-CO GDZIE KIEDY - WYSTAWY (TARGI)
* GDZIE SIĘ WYBRAĆ * KULTURA i NAUKA * SPORT i REKREACJA * RELIGIA * NA MOTORY
* STRONA GŁÓWNA * SPIS STRON * GALERIA MULTIMEDIALNA * NOWOŚCI NA STRONIE


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA

Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


|:
WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW
|:
WYSTAWY TRWAJĄCE
|:
TO JUŻ BYŁO

DĄBROWSKI JARMARK STAROCI

W każdą 3-cią niedzielę miesiąca w godzinach 6.00-12.00
Fabryka Pełna Życia - budynki DEFUM
i - DĄBROWA GÓRNICZA

_


WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv12.05.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Henryk Sawka prezentuje - wystawaKtóż nie zna rysunków Henryka Sawki - satyryka i rysownika, który za pomocą swoich prac ukazuje w sposób żartobliwy ważne aspekty życia codziennego, problemy społeczne i sytuację polityczną? Teraz jego prace będzie można oglądać w Galerii Sztuki PKZ od 12 maja do 4 czerwca br. Wystawa stanowi imprezę towarzyszącą Festiwalowi Literackiemu Oblicza.

Henryk Sawka - znakomity polski rysownik i satyryk. Obecnie związany z Newsweekiem. Debiutował w tygodniku itd., przez kilkanaście lat był czołowym rysownikiem tygodników Wprost i Polityka Laureat najbardziej prestiżowych nagród: Złotej Szpilki i Złotego Medalu Satyrykonu. Miłośnik tenisa i jeździectwa - Mistrz Polski Artystów w Ujeżdżeniu. Wielokrotny juror przeglądów kabaretowych, m.in. krakowskiej PaKi. Autor tekstów satyrycznych i parodii. Założyciel zespołu Sawka Klezmer Band (teksty w języku rosyjskim i jidisz). Autor felietonów radiowych SawkaFM i filmów rysunkowych Wstawki Sawki. Rysując korzysta z technik tradycyjnych ("piórko i węgiel") oraz nowoczesnych narzędzi multimedialnych (iPad). Jego oryginalne prace można zobaczyć w działającej pod patronatem Newsweeka galerii. Fan: koni huculskich oraz westernowych rasy Quarter Horse; Woody`ego Allena i Quentina Tarantino.


14.05.2017 - godzina 16.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
HALL GŁÓWNY PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Dotknął mnie promień z kosmosu - archiwum wyobraźni Macieja SieńczykaDotknął mnie promień z kosmosu - archiwum wyobraźni Macieja Sieńczyka to wystawa ilustracji oraz eksponatów z kolekcji Macieja Sieńczyka przygotowana specjalnie z okazji Festiwalu Literackiego Oblicza. Twórczość rysownika będzie można podziwiać w przestrzeniach ekspozycyjnych Sali Teatralnej w Holu Głównym Pałacu Kultury Zagłębia (od strony kawiarni) w terminie od 11 maja do 4 czerwca br. W trakcie festiwalu odbędzie się również spotkanie z autorem 14 maja o godzinie 16:30.

Maciej Sieńczyk - autor komiksów, rysownik, ilustrator. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego ilustracje można zobaczyć w takich tytułach jak Newsweek, Wysokie Obcasy czy internetowy Dwutygodnik. Ilustrował książki Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, Paw Królowej oraz Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku - autorstwa Doroty Masłowskiej. Dzięki wydawnictwom Lampa oraz Iskra Boża wydane zostały trzy albumy komiksowe Macieja Sieńczyka: Hydrolia (2005 r.), Wrzątkun (2009 r.) oraz Przygody na bezludnej wyspie (2012 r.). W swoich rysunkach i komiksach stworzył charakterystyczny dla niego styl. Wyraźne liternictwo, wąska gama kolorystyczna i gruba kreska to znak rozpoznawalny Macieja Sieńczyka.


21.05.2017 - godzina 09.00

Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.

www.exposilesia.pl

.
Oldtimerbazar
10-11.06.2017

Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl

.
XII AUTO MOTO SHOW 2017 - Targi Motoryzacyjne
Expo Tuning Show 2017Mamy przyjemność zaprosić wszystkich fanów motoryzacji na Expo Tuning Show, które odbędzie się 10 Czerwca podczas targów motoryzacyjnych Auto Moto Show 2017 na Expo Silesia w Sosnowcu przy ul. Braci Miroszewskich 124. Zobaczycie tam perełki świata tuningu, oraz różne konkurencje związane z tuningiem. W tym roku na Auto Moto Show także nie zabraknie wybitnych gości i dziesiątek towarzyszących imprez, zabaw i konkursów.

