-CO GDZIE KIEDY - WYSTAWY (TARGI)


..
.....
....*


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA
Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


.
.
.

DĄBROWSKI JARMARK STAROCI

W każdą 3-cią niedzielę miesiąca w godzinach 6.00-12.00
Fabryka Pełna Życia - budynki DEFUM

_


WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv00.00.2024 - godzina 00.00_


WYSTAWY i EKSPOZYCJE TRWAJĄCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv01-30.06.2024

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
GALERIA KLUBOWA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa fotografii autorstwa Marka Bogacza pn.
"Syria - zabytki, których już nie ma"Zapraszamy do odwiedzenia interdyscyplinarnej wystawy pn. "Dialog" autorstwa Sylwii Wieczorek-Wójcik! Przez cały maj możecie podziwiać jej dzieła w Bibliotece Głównej w Dąbrowie Górniczej, ul. T. Kościuszki 25.

Co wyróżnia tę wystawę spośród innych? To właśnie jej interdyscyplinarny charakter. Artystka posługuje się różnymi technikami i mediami, tworząc fascynującą mozaikę sztuki współczesnej. Od malarstwa - po fotografię.

Zapraszamy do biblioteki. Czekamy na Was!


24.05-12.07.2024

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA-
Jak nazwać pieska? Wystawa Aleksandry CzudżakZapraszamy na wystawę Jak nazwać pieska? autorstwa Aleksandry Czudżak w pałacowej Galerii Sztuki. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Prezentowany zbiór prac w całości poświęcony jest naszym siostrom i braciom mniejszym - pieskom. Prace zostały podzielone na rozdziały, uzupełnione opisem każdej psiej grupy oraz spisem imion. I tak oto mamy całą zgraję psich gwiazdorów - jedni prosto od fryzjera i stylistki, rozwaleni na kanapach i poduszkach; inni cali szczęśliwi, bo właśnie wytarzali się w czymś paskudnym. Ekscentrycy, oryginały i podwórkowe burki z charakterem wypisanym na pyskach.

W Galerii Sztuki PKZ zaprezentowane zostaną oryginalne ilustracje, przeskalowane reprodukcje oraz odręczne szkice Aleksandry Czudżak. Odwiedzający będą mogli też prześledzić proces powstawania książki - od pomysłu do gotowej publikacji.

Ekspozycja będzie dostępna od 24 maja do 12 lipca w godzinach otwarcia galerii.

Zależało mi, żeby stworzyć książkę zabawną i absurdalną, która będzie swego rodzaju badaniem na temat psich imion i psich archetypów. Zilustrowałam je przy użyciu tradycyjnych technik, dbając o to, aby każdy portret zapadał w pamięci. Te imiona mówią wiele o ambicjach właścicieli czworonogów. Jest to więc książka, która przedstawia psy, ale opowiada o ludziach. Pozwala spojrzeć na pewne zjawiska z dystansu, ale też przełamuje bariery. Proszę mi wierzyć, że żadne inne pytanie nie otwiera tylu serc, co skromne: "Jak ma na imię Twój pies?"
~ Aleksandra Czudżak

------------------------------------------------

Aleksandra Czudżak - ilustratorka i graficzka autorka ilustracji książkowych, okładkowych, plakatowych i projektów płyt muzycznych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jej pracę dyplomową Pies pokazywano na wystawie najlepszych polskich dyplomów projektowych w 2018 roku. Specjalizuje się w ilustracji, rysunku i grafice warsztatowej (szczególnie technice akwaforty). Jest także autorką murali, które realizowała dla wrocławskiego i łódzkiego ogrodu zoologicznego.

W swoich pracach porusza tematykę kobiecości, archetypów, przyrody, baśni ludowych i mitów. Współpracuje z zagranicznymi wydawnictwami (m.in. DK books). W ostatnim czasie przygotowała ilustracje do nowego wydania Góralskich czarów. Leksykonu magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich (2024), który ukazał się nakładem Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz ilustrowanej książki Jak nazwać pieska? (Wydawnictwo Wolno 2024)


29.05-31.07.2024

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Przestrzenie wystawiennicze przy Sali Teatralnej (hol parter)
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Plakat jest odtąd dotąd, czyli wystawa plakatów autorstwa Jakuba KamińskiegoPlakat jest odtąd dotąd, czyli wystawa plakatów autorstwa Jakuba Kamińskiego, która będzie prezentowana w terminie od 29 maja do 31 lipca w przestrzeniach wystawienniczych Sali Teatralnej w Holu Głównym Pałacu Kultury Zagłębia.

Jakub Kamiński bardzo trafnie określił czym jest plakat. Niedawno, przy okazji wystawy swoich prac w Warszawskim Muzeum Karykatury pisał:

nie da się ukryć, że plakat, zazwyczaj, ma trzy stałe cechy:

-jest od lewej do prawej (lub odwrotnie)
-posiada górę, środek i dół
-jest biały z tyłu.

Wystawa prezentowana w Pałacu Kultury Zagłębia odkrywa kolejną niezaprzeczalną (choć wcale nieoczywistą) cechę plakatu: plakat jest także odtąd dotąd!

Jako organizatorzy wydarzenia dodamy tylko, że w naszych przestrzeniach prezentujemy aż 43 prace Jakuba Kamińskiego. Zachowując szacunek do praw symetrii umieściliśmy wystawę po obu stronach Sali Teatralnej i z wielką przyjemnością eksponujemy ponad 30 metrów kwadratowych kultury wizualnej w stylu retro.

