-CO GDZIE KIEDY - WYSTAWY (TARGI)
* GDZIE SIĘ WYBRAĆ * KULTURA i NAUKA * KINO * SPORT i REKREACJA * RELIGIA
* STRONA GŁÓWNA * SPIS STRON * GALERIA MULTIMEDIALNA * NOWOŚCI NA STRONIE


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA

Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


|:
WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW
|:
WYSTAWY TRWAJĄCE
|:
TO JUŻ BYŁO

DĄBROWSKI JARMARK STAROCI

W każdą 3-cią niedzielę miesiąca w godzinach 6.00-12.00
PARK im. J.HALLERA
- Od strony Placu Wolności - DĄBROWA GÓRNICZA

_


WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vvCentrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl


AKTUALNY KALENDARZ WYSTAWOWY

http://www.exposilesia.pl/kalendarz/pl/


00.00.2014 - godzina 00.00_


WYSTAWY i EKSPOZYCJE TRWAJĄCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv08-26.10.2015

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
AGORA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

Wstęp wolny.

.
Irena Witosińska - Wystawa Jubileuszowa z okazji 25-lecia pracy twórczejWystawa Jubileuszowa stanowi podsumowanie 25 lat pracy twórczej artystki oraz jej 10 lat przynależności do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego.

Irena Wiltosińska
rozpoczęła swoją przygodę ze sztuką w latach 90. XX wieku, uczestnicząc w Młodzieżowych Warsztatach Artystycznych w Wilkasach, gdzie doskonaliła swoje umiejętności artystyczne na zajęciach plastycznych, prowadzonych przez artystów z ASP z Katowic, jak również na zajęciach poetyckich i teatralnych. Kontakt ze sztuką ukierunkował ją i uwrażliwił na malarstwo i poezję.

Mieszka i tworzy w Dąbrowie Górniczej. Z wykształcenia biolog, zawodowo związana z ochroną środowiska. Malarstwo zawsze było jej pasją. Doskonaliła swój warsztat twórczy, uczęszczając na pracownie i warsztaty plastyczne oraz poetyckie, gdzie pod kierunkiem profesjonalnych, uznanych malarzy i poetów pogłębiała swoje umiejętności i kształtowała swój talent.

Maluje obrazy w technice olejnej, akrylowej oraz pastele. Od kilku lat ważne miejsce w jej twórczości plastycznej zajmuje malarstwo abstrakcyjne, w większych formatach.

Wyraża się również w fotografii, maluje porcelanę oraz tworzy unikatowe wyroby ceramiczne. Zajmuje się genealogią własnej rodziny.
Czasami maluje poezję, powstają wtedy wiersze, oddające nastrój chwil, które można odszukać również na obrazach.

Wernisaż wystawy - 8 października 2015 r. , godzina 17.00


01-31.10.2015

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

.
WYKLEJANKI WISŁAWY SZYMBORSKIEJMiejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza na wystawę "Wyklejanek" Wisławy Szymborskiej.

Wisławę Szymborską znamy wszyscy jako światowej sławy poetkę. Mniej znana jest jej literacka twórczość niepoważna, a jeszcze mniej - twórczość artystyczna. Szymborska tworzyła również bowiem pocztówki-kolaże, nazywane przez nią samą i jej przyjaciół, do których były adresowane, "wyklejankami".

Wystawę kolaży autorstwa Noblistki będzie można oglądać w Galerii Klubowej dąbrowskiej Biblioteki Głównej w dniach od 1 do 31 października 2015 r. Wstęp wolny.

Dodatkowo 6 października o godz. 17.00 w sali audiowizualnej dąbrowskiej Biblioteki Głównej odbędzie się wykład pn. "Niepojęty przypadek", który dotyczył będzie życia i twórczości Wisławy Szymborskiej. Gościem spotkania będzie Michał Rusinek.

Ekspozycja dostępna dla zwiedzających do 31 października 2015r.

wiecej na: www.zaglebiewood.pl


01-31.10.2015

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

.
Wystawa "Zabawki PRL-u"

Od 1 października 2015r. w w holu Biblioteki Głównej MBP w Dąbrowie Górniczej można oglądać wystawę pt. "Zabawki PRL-u". Eksponaty wystawy pochodzą ze zbiorów Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju, znajdą się wśród nich lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, samograje i wiele innych. Dzieci będą miały okazje "odkryć" zabawki rodziców i dziadków. Dorośli zaś przenieść się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji.

Ekspozycja dostępna dla zwiedzających do 31 października 2015r.

wiecej na: www.zaglebiewood.pl


03.10-12.11.2015

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ, Hol Główny, Hol pietro I
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

Wstęp wolny.

.
Wystawa "Straszny Dwór - 150 lat na scenicznych deskach"UWAGA! Część wystawy znajdująca się w Galerii PKZ, dostępna będzie w godzinach otwarcia Galerii. Zbiory usytuowane w Holach PKZ bedą dostępne w dni powszednie w godzinach od 8:00 do 20:00 oraz godzinę przed wydarzeniem organizowanym w dzień wolny od pracy.

Wystawa organizowana z okazji 150 rocznicy premiery "Strasznego Dworu" autorstwa Stanisława Moniuszki. Głównym celem wystawy jest ukazanie ewolucji danej opery od lat powojennych - różnic w scenografii i podejściu do ukazania jednego z największych dzieł kompozytora. Wśród elementów wystawy znaleźć będzie można zdjęcia, kostiumy, broń z okresu Powstania Styczniowego oraz szereg innych zbiorów, które przybliżą charakter opery.

