-CO GDZIE KIEDY - WYSTAWY (TARGI)
* GDZIE SIĘ WYBRAĆ * KULTURA i NAUKA * SPORT i REKREACJA * RELIGIA * NA MOTORY
* STRONA GŁÓWNA * SPIS STRON * GALERIA MULTIMEDIALNA * NOWOŚCI NA STRONIE


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA

Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


|:
WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW
|:
WYSTAWY TRWAJĄCE
|:
TO JUŻ BYŁO

DĄBROWSKI JARMARK STAROCI

W każdą 3-cią niedzielę miesiąca w godzinach 6.00-12.00
Fabryka Pełna Życia - budynki DEFUM
i - DĄBROWA GÓRNICZA

_


WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv24.03.2017 - godzina 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Memy by Marta - wernisaż wystawy prac Marty FrejZapraszamy na wernisaż wystawy Memy by Marta, ukazującej najpopularniejsze prace sławnej i lubianej ilustratorki - Marty Frej, który odbędzie się 24 marca o godzinie 17:00 w Galerii Sztuki PKZ. To niezwykła okazja, by nie tylko obejrzeć artystyczne memy, ale również spotkać się z ich autorką.

Mem - według świata nauki jest to jednostka informacji kulturowej, zapisanej w mózgu. Jednak w dzisiejszych czasach słowo mem kojarzy się przede wszystkim z obrazkiem w internecie, niosącym ze sobą pewną treść lub przesłanie. Jest to forma sztuki w wirtualnym świecie, którą teraz będzie można podziwiać w świecie rzeczywistym, podczas wystawy Memy by Marta, która potrwa od 24 marca do 23 kwietnia br.

Marta Frej - malarka, ilustratorka, animatorka kulturalna, prezeska Fundacji Kulturoholizm, mama Maćka, współzłożycielka Klubu Krytyki Politycznej w mieście Częstochowa, gdzie również przyszła na świat w 1973 r. Ukończyła ASP w Łodzi, by następnie objać stanowisko asystentki w pracowni rysunku i malarstwa prof M. Czajkowskiego na tej samej uczelni. Jest laureatką nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi- Nowackiej. Obecnie pracuje w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie.


07.04.2017 - godzina 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

.
Slavikon - wernisaż wystawyZapraszamy Państwa na wystawę plakatów inspirowanych mitologią słowiańską "Slavikon" Jest to część pracy dyplomowej, której zadaniem była promocja badań nad mitologią słowiańską oraz przybliżenie odbiorcom, zwłaszcza młodszemu pokoleniu, zagadnień z zakresu mitologii słowiańskiej. Autor prac - Dawid Malek jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych, projektantem graficznym, ilustratorem. Jego prace dotychczas można było oglądać m.in. na 23 Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Wystawie grafiki "Odbicie" w Katowicach, w publikacjach m.in.: FUSS magazine, Neewsweek.


10-11.06.2017

Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.

www.exposilesia.pl

.
AUTO MOTO SHOW 2017 - Targi MotoryzacyjneSzanowni Państwo,
zapraszamy do udziału w 12. edycji targów AUTO MOTO SHOW
która odbędzie się w Expo Silesia w dniach 10-11 czerwca 2017 r.


Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl


AKTUALNY KALENDARZ WYSTAWOWY

http://www.exposilesia.pl/kalendarz/pl/


00.00.2017 - godzina 00.00_


WYSTAWY i EKSPOZYCJE TRWAJĄCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv01-30.03.2017

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

.
"Zachodźże czerwone słoneczko".
Wybory '89 w województwie katowickimW 2014 r. w całym kraju obchodzono 25-lecie tamtych wydarzeń. Z tej okazji Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Katowicach przygotowało wystawę poświęconą wyborom do parlamentu w czerwcu 1989 r. Zaprezentowano na niej plakaty, liczne materiały ulotne, a przede wszystkim fotografie, przywołujące atmosferę owego "roku cudów", czasu, w którym Polacy zainicjowali demontaż systemu komunistycznego w Europie na wschód od Łaby.

Prezentowana wystawa składa się z dwudziestu fotoram, w których wg koncepcji graficznej Bogusława Nikonowicza zaprezentowano materiały propagandowe, afisze, plakaty i fotografie z okresu kampanii wyborczej i wyborów w 1989 r., pochodzące ze zbiorów: archiwum Dziennika Zachodniego, archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Archiwum Państwowego w Katowicach, archiwum Stowarzyszenia Pokolenie w Katowicach, Miejskiego Ośrodka Kultury - Galerii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum w Rybniku, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach oraz kolekcji Artura Kasprzykowskiego.

Wystawa będzie dostępna do 30 marca.


