-CO GDZIE KIEDY - WYSTAWY (TARGI)
* GDZIE SIĘ WYBRAĆ * KULTURA i NAUKA * KINO * SPORT i REKREACJA * RELIGIA
* STRONA GŁÓWNA * SPIS STRON * GALERIA MULTIMEDIALNA * NOWOŚCI NA STRONIE


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA

Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


|:
WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW
|:
WYSTAWY TRWAJĄCE
|:
TO JUŻ BYŁO

DĄBROWSKI JARMARK STAROCI

W każdą 3-cią niedzielę miesiąca w godzinach 6.00-12.00
PARK im. J.HALLERA
- Od strony Placu Wolności - DĄBROWA GÓRNICZA

_


WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vvCentrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Expo Silesia.


AKTUALNY KALENDARZ WYSTAWOWY

http://www.exposilesia.pl/kalendarz/pl/


12-14.12.2014
Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl


EXPOGołębie - Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych
najważniejsze spotkanie hodowców gołębi pocztowych

Zapraszamy na kolejną edycję Międzynarodowych Targów Gołębi Pocztowych, która odbędzie się 12 - 14 grudnia 2014 roku. Tradycyjnie, Targom towarzyszy 65. Ogólnopolska Wystawa Gołębi Pocztowych organizowana przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych. To prawdziwa gratka dla zwiedzających, którzy nie tylko szukają produktów i usług, ale chcą również zobaczyć najpiękniejsze okazy gołębi pocztowych.

Po raz kolejny targom towarzyszyć będzie spotkanie organizowane przez Centrum Zdrowia Gołębi VET-ANIMAL. "Nowe, mało znane i rzadko diagnozowane choroby wirusowe gołębi pocztowych" to wykład, który poprowadzi lek. wet. Mariusz Krawczyński, specjalista chorób drobiu i ptaków ozdobnych.


Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl
00.00.2014 - godzina 00.00_


WYSTAWY i EKSPOZYCJE TRWAJĄCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv24.06-30.07.2014

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
"Etiopia w Dąbrowie Górniczej"
Wystawa fotograficzna autorstwa Uli Kordeusz, Mariusza Wasiaka, Janusza Kafarskiego, Tomasza Przychodzienia, Romana RojkaKonsul Honorowy Demokratycznej Republiki Etiopii w Polsce dr Roman Rojek
Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza
Dyrektor Muzeum Miejskiego "Sztygarka" Arkadiusz Rybak
i kustosz Działu Etnograficzno-Podróżniczego Grzegorz Kuśpiel

zapraszają Państwa w dniu 24 czerwca 2014 o godz. 17.00

na "Dzień Etiopski w Dąbrowie Górniczej"

W programie:

* 17.00 - wernisaż wystaw fotograficznych autorstwa Uli Kordeusz, Mariusza Wasiaka, Janusza Kafarskiego, Tomasza Przychodzienia, Romana Rojka

degustacja kuchni etiopskiej

* 18.00 - Mariusz Wasiak, "W poszukiwaniu zaginionej Arki przez Góry Semien. Etiopia. Afryka" - wykład z cyklu "Wyprawy na krańce Ziemi."

Bogactwo historii, koloryt przyrody oraz ogromne zróżnicowanie społeczne czynią z Etiopii nieodkryty skarb w globalnym podróżniczym świecie. Również wciąż żywa legenda o zaginionej Arce Przymierza czyni z każdego podróżnika przybywającego do Etiopii potencjalnego Indiany Jones'a.

Wystawa prezentuje fotografie gór Semien, wodospadów Nilu Błękitnego Tis Yssat, kurortu cesarza Haile Selassie - Bahir-Dahr, Jeziora Tana oraz przedstawicieli plemion doliny rzeki Omo, Arbore, Hamerów, Mursi i Karo autorstwa Urszuli Kordeusz, Janusza Kafarskiego, Tomasza Przychodzienia, Romana Rojka oraz Mariusza Wasiaka.

Grzegorz Kuśpiel


Patronaty wystawy:
"W poszukiwaniu zaginionej Arki przez Góry Semien"

Józef Matysiak Starosta Rawski
dr Roman Rojek Konsul Honorowy Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii
John Abraham Godson Poseł na Sejm RP
Zbigniew Podraza Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza


Patronaty medialne: Poznaj Świat ; Instytut Afrykański ; TVP Łódź ; TVP Katowice ; Dziennik Łódzki ; Globtroter.pl ; Radio Katowice
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_


10.06-11.07.2014

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria "BEZ PODZIAŁU"
budynek dawnej szkoły muzycznej
ul. Wojska Polskiego 52, I piętro
DĄBROWA GÓRNICZAPałac Kultury Zagłębia (PKZ)

www.palac.art.pl

Wstęp wolny.

.
Wystawa prac Joanny Knapek pt."Skrawki rzeczywistości".

Joanna KNAPEK, artystka urodzona w Katowicach. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, specjalność: formy użytkowe, Policealnego Studium Fotograficznego w Katowicach, Uniwersytet Śląski Wydział Artystyczny, kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych - specjalność malarstwo sztalugowe, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, kierunek architektura wnętrz.

