysława:

Grand Prix BIB 2019:

- Hassan Moosavi, Iran

Złote jabłko BIB 2019:

- Chengliang Zhu, Chiny
- Janis Blanks, Łotwa
- Anton Lomaev, Rosja
- Wen Dee Tan, Malezjia
- Soojung Myung, Korea Południowa

Plakieta BIB 2019:

- Anat Warshavski, Izrael
- André Letria, Portugalia
- Chiki Kikuchi, Japonia
- Maji Kastelic, Słowenia
- Guilherme Karsten, Brazylia

Nagroda Jury Dziecięcego:

- Svetozár Košicki, Słowacja

Nagroda Burmistrza Miasta Bratysława:

- Boris Šima, Słowacja

Nagroda Banku Pocztowego:

- Mroslav Cipár

Wyróżnienie Honorowe dla wydawnictwa:

- Editora Positive, Brazylia
- Davd Fickling Book, Wielka Brytania
- Companhia das letrinhas, Brazylia
- Comoyoko Ediciones, Ekwador


01-31.03.2021

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
"B jak Batory"

Przez cały marzec w Galerii Klubowej Biblioteki Głównej prezentowana będzie wystawa "B jak Batory", zrealizowana przez projekt "Niepodległa" w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Plansze wystawy prezentują historię legendarnego transatlantyku, a także wspomnienia osób, które miały okazję podróżować statkiem. Całość uzupełniają fotografie z domowych archiwów i wyjątkowe cytaty.

Biblioteka Główna MBP


19.01-31.03.2021

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Bank Kultury w CH Pogoria
Króla Jana III Sobieskiego 6
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa "Sztuka na osobę" - wystawa w Banku Kultury

Bank Kultury w Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej zaprasza na nową wystawę Sztuka na osobę, ukazującą talenty instruktorów edukacji artystycznej Pałacu Kultury Zagłębia oraz ofertę pałacowych zajęć dla osób w każdym wieku. Ekspozycja dostępna od 19 lutego do 31 marca w godzinach od 10:30 do 17:30.

Każdy konsument zna zachęcające do zakupu produktów hasła "druga sztuka 50% taniej", czy "trzecia sztuka gratis". Od 19 lutego w Banku Kultury w Centrum Handlowym Pogoria, goście będą mogli spotkać się ze Sztuką na osobę, czyli wystawą prac, które powstały rękami instruktorów edukacji artystycznej Pałacu Kultury Zagłębia. W ten sposób pałac chce zachęcić osoby kupujące w CH Pogoria do obcowania z ekspresją artystyczną i zainteresować je różnymi formami plastycznymi, których można nauczyć się w PKZ i jego placówkach. Ekspozycja będzie prezentować autorskie dzieła wykonane technikami witrażu, ceramiki, rysunku, grafiki warsztatowej, a także prace malarskie. Rozszerzeniem wystawy będzie ekspozycja Kreacja i Rekreacja w pasażu CH Pogoria, która przybliży nie tylko sylwetki pozostałych instruktorów, ale także ofertę edukacyjną instytucji. Zwiedzanie obu wystaw jest bezpłatne.

Pałac Kultury Zagłębia to przede wszystkim ludzie. Instytucja nie mogłaby istnieć, gdyby nie było dzielących się swoją pasją i wiedzą instruktorów, pracowników oraz odbiorców - widzów i uczestników zajęć. Instruktorzy PKZ, którzy zaprezentują swoje prace w Banku Kultury to absolwenci kierunków artystycznych, profesjonaliści z dużym doświadczeniem, biegłością techniczną i nierzadko własną działalnością artystyczną. To artyści wykorzystujący całą swoją wiedzę merytoryczną i techniczną do prowadzenia wyjątkowych zajęć w Pałacu Kultury Zagłębia, inspirujący się m.in. literaturą, nauką, naturą. Ludzie na odpowiednich miejscach, potrafiący modyfikować projekty do wieku, zainteresowań i potrzeb uczestników warsztatów PKZ.