Opera "Straszny Dwór" powstała w latach 1861-1864, w okresie zaborów, po upadku Powstania Styczniowego. Jej silne zabarwienie patriotyczne sprawiło, iż opera ta stała się czymś w formie manifestu. Idealnie prezentuje idylliczny obraz życia w dworku szlacheckim, postawę żołnierską i wartość cechy, jaką jest honor. Prapremiera miała miejsce 28 września 1865 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. Dzieło w 4 aktach posiada cechy romantyczne i komediowe. Wystawiane m.in.: w Anglii, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Austrii.

Wernisaż wystawy - 3 października 2015 r. , godzina 13.00

Wystawa odbędzie się w ramach Festiwalu Kultury Zagłębie Wood.


01.10-30.11.2015

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

.
Wystawa prac pn: "Obrazy" Bartosza KokosińskiegoBartosz Kokosiński urodził się w 1984 r. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W 2009 r. uzyskał dyplom na wydziale malarstwa w pracowni Andrzeja Bednarczyka i Witolda Stelmachniewicza. Uczęszczał na zajęcia Grzegorza Sztwiertni oraz Konrada Kuzyszyna. Zajmuje się głównie obrazem i obrazowaniem. Wykorzystując malarstwo i kolekcje przedmiotów tworzy obrazy ,,pożerające rzeczywistość". Poza tym montuje wideo i instalacje. Mieszka i pracuje w Warszawie.

www.bartoszkokosinski.com


01.10-30.11.2015

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

.
Wystawa fotografii "Kuba" - Sylwester Kolton36 czarno-białych, wykonanych na papierze barytowym fotografii. Każda z nich jest swoistym mikrokosmosem, odnalezionym gdzieś na wyspie... Prostota i reporterska trafność w ten właściwy moment. Ważna jest chwila. Egzotyka pozostaje gdzieś na drugim planie...

Sylwester Kolton

Sylwester Kolton urodziił się w Polsce, zainteresował się fotografią w wieku dziesięciu lat, kiedy dostał w prezencie pierwszą kamerę od rodziców. W piwnicy rodzinnego domu urządził fotograficzną ciemnie, gdzie na początku wywoływał i przelewał na papier swoje pierwsze, czarno-białe prace. Istotnym wydarzeniem w jego wczesnym życiu było spotkanie lokalnego, profesjonalnego fotografa - Wojciecha Heftmana. Studio pana Heftman było miejscem, w którym Sylwester spędził wiele godzin zgłębiając wszelkie aspekty fotografii. Po zapoznaniu się z tajnikami fotografii w Polsce, przeniósł się do Londynu, gdzie nawiązał współpracę z magazynem Glamour. Jego pierwszym ważnym zadaniem było dokumentowanie London Fashion Week. W 2005 roku rozpoczął pracę jako reporter prasowy dla Polskiej Agencji Prasowej. Stopniowo zaczął koncentrować się na fotografii artystycznej, portretowej. Ostatecznie zdecydował, że są to rodzaje fotografii, której naprawdę chciał się poświęcić. W tym samym roku Sylwester otworzył swoje pierwsze portret studio znajdujące się w Londynie. Następnie zaczął studiować i czerpać inspiracje do takich wielkich artystów jak Henri Cartie Bresson, Richard Avedon, Andre Kertesz - fotografów, którzy wywarli silny wpływ na jego życie i twórczość. Sylwester Kolton obecnie mieszka i pracuje jako niezależny fotograf w Londynie.
-Człowiek przez duże C

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza na wystawę
"Człowiek przez duże C".
Ekspozycja zawiera informacje o najważniejszych wydarzeniach z życia Jana Karskiego - legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, "Człowieka, który próbował powstrzymać Holokaust", wybitnego profesora Georgetown University w Waszyngtonie. Wystawa jest swego rodzaju podróżą poprzez lata dziecięce i działalność konspiracyjną Karskiego - w tym najważniejszą z jego misji: przekazania władzom państw zachodnich informacji na temat straszliwych zbrodni dokonywanych na ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej.
Autorką scenariusza wystawy jest Aleksandra Klich-Siewiorek - redaktor wydania świątecznego Gazety Wyborczej. Mobilna wystawa "Człowiek przez duże C" została opracowana przez Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego, dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ekspozycję będzie można oglądać w holu dąbrowskiej Biblioteki Głównej w dniach od 3 do 28 sierpnia 2015 r. Wstęp wolny.

=====================

Powstanie Warszawskie piosenką i wierszem pisane

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza na wystawę fotografii "Powstanie Warszawskie piosenką i wierszem pisane".
Zdjęcia ukazują powstańców - dzieci, młodzież, żołnierzy, sanitariuszki, łączniczki AK, a także miasto objęte walką. Fotografiom towarzyszy powstańcza poezja
i teksty piosenek, które opisują wydarzenia tamtych dni. Wystawa pochodzi ze zbiorów Książnicy Pomorskiej.
Ekspozycję będzie można oglądać w Galerii Klubowej dąbrowskiej Biblioteki Głównej w dniach od 3 do 28 sierpnia 2015 r. Wstęp wolny.

=====================

Szalenie Zajmujące Twory Utalentowanych i Krnąbrnych Artystów

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza na wystawę "S.Z.T.U.K.A".
Przestrzenna instalacja została przygotowana przez Wydawnictwo Dwie Siostry z okazji premiery książki "S.Z.T.U.K.A" Sebastiana Cichockiego. Autorami ilustracji są Aleksandra i Daniel Mizielińscy. S.Z.T.U.K.A czyli Szalenie Zajmujące Twory Utalentowanych i Krnąbrnych Artystów, to książka, w której przedstawione zostały niesamowite historie wybitnych współczesnych artystów z całego świata. Na ekspozycję składają się trzy kubiki, których wnętrze kryje swoisty teatr światła i cienia.
Wystawę "S.Z.T.U.K.A" będzie można oglądać w Filii nr 4 MBP (ul. Reymonta 14) w dniach od 3 do 28 sierpnia 2015 r. w godzinach otwarcia placówki. Wstęp wolny.

