-CO GDZIE KIEDY - WYSTAWY (TARGI)


..
.....
....*


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA
Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


.
.
.

DĄBROWSKI JARMARK STAROCI

W każdą 3-cią niedzielę miesiąca w godzinach 6.00-12.00
Fabryka Pełna Życia - budynki DEFUM

_


WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv00.00.2022 - godzina 00.00_


WYSTAWY i EKSPOZYCJE TRWAJĄCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv04.11-16.12.2022

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Katarzyna Winczek - grafikaPrace Katarzyny Winczek to emocje i uczucia zapisane w doskonałych warsztatowo kompozycjach graficznych, inspirowanych krajobrazem, kóre zobaczymy od 4 listopada do 16 grudnia w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia.

Pejzaż rzeczywisty, pejzaż utrwalony w pamięci i ten narysowany na płaszczyźnie papieru - są dla mnie metaforą życia ludzkiego. Ścieżki, drogi, szlaki, granice, miejsca znane i tereny niedostępne, tworzą mozaikę alternatywnych dróg życia. Pojedynczy przedmiot, jakaś niekompletna rzecz, zdewastowany budynek czy miejsce, gdzie kiedyś stał dom - mogą być punktem wyjścia, początkiem narracji jakiejś historii, czyjegoś życia, refleksem przeszłości.

Katarzyna Winczek posługuje się językiem tradycyjnych technik wklęsłodrukowych, pracując głównie z matrycą metalową. W dziełach autorki wyczuwalna jest swoista dwupoziomowość - relacja pomiędzy płaszczyzną tematyczną pracy a jej technicznym warsztatem. Tendencja ta jest najmocniej widoczna w najnowszym, powstającym od 2019, cyklu Terytoria, którego założenie polega na tworzeniu grafik unikatowych, bazujących na kolejnych warstwach rysunkowych, powstających na tej samej powierzchni matrycy. Metalowa płyta przestaje być matrycą w tradycyjnym rozumieniu; staje się źródłem wielu różnych, zmieniających się z czasem obrazów. Aż do granicy czytelności.

Artystka wykorzystuje tu specyfikę, jaka charakteryzuje pracę z matrycą w druku wklęsłym prowokującą jej personifikację. To materiał, który "pamięta". Przechowuje na swojej powierzchni (w podświadomości) wszystkie ślady - efekty wcześniejszych procesów, bez możliwości ich całkowitego wymazania (doświadczenia, przeżycia pozytywne i negatywne). Pozwala za to na nawarstwianie wielu śladów na jednej płaszczyźnie, budowanie złożonej gradacyjnej struktury (charakteru). Im więcej ingerencji, tym żywszy i bogatszy obraz, ale też ryzyko całkowitego utracenia zapisu - doprowadzenia materiału do progu wytrzymałości.

Na wystawie w Galerii Sztuki PKZ zebrane zostały prace z ostatnich 30 lat, będące zapisem rozwoju drogi artystycznej Katarzyny Winczek - od urzekających, wykonanych z niezwykłą precyzją miniatur graficznych, po wielkoformatowe instalacje realizowane w technikach non-toxic.

Prezentacja pokazuje, że w świecie prawie nieograniczonych technicznych możliwości generowania obrazu, jego przetwarzania, powielania i rozpowszechniania, ważne jest zachowanie miejsca dla działań o innej skali, dla obiektów tworzonych ręcznie, zaistniałych poprzez bezpośrednią aktywność autora, zapisujących jego niepowtarzalny gest i emocje.

Katarzyna Winczek urodziła się w Łodzi, studiowała na kierunku Wychowanie Plastyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Obecnie pracuje na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Grafiki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. W latach 2008-2012 była kierownikiem Zakładu Grafiki, w 2012-2016 Prodziekanem ds. Nauki, a od 2019 jest Dziekanem Wydziału Sztuki. Jej zainteresowania badawcze i artystyczne koncentrują się wokół nietoksycznych technik grafiki warsztatowej oraz związków sztuki i ekologii. Kierowała wieloma projektami badawczymi, m.in. "Ekologiczne techniki sztuk graficznych" (projekt Narodowego Centrum Nauki, 2012-2015), "Sztuka i ekologia - postawy artystyczne wobec zagadnienia ekologii w sztuce współczesnej" (badania statutowe na Wydziale Sztuki, 2016-2018). Otrzymała kilkanaście nagród i wyróżnień.

Wernisaż wystawy odbuł się 4 listopada o 18:00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.


06.12.2022 - 27.01.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ "ZA SZYBĄ"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
"Wesołych Świąt!" - wystawa kart pocztowychDawno, dawno temu, przed czterdziestu, pięćdziesięciu laty, a może nawet jeszcze dawniej, gdy nie było mejli, sms-ów, fejsbuka i innych "mesendżerów", ludzie posyłali sobie życzenia na tekturowych prostokątach zwanych pocztówkami. Trzeba było taką pocztówkę zapisać - najczęściej ręcznie, z rzadka na maszynie do pisania, nakleić znaczek pocztowy, pójść na pocztę i wrzucić do skrzynki na listy, a potem mieć nadzieję, że nasza karta nie zagubi się gdzieś po drodze, wśród milionów innych kart.

To właśnie pocztówka stanie się bohaterką wystawy jaką Galeria Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia przygotowała dla swoich gości z okazji Świąt Bożego Narodzenia od 6 grudnia do 27 stycznia 2023 r. W rolę projektantów kart pocztowych wcielą się uczestnicy zajęć Edukacji Artystycznej PKZ, którzy pod okiem instruktorów przygotują autorskie wzory dla świątecznych kart. Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane na wystawie w przestrzeniach wystawienniczych Sali Teatralnej (Hol Główny), a trzy wybrane projekty dodatkowo wydrukowane w formie prawdziwej pocztówki - każdy chętny będzie mógł wysłać specjalne życzenia swoim bliskim.

"Wesołych Świąt!" - takim napisem opatrywano zdecydowaną większość bożonarodzeniowych pocztówek. Już w 1900 roku miały miejsce wystawy poświęcone właśnie kartom pocztowym. W Polsce ich projekty opracowywali najwybitniejsi artyści ilustratorzy. Pocztówki zbierano i kolekcjonowano. A jaka jest historia słowa pocztówka? Czym różni się list od pocztówki? Jak wyglądały pierwsze karty pocztowe, i jak ich wygląd zmieniał się na przestrzeni lat? Przygotowane warsztaty plastyczne i będąca ich podsumowaniem wystawa staną się świetną okazją do poznania historii i fenomenu karty pocztowej.