19.02-12.03.2021

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
11. Międzynarodowe Biennale Miniatury

Międzynarodowe Biennale Miniatury to wydarzenie organizowane przez Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie już jedenasty raz. Biennale jest przeglądem o charakterze konkursowym, dobrze znanym i rozpoznawalnym na całym świecie. Co dwa lata artystki i artyści przesyłają setki prac, które następnie są eksponowane zarówno w Ośrodku Promocji Kultury, jak i w galeriach w Polsce i za granicą. Wystawa będzie gościć w Galerii Sztuki PKZ od 19 lutego do 12 marca, od wtorku do piątku w godz. 12:00-19:30. Wstęp wolny.

Forma konkursowa Międzynawowego Biennale Miniatury w Częstochowie zakłada prezentowanie najnowszego dorobku artystów - prac powstałych w ciągu ostatnich dwóch lat. Jednocześnie nie nakłada ograniczeń co do prezentowanych kierunków artystycznych, tematyki, ani technik wykonania.

Miniatura to wyjątkowa, samodzielna forma artystyczna. W niepozornym formacie 10 × 10 cm artyści potrafią zamknąć całe światy, budując kompozycje pełne emocji i fascynujących historii. Niejednokrotnie miniatury swoją głębią artystyczną potrafią przyćmić wielkoformatowe realizacje. Prace nadesłane na 11. Międzynarodowe Biennale Miniatury Częstochowa 2020 uwodzą wielością podejmowanych tematów, zadziwiają jakością wykonania, precyzją szczegółu oraz autorskim podejściem artystów w zakresie posługiwania się tradycyjnymi technikami plastycznymi.

Pałac Kultury Zagłębia prowadzi stałą współpracę z Ośrodkiem Promocji Kultury Gaude Mater, a wystawa pokonkursowa co dwa lata prezentowana jest w naszych przestrzeniach.

Na jedenastą edycję konkursu prace nadesłało 233 autorów z 9 krajów - łącznie wpłynęło 638 miniatur.

Komisja konkursowa w składzie:

prof. dr hab. Dariusz Kaca (przewodniczący) - Instytut Grafiki Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
dr hab. prof. ASP Piotr Korzeniowski - Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Justyna Warwas (komisarz wystawy) - Wydział Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie
Robert Sękiewicz - kurator Galerii Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater w CzęstochowieDecyzją Jury do wystawy zakwalifikowano 296 prac 132 artystów, przyznane zostały także 3 nagrody i 5 wyróżnień honorowych.

I Nagroda: Anna Szumigaj-Badziak (Tuszyn) za zestaw trzech prac Przestrzeń 3KL-N (serigrafia)

II Nagroda: Jakub Zdejszy (Wisła) za zestaw trzech prac Pamiątka (serigrafia)

III Nagroda ex aequo:

Łukasz Chmielewski (Łódź) za zestaw trzech prac Nieme objawienia (druk cyfrowy)
Marcin Szymielewicz (Brodnica) za zestaw trzech prac Singularis (rysynek)

Wyróżnienia honorowe:

Magdalena Banaś (Kamienna Góra)
Darya Hancharowa (Katowice)
Agata Koszczan (Kraków)
Emilia Pitucha (Warszawa)
Tomasz Wiktor (Nawojowa)


01-28.02.2021

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

-
"Współistnienie" wystawa Ogólnopolskiej Fotograficznej Grupy Twórczej ART FOKUS 13

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej wraz z Ogólnopolską Fotograficzną Grupą Twórczą ART FOKUS 13 zaprasza do obejrzenia wystawy "Współistnienie", która będzie prezentowana przez cały luty w Galerii Klubowej Biblioteki Głównej.

Od początków dziejów człowieka na Ziemi niewątpliwą pozostaje jego zależność od Matki Natury, przyrody i wszystkiego, co człowieka otacza. Współistnienie człowieka z naturą, jego zależność od niej, od tego, co ona daje człowiekowi, na co mu pozwala, jest widoczna na każdym kroku. To, co człowiek daje naturze, jak się jej odwdzięcza za te dary - gdy chcemy, też potrafimy zauważyć.
Natura bez człowieka przetrwa jeszcze wiele wieków, ale czy współczesny człowiek zrozumie jego zależność od natury? Czy doceni jej piękno, hojność i wartość?

