-CO GDZIE KIEDY - RELIGIA
* GDZIE SIĘ WYBRAĆ * KULTURA i NAUKA * KINO * WYSTAWY I TARGI * SPORT i REKREACJA
* STRONA GŁÓWNA * SPIS STRON * GALERIA MULTIMEDIALNA * NOWOŚCI NA STRONIE


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA

Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


|:
ZAPROSZENIA
|:
TO JUŻ BYŁO

Msza Święta (trydencka) w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego

W każdą 1-szą i 3-cią niedzielę miesiąca godz. 14.30
Bazylika NMP Anielskiej - Kaplica Św. Aleksandra
ul. Królowej Jadwigi 17 ; DĄBROWA GÓRNICZA

Mszę św. celebruje ks. Czesław Tomczyk.

Przed Soborem Watykańskim II Msza św. była sprawowana wyłącznie w tym rycie. Papież Jan Paweł II w motu proprio "Ecclesia Dei" z roku 1988 zachęcił księży biskupów, aby umożliwili uczestniczenie w liturgii trydenckiej wiernym przywiązanym do tej formy kultu. Papież Benedykt XVI określił szczegółowe przepisy w dokumencie "Summorum pontificium" z roku 2007.

_


ZAPROSZENIA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv25-31.07.2016

KRAKÓW

WSTĘP WOLNY

.
XXVI Światowe Dni Młodzieży - KRAKÓW '2016-TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_


27.03.2014 godz. 18.00

BAZYLIKA MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

.
Droga Krzyżowa przejdzie ulicami Dąbrowy Górniczej

27 marca br. Droga Krzyżowa przejdzie ponownie ulicami Dąbrowy Górniczej, tym razem wyruszając z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe. Początek po Mszy św. o g. 18.00

Nie zmarnujmy tej szansy dotknięcia się Chrystusowego Krzyża i pokazania zagubionym na ścieżkach życia, że droga do zmartwychwstania wiedzie przez Golgotę.

20140411x14_pldg_centrum_bandrowskiego-kosciuszki_droga-krzyzowa_zoja


14-28.02.2015

DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
Kalendarz peregrynacji Krzyża i Ikony ŚDM 2016

W ubiegłoroczną Niedzielą Palmową na Placu św. Piotra w obecności papieża Franciszka młodzi Brazylijczycy przekazali Polakom peregrynujące symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż oraz ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. Od tego czasu pielgrzymują one po Polsce i krajach ościennych trafiając m.in. do kościołów, szkół, uniwersytetów, szpitali i więzień.

22 kwietnia 1984 roku przekazując młodzieży Krzyż Roku Świętego Jan Paweł II powiedział: "Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym". Słowa te zostały następnie umieszczone na peregrynującym krzyżu, nazywanym również Krzyżem Młodych. Od 2003 wraz z Krzyżem Młodych wędruje Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani - Opiekunka Ludu Rzymskiego. W naszej diecezji peregrynacja, mająca stanowić ważny etap duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, odbędzie się w dniach 14-28 lutego.

CZWARTEK - 19 LUTEGO (św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie, NSPJ w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach, Zesłania Ducha Świętego i św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach)

g. 6-8.30 adoracja małżeństw przeżywających jubileusze (kolegiata w Jaworznie)
g. 7 Msza św.
g. 8.30-15.30 adoracja kolejnych parafii dekanatu (Jeleń, Ciężkowice, Byczyna, Bory, Sobieski i Jeziorki, Stara Huta, Podłęże)
g. 15.30 Koronka do Miłosierdzia Bożego
g. 16 Pożegnanie
g. 17 przywitanie w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach (Msza św. i modlitwa uwielbienia)
g. 20.30 powitanie w parafii Zesłania Ducha Świętego w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach (Msza św. i Droga Krzyżowa ulicami)
g. 22 powitanie w parafii św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach
g. 24 Msza św. w parafii św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, adoracja

PIĄTEK - 20 LUTEGO (św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, św. Michała i św. Maksymiliana w Łazach, św. Franciszka w Niegowonicach, Trójcy Przenajświętszej w Błędowie, św. Marcina w Zadrożu, NSPJ w Sułoszowej, Najśw. Zbawiciela w Przegini)

g. 9 pożegnanie Krzyża i Ikony (parafia św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach)
g. 10 powitanie Krzyża i Ikony w parafii św. Michała w Łazach
g.12 adoracja w parafii św. Maksymiliana w Łazach
g. 13 Droga Krzyżowa ze szkoły do kościoła św. Franciszka w Niegowonicach
g. 15 Koronka do Miłosierdzia Bożego w parafii Trójcy Przenajświętszej w Błędowie z udziałem ks. Biskupa Grzegorza Kaszaka
g. 16.30-19 pobyt w parafii św. Marcina w Zadrożu
g. 19-22 pobyt w parafii NSPJ w Sułoszowej
g. 22-6.30 pobyt w parafii Najświętszego Zbawiciela w Przegini

NIEDZIELA - 22 LUTEGO (Dobrego Pasterza i św. Andrzeja w Olkuszu, św. Rafała Kalinowskiego i MB Anielskiej w Dąbrowie Górniczej)

g. 7 adoracja - parafia Dobrego Pasterza w Olkuszu
g. 8 Msza św. i pożegnanie - odprowadzenie do parafii św. Andrzeja
g. 13 Msza św. w parafii św. Andrzeja
g. 15 Koronka do Miłosierdzia Bożego i pożegnanie
g. 17 powitanie Krzyża i Ikony i procesja do kościoła św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej.
g. 17.30 Różaniec
g. 18 Msza św.
g. 19-20.30 adoracja młodzieży i pożegnanie Symboli.
g. 20.45 Powitanie Krzyża i Ikony przy bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej - procesja do kościoła, akt duchowego przyjęcia Symboli, nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i wyznania wiary z intronizacją Krzyża i Pisma Świętego zakończone Apelem Jasnogórskim.

PONIEDZIAŁEK - 23 LUTEGO (MB Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, NSPJ w Siewierzu, NSPJ w Dobieszowicach)

g. 7 Msza św. w bazylice MB Anielskiej w Dąbrowie Górniczej
g. 8 Nabożeństwo ku czci Krzyża
g. 9 Msza św. dla starszych i chorych
g. 10-12 adoracja krzyża (szkoły średnie)
g. 12 Droga Krzyżowa ze słowami św. Jana Pawła II
g. 15 Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i pożegnanie Symboli
g. 17 rozpoczęcie peregrynacji w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu - Msza św. i adoracja do g. 19.30
g. 20 przewiezienie Krzyża i Ikony do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dobieszowicach - adoracja


14-18.01.2015

Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu
Parafia pw. Nawiedzenia NMP
BĘDZIN - os. SyberkaWSTĘP WOLNY

.
21 MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK
'BĘDZIN 2015


15-17 stycznia 2015r. - Etap II: przesłuchania finałowe w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. F. Chopina w Będzinie (dzień i godzinę występu ustalają Organizatorzy).

KONCERT GALOWY: niedziela 18 stycznia 2015r. godz. 16.00 Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu - Parafia pw. Nawiedzenia NMP (os. Syberka) w Będzinie.