Obecnie uczęszcza na studia doktoranckie w zakresie sztuk pięknych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, filia w Cieszynie. Na jej koncie znajduja się wystawy indywidualne i zbiorowe m.in.: Katowice, Bielsko-Biała, Cieszyn, Żory, Kraków, Gorlitz, Bohum. Prowadzi Pracownię Plastyczną Akcent - zajęcia z zakresu plastyki i ceramiki dla dzieci i młodzieży. Związana z Grupą Artystyczną okręgu śląskiego Niezwyczajni, współpracuje z Fundacją Galeria Hyperion. Uczestniczy w wielu akcjach kulturalnych w rejonie Katowic: Noc Muzeów, Industriada, Absurdalia. W swoich działaniach artystycznych dzieli się refleksją nad aspektami codzienności postrzeganymi na skutek własnych doświadczeń i emocji, zatrzymanymi w najlepiej dobranym medium.

Uprawia różnorodne formy wypowiedzi twórczej: malarstwo sztalugowe, naścienne, rysunek, ceramikę artystyczną i fotografię.

Skrawki rzeczywistości, które w życiu każdego układają się w swoiste kilimy codzienności, fascynują Artystkę i zachwycają w swojej czasem bardzo tajemniczej rzeczywistości. To właśnie te skrawki codzienności, trochę przewrotnie wyławiając, układa w obrazy lub inne zapisy w swojej twórczości.Te malutkie aspekty realności stają się podmiotem i w swoich pracach autorka nadaje im nową rangę, nowe znaczenie. Skrawki rzeczywistości niezmiennie przenikają się z otaczającą realnością.

Wernisaż odbył się 10.06.2013 - godz. 19.00


26.06-10.07.2014

Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

-
Wystawa fotografii - Jakub Sobczyk "Q'bot"

Jakub Sobczyk "Q'bot"

Lightpainter z wieloletnim stażem, grafik z wykształcenia oraz zawodu,
wielbiciel dobrze uwarzonej zupy chmielowej. Od lat wczesnej młodości nie
rozstaje się z aparatem ani na krok, uwieczniając interesujące elementy
krajobrazu, architektury i przyrody. Obecnie skupia swoją uwagę na
fotografii nocnej oraz otworkowej, równocześnie nie odmawiając sobie
eksperymentów z video oraz wizualizacją.

wernisaż 26.06.2014/ godz. 19.00

RoyalBand

początkowo był to big band, który został stworzony na
początku roku 2010 przez grupkę przyjaciół, z Romanem Hylą na czele.
Najpierw jako Big Band absolwentów PSM w Będzinie, później jako
niezależny zespół. I w takiej formie trwał przez 3 lata,
koncertując m.in. w Katowicach, Dąbrowie, Sosnowcu i Będzinie.
Następnie po kilku miesięcznej przerwie został reaktywowany w 2013 jako
jazzowy zespół kameralny, z nowymi siłami, przemyśleniami, bogatsi o
doświadczenie z dotychczasowej działalności.


15.05-30.06.2014

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
"wórcy kultury śląskiej"
i "Portrety twórców - tajemnice pracowni"

"Twórcy kultury śląskiej"

Kultura śląska to specyficzny tygiel, w którym, historycznie rzecz ujmując, mieszają się: kultura niemiecka, czeska i polska. Czas powojenny również odcisnął na niej swoje piętno. Tak więc wielokulturowość to charakterystyczna jej cecha - to jej bogactwo. Można by powiedzieć, że europejskość śląskiej kultury jest niezaprzeczalna. Dla reszty Polski był to zawsze kłopot. Woleli nas postrzegać tylko przez kulturę ludową, robotniczą - krupniok i piwo. Na szczęście zarówno kultura robotnicza jak i ta tzw. wysoka rozwijały się na Śląsku bardzo dobrze. Po prostu kultura i sztuka łączą ludzi. Odnajdują w ten sposób nie tylko pasję, ale również klucz porozumienia. Dzięki temu, że powstało miejsce, w którym ludzie kultury (twórcy i miłośnicy sztuki) mogą się ze sobą spotykać, dyskutować, tworzyć - Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim - narodził się pomysł powołania do życia galerii portretu współczesnych jej twórców. Jest to dopiero początek kolekcji, pierwszy krok. To też próba przekonania wielu osób, że nie tylko materią żyje człowiek, ale również wartościami duchowymi - dzięki twórcom nasze życie staje się bogatsze, piękniejsze i głębsze.

Krzysztof Miller

Autorzy fotografii: Krzysztof Miller i Marek Wesołowski, z wielkim szacunkiem, ale też bardzo subiektywnie, sportretowali przedstawianych artystów. Różnorodność osobowości, temperamentu i profesji była kluczem do "stworzenia" portretu, a inspiracją również pałacowe wnętrza Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, wypełnione światłem słonecznym, pełne radości i dobrej energii. "Wartością dodaną" stały się niewątpliwie długie rozmowy z portretowanymi osobami. Ze splotu tych okoliczności wyłaniały się niebanalne obrazy, niebanalnych postaci. Efekty tej pracy można właśnie zobaczyć na wystawie pt: "Twórcy kultury śląskiej".