Wystawa Grupy AF13 pt. "Współistnienie" podejmuje próbę przekazania współzależności potężnej, pięknej przyrody i człowieka korzystającego z jej darów, ale i człowieka czerpiącego nieodwzajemnione korzyści z jej piękna i zasobów. Czy obustronne relacje człowieka z i natury, bytność, istnienie, bilans wzajemności można nazwać współistnieniem?

Grzegorz Ojrzyński

AF13 to grupa fotografów z różnych zakątków Polski, to artyści w większości zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej oraz w wielu lokalnych stowarzyszeniach fotograficznych. AF13 jest także członkiem zbiorowym Fotoklubu RP.

Każdy z jej członków jest twórcą pasjonatem fotografii idącym inną jej drogą - tą, na której dobrze się czuje i jest jej wyśmienitym użytkownikiem. Drogi te krzyżują się i łączą w AF13, grupie ludzi wyjątkowych, pragnących ukazywać różne oblicza świata w inny, niecodzienny sposób - przez pryzmat ich duchowej wrażliwości. To, co tworzą, nie jest martwą kopią natury, to jest Coś, co żyje i zapada w ludzką pamięć, wywiera wpływ na innych. Grupa AF13 pragnie, by na ich fotografiach czas zatrzymywał się i choć na chwilę zatrzymywał także widza - mniej lub bardziej świadomego uczestnika Życia.

Przekrój działalności stowarzyszenia w obrazowy sposób pokazuje strona internetowa www.af13.pl. Od momentu istnienia tej witryny zarejestrowano ponad dwadzieścia tysięcy wejść z całego świata (m.in. z Grenlandii, Meksyku i Argentyny).
Pośród członków AF13 nie brakuje specjalistów od krajobrazu, pejzażu, architektury, portretu, reportażu, aktu, grafiki, zdjęć sportowych, przyrody, fotografii makro i fotografii industrialnej... Fotografów, którzy nie boją się żadnych wyzwań i powierzanych zadań mogących w jakikolwiek sposób zgłębiać i popularyzować piękno polskiej przyrody, kultury, obyczajów i tradycji.


31.10.-31.12.2020

Fabryka Pełna Życia - DEFUM
ul. Kolejowa 8 (wjazd od Marii Konopnickiej)
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa plenerowa "Twarze Rewolucji 1905"Rewolucja to ludzie, dlatego w przestrzeni Fabryki Pełnej Życia oraz w Parku Hallera zaprezentujemy wystawę "Twarze Rewolucji 1905" ? przedstawiającą sylwetki dąbrowskich bohaterów rewolucji z 1905 r. Zachęcamy do spaceru i poznania bliżej ludzi, którzy walczyli o wolność.

Wystawę można oglądać od 31 października.

115 lat temu Dąbrowa Górnicza była miejscem wydarzeń, które przeszły do historii jako "Dni wolnościowe". Od 31 października do 10 listopada 1905 roku na ulicach Zagłębia Dąbrowskiego zapanowała atmosfera wolności. Odbywały się wiece, marsze i demonstracje. Rozbrajano carskich funkcjonariuszy i przerywano posiedzenia sądów ustanowionych przez zaborcę. Przejmowano drukarnie i wydawano polskie gazety. Tworzono zalążki władzy samorządowej i służb porządkowych. Budowano Republikę Zagłębiowską.

"Dni wolnościowe" były kulminacją rewolucji, która rozpoczęła się na początku roku 1905 i objęła całe terytorium imperium rosyjskiego. Dąbrowscy robotnicy już w lutym spontanicznie przystąpili do strajku. Walczono o poprawę warunków pracy (m.in. 8-godzinny dzień pracy) oraz swobody obywatelskie.

Wiodącą siłą polityczną nadającą ton wydarzeniom w Zagłębiu Dąbrowskim była Polska Partia Socjalistyczna Józefa Piłsudskiego. W rewolucyjnych wystąpieniach brali też udział uczniowie, a dąbrowska "Sztygarka" była miejscem wielotysięcznych wieców i demonstracji. Ze względu na swój niepodległościowy charakter Rewolucja 1905 uznawana jest za czwarte powstanie narodowe.

aktualizacja: środa, 15 wrzesień 2021.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.
Zebrał i opracował: DARIUSZ NOWAK (
nddg ).