-CO GDZIE KIEDY - WYSTAWY (TARGI)
* GDZIE SIĘ WYBRAĆ * KULTURA i NAUKA * KINO * SPORT i REKREACJA * RELIGIA
* STRONA GŁÓWNA * SPIS STRON * GALERIA MULTIMEDIALNA * NOWOŚCI NA STRONIE


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA

Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


|:
WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW
|:
WYSTAWY TRWAJĄCE
|:
TO JUŻ BYŁO

DĄBROWSKI JARMARK STAROCI

W każdą 3-cią niedzielę miesiąca w godzinach 6.00-12.00
PARK im. J.HALLERA
- Od strony Placu Wolności - DĄBROWA GÓRNICZA

_


WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vvCentrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Expo Silesia.


AKTUALNY KALENDARZ WYSTAWOWY

http://www.exposilesia.pl/kalendarz/pl/


12-14.12.2014
Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl


EXPOGołębie - Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych
najważniejsze spotkanie hodowców gołębi pocztowych

Zapraszamy na kolejną edycję Międzynarodowych Targów Gołębi Pocztowych, która odbędzie się 12 - 14 grudnia 2014 roku. Tradycyjnie, Targom towarzyszy 65. Ogólnopolska Wystawa Gołębi Pocztowych organizowana przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych. To prawdziwa gratka dla zwiedzających, którzy nie tylko szukają produktów i usług, ale chcą również zobaczyć najpiękniejsze okazy gołębi pocztowych.

Po raz kolejny targom towarzyszyć będzie spotkanie organizowane przez Centrum Zdrowia Gołębi VET-ANIMAL. "Nowe, mało znane i rzadko diagnozowane choroby wirusowe gołębi pocztowych" to wykład, który poprowadzi lek. wet. Mariusz Krawczyński, specjalista chorób drobiu i ptaków ozdobnych.


Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl
00.00.2014 - godzina 00.00_


WYSTAWY i EKSPOZYCJE TRWAJĄCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv09.10-23.12.2014

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

Wstęp wolny.

-
"ARCHEOLOGICZNA AUTOSTRADA"
Wykopaliska przy wielkich inwestycjach drogowych pod Krakowem
ZAGŁĘBIEWOOD FESTIVAL '2014Prezentowana wystawa opowiada o jednym z największych w historii polskiej archeologii przedsięwzięć badawczych, tj. o wykopaliskach, wyprzedzających budowę autostrad i realizację innych wielkich inwestycji drogowych w Polsce.

Przybliżamy w niej jeden z odcinków autostrady A-4, łączącej Kraków z Tarnowem, przebiegający przez obszary zaliczane do najintensywniej zasiedlonych terenów pradziejowej Europy. W latach 1997-2010, w bezpośredniej okolicy Krakowa prowadzone były zakrojone na wielką skalę badania archeologiczne. Przebadano tu 121 stanowisk ze śladami pradziejowego i nowożytnego osadnictwa. Najstarsze liczą blisko 15 tys. lat, a najmłodsze pochodzą z XIX w. Najciekawsze odkrycia przedstawiamy na wystawie w formie reportażu fotograficznego, zapraszając na swego rodzaju przejażdżkę autostradą tropem znalezisk archeologicznych. Przy najważniejszych proponujemy zatrzymać się dłużej i prześledzić ich drogę od momentu odkrycia w ziemi, poprzez prace zabezpieczające i konserwatorskie, aż po wyeksponowanie w gablocie. Finalnym etapem tej drogi są rekonstrukcje komputerowe i fotograficzne osób, biżuterii, broni, a także grobów, domów, studni i pieców garncarskich z czasów ich użytkowania przed wiekami i tysiącleciami. Wykopaliska archeologiczne, o których opowiada prezentowana wystawa, prowadził specjalnie powołany w tym celu Krakowski Zespół do Badań Autostrad sp.j. Zespół jest spółką jawną założoną w roku 1996.

Wernisaż 9.10.2014 godz. 17.00


25.10-23.12.2014

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

Wstęp wolny.

-
"NASZE SPOTKANIA Z JANEM PAWŁEM II",,Nasze spotkania z Janem Pawłem II" to jedna z największych w Polsce ekspozycji poświęconych Św. Janowi Pawłowi II. Mottem wydarzenia jest słowo ,,spotkanie". Wystawa jest opowieścią o relacjach z ludźmi wielkiej Osobowości naszych czasów: Człowieka - Karola Wojtyły, Świętego - Jana Pawła II, duszpasterza, pedagoga oraz filozofa, poety, dramaturga, pierwszego papieża jeżdżącego na nartach, uprawiającego wspinaczkę górską, pływającego kajakiem.

Podczas wszystkich podróży zagranicznych Papież - Polak przebył ponad 1 650 900 km, co odpowiada ponad 30-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i trzykrotnej odległości między Ziemią a Księżycem, wychodząc na spotkanie milionom wiernych. Wystawa przypomina fizyczne, duchowe i intelektualne spotkania z Karolem Wojtyłą. Spotkania, które przyczyniły się do zmian mentalnych, przemian politycznych, wpłynęły na myśl filozoficzną, zmieniły światopogląd wielu osób na całym świecie, stały się również inspiracją artystyczną. Ekspozycja ukazuje poprzez fotografie, pamiątki i świadectwa ze spotkań z Ojcem Świętym wielki autorytet Jana Pawła II. Zobaczymy m.in.: osobiste pamiątki wypożyczone z Centrum Jana Pawła II ,,Nie lękajcie się" w Krakowie; kilkadziesiąt fotografii Papieża autorstwa Zdzisława Sowińskiego pod wspólnym tytułem ,,Spotkanie z Janem Pawłem II"; kilkaset zdjęć osobistego fotografa Papieża - Arturo Mari, wypożyczonych od kolekcjonera z Dąbrowy Górniczej Tomasza Grabiwody; wystawę fotografii ,,Pielgrzymki do tej Ziemi" z Niepołomic, portrety Ojca Świętego wykonane przez malarza z Zagłębia Zbigniewa Krasonia; fotografie i pamiątki z Koronacji Figury Matki Boskiej i Dzieciątka Jezus w Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (koronacji tej dokonywał Karol Wojtyła w 1968 roku); stoisko prezentujące Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II z Częstochowy, w którym znajduje się największa na świecie kolekcja monet i medali poświęconych Papieżowi (właścicielem kolekcji i dyrektorem Muzeum jest Krzysztof Witkowski) oraz wiele innych cennych eksponatów.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy świadectwem ze swoich spotkań z Ojcem Świętym podzielą się: Dorota Abdelmoula - koordynator ds. kontaktów międzynarodowych Sekretariatu Generalnego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 oraz reżyser, operator filmowy, fotograf - Zdzisław Sowiński. Na wernisażu nie zabraknie oczywiście ,,papieskich kremówek".

Wernisaż 25.10.2014 godz. 17.00
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_


03-30.11.2014

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

.
Wystawa "Manggha"
ZAGŁĘBIEWOOD FESTIVAL '2014

Wystawa została udostępniona przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej w Krakowie. Ekspozycja prezentować będzie m.in. furoshiki (japońskie chusty służące do tradycyjnego pakowania prezentów i przenoszenia przedmiotów), utensylia do japońskiej ceremonii herbacianej oraz akcesoria kobiece: wachlarze itp.

Częścią ekspozycji będzie ponadto grafika cyfrowa Kuby Woynarowskiego poświęcona jednemu z najsłynniejszych polskich kolekcjonerów sztuki japońskiej - Feliksowi "Manggha" Jasieńskiemu. Zbiór 40 wielkoformatowych ilustracji wzbogacony jest o fragmenty pisanych ostrym piórem tekstów głównego bohatera.