Tytuł ekspozycji i scenariusz zajęć plastycznych zostały przygotowane w oparciu o wystawę i katalog opracowane przez Muzeum Miasta Gdyni w 2019 roku i zatytułowane właśnie "Wesołych Świąt".

Cytat: Jacek Friedrich, fragment tekstu ze wstępu do katalogu wystawy "Wesołych Świąt", Muzeum Miasta Gdyni
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_01-30.11.2022

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA-
POLSKIE SYMBOLE NARODOWE

Co wiemy o polskim godle, Mazurku Dąbrowskiego i narodowych barwach? Na to i inne pytania odpowiada ekspozycja przygotowana przez IPN Gdańsk Delegatura IPN w Bydgoszczy, która będzie prezentowana w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25). https://biblioteka-dg.pl
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY


21-29.10.2022

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Festiwal Oblicza - Jednostka urojona - wystawa

Co łączy śmierć ćmy z wyginięciem jelenia olbrzymiego, a tajemniczą wieś Żytno z Antarktydą? Ile dni leżymy bezproduktywnie w trakcie średniej długości życia? Z ilu krain składa się Ruda Śląska? Ile tekstów kultury można zmieścić w nocniku? O tym przekonają się goście wystawy Jednostka urojona, która odbędzie się 21-29 października w Galerii Sztuki PKZ w ramach Festiwalu Oblicza.
Wernisaż: 21 października, g. 17:30; Galeria Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia (poziom -1).
Wstęp na wernisaż oraz wystawę jest bezpłatny.

Wystawa prezentuje prace siedmiorga autorów zrealizowane w pracowni grafiki książki, prowadzonej przez Bognę Otto-Węgrzyn, podczas studiów na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Pokazujemy autorskie książki: Leny Achtelik, Dagmary Cieślicy, Martyny Gaszczyk-Nowok, Magdaleny Kuczko, Gabrieli Palickiej, Aleksandry Szlęk, Bartosza Zaskórskiego.

"Jednostka urojona" (łac. imaginarius) to pojęcie z obszaru algebry abstrakcyjnej, którego dokładnego znaczenia nie podejmujemy się tu wyjaśniać. W dużym uproszczeniu: matematyczne jednostki urojone, odnoszące się do liczb wyobrażonych, wykraczają poza znany zbiór liczb rzeczywistych. Podobnie prace zrealizowane w pracowni wykraczają poza klasyczne rozumienie książki, podążając przede wszystkim za nieskrępowaną wyobraźnią autorów, ich wnikliwymi konstrukcjami myślowymi i poczuciem humoru, tworząc oryginalne narracje artystyczne.

Warto zauważyć, że nieposkromionej swobodzie "imaginatio" (wyobraźni) towarzyszy do pewnego stopnia matematyczna dyscyplina wyrażająca się w precyzyjnie zaprojektowanych proporcjach formatów, wartościach marginesów, starannie określonych liczbach stron i składek, co niewątpliwie wpływa na ostateczny odbiór prezentowanych prac.

O PRACOWNI GRAFIKI KSIĄŻKI
Pracownia grafiki książki to autorska pracownia specjalistyczna działająca na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Pracownia została założona w 2009 przez Bognę Otto-Węgrzyn i Grzegorza Hańderka. Obecnie prowadzą ją dr hab. Bogna Otto-Węgrzyn i mgr Katarzyna Wolny-Grządziel.

Program pracowni, traktujący książkę jako narzędzie autorskiej ekspresji, pozwala studentom na zastanowienie się nad rolą i funkcją publikacji drukowanych w epoce powszechnej komunikacji wirtualnej. Książki powstające w trakcie zajęć są z założenia obiektami eksperymentalnymi, zdecydowanie bliższymi autorskim publikacjom z nurtu self-publishingu artystycznego niż użytkowym projektom wydawniczym. Stawiają pytanie o możliwość wykorzystania ginącej wiedzy technologicznej w nowy sposób. Głównym zadaniem stawianym studentom jest zbudowanie intrygującej narracji artystycznej, wykorzystującej formę książki kodeksowej. Studenci poznają tradycyjne techniki szycia i oprawy książki, mogą też podjąć współpracę z profesjonalnym introligatorem. Pozwala to na świadome wykorzystanie historycznych technologii w nowym kontekście i powoduje, że koncepcja i treść książki są ściśle związane z jej fizyczną formą.

Prace prezentowane na wystawie to przykłady dyplomów magisterskich i pracy doktorskiej. Każda z nich to zamknięty między okładkami swoisty świat, autorska wizja, kameralna miniwystawa. Zapraszamy do cierpliwego wnikania w każdą z tych osobliwych, ulotnych, precyzyjnie urojonych jednostek.

Koncepcja wystawy:
Bogna Otto-Węgrzyn
Katarzyna Wolny-Grządziel
Aleksandra Szlęk

Autorka plakatu: Aleksandra Szlęk


09.09-28.10.2022

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ "ZA SZYBĄ"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Michał Spisak i przyjaciele na festiwalach Warszawska Jesień - wystawa

Od 9 września do 28 października zapraszamy do Holu Głównego Pałacu Kultury Zagłębia, gdzie w Galerii Za szybą odbędzie się wystawa Michał Spisak i przyjaciele na festiwalach Warszawska Jesień. Wydarzenie odbędzie się w ramach II Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka.

Wystawa zorganizowana we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich, który w swoich archiwach zgromadził liczne pamiątki w postaci afiszów, fotografii, wydawnictw i druków, dokumentujących obecność Michała Spisaka na festiwalach "Warszawska Jesień".

Motywem przewodnim wystawy jest pokazanie losów wybitnego dąbrowskiego kompozytora na tle innych wybitnych osobistości ze świata muzyki- m.in. Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i innych. W biografii Michała Spisaka, którą spisał katowicki muzykolog i jego przyjaciel - prof. Henryk Markiewicz możemy przeczytać, że corocznie na warszawskim festiwalu odbywały się spotkania "paczki z Katowic"-jak określał to Spisak- które stanowiły jedną z nielicznych okazji do spotkań w tak zacnym gronie. Wystawa będzie stanowić opowieść o tych wydarzeniach i o relacjach, jakie łączyły Spisaka i jego przyjaciół.