Krzysztof Miller

"PORTRETY TWÓRCÓW - TAJEMNICE PRACOWNI"

Praca, którą realizuję od 2007 roku, inspirowana jest projektem albumu pod tytułem "Wśród śląskich plastyków", stworzonego w latach 60. XX wieku przez Annę Chojnacką, rozmowami z Andrzejem Koniakowskim oraz własnymi przemyśleniami.

Na wystawie prezentuję sylwetki artystów plastyków województwa śląskiego. Elementem spójnym projektu jest ich twórczość, ale pokazana przez pryzmat spotkań
w pracowniach.

Pracownia artysty to miejsce szczególne, nigdzie indziej dzieło nie jest bowiem tak mocno związane ze swoim twórcą, jak właśnie w atelier. Praca plastyczna, eksponowana na wystawie lub w galerii, zostaje jakby wypreparowana z naturalnego otoczenia. Zyskuje wprawdzie byt autonomiczny, traci jednak związek z autorem i miejscem jego pracy. Ekspozycja ma mieć charakter dokumentu, który pozwoli stworzyć portret środowiska plastyków śląskich w zupełnie innym, niż "oficjalny", wymiarze.

Krzysztof Miller - absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1980 r.). Operator filmowy i fotograf. Autor zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych, programów telewizyjnych. Współpracuje z Telewizją Polską, Arte, ZDF, Canal+. Członek Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Związku Polskich Artystów Fotografików.

Marek Wesołowski - od 2010 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Właściciel firmy Virtual Studio, zawodowo zajmujący się fotografią i projektami graficznymi, wielokrotnie przedstawiający swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą. Jego prace są wyrazem ciągłych poszukiwań twórczych.

Arkadiusz Ławrywianiec - urodził się 19.01.1967 roku w Opolu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w tym mieście. Fotografią zajmuje się od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. Od 1994 r. pracuje w "Dzienniku Zachodnim" jako fotoreporter. Od 2009 r. uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 r. jest członkiem ZPAF-u, poza tym autorem i współautorem wystaw w Katowicach, Krakowie, Tychach, Cieszynie, Kłodzku, Warszawie, Sosnowcu, Saint-Etienne, Kolonii. W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, otrzymał także Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice.

Wernisaż
15.05.2014 - godz. 17.00


10.04.2014 - 15.06.2014

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

www.grupajanowska.pl

-
Wystawa - "Grupa Janowska"

Grupa Janowska artystyczny fenomen. W Grupie Janowskiej tworzyli i nadal tworzą nietuzinkowi pasjonaci o niebywałej motywacji i zacięciu do malarstwa i innych form tej sztuki, miłujący swoją pasję, którzy widzą piękno swojej małej i dużej ojczyzny i chcą je przenieść na płótno swoich obrazów uzupełniając innymi dowolnymi tematami. Dzisiaj ich obrazy są rarytasami w kolekcjach dzieł malarstwa nieprofesjonalnego. Upływający czas, naturalny postęp wywiera jednak powszechnie swoje piętno, dotyczy to również wszelkiej twórczość artystycznej. Powszechna edukacja, większa świadomość, nabierają globalnego wymiaru a skażone wścibską cywilizacją i konsumpcjonizmem postrzeganie i odczucia mu towarzyszące mają potężny wpływ na społeczeństwo. Nie omija to również członków grupy, co jednak nie obniża poziomu artystycznego twórców. Są uznawani i doceniani przez licznie przyznawane nagrody, wyróżnienia, a co najważniejsze i czego pominąć nie wolno poprzez powszechny podziw i akceptację. Tworzą grupę wzajemnie rozumiejących się pasjonatów, którzy czują się dobrze w swoim towarzystwie i po prostu się lubią, a to jest niezmiernie ważne we wspólnym artystycznym działaniu i tak to trwa od 68 lat.


10.04.2014 - 31.05.2014

Pałac Mieroszewskich

BĘDZIN-
Wystawa z okazji kanonizacji Jana Pawła II

"Jan Paweł II Pielgrzym" to temat wystawy przygotowanej z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II, która odbędzie się w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie w dniach 10 kwietnia - 31 maja 2014 r.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 kwietnia o godzinie 16.30 i uświetni go występ chóru Sarmatia Ars Bendzinensis pod dyrekcja Marka Piotrowskiego.

WSTĘP WOLNY


07-29.05.2014

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

Biblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

.
"Supergrafo" w biblioteceZapraszamy na wystawę grafik uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej, którą można oglądać w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25) do 29 maja.

Eksponowane prace są przekrojem, a zarazem małym wycinkiem osiągnięć uczniów z ostatnich kilkunastu lat. Większość grafik to fragmenty zestawów stanowiących prace dyplomowe, a ich autorami są obecnie studenci wyższych uczelni artystycznych.
Grafiki są zróżnicowane pod względem zastosowanych technik i rozwiązań formalnych. Można odnaleźć tutaj interpretacje utworów literackich, filmowych czy muzycznych, twórczo przełożone na język kreski i plamy, tudzież innych śladów, które są na wyposażeniu warsztatu grafika.
Prezentowane prace zostały wykonane w pracowni technik graficznych, gdzie kształcą się zarówno gimnazjaliści, jaki i licealiści, realizując swoje prace w zakresie grafiki artystycznej. Uczniowie doskonalą ponadto swoje umiejętności w technice: monotypii, linorytu, suchej igły, akwaforty, akwatinty, litografii.