W przygotowanym zestawieniu znajdują się plakaty Jakuba Kamińskiego z kilku ostatnich lat, a wśród nich do wyboru propozycje na co dzień i na specjalne okazje.

Nie przedłużając, oddajemy głos artyście, a w Państwa serdecznie zapraszamy na wystawę!

,,O plakacie myślę bez zbędnego filozofowania - to poziomy lub pionowy prostokąt, wypełniony treścią w postaci plam, linii i koloru. Może rozśmieszać, smucić, zmuszać do przemyśleń lub być zupełną wizualną zagadką. Żadna inna forma wypowiedzi nie pozwala mi precyzyjniej wyrazić myśli, poglądów i emocji. Stylistycznie blisko mi do niechlujstwa i rozedrgania - to raczej kwestia umiejętności, a nie wyboru.'' - Jakub Kamiński

Jakub Kamiński (ur. 1986), projektant plakatów, ilustracji prasowych oraz okładek książkowych. Absolwent ASP we Wrocławiu.

Uczy projektowania graficznego w Technikum nr 15 we Wrocławiu. Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej STGU. Jego prace były pokazywane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą (m.in. przeglądy grafiki użytkowej w Poznaniu, Lublinie, Warszawie, Legnicy, Tokio, Budapeszcie, Chicago). Kilkukrotnie wyróżniony w konkursie Polish Graphic Design Awards, laureat nagrody Muzeum Karykatury 46. Międzynarodowej Wystawy Satyrykon Legnica (2023).

Tworzył projekty m.in. dla Magazynu Pismo, Dr. Martens, Levi's, Pan tu nie stał, Wydawnictwa Literackiego, Wydawnictwa Warstwy, Disney i wielu innych.


01.06-01.09.2024

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
3x15 - PRZEMYSŁOWA I HUTNICZA ŁĄKA w malarstwie, grafice i fotografiiSerdecznie zapraszamy!


01.06.-29.09.2024

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
WYSTAWA SZKLANYCH RZEŹB
KATARZYNY KREJ I ANNY JURY
W dniu 1 czerwca 2024r w ramach tegorocznej 15. edycji INDUSTRIADY w Muzeum Miejskim Sztygarka odbędzie się o godz. 12.00 wernisaż rodzinnej wystawy szklanych rzeźb Katarzyny Krej - mamy i Anny Jury- jej córki.

Kilka słów o mamie.

Katarzyna Krej to niezależna rzeźbiarka i projektantka szkła. Jej prace są inspirowane tym co ludzie manifestują poprzez swój strój oraz tym co noszą głęboko w duszach, ale ukrywają przed światem. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej prace można było zobaczyć między innymi podczas The Venice Glass Week 2023 we Włoszech, na wystawie pokonkursowej Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego, GlassArt2022 we francuskim Lyon oraz "Glass is Biotiful III" w tym samym roku, w miejscowości Biot, również we Francji. W 2024 roku otrzymała stypendium artystyczne od polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

Kilka słów o córce.

Anna Jura już od trzech lat tworzy swoje "Herbarium". Zaczyna od rysowania roślin, a następnie uwiecznia je w szkle, aby zwrócić uwagę na znaczenie dostrzegania i ochrony tego, co piękne i delikatne. Otaczająca natura jest dla niej niewyczerpanym źródłem inspiracji. Anna mieszka i tworzy we Wrocławiu. W ostatnich latach otrzymała stypendium Promovere Talenta oraz stypendium artystyczne Prezydenta Wrocławia. Mimo młodego wieku uczestniczy w międzynarodowych wystawach i festiwalach razem z dojrzałymi twórcami. Jej niezwykłe, tworzone z ogromną precyzją kompozycje przyciągają wzrok i nikogo nie zostawiają obojętnym.
Na wystawie pokażemy prace powstałe na przestrzeni ostatnich trzech lat.

Ania Jura pokarze cykl "Herbarium" powstający dzięki stypendium Prezydenta Wrocławia - prace szklane, a także rysunki i grafiki.
Katarzyna Krej zaprezentuje między innymi prace z cyklu "Powstające w płomieniu", które zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_01-31.05.2024

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
GALERIA KLUBOWA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Interdyscyplinarna wystawa pn. "Dialog"
autorstwa Sylwii Wieczorek-Wójcik

Zapraszamy do odwiedzenia interdyscyplinarnej wystawy pn. "Dialog" autorstwa Sylwii Wieczorek-Wójcik! Przez cały maj możecie podziwiać jej dzieła w Bibliotece Głównej w Dąbrowie Górniczej, ul. T. Kościuszki 25.

Co wyróżnia tę wystawę spośród innych? To właśnie jej interdyscyplinarny charakter. Artystka posługuje się różnymi technikami i mediami, tworząc fascynującą mozaikę sztuki współczesnej. Od malarstwa - po fotografię.

Zapraszamy do biblioteki. Czekamy na Was!

Biblioteka Główna MBP


18.05.2024 - godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
PSIE SUCHARKI - wystawa rysunku i spotkanie z Marią Apoleika

Wystawa grafik oraz spotkanie autorskie z Marią Apoleika, autorką profilu ,,Psie Sucharki".

Rola zwierząt w dziejach człowieka zainspirowała pracowników Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej do poświęcenia właśnie im tegorocznej edycji ,,Nocy Muzeów", która będzie odbywać się pod hasłem "Z kopyta i z pazurem. Zwierzęta towarzyszące w historii".

