-



CO GDZIE KIEDY - WYSTAWY (TARGI)


..
.....
....*


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA
Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


.
.
.

DĄBROWSKI JARMARK STAROCI

W każdą 3-cią niedzielę miesiąca w godzinach 6.00-12.00
Fabryka Pełna Życia - budynki DEFUM





_


WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv



00.00.2023 - godzina 00.00







_


WYSTAWY i EKSPOZYCJE TRWAJĄCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv



05.11-31.12.2023

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA



Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa malarstwa lotniczego Roberta Firszta pt.: "Skrzydła Niepodległej"



Dni wolnościowe, obchodzone między 26 października a 11 listopada, już na stałe wpisały się w kalendarz miejskich imprez. W tym roku jednym z wydarzeń składających się na uroczystości będzie ekspozycja malarstwa lotniczego Roberta Firszta pt.: "Skrzydła Niepodległej". To absolutna gratka dla pasjonatów latania i historii polskich statków powietrznych. Na wernisaż wystawy zapraszamy 5 listopada br. do Muzeum Miejskiego "Sztygarka", o godz. 16.00.

Data nie jest przypadkowa. 5 listopada 1918 r. wykonany został pierwszy lot bojowy lotnictwa polskiego. Pilot Stefan Bastyr i obserwator Janusz de Beaurain wystartowali samolotem Hansa-Brandenburg C.I z lotniska Lewandówka pod Lwowem. I właśnie to wydarzenie oraz narodziny polskiego lotnictwa wojskowego ma przypomnieć wystawa eksponowana w dąbrowskiej ,,Sztygarce".

Robert Firszt to absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze. Od 30 lat pracuje zawodowo jako rzeźbiarz. Jest autorem wielu realizacji rzeźbiarskich i prac znajdujących się w kolekcjach na całym świecie. Dodatkowo maluje, jego ulubioną techniką malarską jest akryl. W swoich obrazach przedstawia samoloty, które na przestrzeni ponad stu lat latały w polskich barwach. Każdy obraz jest samodzielną historią, gdyż przedstawia określoną maszynę w konkretnym wydarzeniu i kontekście historycznym. Przedstawione obrazy stanowią barwną opowieść o dziejach polskiego lotnictwa i jego pilotów. Dla dzieł Pana Roberta charakterystyczny jest niezwykły, wręcz fotograficzny realizm.

Wystawa jest zorganizowana dzięki uprzejmości dąbrowskiego przedsiębiorcy - Pana Grzegorza Imielskiego, który jako właściciel ponad 130 obrazów Roberta Firszta, zdecydował się zaprezentować swoją kolekcję szerszemu odbiorcy.

Podczas wernisażu, 5 listopada, obecny będzie sam autor, który w krótkim wystąpieniu opowie o swojej lotniczej pasji oraz malarskich inspiracjach. Później planowane jest kuratorskie oprowadzanie po wystawie przez jej autora. Na zakończenie planowany jest recital muzyczny Grzegorza Majzla pt.: "Skrzydła zawsze są dla Ciebie", w trakcie którego wykonawca zaprezentuje kilka utworów swojego autorstwa, inspirowanych lotnictwem.

Obrazom Roberta Firszta będzie towarzyszyła wystawa modelarska pt.: "Lotnicze kadry", którą stanowią dioramy, wykonane przez dzieci i młodzież z pracowni modelarskiej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie.

Dzieła Roberta Firszta będzie można oglądać w Muzeum Miejskim "Sztygarka" do końca 2023 roku. Patronat nad wystawą objęło Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Wstęp wolny na wernisaż. Zapraszamy!


08.12.2023-16.01.2024

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA



20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Artyści i Alchemicy. Huta w Tworzeniu (1972-2023)



8 grudnia o 17:00 zapraszamy do Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia na wernisaż wystawy Artyści i Alchemicy. Huta w Tworzeniu (1972-2023), realizowanej we współpracy z Muzeum Miejskim Sztygarka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Otwarcie wystawy, która potrwa od 8 grudnia do 26 stycznia będzie miało inną niż zazwyczaj oprawę. Nie zabraknie kwiatów, tych na plenerowych płótnach obrazów, ale i współczesnego zielnika dąbrowskiego kombinatu, a także "szczepek" roślin doniczkowych, którymi kobiety tak chętnie dzieliły się w latach minionych. Szczepki były rozmnażane również na parapetach Huty Katowice. Przy okazji otwarcia wystawy, chcemy ożywić tę ideę solidarności, stwarzając punkt rozdzielni szczepek. Stąd prośba: zabierz z sobą szczepki na wernisaż!

-----------------------------

Huta Katowice nie zaczęła się od pierwszego spustu surówki w 1976 roku, choć to wydarzenie - dosłownie - rozpalało wyobraźnię. Również tę twórczą i estetyczną.

(.)Różne techniki (malarstwo olejne i akrylowe, pastele, rysunki, techniki mieszane, kolaż i kolaże cyfrowe, akwarela) i ujęcia Huty Katowice na prezentowanych pracach stwarzają mozaikę nie tylko obrazów, ale i ludzkich losów. Splatają się one z tym miejscem, choć na większości prac dominuje właśnie ona: Huta Katowice - "wszystkich polskich hut królowa".

(.)Od początków budowy Huty Katowice zmieniła się nie tylko struktura społeczna Dąbrowy Górniczej i regionu oraz jego krajobraz, ale i kierunki artystyczne, które inspirował zakład. W tym wymiarze pejzaże i artystyczne ujęcia huty wpisują się w złożoność procesów pamiętania i. zmyślania. Każdy z nas ma swoją Hutę Katowice, niezależnie od tego, jakie pierwsze skojarzenia wywołuje ona w jego pamięci. Przecież różne obrazy, migawki, pejzaże i ujęcia przychodzą nam do głowy, gdy o niej myślimy.