Nie jest on typowym koncertem laureatów - to raczej przegląd najciekawszych i najbardziej barwnych występów danej edycji, których wyboru dokonuje profesjonalny reżyser - Dariusz Wiktorowicz. Dba on także o to, by koncert nie był jedynie zbiorem następujących po sobie utworów, ale składał się na wyjątkową historię, realizowaną ze scenicznym rozmachem. Podczas Koncertu Galowego ogłaszana jest także lista laureatów.


15.10.2014 godz. 12.00

BAZYLIKA MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl


Uroczystości rocznicowe ku czci policjantów pomordowanych przez NKWD

w Bazylice pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej przy ul. Królowej Jadwigi odbędzie się uroczysta Msza Święta w 7 rocznicę odsłonięcia tablicy upamiętniającej policjantów Policji Państwowej z terenu Zagłębia zamordowanych przez NKWD. Na uroczystości mają zaszczyt zaprosić insp. mgr Artur Klimek - Komendant Miejski Policji w Dąbrowie Górniczej oraz ks. kan. Andrzej Stasiak - Proboszcz i Kustosz sanktuarium NMP Anielskiej.

We mszy uczestniczyć będzie Kompania Honorowa Policji z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach oraz Orkiestra Policyjna. Po zakończonym nabożeństwie przy tablicy, przy której wystawiony zostanie posterunek honorowy odbędzie się Apel Poległych zakończony salwą honorową.

Zapraszamy wszystkich policjantów, pracowników cywilnych ich rodziny, ale i mieszkańców Dąbrowy Górniczej i Zagłębia do uczestnictwa w tej Mszy Świętej. Oddajmy hołd naszym przodkom, którzy pełnili służbę na posterunkach w Dąbrowie Górniczej, Gołonogu, Strzemieszycach, Ząbkowicach, Sosnowcu, Będzinie, Wojkowicach oraz innych miastach Zagłębia Dąbrowskiego, którzy w służbowych mundurach zginęli zamordowani na nieludzkiej ziemi.


07.09.2014

BAZYLIKA MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

PARK im. HALLERA
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
Zaproszenie Księdza Biskupa
na DOŻYNKI Diecezjalne'2014 w Dąbrowie Górniczej

Umiłowani Bracia i Siostry! Drodzy Rolnicy! Dobiegają końca żniwa i jak co roku, również w roku kanonizacji naszego Rodaka Jana Pawła II, pragniemy podziękować Bogu i utrudzonym Rolnikom za zebrane plony. To właśnie święty Jan Paweł II w encyklice o pracy ludzkiej i w wielu innych homiliach podkreślał wielkość i godność pracy rolnika, który "ziemię otrzymaną w darze od Boga czyni sobie poddaną i potwierdza swoje panowanie w widzialnym świecie".

Tegoroczne Dożynki w wymiarze diecezjalnym odbędą się w Dąbrowie Górniczej dnia 7 września.

Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich Diecezjan a w sposób szczególny rolników, ogrodników, działkowiczów, pszczelarzy, Koła Gospodyń Wiejskich i tych wszystkich, którzy kochają polską ziemię - wraz z Duszpasterzami.

Dziękczynna Msza św. za zbiory koncelebrowana przeze mnie i księży rozpocznie się w bazylice NMP Anielskiej o godzinie 14.00. Druga część uroczystości będzie miała miejsce w parku miejskim im. Hallera około godziny 15.30. Bardzo proszę, aby każdy dekanat przygotował dar ofiarny, który zostanie poniesiony w procesji jako wyraz solidarności z potrzebującymi a parafie z tradycjami rolniczymi zapraszam do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Najpiękniejsze wieńce zostaną nagrodzone a dla wszystkich uczestników dożynek przewidziano wiele atrakcji kulturalnych oraz kulinarnych.

Sosnowiec, 31. 08. 2014 r.

DOŻYNKI Diecezjalne'2014 - Niedziela 07.09.2014

13.30 - uformowanie pochodu dożynkowego na Placu Wolności
13.45 - przemarsz korowodu dożynkowego do Bazyliki NMP
14.00 -
Msza Dożynkowa w Bazylice NMP
15.00 - przemarsz korowodu dożynkowego do Parku Hallera
15.30 - oficjalne uroczystości dożynkowe
17.00 - występy artystyczne Kół Gospodyń Wiejskich

19.00 - występ Zespołu Pieśni i Tańca LACHY
20.00 - koncert -
LESZCZE
22.00 - zakończenie


02.08.2014 godz. 11.00

BAZYLIKA MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl


Uroczystość Odpustowa Porcjunkuli i Diecezjalna Pielgrzymka Niewiast i Dziewcząt

" W sercu Zagłębia, wśród fabrycznych dymów,
gdzie błyszczy bielą robotniczy kask,
obrałaś Maryjo dla dąbrowskich synów
swoją siedzibę i źródło Twych łask.

Matko Zagłębia, Dąbrowy Górniczej
oto przed Tobą zagłębiowski lud.
Wpatrzony w Twoje przedobre Oblicze
składa miłości i wierności ślub.

Tak od kilkudziesięciu lat i teraz, w dniu 02 sierpnia będzie rozbrzmiewać pieśń w sanktuarium maryjnym Patronki Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia gdzie czczona jest Maryja w figurze łaskami słynącej, w dniu dorocznej pielgrzymi kobiet i dziewcząt, diecezji sosnowieckiej pod przewodnictwem swego pasterza biskupa Grzegorza Kaszaka.

Tegoroczna uroczystość Odpustowa i pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt w Roku Wiary będzie przeżywana po hasłem " Maryja nauczycielką wiary".

Budowniczy bazyliki i twórca sanktuarium ksiądz Grzegorz Augustynik w modlitewniku wydanym w 1901 r w Warszawie " PORCYUNKULA czyli skarb łaski Seraficznego Nabożeństwa do Matki Boskiej Anielskiej we wstępie tak pisał" Tu, w Dąbrowie, pozwoliłaś umieścić Swój Obraz pod tytułem Królowej Anielskiej, i kościół tutejszy ubogaciłaś odpustem Porcyunkuli, który corocznie obchodzić będziemy drugiego sierpnia, a to nas upewnia, że nam będziesz Matką nieustającej Pomocy. Matką wielkiego miłosierdzia i zaszczepiać będziesz wśród nas życie niewinne, anielskie, ciche, pokorne i oddane miłości Boga i bliźniego". Zamysłem tego świątobliwego kapłana było aby ta świątynia na Ziemi Zagłębia stała się duchową stolicą ze swoją Matką najpierw czczoną w obrazie [ obecnie znajdującym się w małym kościółku tuż obok bazyliki nazywanym porcjunkula gdzie jest pochowany ksiądz Grzegorz Augustynik], a od 1909 w figurze wyrzeźbionej w drewnie cedrowym znajdującej się w głównym ołtarzu w scenerii przedstawionej na obrazie.