Na wystawie będzie można zobaczyć także fotografie Ze'eva Aleksandrowicza. Ekspozycja "Nasz człowiek w Japonii" to zdjęcia dokumentujące podróż Aleksandrowicza do Japonii w 1934 r. Jest to interesujący zapis zderzenia Zachodu ze Wschodem, spotkania odmiennych kultur i innych ludzi. Ów zapis nieistniejącego już dzisiaj świata to o wiele więcej, niż tylko bardzo dobre zdjęcia europejskiego turysty, który odbył podróż po Japonii.

Dopełnieniem wystawy są plakaty z działalności Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Ekspozycję można oglądać do 30 listopada w Galerii Klubowej i holu Biblioteki Głównej.

Wernisaż wystawy "Manggha" odbył się 3 listopada 2014 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej ul. T. Kościuszki 25.

Wystawa organizowana jest w ramach trzeciej edycji festiwalu kultury ZagłębieWood. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia i Muzeum Miejskie "Sztygarka" przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Dział Marketingu MBP


01-31.10.2014

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

.
Wystawa fotografii 3D - "W stronę słońca"
ZAGŁĘBIEWOOD FESTIVAL '2014

Eksponowane prace są wynikiem podróży Jacka Gniewka i Michała Grzywacza, pasjonatów fotografii stereoskopowej, w akwen morza śródziemnego. Fotografie powstały m.in. w Grecji, Turcji, na Wyspach Kanaryjskich, w Egipcie, na Sardynii i na Korsyce.

Prezentowane na wystawie fotografie to zdjęcia wykonane techniką anaglifu. Anaglif to jeden z typów fotografii stereoskopowej, dający złudzenie trójwymiaru podczas oglądania prac za pomocą specjalnych, czerwono-cyjanowych okularów. Sporządzenie fotografii anaglifowej polega na nałożeniu na siebie dwóch zdjęć, wykonanych z lekkim poziomym przesunięciem, odpowiadającym obrazom dla lewego i prawego oka. Odważne stosowanie niełatwej techniki trójwymiarowej oraz duży format prac potęgują odbiór obrazu poprzez pozorną, iluzoryczną głębię przestrzeni. Wystawa została wypożyczona przez Agencję - Strefa 3D z Trzebini.

Jacek Gniewek (ur. 1961 r.) - Prowadzi rodzinne studio fotograficzne w Trzebini założone w 1959r. przez swojego ojca. Fotografia trójwymiarowa stała się jego hobby, któremu poświęca najwięcej wolnego czasu.
Michał Grzywacz (ur. 1972 r.) - Absolwent PLSP w Krakowie. Prywatnie właściciel Agencji Koncertowej LUXART

WERNISAŻ: 01.10.2014 - godz. 17.00


11.09-12.10.2014

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
Patrimonium et oeconomia
wystawa czasowa

Ekspozycja czasowa przedstawiająca kolekcje akcji i papierów wartościowych z XIX i XX wieku ze zbiorów Pana Krzysztofa Stachowicza.

W jej skład wchodzą akcje przedsiębiorstw i zakładów z terenu Polski: Zagłębia i Śląska, jak również świata.


06.09-09.10.2014

C.H. Europa Centralna
GLIOWICE-
Zobacz największego na świecie Titanica z klocków LEGO

Największa w Polsce Wystawa Budowli z Klocków LEGO tym razem zaskoczy makietą
11-metrowego Titanica, zbudowanego z ponad 500 000 klocków LEGO.
To będzie gratka nie tyko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Od 6 września do 19 października w Gliwicach, w C.H. Europa Centralna można oglądać wyjątkową wystawę budowli z klocków Lego.

Niespotykane makiety
Główną ideą powstania wystawy jest zaprezentowanie budowli i makiet o niespotykanej formie i wielkości, których w codziennych, domowych warunkach nie udałoby się stworzyć. Zobaczymy zatem konstrukcje sięgające do 3 metrów wysokości oraz takie, które składają się ze 500 tys. elementów czy zajmują kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni. Cała ekspozycja składać się będzie z kilku milionów klocków i zajmować 1000 metrów kwadratowych.

Budowanie z klocków jest obecnie dla wielu osób jedną z najbardziej popularnych form rozrywki. Klocki cieszą się niezwykle dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Możliwości budowania, jakie dają klocki, są właściwie nieograniczone. Ograniczenia te występują jedynie w warunkach domowych, gdzie ilość miejsca, czas i finanse nie pozwalają tworzyć budowli na wielką skalę. Główną ideą powstania wystawy jest chęć stworzenia budowli o formie i wielkości niewystępującej w codziennych warunkach. Wystawa stworzy dla rzeszy fanów Lego niepowtarzalną okazję do puszczenia wodzy fantazji - tłumaczy Rafał Szymański, organizator wystawy.
Zabawa i edukacja
Wystawa łączy zabawę i edukację. Eksponaty będą prezentowały postacie, miejsca, a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne - zarówno zabytkowe jak i współczesne. Takie zestawienie pozwala i to nie tylko najmłodszym zwiedzającym na poszerzenie wiedzy z zakresu chociażby historii, geografii, architektury.

To trzeba zobaczyć
Jedną z wielu pereł Wystawy jest makieta LEGO City o wielkości 25 m2 z częścią mieszkalną i lotniskiem. Niezapomniane wrażenia zapewnią makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO, ogromne lotnisko i stacja kosmiczna. Hitem wystawy jest makieta Stadionu Narodowego czy Pałacu Kultyry. Pojawi się sporo budowli unikatowych, takich jak mistrz Yoda z Gwiezdnych Wojen, budynek Opery w Sydney czy Taj Mahal. Wyjątkowym dodatkiem będą także budowle autorskie, m.in. bitwa morska pod Oliwą czy scena bombardowania katedry z gry Warhammer 40000. Na wystawie coś dla siebie znajdą także miłośnicy nowoczesnych technologii. Wśród eksponatów pojawi się bowiem seria zaprogramowanych robotów, które będą reagowały np. na ruch oraz seria LEGO Technics.

Premierowe budowle
Prezentowana ekspozycja stale się powiększa, cały czas projektujemy i tworzymy z klocków nowe budowle. W Gliwicach po raz pierwszy będzie można zobaczyć między innymi:
Titanic - Największą atrakcją będzie zapewne zbudowany z ponad pół miliona klocków TYTANIC. Zbudowana w skali 1:25 budowla będzie mieć 11 metrów długości i blisko 3 metry wysokości. Makieta Titanica powstała z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów,a zwiedzający oprócz podziwiania bryły statku, będą mieli również okazję zajrzenia do jego wnętrza.

Część kompleksu starożytnego FORUM ROMANUM - replika nieistniejącej już rzymskiej świątyni z 81 roku n.e., wzniesionej na cześć cesarza Wespazjana w zachodniej części Forum Romanum, która swoją premierę miała podczas wystawy w Łodzi, została uzupełniona o kolejne, sąsiadujące z nią budowle: Łuk Septymiusza Serwera, Świątynię Pokoju oraz Rostrę. Cała makieta zajmuje około 5 metrów kwadratowych.
MOZAIKI wykonane z klocków Lego przedstawiające znane postacie, a wśród nich między innymi Marilyn Monroe, Jim Morrison, Boba Marleya, Lech Wałęsa i Barack Obama.
Nasza odpowiedź na LEGO Great Ball Contrapation - makieta KULKI. Inne tego rodzaju makiety występujące na świecie są opisywane jako makiety o których nikt nie potrafi opowiedzieć po co są. I tak naprawdę nikt nie próbuje. Samemu trzeba zobaczyć na ile sposobów niewielkie kulki mogą być transportowane za pomocą wind, wież, równi pochyłych czy innych specjalnie zaprojektowanych do tego celu mechanizmów.
SZPITAL - obok dotychczasowej makiety Straży Pożarnej najmłodsi znajdą nową makietę tematyczna mianowicie - szpital.
ATAK HORD - replika średniowiecznego miasta portowego atakowanego przez hordy barbarzyńców. Makieta przedstawia oblężenie zamku smoka oblężonego przez hordy barbarzyńców oraz codzienne życie oblężonego miasta. Znajduje się na niej ponad 3500 minifigurek, rycerzy, mieszczan, kupców, żeglarzy oraz około 350 stworzeń od trzody chlewnej, przez konie do smoków. A ponadto niezliczona ilość uzbrojenia z wieloma typami maszyn oblężniczych. Dwa statki handlowe. przypływające do portu. Katedra, kilkadziesiąt kamienic, targ portowy, targ magiczny, rzeka miejska, plac musztry, baszty, bramy (morska i lądowa), młyn. Ponieważ trudno jest opisać ogrom i szczegółowość jedynie zobaczenie jej na żywo może zagwarantować pełnię satysfakcji.
Muminki - Makieta przedstawiającą scenę z życia Muminków - bohaterów książek Tove Jansson oraz licznych ekranizacji. Zobaczymy zatem Muminka, Migotkę, Tatę Muminka, Mamę Muminka, Małą Mi, Paszczaka, Ryjka, Bobka, Włóczykija, Topika i Topcię oraz Bukę i Hatifnatów.