Z wystawy można wyjść z przeświadczeniem, że Huta Katowice nadal jest w budowie. Nie tylko dlatego, że bezustannie rekonstruujemy i dekonstruujemy to, jak ją postrzegamy, ale także ze względu na to, jak i do czego może nadal inspirować.
Anna Cieplak | Fragmenty ze wstępu do katalogu wystawy

-----------------------------

Ula, jedna z bohaterek powieści Ciało huty Anny Cieplak, uważała, że na terenie powstającego kombinatu znalazła przeznaczenie.

"Tutaj błyskało z każdej strony. Szła przed siebie szybkim krokiem z powrotem do hotelu robotniczego, mijając grupkę ze sztalugami. Nieśli obrazy, na których było widać obiekty hutnicze wynurzające się z wielkiego terenu budowy. Widocznie huta organizowała i plenery malarskie."

Jeśli chcesz zobaczyć, jakie dzieła były tworzone przez artystów na plenerach Huty Katowice lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a jakie prace namalowali w połowie tego roku uczniowie dąbrowskiego Plastyka na plenerze w ArcelorMittal, to koniecznie przyjdź do PKZ na wystawę. Będąc na niej, możesz przekonać się kto był autentyczną właścicielką legitymacji pracowniczej nr 13, zobaczyć wspominaną w powieści Księgę czynów oraz fotografie wielu kobiet w hutniczym kombinacie




-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_



13.10-24.11.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria przy sali teatralnej
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA



20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa Pokonkursowa II Międzyuczelnianego Konkursu na Projekt Plakatu oraz "Między dźwiękiem a obrazem" Patrycji Antczak - Laureatki I Międzyuczelnianego Konkursu na Projekt Plakatu.

13 października o 16:30 odbędzie się wernisaż Pokonkursowej Wystawy Plakatu z pracami nadesłanymi na II Międzyuczelniany Konkurs na Projekt Plakatu. Tego dnia poznamy laureatów w/w konkursu!

II Międzyuczelniany Konkurs na Projekt Plakatu został zorganizowany przez Pałac Kultury Zagłębia we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, Wydziałem Sztuki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Wydziałem Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach III Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka "Klasycy i Neokalasycy" Dąbrowa Górnicza 2023.

Przedmiotem Konkursu było wykonanie projektu plakatu promującego 15. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka - edycję wydarzenia zaplanowaną na 2025 rok w specjalnościach: instrumentów smyczkowych - skrzypce, altówka, wiolonczela.

Projekt zwycięskiego plakatu będzie promował to wydarzenie oraz stanie się częścią identyfikacji wizualnej V Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka. Dąbrowa Górnicza 2025.

Wystawa będzie prezentowana w terminie od 13 października do 24 listopada 2023 r w Przestrzeniach Wystawienniczych Sali Teatralnej (Hol, parter / prawa strona) w godzinach pracy Pałacu Kultury Zagłębia

II Międzyuczelniany Konkursu na Projekt Plakatu miał charakter zamknięty i był kierowany do studentów i absolwentów kierunków artystycznych Uczelni Partnerskich, którzy w dniu przystąpienia do udziału w Konkursie nie ukończyli 30 roku życia. Każdy Uczestnik Konkursu mógł zgłosić maksymalnie 2 projekty plakatu, przy czym każdy z nich musiał stanowić odrębną całość. Na Konkurs wpłynęło 28 prac spełniających kryteria podane w Regulaminie. Decyzją Komisji Konkursowej zostały przydzielone dwie nagrody regulaminowe (nagrody pieniężne za II i III miejsce) a do pokonkursowej prezentacji zakwalifikowanych zostało 8 prac 6 autorów

Lista uczestników w kolejności alfabetycznej, których prace zostały zakwalifikowane do Wystawy Pokonkursowej (w tym Laureaci Konkursu):

Borysovska Kateryna / 2 prace / Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie
Klich Dominik / 1 praca / Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie
Krasowska Alicja / 1 praca / Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie
Mazurek Sabina / 1 praca / Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie
Salatska Yuliia / 1 praca / Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie
Styrna Bartosz / 2 prace / Uniwersytet Śląski w Katowicach



13 października o godzinie 16:30 odbędzie się wernisaż wystawy "Między dźwiękiem a obrazem" autorstwa Patrycji Antczak - Laureatki I Międzyuczelnianego Konkursu na Projekt Plakatu (2021 rok).

Patrycja Antczak (ur. 1997 roku w Częstochowie). Absolwentka Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Uzyskała dyplom magisterski na kierunku Grafika w pracowni Projektowanie graficzne 3D i multimedia (2022) oraz dyplom licencjacki na kierunku Fotografia i kreacja przekazu wizualnego w pracowni Komunikat wizualny - grafika wydawnicza (2020).

Laureatka I Międzyuczelnianego Konkursu na Projekt Plakatu organizowanego przez Pałac Kultury Zagłębia.

Praca jej autorstwa promuje tegoroczną edycję 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w specjalnościach trąbka, róg, puzon, stała się także podstawą do stworzenia identyfikacji III Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka. Klasycy i Neoklasycy. Dąbrowa Górnicza 2023.

Patrycja Antczak zajmuje się grafiką użytkową, grafiką cyfrową, fotografią oraz realizacją projektów multimedialnych. Inspiracje czerpie z estetyki vintage, chętnie wykorzystuje motywy muzyczne lub filmowe. W autorskich projektach posiłkuje się eksperymentalnymi technikami fotografii.

Na wystawie "Między dźwiękiem a obrazem" zaprezentowany zostanie fragment realizacji dyplomowej Patrycji Antczak z 2022 roku; animacja "MUR" oraz wybrane plakaty z cyklu realizacji poświęconej filmom o tematyce muzycznej.

Tyłowy Mur - motyw pojawiający się we wszystkich pracach z prezentowanego cyklu ma dla autorki znaczenie symboliczne. Każda cegła to bariery i doznania bohaterów zilustrowanych na plakatach filmów, którzy muszą zmierzyć się z "murem".

Dla Pinka, z obrazu The Wall jest to sława osiągnięta przez muzyka, gdzie mur buduje barierę między artystą a fanem. Dla Sida i Nancy bohaterów filmu Alexa Coxa cegłami w murze staje się rosnące uzależnienie od narkotyków i ich związek z toksyczną relacją. Dla pokolenia hipisów z filmu Hair murem jest wojna, w której nie chcą brać udziału oraz przymus ze strony władzy i społeczeństwa, które nie akceptuje ich takich jakimi są.