W trakcie wydarzenia bogatego w wystawy, pokazy i liczne atrakcje dla całych rodzin, będziemy promować adopcję zwierząt.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Maria Apoleika, malarka, graficzka, ilustratorka i miłośniczka psów. Profil ,,Psie Sucharki" ma rzesze fanów i skupia kilkusettysięczną społeczność obserwujących w mediach społecznościowych. W trakcie dąbrowoskiej "Nocy Muzeów" będzie można obejrzeć wystawę narysowanych przez Autorkę "sucharkowych" grafik oraz wziąć udział w spotkaniu z Artystką o godz. 17.00.

Warunkiem wstępu na spotkanie jest udział w zbiórce dla schronisk - na wydarzenie, oprócz biletu, który właśnie rezerwujesz, zabierz ze sobą jedną lub kilka z wymienionych poniżej rzeczy:

-Sucha lub mokra karma z jak największą zawartością mięsa
-Specjalistyczna karma dla psów lub kotów (np. dla seniorów, juniorów itp.)
-Legowisko dla zwierząt
-Podkłady higieniczne
-Koce, drobne zabawki, gryzaki, ,,smaczki"
-Obroże, smycze
-Mleko dla kociąt - w puszce, w kartoniku, albo w proszku.


19.05.2024 - godzina 12.00

MOPT
ul. 3 Maja
DĄBROWA GÓRNICZA-
NOC MUZEÓW ZE SZTUKĄ


WSTĘP WOLNY


12.04-17.05.2024

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Przestrzenie wystawiennicze przy Sali Teatralnej (hol parter)
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Przenikanie - Stanisław Gadomski | Barbara Kubska

Przenikanie
Stanisław Gadomski - Barbara Kubska
Polski strój ludowy ze śląskim suplementem

Od 12 kwietnia do 17 maja w przestrzeniach wystawienniczych Holu Głównego Pałacu Kultury Zagłębia zaprezentowany zostanie wybór kilkunastu fotografii autorstwa Stanisława Gadomskiego oraz Barbary Kubskiej, należących do bogatej kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach. Wystawa towarzyszy 14. Międzykulturowemu Festiwalowi Folklorystycznemu Zagłębie i Sąsiedzi.

Na potrzeby prezentacji w Pałacu Kultury Zagłębia oryginalne fotografie zostały przeskalowane do formy wielkoformatowych wydruków tworząc swoistą scenografię dla folklorystycznego święta. Tytułowe przenikanie to nie tylko dialog między fotografiami Stanisława Gadomskiego i Barbary Kubskiej , ale także doświadczanie wciąż żywej kultury i tradycji wraz z uczestnikami Festiwalu.

Tytuł wystawy nawiązuje do zdjęć Stanisława Gadomskiego (1929-2013) z cyklu Polskie stroje ludowe, które w latach 1979-1981 publikowane były na ostatniej stronie tygodnika "Panorama". Gadomski wykonał fotografie w ścisłej współpracy z etnografami i kustoszami z ponad dwudziestu muzeów oraz członkami kilkunastu zespołów folklorystycznych, którzy udostępnili mu stroje do sesji fotograficznych, często też sami pozowali do zdjęć.

Dopełnieniem serii zdjęć Stanisława Gadomskiego są fotografie Barbary Kubskiej (ur. 1986). W 2016 roku, na zaproszenie Muzeum Miejskiego w Tychach, artystka udokumentowała wiejskie ubiory odświętne i obrzędowe, które noszono na Górnym Śląsku i ziemiach sąsiednich w XIX i w pierwszej połowie XX wieku. Podobnie jak fotoreporter "Panoramy" Barbara Kubska wykonała zdjęcia w plenerze, wprowadziła jednak płócienne tło. Nasuwa ono skojarzenie ze zgrzebną codziennością, w której żyli dawni właściciele prezentowanych ubiorów - zakładano je przecież wyłącznie na szczególne okazje: do kościoła czy na wesele. Przypomina też, że kiedyś cała sztuka płótna potrafiła wiele znaczyć - płócienną tkaninę (przewidzianą do wykorzystania w przyszłości), podobnie jak gotowe elementy stroju, darowano córkom jako wyprawę weselną. Płótno odnosi także do teł fotograficznych, które pozwalały wędrownym fotografom zaaranżować namiastkę atelier.

Stroje paradne różnicowały poszczególne regiony i wsie, a w obrębie grupy mówiły o statusie społecznym swoich właścicieli i właścicielek. Dwie wielkie wojny, przesunięcie granic, coraz częstsze kontakty z miastem spowodowały, że w części regionów strój zanikł (wcześniej męski niż kobiecy). Pozostały muzealne obiekty oraz fotografie. Stroje, które do dziś są używane przez zespoły folklorystyczne czy pasjonatów lokalnej tradycji świadczą o ciągłości wzorów kulturowych w różnych częściach kraju.

Więcej fotografii Stanisława Gadomskiego można znaleźć tutaj.

Termin wystawy: 12.04-17.05.2024 r.
Miejsce: przestrzenie wystawiennicze Sali Teatralnej (hol, parter)
Godziny otwarcia: w godzinach otwarcia PKZ
Partner: Wystawa organizowana we współpracy z Muzeum Miejskim w Tychach
Opieka merytoryczna: Ewelina Lasota / Adiunkt w Dziale Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach
Projekt wystawy: KlarStudio.pl


14.03-10.05.2024

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Mój sąsiad wąż

14 marca o 18:00 zapraszamy do Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia na wernisaż wystawy Mój sąsiad wąż, autorstwa trzech artystek - Katarzyny Frankowskiej, Patrycji Mastej i Beaty Rojek. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 14 marca do 10 maja w godzinach otwarcia pałacowej galerii.