Jesteś w posiadaniu jednej z perełek tuningu? Chcesz zaprezętować się na Expo Tuning Show i zgarnąć nagrody? Już teraz możesz wysłać zgłoszenie na adres: ExpoTuningShow@onet.pl

Dane do zgłoszenia:

- Imię i Nazwisko
- Marka i Model Samochodu
- Numer Rejestracyjny
- Szczegółowy opis auta
- Przynajmniej 5 zdjęć samochodu (z zewnątrz i wewnątrz)

Bilety:

- Auta zgłoszone na zlot + kierowca 10zł
- bezpłatny wstęp dla dzieci do lat 6
- normalny 15zł
- ulgowy 10zł ( dla młodzieży uczącej się, studentów i emerytów po okazaniu ważnej legitymacji, dla posiadaczy karty netrona.pl)
- rodzinny 25zł (2 osoby dorosłe + dzieci do 16 roku życia)

*bilety upoważniają do poruszania się po całym terenie Auto Moto Show 2017

Więcej na: www.Automotoshow.com.plJeszcze nie przebrzmiały echa Poznańskich Targów Motoryzacyjnych a już 10-11 czerwca Auto Moto Show. To niewątpliwie najważniejsza tego typu impreza na południu Polski, którą wspólnie z firmą EXPO SILESIA organizujemy od wielu lat. Choć do poznańskiego rozmachu nam daleko, ale i w Sosnowcu pojawi się wiele atrakcji. Będą samochodowe i motocyklowe premiery, spotkania z gwiazdami rajdów i wyścigów, auta, zabytkowe, elektryczne, hybrydowe, kampery, czyli wszystko co ważne i ciekawe w szeroko pojętej motoryzacji. Już dziś potwierdziły swą obecność: Opel, KIA, Ssang Yong, Hyundai, Isuzu, Mazda, Renault i Ford. Nasza impreza ma charakter motoryzacyjnego pikniku. Chcemy zaproponować zwiedzającym możliwość przetestowania samochodów podobnej klasy, pomagając im w ten sposób w dokonywaniu wyborów przed, planowymi zakupami. Będzie jak zwykle wiele pokazów, konkursów, quizów i zabaw. Planujemy, wspólnie z firmą VIP Gwarant Serwis zorganizować ciekawą ekspozycję samochodów używanych i wyjątkową aukcję tych aut z roczną gwarancją, rozpoczynając licytację od 100 złotych. Wśród kupujących rozlosujemy dodatkowo nagrodę w postaci bezpłatnego użyczenia kampera na tydzień.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami jedną z ekspozycji targów będzie prezentacja par samochodów tej samej marki, które dzieli kilkadziesiąt lat (np VW Golf pierwszej i ostatniej generacji). To będzie pokaz historii i rozwoju motoryzacji.

Tradycyjnie podczas targów odbędzie się EKO RAJD, podobny jak w ubiegłym roku.
Podczas targów odbędzie się także zlot samochodów tuningowanych oraz zlot Mustangów i parada motocyklistów.
Liczymy na Państwa obecność i pomoc w organizacji naszej imprezy. Zarówno ze strony importerów jak i dealerów samochodowych.
Proszę o zarezerwowanie w tym czasie premierowych i wszystkich ważnych pojazdów, które zaciekawią zwiedzających. Proponujemy także organizację jazd testowych. To może przynieść znaczący efekt handlowy.

Do zobaczenia w czerwcu na targach w EXPO SILESIA z poważaniem Wojciech Majewski.