=====================

"Astrożarty Jacka D."

Czy rok świetlny to miara odległości czy czasu? Czym różni się meteor
od meteorytu? Czy na Księżycu są morza? Czym są czarne dziury?
Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza na wystawę "Astrożarty Jacka D." , która w prosty i dowcipny sposób pomaga w zrozumieniu podstawowych pojęć astronomicznych. Ekspozycja składa się z trzynastu humorystycznych rysunków autorstwa astronoma Jacka Drążkowskiego, które początkowo zostały wydane w formie kalendarza na rok 2012, a dzisiaj prezentowane
są w postaci wystawy podróżującej.
Wystawa została przygotowana przez gdańskie Centrum Hewelianum. Będzie
ją można oglądać w Filii nr 5 MBP (Al. J. Piłsudskiego 32) w dniach od 4 do 28 sierpnia 2015 r. w godzinach otwarcia placówki. Wstęp wolny.
TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_


01-30.09.2015

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP


.
OBRAZKI I GŁOSY Z GÓR

W dniach od 1 do 30 września w Galerii Klubowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25) można oglądać wystawę zdjęć "Himalaje, Karakorum - obrazki i głosy z gór".
Ekspozycja prezentuje fotografie Bogdana Jankowskiego. Na wystawę składa się 55 zdjęć, na których autor starał się pokazać piękno gór wysokich, ale również część historii polskiego alpinizmu. Towarzyszące zdjęciom autentyczne nagrania dźwiękowe pozwalają wczuć się w atmosferę wypraw, posłuchać odgłosów karawany, modłów buddyjskich mnichów, relacji ze szczytów, z wydarzeń wesołych i dramatycznych, głosów nieżyjących już ludzi gór.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy.
Wstęp wolny.

Wstęp wolny.

28.08 - 20.09.2015

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

Wstęp wolny.

.
Wystawa Romualda Korusa "PASTEL- GRAFIKA- EKSLIBRIS"

W dniach od 28 sierpnia do 20 września w Galerii Pałacu Kultury Zagłębia zaprezentowane zostaną prace znanego, zagłębiowskiego artysty Romualda Korusa. Na wystawie będzie można zobaczyć prace skupione wokół trzech technik wyrazu artystycznego: pastel, grafika i ekslibris. Prace powstawały w ciągu ostatnich 50 lat i prezentują zapis świata widzianego przez pryzmat symboli, archetypów i wyobraźni.

Romuald Korus (ur. 03.02.1942r.) - Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (filia w Katowicach). Dyplom w 1967 r. Uprawia malarstwo sztalugowe, grafikę artystyczną, prasową, malarstwo sakralne, witraż, rysunek. Na stałe związany z Będzinem, zwłaszcza z Miejskim Ośrodkiem Kultury, gdzie prowadzi pracownię malarstwa.

Ważniejsze realizacje:
Kościół p.w. Nawiedzenia NMP - "Polska Golgota Wschodu" - Będzin (Syberka), kościół p.w. Św. Brata Alberta - Będzin, Droga Krzyżowa - kościół p.w. Św. Tomasza - Będzin, malarstwo w Sali widowiskowej PSM I stopnia - Będzin, mozaika 210 m na basenie w Łaziskach. W latach 1971 - 1975 starszy redaktor graficzny w tygodniku "Panorama".

Dary:
16 obrazów dla Ośrodka Pomocy Dzieciom i Rodzinie - Będzin 1997 r. (wraz córką Dorotą Korus), Starostwo Powiatowe - 12 obrazów 1998 r. Będzin, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej 20 obrazów - 2000 r., obrazy darowane Hospicjum dla osób starszych - Mysłowice w latach 2000-2005, dar - Tablica upamiętniająca Pontyfikat Jana Pawła II w kościele św. Trójcy w Będzinie.

Wernisaż wystawy - 3 września 2015 r. , godzina 17.00


21.05. - 30.062015

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

Wstęp wolny.

.
ART PASSION FESTIVAL
II MIĘDZYNARODOWY ZAGŁĘBIOWSKI FESTIWAL SZTUKI

Uroczyste otwarcie Festiwalu odbędzie się 21 maja 2015 roku o godz. 11.00 w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, ul. Plac Wolności 1. Prezentacja prac w Pałacu Kultury Zagłębia do 30 czerwca 2015 roku.

Od 10 lipca do 31 sierpnia 2015 r. prace prezentowane będą w muzeach na terenie Zagłębia Dąbrowskiego (Muzeum w Sosnowcu, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi)

Kategorie: Malarstwo ; Haft artystyczny w formie obrazów ; Fotografia artystyczna ; Rzeźba

CEL FESTIWALU

. Prezentacja dorobku artystycznego środowiska twórców bezpośrednio i pośrednio związanych z Zagłębiem Dąbrowskim .
. Wymiana pomysłów i doświadczeń artystycznych ze szczególnym uwzględnieniem idei integracji europejskiej, tożsamości lokalnej i wielokulturowości w sztuce.
. Integracja środowiska artystycznego Zagłębia Dąbrowskiego oraz miast i gmin partnerskich Zagłębia Dąbrowskiego.
. Inspiracja i kształtowanie zainteresowania kulturą społeczności lokalnych, w szczególności w miastach i gminach partnerskich Zagłębia Dąbrowskiego.
. Wykreowanie stałej zagłębiowskiej przestrzeni artystycznej do konfrontacji sztuki artystów krajowych i zagranicznych, zdefiniowanej w kategoriach festiwalowych.

INFORMACJA OGÓLNA

Festiwal adresowany jest do wszystkich twórców z całego kraju oraz z zagranicy. Festiwal ma charakter otwarty. Uczestnikiem Festiwalu może być osoba fizyczna , która ukończyła 18 lat. Tematyka prac dowolna.