17-18.05.2014
Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZEWspółrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl

-
AUTO MOTO SHOW 2014

Targi Motoryzacyjne

AUTO MOTO SHOW 2014

I MIĘDZYNARODOWY NOCNY ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH

W sobotę 17 maja już od godz. 15:00 na terenie Expo Silesia zaczną się pojawiać prawdziwe cuda dawnej motoryzacji. To uczestnicy I Międzynarodowego Nocnego Zlotu Pojazdów Zabytkowych będą się szykować do nocnego rajdu. Komandor Zlotu Ryszard Czerwiński szacuje, że w imprezie może wziąć udział nawet 100 pojazdów.

Załogi wszystkich samochodów otrzymają darmowy rodzinny bilet na Auto Moto Show. Czyli rodzice z dziećmi będą mogli obejrzeć inne atrakcje w Expo Silesia, a w tym czasie inni będą mogli podziwiać ich auto wyeksponowane na terenie zewnętrznym w miejscu specjalnie przygotowanym dla uczestników Zlotu.

Organizatorzy Zlotu zorganizują również na scenie Auto Moto Show pokaz Rock'n'Roll'a, a około godz. 18:00 poszczególne załogi będą wyruszać na trasę nocnego rajdu.

Więcej szczegółów na temat Zlotu na stronie organizatora: www.rockabilly-garage.pl

Targi Motocyklowe

"Kocham dwa kółka" to event motocyklowy, na który zapraszamy wszystkich miłośników motocykli. Podczas imprezy będzie można zobaczyć nowe motocykle, motocykle na których jeżdżą członkowie zaprzyjaźnionych z Expo Silesia klubów motocyklowych, ubrania i gadżety dla motocyklistów. Będzie okazja na towarzyskie spotkanie, wymianę poglądów i rywalizację w konkursie sprawnościowym Policja vs Reszta Świata.

W niedzielę wszystkich motocyklistów zapraszamy do udziału w Wielkiej Paradzie Motocyklistów. Start o godz. 12:00 sprzed budynku Urzędu Miasta w Sosnowcu. Potem przejazd Parady przez miasta aglomeracji i meta na terenie Expo Silesia. Organizatorem Parady jest Stowarzyszenie Motocyklowe DAWCY UŚMIECHU.

UWAGA: motocykliści, którzy wezmą udział w Paradzie - wstęp na Auto Moto Show i Kocham Dwa Kółka - gratis.

Po Paradzie zwiedzanie targów oraz (około godz. 14:00) Konkurs Sprawnościowy "POLICJA vs RESZTA ŚWIATA", podczas którego policyjni motocykliści zmierzą się z reprezentantami klubów motocyklowych w jeździe po specjalnie przygotowanym torze sprawnościowym.

Dla tych co przyjadą na swoich maszynach będzie tez możliwość sprawdzenia motocykla na hamowni (papier vs rzeczywistość) oraz dokonanie pomiaru geometrii ramy (czy Twój motocykl jest prosty?).

Zainteresowane udziałem w imprezie i konkursie kluby motocyklowe oraz firmy chcące zaprezentować się podczas imprezy prosimy o kontakt z organizatorami.Godziny otwarcia targów:

17 maja 2014, sobota, godz.: 9.00 - 19.00
18 maja 2014, niedziela, godz.: 9.00 - 18.00


Bilet wstępu:

normalny - 15 zł
ulgowy - 10 zł (dla młodzieży uczącej się, studentów i emerytów po okazaniu ważnej legitymacji, dla posiadaczy Karty netrona.pl)
rodzinny - 25 zł (2 osoby dorosłe + dzieci do 16 roku życia)
dzieci do lat 6 - bezpłatnie


07.04-07.05.2014

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

.
Pstrykam ŚląskieŚląskie zabytki, liczne obiekty industrialne i niezwykłe krajobrazy. Dąbrowska biblioteka zaprasza na wystawę prac fotograficznych prezentujących najciekawsze zakątki województwa śląskiego.

Pstrykam Śląskie to projekt pasjonatów fotografii, którzy za pomocą obiektywu aparatu wydobywają tajemnice Śląska, a także podkreślają jego historię i tradycję, uwieczniając osobliwości naszego regionu.

Wśród sfotografowanych obiektów znalazły się m.in.: szyb Prezydent w Chorzowie, bytomska Huta Bobrek, kopalnia Zabrze Mikulczyce i Nikiszowiec. Wystawa prezentuje nie tylko kominy, kopalnie, huty i stare familoki, ale także przyrodę, ludzi i zwyczajne życie na śląskich ulicach. Przedsięwzięcie ma na celu ocieplenie wizerunku województwa śląskiego oraz ukazanie Śląska jako miejsca ciekawego i wartego odwiedzenia.

Najciekawsze prace uczestników projektu Pstrykam Śląskie, będzie można oglądać w Bibliotece Głównej MBP w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25) od 7 kwietnia do 7 maja 2014 r.