Interaktywne eksponaty
Efektownym uzupełnieniem całości będą mechanizmy aktywizujące widzów. Makiety są wyposażone w sterowane oświetlenie i mechanizmy umożliwiające samodzielne uruchamianie eksponatów.

Zestawy
I. ZESTAWY SERYJNE LEGO:
1. Lego City - największa makieta
2. Star Wars - łącznie 7 makiet
3. Monster Fighters
4. Duplo (Farma, Zoo, miasto)
5. Technic - ruchome, zmechanizowane zabawki (łącznie kilkanaście pojazdów)
7. Friends
8. Architektura - Ciekawe budowle świata (makieta edukacyjna)
9. Mindstorm EV3 - roboty sterowane komputerowo (kilka gablot interaktywnych)
10. Londyn - stare kamienice oraz makieta Tower Bridge
11. Galaxy
12. Elementy Lord of the Ring i Hobbit
13. Zamki i królowie
14. Piraci
15. Zimowy świat unikatowa seria
16. Dziki Zachód
17. Dino
18. Ninjago
19. Chima
20. Harry Potter

II. MAKIETY AUTORSKIE
1. Stadion Narodowy
2. Warhammer 40K "Atak pancerny na katedrę" - według wielu najwspanialsza budowla na wystawie
3. Zamek smoków - fantastyczna budowla zamku z klocków o wysokości 1,6 m
4. Katedra neogotycka
5. Zamek renesansowy
6. Bitwa Oliwska
7. Makieta lotniska
8. Makieta bitwy pancernej z okresu II wojny światowej
9. Stacja kosmiczna
10. Straż Pożarna - jedna z większych kreacji przedstawiająca sceny z udziałem Straży Pożarnej.
11. Duża kopia statku powietrznego Titow z gry Star Trek
12. Model samochodu Syrena
13. Ursus C-330 - budowla wielokrotnie nagradzana na forum dorosłych fanów klocków Lego
14. Pałac Kultury i Nauki
15. Indiana Jones
16. Boeing 767 - kopia samolotu pilotowanego przez słynnego Kapitana Wronę
17. Mozaiki - portrety znanych osób zbudowane z klocków: Marilyn Monroe, Lech Wałęsa, Jim Morrison, Bob Marley i Barack Obama
18. Świątynia Wespazjana
19. Świątynia Pokoju
20. Łuk Septymiusza Serwera
21. Rostra

III. BUDOWLE UNIKATOWE
1. Mistrz Yoda
2.Opera w Sydney
3.Statua Wolności
4.Wieża Eiffla
3. R2D2
4. Taj Mahal
5. Statek żaglowy
6. Sokół Millenium
7. Prom kosmiczny
8. VW Garbus
9. X-Wing

Bilety
Otwarcie wystawy odbędzie się 6 września o godzinie 10:00. Wystawa będzie czynna codziennie w godzinach otwarcia CH Europa Centralna. Bilety wstępu będzie można zakupić w następujących cenach:
Dzieci do wzrostu 95 cm wejście bezpłatne.
Poniedziałek-piątek:
10:00 - 14:00 cena 9 zł / osoba;
14:00 - 20:00 cena 12 zł / osoba;
20:00 - 21:00 cena 8 zł / osoba
sobota - niedziela: cena 12 zł / osoba.

BILETY RODZINNE: min. 4 osoby ( w tym max 2 osoby dorosłe) cena 9 zł / osoba
GRUPY ZORGANIZOWANE (szkoły, przedszkola, inne)

Sugerujemy wejście w godz. 10.00 - 14.00 cena 9 zł osoba. Na każde rozpoczęte 10 osób - 1 opiekun wejście gratis.
Serdecznie zapraszamy!


01-30.09.2014

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

.
"Miasta Górnego Śląska i Zagłębia 1939-1945 r."
Wystawa Archiwum Państwowego w Katowicach

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza na wystawę, której celem jest pokazanie II wojny światowej w całej złożoności życia codziennego za pomocą materiałów ikonograficznych dotyczących II wojny światowej i znajdujących się w zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach. Zbiór ikonograficzny i dokumentowy jest zapewne najbogatszym tego typu w Polsce. Zdjęcia pokazują różnorodność codzienności okupacyjnej w miastach.

Ekspozycja składa się z dwóch części: pierwsza ogólna traktująca problemowo zagadnienia oraz część druga, gdzie zaprezentowane zostaną poszczególne miasta (Katowice, Chorzów, Gliwice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Bielsko, Cieszyn, Pszczyna, Rybnik, Chrzanów, Olkusz, Sosnowiec, Będzin i Żywiec).
Wystawę można oglądać od 1 do 30 września 2014 r. w dąbrowskiej Bibliotece Głównej (ul. Kościuszki 25).

Serdecznie zapraszamy!


01-30.09.2014

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
"Żołnierze Wyklęci" - ANTYKOMUNISTYCZNE PODZIEMIE ZBROJNE PO 1944 ROKU
czasowa wystawa planszowa Instytutu Pamięci Narodowej

Wystawa pokazuje istnienie konspiracji antykomunistycznej w latach 1944 - 1956, będącej aktem desperackiego protestu przeciwko rządom narzuconym przez sowiecką machinę wojenną. Przywołuje imiona żołnierzy z antykomunistycznego zbrojnego podziemia, którzy zginęli w walce "z nieludzką władzą" - mordowanych podczas tortur, wieszanych w publicznych egzekucjach, skazywanych na katorżniczą śmierć w sowieckich łagrach i polskich więzieniach. Wśród bohaterów tamtych czasów znaleźli się również polegli w walce oraz nieliczna garstka tych, którym zamieniono wyrok śmierci na długoletnie więzienie, i jeszcze mniejsza ilość tych - "szczęśliwców" - których objęła amnestia i udało się im w 1956 roku wyjść na wolność.