03.02-31.03.2017

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

.
Andrzej Piecha - malarstwo, ciąg dalszy.Andrzej Piecha urodził się 12 grudnia 1950 r. w Sosnowcu.
Do 30 roku życia był wyczynowym kolarzem.

Zafascynowany poezją i malarstwem, zaczął sam zgłębiać technikę tak skutecznie, że w 2001 roku został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Katowickiego.
Zasiadał tam w Sądzie Koleżeńskim. Za życia brał udział w 63 zbiorowych i 48 indywidualnych wystawach. Jego prace można było podziwiać nie tylko w kraju, ale również w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii. Uczestniczył w wielu prestiżowych plenerach, na które był regularnie zapraszany. Zmarł 11 stycznia 2013 roku. Po śmierci doczekał się, jak dotąd, trzech wystaw indywidualnych zorganizowanych przez przyjaciół zafascynowanych jego sztuką.

Wystawy te odbyły się:

kwiecień 2013 r. - Galeria "Kolor", Bytom
styczeń 2016 r. - Pałac Kultury Zagłębia, Dąbrowa Górnicza
kwiecień 2016 r. - Centrum Kultury, Wrocław-Zachód


01-31.03.2017

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

.
"W cieniu jednostki. Kult Stalina na Górnym Śląsku
(1945-1956)"Pierwszą z nich jest: W cieniu jednostki. Kult Stalina na Górnym Śląsku (1945-1956).

Celem, który postawili przed sobą autorzy wystawy, było ukazanie różnorodnych form oddziaływania na społeczeństwo regionu w celu zaszczepienia i ugruntowania powszechnego przekonania o roli i znaczeniu sowieckiego dyktatora. Kreacją jego wizerunku zajmowała się przede wszystkim zhierarchizowana partia, korzystająca z pomocy organizacji społecznych, administracji i środków masowego przekazu. Różnorodne formy bałwochwalczego kultu Stalina były propagowane od chwili wkroczenia na Górny Śląsk Armii Czerwonej. W następnych latach wkraczały one w kolejne sfery życia mieszkańców, by osiągnąć swe apogeum po śmierci tyrana w marcu 1953 r., kiedy podjęto decyzję o bezprecedensowej zmianie nazwy Katowic na Stalinogród.

Autorami ekspozycji są: dr Adam Dziuba i dr Bogusław Tracz (OBEP IPN Katowice) oraz Justyna Pawlas (Muzeum Historii Katowic), we współpracy z pracownikami Archiwum Państwowego w Katowicach.

Wystawa będzie dostępna do końca marca.


24.03-23.04.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Memy by Marta - wernisaż wystawy prac Marty FrejMem - według świata nauki jest to jednostka informacji kulturowej, zapisanej w mózgu. Jednak w dzisiejszych czasach słowo mem kojarzy się przede wszystkim z obrazkiem w internecie, niosącym ze sobą pewną treść lub przesłanie. Jest to forma sztuki w wirtualnym świecie, którą teraz będzie można podziwiać w świecie rzeczywistym, podczas wystawy Memy by Marta, ukazującej najpopularniejsze prace sławnej i lubianej ilustratorki - Marty Frej - w Galerii Sztuki PKZ od 24 marca do 23 kwietnia br.Marta Frej - malarka, ilustratorka, animatorka kulturalna, prezeska Fundacji Kulturoholizm, mama Maćka, współzłożycielka Klubu Krytyki Politycznej w mieście Częstochowa, gdzie również przyszła na świat w 1973 r. Ukończyła ASP w Łodzi, by następnie objać stanowisko asystentki w pracowni rysunku i malarstwa prof M. Czajkowskiego na tej samej uczelni. Jest laureatką nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi- Nowackiej. Obecnie pracuje w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie.

Wystawa zostanie poprzedzona wernisażem oraz spotkaniem z autorką memów 24 marca o godzinie 17:00.


07.04-30.06.2017

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

.
SlavikonZapraszamy Państwa na wystawę plakatów inspirowanych mitologią słowiańską "Slavikon" Jest to część pracy dyplomowej, której zadaniem była promocja badań nad mitologią słowiańską oraz przybliżenie odbiorcom, zwłaszcza młodszemu pokoleniu, zagadnień z zakresu mitologii słowiańskiej. Autor prac - Dawid Malek jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych, projektantem graficznym, ilustratorem. Jego prace dotychczas można było oglądać m.in. na 23 Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Wystawie grafiki "Odbicie" w Katowicach, w publikacjach m.in.: FUSS magazine, Neewsweek.
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_


08-22.03.2017
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Kawiarnia PKZ, hol parter
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Portret kobiety - wystawa fotografii Beaty Orłowskiej

Beata Orłowska w swych fotografiach odkrywa różne oblicza kobiet. Ukazuje płeć piękną jako silną, zdeterminowaną, ale też delikatną, spokojną. Dzieła przepełnione są niezwykłą otoczką mistycyzmu i tajemniczości. W trakcie sesji autorka przenosi swoje modelki w świat marzeń, w którym mogą odejść od szarej codzienności i odkryć w sobie wewnętrzne piękno i wrażliwość. Beata Orłowska jest fotografem amatorem, który w wyjątkowy sposób tworzy atmosferę harmonii i równowagi.