04-06.04.2014
Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl

-
EXPOHunting 2014
5. Międzynarodowe Targi Łowieckie

EXPOHunting stworzyliśmy z myślą o braci łowieckiej. Są one doskonałą okazją do spotkań z pasjonatami myślistwa i przyrody nie tylko z Polski, ale także z Czech, Słowacji, Węgier i Niemiec. Stwarzają możliwość zapoznania się z nowościami, prezentowanymi przez liderów branży. Sukcesywny rozwój imprezy sprawia, że stały się one marką rozpoznawalną w Europie. Już dziś zapraszamy do udziału w piątej jubileuszowej edycji Targów, która odbędzie się w dniach 4-6 kwietnia 2014r.

Salon dla Twórców Noży i Broni Białej
Po raz kolejny podczas EXPOHunting zapraszamy do udziału w wyjątkowym Salonie dla Twórców Noży i Broni Białej. Efekty prac zaprezentują m.in członkowie Polskiego Stowarzyszenia Twórców Noży i Broni Białej, które objęło Patronatem wydarzenie.

Godziny otwarcia targów:
4 kwietnia 2014, piątek - godz. 12.00-18.00
5 kwietnia 2014, sobota - godz. 10.00-18.00
6 kwietnia 2014, niedziela - godz. 10.00-16.00

Bilety wstępu:
15 PLN brutto - normalny
10 PLN brutto - ulgowy
[dla młodzieży i studentów za okazaniem ważnej legitymacji, emerytów i rencistów]

Zaproszenia - upoważniają do bezpłatnego wstępu
Kupony - upoważniają do zakupu biletu ulgowego
Rejestracja on-line - upoważnia do zakupu biletu ulgowego

Bilety parkingowe:
15 PLN brutto - samochód osobowy
5 PLN brutto - motocykl
25 PLN brutto - bus
50 PLN brutto - autokar

Cena katalogu:
20 zł


19.03-04.04.2014

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA


Biblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

-
Wiki Lubi Zabytki - polska edycja Wiki Loves Monuments

Wiki Lubi Zabytki to polska edycja konkursu Wiki Loves Monuments. Pomysł projektu pojawił się w 2010 r. w Holandii. W 2012 r. na konkurs przysłano 365 tys. zdjęć z około 30 krajów. Polską edycję konkursu organizuje Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Celem projektu jest sfotografowanie wszystkich obiektów posiadających status zabytku nieruchomego i wpisanych do wykazów zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.

Wystawa Wiki Lubi Zabytki prezentowana jest w dąbrowskiej Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25) w dniach od 19 marca do 4 kwietnia w godzinach otwarcia biblioteki.

11-31.03.2013

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria "BEZ PODZIAŁU"
budynek dawnej szkoły muzycznej
ul. Wojska Polskiego 52, I piętro
DĄBROWA GÓRNICZAPałac Kultury Zagłębia (PKZ)

www.palac.art.pl

Wstęp wolny.

.
JANOSIK. OD RZECZYWISTOŚCI DO LEGENDY

W ubiegłym roku obchodziliśmy 325. rocznicę narodzin oraz 300. rocznicę egzekucji najsłynniejszego słowackiego zbójnika Juraja Janosika, znanego nie tylko na Słowacji, ale również w Polsce, na Morawach oraz na Śląsku. Prezentowana wystawa stała się znakomitą okazją do przedstawienia Janosika, z jednej strony jako postaci historycznej z drugiej zaś jako legendy, która do dziś stanowi fenomen w słowackiej i polskiej kulturze. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Janka Kráľa w Liptowskim Mikulaszu.
Wystawa przygotowana została w dwóch językach: polskim oraz słowackim, i jak do tej pory, z uwagi na ilość wykorzystanych materiałów historycznych i fotograficznych, jest najpełniejszą prezentacją dokumentującą wspomnianą tematykę. Wystawa składa się z 17 paneli, których uzupełnieniem są dwa obiekty: deresz (czyli ławka, na której wymierzano chłosty), a także szubienica z hakiem.
Wystawa tematycznie nawiązuje do podobnych zarówno w Polsce, jak i na Słowacji, warunków społecznych panujących w danym okresie oraz do zbójnickich tradycji, których symbolem stała się postać najpopularniejszego karpackiego zbójnika - Juraja Janosika.

Wernisaż odbył się 11.03.2013 - godz. 17.00


01-31.03.2014

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
"Witold Pilecki - Ochotnik do Auschwitz"

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, oficerowi Wojska Polskiego, współzałożycielowi Tajnej Armii Polskiej, dobrowolnemu więźniowi KL Auschwitz, oficerowi Komendy Głównej Armii Krajowej i "NIE", więźniowi politycznemu, który stał się ofiarą mordu sądowego okresu stalinowskiego.
Twórcą wystawy jest Stowarzyszenie Solidarność Walcząca.

Wernisaż wystawy odbył się 1 marca 2014 r.

WSTĘP WOLNY


28.02 - 31.03.2014

filia nr 7 MBP w DG
ul. Kasprzaka 46

DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
"Bohdan Butenko - kopę lat!"

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy "Bohdan Butenko - kopę lat!", który odbędzie się 28 lutego 2014 r. o godz. 17:00, w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej (ul. Kasprzaka 46).