Ekspozycja omawia następujące tematy:

- Armia Krajowa na kresach południowo-wschodnich i Nowogródczyźnie po lipcu 1944 roku

- Dokumenty i zdjęcia działaczy Narodowych Sił Zbrojnych (utworzonych we wrześniu 1942 roku
z kilkunastu różnych organizacji wywodzących się z ruchu narodowego), jednej z najbardziej znanych organizacji konspiracyjnych okresu wojennego i powojennego, oraz kilku innych, ideowo im pokrewnych

- Konspiracyjne Wojsko Polskie - organizację utworzoną po rozwiązaniu Armii Krajowej, działającą
w centralnej i zachodniej Polsce (kwiecień 1945 - czerwiec 1946 - działalność w podziemiu do 1954)

- V i VI Brygada Wileńska Armii Krajowej ("Brygada Śmierci") w latach 1944 - 1952 - jedna
z najbitniejszych oddziałów partyzanckich Wileńskiego Okręgu AK

- Działalność lokalnych organizacji antysowieckich i antykomunistycznych (po-AK-owskich)

- Postaci przywódców, których żołnierze skutecznie paraliżowali działalność "władzy ludowej", zwycięsko walczyli z grupami operacyjnymi NKWD, UB i KBW

- Działacze Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) - jednej z największych powojennych organizacji antykomunistycznych

- Armia Krajowa na Wileńszczyźnie po lipcu 1944

- Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość (WiN) - największa ogólnopolska organizacja niepodległościowa działająca w konspiracji w latach 1945 - 1947, powołana w Warszawie po rozwiązaniu Delegatury Sił Zbrojnych 2 września 1945 roku


24.06-30.07.2014

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
"Etiopia w Dąbrowie Górniczej"
Wystawa fotograficzna autorstwa Uli Kordeusz, Mariusza Wasiaka, Janusza Kafarskiego, Tomasza Przychodzienia, Romana Rojka

Konsul Honorowy Demokratycznej Republiki Etiopii w Polsce dr Roman Rojek
Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza
Dyrektor Muzeum Miejskiego "Sztygarka" Arkadiusz Rybak
i kustosz Działu Etnograficzno-Podróżniczego Grzegorz Kuśpiel

zapraszają Państwa w dniu 24 czerwca 2014 o godz. 17.00

na "Dzień Etiopski w Dąbrowie Górniczej"

W programie:

* 17.00 - wernisaż wystaw fotograficznych autorstwa Uli Kordeusz, Mariusza Wasiaka, Janusza Kafarskiego, Tomasza Przychodzienia, Romana Rojka

degustacja kuchni etiopskiej

* 18.00 - Mariusz Wasiak, "W poszukiwaniu zaginionej Arki przez Góry Semien. Etiopia. Afryka" - wykład z cyklu "Wyprawy na krańce Ziemi."

Bogactwo historii, koloryt przyrody oraz ogromne zróżnicowanie społeczne czynią z Etiopii nieodkryty skarb w globalnym podróżniczym świecie. Również wciąż żywa legenda o zaginionej Arce Przymierza czyni z każdego podróżnika przybywającego do Etiopii potencjalnego Indiany Jones'a.

Wystawa prezentuje fotografie gór Semien, wodospadów Nilu Błękitnego Tis Yssat, kurortu cesarza Haile Selassie - Bahir-Dahr, Jeziora Tana oraz przedstawicieli plemion doliny rzeki Omo, Arbore, Hamerów, Mursi i Karo autorstwa Urszuli Kordeusz, Janusza Kafarskiego, Tomasza Przychodzienia, Romana Rojka oraz Mariusza Wasiaka.

Grzegorz Kuśpiel


Patronaty wystawy:
"W poszukiwaniu zaginionej Arki przez Góry Semien"

Józef Matysiak Starosta Rawski
dr Roman Rojek Konsul Honorowy Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii
John Abraham Godson Poseł na Sejm RP
Zbigniew Podraza Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza


Patronaty medialne: Poznaj Świat ; Instytut Afrykański ; TVP Łódź ; TVP Katowice ; Dziennik Łódzki ; Globtroter.pl ; Radio Katowice


10.06-11.07.2014

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria "BEZ PODZIAŁU"
budynek dawnej szkoły muzycznej
ul. Wojska Polskiego 52, I piętro
DĄBROWA GÓRNICZAPałac Kultury Zagłębia (PKZ)

www.palac.art.pl

Wstęp wolny.

.
Wystawa prac Joanny Knapek pt."Skrawki rzeczywistości".

Joanna KNAPEK, artystka urodzona w Katowicach. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, specjalność: formy użytkowe, Policealnego Studium Fotograficznego w Katowicach, Uniwersytet Śląski Wydział Artystyczny, kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych - specjalność malarstwo sztalugowe, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, kierunek architektura wnętrz.

Obecnie uczęszcza na studia doktoranckie w zakresie sztuk pięknych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, filia w Cieszynie. Na jej koncie znajduja się wystawy indywidualne i zbiorowe m.in.: Katowice, Bielsko-Biała, Cieszyn, Żory, Kraków, Gorlitz, Bohum. Prowadzi Pracownię Plastyczną Akcent - zajęcia z zakresu plastyki i ceramiki dla dzieci i młodzieży. Związana z Grupą Artystyczną okręgu śląskiego Niezwyczajni, współpracuje z Fundacją Galeria Hyperion. Uczestniczy w wielu akcjach kulturalnych w rejonie Katowic: Noc Muzeów, Industriada, Absurdalia. W swoich działaniach artystycznych dzieli się refleksją nad aspektami codzienności postrzeganymi na skutek własnych doświadczeń i emocji, zatrzymanymi w najlepiej dobranym medium.

Uprawia różnorodne formy wypowiedzi twórczej: malarstwo sztalugowe, naścienne, rysunek, ceramikę artystyczną i fotografię.

Skrawki rzeczywistości, które w życiu każdego układają się w swoiste kilimy codzienności, fascynują Artystkę i zachwycają w swojej czasem bardzo tajemniczej rzeczywistości. To właśnie te skrawki codzienności, trochę przewrotnie wyławiając, układa w obrazy lub inne zapisy w swojej twórczości.Te malutkie aspekty realności stają się podmiotem i w swoich pracach autorka nadaje im nową rangę, nowe znaczenie. Skrawki rzeczywistości niezmiennie przenikają się z otaczającą realnością.

Wernisaż odbył się 10.06.2013 - godz. 19.00


26.06-10.07.2014

Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

-
Wystawa fotografii - Jakub Sobczyk "Q'bot"

Jakub Sobczyk "Q'bot"

Lightpainter z wieloletnim stażem, grafik z wykształcenia oraz zawodu,
wielbiciel dobrze uwarzonej zupy chmielowej. Od lat wczesnej młodości nie
rozstaje się z aparatem ani na krok, uwieczniając interesujące elementy
krajobrazu, architektury i przyrody. Obecnie skupia swoją uwagę na
fotografii nocnej oraz otworkowej, równocześnie nie odmawiając sobie
eksperymentów z video oraz wizualizacją.

wernisaż 26.06.2014/ godz. 19.00

RoyalBand

początkowo był to big band, który został stworzony na
początku roku 2010 przez grupkę przyjaciół, z Romanem Hylą na czele.
Najpierw jako Big Band absolwentów PSM w Będzinie, później jako
niezależny zespół. I w takiej formie trwał przez 3 lata,
koncertując m.in. w Katowicach, Dąbrowie, Sosnowcu i Będzinie.
Następnie po kilku miesięcznej przerwie został reaktywowany w 2013 jako
jazzowy zespół kameralny, z nowymi siłami, przemyśleniami, bogatsi o
doświadczenie z dotychczasowej działalności.


15.05-30.06.2014

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
"wórcy kultury śląskiej"
i "Portrety twórców - tajemnice pracowni"

"Twórcy kultury śląskiej"

Kultura śląska to specyficzny tygiel, w którym, historycznie rzecz ujmując, mieszają się: kultura niemiecka, czeska i polska. Czas powojenny również odcisnął na niej swoje piętno. Tak więc wielokulturowość to charakterystyczna jej cecha - to jej bogactwo. Można by powiedzieć, że europejskość śląskiej kultury jest niezaprzeczalna. Dla reszty Polski był to zawsze kłopot. Woleli nas postrzegać tylko przez kulturę ludową, robotniczą - krupniok i piwo. Na szczęście zarówno kultura robotnicza jak i ta tzw. wysoka rozwijały się na Śląsku bardzo dobrze. Po prostu kultura i sztuka łączą ludzi. Odnajdują w ten sposób nie tylko pasję, ale również klucz porozumienia. Dzięki temu, że powstało miejsce, w którym ludzie kultury (twórcy i miłośnicy sztuki) mogą się ze sobą spotykać, dyskutować, tworzyć - Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim - narodził się pomysł powołania do życia galerii portretu współczesnych jej twórców. Jest to dopiero początek kolekcji, pierwszy krok. To też próba przekonania wielu osób, że nie tylko materią żyje człowiek, ale również wartościami duchowymi - dzięki twórcom nasze życie staje się bogatsze, piękniejsze i głębsze.