GODZINY OTWARCIA:

- 10.06.2017, sobota, godz.: 10.00 - 18.00
- 11.06.2017, niedziela, godz.: 9.00 - 17.00

BILET WSTĘPU:

- bezpłatny wstęp dla:
* dzieci do lat 6
- normalny - 15 zł
- ulgowy - 10 zł (dla młodzieży uczącej się, studentów i emerytów po okazaniu ważnej legitymacji, dla posiadaczy Karty netrona.pl)
Rejestracja zostanie uruchomiona w terminie późniejszym.
- rodzinny - 25 zł (2 osoby dorosłe + dzieci do 16 roku życia)

Bilet parkingowy na terenie Expo Silesia

- motocykl - 5 zł
- samochód osobowy - 10 zł
- bus - 20 zł
- autokar - 50 zł

Akredytacje będzie można odebrać 14-15 maja w biurze prasowym targów za okazaniem legitymacji prasowej


13.12.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Otwarty konkurs fotograficzny
Kapliczki i Krzyże Przydrożne Dąbrowy Górniczej.Budowane rękami lokalnych społeczności, dla których stanowiły ważne miejsce kultu religijnego wpisującego się w życie codzienne, kapliczki i krzyże przydrożne. Dziś są nieodłącznym elementem architektury wiejskiej i miejskiej, na który mało kto zwraca uwagę. Pragnąc przypomnieć ich piękno i ważny wymiar tej społecznie zaangażowanej architektury sakralnej, Pałac Kultury Zagłębia ogłasza konkurs fotograficzny Kapliczki i Krzyże Przydrożne Dąbrowy Górniczej.

Zainspirowani twórczością Jerzego Haca - dąbrowskiego podróżnika, poety i fotografa oraz autora wystawy Kapliczki i krzyże przydrożne Istebna - Jaworzynka - Koniaków, ogłaszamy otwarty konkurs, w którym może wziąć udział każdy pasjonat fotografii. By dać sobie szansę zdobycia atrakcyjnych nagród pieniężnych, wystarczy wykazać się kreatywnością, niebanalnym podejściem do fotografii oraz wytrwałością. Nagrody będą przyznawane w dwóch kategoriach: Najlepsze zdjęcie - tu należy ukazać piękno kapliczki bądź krzyża w sposób artystyczny oraz Najwięcej odnalezionych i udokumentowanych kapliczek - tutaj pole do popisu mają fotografowie z zacięciem podróżnika i odkrywcy. Warunek jest jeden, uwieczniony na zdjęciu cyfrowym obiekt, musi znajdować się na terenie Dąbrowy Górniczej. Całość konkursu zostanie zwieńczona wystawą wybranych prac konkursowych w Galerii Sztuki PKZ oraz innych dąbrowskich placówkach.

Prace można nadsyłać do 22 listopada 2017 r., wyniki zostaną ogłoszone 13 grudnia 2017 r.


Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl


AKTUALNY KALENDARZ WYSTAWOWY

http://www.exposilesia.pl/kalendarz/pl/


00.00.2017 - godzina 00.00_


WYSTAWY i EKSPOZYCJE TRWAJĄCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv11.05.-04.06.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Dotknął mnie promień z kosmosu - archiwum wyobraźni Macieja SieńczykaDotknął mnie promień z kosmosu - archiwum wyobraźni Macieja Sieńczyka to wystawa ilustracji oraz eksponatów z kolekcji Macieja Sieńczyka przygotowana specjalnie z okazji Festiwalu Literackiego Oblicza. Twórczość rysownika będzie można podziwiać w przestrzeniach ekspozycyjnych Sali Teatralnej w Holu Głównym Pałacu Kultury Zagłębia (od strony kawiarni) w terminie od 11 maja do 4 czerwca br. W trakcie festiwalu odbędzie się również spotkanie z autorem 14 maja o godzinie 16:30.

Maciej Sieńczyk - autor komiksów, rysownik, ilustrator. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego ilustracje można zobaczyć w takich tytułach jak Newsweek, Wysokie Obcasy czy internetowy Dwutygodnik. Ilustrował książki Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, Paw Królowej oraz Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku - autorstwa Doroty Masłowskiej. Dzięki wydawnictwom Lampa oraz Iskra Boża wydane zostały trzy albumy komiksowe Macieja Sieńczyka: Hydrolia (2005 r.), Wrzątkun (2009 r.) oraz Przygody na bezludnej wyspie (2012 r.). W swoich rysunkach i komiksach stworzył charakterystyczny dla niego styl. Wyraźne liternictwo, wąska gama kolorystyczna i gruba kreska to znak rozpoznawalny Macieja Sieńczyka.