Mój sąsiad wąż - Trzy artystki zamieszkujące to samo miasto. Każda z nich podąża własną odmienną ścieżką malarską. Jednocześnie w tej różnorodnej plastyce przedstawień możemy odkryć wspólną narrację. Przez łączność z światem podziemia, zaprzęganie symboli i metafor tworzą opowieść z pozornie różnych malarskich przedstawień. Aranżując przestrzeń wystawy ustawiają prace we wzajemnej do siebie relacji, koluzji, przyglądając się sobie nawzajem.

Cień jest królową koloru. - Derek Jarman
Nie stajemy się oświeceni wyobrażając sobie światło, lecz czyniąc ciemność świadomą. - Carl Jung

-------------------------------

Katarzyna Frankowska - ur. 1988 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom "Ja to ktoś inny" realizowała w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Kortyki oraz w Pracowni Multimediów prof. Pawła Jarodzkiego. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych min.: "Zamęt - Wieża Babel" w ramach Festiwalu RYTUAŁ w Muzeum Architektury we Wrocławiu; "Psy i suki" w Galerii Exit we Wrocławiu oraz wystaw doktorantów min.: "Róża jest różą" w Galerii Browar Mieszczański; "Mapa i terytorium" w Galerii Crous w Paryżu; "Trauma prostokąta" w Galerii Atrium, UA w Poznaniu. Finalistka 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017; finalistka Konkursu Fundacji im. Franciszki Eibisch o Nagrodę Eibisha (2023 r.). Żyje i pracuje we Wrocławiu.

Patrycja Mastej - adiuntka w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Artystka, malarka, projektantka działa aktywnie na polu sztuki współczesnej i designu. Tworzy pluszowe obiekty, obrazy, rysunki oraz instalacje w których bada procesy związane ze świadomością ciała wykorzystując metodę tancerzy Butoh. W malarstwie otwierając się na stan przepływu wizualizuje doświadczenie medytacji w ruchu. Podążając za doznaniami ciała fizycznego i emocjonalnego, pozwala sobie na gesty niepodlegające ocenie. Realizuje cykliczne wystawy indywidualne. Równolegle zajmuje się projektowaniem przestrzeni interaktywnych, grafiki i ilustracji. Jest współlaureatką Nagrody Kulturalnej wARTo (2009 r.) za podróżujący projekt "Interaktywny Plac Zabaw" produkcji WRO Art Center. Od 2011 roku opracowuje dla Muzeum Współczesnego Wrocław coroczne odsłony wystaw interaktywnych w przestrzeni Samoobsługowego Muzeum. Razem z Magdaleną Skowrońską tworzy studio projektowania sensualnego On Dream.

Beata Rojek - ur. 1985 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Artystka wizualna, zajmuje się malarstwem, rysunkiem, komiksem oraz innymi formami transferowania myśli na obraz. Beata Rojek ma rozpoznawalny mocny styl, rozpięty między nostalgiczną abstrakcją a dosadnością street artowych szablonów. Artystka przez lata praktyki twórczej wypracowała zdolność swobodnego i jednoczesnego operowania na różnych rejestrach świadomości - intelektualnym, zmysłowym oraz emocjonalnym. Jej prace choć łapią za oko/przyciągają oko ludyczną dosadnością, nie są twórczością przeznaczoną do szybkiej konsumpcji. Działają raczej jak zarzucony na widza haczyk, który przedziera się przez odmęt wizualnego chaosu i wbija jak kolec. Długo potem tkwi/tkwią w ciele, trawiony/e gdzieś w trzewiach pamięci i podświadomości, z której chętnie powracają. Rojek lubi opowiadać, toteż jej prace pełne są narracji, a ich wątki wysnute są z europejskiej literatury, baśni, starożytnych legend, pism teologicznych, pogańskich wierzeń ale też z własnej wrażliwości i intuicji artystki. Dwukrotnie nominowana do wrocławskiej nagrody Gazety Wyborczej WARTO. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2012.

Ekspozycja malarstwa współczesnego uzupełnionego obiektem. Wystawie towarzyszy wydawnictwo w formie broszury.

Wstęp wolny.

Galeria Sztuki PKZ (poziom -1) godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek-piątek: 12:00-19:30
wybrane dni weekendowe
(otwarcie godzinę przed wydarzeniem w Sali Teatralnej)


19-30.04.2024

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA "AGORA"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
W kwietnym ogrodzie

Pałac Kultury Seniora zaprasza na pierwszą wystawę w ramach nowego cyklu Talenty PKS. W kwietnym ogrodzie to tytuł wystawy malarstwa autorstwa Urszuli Lewandy, której otwarcie odbędzie się 19 kwietnia o 17:00 w pałacowej Sali Agora.

Kwiaty to temat przewodni prac Urszuli Lewandy, która w subtelny sposób wchodzi w artystyczny dialog ze światem roślin. Kwiaty uwiecznione na płótnie wydają się żywe, pełne ruchu i delikatności, przez co jesteśmy w stanie wręcz wyobrazić sobie ich zapach i dotyk płatków w dłoni. Malarstwo Pani Urszuli z pewnością kojąco wpływa na duszę, czego doświadczyć będą mogli Państwo podczas wernisażu.