Krzysztof Miller

Autorzy fotografii: Krzysztof Miller i Marek Wesołowski, z wielkim szacunkiem, ale też bardzo subiektywnie, sportretowali przedstawianych artystów. Różnorodność osobowości, temperamentu i profesji była kluczem do "stworzenia" portretu, a inspiracją również pałacowe wnętrza Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, wypełnione światłem słonecznym, pełne radości i dobrej energii. "Wartością dodaną" stały się niewątpliwie długie rozmowy z portretowanymi osobami. Ze splotu tych okoliczności wyłaniały się niebanalne obrazy, niebanalnych postaci. Efekty tej pracy można właśnie zobaczyć na wystawie pt: "Twórcy kultury śląskiej".

Krzysztof Miller

"PORTRETY TWÓRCÓW - TAJEMNICE PRACOWNI"

Praca, którą realizuję od 2007 roku, inspirowana jest projektem albumu pod tytułem "Wśród śląskich plastyków", stworzonego w latach 60. XX wieku przez Annę Chojnacką, rozmowami z Andrzejem Koniakowskim oraz własnymi przemyśleniami.

Na wystawie prezentuję sylwetki artystów plastyków województwa śląskiego. Elementem spójnym projektu jest ich twórczość, ale pokazana przez pryzmat spotkań
w pracowniach.

Pracownia artysty to miejsce szczególne, nigdzie indziej dzieło nie jest bowiem tak mocno związane ze swoim twórcą, jak właśnie w atelier. Praca plastyczna, eksponowana na wystawie lub w galerii, zostaje jakby wypreparowana z naturalnego otoczenia. Zyskuje wprawdzie byt autonomiczny, traci jednak związek z autorem i miejscem jego pracy. Ekspozycja ma mieć charakter dokumentu, który pozwoli stworzyć portret środowiska plastyków śląskich w zupełnie innym, niż "oficjalny", wymiarze.

Krzysztof Miller - absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1980 r.). Operator filmowy i fotograf. Autor zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych, programów telewizyjnych. Współpracuje z Telewizją Polską, Arte, ZDF, Canal+. Członek Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Związku Polskich Artystów Fotografików.

Marek Wesołowski - od 2010 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Właściciel firmy Virtual Studio, zawodowo zajmujący się fotografią i projektami graficznymi, wielokrotnie przedstawiający swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą. Jego prace są wyrazem ciągłych poszukiwań twórczych.

Arkadiusz Ławrywianiec - urodził się 19.01.1967 roku w Opolu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w tym mieście. Fotografią zajmuje się od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. Od 1994 r. pracuje w "Dzienniku Zachodnim" jako fotoreporter. Od 2009 r. uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 r. jest członkiem ZPAF-u, poza tym autorem i współautorem wystaw w Katowicach, Krakowie, Tychach, Cieszynie, Kłodzku, Warszawie, Sosnowcu, Saint-Etienne, Kolonii. W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, otrzymał także Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice.

Wernisaż
15.05.2014 - godz. 17.00


10.04.2014 - 15.06.2014

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

www.grupajanowska.pl

-
Wystawa - "Grupa Janowska"

Grupa Janowska artystyczny fenomen. W Grupie Janowskiej tworzyli i nadal tworzą nietuzinkowi pasjonaci o niebywałej motywacji i zacięciu do malarstwa i innych form tej sztuki, miłujący swoją pasję, którzy widzą piękno swojej małej i dużej ojczyzny i chcą je przenieść na płótno swoich obrazów uzupełniając innymi dowolnymi tematami. Dzisiaj ich obrazy są rarytasami w kolekcjach dzieł malarstwa nieprofesjonalnego. Upływający czas, naturalny postęp wywiera jednak powszechnie swoje piętno, dotyczy to również wszelkiej twórczość artystycznej. Powszechna edukacja, większa świadomość, nabierają globalnego wymiaru a skażone wścibską cywilizacją i konsumpcjonizmem postrzeganie i odczucia mu towarzyszące mają potężny wpływ na społeczeństwo. Nie omija to również członków grupy, co jednak nie obniża poziomu artystycznego twórców. Są uznawani i doceniani przez licznie przyznawane nagrody, wyróżnienia, a co najważniejsze i czego pominąć nie wolno poprzez powszechny podziw i akceptację. Tworzą grupę wzajemnie rozumiejących się pasjonatów, którzy czują się dobrze w swoim towarzystwie i po prostu się lubią, a to jest niezmiernie ważne we wspólnym artystycznym działaniu i tak to trwa od 68 lat.


10.04.2014 - 31.05.2014

Pałac Mieroszewskich

BĘDZIN-
Wystawa z okazji kanonizacji Jana Pawła II

"Jan Paweł II Pielgrzym" to temat wystawy przygotowanej z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II, która odbędzie się w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie w dniach 10 kwietnia - 31 maja 2014 r.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 kwietnia o godzinie 16.30 i uświetni go występ chóru Sarmatia Ars Bendzinensis pod dyrekcja Marka Piotrowskiego.

WSTĘP WOLNY


07-29.05.2014

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

Biblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

.
"Supergrafo" w biblioteceZapraszamy na wystawę grafik uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej, którą można oglądać w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25) do 29 maja.

Eksponowane prace są przekrojem, a zarazem małym wycinkiem osiągnięć uczniów z ostatnich kilkunastu lat. Większość grafik to fragmenty zestawów stanowiących prace dyplomowe, a ich autorami są obecnie studenci wyższych uczelni artystycznych.
Grafiki są zróżnicowane pod względem zastosowanych technik i rozwiązań formalnych. Można odnaleźć tutaj interpretacje utworów literackich, filmowych czy muzycznych, twórczo przełożone na język kreski i plamy, tudzież innych śladów, które są na wyposażeniu warsztatu grafika.
Prezentowane prace zostały wykonane w pracowni technik graficznych, gdzie kształcą się zarówno gimnazjaliści, jaki i licealiści, realizując swoje prace w zakresie grafiki artystycznej. Uczniowie doskonalą ponadto swoje umiejętności w technice: monotypii, linorytu, suchej igły, akwaforty, akwatinty, litografii.


17-18.05.2014
Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZEWspółrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl

-
AUTO MOTO SHOW 2014

Targi Motoryzacyjne

AUTO MOTO SHOW 2014

I MIĘDZYNARODOWY NOCNY ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH

W sobotę 17 maja już od godz. 15:00 na terenie Expo Silesia zaczną się pojawiać prawdziwe cuda dawnej motoryzacji. To uczestnicy I Międzynarodowego Nocnego Zlotu Pojazdów Zabytkowych będą się szykować do nocnego rajdu. Komandor Zlotu Ryszard Czerwiński szacuje, że w imprezie może wziąć udział nawet 100 pojazdów.

Załogi wszystkich samochodów otrzymają darmowy rodzinny bilet na Auto Moto Show. Czyli rodzice z dziećmi będą mogli obejrzeć inne atrakcje w Expo Silesia, a w tym czasie inni będą mogli podziwiać ich auto wyeksponowane na terenie zewnętrznym w miejscu specjalnie przygotowanym dla uczestników Zlotu.

Organizatorzy Zlotu zorganizują również na scenie Auto Moto Show pokaz Rock'n'Roll'a, a około godz. 18:00 poszczególne załogi będą wyruszać na trasę nocnego rajdu.

Więcej szczegółów na temat Zlotu na stronie organizatora: www.rockabilly-garage.pl

Targi Motocyklowe

"Kocham dwa kółka" to event motocyklowy, na który zapraszamy wszystkich miłośników motocykli. Podczas imprezy będzie można zobaczyć nowe motocykle, motocykle na których jeżdżą członkowie zaprzyjaźnionych z Expo Silesia klubów motocyklowych, ubrania i gadżety dla motocyklistów. Będzie okazja na towarzyskie spotkanie, wymianę poglądów i rywalizację w konkursie sprawnościowym Policja vs Reszta Świata.