12.05.-04.06.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Henryk Sawka prezentuje - wystawaKtóż nie zna rysunków Henryka Sawki - satyryka i rysownika, który za pomocą swoich prac ukazuje w sposób żartobliwy ważne aspekty życia codziennego, problemy społeczne i sytuację polityczną? Teraz jego prace będzie można oglądać w Galerii Sztuki PKZ od 12 maja do 4 czerwca br. Wystawa stanowi imprezę towarzyszącą Festiwalowi Literackiemu Oblicza.

Henryk Sawka - znakomity polski rysownik i satyryk. Obecnie związany z Newsweekiem. Debiutował w tygodniku itd., przez kilkanaście lat był czołowym rysownikiem tygodników Wprost i Polityka Laureat najbardziej prestiżowych nagród: Złotej Szpilki i Złotego Medalu Satyrykonu. Miłośnik tenisa i jeździectwa - Mistrz Polski Artystów w Ujeżdżeniu. Wielokrotny juror przeglądów kabaretowych, m.in. krakowskiej PaKi. Autor tekstów satyrycznych i parodii. Założyciel zespołu Sawka Klezmer Band (teksty w języku rosyjskim i jidisz). Autor felietonów radiowych SawkaFM i filmów rysunkowych Wstawki Sawki. Rysując korzysta z technik tradycyjnych ("piórko i węgiel") oraz nowoczesnych narzędzi multimedialnych (iPad). Jego oryginalne prace można zobaczyć w działającej pod patronatem Newsweeka galerii. Fan: koni huculskich oraz westernowych rasy Quarter Horse; Woody`ego Allena i Quentina Tarantino.


07.04-30.06.2017

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

.
SlavikonZapraszamy Państwa na wystawę plakatów inspirowanych mitologią słowiańską "Slavikon" Jest to część pracy dyplomowej, której zadaniem była promocja badań nad mitologią słowiańską oraz przybliżenie odbiorcom, zwłaszcza młodszemu pokoleniu, zagadnień z zakresu mitologii słowiańskiej. Autor prac - Dawid Malek jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych, projektantem graficznym, ilustratorem. Jego prace dotychczas można było oglądać m.in. na 23 Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Wystawie grafiki "Odbicie" w Katowicach, w publikacjach m.in.: FUSS magazine, Neewsweek.
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_


11-30.04.2017

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

.
Wystawa ZTN w sieci sztuki. Wystawa prac uczniów dąbrowskiego TZN

Wstęp wolny.
01-30.04.2017

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

.
Wystawa "Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza"

Zapraszamy do obejrzenia wystawy planszowej pt. "Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza", użyczonej przez Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu.
Wystawa składa się z 14 plansz, które przybliżają istotne wydarzenie z życia sławnego pisarza, a także jego najważniejsze dzieła, tj. "Ogniem i Mieczem", "Potop", "Pan Wołodyjowski", "Krzyżacy", czy "Quo vadis".

Wystawa będzie dostępna w Bibliotece Głównej do końca kwietnia.
W maju zapraszamy do podziwiania ekspozycji w filii nr 18 ( ul. Legionów Polskich 131a), natomiast w czerwcu w filii nr 5 (Al. J. Piłsudskiego 32).

Wystawę zorganizowano w ramach projektu "Popularni czytają!", dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp wolny.


26-27.04.2017

Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.

www.exposilesia.pl

.
Autobus Czerwony 2017 oraz SilesiaKOMUNIKACJA - SilesiaCOACHEXPO - MotoSerwis Expo - BIKEcity

Autobus Czerwony, projekt o historii transportu publicznego, o symbolicznej nazwie, przywołującej czasy, kiedy większość autobusów na naszych drogach była czerwona; tradycyjnie już także "ogórkowa" wycieczka :)

W związku ze zbliżającymi się SilesiaKomunikacja 2017 - Targami Transportu Publicznego, 26 i 27 kwietnia zapraszamy na kolejną edycję Autobus Czerwony.PL :)

Ponownie spotkamy się z miłośnikami autobusów, tramwajów i transportu publicznego na Expo Silesia w Sosnowcu, tradycyjnie też, będzie "ogórkowa" wycieczka, 26 kwietnia popołudniu zwiedzimy Giszowiec - osiedle ogród i Nikiszowiec - magiczne miejsce, a wieczorem usiądziemy w Cafe Byfyj, na wycieczkę trzeba się zapisać, wysyłając maila na adres autobusczerwonypl@gmail.com, wycieczka jest płatna 50zł/osoba dorosła i 25zł/dziecko do lat 16(w tym koszt kawy w Cafe Byfyj), zebrane w ten sposób fundusze pozwolą na wymianę silnika w niebieskiej Skodzie RTO ;)