WSTĘP WOLNY


09.09-07.10.2022

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Artystyczny Kombinat - Wokół Huty Katowice od A do Ż

Artystyczny Kombinat - wokół Huty Katowice od A do Ż to ekspozycja przygotowana z okazji obchodów 50-lecia budowy Huty Katowice. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace malarskie dwudziestu twórców, które w większości powstały w ramach międzynarodowych plenerów artystycznych organizowanych przez Kombinat Metalurgiczny Huta Katowice w latach 70. XX w.

Rola artystów w tym ogromnym przedsięwzięciu miała charakter propagandowy, ale jednocześnie rozległy industrialny krajobraz był powodem szczerej fascynacji i inspiracji twórczej. Zaproszeni artyści mierzyli się zarówno z przedstawieniem budowy Huty Katowice, jak i ludzi związanych z kombinatem metalurgicznym. Tym samym tworzyli kronikę obyczajowości i codzienności tamtego czasu.

Prace zebrane na wystawie pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum Miejskiego "Sztygarka", rysunki wypożyczono z warszawskiej Fundacji Edwarda Dwurnika oraz z wrocławskiej pracowni malarskiej Miry Żelechower-Aleksiun. Hojnie wykorzystano również materiały archiwów zakładowych Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej i Muzeum Hutnictwa w Chorzowie oraz rodzinnego archiwum artysty Zygmunta Czecha.

Wystawa dostępna jest w Galerii Sztuki PKZ (poziom -1) w terminie 9 września - 7 października 2022. Wernisaż odbędzie się 9 września o godz. 17:00.

Wstęp na wernisaż oraz wystawę jest bezpłatny.

WSTĘP WOLNY


27.05-31.07.2022

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ "ZA SZYBĄ"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Magiczne Światy Józefa Wilkonia - wystawa

Magiczne Światy Józefa Wilkonia to wystawa sztuki, która odbędzie się od 27 maja do 31 lipca br. w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia oraz w Holu Głównym PKZ w przestrzeniach wystawienniczych Sali Teatralnej. Zapraszamy na wernisaż wystawy 27 maja o 17:00 w pałacowej galerii. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Józef Wilkoń (ur. 12.02.1930 w Bogucicach k. Wieliczki) - ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych, napisał teksty do kilkunastu z nich. Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutsche Jugendliteraturpreis (1964), Nagrodę Państwową za twórczość dla dzieci (1974), Nagrodę Ministra Kultury za całokształt twórczości (2005), został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej (2010). Napisana i zilustrowana przez niego książka "Psie życie" została uznana w Polsce za najpiękniejszą książkę roku 2011 oraz nagrodzona Brązowym Medalem w 50. międzynarodowym konkursie Best Designed Books from All Over the World (2013). Z okazji jubileuszów 80 i 85-lecia otrzymał Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został uznany Człowiekiem Roku przez Magazyn Literacki Książka (2016). W 2019 Jego Królewska Mość Król Hiszpanii Filip VI przyznał Józefowi Wilkoniowi Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej za wkład w rozkwit kultury hiszpańskiej.

O wystawie:

Zgromadzone na ekspozycji obiekty można przyporządkować do dwóch zasadniczych grup odrębnie ukierunkowanych tematycznie. Jedna prezentuje zróżnicowane motywy animalistyczne, druga koncentruje się na człowieku - poświęcona jest dokonaniom ważnym dla kultury europejskiej oraz polskiej: mitom greckim, pierwszej powieści "Don Kichote" oraz naszej narodowej epopei "Pan Tadeusz". Prace zostały tak dobrane, aby zaprezentować różnorodność środków wyrazu, którymi dysponuje Józef Wilkoń oraz przemiany, jakie przynosi powracanie artysty do motywów na przestrzeni lat.

Pierwsza wspomniana grupa tematyczna stanowi większą część wystawy i jest najbardziej zróżnicowana. Znajdziemy tu spektrum dzieł poświęconych stricte zwierzętom i naturze, ale także ich relacjom z człowiekiem, a nawet o pewnym wymiarze symbolicznym. Mamy tu prace malarskie i rysunkowe w różnych technikach (wodne, pastele, mieszane) oraz rzeźby (drewno, metal). Uzupełnieniem są dwa gobeliny odtwarzające oryginalne obrazy Józefa Wilkonia w postaci wielkoformatowych tkanin. Znakomita większość rysunków i malarstwa powstała z przeznaczeniem do zilustrowania książek, w tym klasycznego dzieła Kiplinga "Księga Dżungli". Oprócz tego prezentujemy prace niezwiązane z literaturą - charakterystyczne dla twórcy tabuny koni i wizerunki bajecznych ryb. Podobnie jak one "samoistnymi" dziełami sztuki są zgromadzone rzeźby - ryby, ptaki, gady i ssaki. Warto tu jednak wspomnieć, że artysta niejednokrotnie wykorzystywał swoje prace przestrzenne do ilustrowania książek, m.in. uhonorowanego licznymi nagrodami "Psiego życia" i "Don Kichota".

Druga grupa to obiekty, w których opowieść dotyczy człowieka. Kanwą są wspomniane już trzy wielkie składowe europejskiej i polskiej kultury: mity greckie, "Don Kichote", "Pan Tadeusz". Mierzenie się z nimi to wielkie wyzwanie. Józef Wilkoń znalazł na nie własną, indywidualną odpowiedź, całkowicie odrębną od innych artystów. Uniknął hieratyczności, konwenansu, stylizacji. W przygotowanych przez niego cyklach prac warto zwrócić uwagę na obecność natury. W "Don Kichocie" stanowi ona ważny składnik opowieści o zmaganiach bohatera w poszukiwaniu istoty człowieczeństwa, poszerzając interpretację tego wielowymiarowego utworu. W "Panu Tadeuszu" sportretowana przez poetę społeczność została przez Wilkonia wręcz zanurzona w naturze, uwalniając odbiorców od obrazowania ludzkich typów, epizodów i nadając właściwy wymiar epopei. Grupa dzieł w tym wypadku obejmuje jedynie prace malarskie i rysunkowe, bez udziału rzeźb. Warto jednak wspomnieć, że Mistrz wyrzeźbił postacie Don Kichota i jego giermka, a także Sarmatów, których można wiązać z poematem Adama Mickiewicza.