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Organizator: Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie , ul. Małachowskiego 29. ; www.tworcy.zaglebiedabrowskie.org

Kurator Festiwalu: Powoływany każdorazowo przez Organizatora

Termin Festiwalu od 21.05.2015 do 31.08.2015


13-30.06.2015

Wyższa Szkoła Biznesu
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZAWstęp wolny.

.
Wystawa
Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.

www.exposilesia.pl

.
X Jubileuszowa edycja AUTO MOTO SHOW.


13-14 czerwa 2015
Zapraszamy do Expo Silesia w dniach

Z okazji Jubileuszu przygotowujemy specjalne niespodzianki i nowe atrakcje.

A oto pierwsze z niespodzianek:

Masz dziesięć lat? - Wchodzisz na Auto Moto Show za darmo !!! więcej...
Obchodzisz swoje 10. urodziny 13 lub 14 czerwca ? - mamy dla Ciebie urodzinowy prezent !!!


Renault zaprezentuje premierowego Kadjara, Espace, a także całą gamę samochodów modyfikowanych. Toyota pochwali się między innymi nowym Avensisem i dużą grupą samochodów hybrydowych. Bogato będzie reprezentowana cała rodzina Volkswagena. Zobaczymy premierową Skodę SUPERB, a także po raz pierwszy w Polsce Audi 3 w wersji RS. Kilka ciekawych modeli zaprezentuje GM. Zobaczymy premierowego Opla Karl, będzie Astra OPC i jeszcze jedna niespodzianka. Mazda zaprezentuje: Mazdę 6 i Mazdę CX-5 rocznik 2015 , nowa Mazdę 2 a wszystko w otoczeniu mini galerii fotograficznej (Mazda w różnych ujęciach). Zaprezentowane fotografie zostaną następnie wystawione na licytację, a uzyskane fundusze przeznaczone na cele charytatywne.

Premier będzie znacznie więcej, o wszystkim opowiemy w kolejnych komunikatach. Na pewno warto już dziś zasygnalizować jeszcze jedno ważne wydarzenie. Jak nas poinformował Rafał Pietrzak, szef VIP GWARANT SERVICE, podczas salonu w Sosnowcu - EXPO SILESIA, komisy z Zagłębia i Śląska zaprezentują całą gamę sprawdzonych samochodów używanych, które będę podczas targów sprzedawane z roczną bezpłatną gwarancją!!!! (
www.exposilesia.pl)15.05 - 14.06.2015

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

.
"Polski Afganistan. (Foto)historia największej operacji Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej"

W dniu 15.05.2015 r. w Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej miało miejsce kameralne otwarcie czasowej ekspozycji pt: "Polski Afganistan. (Foto) historia największej operacji Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej". Wystawa obejmuje 40 wybranych fotografii autorstwa Marcina Wójcika oraz Marcina Ogdowskiego - korespondentów wojennych dokumentujących służbę polskich żołnierzy w ramach misji
w Afganistanie.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele okolicznych jednostek wojskowych, min: Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach, 34 Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, 6 Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Będzinie, Jednostki Wojskowej 4217, Jednostki Wojskowej 3390 - 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego.

Poza wystawą, zaznajomili się oni z ciężkim sprzętem wojskowym, jaki znajduje się na terenie Muzeum - Parku Militarno-Historycznego "REDUTA". Podczas spotkania omówiono również zakres i rodzaj współpracy z jednostkami wojskowymi.

Ekspozycję "Polski Afganistan. (Foto) historia największej operacji Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej" można oglądać do 14 czerwca 2015 roku.

Serdecznie zapraszamy!
Sebastian Kosakowski


23.04-17.05.2015

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZAWstęp wolny.

.
Folklor we współczesnym designie

Od 23 kwietnia aż do 17 maja 2015r. zapraszamy Państwa do oglądania wyjątkowej wystawy zatytułowanej "Folklor we współczesnym designie". W przestrzeniach wystawienniczych, w głównym holu Pałacu Kultury Zagłębia, można podziwiać wyjątkowe przedmioty codziennego użytku inspirowane sztuką ludową. Swe projekty prezentują artyści 4 pracowni: Art.& Design - Justyna Szewczyk-Iwan, Kokofolk, Pracownia Unikatu. Mariola Drabek-Przednowek oraz "Dizajn ze sznurka". Torby, ubrania, poduszki, lampy kubki, naczynia oraz inne przedmioty, które służą nam na co dzień wyrastają tu do rangi dzieł sztuki. To bardzo ważne, aby przedmioty, którymi otaczamy się na co dzień czyniły nasze życie piękniejszym.

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl


12.03 - 03.05.2015

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

.
Wystawa "Tropem Kolberga"

Wystawa "Tropem Kolberga", która gościć w naszym Muzeum będzie od 12 marca do 3 maja br. jest efektem badań terenowych, jakie na terenie Zagłębia Dąbrowskiego wykonała Dobrawa Skoniczna-Gawlik - etnograf, Bartosz Gawlik - fotograf oraz Robert Garstka - fotograf.

Wystawa to zbiór fotografii, które prezentują tradycyjne budownictwo oraz obrzędowość doroczną Zagłębia Dąbrowskiego.

Na sali wystawienniczej poza zdjęciami, zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć także filmy, który powstał podczas badań terenowych.

Podczas wernisażu Dobrawa Skonieczna-Gawlik poprzez prelekcję z pokazem multimedialnym przybliży nam założenia projektu, oraz opowie o zwyczajach i obrzędach z naszego regionu. Dodatkową atrakcją będzie występ Kapeli Regionalnej "Mierzęcice", która zaprezentuje nam zagłębiowskie utwory ludowe.