Istniejący kult oraz otrzymywane łaski za pośrednictwem Matki Bożej Anielskiej potwierdzane były od samego początku składanymi wotami jako podziękowanie. Pierwszymi wotami złożonymi jeszcze przy obrazie były wota złożone 8 września 1897r w dniu przeniesienia uroczystego obrazu Matki Bożej Anielskiej z kościoła w Gołonogu do kościoła w Dąbrowie. W czasie tej uroczystości rodzice polecali opiece Jej swoje chore dzieci, swoje strapienia i smutki. Na dowód wdzięczności za otrzymane łaski, proszono o odprawienie Mszy świętej przed obrazem Matki Bożej Anielskiej a dwie kobiety, Antonina Lorek i Katarzyna Kosin, złożyły korale jako pierwsze wota.

Ta praktyka wiary i wyrażanej wdzięczności trwa do dnia dzisiejszego,co uwidocznione jest w postaci próśb i podziękowań wpisywanych do Księgi Próśb, przedstawianych w nieustannej nowennie w każdą środę i pierwszą sobotę miesiąca. W zamawianych Mszach świętych o intencjach wstawienniczych i przynoszonych wotach jako dowód wdzięczności za otrzymane łaski w tym miejscu, w tym sanktuarium.

Jakimś szczególnym potwierdzeniem wyjątkowości tego miejsca było ogłoszenie 3 maja 1957 roku przez Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego Maryję Królową Anielską czczoną w kościele Dąbrowskim Patronką Dąbrowy Górniczej i Matką Zagłębia.

19 maja 1968 roku figura Matki Boskiej Anielskiej łaskami słynąca została ukoronowana, koronami papieskimi przez kardynała Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego i Metropolitę Krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę przy udziale Bp. Stefana Bareły biskupa częstochowskiego i przybyłych licznie innych arcybiskupów i biskupów Polski. Kardynał Wojtyła w kazaniu zwracając się do biskupów częstochowskich i zgromadzonych ludzi powiedział że z radością przyjmuje do grona sanktuariów metropolii krakowskiej to nowe sanktuarium w Dąbrowie Górniczej. Do zgromadzonych tłumów ludzi zwrócił się w słowach " Gratuluję Wam Matki Bożej, Królowej Aniołów , Królowej Zagłębia i gratuluję Matce Bożej, Królowej Aniołów, Królowej Zagłębia, Was, Ludu Boży tej pracowitej ziemi".

O niezwykłości tego miejsca świadczą również słowa kardynała Stanisława Dziwisza osobistego sekretarza bł. Jana Pawła, który w gratulacyjnej depeszy z okazji 50 lecia kapłaństwa pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Smigielskiego wśród przywoływanych różnych wydarzeń wspomniał i to szczególne związane z koronacją figury Matki Bożej Anielskiej,że w tym czasie miały miejsca wydarzenia . zapowiadające przyszły pontyfikat... .

Nawiązując do słów przysięgi jaką złożył po koronacji ks Jan Domarańczyk kustosz dąbrowskiego sanktuarium wraz z kapłanami pracującymi w parafiach Dąbrowy Górniczej; " Ja,Proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, pełen wdzięczności Bogu za łaskę koronacji Figury Matki Bożej Anielskiej postanawiam i obiecuję stać na straży tutejszego sanktuarium.

Wespół z moimi współpracownikami, w imieniu wszystkich naszych następców przyrzekam ze wszystkich sił rozszerzać kult maryjny według zdrowej nauki Kościoła w całkowitej jedności ze Stolicą Apostolską...". Jako następca i obecny kustosz tego sanktuarium, wpisując się w słowa tego zobowiązania serdecznie wszystkich zapraszam do wspólnego uwielbienia Maryi danej nam za Patronkę i Matkę tej ziemi zagłębiowskiej i wszystkich tutaj żyjących i pracujących na uroczystość Matki Bożej Anielskiej a szczególnie wszystkie kobiety i dziewczęta na doroczną pielgrzymkę.


27.07.2014 godz. 12.00

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

WSTĘP WOLNY

.
Uroczysta Msza św. z okazji Święta Policji

Kapelan Policji Ks. Kanonik Andrzej Stasiak ma zaszczyt zaprosić do Sanktuarium NMP Anielskiej przy ul. Królowej Jadwigi 17 w Dąbrowie Górniczej do udziału w Uroczystej Mszy św. z racji Święta Policji, policjantów, ich rodziny, pracowników korpusu cywilnego oraz mieszkańców Dąbrowy Górniczej i Zagłębia. Uroczyste nabożeństwo odbędzie się w dniu 27 lipca 2014 r. o godz. 12.00.
04-06.07.2014

Centrum Kongresowe Świadków Jehowy
ul. Mikołajczyka 84
SOSNOWIEC

Organizator:
Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy

.
Świadkowie Jehowy zapraszają wszystkich na kongres
pod hasłem "Szukajmy najpierw Królestwa Bożego!"

SOSNOWIEC - Świadkowie Jehowy zapraszają na doroczny Kongres Regionalny, który odbędzie się w Sali Zgromadzeń w Sosnowcu. Myśl przewodnia całego programu brzmi: "Szukajmy najpierw Królestwa Bożego!".

Czesław Giel, rzecznik prasowy kongresu, mówi: "O przyjście Królestwa Bożego modlą się ludzie wyznający różne religie. Podczas tego kongresu usłyszymy, czym jest to Królestwo oraz jaki korzystny wpływ może wywrzeć na nasze życie. Ciekawym punktem programu będzie przemówienie kluczowe, zaplanowane na piątek przed południem. Zostaną w nim omówione korzyści, jakie dzięki Królestwu Bożemu już dzisiaj odnoszą ludzie". Rzecznik prasowy dodaje: "Świadkowie Jehowy wierzą, że Jezus Chrystus objął rządy jako Władca Królestwa Bożego w roku 1914. To fundamentalna nauka oparta na dowodach biblijnych i historycznych. Program kongresu będzie się ogniskował wokół setnej rocznicy tego wydarzenia, która przypada na ten rok".

Świadkowie Jehowy osobiście wręczają zaproszenia na kongres wszystkim mieszkańcom zagłębia. W tej kilkutygodniowej kampanii weźmie udział 19 miejscowych zborów Świadków Jehowy. Program trzydniowego kongresu w Sosnowcu rozpocznie się w piątek rano, 4 lipca 2014 roku o godzinie 9.20. Wstęp jest wolny, nie przeprowadza się zbiórek pieniędzy. Koszty organizowania takich kongresów są w całości pokrywane z dobrowolnych datków.

Przewiduje się, że z biblijnych pouczeń Sali Zgromadzeń skorzysta w ciągu weekendu jakieś 9000 obecnych. Świadkowie Jehowy w Polsce planują zorganizować 23 kongresy w 17 miastach.
Na całym świecie w przeszło 113 000 zborów działa ponad 7 900 000 Świadków.