Wartością eksponowanego w Pałacu Kultury Zagłębia zestawu obiektów jest jego retrospektywny charakter. Zgromadzone pozycje powstawały od przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku aż do czasów współczesnych - obejmują sześćdziesiąt lat aktywności twórczej Józefa Wilkonia. Daje to unikalną możliwość przyjrzenia się zmianom w technikach obrazowania, poszukiwaniom, syntezom doświadczeń warsztatowych i artystycznych. Możemy prześledzić przejście od prostych graficznych rozwiązań do taszystowskich w charakterze plam, ale wbrew tej teorii jednak kontrolowanych świadomie. Następnie rozwinięcie technik pastelowych i wreszcie połączenia tych wszystkich doświadczeń w późniejszych pracach. Także podejmowaniu nowych wyzwań - takich jak zajęcie się w latach 90. ubiegłego wieku, przez już uznanego artystę, rzeźbą. Stała się ona w ciągu dwóch dekad szczególnie docenianą częścią jego dorobku. Istotnym uzupełnieniem całości jest obecność publikacji wykorzystujących zgromadzone dzieła. Wystawa opowiada o wartości sztuki, o tym czym jest mierzenie się z wyzwaniem artystycznym, a także jak powstaje piękna książka. Przypomina wielkie dzieła, ich znaczenie dla nas i wartość tych źródeł. ~ Blanka Wyszyńska-Walczak - historyk sztuki.

Godziny otwarcia galerii:

Galeria Sztuki PKZ (poziom -1)
wtorek-piątek: 12:30 - 19:30
w wybrane weekendy godzinę przed planowanym repertuarowym wydarzeniem

Galeria "za szybą" (Hol Główny PKZ)
poniedziałek-piątek: 8:30 - 19:30
weekendy: 16:30 - 19:30


05.07.2022 - godzina 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
Otwarcie wystawy pt.: Poza tym co widzialne. Teledetekcja i skanowanie laserowe w polsko-peruwiańsko-włoskich badaniach Machu Picchu.

Ekspozycja prezentuje szeroko zakrojone prace archeologiczne na terenie Machu Picchu prowadzone przez naukowców z Centrum Badań Andyjskich UW w Cusco. Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego realizują badania na tym obszarze od 2008 roku w ramach współpracy z Laboratorium Skanowania i Modelowania 3D Politechniki Wrocławskiej oraz peruwiańskim Narodowym Parkiem Archeologicznym Machu Picchu.

Podczas wystawy będzie można zobaczyć trójwymiarowe modele holograficzne przedstawiające różne budowle, m.in. obserwatorium inkaskie w Mirador de Inkaraqay czy główny zespół Machu Picchu. Ekspozycja obejmuje także filmy, materiały dokumentacyjne oraz archiwalne i najnowsze zdjęcia z terenów prowadzonych prac.
Aktualnie, pracujący przy wyżej wymienionym projekcie naukowcy - prof. dr hab. Jacek Kościuk oraz prof. dr hab. Mariusz Ziółkowski opracowują również wizualizację cyfrową stanowiska archeologicznego na Bukowej Górze.

Otwarcie wystawy odbędzie się 5 lipca (wtorek) o godzinie 17.00 w budynku Muzeum Miejskiego "Sztygarka".

Organizator: Muzeum

* 17.00 - spotkanie w budynku Muzeum Miejskiego "Sztygarka", sala multimedialna

- powitanie gości

* 17.10 - prezentacja filmu Poza tym co widzialne
* 17.25 - wystąpienia prof. dr hab. Jacka Kościuka (Politechnika Wrocławska): Jak budowano Machu Picchu.
* 17.50 - wystąpienie dr Maciej Sobczyk (Uniwersytet Warszawski): Archeologia wysokogórska w parku Machu Picchu.
* 18.15 - otwarcie wystawy


21.05.-26.06.2022

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
"Bohdan Butenko. Rysunki"

Z pewnością wielu z nas pamięta przygody Gucia i Cezara oraz komiksowych bohaterów Kwapiszona i Gapiszona. Ich twórca, Bohdan Butenko (1931-2019) to znakomity grafik, ilustrator, który przez ponad 60 lat tworzył niepowtarzalne opracowania graficzne książek.

Nie wszyscy jednak przypominają sobie równie interesujące prace w postaci rysunków artysty, tworzonych z myślą o dorosłym czytelniku, które pojawiały się w bardzo wielu czasopismach, nie tylko satyrycznych, a ukazywały się w zarówno w kraju, jak i za granicą. Owe czasem zapomniane, a czasem zupełnie nieznane rysunki satyryczno-liryczne, wykonane przez rysownika czarnym tuszem piórkiem lub pisakiem ową charakterystyczną kreską, można będzie oglądać w Dąbrowie Górniczej na wystawie "Bohdan Butenko. Rysunki".

Sam artysta i ilustrator, Kawaler Orderu Uśmiechu odwiedził nasze miasto dziewięć lat temu, obecnie stworzony został w Dąbrowie Górniczej mural jemu poświęcony. A u nas przygotowaliśmy wystawę, którą Muzeum Miejskie "Sztygarka" zaprezentuje w Noc Muzeów - 21 maja br. o godzinie 17.30. (Wystawa prac rysunkowych Bohdana Butenki będzie czynna do 26 czerwca 2022 r.)

Zapraszamy na niezapomniane nocne zwiedzanie do Muzeum w Dąbrowie Górniczej. W tym roku impreza odbędzie się pod hasłem: ,,Powrót do tamtych lat".

Przypominamy klimaty PRL-u:-) Jedną z atrakcji jest możliwość zwiedzenia wystawy Bohdana Butenki!!


22.11.2021 - 16.06.2022

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice

www.palac.art.pl

-
Wspomnienie ząbkowickiego szkła - wystawa

22 listopada o 17:00 zapraszamy na wernisaż wystawy eksponatów z Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice, która odbędzie się w PKZ Domu Kultury Ząbkowice i potrwa do 15 czerwca 2022 roku.

Celem wystawy jest przypomnienie historii HSG "Ząbkowice" oraz twórczości jej wybitnych projektantów, a także ukazanie wartości oraz promocja ząbkowickiego szkła. Eksponatami wystawy będą wyroby Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" zapożyczone od zaprzyjaźnionych osób oraz ze zbiorów własnych Domu Kultury Ząbkowice.

Część eksponatów użyczyli młodzi projektanci ząbkowickiej huty, którzy również wspomagali swoją wiedzą przy organizacji wystawy.