Wernisaż wystawy - 12 marca 2015 r. , godzina 17.00
Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej.

więcej informacji na http://www.tropemkolberga.pl/


01-30.04.2015

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

Biblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

.
Wystawa fotografii industrialnej Adama Korzeniowskiego
"Industrialna migawka"

Wystawa fotografii industrialnej Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza na wystawę fotografii Adama Korzeniowskiego "Industrialna migawka".

Adam Korzeniowski architekturą industrialną zainteresował się w czasie nauki w szkole fotograficznej. Na co dzień dokumentuje obiekty przemysłowe. Fotografie przedstawiają elementy i detale budynków, części maszyn i wyposażenia znajdujące się na terenie byłej Huty Królewskiej w Chorzowie. Wystawa składa się z 10 fotografii.

Wystawę pn. "Industrialna migawka" będzie można oglądać w Galerii Klubowej dąbrowskiej Biblioteki Głównej w dniach od 1 do 30 kwietnia 2015 r.


23.03 - 30.04.2015

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Wystawa MATAHARI - Grzegorz Drozd

MATAHARI - to wystawa prac G. Drozda wykonywanych intencjonalnie ku czci najstarszego Boga Słońca, dzięki któremu pojawiło się wszystko co widzialne i niewidzialne - przede wszystkim życie. Całość wystawy osadzona została na osi dnia i nocy. Symbolicznie wyznacza ją metaliczny pierścień słońca, który nabiera blasku dzięki aktywności publiczności oraz zimna tarcza księżyca.
Na salach wystawienniczych pojawią się między innymi marmurowe sowy z laserowymi oczami, egzotyczne rośliny halucynogenne, rzeźby z drewna, metaloplastyka, ceramika, obrazy oraz instalacje przestrzenne.

Prace te powstały z inspiracji pobytem Grzegorza Drozda w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie artysta pracuje od roku 2010.

Wernisaż 23.03.2015 - Godz. 17.00

WSTĘP WOLNY


28.02 - 26.04.2015

Galeria Katowicka
Katowice-
Nowa ekspozycja Największej w Polsce Wystawy
Budowli z Klocków LEGO

5 tirów klocków i sprzętu, fantastyczne budowle a wśród nich rekonstrukcja postaci najwyższego człowieka wszech czasów czy statku Star Destroyer z Gwiezdnych Wojen wykonane w całości z klocków Lego. To wszystko już od 28 lutego w Galerii Katowickiej.

Zobacz najwyższego w historii człowieka z klocków LEGO

Największa w Polsce Wystawa Budowli z Klocków LEGO tym razem zaskoczy rekonstrukcją postaci najwyższego w historii człowieka Roberta Wadlowa. Wykonana w skali 1:1 postać ma 272 cm wzrostu, a zdjęcie przy tym gigancie jest gratką nie tyko dla dzieci, ale także dla dorosłych.

Niespotykane makiety
Główną ideą powstania wystawy jest zaprezentowanie budowli i makiet o niespotykanej formie i wielkości, których w codziennych, domowych warunkach nie udałoby się stworzyć. Zobaczymy zatem konstrukcje sięgające 3 metrów wysokości oraz takie, które składają się z kilkunastu tysięcy elementów czy zajmują kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni. Cała ekspozycja zajmuje niemal 1000 metrów kwadratowych i składa się z kilku milionów klocków, z których zbudowano ponad 70 makiet.
Budowanie z klocków jest obecnie dla wielu osób jedną z najbardziej popularnych form rozrywki. Klocki cieszą się niezwykle dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Możliwości budowania, jakie dają klocki, są właściwie nieograniczone. Ograniczenia te występują jedynie w warunkach domowych, gdzie ilość miejsca, czas i finanse nie pozwalają tworzyć budowli na wielką skalę. Główną ideą powstania wystawy jest chęć stworzenia budowli o formie i wielkości niewystępującej w codziennych warunkach. Wystawa stworzy dla rzeszy fanów klocków LEGO niepowtarzalną okazję do puszczenia wodzy fantazji - tłumaczy Rafał Szymański, organizator wystawy.

Zabawa i edukacja
Wystawa łączy zabawę i edukację. Eksponaty będą prezentowały postaci, miejsca,
roboty a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne. Takie zestawienie pozwala i to nie tylko najmłodszym zwiedzającym na poszerzenie wiedzy z zakresu historii, geografii, architektury czy robotyki.

Najwspanialsze budowle
Prezentowana ekspozycja stale się powiększa, cały czas projektujemy i tworzymy z klocków nowe budowle. Atrakcje, które będą czekały w Katowicach to m.in.:

Najwyższy człowiek w historii

Premierowy pokaz rekonstrukcji postaci najwyższego, mierzącego 272 cm, człowieka w historii - Roberta Wadlow'a - wykonanej w skali 1:1. Do zbudowania tak wysokiej postaci nie wykorzystano żadnego wewnętrznego stelaża. Model zatem składa się wyłącznie z klocków. Do zbudowania tej repliki zużyto ponad 100 000 elementów.

Star Destroyer
Jedną z wielu pereł Wystawy jest rekonstrukcja statku Star Destroyer znanego z filmu Gwiezdne Wojny. Model ma prawie 2,5 metra długości, 125 cm szerokości, 58 cm wysokości i waży ponad 50 kilogramów. Star Destroyer jest budowlą niezwykłą w sensie techniki budowania. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie budowy tak wielkiej bryły nie wykorzystano stalowej ramy, co oznacza, że jest w całości wykonany z klocków Lego.