Jeśli jesteś uczestnikiem zajęć Pałacu Kultury Seniora i chciałbyś/chciałabyś pochwalić się swoim talentem plastycznym, prosimy o kontakt z Martą Kruż tel. 32 733 88 07.

WSTĘP WOLNY


08.03-05.04.2024

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Przestrzenie wystawiennicze przy Sali Teatralnej (hol parter)
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Ślady pamięci - Aleksandra Lasoń (wernisaż)

8 marca o 17:00 zapraszamy na wernisaż wystawy Aleksandry Lasoń pt. Ślady pamięci, który odbędzie się w Holu Głównym Pałacu Kultury Zagłębia. Wspomniana ekspozycja w przeszkleniach Sali Teatralnej będzie dostępna dla zwiedzających w terminie od 8 marca do 5 kwietnia - w godzinach otwarcia instytucji.

Aleksandra Lasoń w całej swojej twórczości porusza tematykę związaną z przemijaniem. Stara się zwrócić uwagę na przejawy piękna jakie dostrzega w procesach starzenia się materii żywej i nieożywionej. W pracach widoczna jest jej wieloletnia fascynacja architekturą postindustrialną - artystka buduje swoje kompozycje wykorzystując sfotografowane struktury opustoszałych żelbetonowych budynków. W najnowszym cyklu zestawia ze sobą materię poddanej procesom erozji skały ze zmarszczkami jakie powstały na skórze bliskiej osoby, na której czas zapisał siatkę przedziwnych wzorów i niepowtarzalne faktury.

Wystawa Ślady pamięci prezentuje wybrane grafiki należące do trzech zestawów prac realizowanych przez Aleksandrę Lasoń na przestrzeni ostatnich lat; Interior (2016), Emendatio (2018), oraz najnowszy cylk wchodzący w skład zestawu doktorskiego Inkluzje graficzne (2022 r.). Takie zestawienie z jednej strony pokazuje różnorodność sposobów obrazowania i motywów jakimi posługuje się artystka, z drugiej pozwala zaobserwować konsekwencję z jaką tworzy swoją wielką historię o przemijaniu.

Jak sama pisze:
Praca w technikach cyfrowych daje mi możliwość kontroli nad procesem rozpadu i erozji. To, co w realnym świecie podlega nieuchronnemu zniszczeniu tutaj mogę ocalić - cofnąć lub zatrzymać niszczący proces działania czasu. W takim ujęciu praca nad grafiką rastrową daje mi moc kreatywnego stwarzania. W cyklach Interior oraz Emendatio analizuję zagadnienia upływu czasu oraz problemy geometryczno - przestrzenne; umieszczam wypreparowane fragmenty betonowych filarów w nowej, bezpiecznej, czasoodpornej przestrzeni.

(o cyklu Inkluzje graficzne (.) Obok mnie stała moja Babcia. Zrozumiałam, że z wiekiem zaszła zmiana. Stara kobieta symbolizująca doświadczenie i szacunek, stała się zagubiona, delikatna i niepewna rzeczywistości, która ją otacza. W tamtym momencie poczułam, że istnieje symboliczny związek łączący przemijanie dwóch otaczających mnie światów - świata natury i świata rzeczy wytworzonych przez nas - ludzi. Tę metaforę odczytuję w zapisie struktur powierzchni ludzkiej skóry i kamienia.

Wystawie towarzyszy wydawnictwo, zawierające komentarz autorski oraz reprodukcję wybranej pracy w formie plakatu.

------------------------------------------------------

Aleksandra Lasoń urodzona w 1984 roku, mieszka i tworzy w Sosnowcu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach; w 2008 roku uzyskała dyplom w Pracowni Grafiki Cyfrowej prof. Adama Romaniuka. W latach 2009 - 2010 asystent-stażysta w macierzystej uczelni w Pracowni Grafiki Cyfrowej. Od 2012 r. związana zawodowo z Uniwersytetem im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Grafiki. Jej aktywność artystyczna to udział w dziesiątkach międzynarodowych konkursów graficznych (ponad 60), wystaw zbiorowych, krajowych i zagranicznych, m.in.: VII Biennale Grafiki w Guanlan (2019 r.), IV Biennale Miniatury Timisoara (2020 r.), VIII Biennale Miniatury Ruse (Bułgaria) i nagroda Związku Bułgarskich Artystów (2021 r.), Konkurs Małej Formy Graficznej w Bradburry (USA,2021 r.), Biennale Grafiki w Mitrowicy (Kosowo). Autorka zrealizowała także pięć wystaw indywidualnych - m.in. w galerii Art Nova2, ZPAP Katowice (2019 r.) i wystawa w Uniwersytecie Katolickim w Rużomberku w 2022 r.


01-31.03.2024

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
GALERIA KLUBOWA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

-
"Wojciech Korfanty"

Przez cały marzec w Galerii Klubowej i holu Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25) prezentowana będzie wystawa pn. "Wojciech Korfanty", którą przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do soboty w godz. 10:00-20:00.
Wstęp wolny.