Podczas wernisażu odbędzie się wykład pani Ewy Chmielewskiej, starszej kustosz w Dziale Szkła Pałacu Schoena w Muzeum w Sosnowcu, autorki, znawczyni m.in. szkła użytkowego.

Wystawa potrwa do 15.06.2022 r. Wstęp na wernisaż oraz wystawę jest bezpłatny.

WSTĘP WOLNY


09.04 - 13.05.2022

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Holl główny PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Czułostki - wystawa Dobrosławy Rafalskiej

Czułostki - inaczej grzeczności, komplementy, laurki, miłe gesty, czuły zwrot - niedoceniane drobiazgi, które sprawiają, że nasza codzienność nabiera kolorów i sensu. Czułostki to także tytuł wystawy prac Dobrosławy Rafalskiej - historii o potrzebie czułości opowiedzianej bez słów i z poczuciem humoru - którą będzie można podziwiać od 9 kwietnia do 13 maja w Holu Głównym Pałacu Kultury Zagłębia.

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 kwietnia o 18:00.

Ilustracje Dobrosławy Rafalskiej to propozycje kierowane przede wszystkim do dzieci, ale nie tylko... Świat tworzony przez artystkę jest pełen fantazyjnych roślin, owoców, kwiatów oraz przesympatycznych owadów i zwierząt. Bohaterowie obrazkowych opowiadań wpadają w tarapaty, muszą się zmierzyć ze strachem lub samotnością, ale zawsze wychodzą cało z opresji. Historie opowiadane przez artystkę to wyjątkowe lekcje mówiące o tym, że rzeczy wielkie zbudowane są z małych, a przepis na szczęście znajdzie ten, kto nauczy się widzieć i doceniać drobiazgi.

Na wystawie prezentowanej w Pałacu Kultury Zagłębia obok charakterystycznych dla autorki barwnych ilustracji pełnych egzotycznych roślin i gęstwin pokazane zostaną monochromatyczne prace z cyklu "Hrabiny" - w zabawny sposób odsyłające do bogatej tradycji portretów barokowych.

Dobrosława Rafalska (ur. 1990) - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom z grafiki książki obroniła w 2015. Uprawia grafikę użytkową - projektuje plakaty, ilustracje, zajmuje się projektowaniem graficznym oraz ilustracją. Artystka jest laureatką Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych oraz stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Brała udział w wielu międzynarodowych i krajowych wystawach. Została wyróżniona w IX Konkursie Literatury Dziecięcej im. Heleny Skrobiszewskiej oraz w Konkursie Świat Przyjazny Dziecku organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. W konkursie "Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci" za autorską książkę "Znajdka" została laureatką nagrody jury dziecięcego i wyróżnienia Wydawnictwa Format. Współpracowała z polskimi wydawnictwami m.in. Wydawnictwo Bajka, Adamada, Zielona Sowa, Tadam, Mały Teatr Ilustracji, Debit. Mieszka i tworzy w Katowicach.


05.04-13.05.2022

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Non omnis moriar II - wystawa Witolda Zaręby

Wystawa Non omnis moriar II autorstwa Witolda Zaręby w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia od 5 kwietnia do 13 maja. Wernisaż wystawy odbędzie się 1 kwietnia o 18:00. Zapraszamy serdecznie!

Wystawa Non omnis moriar po raz pierwszy została zaprezentowana w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie w 2016 roku. Prace należące do tego zestawu odnoszą się do kruchości naszego istnienia, są także próbą oswojenia myśli o własnej śmiertelności. Artysta odwołuje się w nich do wspólnej pamięci zapisanej w fotografiach wojskowych pochodzących z okresu 1860-1918 - artefaktach Wielkiej Wojny. Swoją opowieść buduje przy użyciu graficznej narracji. W nowatorski sposób posługuje się technikami klasycznego warsztatu graficznego, tworząc obiekty i instalacje. Horacjańskie "nie wszystek umrę" staje się graficznym zapisem pamięci o każdej wojnie.

Mam nadzieję, że udało mi się zbudować uniwersalny świat pomiędzy życiem a śmiercią (...). Sam od jakiegoś czasu zaczynam odczuwać stopniowe "umieranie" mojego organizmu. Komórki gorzej się regenerują, oczy potrzebują protezy okularów, a serce musi spożywać codziennie Lecalpin 20 mg i Nedal 2,5 mg. Sztuka od jakiegoś czasu staje się dla mnie próbą przygotowania, czy raczej zaakceptowania i oswojenia, nieuchronności przejścia w inną formę życia. Jest też próbą, podobnie jak u Horacego, pozostawienia po sobie śladu. Za pomocą życia mówię o śmierci, bo śmierć mówi o życiu.

Przeglądając 350 szpitalnych fotografii, musimy wyszeptać "non omnis moriar". Mając do czynienia ze współczesnym obrazem wojny, jestem wobec niego bezsilny (...). Ta niemożność "poradzenia" sobie z nim pcha mnie do początku zapisu fotograficznego Wielkiej Wojny. Moją wypowiedź kończę słowami Francisco Goyi "El suen~o de la raz o´n produce monstruos" (Gdy rozum śpi, budzą się potwory).

~ Witold Zaręba (fragment autoreferatu w postępowaniu habilitacyjnym)

Autor stawia pytania i poszukuje odpowiedzi o podstawowym egzystencjalnym charakterze. Rekwizyty używane przez habilitanta: bandaże gazowe, ordery, flagi, prześcieradła, łóżka-porażają prostotą przekazu formalnego, stając się theatrum Mundi habilitanta. (...) Witold Zaręba poprzez swoje graficzne instalacje daje nam możliwość współuczestnictwa w przeżywaniu bezsensu wojny. (.) Jego opowieść nie ma początku, końca, ani środka. Stanowi nieruchome teraz, jak mówili grecy o przeszłości. Fabuła się rwie, a fantazja miesza się z rzeczywistością. Pan Zaręba jest mistrzem w budowaniu obrazów ze strzępów myśli i okruchów wspomnień zrozumiałych i bliskich każdemu człowiekowi. Habilitant próbuje dekodować swoje przedmioty oraz w skrajny sposób doprowadzić do pełnej realności i wiarygodności.