Wystawa została zorganizowana z okazji 60-lecia pracy twórczej Mistrza, a w czasie wernisażu będzie się można zapoznać z ponad kopą jego prac. Niespodzianki gawędziarskie oraz multimedialne zapewni Dariusz Rekosz. Zobaczycie książki (od "Almanachu literackiego" 1954, aż do "Gapiszon i wędzone morze" 2014), a także grafiki pana Bohdana specjalnie przygotowane na tę okazję.

Część ekspozycji wsparły (w kolejności alfabetycznej): Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Teatr Baj Pomorski, Wydawnictwo Dreams oraz Wydawnictwo Zysk i S-ka. Odwiedzający wystawę będą mogli nabyć książki zilustrowane (a także napisane) przez Bohdana Butenkę.

Źródło: www.butenko.pl/news.php?p=0&a=157

Wernisaż wystawy czynnej do 31 marca 2014 r.


04-30.03.2014

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

-
TZN w sieci sztuki

Dąbrowska książnica i Techniczne Zakłady Naukowe w Dąbrowie Górniczej zapraszają na wernisaż wystawy "TZN w sieci sztuki", który odbędzie się 4 marca o godz. 17.00 w Galerii Klubowej dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

Wystawa prezentuje osiągnięcia młodych ludzi, którzy przygodę ze sztuką i pasję twórczą rozwijają w Technicznych Zakładach Naukowych. Uczniowie pod okiem pedagogów rysują i malują, projektują, tworzą grafikę komputerową, rejestrują wydarzenia za pomocą kamery i aparatu, tworzą filmy, występują w kabarecie, zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach artystycznych. Przygotowują się do zawodu, ale myślą też o dalszej edukacji, uczestniczą w projektach i praktykach zagranicznych.

Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej jest drugą tego typu prezentacją osiągnięć uczniów. Wśród eksponowanych prac oprócz rysunku, liternictwa, kompozycji, projektowania graficznego, fotografii oraz grafiki komputerowej znajdziemy również obiekty codziennego użytku, którym uczniowie dali nowe artystyczne życie.

Nauczyciele prowadzący: Sylwia Nowak, Martyna Nowak, Anna Szczerba, Marta Wiltosińska, Grażyna Zabiegała, Danuta Porc, Zenon Kociołek, Krzysztof Sulej.

Wystawę "TZN w sieci sztuki" będzie można oglądać od 4 do 30 marca 2014 r. w Galerii Klubowej i holu dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25).


30.01 - 30.03.2014

MUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

www.muzeum-dabrowa.pl

.
IMPRESJE ZAGŁĘBIOWSKIE

W ciągu wieków pracownie malarskie były kuźnią wielkich talentów.
Tak było na przykład z Manetem. Obawiając się zbyt sztywnego programu kształcenia akademickiego, wybrał naukę Thomasa Couture`a, znanego z wystawienia w Salonie obrazu, który otrzymał medal pierwszej klasy.

Rola pracowni malarskich obecnie się zmieniła. Aktualnie można w nich rozwijać swój talent lub przygotowywać się do egzaminów na studia. Tak właśnie dzieje się w pracowni malarstwa sztalugowego, prowadzonej przez instruktora - artystę plastyka Romualda Korusa.
Przez naszą pracownię przewinęło się wiele osób różnych specjalności, czynnych zawodowo jak również uczniów oraz emerytów. Łączy nas wspólna pasja, chęć rozwijania i kształcenia swych umiejętności, i przenoszenia na płótno własnych emocji. Niektórzy to już studenci Akademii Sztuk Pięknych, politechnik lub dyplomowani architekci. Większość z nich mieszka na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.

Obrazy powstałe w pracowni oglądali mieszkańcy województwa śląskiego na:

- wystawie Twórców Amatorów "Jesień życia" w Galerii "Barwy Śląska" w Nakle Śląskim,
- Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka w Bielsku-Białej,
- Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. Pawła Wróbla w Katowicach dla Twórców Nieprofesjonalnych,
- Konkursie Malarstwa i Rysunku "Ścieżki, ogrody i pejzaże śląskie" w Radlinie,
- Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej w Mikołowie,
- Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Naiwnej "Art Naif" w Katowicach,
- Międzynarodowym Konkursie im. Prof. Jana Świderskiego "Pejzaże Osobliwe" w Będzinie.

Artyści z naszej pracowni byli zawsze doceniani przez profesjonalne jury, otrzymując nagrody i wyróżnienia, względnie nominacje do nagród. Poza wymienionymi konkursami i wystawami artyści eksponowali swe prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych. W styczniu 2011 roku grupa osób uczęszczających do pracowni utworzyła "Stowarzyszenie Promocji Kultury Zagłębia". Głównym jego celem jest prezentowanie i promowanie twórczości kulturalnej Zagłębia zarówno w naszym regionie jak i poza jego obszarem.

Aktualnie Stowarzyszenie ma już na swoim koncie:

- wystawę "Papież widziany oczami dziecka",
- organizację cyklicznych Plenerów Malarskich "Będzińskie Pejzaże", oraz
- Międzynarodową Wystawę Poplenerową "Będzińskie Pejzaże",
- współorganizację konkursu "Pejzaże Osobliwe" - Będzin.