Wystawa będzie prezentowana w terminie od 13 października do 24 listopada 2023 r w Przestrzeniach Wystawienniczych Sali Teatralnej (Hol, parter / lewa strona) w godzinach pracy Pałacu Kultury Zagłębia.


13.10-24.11.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA



20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
TOPOR/ŁABUZ/STUDENCI

W piątek 13 października o godzinie 17:00 otworzymy wystawę zatytułowaną TOPOR/ŁABUZ/STUDENCI, prezentującą dorobek Pracowni Rysunku prof. dr hab. Bogdana Topora oraz dr hab. Andrzeja Łabuza, prof. ASP. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym III Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka.

Prezentacja Pracowni Rysunku ma charakter jubileuszowy - jest okazją do podsumowania kilkunastu lat współpracy prof. dr hab. Bogdana Topora oraz dr hab. Andrzeja Łabuza, prof. ASP w Katowicach. Zaprezentowany zostanie wybór ponad 30 prac rysunkowych autorstwa absolwentów i obecnych studentów Pracowni.

Wystawie towarzyszy wydawnictwo zawierające komentarz dotyczący zagadnienia rysunku autorstwa prof. dr hab. Bogdana Topora oraz przygotowany z okazji jubileuszu Pracowni specjalny tekst autorstwa Macieja Cholewy - jednego z absolwentów Pracowni, dziś rozpoznawalnego artysty wizualnego i kuratora wystaw.

Pracownia Działań Rysunkowych od momentu swojego powstania (2006), w czasie niemal 20-letniego istnienia, wypracowała odrębny, autorski, program stanowiący bazę poszukiwań twórczych dla studiujących tu młodych adeptów sztuki.

Przez ten czas w Pracowni studiowało ponad 300 studentek i studentów, realizujących swoje zadania i projekty w ramach wyboru przedmiotu lub specjalizacji głównej.

Na wystawie prezentujemy wybór nie tylko najciekawszych prac zrealizowanych w Pracowni Rysunku przez studentki i studentów różnych roczników, ale przede wszystkim różne postawy twórcze oraz indywidualne podejście zarówno do treści, jak i formy realizacji. Warto podkreślić również świadomy dobór środków warsztatowych wypracowywanych w procesie twórczym w ramach działań Pracowni.

Wystawa w założeniu nie ma charakteru konfrontacji, raczej jest prezentacją szerokiego spektrum możliwości, jakie daje ta dyscyplina - od studium postaci, poprzez ilustracje i komiks, do interpretacji i eksperymentu.

Wiele z prezentowanych tutaj osób funkcjonuje już jako niezależni artyści/artystki w szerszym obiegu na rynku sztuki, część zasila kadry dydaktyczne w uczelniach i szkołach artystycznych, jeszcze inni są doceniani odnosząc sukcesy nierzadko w wymiarze międzynarodowym.

Chociaż rysunek funkcjonuje jako samodzielna dyscyplina sztuki, to wciąż musi udowadniać swoją autonomię i niezależność. Niemniej warto zauważyć, że ostatnio w ramach interdyscyplinarności sztuki jego znaczenie wyraźnie ulega poprawie.

Tym bardziej cieszy fakt, że taki pokaz i prezentacja tej dyscypliny w jej podstawowym założeniu znalazły przestrzeń i miejsce do ekspozycji.

prof. Bogdan Topor


W dniu wernisażu, 13.10 o g. 16:30, otwarte zostaną również Pokonkursowa Wystawa Plakatu oraz prezentacja indywidualna Patrycji Antczak - Laureatki I Międzyuczelnianego Konkursu na Projekt Plakatu. Wydarzenie stwarza w ten sposób okazję do bezpośredniego kontaktu i podjęcia dyskusji młodych adeptów sztuki z pedagogami oraz autorytetami w dziedzinie rysunku i projektowania informacji wizualnej. To także okazja do integracji środowisk twórczych trzech najważniejszych ośrodków artystycznych województwa śląskiego.

Przygotowana ekspozycja to przykład kolejnej odsłony współpracy, jaką Pałac Kultury Zagłębia prowadzi z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, Wydziałem Sztuki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Wydziałem Sztuki i Nauk i Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wstęp wolny.


06-17.11.2023

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA



Biblioteka Główna MBP

-
Wystawa "Bohaterowie i bohaterki niepodległości"

Wystawa "Bohaterowie i bohaterki niepodległości" - prezentująca sylwetki osób, które odegrały kluczową rolę w walce o wolność, a także w budowaniu niepodległego suwerennego państwa.

Wystawa w dniach 06-17.11.2023 r. w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny.

WSTĘP WOLNY


01-31.10.2023

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA



-
"RETROSPEKCJE" - Mira LEONHARD

Zapraszamy na wystawę dąbrowskiej malarki Miry Leonhard. Do końca października w Muzeum Miejskie Sztygarka , w godzinach otwarcia muzeum.
Zapraszamy!

Midisaż wystawy 19 października

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY


29.10.2023 - godzina 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Kompleks Sal Agora (I piętro)
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA



20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Maciej Kot to remember | wystawa jednodniowa

"Maciej Kot to remember" - to wystawa-spotkanie realizowane w celu upamiętnienia Macieja Kota, zmarłego artysty związanego z Dąbrową Górniczą.

29 października 2023 roku w Salach Agora Pałacu Kultury Zagłębia zaprezentowanych zostanieniemal 40 prac malarskich autorstwa Macieja Kota. Charakter prezentacji będącej swoistym pożegnaniem z Artystą wpływa na nietypową formę wydarzenia. Wystawa będzie dostępna jeden dzień w godzinach od 12:00 do 19:00. Punktem kulminacyjnym będzie przewidziany na godzinę 16:00 moment przemówień - wspomnień przytaczanych przez przyjaciół Macieja Kota.