W niedzielę wszystkich motocyklistów zapraszamy do udziału w Wielkiej Paradzie Motocyklistów. Start o godz. 12:00 sprzed budynku Urzędu Miasta w Sosnowcu. Potem przejazd Parady przez miasta aglomeracji i meta na terenie Expo Silesia. Organizatorem Parady jest Stowarzyszenie Motocyklowe DAWCY UŚMIECHU.

UWAGA: motocykliści, którzy wezmą udział w Paradzie - wstęp na Auto Moto Show i Kocham Dwa Kółka - gratis.

Po Paradzie zwiedzanie targów oraz (około godz. 14:00) Konkurs Sprawnościowy "POLICJA vs RESZTA ŚWIATA", podczas którego policyjni motocykliści zmierzą się z reprezentantami klubów motocyklowych w jeździe po specjalnie przygotowanym torze sprawnościowym.

Dla tych co przyjadą na swoich maszynach będzie tez możliwość sprawdzenia motocykla na hamowni (papier vs rzeczywistość) oraz dokonanie pomiaru geometrii ramy (czy Twój motocykl jest prosty?).

Zainteresowane udziałem w imprezie i konkursie kluby motocyklowe oraz firmy chcące zaprezentować się podczas imprezy prosimy o kontakt z organizatorami.Godziny otwarcia targów:

17 maja 2014, sobota, godz.: 9.00 - 19.00
18 maja 2014, niedziela, godz.: 9.00 - 18.00


Bilet wstępu:

normalny - 15 zł
ulgowy - 10 zł (dla młodzieży uczącej się, studentów i emerytów po okazaniu ważnej legitymacji, dla posiadaczy Karty netrona.pl)
rodzinny - 25 zł (2 osoby dorosłe + dzieci do 16 roku życia)
dzieci do lat 6 - bezpłatnie


07.04-07.05.2014

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

.
Pstrykam ŚląskieŚląskie zabytki, liczne obiekty industrialne i niezwykłe krajobrazy. Dąbrowska biblioteka zaprasza na wystawę prac fotograficznych prezentujących najciekawsze zakątki województwa śląskiego.

Pstrykam Śląskie to projekt pasjonatów fotografii, którzy za pomocą obiektywu aparatu wydobywają tajemnice Śląska, a także podkreślają jego historię i tradycję, uwieczniając osobliwości naszego regionu.

Wśród sfotografowanych obiektów znalazły się m.in.: szyb Prezydent w Chorzowie, bytomska Huta Bobrek, kopalnia Zabrze Mikulczyce i Nikiszowiec. Wystawa prezentuje nie tylko kominy, kopalnie, huty i stare familoki, ale także przyrodę, ludzi i zwyczajne życie na śląskich ulicach. Przedsięwzięcie ma na celu ocieplenie wizerunku województwa śląskiego oraz ukazanie Śląska jako miejsca ciekawego i wartego odwiedzenia.

Najciekawsze prace uczestników projektu Pstrykam Śląskie, będzie można oglądać w Bibliotece Głównej MBP w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25) od 7 kwietnia do 7 maja 2014 r.


04-06.04.2014
Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl

-
EXPOHunting 2014
5. Międzynarodowe Targi Łowieckie

EXPOHunting stworzyliśmy z myślą o braci łowieckiej. Są one doskonałą okazją do spotkań z pasjonatami myślistwa i przyrody nie tylko z Polski, ale także z Czech, Słowacji, Węgier i Niemiec. Stwarzają możliwość zapoznania się z nowościami, prezentowanymi przez liderów branży. Sukcesywny rozwój imprezy sprawia, że stały się one marką rozpoznawalną w Europie. Już dziś zapraszamy do udziału w piątej jubileuszowej edycji Targów, która odbędzie się w dniach 4-6 kwietnia 2014r.

Salon dla Twórców Noży i Broni Białej
Po raz kolejny podczas EXPOHunting zapraszamy do udziału w wyjątkowym Salonie dla Twórców Noży i Broni Białej. Efekty prac zaprezentują m.in członkowie Polskiego Stowarzyszenia Twórców Noży i Broni Białej, które objęło Patronatem wydarzenie.

Godziny otwarcia targów:
4 kwietnia 2014, piątek - godz. 12.00-18.00
5 kwietnia 2014, sobota - godz. 10.00-18.00
6 kwietnia 2014, niedziela - godz. 10.00-16.00

Bilety wstępu:
15 PLN brutto - normalny
10 PLN brutto - ulgowy
[dla młodzieży i studentów za okazaniem ważnej legitymacji, emerytów i rencistów]

Zaproszenia - upoważniają do bezpłatnego wstępu
Kupony - upoważniają do zakupu biletu ulgowego
Rejestracja on-line - upoważnia do zakupu biletu ulgowego

Bilety parkingowe:
15 PLN brutto - samochód osobowy
5 PLN brutto - motocykl
25 PLN brutto - bus
50 PLN brutto - autokar

Cena katalogu:
20 zł


19.03-04.04.2014

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA


Biblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

-
Wiki Lubi Zabytki - polska edycja Wiki Loves Monuments

Wiki Lubi Zabytki to polska edycja konkursu Wiki Loves Monuments. Pomysł projektu pojawił się w 2010 r. w Holandii. W 2012 r. na konkurs przysłano 365 tys. zdjęć z około 30 krajów. Polską edycję konkursu organizuje Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Celem projektu jest sfotografowanie wszystkich obiektów posiadających status zabytku nieruchomego i wpisanych do wykazów zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.

Wystawa Wiki Lubi Zabytki prezentowana jest w dąbrowskiej Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25) w dniach od 19 marca do 4 kwietnia w godzinach otwarcia biblioteki.

11-31.03.2013

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria "BEZ PODZIAŁU"
budynek dawnej szkoły muzycznej
ul. Wojska Polskiego 52, I piętro
DĄBROWA GÓRNICZAPałac Kultury Zagłębia (PKZ)

www.palac.art.pl

Wstęp wolny.

.
JANOSIK. OD RZECZYWISTOŚCI DO LEGENDY

W ubiegłym roku obchodziliśmy 325. rocznicę narodzin oraz 300. rocznicę egzekucji najsłynniejszego słowackiego zbójnika Juraja Janosika, znanego nie tylko na Słowacji, ale również w Polsce, na Morawach oraz na Śląsku. Prezentowana wystawa stała się znakomitą okazją do przedstawienia Janosika, z jednej strony jako postaci historycznej z drugiej zaś jako legendy, która do dziś stanowi fenomen w słowackiej i polskiej kulturze. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Janka Kráľa w Liptowskim Mikulaszu.
Wystawa przygotowana została w dwóch językach: polskim oraz słowackim, i jak do tej pory, z uwagi na ilość wykorzystanych materiałów historycznych i fotograficznych, jest najpełniejszą prezentacją dokumentującą wspomnianą tematykę. Wystawa składa się z 17 paneli, których uzupełnieniem są dwa obiekty: deresz (czyli ławka, na której wymierzano chłosty), a także szubienica z hakiem.
Wystawa tematycznie nawiązuje do podobnych zarówno w Polsce, jak i na Słowacji, warunków społecznych panujących w danym okresie oraz do zbójnickich tradycji, których symbolem stała się postać najpopularniejszego karpackiego zbójnika - Juraja Janosika.

Wernisaż odbył się 11.03.2013 - godz. 17.00


01-31.03.2014

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
"Witold Pilecki - Ochotnik do Auschwitz"

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, oficerowi Wojska Polskiego, współzałożycielowi Tajnej Armii Polskiej, dobrowolnemu więźniowi KL Auschwitz, oficerowi Komendy Głównej Armii Krajowej i "NIE", więźniowi politycznemu, który stał się ofiarą mordu sądowego okresu stalinowskiego.
Twórcą wystawy jest Stowarzyszenie Solidarność Walcząca.