Opis wystawy: "Dyktator III powstania śląskiego stał się współtwórcą odrodzenia Rzeczpospolitej. Przebył w życiu drogę, która doprowadziła go do postawy demokratycznej, opartej na uniwersalistycznej myśli chrześcijańskiej. Współcześnie postać i myśl polityczną działacza narodowego upamiętniają nazwy ulic i pomniki. Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawki (dzielnica Siemianowic Śląskich). Był najstarszym synem Józefa i Karoliny Korfantych. Nadane na chrzcie imię Albert spolszczył na Wojciech, co stanowiło swoistą deklarację poczucia narodowego młodego Korfantego. W wyborach z 1903 r. Korfanty został wybrany posłem do niemieckiego parlamentu (Reichstagu), w którym wstąpił jako pierwszy Górnoślązak, do parlamentarnego Koła Polskiego. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków w Niemczech. Wobec niekorzystnego przebiegu rozmów w sprawie podziału Górnego Śląska w 1921 roku strona polska zdecydowała się na sięgniecie po rozwiązanie zbrojne, jako polityczną manifestację woli Górnoślązaków. III powstanie śląskie wybuchło z 2/ 3 maja 1921 r., a Korfanty stanął na jego czele jako dyktator."


01-27.03.2024

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
FILIA nr 8
ul. Ofiar Katynia 93
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Wystawa malarstwa Alicji Paruzel

Serdecznie zapraszamy miłośników sztuki na wystawę malarstwa Alicji Paruzel, pracownika Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Filia nr 8 MBP w Dąbrowie Górniczej od 1 do 27 marca 2024 roku, w godzinach otwarcia Filii.

Alicja Paruzel to nie tylko pracownik biblioteki z 37-letnim stażem pracy, ale również utalentowana artystka . Jej pasja do malarstwa towarzyszy jej od szkolnych lat, a obecnie tworzy głównie pejzaże, kwiaty oraz rysunki zwierząt. Ulubionymi technikami malarskimi są dla niej akwarela oraz suchy pastel, które pozwalają jej na tworzenie fascynujących dzieł.

Poniżej przedstawiamy biogram artystki, który prezentuje bogate doświadczenie Alicji Paruzel oraz jej dotychczasowe osiągnięcia artystyczne.

Alicja Paruzel - pracownik Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej z 37-letnim stażem pracy. Od 2011 roku kierownik Oddziału Informacji Naukowej Biblioteki Głównej PCz. Absolwentka kierunku Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Członek Sekcji Bibliotek Szkół Wyższych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Zarządzie Okręgu w Katowicach oraz Polskiego Towarzystwa Informacji Naukowej. Rysunek, malarstwo, florystyka i bukieciarstwo towarzyszą jej od szkolnych lat, pełniąc przede wszystkim funkcję rekreacyjną, ale również i rolę praktyczną, wykorzystywaną wielokrotnie w życiu codziennym. Swoimi pasjami zajmuje się amatorsko i okazjonalnie z uwagi na wykonywaną pracę zawodową oraz obowiązki rodzinne. W latach 2002-2003 uczestniczyła w cyklicznych zajęciach amatorskiej grupy plastyków, prowadzonych przez artystę plastyka mgr. Cezarego Sowę w Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej. Przez lata swój warsztat starała się doskonalić samodzielnie, wykorzystując do tego przede wszystkim literaturę fachową. Maluje głównie przyrodę - pejzaże oraz kwiaty. Często rysuje zwierzęta, koty, psy i konie. Jej ulubioną techniką malarską jest akwarela, która jej zdaniem, jest nieprzewidywalna i ciągle zaskakuje efektami końcowymi. Kocha rysować suchymi pastelami ze względu na ich możliwości i efekty kolorystyczne. Swój dorobek artystyczny prezentowała kilkakrotnie na wystawach, w tym również wystawach indywidualnych:

. 2002 r. - wystawa zbiorowa, Gminny Ośrodek Kultury, Wręczyca Wielka
. 2003 r. - wystawa zbiorowa, Gminny Ośrodek Kultury, Wręczyca Wielka
. 2008 r. - wystawa zbiorowa "Pasje bibliotekarzy", Miejska Biblioteka Publiczna, Żary
. 2011 r. - wystawa indywidualna "Koty", Miejska Biblioteka Publiczna w Częstochowie Filia nr 8
. 2016 r. - wystawa indywidualna, Miejska Biblioteka Publiczna, Głuchołazy
. 08.05 - 4.06.2023 - wystawa indywidualna, Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej.

Nie przegap okazji do podziwiania prac Alicji Paruzel i zanurz się w świat jej wyjątkowych dzieł!
Zapraszamy do Biblioteki


11.01-29.02.2024

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Przestrzenie wystawiennicze przy Sali Teatralnej (hol parter)
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Pałac w budowie - wystawa

Po oficjalnym otwarciu zapraszamy na spotkanie w kompleksie sal Agora.
Wernisaż będzie okazją do wspomnień związanych z wznoszeniem dąbrowskiej instytucji kultury, jej działalności i remontu w latach 2011-2014.
Wystawie towarzyszy katalog, w którym zebrano całą dokumentacje dot. wystawy.
Pałac w budowie to wystawa planszowa na którą składają się archiwalne zdjęcia/ plany architektoniczne uzupełnione tekstem przygotowanym przez Arkadiusza Rybaka - Dyrektora Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej.

Zdjęcia wykorzystane do wystawy pochodzą z albumu Mariana Kuziora udostępnionego przez Macieja Gadaczka (Miejska Komisja Historyczna "Pokolenia"); ze zbiorów Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej; archiwum Pałacu Kultury Zagłębia oraz ze zbiorów Archiwum Państwowego w Katowicach.