Spotkanie poprowadzi Klaudia Buchacz - dziennikarka radiowa, wieloletnia działaczka na rzecz kultury, a prywatnie przyjaciółka zmarłego artysty. Prace prezentowane na wystawie zostały udostępnione dzięki uprzejmości rodziny Artysty.

MACIEJ KOT - Artysta malarz, artysta plastyk, specjalista PR kreatywnego, coach, historyk sztuki. Urodził się 17 listopada 1976 roku w Dąbrowie Górniczej. Przygodę ze sztuką rozpoczął od nauki w Zespole Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - Wydział Nauk Społecznych na kierunku Historia / Historia Sztuki. Absolwent kilku studiów podyplomowych o kierunkach: Akademia Profesjonalnego Coachingu, Administracja Bezpieczeństwa Informacji, Malarstwo i Biologia Sądowa. Maciej Kot ciągle poszerzał swoją wiedzę i zainteresowania człowiekiem. Stąd też studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Bliską dyscypliną zamiłowań naukowych artysty była medycyna: anatomia prawidłowa człowieka, anatomia patologiczna, neuroanatomia i neurofizjologia. Naukę anatomii praktykował w Katedrze, Zakładzie Anatomii Prawidłowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego realizując projekt naukowo-badawczy w celu stworzenia pracy doktorskiej. Pracę doktorską o tytule "Finem vitae orci/Celebrummortem. Analiza obrazu zmian ciała po śmierci" obronił w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie 29 czerwca 2019 roku. W 2022 roku rozpoczął studia podyplomowe w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku - Psychoonkologia kliniczna. Niestety nie ukończył już najbardziej interesującego go kierunku nauki.

Maciej Kot to artysta, któremu dzieci zawdzięczają kolorowe bajkowe szpitale. Szarość w szpitalach zaczął zmieniać w 2000 roku, kiedy to rozpoczął program "Motylkowe Szpitale" Fundacji "Porozumienie bez barier" Jolanty Kwaśniewskiej. Zaprojektował, osobiście zaaranżował i wymalował ściany w ponad 200 szpitalach, szkołach i przedszkolach w całej Polsce. Był długoletnim realizatorem projektu "Kubusiowe Szpitale" i "Kubusiowe Szkoły" marki KUBUŚ. Realizował i tworzył projekty dla dzieci również poza granicami kraju. Był Rzecznikiem Prasowym oraz Konsultantem ds. kreatywności i kultury organizacyjnej Mazowieckiego Szpitala Dziecięcego im. prof. Bogdanowicza w Warszawie.

Jak sam mówił: . "Starając się zmieniać stereotypy, walczę o godność ludzi chorych w świecie ludzi zdrowych. Jako artysta i społecznik staram się dostarczać radości tam, gdzie cierpienie i ból się zadomowiły. Cieszę się, że los wybrał mi właśnie taką drogę, gdyż w dzisiejszym świecie uświadamiam sobie, że jestem człowiekiem".

Klaudia Buchacz

Odmienny charakter od realizacji wykonywanych w placówkach szpitalnych mają studyjne prace malarskie artysty, które charakteryzuje ponury, refleksyjny nastrój. W tych autorskich kompozycjach Maciej Kot często poruszał tematykę śmierci jako zjawiska biologicznego i emocjonalnego. W obrazach widoczna jest fascynacja człowiekiem - zarówno jego anatomią jak i psychiką.Artysta chętnie eksperymentował w zakresie wykorzystywanej techniki i formy dzieł. Pracował w tradycyjnych technikach malarskich, tworzył kolaże, obrazy przestrzenne i instalacje.


01.09.2023-03.10.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA



20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
[bez]senność - Sebastian Moń

Od 1 września do 3 października zapraszamy do Galerii Sztuki PKZ na wystawę [bez]senność autorstwa Sebastiana Monia. Wernisaż wystawy odbędzie się 1 września o 17:00 - wstęp na wernisaż i wystawę jest bezpłatny.

Sebastian Moń - laureat Nagrody Prezydenta Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2022. W zakresie sztuki jest samoukiem. Na początku drogi twórczej, zajmował się głównie rysunkiem, by po jakimś czasie wziąć do ręki pędzel i dać się pochłonąć malarstwu akrylowemu, którego tajniki zgłębia do dziś. Twórca cały czas poszukujący nowych dróg, by spełniać się w tworzeniu swojego specyficznego malarskiego świata. Swoją twórczość określa mianem "melancholijnego industrializmu".

Inspiracje odnajduje w stalowych arteriach miast, betonowych blokach czy też starych fabrykach, które są bardzo charakterystyczne dla miejsca zamieszkania twórcy. Artysta stara się swojej twórczości stworzyć spójny świat, gdzie każdy obraz opowiada historię dziejącą się w jednym uniwersum, jednocześnie będący osobnym wymiarem, nie dającym się poznać na pierwszy rzut oka.
Obrazy Sebastiana Monia znajdują się w prywatnych kolekcjach. Prace znajdują również swoich właścicieli na aukcjach w największych domach aukcyjnych w kraju, tj. Agra Art., Desa Unicum, Sopocki Dom Aukcyjny.

Na ekspozycję [bez]senność w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia składają się wybrane prace malarskie Sebastiana Monia, powstałe w latach 2019-2023. Realizacja wystawy możliwa jest dzięki uprzejmości kolekcjonerów, którzy na tę okoliczność wypożyczyli swoje zbiory.
Malarstwo akrylowe

Galeria Sztuki PKZ (poziom -1)
wtorek - piątek: 12:00 - 19:30
Wielkoformatowe reprodukcje prac
Przestrzenie Wystawiennicze Sali Teatralnej (hol, parter)
poniedziałek - niedziela: 8:00 - 20:00
Tło wydarzenia: fragment obrazu "Wszystko za jeden dzień życia I", 2022 r., aut. Sebastian Moń.


06.06-30.09.2023

DOMOLO
ul. Siewierska 35
DĄBROWA GÓRNICZA



-
Malarstwo Moniki Ślósarczyk!