Makiety "Stan wojenny"
Pierwsza makieta obnaża codzienność stanu wojennego z wszechobecnymi kolejkami w sklepach, charakterystycznymi obwieszczeniami na murach i scenografią wnętrza mieszkania z tamtego okresu. Całość w scenerii typowej dla tych czasów - zobaczymy sklep Pewex, bar mleczny i supersam, a na ulicach maluchy, syreny oraz duże fiaty. Druga natomiast przedstawia miasto nocą, gdy po ogłoszeniu przez generała Jaruzelskiego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego na ulice wyjechały czołgi i wozy opancerzone oraz wprowadzona była godzina milicyjna.

To trzeba zobaczyć
Niezapomniane wrażenia zapewnią makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO, ogromne lotnisko i kolorowy lunapark. Hitem wystawy jest makieta Stadionu Narodowego. Pojawi się sporo budowli unikatowych. Wyjątkowym dodatkiem będą także budowle autorskie, m.in. bitwa morska pod Oliwą, makieta miasteczka westernowego czy makieta lotniska z kilkunastoma reprodukcjami samolotów z okresu I i II wojny światowej. Na Wystawie coś dla siebie znajdą także miłośnicy nowoczesnych technologii. Wśród eksponatów pojawi się bowiem seria zaprogramowanych robotów, które będą reagowały np. na ruch oraz modele z serii LEGO Technic.

Pozostałe atrakcje

Część kompleksu starożytnego FORUM ROMANUM - replika nieistniejącej już rzymskiej świątyni z 81 roku n.e., wzniesionej na cześć cesarza Wespazjana w zachodniej części Forum Romanum wraz z Łukiem Septymiusza Sewera, Świątynią Pokoju oraz Rostrą. Cała makieta zajmuje około
5 metrów kwadratowych.

MOZAIKI wykonane z klocków Lego i zmieniające obraz w zależności od kąta patrzenia.

MUMINKI - makieta przedstawiająca scenę z życia Muminków - bohaterów książek Tove Jansson oraz licznych ekranizacji. Zobaczymy zatem Muminka, Migotkę, Tatę Muminka, Mamę Muminka, Małą Mi, Paszczaka, Ryjka, Bobka, Włóczykija, Topika i Topcię oraz Bukę i Hatifnatów.

Interaktywne eksponaty
Efektownym uzupełnieniem całości będą mechanizmy aktywizujące widzów. Makiety są wyposażone w integralne oświetlenie i mechanizmy umożliwiające samodzielne uruchamianie eksponatów.

Organizatorzy z wielką przyjemnością zawiadamiają, że Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka Pana Ministra Marka Michalaka. Tym samym w trakcie wystawy promowane będą treści dotyczące bieżącej akcji Rzecznika Praw Dziecka.

Bilety
Wystawa zostanie otwarta 28 lutego o godzinie 09:00. Zapraszamy codziennie w godzinach 09.00-21.00 w niedziele i święta 10.00-20.00. Zakupu biletu można dokonać w kasach Wystawy lub online na www.wystawaklockow.pl.

Cenny biletów:
Poniedziałek-piątek:
BILET PORANNY 09:00 - 16:00 14 zł / osoba;
BILET POPOŁUDNIOWY 16:00 - 20:00 18 zł / osoba;
BILET 2+2 i więcej (min. 4 osoby w tym max. 2 osoby dorosłe) 14 zł/osoba
BILET WIECZORNY 20:00 - 21:00 10 zł / osoba
Sobota:
BILET WEEKENDOWY 10:00 - 21:00 18 zł / osoba;
BILET 2+2 i więcej (min. 4 osoby w tym max. 2 osoby dorosłe) 14 zł/osoba;
Niedziela:
BILET WEEKENDOWY 10:00 - 20:00 18 zł / osoba;
BILET 2+2 i więcej (min. 4 osoby w tym max. 2 osoby dorosłe) 14 zł/osoba;

Dzieci do 95 cm wzrostu - wejście bezpłatne.

GRUPY ZORGANIZOWANE (szkoły, przedszkola, inne) - wymagana jest uprzednia rezerwacja.
Rezerwacji biletów grupowych można dokonać droga mailową lub telefoniczną:
Adres email: rezerwacje@wystawaklockow.pl
Numery telefonów: 795 999 231, 535 917 097
Grupom zorganizowanym sugerujemy wejście w godz. 10:00 - 16:00.
Na każde rozpoczęte 10 osób - 1 opiekun wejście gratis.

Serdecznie zapraszamy!
Organizatorzy Wystawy


20.03-20.04.2015

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Wystawa Wyklejanki Wisławy Szymborskiej

Tworzenie kolaży, czy też jak sama nazywała je Szymborska - "wyklejanek", było jednym z jej ulubionych zajęć. Przygotowywała je z ogromną starannością i dbałością o najmniejszy szczegół i wysyłała jak kartki z życzeniami przyjaciołom. Podobnie jak poezję, tak i wyklejanki Szymborskiej charakteryzują trafne pointy i surrealistyczne poczucie humoru.

Zapraszamy grupy zorganizowane na artystyczny happening połączony z prezentacją filmu Katarzyny Kolendy-Zaleskiej "Czasami życie bywa znośne", poświęconego Wisławie Szymborskiej, w dniu 20.03.2015r. o godz. 10.00 (ilość miejsc ograniczona: zapisy Maja Szwedzińska tel. 508 259 770)

Wystawę będzie można zobaczyć w przestrzeniach przyscenicznych Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, w dniach od 20 marca do 20 kwietnia 2015 r.

Wstęp wolny.


Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.

www.exposilesia.pl

.
VI Międzynarodowe Targi Łowieckie
I Krajowa Wystawa Użytkowych Psów Ras Myśliwskich


10-12 kwietnia 2015
EXPOHunting stworzyliśmy z myślą o braci łowieckiej. Są one doskonałą okazją do spotkań z pasjonatami myślistwa i przyrody nie tylko z Polski, ale także z Czech, Słowacji, Węgier i Niemiec. Stwarzają możliwość zapoznania się z nowościami, prezentowanymi przez liderów branży. Sukcesywny rozwój imprezy sprawia, że stały się one marką rozpoznawalną w Europie.05-31.03.2015

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

Wstęp wolny.