~ dr hab. Marek Herbik prof. nadzw. Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi (fragment recenzji w postępowaniu habilitacyjnym)

Witold Zaręba (ur. 1972) ukończył studia na kierunku Wychowanie Plastyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, dyplom artystyczny zrealizował w Pracowni Druku Wypukłego prof. Ewy Zawadzkiej w 1999. Na wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zrealizował przewód doktorski i habilitacyjny. Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Grafiki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Zajmuje się przestrzennym kształtowaniem obrazu graficznego, rysunkiem, ilustracją i grafiką artystyczną. Jest autorem 18 wystaw indywidualnych, uczestniczył w ponad 50 ekspozycjach zbiorowych oraz konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jego prace prezentowane były m.in. we Francji, Bułgarii, Czechach, Rumuni, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Macedonii, Turcji, Węgrzech, Belgii. Wśród jego ostatnich nagród i wyróżnień znajdują się m.in. Nagroda Burmistrza Miasta Kowar - XII Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka, Jelenia Góra (2016); Nagroda im. Profesora Witolda Skulicza - Międzynarodowe Triennale Grafiki Kraków (2015); Grand Prix Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza - Kaliskie Biennale Rysunku i Grafiki (2014).

Godziny otwarcia galerii:
pon- nieczynna
wt - pt - 12:00 - 19:30
sob i nd - wybrane weekendy na godzinę przed wydarzeniem
wyjątek!: 3 maja (wtorek) - zamknięte


01-30.04.2022

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

-
"Narysuję Ci bajkę. Wystawa dawnej ilustracji książek dla dzieci", udostępniona z Muzeum Zamoyskich W Kozłówce.

Przez cały kwiecień w Galerii Klubowej i holu Biblioteki Głównej prezentowana będzie wystawa "Narysuję Ci bajkę. Wystawa dawnej ilustracji książek dla dzieci", udostępniona z Muzeum Zamoyskich W Kozłówce.

Na wystawie prezentowane są ilustracje z książek dla dzieci z XIX i początków XX wieku. Najstarszą kozłowiecką książką dziecięcą jest zbiór opowieści i historyjek "Le monde des enfans ou Recueil d'Historiettes orné de gravures et dédiéaux bons enfans" ["Świat dzieci w zbiorze historyjek ilustrowanych"], napisana przez Ojca Libberta, wydana w Lipsku w roku 1820. Książka ta należała do Wandy Ossolińskiej, późniejszej Tomaszowej Potockiej, która następnie przekazała ją swej córce, Anieli, późniejszej Konstantowej Zamoyskiej, I ordynatowej na Kozłówce. Prezentowane książki pochodzą ze zbiorów Biblioteki Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz z kolekcji prywatnych. Wśród ilustratorów tych książek są nazwiska, takie jak: Gustaw Dore, Zofia Stryjeńska, Kamil Mackiewicz, Marian Walentynowicz, Henry Morin, Édouard Zier, Horacy Castelli, czy Emile Bayard.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.


06-14.04.2022

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Holl Ip PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA-
"Senat RP wczoraj i dziś"

Wystawę pt. "Senat RP wczoraj i dziś" otworzył w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Uroczystość towarzyszyła środowemu wyjazdowemu posiedzeniu senackiej komisji zdrowia w Dąbrowie Górniczej.

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY


12-31.03.2022

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ "ZA SZYBĄ"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
No "Ładnie"!

No "Ładnie"! Od 12 marca w holu I piętra PKZ dostępna będzie wystawa projektów graficznych, fotografii i strojów wykonanych przez uczniów Technikum Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu.

17 marca o 12:00 zapraszamy na midisaż wystawy. Dodatkowo tego dnia a w godz. 12:00-15:00 odbędą się warsztaty z poradami stylistów i fryzjerów. Będzie też można przypatrzeć się sztuce carvingu, czyli dekoracji z owoców i warzyw!

Współorganizatorem wystawy jest Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl


01-31.03.2022

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa malarstwa Marka Grabowskiego pt. "Autsajder".

Przez cały marzec z Galerii Klubowej oraz holu Biblioteki Głównej prezentowana będzie wystawa malarstwa Marka Grabowskiego pt. "Autsajder".
Urodzony w Sosnowcu artysta malarz jest również rzeźbiarzem, pedagogiem, felietonistą i poetą. Na swoim koncie ma ponad 35 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, w tym trzykrotnie na ARTEXPO w Nowym Jorku. Za całokształt twórczości został dwukrotnie nagrodzony przez Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.


05.02-18.03.2022

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ "ZA SZYBĄ"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
POWROTY (Rysunek - Malarstwo - Grafika)
Stanisław WIECZOREK

O Stanisławie Wieczorku pisać, to tak jakby opisywać Sztuki Piękne: Malarstwo, Grafikę, Plakat, czy Nowe Media w akademickiej formule. Niewpisanie profesora Wieczorka w ten wielowątkowy dyskurs byłoby poważnym błędem - jest on bowiem demiurgiem wielu zmian i promotorem nowej wizji kształcenia. To niezaprzeczalne walory osobowości artysty, pedagoga, organizatora wydarzeń na skalę międzynarodową - Michał Kliś, fragment wstępu do katalogu.
Wystawa "Powroty" Stanisława Wieczorka prezentowana jest w terminie 5.02-18.03.2022. Ekspozycja została podzielona na części i zajmuje dwie przestrzenie wystawiennicze Pałacu Kultury Zagłębia. Wernisaż odbędzie się 4 lutego o godz. 17:00. Wstęp wolny.


MALARSTWO, RYSUNEK, GRAFIKA WARSZTATOWA
miejsce: Galeria Sztuki (poziom -1)
termin: 7.02-18.03

poniedziałek, sobota-niedziela | nieczynne (wyjątek: 7.02, 12:00-19:30; 13.02, 18:00-20:00)
wtorek-piątek | 12:00-19:30

PLAKATY
miejsce: Galeria "Za szybą" (hol parter)
termin: 5.02-18.03

poniedziałek-piątek | 8:00-20:00
sobota-niedziela | 16:00-20:00


Wystawę Stanisława Wieczorka "Powroty" tworzą wybrane przez Autora prace pochodzące z różnych cyklów, z lat 1965-2020. W prezentowanym zbiorze znalazły się rysunki, grafiki warsztatowe, malarstwo i plakaty. Wystawa ma charakter jubileuszowy. W 2022 zbiegają się aż cztery ważne dla Artysty rocznice:

* 65. rocznica ukończenia szkoły podstawowej i wyjazdu z rodzinnego Ujejsca;
* 60. rocznica egzaminu maturalnego w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej i rozpoczęcia studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie;
* 55. rocznica symbolicznego początku samodzielnej drogi artystycznej;
* 50. rocznica ślubu.