Lubimy sztukę na poziomie, więc 6 czerwca przyjedzie do nas malarka Monika Ślósarczyk, której prace możecie podziwiać w naszych wnętrzach już od jakiegoś czasu (i tylko do końca września).

Przyjdźcie na niezobowiązujące spotkanie, w trakcie którego napijemy się wina, porozmawiamy o malarstwie i... zapowiemy cały cykl podobnych spotkań w Domolo. Na pewno nie będzie zbyt Ą i Ę.

Współorganizatorem wystawy prac Moniki jest Europejski Instytut Promocji Sztuki.

WSTĘP WOLNY


06.07-15.09.2023

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
FILIA NR 8
ul. Ofiar Katynia 93
DĄBROWA GÓRNICZA



-
Wystawa zdjęć Gabrieli Garbowskiej "Frombork Nieoczywisty"

Strzemieszycka Filia nr 8 MBP w Dąbrowie Górniczej (ul. Ofiar Katynia 93) serdecznie zaprasza na wystawę zdjęć Gabrieli Garbowskiej pn. "Frombork Nieoczywisty".

Wystawę można oglądać w godz. otwarcia placówki.

Wstęp bezpłatny.

WSTĘP WOLNY


17.06.02-10.09.2023

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA



-
"ZSYP"-rysunek i malarstwo

Wystawa prac rysunkowych i malarskich Miry Żelechower-Aleksiun z II Śląskiego Przemysłowego Pleneru Malarskiego zorganizowanego w Rybniku w 1969 roku oraz malarstwa poplenerowego z Huty Katowice z lat 70. XX wieku Aliny Wójcik-Leśniak.
Wystawa obrazów z pleneru malarskiego w zakładzie ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej, zorganizowanym i przeprowadzonym w dniu 1 czerwca 2023 r. przez grupę uczniów Liceum Plastycznego z Dąbrowy Górniczej.

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY


03-31.08.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Holl I pietro
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA



20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Zagłębie Walczy

Już od 03/08 zapraszamy do obejrzenia wystawy planszowej, którą będziecie mogli zobaczyć w Pałac Kultury Zagłębia. Wystawa obrazowo przedstawia drogę Zagłębiaków do odzyskania niepodległości i jest częścią dużego projektu, na który składają się:

* wspomniana wyżej wystawa czasowa ( w sierpniu w PKZ, potem w dąbrowskich szkołach),
* warsztaty i koła historyczne,
* stworzenie gry symulacyjnej ,,Orzeł w kajdanach"
* usytuowanie na terenie Zagłębia tablic informacyjnych w formie ścieżki edukacyjnej.

Całość przygotowuje dla Was Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

WSTĘP WOLNY


01.09.2023 - godz. 16.00

Fabryka Pełna Życia - DEFUM
ul. Kościuszki 3
DĄBROWA GÓRNICZA



-
Wystawa szkła z HSG Ząbkowice

Wystawa szkła z Huty Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach



WSTĘP WOLNY


26.05.2023-07.07.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA



20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Simplify - Łukasz Chwałek

Od 26 maja do 7 lipca zapraszamy na niezwykłą wystawę Simplify autorstwa Łukasza Chwałka w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia (poziom -1). Wernisaż wystawy odbędzie się 26 maja o 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Łukasz Chwałek tworzy pod pseudonimem Waek. Pochodzi z Zielonej Góry gdzie ukończył studia architektoniczno-urbanistyczne z tytułem magistra. Od 15 lat zajmuje się projektowaniem oraz wykonywaniem murali w przestrzeni miejskiej, ale w swojej działalności nie ogranicza się tylko do malarstwa. Mieszkańcom Dąbrowy Górniczej twórca znany jest z muralu, który powstał przy ulicy 3 -go Maja 22 w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w 2021 r. i przedstawia sylwetkę dąbrowskiego kompozytora.

Od kilku lat tworzy obrazy unikatową techniką polegającą na malowaniu za pomocą wałka czterema podstawowymi barwami drukarskimi nakładając czyste, lecz transparentne kolory. W ten sposób uzyskując pełne spektrum barw bezpośrednio na płótnie. Na wystawie w Galerii Sztuki PKZ artysta zaprezentuje prace z dwóch cyklów malarskich: Bazar oraz Metaverse. Ekspozycję dopełnią animacje.

BAZAR
Od 2020 roku Waek tworzy cykl obrazów o tematyce bazarowej. Blisko dwie dekady temu targowiska, giełdy i bazary były miejscem, gdzie można było znaleźć dosłownie wszystko i nic. To miejsce, gdzie nie zawsze szło się aby coś kupić, a często tylko spotkać kogoś, porozmawiać. Powoli bazary ustępują miejsca wielkopowierzchniowym marketom o obco brzmiących nazwach. Cykl obrazów o tematyce bazarowej posiada jeszcze jeden ciekawy element, swojego rodzaju drugie dno, w postaci rzeczywistości rozszerzonej. Aby to zobaczyć należy pobrać aplikację Artivive ze sklepu Google lub ApStore, zainstalować, otworzyć aplikację a następnie nakierować telefon na obraz. W ten sposób zobaczymy animację połączoną z obrazem.

PIĄTEK, 26 MAJA 2023 O 18:00
Simplify - wernisaż wystawy Łukasza Chwałka


19-21.05.2023

CH POGORIA
ul. Sobieskiego 6a
DĄBROWA GÓRNICZA



WSTĘP WOLNY

-
Zabawa bez limitu! Wystawa samochodów z okazji premiery filmu "Szybcy i wściekli 10"

Szykujcie się na weekend z zabawą bez limitu!

Wraz z kinem Helios oraz No Limits Charity gwarantujemy świetną zabawę dla fanów motoryzacji i nie tylko!

Do zobaczenia będzie kilkanaście fantastycznych, nietuzinkowych samochodów sportowych. Do tego konkursy z nagrodami, bezpłatny popcorn dla najmłodszych i oczywiście premierowy pokaz filmu "Szybcy i wściekli 10", który jest motywem przewodnim wydarzania.

Wpadajcie, bo warto!