Wernisaż wystawy odbył się 1 marca 2014 r.

WSTĘP WOLNY


28.02 - 31.03.2014

filia nr 7 MBP w DG
ul. Kasprzaka 46

DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
"Bohdan Butenko - kopę lat!"

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy "Bohdan Butenko - kopę lat!", który odbędzie się 28 lutego 2014 r. o godz. 17:00, w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej (ul. Kasprzaka 46).

Wystawa została zorganizowana z okazji 60-lecia pracy twórczej Mistrza, a w czasie wernisażu będzie się można zapoznać z ponad kopą jego prac. Niespodzianki gawędziarskie oraz multimedialne zapewni Dariusz Rekosz. Zobaczycie książki (od "Almanachu literackiego" 1954, aż do "Gapiszon i wędzone morze" 2014), a także grafiki pana Bohdana specjalnie przygotowane na tę okazję.

Część ekspozycji wsparły (w kolejności alfabetycznej): Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Teatr Baj Pomorski, Wydawnictwo Dreams oraz Wydawnictwo Zysk i S-ka. Odwiedzający wystawę będą mogli nabyć książki zilustrowane (a także napisane) przez Bohdana Butenkę.

Źródło: www.butenko.pl/news.php?p=0&a=157

Wernisaż wystawy czynnej do 31 marca 2014 r.


04-30.03.2014

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

-
TZN w sieci sztuki

Dąbrowska książnica i Techniczne Zakłady Naukowe w Dąbrowie Górniczej zapraszają na wernisaż wystawy "TZN w sieci sztuki", który odbędzie się 4 marca o godz. 17.00 w Galerii Klubowej dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

Wystawa prezentuje osiągnięcia młodych ludzi, którzy przygodę ze sztuką i pasję twórczą rozwijają w Technicznych Zakładach Naukowych. Uczniowie pod okiem pedagogów rysują i malują, projektują, tworzą grafikę komputerową, rejestrują wydarzenia za pomocą kamery i aparatu, tworzą filmy, występują w kabarecie, zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach artystycznych. Przygotowują się do zawodu, ale myślą też o dalszej edukacji, uczestniczą w projektach i praktykach zagranicznych.

Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej jest drugą tego typu prezentacją osiągnięć uczniów. Wśród eksponowanych prac oprócz rysunku, liternictwa, kompozycji, projektowania graficznego, fotografii oraz grafiki komputerowej znajdziemy również obiekty codziennego użytku, którym uczniowie dali nowe artystyczne życie.

Nauczyciele prowadzący: Sylwia Nowak, Martyna Nowak, Anna Szczerba, Marta Wiltosińska, Grażyna Zabiegała, Danuta Porc, Zenon Kociołek, Krzysztof Sulej.

Wystawę "TZN w sieci sztuki" będzie można oglądać od 4 do 30 marca 2014 r. w Galerii Klubowej i holu dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25).


30.01 - 30.03.2014

MUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

www.muzeum-dabrowa.pl

.
IMPRESJE ZAGŁĘBIOWSKIE

W ciągu wieków pracownie malarskie były kuźnią wielkich talentów.
Tak było na przykład z Manetem. Obawiając się zbyt sztywnego programu kształcenia akademickiego, wybrał naukę Thomasa Couture`a, znanego z wystawienia w Salonie obrazu, który otrzymał medal pierwszej klasy.

Rola pracowni malarskich obecnie się zmieniła. Aktualnie można w nich rozwijać swój talent lub przygotowywać się do egzaminów na studia. Tak właśnie dzieje się w pracowni malarstwa sztalugowego, prowadzonej przez instruktora - artystę plastyka Romualda Korusa.
Przez naszą pracownię przewinęło się wiele osób różnych specjalności, czynnych zawodowo jak również uczniów oraz emerytów. Łączy nas wspólna pasja, chęć rozwijania i kształcenia swych umiejętności, i przenoszenia na płótno własnych emocji. Niektórzy to już studenci Akademii Sztuk Pięknych, politechnik lub dyplomowani architekci. Większość z nich mieszka na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.

Obrazy powstałe w pracowni oglądali mieszkańcy województwa śląskiego na:

- wystawie Twórców Amatorów "Jesień życia" w Galerii "Barwy Śląska" w Nakle Śląskim,
- Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka w Bielsku-Białej,
- Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. Pawła Wróbla w Katowicach dla Twórców Nieprofesjonalnych,
- Konkursie Malarstwa i Rysunku "Ścieżki, ogrody i pejzaże śląskie" w Radlinie,
- Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej w Mikołowie,
- Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Naiwnej "Art Naif" w Katowicach,
- Międzynarodowym Konkursie im. Prof. Jana Świderskiego "Pejzaże Osobliwe" w Będzinie.

Artyści z naszej pracowni byli zawsze doceniani przez profesjonalne jury, otrzymując nagrody i wyróżnienia, względnie nominacje do nagród. Poza wymienionymi konkursami i wystawami artyści eksponowali swe prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych. W styczniu 2011 roku grupa osób uczęszczających do pracowni utworzyła "Stowarzyszenie Promocji Kultury Zagłębia". Głównym jego celem jest prezentowanie i promowanie twórczości kulturalnej Zagłębia zarówno w naszym regionie jak i poza jego obszarem.

Aktualnie Stowarzyszenie ma już na swoim koncie:

- wystawę "Papież widziany oczami dziecka",
- organizację cyklicznych Plenerów Malarskich "Będzińskie Pejzaże", oraz
- Międzynarodową Wystawę Poplenerową "Będzińskie Pejzaże",
- współorganizację konkursu "Pejzaże Osobliwe" - Będzin.

Dorobek artystów jest pokazywany na wystawach na terenie całego Zagłębia jak i kraju.

Henryka Orzeł

Prezentowani Artyści:
Długosz Wiesław, Drytkiewicz Witold, Dudek Mirosława, Kobos-Mól Barbara, Korus Dorota, Korus Romuald, Kowalska Agnieszka, Krasoń Zbigniew, Machniak Marek, Mazur Klaudia, Moryś Halina, Nalepa Teresa, Orzeł Henryka, Pirzycka Beata, Placzyńska Jolanta, Skowierzak Marlena, Trzaskalski Edward.

Wystawa potrwa 30.01.2014 - 30.03.2014 r.


17.01.2014 - 23.03.2014

MUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

www.muzeum-dabrowa.pl

.
"35 lat Zespołu Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej - jubileuszowa wystawa prac nauczycieli"

"Nasz okrągły jubileusz to nie tylko okazja do wspomnień, lecz i źródło refleksji bardziej albo ciut mniej przyjemnych. Wierzymy, że tych pierwszych jest więcej. Np. ze szkołą związała swoje losy i drogę zawodową duża grupa wybitnych artystów, którzy potrafią zarazić uczniów swoją pasją, wprowadzić ich w niełatwy nieraz świat sztuki.

Wiemy, że świat się zmienia, a wraz z nim szkoła. Każdy dyrektor, nauczyciel, kierując się pasją wprowadza nowe rozwiązania, które sprawdzają się albo i nie. Wzorem patrona sięgamy do tradycji, by skonstruować coś nowego . Jubileuszowa wystawa prezentuje dorobek artystyczny pedagogów-plastyków, którzy na co dzień kreują potencjał młodych adeptów sztuki. Malarstwo, grafika, rysunek, formy rzeźbiarskie. praktycznie każda dziedzina i technika znalazła swoje miejsce na tak szczególnej ekspozycji. Różnorodność form wyrazu, różnorodność przekazu, wrażliwości, wyczucia koloru i gestu tworzy z odrębnych ogniw jeden niepowtarzalny organizm. naszą szkołę".

Wystawa potrwa od 17 stycznia, godzina 17.00, do 23 marca 2014 r.