Po 65 latach od wyjazdu z rodzinnego Ujejsca Stanisław Wieczorek powraca do Dąbrowy Górniczej z dorobkiem, którego jak dotąd nie objęła w pełni żadna publikacja.

Artysta urodził się w 1943. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, scenografią, plakatem, grafiką warsztatową oraz projektowaniem wystaw, książek i systemów identyfikacji wizualnej. W 1969 ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Architektury Wnętrz. Z macierzystą uczelnią związany jest do dziś. Od 1977 prowadził Pracownię Kompozycji Brył i Płaszczyzn na Wydziale Grafiki, a od 1980 Pracownię Geometrii i Kompozycji. Kierował Międzywydziałową Pracownią Multimedialnej Kreacji Artystycznej. W swojej karierze wielokrotnie pełnił funkcję prodziekana i dziekana Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był jednym z pionierów wprowadzania techniki komputerowej do procesu projektowania i procesu dydaktycznego. W 1996 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. W latach 1965-1975 był kierownikiem artystycznym kwartalnika "Sugestie", a w latach 1984-1992 dyrektorem artystycznym dwumiesięcznika "Projekt". Współpracował także z włoskimi czasopismami branżowymi "Shop" i "Linea grafica". Artysta niejednokrotnie podejmował inicjatywy społeczno-artystyczne. Jest również inicjatorem utworzenia Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików i Projektantów, które zostało zarejestrowane w 1983. Stanisław Wieczorek jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkuset prezentacji zbiorowych w kraju i za granicą. W 2005 oraz 2014 otrzymał medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artist", nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2020 został uhonorowany Nagrodą Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida oraz Nagrodą
100-lecia ZAiKS-u.


22.02-08.03.2022

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
AGORA ŚREDNIA"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Ars longa, vita brevis - wystawa malarstwa Henryki Janiny Orzeł

21 lutego o 17:00 w pałacowej Sali Agora odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Henryki Janiny Orzeł. Wystawa Ars longa, vita brevis będzie dostępna do 8 marca w Holu I Piętra Pałacu Kultury Zagłębia (w godzinach otwarcia pałacu).

Henryka Janina Orzeł - artystka mieszkająca i tworząca w Dąbrowie Górniczej, działająca społecznie i zaangażowana w akcje promujące region Zagłębia Dąbrowskiego. Od lat związana jest z różnymi organizacjami działającymi w Zagłębiu, m.in. ze Stowarzyszeniem Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego oraz Stowarzyszeniem Grupa Plastyczna "Dąbrowa", której od 2017 jest prezeską. Współpraca ze stowarzyszeniami daje jej możliwość angażowania się w organizowanie życia kulturalnego, festiwali i konkursów artystycznych takich jak Art Passion Festival. Chętnie przyjmuje także zaproszenia do zasiadania w jury konkursów plastycznych organizowanych przez inne instytucje. Liczne działania prowadzone przez artystkę sprawiły, że jest osobą rozpoznawaną w regionie. O swoich zainteresowaniach opowiadała w ramach projektu "Żyć z pasją", gdzie przyznano jej tytuł "Człowiek z pasją 2014". Artystka została też wyróżniona w jubileuszowym albumie miasta Dąbrowa Górnicza "Dąbrowianie 2016: 100 lat, 100 fotografii, 100 historii".

Ze sztukami plastycznymi miała do czynienia od najmłodszych lat - pierw z technikami rysowania ołówkiem i węglem, później malarstwa. Warsztat doskonaliła m.in. w pracowni plastycznej Pałacu Kultury Zagłębia pod okiem Sylwii Nowak oraz w Ośrodku Kultury w Będzinie na zajęciach prowadzonych przez Romualda Korusa. Głównym tematem prac malarki jest pejzaż, przyroda ukazana o różnych porach roku, różnych porach dnia. Dzieła przepełnione są kolorem, ukazują ulotność uchwyconej na obrazie chwili. Po inspiracje artystka sięga daleko poza granice miasta, odwiedza i kolekcjonuje zachwycające pejzaże z Polski i zagranicy. Prace Henryki Janiny Orzeł prezentowane są na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Autorka znajduje też uznanie na przeglądach, konkursach i festiwalach sztuki artystów nieprofesjonalnych.


01-28.02.2022

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

-
"Polska czy Niemcy?
Plebiscyt na Górnym Śląsku - 20 marca 1921"

Przez cały luty w Galerii Klubowej oraz holu Biblioteki Głównej prezentowana będzie wystawa pn. "Polska czy Niemcy? Plebiscyt na Górnym Śląsku - 20 marca 1921", udostępniona z Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Z okazji zeszłorocznej setnej rocznicy jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Górnego Śląska, czyli plebiscytowego głosowania, Biblioteka Śląska przygotowała wystawę "Polska czy Niemcy? Plebiscyt na Górnym Śląsku - 20 marca 1921". Na 25 planszach opowiedziano historię tego wydarzenia. Wykorzystano wyłącznie bogate zbiory plebiscytoriów, jakie zgromadziła Biblioteka Śląska: fotografie, grafikę, rękopisy, druki ulotne oraz czasopisma z epoki. Szczególnie ciekawe oraz unikatowe są oryginalne albumy karykatur plebiscytowych Stanisława Ligonia, Antoniego Romanowicza i Stanisława Antoniewicza zachowane w graficznej kolekcji Biblioteki Śląskiej. Scenariusz wystawy: dr Agata Duda-Koza i dr Barbara Maresz Opracowanie graficzne: Joanna Rzepka.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.


19.01.-28.02.2022

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA-
"Marzenia utrwalone pędzlem" - Wystawa prac Stowarzyszenia Grupa Plastyczna "Dąbrowa"

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac twórców ze Stowarzyszenia Grupa Plastyczna "Dąbrowa"

Prace można oglądać w Muzeum Miejskim "Sztygarka" od 21.01. do 28.02.2022 roku od wtorku do niedzieli w godzinach pracy MMS.

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY


10.01.-28.02.2022

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
"Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro"

Od 10 stycznia do 28 lutego 2022 r. w Muzeum Miejskim "Sztygarka" podziwiać można prace plastyczne wykonane przez uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z województw śląskiego i opolskiego na temat: "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro". Konkurs plastyczny trwa nieprzerwanie od 2000 roku i wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli.