28.04.2023-19.05.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA



20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Kod obrazu - linia, światło, struktura

Kod obrazu - linia, światło, struktura to wystawa autorstwa pochodzącej z Katowic Aleksandry Jakubczak. Prezentacja związana jest z przewodem doktorskim prowadzonym przez artystkę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie - będzie to premiera dyplomowego cyklu prac. Promotorem pracy doktorskiej jest dr hab. Katarzyna Winczek, profesor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Zapraszamy na wernisaż wystawy 28 kwietnia o 18:00 oraz do zwiedzania ekspozycji do 19 maja w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia.

Punktem wyjściowym dla twórczości Aleksandry Jakubczak jest pejzaż. Artystka starając się uchwycić jego najistotniejsze elementy tworzy obrazy oparte na środkach formalnych takich jak linia, światło i struktura. Wykorzystuje je do konstruowania autorskich przestrzeni, układów. Wielokrotne transformuje i przekształca wyjściowy obraz prowadząc go do geometryczno-abstrakcyjnych zapisów o skondensowanej treści. Wykorzystując techniki tradycyjne i cyfrowe tworzy swój indywidualny kod (światy zakodowane).

Jak sama pisze: Źródłem pierwotnej inspiracji, w wyniku czego po latach powstał cykl graficzny "Kod obrazu", były moje pierwsze zobaczone i zapamiętane pejzaże z okolic Beskidu Niskiego. Poruszyły mnie one do tego stopnia, że zaczęłam na nowo definiować swoją twórczość. Dążyłam do stopniowego upraszczania kompozycji, poprzez odrzucanie nieistotnych dla mnie danych i łączenie ich z wcześniejszymi kodami już ukształtowanymi w mojej pamięci. W trakcie przenoszenia mojego wyobrażenia na powierzchnię papieru, kamienia, płótna, następuje zderzenie "kodów", czyli obrazów po części zapamiętanych z Beskidu Niskiego, doświadczeń nabytych w czasie studiów na kierunkach Malarstwo i Grafika oraz osobistych przeżyć. Owe kody łączą się ze sobą, tworząc inną rzeczywistość, odległą od pierwotnego pejzażu. W swoich pracach tworząc zgeometryzowane kształty, pragnę pokazać syntetyczną formę przestrzeni przeobrażonej.

W Galerii Sztuki PKZ zaprezentowane zostaną prace na papierze wykonane w tradycyjnych technikach graficznych (litografia), realizacje w druku cyfrowym, a także obiekty graficzne i lightboxy.

Wstęp na wernisaż i wystawę jest bezpłatny

Wernisaż: 28.04.2023 r. | g. 18:00
Wystawa: 28.04 - 19.05.2023 r. | Galeria Sztuki PKZ (poziom -1) | wtorek - piątek 12:00 - 19:30

Aleksandra Jakubczak
Ur. w 1984 r. w Chorzowie. Absolwentka Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie: Wydziału Wychowania Artystycznego na kierunkach: Malarstwo sztalugowe (2009 - I stopień, 2011 - II stopień), Grafika warsztatowa (2010 - I stopień). Od 2012 roku związana z macierzystą uczelnią. Posiada doświadczenie w pracy ze studentami na kierunkach Grafika, Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych oraz na kierunku Malarstwo. Obszarem zainteresowań artystki jest grafika warsztatowa i cyfrowa, rysunek, malarstwo oraz instalacja. Brała udział w ponad 90 wystawach zbiorowych oraz 6 indywidualnych.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:
2021 II nagroda, Konkurs Kitchen Print Biennale 2019-2020, Atelier Kitchen Print, Francja
2019 II nagroda, Konkurs Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza, Galeria Sztuki im. Profesora Andrzeja Niekrasza na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu
2018 Grand Prix (Nagroda Urzędu Miasta Częstochowy oraz Statuetka Związku Polskich Artystów Plastyków), IV Międzynarodowy Konkurs Artystyczny Pejzaż współczesny
2018 I nagroda, 10. Międzynarodowe Biennale Miniatury, Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater", Częstochowa
2017 wyróżnienie - Nagroda Rektor ASP Łódź, IV Piotrkowskie Biennale Sztuki, Ośrodek Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski


27.03-19.05.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ "ZA SZYBĄ"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA



20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa tkana podwójnie - Janowska Tkanina Dwuosnowowa

Zapraszamy na Wystawę tkaną podwójnie w ramach 13. Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego Zagłębie i Sąsiedzi. Ekspozycja prezentować będzie Janowską Tkaninę Dwuosnowową w przestrzeniach wystawienniczych Holu Głównego i potrwa od 27 marca do 19 maja br.

Zapraszamy również na midisaż wystawy, będący połączeniem wykładu i pokazu tkania, który odbędzie się 21 kwietnia o 11:00 w Sali Konferencyjnej (nr 218).

Janowska Tkanina Dwuosnowowa - tkactwo dwuosnowowe, zwane też podwójnym, należy do najciekawszych zjawisk współczesnej sztuki polskiej sztuki ludowej. Do niedawna popularne na zwartym obszarze północno-wschodniej Polski, przetrwało do dzisiaj w Janowie i kilku okolicznych miejscowościach. Wełniane, dekoracyjne tkaniny, zwane często "janowskimi dywanami", łączą w swoim wzornictwie tradycję we współczesnością. Wykonuje się je z naturalnej przędzy wełnianej unikatową techniką, na drewnianych ręcznych warsztatach. Zanim nitki osnowy i wątku trafią na krosno, tkaczki przędą z runa owczego na kołowrotku nici, skręcają je i barwią. Następnie snują dwie osnowy o kontrastowych barwach, a do tkania użyte są dwa wątki, także w dwóch kontrastowych kolorach. W ten sposób na krośnie powstają tkaniny o splocie płóciennym, połączone ze sobą wzorem i bordiurą. Wzór wybiera się za pomocą cienkiej listewki zwanej "prątkiem", choć wzory wychodzą kanciaste, to są bardzo piękne w swojej prostocie.