Autobus Czerwony.PL 2017, Partnerzy Projektu:
KZK GOP - oficjalny profil, Expo Silesia, PKM Sosnowiec, Sosnowiec łączy, Beskidzki Ogórek, Watermelon reklama, Mr2rgb Reklamy LED, Polski Traker Bus, Urząd Promocji Turystyki "Walonia-Bruksela", Kazimierz Karasiewicz.

www.autobusczerwony.pl

SilesiaKOMUNIKACJA to dynamicznie rozwijające się i największe wiosenne wydarzenie dla branży w południowej Polsce. Dzięki połączeniu ekspozycji targowej z bogatym programem wydarzeń towarzyszących SilesiaKOMUNIKACJA stała się ugruntowaną platformą wymiany poglądów i doświadczeń na temat transportu publicznego. Targi od lat wspierają najważniejsze firmy przewozowe i instytucje branżowe z terenu województwa śląskiego.

W programie Targów m.in. znajduje się:

Zebranie Zarządu i Komisji Rozwoju Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego

Debata: "Centra Przesiadkowe w Aglomeracji Śląskiej - korzyści dla transportu publicznego" oraz "Gazomobilność i Elektromobilność na przykładzie doświadczeń Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej" organizowana przy współpracy z Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej w Gliwicach.

Konkurs wystawców o Medal Expo Silesia

Wystawa autobusów zabytkowych

Seminarium "SilesiaCOACHEXPO" dla transportu turystycznego organizowane przy współpracy ze Śląską Izbą Turystyki, w programie m.in.:

Bezpieczeństwo przewoźnika i turysty - stan techniczny samochodów autokarów, omówienie głównych przyczyn wypadków i zagrożeń drogowych -Wydział Ruchu Drogowego KWP w Katowicach

Procedura zgłaszania kontroli autokarów - Wydział Ruchu Drogowego KWP w Katowicach

Aktualne przepisy prawne regulujące czas pracy kierowców w kontekście organizacji imprez turystycznych - Wojewódzki Inspektora Transportu Drogowego w Katowicach

e-Booking - system rezerwacji odpraw granicznych, zasady, szczególne przypadki - Izba Administracji Skarbowej w Katowicach

Płaca minimalna kierowców autokarów podczas wykonywania międzynarodowych przewozów osób w wybranych krajach - Kancelaria Transportowa KOBEN


24.03-23.04.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Memy by Marta - wernisaż wystawy prac Marty Frej

Mem - według świata nauki jest to jednostka informacji kulturowej, zapisanej w mózgu. Jednak w dzisiejszych czasach słowo mem kojarzy się przede wszystkim z obrazkiem w internecie, niosącym ze sobą pewną treść lub przesłanie. Jest to forma sztuki w wirtualnym świecie, którą teraz będzie można podziwiać w świecie rzeczywistym, podczas wystawy Memy by Marta, ukazującej najpopularniejsze prace sławnej i lubianej ilustratorki - Marty Frej - w Galerii Sztuki PKZ od 24 marca do 23 kwietnia br.

Marta Frej - malarka, ilustratorka, animatorka kulturalna, prezeska Fundacji Kulturoholizm, mama Maćka, współzłożycielka Klubu Krytyki Politycznej w mieście Częstochowa, gdzie również przyszła na świat w 1973 r. Ukończyła ASP w Łodzi, by następnie objać stanowisko asystentki w pracowni rysunku i malarstwa prof M. Czajkowskiego na tej samej uczelni. Jest laureatką nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi- Nowackiej. Obecnie pracuje w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie.

Wystawa zostanie poprzedzona wernisażem oraz spotkaniem z autorką memów 24 marca o godzinie 17:00.
01-31.03.2017

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

.
"W cieniu jednostki. Kult Stalina na Górnym Śląsku
(1945-1956)"

Pierwszą z nich jest: W cieniu jednostki. Kult Stalina na Górnym Śląsku (1945-1956).