04-28.02.2014

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

-
Tomasz Wikarek "Z ołówkiem w ręku"
WYSTAWA PRAC

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza na wystawę prac Tomasza Wikarka "Z ołówkiem w ręku". Jest to pierwsza wystawa prac artysty, na którą składa się ponad 20 rysunków.

Tomasz Wikarek jest artystą zamieszkałym w Dąbrowie Górniczej, który sam siebie określa mianem "kopisty", gdyż większość swoich prac wykonuje na podstawie zdjęć. Szkicuje praktycznie wszystko. Osobiście lubi rysować samochody, najchętniej ołówkiem, ale nierzadko jego prace powstają z wykorzystaniem długopisów, tuszu, pasteli czy kredek. Jeden z obrazów został namalowany farbami i kawą. Na co dzień pracuje w niewielkiej firmie w Będzinie i zaocznie studiuje inżynierię ruchu na Politechnice Śląskiej.

Prace Tomasza Wikarka można oglądać do końca lutego w Galerii Klubowej i holu dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny.


17-31.01.2014

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

Biblioteka Główna MBP

Biblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.


Wystawa fotografii POTY
Picture Of The Year

Dąbrowska biblioteka zaprasza na wystawę fotografii POTY - Picture Of The Year, w skład której wchodzi 17 najlepszych fotografii z Wikimedia Commons z lat 2006-2010, wybranych w międzynarodowym konkursie POTY (Picture Of The Year) przez użytkowników Commons z całego świata.

Prezentowane materiały są objęte tzw. wolnymi (otwartymi) licencjami: Creative Commons i GNU Free Documentation. Pozwalają one na ich swobodne wykorzystanie, kopiowanie, przekształcanie i eksponowanie, także komercyjne, pod warunkiem podania autora i zachowania licencji. Dzięki temu wyróżnione w konkursie zdjęcia wpisują się w nurt wolnej kultury, dostępnej bezpłatnie dla każdego.

Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, koordynator projektu na terenie Polski. Ekspozycji towarzyszą bezpłatne warsztaty prowadzone w Bibliotece Głównej, dotyczące m.in. wpisywania i edytowania haseł w Wikipedii i umieszczania zdjęć na Commons.

Najpiękniejsze fotografie ze zbioru Wikimedia Commons można oglądać do końca stycznia w Galerii Klubowej dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25). W lutym wystawa prezentowana będzie w Filii nr 8 MBP w Dąbrowie Górniczej (ul. Ofiar Katynia 93, Strzemieszyce Wielkie). Wstęp wolny.


07.12.2013 - 31.01.2014

Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

.
KRÓLESTWO MALARSTWA NAIWNEGO HAITI

HAITI - kiedyś perla Karaibów, dzisiaj jeden z najbiedniejszych krajów. To region świata, który jest w Polsce mało znany, to vodoo i compa. Mamy nadzieję, że dostarczymy Państwu wielu niezapomnianych atrakcji dla OKA, UCHA I JĘZYKA.

Pokażemy Państwu kilkadziesiąt prac artystów haitańskich dla których dzisiaj, wszystko na wyspie jest źródłem inspiracji twórczej. Różnorodne obrazy zachwycają bogactwem formy i kolorów i przeniosą Państwa w odległe, gorące, pełne tajemnicy i niepowtarzalne klimaty.

Wernisaż wzbogacony będzie pokazem fotografii z trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Haiti w styczniu 2010 roku, w którym śmierć poniosło około 300.000 tys. osób. Fotografie wykonała Polka, która w chwili trzęsienia ziemi znajdowała się w samym epicentrum i cudem ocalała. Te zdjęcia uświadamiają jaki jest bezmiar tragedii ludzkiej powstałej w Jedynie kilkadziesiąt sekund oraz bezsilność wobec natury.

Z pewnością atrakcją wieczoru będzie rodowity Haitańczyk, dzięki któremu posłuchamy piosenek w języku kreolskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim. Dodatkowe atrakcje to; mechaniczna muzyka z Haiti, prezentacja przedmiotów użytkowych, dekoracyjnych, metaloplastyka z recyklingu, degustacja rumu z Haiti.

Ponadczasowa Haitańska Sztuka Naiwna, to zjawisko jedyne w Historii Twórczości.

tekst: Villa Moda


17.12.2013 - 30.01.2014

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
budynek dawnej szkoły muzycznej
ul. Wojska Polskiego 52, I piętro
DĄBROWA GÓRNICZAPałac Kultury Zagłębia (PKZ)

www.palac.art.pl


WITAJ SŁOWACJO - wystawa poświęcona 20. rocznicy powstania Republiki Słowackiej.

Wystawa dotyczyć będzie historii, kultury, gospodarki oraz strategii rozwoju naszego południowego sąsiada. Odwiedzający staną przed świetną okazją do zapoznania się z pracami upamiętniającymi zmiany systemu politycznego sprzed dwóch dekad, m.in. aksamitną rewolucją i świeczkową manifestacją. Ważnym elementem będzie również prezentacja stanowiska, jakie Słowacja zajmuje w Grupie Wyszehradzkiej, Wspólnocie Europejskiej oraz w podejściu do tematu społeczeństwa obywatelskiego. Wystawa została objęta patronatem Ambasadora Republiki Słowackiej w Polsce J.E. Vasila Grivny. Wernisaż został zaplanowany na 17 grudnia 2013r. (wtorek) o godz. 15.30, w tymczasowej siedzibie PKZ przy ul. Wojska Polskiego 52. Więcej informacji na www.palac.art.pl. Zapraszamy.

Wernisaż: 17 grudnia 2013, godz. 15.30

Wstęp wolny.


19.01.2014
Godziny otwarcia targów:
19.01.2014 - niedziela godz. 7.00-17.00

Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.

www.exposilesia.pl

.
Expo Silesia DogShow 2014 - Wystawa Psów Rasowych

Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Będzinie
zaprasza w dniu 19 stycznia 2014r. na
III Zimową Krajową Wystawę Psów Rasowych
EXPO SILESIA DOG SHOW 2014

Program wystawy

Parking od godz. 7:00
Przyjmowanie psów od godz. 7:15
Sekretariat i kasy biletowe czynne od 7:15
Wydawanie numerków startowych na ringach od godz. 9:30
Początek sędziowania w ringach od godz. 10.00

Pokazy:

- ok. 12:30 pokaz psów serwisowych fundacji Prestor
- ok. 14:00 pokaz wyszkolenia psa służbowego, przeprowadzony przez specjalistę kynologii policyjnej, pozoranta i instruktora ZKwP
Eliminacje i finały do Konkursu Młody Prezenter ok 14:30 na ringu głównym *
Konkurencje finałowe ok godz. 15.30

Na teren wystawy wpuszczane będą tylko zgłoszone psy. Przy wejściu na teren wystawy należy przedstawić aktualne świadectwo szczepienia psa przeciwko wściekliźnie. Na terenie wystawy oraz terenach przyległych obowiązuje zakaz sprzedaży szczeniąt.


10-12.01.2014
Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl


EXPOGołębie - Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych
najważniejsze spotkanie hodowców gołębi pocztowych

Zapraszamy na kolejną edycję Międzynarodowych Targów Gołębi Pocztowych, która odbędzie się 10 - 12 stycznia 2014 roku. Tradycyjnie, Targom towarzyszy 64. Ogólnopolska Wystawa Gołębi Pocztowych organizowana przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych. To prawdziwa gratka dla zwiedzających, którzy nie tylko szukają produktów i usług, ale chcą również zobaczyć najpiękniejsze okazy gołębi pocztowych.

Po raz kolejny targom towarzyszyć będzie spotkanie organizowane przez Centrum Zdrowia Gołębi VET-ANIMAL. "Nowe, mało znane i rzadko diagnozowane choroby wirusowe gołębi pocztowych" to wykład, który poprowadzi lek. wet. Mariusz Krawczyński, specjalista chorób drobiu i ptaków ozdobnych. Zapraszamy w sobotę o godzinie 14

aktualizacja: poniedziałek, 01 grudzień 2014.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.