Początki janowskiego tkactwa dwuosnowowego etnografowie szacują na połowę XIX wieku. Umiejętność ta dotarła do Janowa prawdopodobnie za pośrednictwem tkaczy mazurskich, do których gospodynie wiejskie uczyły się techniki i pierwszych wzorów takich jak motyw gwiazdy, rombu, palmety, listka, winnej gałązki i korowodu weselnego. Umiejętności były przekazywane z pokolenia na pokolenie i w drugiej połowie XX wieku było ponad 40 kobiet zajmujących się tkactwem. Obecnie w północno-wschodniej części Polski, gdzie tkanina dwuosnowowa przetrwała, jest ok. 20 aktyrwnych pracowni tkackich, w tym 10 w janowskim ośrodku tkackim.

W Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie zgromadzonych jest ponad 50 prac wykonanych przez ok. 20 twórców z tutejszego ośrodka oraz z nim współpracujących. W zbiorach znajduje się również makata "Pieczenie chleba", będąca inspiracją autora muralu "Tkana Opowieść", który powstał w Białymstoku.

Na wystawie w Pałacu Kultury Zagłębia prezentowane są największe typy tkanin - dywany i makaty. Ekspozycja powstała we współpracy z Izbą Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie.


11.04-0605.2023

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA



-
Wystawa malarstwa Miry Leonhard

Przez cały marzec w Galerii Klubowej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25) prezentowana będzie wystawa malarstwa.

Finisaż wystawy odbędzie się 04 maja o godz. 17:00.

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY


17.03-14.04.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA



20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
12. Międzynarodowe Biennale Miniatury

Międzynarodowe Biennale Miniatury to wydarzenie organizowane przez Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie. Biennale jest przeglądem o charakterze konkursowym, dobrze znanym i rozpoznawalnym na całym świecie. Co dwa lata artystki i artyści przesyłają setki prac, które następnie są eksponowane zarówno w Ośrodku Promocji Kultury, jak i w galeriach w Polsce i za granicą.

Forma konkursowa Międzynarodowego Biennale Miniatury w Częstochowie zakłada prezentowanie najnowszego dorobku artystów - prac powstałych w ciągu ostatnich dwóch lat. Jednocześnie nie nakłada ograniczeń co do prezentowanych kierunków artystycznych, tematyki, ani technik wykonania.

Miniatura to wyjątkowa, samodzielna forma artystyczna. W niepozornym formacie 10 × 10 cm artyści potrafią zamknąć całe światy, budując kompozycje pełne emocji i fascynujących historii. Niejednokrotnie miniatury swoją głębią artystyczną potrafią przyćmić wielkoformatowe realizacje. Prace nadesłane na 12. Międzynarodowe Biennale Miniatury Częstochowa 2022 uwodzą wielością podejmowanych tematów, zadziwiają jakością wykonania, precyzją szczegółu oraz autorskim podejściem artystów w zakresie posługiwania się tradycyjnymi technikami plastycznymi.

Pałac Kultury Zagłębia prowadzi stałą współpracę z Ośrodkiem Promocji Kultury Gaude Mater, a wystawy pokonkursowe prezentowane są w naszych przestrzeniach od 2009 roku - goście PKZ mogli podziwiać już 5 edycji tego międzynarodowego konkursu.


Na dwunastą edycję konkursu prace nadesłało 141 autorów z 6 krajów - łącznie wpłynęły 384 miniatury.

Komisja konkursowa w składzie: dr Michał Rybiński (przewodniczący, Wydział Sztuk Pięknych ASP w Łodzi), dr hab. Olga Pałka-Ślaska (Wydział Artystyczny ASP w Katowicach), Justyna Warwas (komisarz wystawy, Wydział Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie) zakwalifikowała do wystawy pokonkursowej 192 prace 116 artystów. Jury przyznało 3 nagrody regulaminowe oraz 5 wyróżnień honorowych.

* I Nagroda - Arkadiusz Polewka (Szczecin), za zestaw dwóch prac "Zaćmienie" (tech. tusz, gesso)
* II Nagroda - Majka Dokudowicz (Warszawa), za zestaw trzech prac "Fragment self" (tech. serigrafia na włóknie roślinnym)
* III Nagroda - Dominika Stręciwilk (Zdanówek), za zestaw dwóch prac "Archiwum" (tech. olej na płótnie)

Wyróżnienia honorowe:

* Marzena Huculak (Olsztyn)
* Aleksander Olszewski (Radom)
* Jerzy Pietruczuk (Oświęcim)
* Elżbieta Radzikowska (Poznań)
* Tomasz Rolniak (Haczów)

Wystawa będzie prezentowana w Pałacu Kultury Zagłębia 17.03-14.04.2023, od wtorku do piątku, w g. 12:00-19:30.

Wernisaż odbędzie się 17.03.2023 (piątek) o g. 18:00. Wstęp na wystawę oraz wernisaż jest bezpłatny.


01-31.03.2023

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA



-
Wystawa malarstwa Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dabrowskiego.

Przez cały marzec w Galerii Klubowej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25) prezentowana będzie wystawa malarstwa Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dabrowskiego.

Finisaż wystawy odbędzie się 27 marca o godz. 17:00.

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY


20.02-20.03.2023 - g. 09.00-15.00

Kaplica św. Marka
ul. Legionów Polskich (przed szpitalem)
DĄBROWA GÓRNICZA



-
Wystawa Powstanie styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim

Wystawa planszowa poświęcona Powstaniu Styczniowemu w Zagłębiu Dąbrowskim będzie dostępna dla zwiedzających od 20 lutego do 20 marca, od poniedziałku do piątku, w godz. 9-15 w kaplicy św. Marka przy ul. Legionów Polskich (przed szpitalem).

Wystawa to wspólny projekt Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Miejskie "Sztygarka" oraz Muzeum Saturn w Czeladzi.

WSTĘP WOLNY


17-28.02.2023

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA



-
Wystawa "DĄBROWSCY KOLEKCJONERZY"

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY


17.01-28.02.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA




20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Niepowtarzalni - wystawa dąbrowskiego fotografa Marka Wesołowskiego

Niepowtarzalni - to nazwa wystawy stworzonej przez dąbrowskiego fotografa Marka Wesołowskiego, którą będzie można podziwiać w ramach jubileuszu 65-lecia Pałacu Kultury Zagłębia w pałacowej galerii sztuki. Ekspozycja będzie ogólnodostępna od 17 stycznia do 28 lutego, a jej wernisaż odbędzie się 13 stycznia o 18:00 w Galerii Sztuki PKZ.