Celem, który postawili przed sobą autorzy wystawy, było ukazanie różnorodnych form oddziaływania na społeczeństwo regionu w celu zaszczepienia i ugruntowania powszechnego przekonania o roli i znaczeniu sowieckiego dyktatora. Kreacją jego wizerunku zajmowała się przede wszystkim zhierarchizowana partia, korzystająca z pomocy organizacji społecznych, administracji i środków masowego przekazu. Różnorodne formy bałwochwalczego kultu Stalina były propagowane od chwili wkroczenia na Górny Śląsk Armii Czerwonej. W następnych latach wkraczały one w kolejne sfery życia mieszkańców, by osiągnąć swe apogeum po śmierci tyrana w marcu 1953 r., kiedy podjęto decyzję o bezprecedensowej zmianie nazwy Katowic na Stalinogród.

Autorami ekspozycji są: dr Adam Dziuba i dr Bogusław Tracz (OBEP IPN Katowice) oraz Justyna Pawlas (Muzeum Historii Katowic), we współpracy z pracownikami Archiwum Państwowego w Katowicach.

Wystawa będzie dostępna do końca marca.

WSTĘP WOLNY


03.02-31.03.2017

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Andrzej Piecha - malarstwo, ciąg dalszy.

Andrzej Piecha urodził się 12 grudnia 1950 r. w Sosnowcu.
Do 30 roku życia był wyczynowym kolarzem.

Zafascynowany poezją i malarstwem, zaczął sam zgłębiać technikę tak skutecznie, że w 2001 roku został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Katowickiego.
Zasiadał tam w Sądzie Koleżeńskim. Za życia brał udział w 63 zbiorowych i 48 indywidualnych wystawach. Jego prace można było podziwiać nie tylko w kraju, ale również w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii. Uczestniczył w wielu prestiżowych plenerach, na które był regularnie zapraszany. Zmarł 11 stycznia 2013 roku. Po śmierci doczekał się, jak dotąd, trzech wystaw indywidualnych zorganizowanych przez przyjaciół zafascynowanych jego sztuką.

Wystawy te odbyły się:

kwiecień 2013 r. - Galeria "Kolor", Bytom
styczeń 2016 r. - Pałac Kultury Zagłębia, Dąbrowa Górnicza
kwiecień 2016 r. - Centrum Kultury, Wrocław-Zachód

WSTĘP WOLNY


01-30.03.2017

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

.
"Zachodźże czerwone słoneczko".
Wybory '89 w województwie katowickim

W 2014 r. w całym kraju obchodzono 25-lecie tamtych wydarzeń. Z tej okazji Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Katowicach przygotowało wystawę poświęconą wyborom do parlamentu w czerwcu 1989 r. Zaprezentowano na niej plakaty, liczne materiały ulotne, a przede wszystkim fotografie, przywołujące atmosferę owego "roku cudów", czasu, w którym Polacy zainicjowali demontaż systemu komunistycznego w Europie na wschód od Łaby.

Prezentowana wystawa składa się z dwudziestu fotoram, w których wg koncepcji graficznej Bogusława Nikonowicza zaprezentowano materiały propagandowe, afisze, plakaty i fotografie z okresu kampanii wyborczej i wyborów w 1989 r., pochodzące ze zbiorów: archiwum Dziennika Zachodniego, archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Archiwum Państwowego w Katowicach, archiwum Stowarzyszenia Pokolenie w Katowicach, Miejskiego Ośrodka Kultury - Galerii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum w Rybniku, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach oraz kolekcji Artura Kasprzykowskiego.

Wystawa będzie dostępna do 30 marca.


08-22.03.2017
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Kawiarnia PKZ, hol parter
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Portret kobiety - wystawa fotografii Beaty Orłowskiej

Beata Orłowska w swych fotografiach odkrywa różne oblicza kobiet. Ukazuje płeć piękną jako silną, zdeterminowaną, ale też delikatną, spokojną. Dzieła przepełnione są niezwykłą otoczką mistycyzmu i tajemniczości. W trakcie sesji autorka przenosi swoje modelki w świat marzeń, w którym mogą odejść od szarej codzienności i odkryć w sobie wewnętrzne piękno i wrażliwość. Beata Orłowska jest fotografem amatorem, który w wyjątkowy sposób tworzy atmosferę harmonii i równowagi.

Wernisaż odbędzie się w Kawiarni PKZ 8 marca o godz. 16:00. Wystawa następnie będzie prezentowana do 22 marca (Kawiarnia PKZ, hol parter).