.
Wystawa "Myśleć jak Leonardo..."

"Myśleć jak Leonardo." to wystawa niezwykła. Przepełniona energią młodego pokolenia artystów, pełna kreatywnych pomysłów i niekonwencjonalnych rozwiązań. Porażająca formą i nasycona treścią. Na wystawie można zobaczyć prace doktorantów, studentów i absolwentów Pracowni Działań Multimedialnych Katedry Intermediów i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach dobrane i skomponowane przez prof. Ewę Zawadzką. Różne formy artystycznego, ekspresywnego wyrazu zamknięte w ramie różnorakich prac począwszy od fotografii, malarstwa, instalacji przestrzennych, wybranych technik graficznych, filmu skłaniają do refleksji odnośnie kondycji sztuki współczesnej oraz kierunków w jakie ona zmierza.
"[.] Najważniejszą rzeczą w pracy młodego artysty, jest nie tyle doskonalenie techniki wypowiedzi artystycznej, jak myślenie kreatywne, wyobraźnia, wiedza i doświadczenie czy też raczej ciągłe doświadczanie. Dlatego od pewnego czasu, jedną z lektur obowiązkowych w mojej pracowni jest wydana w 2010 roku publikacja Michaela J. Gelba "Myśleć jak Leonardo da Vinci". Gelb jest znanym innowatorem w dziedzinie twórczego myślenia, szybkiego uczenia się i kreowania liderów. Idąc w ślady Leonarda da Vinci autor przedstawia skuteczne i ponadczasowe metody- rozwiązywania problemów, kreatywnego myślenia, autoekspresji, wyznaczania celów i równoważenia różnych aspektów życia oraz harmonii ciała i umysłu."
[prof. Ewa Zawadzka]

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prof. dr hab. Antoni Cygan.

Wernisaż wystawy: 05.03.2015r. godz. 17.00 wstęp wolny


02-31.03.2015

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

.
Wystawa "Być kobietą" Zofii Cencek

2 marca o godz. 17.00 w sali audiowizualnej Biblioteki Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25) odbył się wernisaż wystawy obrazów haftowanych autorstwa Zofii Cencek. Spotkaniu towarzyszyła recytacja autorskich wierszy oraz oprawa muzyczna w wykonaniu Marty Gabryś i Rafała Kozieła.

Wystawę pn. "Być kobietą!" będzie można oglądać w Galerii Klubowej i holu dąbrowskiej Biblioteki Głównej w dniach od 2 do 31 marca 2015 r. Wstęp wolny.


07-27.03.2015 godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Klub Osiedlowy "HELIKON"
ul. Wojska Polskiego 45
DĄBROWA GÓRNICZAPałac Kultury Zagłębia (PKZ)

www.palac.art.pl

.
Grzeszna i święta

Pełną kontrastów i złożoności naturę kobiet ukazują w szczególny sposób autorki wystawy "Grzeszna i święta", panie: Henryka Orzeł, Jolanta Palczyńska i Mira Leonhart - reprezentujące sekcję plastyczną Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Podczas wernisażu nie zabraknie literackiej analizy kobiecej duszy w utworach utalentowanej poetki Zdzisławy Franciszki Kubali oraz męskiej riposty w tej kwestii. Ogniste czardasze nawiążą symbolicznie do temperamentu płci pięknej, a okolicznościowe niespodzianki i konkursy podkreślą charakter spotkania w przeddzień międzynarodowego święta kobiet. Wystawę zwiedzać można w Helikonie do 27 marca w godzinach od 12.00 do 20.00.

Wernisaż 07.03.2015 godz. 17.00

WSTĘP WOLNY


08-28.02.2015

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

.
Wystawa pn. "Historyczny lot Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk 1933"

W terminie od 9 do 28 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej (ul. Kościuszki 25) będzie prezentowana wystawa pn. "Historyczny lot Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk 1933", przygotowana z okazji 80. rocznicy tego wydarzenia. Wstęp wolny.

Celem ekspozycji jest przybliżenie oraz popularyzacja legendy polskiego lotnictwa, wielkiego patrioty, uczestnika II wojny światowej, który oddał swe życie za wolność Polaków i Anglików. Upamiętnienie 80. rocznicy lotu jest także przypomnieniem znaczenia tego historycznego wydarzenia dla relacji Polski z państwami Ameryki Południowej, zwłaszcza z Brazylią i Argentyną.

Na wystawę przygotowaną przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Towarzystwo Polsko-Brazylijskie składa się 28 plansz zawierających część fotografii, reprodukcji dokumentów i innych materiałów udostępnionych przez syna wybitnego lotnika - Macieja Skarżyńskiego, a także przez krajowe i zagraniczne archiwa, muzea, instytucje, organizacje oraz osoby prywatne.

Zadaniem lotu Stanisława Skarżyńskiego przez Ocean Atlantycki, trzymanego do ostatniej chwili w tajemnicy, była popularyzacja samolotów polskiej konstrukcji na świecie, a także wśród licznej społeczności polonijnej w Brazylii i Argentynie. Skarżyński wyruszył na podbój Atlantyku samolotem turystycznym RWD-5 bis 7 maja 1933 r. z Senegalu, by po 20 godz. i 30 min. wylądować w Maceió, w północno-wschodniej Brazylii. Lecąc bez radia, spadochronu i łodzi ratunkowej pokonał 3582 km, ustanawiając międzynarodowy rekord odległości lotu i czasu przelotu samolotem sportowym o wadze do 450 kg. Za ten bohaterski wyczyn - jako jedyny Polak - został uhonorowany w 1936 r. medalem im. Louisa Blériota przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI).