Dorobek artystów jest pokazywany na wystawach na terenie całego Zagłębia jak i kraju.

Henryka Orzeł

Prezentowani Artyści:
Długosz Wiesław, Drytkiewicz Witold, Dudek Mirosława, Kobos-Mól Barbara, Korus Dorota, Korus Romuald, Kowalska Agnieszka, Krasoń Zbigniew, Machniak Marek, Mazur Klaudia, Moryś Halina, Nalepa Teresa, Orzeł Henryka, Pirzycka Beata, Placzyńska Jolanta, Skowierzak Marlena, Trzaskalski Edward.

Wystawa potrwa 30.01.2014 - 30.03.2014 r.


17.01.2014 - 23.03.2014

MUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

www.muzeum-dabrowa.pl

.
"35 lat Zespołu Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej - jubileuszowa wystawa prac nauczycieli"

"Nasz okrągły jubileusz to nie tylko okazja do wspomnień, lecz i źródło refleksji bardziej albo ciut mniej przyjemnych. Wierzymy, że tych pierwszych jest więcej. Np. ze szkołą związała swoje losy i drogę zawodową duża grupa wybitnych artystów, którzy potrafią zarazić uczniów swoją pasją, wprowadzić ich w niełatwy nieraz świat sztuki.

Wiemy, że świat się zmienia, a wraz z nim szkoła. Każdy dyrektor, nauczyciel, kierując się pasją wprowadza nowe rozwiązania, które sprawdzają się albo i nie. Wzorem patrona sięgamy do tradycji, by skonstruować coś nowego . Jubileuszowa wystawa prezentuje dorobek artystyczny pedagogów-plastyków, którzy na co dzień kreują potencjał młodych adeptów sztuki. Malarstwo, grafika, rysunek, formy rzeźbiarskie. praktycznie każda dziedzina i technika znalazła swoje miejsce na tak szczególnej ekspozycji. Różnorodność form wyrazu, różnorodność przekazu, wrażliwości, wyczucia koloru i gestu tworzy z odrębnych ogniw jeden niepowtarzalny organizm. naszą szkołę".

Wystawa potrwa od 17 stycznia, godzina 17.00, do 23 marca 2014 r.


04-28.02.2014

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

-
Tomasz Wikarek "Z ołówkiem w ręku"
WYSTAWA PRAC

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza na wystawę prac Tomasza Wikarka "Z ołówkiem w ręku". Jest to pierwsza wystawa prac artysty, na którą składa się ponad 20 rysunków.

Tomasz Wikarek jest artystą zamieszkałym w Dąbrowie Górniczej, który sam siebie określa mianem "kopisty", gdyż większość swoich prac wykonuje na podstawie zdjęć. Szkicuje praktycznie wszystko. Osobiście lubi rysować samochody, najchętniej ołówkiem, ale nierzadko jego prace powstają z wykorzystaniem długopisów, tuszu, pasteli czy kredek. Jeden z obrazów został namalowany farbami i kawą. Na co dzień pracuje w niewielkiej firmie w Będzinie i zaocznie studiuje inżynierię ruchu na Politechnice Śląskiej.

Prace Tomasza Wikarka można oglądać do końca lutego w Galerii Klubowej i holu dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny.


17-31.01.2014

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

Biblioteka Główna MBP

Biblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.


Wystawa fotografii POTY
Picture Of The Year

Dąbrowska biblioteka zaprasza na wystawę fotografii POTY - Picture Of The Year, w skład której wchodzi 17 najlepszych fotografii z Wikimedia Commons z lat 2006-2010, wybranych w międzynarodowym konkursie POTY (Picture Of The Year) przez użytkowników Commons z całego świata.

Prezentowane materiały są objęte tzw. wolnymi (otwartymi) licencjami: Creative Commons i GNU Free Documentation. Pozwalają one na ich swobodne wykorzystanie, kopiowanie, przekształcanie i eksponowanie, także komercyjne, pod warunkiem podania autora i zachowania licencji. Dzięki temu wyróżnione w konkursie zdjęcia wpisują się w nurt wolnej kultury, dostępnej bezpłatnie dla każdego.

Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, koordynator projektu na terenie Polski. Ekspozycji towarzyszą bezpłatne warsztaty prowadzone w Bibliotece Głównej, dotyczące m.in. wpisywania i edytowania haseł w Wikipedii i umieszczania zdjęć na Commons.

Najpiękniejsze fotografie ze zbioru Wikimedia Commons można oglądać do końca stycznia w Galerii Klubowej dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25). W lutym wystawa prezentowana będzie w Filii nr 8 MBP w Dąbrowie Górniczej (ul. Ofiar Katynia 93, Strzemieszyce Wielkie). Wstęp wolny.


07.12.2013 - 31.01.2014

Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

.
KRÓLESTWO MALARSTWA NAIWNEGO HAITI

HAITI - kiedyś perla Karaibów, dzisiaj jeden z najbiedniejszych krajów. To region świata, który jest w Polsce mało znany, to vodoo i compa. Mamy nadzieję, że dostarczymy Państwu wielu niezapomnianych atrakcji dla OKA, UCHA I JĘZYKA.