WSTĘP WOLNY


17.02.-19.03.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
9 Międzynarodowe Biennale Miniatury - wernisaż wystawy

11 czerwca 2016 roku w Ośrodku Promocji Kultury w Częstochowie rozstrzygnięto konkurs 9 Międzynarodowego Biennale Miniatury, którego partnerem jest Pałac Kultury Zagłębia. Na dziewiątą edycję konkursu 325 autorów z całego świata nadesłało ogółem 887 prac. Komisja konkursowa postanowiła zakwalifikować na wystawę 277 prac,

Wystawa 9 Międzynarodowego Biennale Miniatury to gratka dla wszystkich miłośników sztuki. Podczas wystawy, która potrwa od 17 lutego do 19 marca br., będzie można zobaczyć prace autorów z każdego zakątka świata m.in.: Australii, Rumunii, Anglii, Tajwanu, Finlandii czy Serbii. To niezwykła okazja, by poznać różnorodne techniki tworzenia miniatur, które stanowią jedną z najcięższych form sztuki. W ramach wystawy planowane są warsztaty z grafiki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Odbędą się również warsztaty dla grup zorganizwanych pt.: Mała - wielka forma, przeznaczone dla przedszkoli. Zapraszamy wszystkich do Galerii PKZ od 17 lutego!

Więcej informacji na oficjalnej stronie konkursu

Wernisaż 17 lutego o godzinie 17:00

WSTĘP WOLNY


21-28.02.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Wystawa Cover awArts 2016

Wystawa Cover awArts 2016 - czyli najlepsze okładki albumów muzycznych ubiegłego roku od dziś do podziwiania w holu prowadzącym do Piwnicy Teatralnej (przy Galerii Sztuki PKZ). Wspomniana wystawa jest imprezą towarzyszącą nowemu cyklowi koncertów PIWNICA i potrwa do 28 lutego.

O Cover awArts:
W 2016 roku nadesłano ponad 200 propozycji, a internauci w drodze głosowania wybrali najlepsze 30 okładek. Osobne nagrody przyznaje także środowisko dziennikarzy muzycznych oraz projektantów graficznych. Cover awArts to wyjątkowa inicjatywa dwóch serwisów o projektowaniu dla muzyki: Decybeli Dizajnu oraz Okładki.net. Ich głównym zadaniem jest promocja polskich muzyków, dizajnerów i twórców, których prace zdobią okładki albumów muzycznych. Konkurs odbywa się od czterech lat, a z każdą edycją rośnie ilość zgłoszeń i głosujących. Wzrasta także zainteresowanie twórczością polskich projektantów i twórców muzycznych.


01-28.02.2017

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

.
Wystawa Malarstwo Henryki Orzeł i Jolanty Placzyńskiej

Po raz kolejny w dąbrowskiej książnicy będzie można podziwiać wystawę malarstwa Henryki Janiny Orzeł oraz Jolanty Placzyńskiej.

Ekspozycję malarstwa można oglądać od 1.02.2017 do 28.02.2017 w Galerii Klubowej oraz holu Biblioteki Głównej.

Wernisaż wystawy 9.02.2017 o godz. 17:00 w holu Biblioteki Głównej, oprawę muzyczną zapewnili Rafał Kozieł z Alicją Kulik.

Wstęp wolny.


10-18.02.2017

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Wystawa Afryka Nowaka

Unikalna w skali Polski i świata, trwająca 799 dni wyprawa. Podzielona na 24 etapy, w której wzięło udział ponad sto osób!! Zorganizowana dla upamiętnienia wybitnego polskiego podróżnika, Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem. Rowerem, pieszo, konno jak Kazimierz Nowak, po niemal 80 latach uczestnicy wyprawy powtórzyli tę samą trasę.

http://www.afrykanowaka.pl

WSTĘP WOLNY


13.01.-13.02.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Wystawa fotografii Jerzego Haca.
Kapliczki i krzyże przydrożne Istebna - Jaworzynka - Koniaków

Autorem zdjęć jest poeta, podróżnik i fotograf z Dąbrowy Górniczej - Jerzy Hac. Twórca znany m.in. z tomików poezji Moje obrazy w wierszach, Spotkania w przestrzeni, Wiersze i sentencje oraz pierwszego w historii albumu ziemi lubelskiej Piękno krzyży i kapliczek przydrożnych Nałęczowa i okolic. Beskidy znalazły wyjątkowe miejsce w sercu artysty. W tej wieloletniej przygodzie spotkałem serdeczność mieszkańców Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. (...) przekonałem się, jak bardzo ci ludzie przywiązani są do swojej ziemi i jak duże ma dla nich znaczenie. Z jaką troską dbają i pielęgnują rodzinne kapliczki i krzyże postawione z czystych i prostych rodzinnych intencji. Warto było poznać ten zakątek Beskidów - mówi Jerzy Hac.