Wystawa została otwarta 28 maja 2013 r. w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, ze względu na swoją tematykę i wysoki poziom graficzny cieszy się dużym zainteresowaniem.

Zapraszamy!


09.01-28.02.2015

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

Wstęp wolny.

.
Remanenty Chopinowi - JERZY DUDA GRACZ

Galeria Pałacu Kultury Zagłębia serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy "Remanenty Chopinowi - Duda Gracz"

Na wystawie w Pałacu Kultury Zagłębia zaprezentowanych jest 27 obrazów znamienitego, polskiego artysty Jerzego Dudy Gracza. Jest to wystawa przekrojowa, na której zobaczymy obrazy, które powstawały w różnych okresach życia artysty. Sporo miejsca na wystawie Remanenty poświecono cyklowi Chopinowi Duda Gracz nad którym artysta pracował, przez ostatnie lata swojego życia. W trakcie wernisażu, można będzie odsłuchać wykładu kierownika Pracowni Twórczości Jerzego Dudy-Gracza w Muzeum Historii Katowic Pani Natalii Kruszyny.

Jerzy Duda Gracz (1941-2004)
Malarz, grafik, rysownik, scenograf, publicysta, profesor sztuk plastycznych. Urodzony w Częstochowie 20 marca 1941 roku, zmarł 5 listopada 2004 roku na plenerze malarskim w Łagowie. Jerzy Duda-Gracz to jeden z najbardziej wyrazistych i najpopularniejszych twórców polskiej sztuki XX wieku. Demaskator polskich wad, ludzkiej głupoty i zakłamania. W swoim dorobku a ponad sto wystaw indywidualnych: w kraju oraz z granicą, a jego dzieła znajdują się w kolekcjach najbardziej prestiżowych galerii i muzeów świata. Zostało po nim blisko 3000 płócien, w tym 296 składujących się na jeden z największych cykli w historii nowożytnego malarstwa Chopinowi Duda-Gracz, będący hołdem artysty dla kompozytora i najbardziej znamienitym przykładem inspiracji dzieł muzycznych dla sztuk wizualnych. Nad cyklem Chopinowi Duda-Gracz malarz spędził ostatnie cztery lata swojego życia.

Wernisaż 09.01.2015 - godzina 17.00


30.01-08.02.2015

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
HOLL GŁÓWNY
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA.
Przemysł dąbrowski na starej fotografii

Do 8 lutego w holu Pałacu Kultury Zagłębia można oglądać wystawę planszową zatytułowaną: "Przemysł dąbrowski na starej fotografii". Wystawę ze zbiorów Muzeum Miejskiego "Sztygarka" przygotował Jarosław Krajniewski.

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

Wstęp wolny.


07-31.01.2015

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

.
ZBIORCZA WYSTAWA STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW KULTURY ZAGŁĘBIA DĄBROWSKIEGO
HAFT - FOTOGRAFIA - MALARSTWO

Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego zaprasza na wystawę

Zapraszamy do oglądania zbiorczej wystawy
Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego.

Na wystawę składają się prace wykonane m.in. techniką: haftu, fotografii oraz malarstwa.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się w holu Biblioteki Głównej w dn. 7.01.2015 o godz. 17.00.

Stowarzyszenie Twórców Zagłębia Dąbrowskiego prowadzi szeroką działalność kulturalną na terenie całego kraju ze szczególnym uwzględnieniem regionu zagłębiowskiego, dążąc do powszechnego uznania twórczości artystycznej jako istotnego nurtu w działalności człowieka.

Członkowie stowarzyszenia pracują w sekcjach: literackiej- poezja i proza, plastycznej- malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia, haft artystyczny. Skupia twórców amatorów różnych zawodów (od robotników do profesorów), jak i w różnym wieku (Studentów, ludzi czynnych zawodowo, emerytów i rencistów i osoby niepełnosprawne).

Wernisaż odbył się .07.01.2015 - godzina 17.00


09-22.01.2015

CENTRUM ZDROWIA JOMADENT
ul. 3 Maja 40
DĄBROWA GÓRNICZA


Wstęp wolny.

.
SVALBARD SUBEKTYWNIE - ANNA PASEK - FOTOGRAFIA

Anna Pasek (1982-2007) geograf, doktorantka w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka geologii w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, podróżnik i fotograf. Osoba niezwykle wrażliwa na piękno i ból otaczającego nas świata, zawsze niosąca pomoc i zrozumienie dla cierpienia innych. Swoje pasje naukowe i podróżnicze wiązała z górami i obszarami polarnymi. Była organizatorką i współorganizatorką wielu wypraw naukowych i turystyczno-poznawczych. Odwiedziła m.in. dzikie zakątki Norwegii, Islandii, Rosji, Indii, Bhutan.

W ramach międzynarodowego programu stypendialnego Socrates/Erasmus spędziła pół roku w Arktyce, uczestnicząc w zajęciach w Centrum Uniwersyteckim na Svalbardzie (UNIS). Do każdej życiowej inicjatywy podchodziła z ogromnym zaangażowaniem, pasją i energią. Idee bardzo szybko przeradzała w działanie, które rodziło radość i optymizm w Niej samej a także we wszystkich tych, którzy byli wokół. Ostatnim celem Anny był wyjazd do Włoch i wspinaczka na Mont Blanc, z której to drogi, wraz ze swymi dwoma towarzyszami, już nie powróciła.


Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.

www.exposilesia.pl

.
IV Zimowa Krajowa Wystawa Psów Rasowych
EXPOSILESIA DOG SHOW 2015


18 stycznia 2015
Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Będzinie


aktualizacja: sobota, 03 październik 2015.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.