Pokażemy Państwu kilkadziesiąt prac artystów haitańskich dla których dzisiaj, wszystko na wyspie jest źródłem inspiracji twórczej. Różnorodne obrazy zachwycają bogactwem formy i kolorów i przeniosą Państwa w odległe, gorące, pełne tajemnicy i niepowtarzalne klimaty.

Wernisaż wzbogacony będzie pokazem fotografii z trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Haiti w styczniu 2010 roku, w którym śmierć poniosło około 300.000 tys. osób. Fotografie wykonała Polka, która w chwili trzęsienia ziemi znajdowała się w samym epicentrum i cudem ocalała. Te zdjęcia uświadamiają jaki jest bezmiar tragedii ludzkiej powstałej w Jedynie kilkadziesiąt sekund oraz bezsilność wobec natury.

Z pewnością atrakcją wieczoru będzie rodowity Haitańczyk, dzięki któremu posłuchamy piosenek w języku kreolskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim. Dodatkowe atrakcje to; mechaniczna muzyka z Haiti, prezentacja przedmiotów użytkowych, dekoracyjnych, metaloplastyka z recyklingu, degustacja rumu z Haiti.

Ponadczasowa Haitańska Sztuka Naiwna, to zjawisko jedyne w Historii Twórczości.

tekst: Villa Moda


17.12.2013 - 30.01.2014

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
budynek dawnej szkoły muzycznej
ul. Wojska Polskiego 52, I piętro
DĄBROWA GÓRNICZAPałac Kultury Zagłębia (PKZ)

www.palac.art.pl


WITAJ SŁOWACJO - wystawa poświęcona 20. rocznicy powstania Republiki Słowackiej.

Wystawa dotyczyć będzie historii, kultury, gospodarki oraz strategii rozwoju naszego południowego sąsiada. Odwiedzający staną przed świetną okazją do zapoznania się z pracami upamiętniającymi zmiany systemu politycznego sprzed dwóch dekad, m.in. aksamitną rewolucją i świeczkową manifestacją. Ważnym elementem będzie również prezentacja stanowiska, jakie Słowacja zajmuje w Grupie Wyszehradzkiej, Wspólnocie Europejskiej oraz w podejściu do tematu społeczeństwa obywatelskiego. Wystawa została objęta patronatem Ambasadora Republiki Słowackiej w Polsce J.E. Vasila Grivny. Wernisaż został zaplanowany na 17 grudnia 2013r. (wtorek) o godz. 15.30, w tymczasowej siedzibie PKZ przy ul. Wojska Polskiego 52. Więcej informacji na www.palac.art.pl. Zapraszamy.

Wernisaż: 17 grudnia 2013, godz. 15.30

Wstęp wolny.


19.01.2014
Godziny otwarcia targów:
19.01.2014 - niedziela godz. 7.00-17.00

Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.

www.exposilesia.pl

.
Expo Silesia DogShow 2014 - Wystawa Psów Rasowych

Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Będzinie
zaprasza w dniu 19 stycznia 2014r. na
III Zimową Krajową Wystawę Psów Rasowych
EXPO SILESIA DOG SHOW 2014

Program wystawy

Parking od godz. 7:00
Przyjmowanie psów od godz. 7:15
Sekretariat i kasy biletowe czynne od 7:15
Wydawanie numerków startowych na ringach od godz. 9:30
Początek sędziowania w ringach od godz. 10.00

Pokazy:

- ok. 12:30 pokaz psów serwisowych fundacji Prestor
- ok. 14:00 pokaz wyszkolenia psa służbowego, przeprowadzony przez specjalistę kynologii policyjnej, pozoranta i instruktora ZKwP
Eliminacje i finały do Konkursu Młody Prezenter ok 14:30 na ringu głównym *
Konkurencje finałowe ok godz. 15.30

Na teren wystawy wpuszczane będą tylko zgłoszone psy. Przy wejściu na teren wystawy należy przedstawić aktualne świadectwo szczepienia psa przeciwko wściekliźnie. Na terenie wystawy oraz terenach przyległych obowiązuje zakaz sprzedaży szczeniąt.


10-12.01.2014
Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl


EXPOGołębie - Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych
najważniejsze spotkanie hodowców gołębi pocztowych

Zapraszamy na kolejną edycję Międzynarodowych Targów Gołębi Pocztowych, która odbędzie się 10 - 12 stycznia 2014 roku. Tradycyjnie, Targom towarzyszy 64. Ogólnopolska Wystawa Gołębi Pocztowych organizowana przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych. To prawdziwa gratka dla zwiedzających, którzy nie tylko szukają produktów i usług, ale chcą również zobaczyć najpiękniejsze okazy gołębi pocztowych.

Po raz kolejny targom towarzyszyć będzie spotkanie organizowane przez Centrum Zdrowia Gołębi VET-ANIMAL. "Nowe, mało znane i rzadko diagnozowane choroby wirusowe gołębi pocztowych" to wykład, który poprowadzi lek. wet. Mariusz Krawczyński, specjalista chorób drobiu i ptaków ozdobnych. Zapraszamy w sobotę o godzinie 14

aktualizacja: piątek, 11 lipiec 2014.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.