Dodatkowe materiały:

Coroczne zgromadzenia Świadków Jehowy: http://www.jw.org/pl/świadkowie-jehowy/zgromadzenia/
Film: Nasze kongresy międzynarodowe: http://www.jw.org/pl/świadkowie-jehowy/zgromadzenia/film-nasze-kongresy-międzynarodowe/


17.05-01.06.04.2014

DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
VII Metropolitalne Świeto Rodziny 2014
w Dąbrowie Górniczej "Rodzina miłością wielka"

Przed sześcioma laty z inicjatywy Pań: śp. Krystyny Bochenek, wicemarszałek Senatu RP i Małgorzaty Mańki - Szulik, prezydent Zabrza, a także dzięki wsparciu abp Damiana Zimonia, ówczesnego metropolity katowickiego, zorganizowano Metropolitalne Święto Rodziny, Zasadniczym celem tego święta stała się promocja rodziny i wartości z nią związanych. Dąbrowa Górnicza była jednym z miast, które od początku objęły patronatem organizację obchodów.
W tym roku obchody MŚR zorganizowano dniach 17.05.2014 r. - 01.06.2014 r. a jego jego hasłem było,,Rodzina miłością wielka" W naszym nieście odbyło się kilka ciekawych wydarzeń , między innymi około 420 osób 9 autokarami wyjechało na Jasną Górę i do Leśniowa. Można było w godzinach wieczornych zwiedzać naszą przepiękna Bazylikę jak również Muzeum Sztygarka. W Bibliotece Miejskiej zorganizowano spotkanie pn.,,Samorząd dla Rodziny". Kino Kadr w Pałacu kultury ,,Zagłebia" wyświetlił familijny film pt. Gabriel. Kulminacją spotkań był Piknik Rodzinny na placu zabaw w Gołonogu oraz koncert w kościele pw. Św. Rafała Kalinowskiego w wykonaniu zespołu księży solistów Servi Domini Cantores pn.,,Bukiet Pieśni Dla Matki". Odbyła się również Msza Św. w intencji rodzin w naszej Dąbrowskiej Bazylice.
Wszystkie imprezy dla ich uczestników były darmowe.
Na zakończenie MŚR zaplanowaliśmy spotkanie rodzinne w Błędowie na które serdecznie zapraszamy. W programie między innymi organizujemy piknik turystyczny, z przejściem pieszym lub jazdą na rowerach wokół przepięknej doliny Białej Przemszy. Szczegółowe informacje na plakacie oaz stronie www. Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.
Głównym organizatorem MŚR jest Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta ,Radnych TPDG, Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Banimex sp. z o.o. Z Będzina oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej
Patronat Honorowy objęli : Ks. biskup diecezji sosnowieckiej - Grzegorz Kaszak, Prezydent Miasta - Zbigniew Podraza, Kustosz Bazyliki pw. N. M P. A.- Andrzej Stasiak, Przewodnicząca Rady Miejskiej - Agnieszka Pasternak, oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej - Arkadiusz Rybak. Koordynatorami wszystkich wydarzeń byli Zofia Pielgrzym oraz Zbigniew Łukasik.
Metropolitalne Święto Rodziny, w naszym mieście cieszyło się dużym zainteresowaniem a każdy z jego uczestników i współorganizatorów wykazał chęć pomocy w jego organizacji i aktywnie w nim uczestniczył. Rodzina to niezbywalny skarb, możliwość jej promocji to obowiązek nas wszystkich,wspólne przebywanie, pokazywanie swoich osiągnięć to nic innego jak tylko zwrócenie uwagi ,że rodzina to, radość i dobro.

VII Metropolitalne Święto Rodziny w Dąbrowie Górniczej "Rodzina miłością wielka" - PIKNIK TURYSTYCZNY

Patronat Honorowy : Ks. biskup diecezji sosnowieckiej - Grzegorz Kaszak, Prezydent Miasta - Zbigniew Podraza, Kustosz Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej - Andrzej Stasiak, Przewodnicząca Rady Miejskiej - Agnieszka Pasternak , Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej - Arkadiusz Rybak .

w programie

* 11.00 - Msza św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Błędowie oraz koncert muzycznym w wykonaniu chóru "Sarmatia Ars Bendzinensis"
* 12.30 - Zwiedzanie Doliny Białej Przemszy z przewodnikiem Jurajskich Parków Krajobrazowych
Impreza rozpocznie się z Bazy Biwakowo- Campingowo- Rekreacyjnej "Eurocamping w Błędowie" Eurocamping ; 42-525 Błędów, ul. Żołnierska 130. Uczestnicy wycieczki przejdą trasą ścieżki dydaktycznej o długości około 7 km - czas przejścia z przewidywanymi odpoczynkami około 2,5 godziny, lub przejadą rowerami trasę około 15 km.
* 14.00 poczęstunek oraz możliwość udziału w konkursach z nagrodami
* 16.00 - zakończenie imprezy w celu zapewnienia prawidłowej i bezpiecznej organizacji imprezy prosimy o zgłoszenie swojego udziału telefonicznie podając nazwisko i imię, wiek, nr telefonu, pod niżej wymienione numery telefonów.

Piotr Bobrowski tel. 503 975 128, Ryszard Harańczyk tel. 508 371 871, Zbigniew Łukasik 668 156 253, Krzysztof Tamborek tel. 660 418 244 , Kazimierz Woźniczka tel. 608 503 618, Wiesław Wiekiera tel.604 821 476

KOORDYNATORZY:
ZOFIA PIELGRZYM 32 295 67 98; ZBIGNIEW ŁUKASIK 668 156 253

Regulamin rajdu pieszego organizowanego w ramach
VII Metropolitalnego Święta Rodziny 2014 w Dąbrowie Górniczej
,,Zwiedzamy Dolinę Białej Przemszy" w Błędowie
dnia : 01 czerwiec 2014

1. Organizator:
Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej
Koordynatorzy imprezy: Kazimierz Woźniczka tel 608 503 618; Piotr Bobrowski tel. 503 975 128
2. Cel:
Poznanie piękna krajobrazu a szczególnie unikatowej przyrody jednego z najciekawszych obszarów przyrodniczych Ślaska i Małopolski
Upowszechnienie rodzinnej turystyki pieszej i rowerowej.
3. Data i miejsce:
Impreza rozpocznie się w dniu 01 czerwca 2014 r. o godzinie 12.30 z Bazy Biwakowo- Campingowo- Rekreacyjnej "Eurocamping w Błędowie" Eurocamping 42-525 Błędów, ul. Żołnierska 130, tel. (32) 260 02 08, (32) 261 28 80.
Uczestnicy wycieczki przejdą trasą ścieżki dydaktycznej o długości około 7 km - czas przejścia z przewidywanymi odpoczynkami około 2,5 godziny, lub przejadą rowerami trasę około 15 km.
Po zakończeniu części turystycznej ,organizatorzy zapewniają poczęstunek oraz możliwość udziału w konkursach z nagrodami
Zakończenie imprezy - godz.16.00
Przed rozpoczęciem imprezy można uczestniczyć w Mszy św. o godz.11.00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Błędowie oraz koncercie muzycznym w wykonaniu chóru ,,Sarmatia Ars Bendzinensis",który odbędzie się po jej zakończeniu.
4. Świadczenia:
Uczestnicy otrzymują:
poczęstunek na zakończenie imprezy
nagrody za I, II i III miejsce w konkursach,
nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika
5. Postanowienia końcowe:
Impreza odbędzie się bez względu na pogodę. Uczestnicy imprezy są zobowiązani do przestrzegania przepisów ruchu drogowego i Karty Turysty oraz ubezpieczenia się we własnym zakresie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Organizator nie odpowiada za wypadki powstałe w czasie trwania imprezy oraz za szkody wynikłe w stosunku do uczestników i osób trzecich.
Dzieci mogą brać udział w imprezie pod opieką osób dorosłych.
Dojazd na miejsce imprezy we własnym zakresie
proponujemy skorzystania z przejazdu autobusu KZK GOP linii 606 wg rozkładu jazdy:
Dąbrowa Centrum - 9.05 ; 11,33
Manhatan - 9.13 ; 11,41
Gołonóg - 9,16 ; 11,44
przyjazd do przystanku Błędów szkoła ;9,57; 12,25.
w celu zapewnienia prawidłowej i bezpiecznej organizacji imprezy prosimy o zgłoszenie swojego udziału telefonicznie podając nazwisko i imię, wiek, nr telefonu, pod niżej wymienione numery telefonów.
Piotr Bobrowski tel. 503 975 128
Ryszard Harańczyk tel. 508 371 871
Krzysztof Tamborek tel. 660 418 244
Kazimierz Woźniczka tel. 608 503 618
Wiesław Wiekiera tel.604 821 476
Zbigniew Łukasik tel. 668 156 253