Na wystawie, którą można oglądać do 13 lutego 2017 r., prezentowane jest 60 zdjęć z ponad 200, które autor wykonał w grudniu 2010 r. wędrując po Istebnej, Koniakowie i Jaworzynce. Każda fotografia opatrzona jest opisem historii danej kapliczki, figurki czy przydrożnego krzyża.

Celem wystawy jest popularyzacja małej architektury z terenu Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa oraz nawiązanie współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Promocji i Informacji Turystycznej w Istebnej.

WSTĘP WOLNY


29.01.2017 - godzina 07.00-18.00

Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.

www.exposilesia.pl

.
VI Zimowa Krajowa Wystawa Psów Rasowych

Zapraszamy serdecznie na VI Zimową Krajową Wystawę Psów Rasowych ExpoSilesia-DogShow (CWC) organizaowaną przez ZKwP O/Będzin
data wystawy: niedziela 29 stycznia 2017
SZCZEGÓLOWE INFORMACJĘ I OPŁATY NA STRONIE
http://www.zkwp.bedzin.pl/menu-wystawy/wystawy-aktualne


06.12.2016 - 11.01.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
"Agora" Średnia
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Wystawa Tradycje Piernikarskie na Śląsku

Od 6 grudnia do 11 stycznia w pałacowej Sali Agora, będzie można poznać historię i tajemnice tworzenia tradycyjnych śląskich pierników. Ekspozycja zatytułowana Śląskie tradycje piernikarskie zawierać będzie zabytkowe formy do pierników, starodawne naczynia oraz narzędzia do wyrobu tych kojarzących się ze świętami wypieków. Wiedzy na temat każdego eksponatu oraz samej historii piernikarstwa będzie można zasięgnąć ze specjalnych tablic informacyjnych. Wystawa ma na celu przybliżyć kulturowe korzenie regionu śląskiego oraz zachęcić do wznowienia tradycji pieczenia pierników, które niegdyś odbywało się w prawie każdym domu.

Słowo piernik wzięło się od starpolskiego pierny (ostry, mocno przyprawiony pieprzem, korzenny), które swój źródłosłów ma w niemieckim Pfeffer (pieprz). Pierniki zajmują istotne miejsce w spiściźnie kulturowej całego Śląska - od Świebodzina po Cieszyn. Śląskie piernikarstwo znajduje potwierdzenie źródłowe już w XIII w. Jako pierwsi wymienieni są w 1293 r. piernikarze ze Świdnicy (100 lat przed Toruniem!).

WSTĘP WOLNY


12.12.2016 - 03.01.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Wystawa Małgorzaty Lisiak "Z Prywatnego Albumu Zachwytów"

Ekspozycja czynna w godzinach pracy Galerii.

Małgorzata Lisiak - jest absolwentką Wydziału Architektury i Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach, oraz Studiów Podyplomowych Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej.

Prowadzi Pracownię Projektowania PRO-ARCH w Dąbrowie Górniczej, której jest właścicielką od jej założenia w 1990 roku. Posiada stałą kadrę fachowców, współpracujących z dużymi inwestorami krajowymi i zagranicznymi, a ich rzetelny oraz sumienny wysiłek stanowi powód do osobistej satysfakcji zawodowej.

Małgorzata traktuje fotografię jako istotna i uzupełniającą prywatne życie pasję. Pielęgnowana od lat, jest inspiracja prezentowanej wystawy, która zawiera wybór zdjęć pochodzących z licznych podróży i jest jednocześnie odzwierciedleniem osobistego zachwytu, często zadziwienia otaczającym światem.

Jest tez próbą podzielenia się poznanym.
 


aktualizacja: sobota, 29 kwiecień 2017.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.