"Po zakończeniu II wojny światowej dopiero w latach 50. XX wieku zdecydowano o lokalizacji w Dąbrowie Górniczej nowych inwestycji budowlanych. Jedną z nich była zapoczątkowana w 1953 roku budowa tzw. Nowej Dąbrowy, czyli osiedla mieszkaniowego zlokalizowanego na pograniczu tego miasta i sąsiedniego Gołonoga. Kolejną była rozbudowa parku miejskiego na Zielonej. Samo centrum doczekało się jedynie opracowania założeń przebudowy, które rozpoczęto od realizacji budynku tzw. Domu Kultury Zagłębia. Na terenach po zamkniętej kopalni "Reden", a także po wyburzanych zabudowaniach stacji kolejowej planowano oprócz domu kultury zrealizować gmach komitetu miejskiego PZPR oraz siedzibę władz miasta. Całość zabudowań uzupełniona przez bloki mieszkalne miała otaczać plac centralny z odpowiednio zakomponowaną zielenią. Realizacji doczekała się zaledwie niewielka cześć tych planów, czyli budynek Pałacu Kultury Zagłębia oraz plac Wolności. Jeszcze w latach 60. XX wieku w centrum miasta znajdowało się kilkadziesiąt hektarów nieużytków, które następnie w kolejnych dekadach zagospodarowano jako park miejski. "

"Uroczystości otwarcia Domu Kultury Zagłębia zamieszcza także reporter Dziennika Zachodniego, który pisze "Jeśli w życiu miasta tak jak w życiu człowieka są jakieś daty, stanowiące zwrotny punkt, to dla Dąbrowy Górniczej jedną z takich właśnie dat będzie z pewnością 11 stycznia 1958 roku. Czekała na ten dzień kulturalnego awansu robotnicza Dąbrowa bardzo długo można powiedzieć - właściwie tyle lat ile sobie liczy to miasto Czerwonego Zagłębia. Doczekała się go niemal już w 13 rocznicę wyzwolenia. Wspaniały Dom Kultury, największy i najpiękniejszy tego rodzaju obiekt w województwie katowickim, a kto wie czy nie w całym kraju - oddany został do użytku zagłębiowskiego społeczeństwa".

cytaty z tekstu do wystawy Arkadiusza Rybaka

Wystawa współorganizowana z:
Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej
Miejska Komisja Historyczna "Pokolenia".


01-18.02.2024

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
Wystawa malarstwa "ARTYSTYCZNY KOLAŻ"

Zapraszamy do oglądania wystawy "Artystyczny Kolaż" Grupy Plastyczna Dabrowa w Muzeum Miejskim "Sztygarka".

Grupa Plastyczna Dąbrowa utworzona została w maju 2016 roku przez grupę pasjonatów malarzy połączonych wrażliwością na piękno i miłością do sztuki.

Grupa w swym gronie zrzesza wiele utalentowanych osób , które wielokrotnie były nagradzane i wyróżniane w konkursach artystycznych organizowanych na terenie kraju.

Na wystawie "Artystyczny Kolaż" można zobaczyć obrazy, których autorami są:
Henryka Janina Orzeł, Urszula Szymska, Irena Wiltosińska, Krystyna Wyczesany, Zofia Żelezińska, Sonia Masiarek, Małgorzata Korpikiewicz, Teresa Jędras, Zbigniew Krasoń i Witold Drytkiewicz.

Wystawa dostępna do 18 lutego br. w godzinach otwarcia Muzeum.
Serdecznie zapraszamy!

WSTĘP WOLNY


01-30.01.2024
30.01.2024 - GODZ. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
GALERIA KLUBOWA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

-
"Przegląd twórczości Stowarzyszenia Grupa Plastyczna Dąbrowa"

W Galerii Klubowej i holu Biblioteki Głównej do końca stycznia prezentowana jest wystawa malarstwa zatytułowana "Przegląd twórczości Stowarzyszenia Grupa Plastyczna Dąbrowa".
Wystawę można oglądać od poniedziałku do soboty w godz. 10:00-20:00.
---
Grupa Plastyczna Dąbrowa utworzona została w maju 2016 roku przez grupę pasjonatów-malarzy połączonych wrażliwością na piękno i namiętnością do sztuki. Grupa zrzesza wiele utalentowanych osób, wielokrotnie nagradzanych i wyróżnianych w konkursach artystycznych na terenie kraju..

WSTĘP WOLNY


08.12.2023-26.01.2024

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Artyści i Alchemicy. Huta w Tworzeniu (1972-2023)

8 grudnia o 17:00 zapraszamy do Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia na wernisaż wystawy Artyści i Alchemicy. Huta w Tworzeniu (1972-2023), realizowanej we współpracy z Muzeum Miejskim Sztygarka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Otwarcie wystawy, która potrwa od 8 grudnia do 26 stycznia będzie miało inną niż zazwyczaj oprawę. Nie zabraknie kwiatów, tych na plenerowych płótnach obrazów, ale i współczesnego zielnika dąbrowskiego kombinatu, a także "szczepek" roślin doniczkowych, którymi kobiety tak chętnie dzieliły się w latach minionych. Szczepki były rozmnażane również na parapetach Huty Katowice. Przy okazji otwarcia wystawy, chcemy ożywić tę ideę solidarności, stwarzając punkt rozdzielni szczepek. Stąd prośba: zabierz z sobą szczepki na wernisaż!

-----------------------------

Huta Katowice nie zaczęła się od pierwszego spustu surówki w 1976 roku, choć to wydarzenie - dosłownie - rozpalało wyobraźnię. Również tę twórczą i estetyczną.