--------------------------------------

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza mieszkańców miasta na VII Metropolitalne Święto Rodziny!
20 maja w godz. 17.00-19.00 w sali audiowizualnej Biblioteki Głównej (ul. Kościuszki 25) odbędą się liczne atrakcje skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. W programie, m.in. spektakl rodzinny "Opera za trzy uśmiechy" w wykonaniu Teatru Pantoplast z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, "Rodzinne chwile", czyli gry i zabawy z nagrodami dla całej rodziny (turniej scrabble, konkursy literacko-plastyczne, konkurencje siłowe), prezentacja programu "Dąbrowska rodzinka.pl" oraz prelekcja pn. "Rodzina przede wszystkim".

VII edycja Metropolitalnego Święta Rodziny przebiega pod hasłem: "Rodzina miłością wielka". Na mieszkańców całego regionu czeka wiele atrakcji: koncerty, wystawy, biegi rodzinne, konferencje, spotkania, pikniki (więcej informacji na www.swieto-rodziny.pl).

Patronat honorowy nad tegoroczną akcją objęli: Para Prezydencka RP, Abp Wiktor Skworc - Metropolita Katowicki, ks. bp Andrzej Czaja - Ordynariusz Opolski, ks. bp Jan Kopiec - Ordynariusz Gliwicki. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Małgorzata Mańka-Szulik - Prezydent Zabrza.


26.04.2014 godz. 18.00

Kościół pw Św. Antoniego z Padwy
ul. Kościelna 20
DĄBROWA GÓRNICZA
GOŁONÓG

Kościół pw Św. Antoniego z Padwy
www.dabrowa.franciszkanie.pl

WSTĘP WOLNY

.
"Szukałem was..." koncert ZPiT PKZ "Golowianie"

W programie montaż słowno-muzyczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca PKZ "Gołowianie"
06.01.2014 godz. 19.00

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA


Bazylika Matki Bożej Anielskiej

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY


KONCERT ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNY
WIECZÓR KOLĘD I PASTORAŁEK


Stowarzyszenie Miejskiej Orkiestry Dętej w Dąbrowie Górniczej oraz Pałac Kultury Zagłębie zaprasza na wieczór kolęd i pastorałek w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Ireneusza Deustera wraz z solistami.


05.01.2014 godz. 17.00

Kościół pw Św. Marii Magdaleny
ul. Oświecenia 34
DĄBROWA GÓRNICZA - ZĄBKOWICEDG - Ząbkowice. Kościół pw. Marii Magdaleny. (FOTO: http://www.zabkowice.pl)

.
KONCERT NOWOROCZNY
Ząbkowice 2013


Imo Pectore 2014 w wykonaniu Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka

W programie:

Adagio na smyczki - Samuel Barber
Suita z czasów Holberga - E. Grieg
Serenada C-dur na Orkiestrę Smyczkową
Orawa - W. Kilar

Pomysłodawcą i organizatorem koncertu jest Piotr Bobrowski, radny Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. Sponsorem wydarzenia ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej i Banimex.

WSTĘP WOLNY


24-25.12.2013

Kościół pw Św. Antoniego z Padwy
ul. Kościelna 20
DĄBROWA GÓRNICZA
GOŁONÓGKościół pw Św. Antoniego z Padwy
www.dabrowa.franciszkanie.pl

.
Boże Narodzenie z żywą szopką

BARDZO SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH A ZWŁASZCZA DZIECI JAK CO ROKU W CZASIE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA NA ŻYWĄ SZOPKĘ DO FRANCISZKANÓW W SANKTUARIUM ŚW. ANTONIEGO NA GÓRCE W DĄBROWIE GÓRNICZEJ. CHCEMY WSPÓLNIE RAZEM Z WAMI ORAZ ZE ŚW. FRANCISZKIEM I ŚW. ANTONIM Z PADWY ŚWIĘTOWAĆ RADOŚĆ PRZYJŚCIA NA ŚWIAT NASZEGO PANA JEZUSA CHRYSTUSA:)

Serdecznie zapraszamy!


27-29.09.2013 - godz. 12.00

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej
www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY

.
Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej

Program SMDS'13

Przedstawiamy program IV Spotkań Młodych w naszej diecezji. Tegoroczne spotkania odbędą się w Dąbrowie Górniczej. Będziemy gościć w Hali Centrum.

26.09 Czwartek
9.00 Kino Młodych (Helios Sosnowiec)

27.09 Piątek
9.00 Kino Młodych (Helios Sosnowiec)
9.00 Turniej Siatkówki (Hala Centrum - Dąbrowa Górnicza)
10.00 Scena Młodych:
Grupa Teatralna 3G, "Przyjaciel Johna Wayne'a" (Teatr Dzieci Zagłębia - Będzin)
10.00 Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej (Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, ul. 3 Maja 30 - Dąbrowa Górnicza)
18.00 EUCHARYSTIA I SPOTKANIE Z LECHEM DOKOWICZEM (film, świadectwo, Adoracja - Bazylika MB Anielskiej, Dąbrowa Górnicza)
22.00 Nocne manewry (Dąbrowa Górnicza - Łosień)

28.09 Sobota
9.30 Eucharystia w Bazylice oraz rozesłanie ewangelizatorów
Ewangelizacja uliczna Dąbrowy Górniczej
12.00 I Bieg Młodych Diecezji Sosnowieckiej (Pogoria III - Dąbrowa Górnicza)
14.00 SZKOŁA SPOTKANIA
czyli o wierze w Jezusa z:
Dziennikarzem - Markiem Zającem, Muzykiem - Pawłem Bębenkiem, Artystą Malarzem - Stanisławem Wywiołem, Aktorem - Dariuszem Niebudkiem, Ojcem - Andrzejem Cieślikiem, Biblistą - ks. Stanisławem Kołakowskim
(Gimnazjum nr 1, ul. Królowej Jadwigi 11, Dąbrowa Górnicza)

Hala Centrum:
16.00 Tańce i zabawy, wręczenie nagród, występy festiwalowe, kącik dla najmłodszych
18.00 Koncert PROPAGANDA DEI (reggae, ska)
19.30 CELEBRACJA WIECZORNA

Ponadto w ciągu dnia:
strefa pojednania - od 11.00 do 19.30 (okazja do spowiedzi i rozmowy duchowej)
Adoracja prowadzona przez wspólnoty w Bazylice - od 14.00 do 19.00

29.09 Niedziela
15.00 Marsz dla życia i rodziny (początek par. NMP Królowej Polski i zakończenie w Bazylice)
16.00 Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Grzegorza Kaszaka i koncert zespołu PIELGRZYM

Więcej informacji oraz zapisy na wydarzenia na stronie www.mlodzi.sosnowiec.pl


23.09.2013 godz. 19.00

BAZYLIKA MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

Pałac Kultury Zagłębia (PKZ)


www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY


VII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny
im. Michała Spisaka

Koncert Laureatów oraz wręczenie nagród

Przed dąbrowską publicznością wystąpi
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej
pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego
.