Niepowtarzalni to cykl portretów-spotkań mający na celu podkreślić, że każdy z nas jest inny, nosi w sobie inny świat. Spróbujmy zachwycić się tym, uczyć od siebie nawzajem, zaciekawić sobą, zamiast chcieć sprowadzać do wspólnego mianownika, szablonu. Niepowtarzalni mają skłaniać do pochylenia się nad bezsensownością porównywania się do innych ludzi, a w zamian zastąpić je chęcią spojrzenia w czyjeś oczy, czyjąś twarz, bez oceniania.

Marek Wesołowski - fotograf, od urodzenia związany z Dąbrową Górniczą. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor wielu wystaw indywidualnych, uczestnik wystaw zbiorowych, kura­tor . Współautor projektu Twórcy Kultury Śląskiej. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Laureat nagrody Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Uczestnik Sosnowieckich Spotkań Artystycznych. Instruktor warsztatów fotograficznych. Od 2017 r. współpracuje z Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej dokumentując wydarzenia kulturalne. Realizuje fotografie z zakresu reportażu, portretu i pejzażu. Właściciel firmy Virtual Studio. 

WSTĘP WOLNY


02-31.01.2023

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY


-
"Cmentarz żydowski na Górze Zamkowej w Będzinie - cenny zabytek wielokulturowej przeszłości miasta"

"Cmentarz żydowski na Górze Zamkowej w Będzinie - cenny zabytek wielokulturowej przeszłości miasta" to nowa wystawa czasowa, którą można oglądać w Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej do końca stycznia 2023 roku. Wystawa planszowa przygotowana przez Muzeum Zagłębia w Będzinie prezentuje historię i specyfikę kulturową cmentarza?? przy ulicy Podzamcze w Będzinie, a upamiętnia żydowskich mieszkańców miasta przez wieki współtworzących jego historię. Ekspozycja którą obecnie można oglądać w Dąbrowie Górniczej, powstała w ramach grantu przyznanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Zapewne interesującym wprowadzeniem w tematykę wystawy będzie wykład poświęcony motywom zdobniczym zagłębiowskich cmentarzy żydowskich archeologa, a także historyka sztuki z naszego muzeum - dr. hab. Dariusz Rozmus , zaplanowany na czwartek 19 stycznia br. o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy i udziału w wykładzie!


01-30.01.2023

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA



-
Wystawa malarstwa twórców Stowarzyszenia Grupa Plastyczna Dąbrowa pn. "Słowa ulatują, sztuka zostaje".

W Bibliotece Głównej w Dąbrowie Górniczej do 30 stycznia można oglądać wystawę Stowarzyszenia Grupa Plastyczna Dąbrowa pt. "Słowa ulatują, sztuka zostaje"

Finisaż wystawy odbędzie się w dniu 30 stycznia o godzinie 17.00.
W części artystycznej wystąpią Alicja Kulik i Marta Gabryś -Wieczorek.

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY


06.12.2022 - 27.01.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ "ZA SZYBĄ"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA



20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
"Wesołych Świąt!" - wystawa kart pocztowych

Dawno, dawno temu, przed czterdziestu, pięćdziesięciu laty, a może nawet jeszcze dawniej, gdy nie było mejli, sms-ów, fejsbuka i innych "mesendżerów", ludzie posyłali sobie życzenia na tekturowych prostokątach zwanych pocztówkami. Trzeba było taką pocztówkę zapisać - najczęściej ręcznie, z rzadka na maszynie do pisania, nakleić znaczek pocztowy, pójść na pocztę i wrzucić do skrzynki na listy, a potem mieć nadzieję, że nasza karta nie zagubi się gdzieś po drodze, wśród milionów innych kart.

To właśnie pocztówka stanie się bohaterką wystawy jaką Galeria Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia przygotowała dla swoich gości z okazji Świąt Bożego Narodzenia od 6 grudnia do 27 stycznia 2023 r. W rolę projektantów kart pocztowych wcielą się uczestnicy zajęć Edukacji Artystycznej PKZ, którzy pod okiem instruktorów przygotują autorskie wzory dla świątecznych kart. Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane na wystawie w przestrzeniach wystawienniczych Sali Teatralnej (Hol Główny), a trzy wybrane projekty dodatkowo wydrukowane w formie prawdziwej pocztówki - każdy chętny będzie mógł wysłać specjalne życzenia swoim bliskim.

"Wesołych Świąt!" - takim napisem opatrywano zdecydowaną większość bożonarodzeniowych pocztówek. Już w 1900 roku miały miejsce wystawy poświęcone właśnie kartom pocztowym. W Polsce ich projekty opracowywali najwybitniejsi artyści ilustratorzy. Pocztówki zbierano i kolekcjonowano. A jaka jest historia słowa pocztówka? Czym różni się list od pocztówki? Jak wyglądały pierwsze karty pocztowe, i jak ich wygląd zmieniał się na przestrzeni lat? Przygotowane warsztaty plastyczne i będąca ich podsumowaniem wystawa staną się świetną okazją do poznania historii i fenomenu karty pocztowej.

Tytuł ekspozycji i scenariusz zajęć plastycznych zostały przygotowane w oparciu o wystawę i katalog opracowane przez Muzeum Miasta Gdyni w 2019 roku i zatytułowane właśnie "Wesołych Świąt".

Cytat: Jacek Friedrich, fragment tekstu ze wstępu do katalogu wystawy "Wesołych Świąt", Muzeum Miasta Gdyni


05.01.2023 - godzina 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA



-
GRUDNIOWE IMPRESJE - FINISAŻ WYSTAWY

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY





aktualizacja: sobota, 09 grudzień 2023.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.
Zebrał i opracował: DARIUSZ NOWAK (
nddg ).