Wystawa jest organizowana w ramach obchodów 100-lecia Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) i została objęta patronatem prezydenta miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego.

Serdecznie zapraszamy. Inwencja twórcza dzieci nie zna granic!

WSTĘP WOLNY


01.12.2021-31.01.2022

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ ZA SZYBĄ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Pozdrowienia z pałacu - wystawa kartek pocztowych

Od 11 stycznia zapraszamy do holu głównego PKZ na wystawę pocztówek z wizerunkiem Pałacu Kultury Zagłębia zatytułowaną "Pozdrowienia z Pałacu".

Wystawa powstała z okazji 64. urodzin PKZ i znajduje się w przeszkleniach Sali Teatralnej (parter). Zawiera pocztówki, które zaprojektowali artyści, prezentujący swoją twórczość w naszej Galerii Sztuki. Wśród twórców można znaleźć m.in. Karola Gawrońskiego, Martę Frej i Kalinę Bańkę.

Ekspozycja dostępna jest w godzinach 8:00-20:00 w dni powszednie oraz 16:00-20:00 w weekendy.

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl


01-31.01.2022

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

Biblioteka Główna MBP

-
Wystawa Stowarzyszenia Grupa Plastyczna "Dąbrowa"

Wystawa: piękno, sztuka, pasja
Przez cały styczeń w Galerii Klubowej oraz holu Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25) prezentowana będzie wystawa Stowarzyszenia Grupa Plastyczna "Dąbrowa", skupiającego dąbrowskich malarzy nieprofesjonalnych oraz twórców rękodzieła, mających na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Jak mawiał Leonardo da Vinci: Piękno rzeczy śmiertelnych mija, lecz nie piękno sztuki.

WSTĘP WOLNY


01.12.2021-21.01.2022

Godziny otwarcia wystawy:

Galeria Sztuki PKZ
wtorek - piątek: 12:00 - 19:30
Niedziela (19 grudnia): 16:00 - 19:30

Hol Główny PKZ
poniedziałek - piątek: 8:00 - 20:00
sobota - niedziela: 12:00 - 20:00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Sekrety Światła - wystawa witrażu

Co roku Pałac Kultury Zagłębia dokłada starań, aby w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym jego gości witała nastrojowa atmosfera pełna ciepła. Galeria Sztuki PKZ wspiera te cele przygotowując specjalne wystawy. Tematem przewodnim tegorocznych świąt stały się witraże - szklane dzieła sztuki, którym nie sposób się oprzeć. Wystawa witrażu zatytułowana Sekrety Światła będzie podzielona na dwie części - Światłocienie i Światłem Malowane. Pierwsza z nich będzie dostępna w pałacowej galerii, natomiast druga w przeszkleniach Sali Teatralnej w Holu Głównym PKZ. Obie ekspozycje potrwają do 21 stycznia 2022 roku, a wstęp na nie jest bezpłatny.
Wystawa Sekrety światła to wydarzenie organizowane we współpracy z Zespołem Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej i Pracownią Witrażu i Szkła Artystycznego dr hab. Katarzyny Pyki z Instytutu Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego.

Ekspozycji towarzyszą oprowadzania kuratorskie i warsztaty artystyczne dla różnych grup wiekowych. Galeria Sztuki PKZ przygotowała także specjalną niespodziankę dla odwiedzających wystawę. Na naszych gości czeka wielkoformatowa makieta do mozaiki przedstawiającej budynek PKZ. Każda chętna osoba będzie miała możliwość uzupełniania fragmentu kompozycji prawdziwym szkłem witrażowym. Prezentacja koreluje z autorską dekoracją świąteczną Pałacu Kultury Zagłębia wykonaną przez Pracownię Witrażu Klubu Osiedlowego Helikon.

Wystawa, na której pokazane zostały prace wielu autorów - uczniów, studentów i artystów profesjonalnych - jest okazją do pokazania bardzo szerokiego wachlarza możliwości jaki umożliwia praca w niezwykłym materiale jakim jest szkło. Na ekspozycji zobaczymy zarówno prace wspaniale zestawiające kolory jak i realizacje wykonane w materiale bezbarwnym. Obok obiektów zachowujących zasady tradycyjnego warsztatu znalazły się realizacje z pogranicza rzeźby, malarstwa, grafiki czy rysunku. Jest to dowód na to, że współczesne szkło artystyczne i witraż to żywe dziedziny sztuki, będące dla autorów twórczym narzędziem służącym wypowiedzi artystycznej.

Godziny otwarcia wystawy:

Galeria Sztuki PKZ
wtorek - piątek: 12:00 - 19:30
Niedziela (19 grudnia): 16:00 - 19:30

Hol Główny PKZ
poniedziałek - piątek: 8:00 - 20:00
sobota - niedziela: 12:00 - 20:00

Więcej informacji o wystawie:

Światłocienie - wystawa studentów i pedagogów pracowni Witrażu i Szkła Artystycznego Instytutu Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego, która oferuje bardzo szerokie możliwości realizacji współczesnych projektów w szkle artystycznym. Pracujemy w różnych technikach począwszy od klasycznego witrażu malowanego patynami i emaliami oraz składanego w profile ołowiane. Techniki dobierane są w zależności od realizowanych projektów, dlatego poza klasyką wchodzimy w działania bardziej współczesne, takie jak rzeźbienie szkła, zgrzewanie w formach czy gięcie. Studenci Edukacji Artystycznej mogą kształcić się w tej pracowni przez trzy lata na I stopniu studiów oraz przez dwa lata na studiach II stopnia, co umożliwia szerokie poznanie materii szkła oraz zorganizowanie własnej pracowni realizacyjnej. Prace studenckie wykonane w tej pracowni prezentowane były na wielu wystawach w przestrzeniach galeryjnych, można zobaczyć je również na stałych ekspozycjach, m.in. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, czy w Instytucie Sztuk Plastycznych w Cieszynie ~ dr hab. Katarzyna Pyka, prof. Uniwersytetu Śląskiego

Uczestniczki wystawy:

Aneta Głowacka
Angelika Zajdlic
Monika Macha
Ewa Matecka
Magdalena Malinowska
Anna Czarnota
Zuzanna Lichota
Katarzyna Pyka

aktualizacja: czwartek, 01 grudzień 2022.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.
Zebrał i opracował: DARIUSZ NOWAK (
nddg ).