Wernisaż odbędzie się w Kawiarni PKZ 8 marca o godz. 16:00. Wystawa następnie będzie prezentowana do 22 marca (Kawiarnia PKZ, hol parter).

WSTĘP WOLNY


17.02.-19.03.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
9 Międzynarodowe Biennale Miniatury - wernisaż wystawy

11 czerwca 2016 roku w Ośrodku Promocji Kultury w Częstochowie rozstrzygnięto konkurs 9 Międzynarodowego Biennale Miniatury, którego partnerem jest Pałac Kultury Zagłębia. Na dziewiątą edycję konkursu 325 autorów z całego świata nadesłało ogółem 887 prac. Komisja konkursowa postanowiła zakwalifikować na wystawę 277 prac,

Wystawa 9 Międzynarodowego Biennale Miniatury to gratka dla wszystkich miłośników sztuki. Podczas wystawy, która potrwa od 17 lutego do 19 marca br., będzie można zobaczyć prace autorów z każdego zakątka świata m.in.: Australii, Rumunii, Anglii, Tajwanu, Finlandii czy Serbii. To niezwykła okazja, by poznać różnorodne techniki tworzenia miniatur, które stanowią jedną z najcięższych form sztuki. W ramach wystawy planowane są warsztaty z grafiki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Odbędą się również warsztaty dla grup zorganizwanych pt.: Mała - wielka forma, przeznaczone dla przedszkoli. Zapraszamy wszystkich do Galerii PKZ od 17 lutego!

Więcej informacji na oficjalnej stronie konkursu

Wernisaż 17 lutego o godzinie 17:00

WSTĘP WOLNY


21-28.02.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Wystawa Cover awArts 2016

Wystawa Cover awArts 2016 - czyli najlepsze okładki albumów muzycznych ubiegłego roku od dziś do podziwiania w holu prowadzącym do Piwnicy Teatralnej (przy Galerii Sztuki PKZ). Wspomniana wystawa jest imprezą towarzyszącą nowemu cyklowi koncertów PIWNICA i potrwa do 28 lutego.

O Cover awArts:
W 2016 roku nadesłano ponad 200 propozycji, a internauci w drodze głosowania wybrali najlepsze 30 okładek. Osobne nagrody przyznaje także środowisko dziennikarzy muzycznych oraz projektantów graficznych. Cover awArts to wyjątkowa inicjatywa dwóch serwisów o projektowaniu dla muzyki: Decybeli Dizajnu oraz Okładki.net. Ich głównym zadaniem jest promocja polskich muzyków, dizajnerów i twórców, których prace zdobią okładki albumów muzycznych. Konkurs odbywa się od czterech lat, a z każdą edycją rośnie ilość zgłoszeń i głosujących. Wzrasta także zainteresowanie twórczością polskich projektantów i twórców muzycznych.


01-28.02.2017

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

.
Wystawa Malarstwo Henryki Orzeł i Jolanty Placzyńskiej

Po raz kolejny w dąbrowskiej książnicy będzie można podziwiać wystawę malarstwa Henryki Janiny Orzeł oraz Jolanty Placzyńskiej.

Ekspozycję malarstwa można oglądać od 1.02.2017 do 28.02.2017 w Galerii Klubowej oraz holu Biblioteki Głównej.

Wernisaż wystawy 9.02.2017 o godz. 17:00 w holu Biblioteki Głównej, oprawę muzyczną zapewnili Rafał Kozieł z Alicją Kulik.

Wstęp wolny.