(.)Różne techniki (malarstwo olejne i akrylowe, pastele, rysunki, techniki mieszane, kolaż i kolaże cyfrowe, akwarela) i ujęcia Huty Katowice na prezentowanych pracach stwarzają mozaikę nie tylko obrazów, ale i ludzkich losów. Splatają się one z tym miejscem, choć na większości prac dominuje właśnie ona: Huta Katowice - "wszystkich polskich hut królowa".

(.)Od początków budowy Huty Katowice zmieniła się nie tylko struktura społeczna Dąbrowy Górniczej i regionu oraz jego krajobraz, ale i kierunki artystyczne, które inspirował zakład. W tym wymiarze pejzaże i artystyczne ujęcia huty wpisują się w złożoność procesów pamiętania i. zmyślania. Każdy z nas ma swoją Hutę Katowice, niezależnie od tego, jakie pierwsze skojarzenia wywołuje ona w jego pamięci. Przecież różne obrazy, migawki, pejzaże i ujęcia przychodzą nam do głowy, gdy o niej myślimy.

Z wystawy można wyjść z przeświadczeniem, że Huta Katowice nadal jest w budowie. Nie tylko dlatego, że bezustannie rekonstruujemy i dekonstruujemy to, jak ją postrzegamy, ale także ze względu na to, jak i do czego może nadal inspirować.
Anna Cieplak | Fragmenty ze wstępu do katalogu wystawy

-----------------------------

Ula, jedna z bohaterek powieści Ciało huty Anny Cieplak, uważała, że na terenie powstającego kombinatu znalazła przeznaczenie.

"Tutaj błyskało z każdej strony. Szła przed siebie szybkim krokiem z powrotem do hotelu robotniczego, mijając grupkę ze sztalugami. Nieśli obrazy, na których było widać obiekty hutnicze wynurzające się z wielkiego terenu budowy. Widocznie huta organizowała i plenery malarskie."

Jeśli chcesz zobaczyć, jakie dzieła były tworzone przez artystów na plenerach Huty Katowice lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a jakie prace namalowali w połowie tego roku uczniowie dąbrowskiego Plastyka na plenerze w ArcelorMittal, to koniecznie przyjdź do PKZ na wystawę. Będąc na niej, możesz przekonać się kto był autentyczną właścicielką legitymacji pracowniczej nr 13, zobaczyć wspominaną w powieści Księgę czynów oraz fotografie wielu kobiet w hutniczym kombinacie


05.11-31.12.2023

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa malarstwa lotniczego Roberta Firszta pt.: "Skrzydła Niepodległej"

Dni wolnościowe, obchodzone między 26 października a 11 listopada, już na stałe wpisały się w kalendarz miejskich imprez. W tym roku jednym z wydarzeń składających się na uroczystości będzie ekspozycja malarstwa lotniczego Roberta Firszta pt.: "Skrzydła Niepodległej". To absolutna gratka dla pasjonatów latania i historii polskich statków powietrznych. Na wernisaż wystawy zapraszamy 5 listopada br. do Muzeum Miejskiego "Sztygarka", o godz. 16.00.

Data nie jest przypadkowa. 5 listopada 1918 r. wykonany został pierwszy lot bojowy lotnictwa polskiego. Pilot Stefan Bastyr i obserwator Janusz de Beaurain wystartowali samolotem Hansa-Brandenburg C.I z lotniska Lewandówka pod Lwowem. I właśnie to wydarzenie oraz narodziny polskiego lotnictwa wojskowego ma przypomnieć wystawa eksponowana w dąbrowskiej ,,Sztygarce".

Robert Firszt to absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze. Od 30 lat pracuje zawodowo jako rzeźbiarz. Jest autorem wielu realizacji rzeźbiarskich i prac znajdujących się w kolekcjach na całym świecie. Dodatkowo maluje, jego ulubioną techniką malarską jest akryl. W swoich obrazach przedstawia samoloty, które na przestrzeni ponad stu lat latały w polskich barwach. Każdy obraz jest samodzielną historią, gdyż przedstawia określoną maszynę w konkretnym wydarzeniu i kontekście historycznym. Przedstawione obrazy stanowią barwną opowieść o dziejach polskiego lotnictwa i jego pilotów. Dla dzieł Pana Roberta charakterystyczny jest niezwykły, wręcz fotograficzny realizm.

Wystawa jest zorganizowana dzięki uprzejmości dąbrowskiego przedsiębiorcy - Pana Grzegorza Imielskiego, który jako właściciel ponad 130 obrazów Roberta Firszta, zdecydował się zaprezentować swoją kolekcję szerszemu odbiorcy.

Podczas wernisażu, 5 listopada, obecny będzie sam autor, który w krótkim wystąpieniu opowie o swojej lotniczej pasji oraz malarskich inspiracjach. Później planowane jest kuratorskie oprowadzanie po wystawie przez jej autora. Na zakończenie planowany jest recital muzyczny Grzegorza Majzla pt.: "Skrzydła zawsze są dla Ciebie", w trakcie którego wykonawca zaprezentuje kilka utworów swojego autorstwa, inspirowanych lotnictwem.

Obrazom Roberta Firszta będzie towarzyszyła wystawa modelarska pt.: "Lotnicze kadry", którą stanowią dioramy, wykonane przez dzieci i młodzież z pracowni modelarskiej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie.

Dzieła Roberta Firszta będzie można oglądać w Muzeum Miejskim "Sztygarka" do końca 2023 roku. Patronat nad wystawą objęło Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Wstęp wolny na wernisaż. Zapraszamy!

aktualizacja: piątek, 07 czerwiec 2024.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.
Zebrał i opracował: DARIUSZ NOWAK (
nddg ).