Koncert Laureatów:

Wiolonczela

1. Piotr Czajkowski - Wariacje Rococo op. 33
- wykonanie
Marta Kordykiewicz - laureatka I nagrody

Altówka

2. Bela Bartok - Koncert na altówkę i orkiestrę cz. II i III
- wykonanie
Fialova Kristina (Czechy) - laureatka I nagrody

Skrzypce

3. Michał Spisak - Andante i Allegro
4. Henryk Wieniawski - Koncert skrzypcowy d- moll op. 22 cz. III
- wykonanie
Anna Malesza - laureatka I nagrody


22.09.2013 godz. 12.00

BAZYLIKA MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl


Uroczystości Katyńskie
14.09.2013 godz. 19.30

BAZYLIKA MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

Pałac Kultury Zagłębia (PKZ)


www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
VII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny
im. Michała Spisaka

KONCERT INAUGURACYJNY

Wielkie muzyczne wydarzenie rozpocznie się Koncertem Inauguracyjnym 14 września.

Będziemy mogli usłyszeć laureatów poprzednich edycji, gościem specjalnym będzie Marcin WYROSTEK (akordeon).

Już po raz drugi w Bazylice NMP wystąpi także
Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.

Po raz pierwszy w historii konkursu do wydziału promocji, kultury i sportu wpłynęło 110 wniosków. Obecnie trwa jeszcze weryfikacja nadesłanych zgłoszeń pod względem zgodności z regulaminem i ta liczba może ulec nieco zmianie, ale już teraz wiemy, że konkurs wzbudził olbrzymie zainteresowanie nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Wśród gości zagranicznych pojawią się młodzi muzycy z Chin, Korei, Ukrainy, Rosji, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii. Tegoroczny konkurs będzie się odbywał od 14 do 23 września 2013r. w Dąbrowie Górniczej i Katowicach w trzech oddzielnych specjalnościach: skrzypce, altówka, wiolonczela.

Wstęp zarówno na koncert Inauguracyjny, jak i zamykający Konkurs Międzynarodowy poświęcony kompozytorowi z Dąbrowy Górniczej jest bezpłatny otwarty dla wszystkich miłośników muzyki.

Konkurs organizowany jest przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która sprawuje także opiekę merytoryczną.


02.08.2013 godz. 11.00

BAZYLIKA MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl


Uroczystość Odpustowa Porcjunkuli i Diecezjalna Pielgrzymka Niewiast i Dziewcząt

" W sercu Zagłębia, wśród fabrycznych dymów,
gdzie błyszczy bielą robotniczy kask,
obrałaś Maryjo dla dąbrowskich synów
swoją siedzibę i źródło Twych łask.

Matko Zagłębia, Dąbrowy Górniczej
oto przed Tobą zagłębiowski lud.
Wpatrzony w Twoje przedobre Oblicze
składa miłości i wierności ślub.

Tak od kilkudziesięciu lat i teraz, w dniu 02 sierpnia będzie rozbrzmiewać pieśń w sanktuarium maryjnym Patronki Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia gdzie czczona jest Maryja w figurze łaskami słynącej, w dniu dorocznej pielgrzymi kobiet i dziewcząt, diecezji sosnowieckiej pod przewodnictwem swego pasterza biskupa Grzegorza Kaszaka.

Tegoroczna uroczystość Odpustowa i pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt w Roku Wiary będzie przeżywana po hasłem " Maryja nauczycielką wiary".

Budowniczy bazyliki i twórca sanktuarium ksiądz Grzegorz Augustynik w modlitewniku wydanym w 1901 r w Warszawie " PORCYUNKULA czyli skarb łaski Seraficznego Nabożeństwa do Matki Boskiej Anielskiej we wstępie tak pisał" Tu, w Dąbrowie, pozwoliłaś umieścić Swój Obraz pod tytułem Królowej Anielskiej, i kościół tutejszy ubogaciłaś odpustem Porcyunkuli, który corocznie obchodzić będziemy drugiego sierpnia, a to nas upewnia, że nam będziesz Matką nieustającej Pomocy. Matką wielkiego miłosierdzia i zaszczepiać będziesz wśród nas życie niewinne, anielskie, ciche, pokorne i oddane miłości Boga i bliźniego". Zamysłem tego świątobliwego kapłana było aby ta świątynia na Ziemi Zagłębia stała się duchową stolicą ze swoją Matką najpierw czczoną w obrazie [ obecnie znajdującym się w małym kościółku tuż obok bazyliki nazywanym porcjunkula gdzie jest pochowany ksiądz Grzegorz Augustynik], a od 1909 w figurze wyrzeźbionej w drewnie cedrowym znajdującej się w głównym ołtarzu w scenerii przedstawionej na obrazie.

Istniejący kult oraz otrzymywane łaski za pośrednictwem Matki Bożej Anielskiej potwierdzane były od samego początku składanymi wotami jako podziękowanie. Pierwszymi wotami złożonymi jeszcze przy obrazie były wota złożone 8 września 1897r w dniu przeniesienia uroczystego obrazu Matki Bożej Anielskiej z kościoła w Gołonogu do kościoła w Dąbrowie. W czasie tej uroczystości rodzice polecali opiece Jej swoje chore dzieci, swoje strapienia i smutki. Na dowód wdzięczności za otrzymane łaski, proszono o odprawienie Mszy świętej przed obrazem Matki Bożej Anielskiej a dwie kobiety, Antonina Lorek i Katarzyna Kosin, złożyły korale jako pierwsze wota.

Ta praktyka wiary i wyrażanej wdzięczności trwa do dnia dzisiejszego,co uwidocznione jest w postaci próśb i podziękowań wpisywanych do Księgi Próśb, przedstawianych w nieustannej nowennie w każdą środę i pierwszą sobotę miesiąca. W zamawianych Mszach świętych o intencjach wstawienniczych i przynoszonych wotach jako dowód wdzięczności za otrzymane łaski w tym miejscu, w tym sanktuarium.

Jakimś szczególnym potwierdzeniem wyjątkowości tego miejsca było ogłoszenie 3 maja 1957 roku przez Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego Maryję Królową Anielską czczoną w kościele Dąbrowskim Patronką Dąbrowy Górniczej i Matką Zagłębia.