10-18.02.2017

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Wystawa Afryka Nowaka

Unikalna w skali Polski i świata, trwająca 799 dni wyprawa. Podzielona na 24 etapy, w której wzięło udział ponad sto osób!! Zorganizowana dla upamiętnienia wybitnego polskiego podróżnika, Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem. Rowerem, pieszo, konno jak Kazimierz Nowak, po niemal 80 latach uczestnicy wyprawy powtórzyli tę samą trasę.

http://www.afrykanowaka.pl

WSTĘP WOLNY


13.01.-13.02.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Wystawa fotografii Jerzego Haca.
Kapliczki i krzyże przydrożne Istebna - Jaworzynka - Koniaków

Autorem zdjęć jest poeta, podróżnik i fotograf z Dąbrowy Górniczej - Jerzy Hac. Twórca znany m.in. z tomików poezji Moje obrazy w wierszach, Spotkania w przestrzeni, Wiersze i sentencje oraz pierwszego w historii albumu ziemi lubelskiej Piękno krzyży i kapliczek przydrożnych Nałęczowa i okolic. Beskidy znalazły wyjątkowe miejsce w sercu artysty. W tej wieloletniej przygodzie spotkałem serdeczność mieszkańców Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. (...) przekonałem się, jak bardzo ci ludzie przywiązani są do swojej ziemi i jak duże ma dla nich znaczenie. Z jaką troską dbają i pielęgnują rodzinne kapliczki i krzyże postawione z czystych i prostych rodzinnych intencji. Warto było poznać ten zakątek Beskidów - mówi Jerzy Hac.

Na wystawie, którą można oglądać do 13 lutego 2017 r., prezentowane jest 60 zdjęć z ponad 200, które autor wykonał w grudniu 2010 r. wędrując po Istebnej, Koniakowie i Jaworzynce. Każda fotografia opatrzona jest opisem historii danej kapliczki, figurki czy przydrożnego krzyża.

Celem wystawy jest popularyzacja małej architektury z terenu Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa oraz nawiązanie współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Promocji i Informacji Turystycznej w Istebnej.

WSTĘP WOLNY


29.01.2017 - godzina 07.00-18.00

Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.

www.exposilesia.pl

.
VI Zimowa Krajowa Wystawa Psów Rasowych

Zapraszamy serdecznie na VI Zimową Krajową Wystawę Psów Rasowych ExpoSilesia-DogShow (CWC) organizaowaną przez ZKwP O/Będzin
data wystawy: niedziela 29 stycznia 2017
SZCZEGÓLOWE INFORMACJĘ I OPŁATY NA STRONIE
http://www.zkwp.bedzin.pl/menu-wystawy/wystawy-aktualne


06.12.2016 - 11.01.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
"Agora" Średnia
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Wystawa Tradycje Piernikarskie na Śląsku

Od 6 grudnia do 11 stycznia w pałacowej Sali Agora, będzie można poznać historię i tajemnice tworzenia tradycyjnych śląskich pierników. Ekspozycja zatytułowana Śląskie tradycje piernikarskie zawierać będzie zabytkowe formy do pierników, starodawne naczynia oraz narzędzia do wyrobu tych kojarzących się ze świętami wypieków. Wiedzy na temat każdego eksponatu oraz samej historii piernikarstwa będzie można zasięgnąć ze specjalnych tablic informacyjnych. Wystawa ma na celu przybliżyć kulturowe korzenie regionu śląskiego oraz zachęcić do wznowienia tradycji pieczenia pierników, które niegdyś odbywało się w prawie każdym domu.

Słowo piernik wzięło się od starpolskiego pierny (ostry, mocno przyprawiony pieprzem, korzenny), które swój źródłosłów ma w niemieckim Pfeffer (pieprz). Pierniki zajmują istotne miejsce w spiściźnie kulturowej całego Śląska - od Świebodzina po Cieszyn. Śląskie piernikarstwo znajduje potwierdzenie źródłowe już w XIII w. Jako pierwsi wymienieni są w 1293 r. piernikarze ze Świdnicy (100 lat przed Toruniem!).

WSTĘP WOLNY


12.12.2016 - 03.01.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Wystawa Małgorzaty Lisiak "Z Prywatnego Albumu Zachwytów"

Ekspozycja czynna w godzinach pracy Galerii.

Małgorzata Lisiak - jest absolwentką Wydziału Architektury i Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach, oraz Studiów Podyplomowych Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej.

Prowadzi Pracownię Projektowania PRO-ARCH w Dąbrowie Górniczej, której jest właścicielką od jej założenia w 1990 roku. Posiada stałą kadrę fachowców, współpracujących z dużymi inwestorami krajowymi i zagranicznymi, a ich rzetelny oraz sumienny wysiłek stanowi powód do osobistej satysfakcji zawodowej.

Małgorzata traktuje fotografię jako istotna i uzupełniającą prywatne życie pasję. Pielęgnowana od lat, jest inspiracja prezentowanej wystawy, która zawiera wybór zdjęć pochodzących z licznych podróży i jest jednocześnie odzwierciedleniem osobistego zachwytu, często zadziwienia otaczającym światem.

Jest tez próbą podzielenia się poznanym.
 


aktualizacja: środa, 22 marzec 2017.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.