19 maja 1968 roku figura Matki Boskiej Anielskiej łaskami słynąca została ukoronowana, koronami papieskimi przez kardynała Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego i Metropolitę Krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę przy udziale Bp. Stefana Bareły biskupa częstochowskiego i przybyłych licznie innych arcybiskupów i biskupów Polski. Kardynał Wojtyła w kazaniu zwracając się do biskupów częstochowskich i zgromadzonych ludzi powiedział że z radością przyjmuje do grona sanktuariów metropolii krakowskiej to nowe sanktuarium w Dąbrowie Górniczej. Do zgromadzonych tłumów ludzi zwrócił się w słowach " Gratuluję Wam Matki Bożej, Królowej Aniołów , Królowej Zagłębia i gratuluję Matce Bożej, Królowej Aniołów, Królowej Zagłębia, Was, Ludu Boży tej pracowitej ziemi".

O niezwykłości tego miejsca świadczą również słowa kardynała Stanisława Dziwisza osobistego sekretarza bł. Jana Pawła, który w gratulacyjnej depeszy z okazji 50 lecia kapłaństwa pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Smigielskiego wśród przywoływanych różnych wydarzeń wspomniał i to szczególne związane z koronacją figury Matki Bożej Anielskiej,że w tym czasie miały miejsca wydarzenia . zapowiadające przyszły pontyfikat... .

Nawiązując do słów przysięgi jaką złożył po koronacji ks Jan Domarańczyk kustosz dąbrowskiego sanktuarium wraz z kapłanami pracującymi w parafiach Dąbrowy Górniczej; " Ja,Proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, pełen wdzięczności Bogu za łaskę koronacji Figury Matki Bożej Anielskiej postanawiam i obiecuję stać na straży tutejszego sanktuarium.

Wespół z moimi współpracownikami, w imieniu wszystkich naszych następców przyrzekam ze wszystkich sił rozszerzać kult maryjny według zdrowej nauki Kościoła w całkowitej jedności ze Stolicą Apostolską...". Jako następca i obecny kustosz tego sanktuarium, wpisując się w słowa tego zobowiązania serdecznie wszystkich zapraszam do wspólnego uwielbienia Maryi danej nam za Patronkę i Matkę tej ziemi zagłębiowskiej i wszystkich tutaj żyjących i pracujących na uroczystość Matki Bożej Anielskiej a szczególnie wszystkie kobiety i dziewczęta na doroczną pielgrzymkę.


19-21.07.2013

Centrum Kongresowe Świadków Jehowy
ul. Mikołajczyka 84
SOSNOWIEC

Organizator:
Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Świadkowie Jehowy zapraszają na kongres
pod hasłem "Słowo Boże jest prawdą!"

Serdecznie zapraszamy mieszkańców naszego miasta na publiczny wykład biblijny pod tytułem "Co to jest prawda?", który zostanie wygłoszony w niedzielę o godzinie 11.10.

Komunikat informacyjny przed kongresem

SOSNOWIEC. "Myśl przewodnia tegorocznego kongresu kieruje uwagę na coś, co dla rodzin Świadków Jehowy ma szczególną wartość" - mówi rzecznik prasowy Świadków Jehowy Piotr Niciak. "Rodziny Świadków uważają Biblię za najbardziej wiarygodny przewodnik oraz źródło wskazówek w dzisiejszych trudnych czasach. Również osoby postronne odniosą wiele korzyści z tego urozmaiconego i praktycznego programu".
Jak zauważa Piotr Niciak, osobiste studium Biblii jest dla Świadków Jehowy priorytetem. Rodziny Świadków każdego tygodnia poświęcają jeden wieczór na tak zwane rodzinne wielbienie Boga, w trakcie którego wnikliwie analizują tę Księgę. "Na zgromadzeniach w tym roku zostaną wydane nowe pomoce do rodzinnego oraz osobistego studiowania Biblii" - dodaje rzecznik. "Świadkowie na każdym kongresie spodziewają się, że dostaną coś nowego".
Przez ostatnie trzy tygodnie Świadkowie Jehowy osobiście zapraszają na ten kongres mieszkańców Sosnowca, Mysłowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Zawiercia, Myszkowa, Częstochowy, Kłobucka, Radomska i okolic. Drugie z czterech trzydniowych zgromadzeń, mających się odbyć na Sali Zgromadzeń Świadków Jehowy w Sosnowcu, rozpocznie się w piątek 19 lipca 2013 roku o godzinie 9.20. Celem programu będzie wskazanie gdzie można znaleźć prawdę i jakie korzyści może odnieść każdy człowiek.
Wstęp na zgromadzenie jest wolny, nie przeprowadza się też żadnych zbiórek pieniędzy. Koszty zgromadzeń Świadków Jehowy są w całości pokrywane z dobrowolnych datków.
W tej kampanii zapraszania na kongres bierze udział w naszej okolicy 100 zborów Świadków Jehowy z ww. okolic. W ciągu czterech kolejnych weekendów programu na Sali Zgromadzeń Świadków Jehowy w Sosnowcu wysłucha około 34 000 osób.
W całej Polsce odbędzie się 13 kongresów w 10 miastach. Na świecie jest ponad 7 782 000 Świadków zorganizowanych w ponad 111 700 zborów.

Kontakt w sprawie kongresu: Piotr Niciak, tel. 501-303-902


19.04.2013 - godz. 18.30
Sławków, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego


20.04.2013 - godz. 10.00
Sączów, Kościół p.w. św. Jakuba Apostoła w Sączowie

Gorąca wiosna na szlaku VIA REGIA!

Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego oraz Zagłębiowski Klub Przyjaciół Camino zapraszają w najbliższy piątek i sobotę na kolejne wydarzenia które będą miały miejsce na zagłębiowskim oraz górnośląskim odcinku Drogi św. Jakuba VIA REGIA.

Piątek 19 kwietnia 2013 r. godz. 18.30
Sławków , Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
- Konferencja nt. Dróg Świętego Jakuba w Polsce i w Europie, oraz prezentacja przewodnika opisującego szlak VIA REGIA na odcinku Kraków - Piekary Śląskie.
- Koncert w wykonaniu chóru Cantamos Domino
- Uroczyste odsłonięcie odlewów muszli, symbolu Dróg Świętego Jakuba

Sobota 20 kwietnia 2013 r. godz. 10.00 - Sączów
- Powitanie o godz. 10.00 w kościele p.w. św. Jakuba Apostoła w Sączowie, krótka uroczystość przed relikwiami tego świętego a następnie przejście (11 km.) do bazyliki maryjnej w Piekarach Śląskich.

Sobota 20 kwietnia 2013 r. - Piekary Śląskie
- godz. 13.15 uroczystości religijne oraz odsłonięcie tablicy informacyjnej nt. drogo Świętego Jakuba
- godz. 15.15 rozpoczęcie I Piekarskiego Festiwalu "Na Pielgrzymich Szlakach".

Zapraszamy!


29/30.03.2013 - g. od 20.00- 6.00

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl


"Noc Konfesjonałów"

W nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę, w godzinach od 20 do 6 odbędzie się w naszej diecezji "Noc Konfesjonałów".

Z sakramentu pokuty i pojednania będzie można skorzystać w następujących parafiach:
Dąbrowa Górnicza, bazylika pw. NMP Anielskiej (ul. św. Królowej Jadwigi 17).
Dąbrowa Górnicza, kościół pw. św. Rafała Kalinowskiego (ul. Kosmonautów 9).


17-20.01.2013

Parafia rzymskokatolicka
Nawiedzenia NMP
ul. 9 Maja 2
42-500 Będzin


XIX Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek
im. ks. Kazimierza Szwarlika

W II etapie Festiwalu spotykają się najlepsi uczestnicy przesłuchań eliminacyjnych.

Przesłuchania odbędą się w dniach 17-19 stycznia 2013 r.
w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Będzinie

Koncert galowy odbędzie się w niedzielę 20 stycznia 2013 r. o godz. 16.00
Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka

Wstęp wolny.


06.01.2013 godz. 17.30

Kościół pw Św. Marii Magdaleny
ul. oświecenia 34
DĄBROWA GÓRNICZA - ZĄBKOWICEDG - Ząbkowice. Kościół pw. Marii Magdaleny. (FOTO: http://www.zabkowice.pl)


KONCERT NOWOROCZNY
Ząbkowice 2013


Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna

W programie:

Adagio na smyczki - Samuel Barber
Suita z czasów Holberga - E. Grieg
Serenada C-dur na Orkiestrę Smyczkową
Orawa - W. Kilar

Pomysłodawcą i organizatorem koncertu jest Piotr Bobrowski, radny Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. Sponsorem wydarzenia ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej.

WSTĘP WOLNY
06.01.2013 godz. 16.30

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

WSTĘP WOLNY


KONCERT ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNY
WIECZÓR KOLĘD I PASTORAŁEK


Stowarzyszenie Miejskiej Orkiestry Dętej w Dąbrowie Górniczej oraz Pałac Kultury Zagłębie zaprasza na wieczór kolęd i pastorałek w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Ireneusza Deustera wraz z solistami.

PROGRAM KONCERTU

1. Wśród Nocnej Ciszy - opracowanie Władysław Sokalski - śpiewają wszyscy
2. Jingle Bells Rapsody - opr.Harold Walters - orkiestra
3. Adeste Fideles - opr.Władysław Sokalski - vocal
4. Do Szopy , Hej Pasterze - opr. Wacław Janiszewski - vocal
5. Król Lear (uwertura symfoniczna )-JEAN ARIMONT - orkiestra
6. Mędrcy Świata - opr. Wacław Janiszewski - vokal
7. Oj Maluśki Maluśki - opr.Franciszek Suwała - vocal
8. Fragment z opery Nabucco - G.Verdi
9. O Gwiazdo Betlejemska - opr.Kadra - vocal
10. Soleado - aranż.Hary Schneider - vocal
11. Taniec Węgierski nr 5 - J . Bramms- orkiestra
12. Ach Ubogi Żłobie - opr.Franciszek Suwała - ocal
13. Mery Christmas Eveyone - . Bob Heatlie aranż. Filip Sandras - vocal
14. Adagio - T.Albinioni - solo sax alt
15. Whaite Christmas - Irving Berling aranż.R.BECK - vocal
16. Jingle Bell Rock - aranż. D.Furlano - orkiestra
17. Przekażmy sobie znak pokoju - vocal
18. Cicha Noc - opr.Wacław Janiszewski


08.12.2012 - godz. 12.00

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej


www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY


GODZINA ŁASKI DLA CAŁEGO ŚWIATA

W niedzielę, o godz. 12.00, odprawiona zostanie uroczysta msza święta.

ZAPRASZAMY DO BAZYLIKI NMP ANIELSKIEJ NA "GODZINĘ ŁASKI DLA CAŁEGO ŚWIATA" - 8 GRUDNIA 2012 ROKU.

W GODZINIE OD 12.00 DO 13.00 ODBĘDZIE SIĘ MODLITEWNE CZUWANIE ZAKOŃCZONE MSZĄ ŚW.

Matka Boża (Róża Duchowna) objawiając się w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1947 r., pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech, powiedziała:
"Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu".

Jest taka jedna godzina w roku, gdy Niebo pochyla się tak nisko nad ziemią, że Bóg jest na wyciągnięcie ręki i Jego odwieczne skarby miłości. Jest taka jedna godzina w roku, gdy wszystko jest możliwe. Obietnica z nią związana jest naprawdę wielka! Oto Matka Najświętsza ogłasza, że przez sześćdziesiąt minut w roku Niebo staje nad nami otworem, że każdy, kto w tym czasie zamknie trzymany nad głową parasol niewiary, otrzyma od Boga to, co mu najbardziej potrzebne.


10.11.2012 godz. 19.00
11.11.2012 godz. 12.00
12.11.2012 godz. 19.00

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej


www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY


W sobotę 10 listopada o godz. 19.00 w bazylice odbędzie się Widowisko słowno-muzyczne "W 83. rocznicę śmierci - Niezłomny.
Rzecz o budowniczym Bazyliki ks. prał. Grzegorzu Augustyniku" w wykonaniu zespołu wokalno-muzycznego "Rosa di Dio" i Zagłębiowskiej Grupy Teatralnej.


W niedzielę 11 listopada o godz. 12.00 w bazylice odbędzie się uroczysta Msza św. za Ojczyznę z pielgrzymką kombatantów i pośmiertne nadanie ks. prał. Grzegorzowi Augustynikowi honorowego obywatelstwa Dąbrowy Górniczej.


W poniedziałek 12 listopada o godz. 19.00 w bazylice odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu chóru katedralnego "Lutnia".


28.10.2012 - godz. 12.00

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl


Uroczysta msza za poległych w Miednoje.

Po mszy apel poległych i salwa honorowa

WSTĘP WOLNY


14.10.2012 - godz. 12.00

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej


www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY


Uroczystości jubileuszowe 100-lecia KONSEKRACJI BAZYLIKI MNIEJSZEJ NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

W niedzielę, o godz. 12.00, odprawiona zostanie uroczysta msza święta.

13.09.2012 godz. 19.00

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej


www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY


Zespół Pieśni i Tańca "ŚLĄSK"

Uroczystości jubileuszowe 100-lecia KONSEKRACJI BAZYLIKI MNIEJSZEJ NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

Obchody stulecia poświęcenia bazyliki uświetni sobotni koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", który rozpocznie się o godz. 19.00. Wstęp wolny.
12.08.2012 - godz. 14.30

Parking przy kościele
pw. Św. Antoniego z Padwy
ul. Kościelna
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg

20000421 DG - Gołonóg. Kościół pw. św. Antoniego. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

WSTĘP WOLNY


IV ZAGŁĘBIOWSKI ZLOT MOTOCYKLOWY

O godz. 11.00 procesja z obrazem wyruszy z głównego kościoła w Będzinie na Górę Dorotkę,
gdzie o godz. 12.00 ks. Tomasz Zmarzły odprawi uroczystą mszę odpustową.

PROGRAM

* godz. 14.30 - zbiórka na parkingu przy Sanktuarium pw. św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu i przejazd przez Sosnowiec do Będzina (ulicami Kościelną, Piłsudskiego, Królowej Jadwigi, Kościuszki, Górniczą, Legionów Polskich, Aleją Róż, Braci Mieroszewskich, 11-go Listopada, Andersa, 1-go Maja, Sienkiewicza, Piłsudskiego, 3 Maja, Orlą, Będzińską, Małobądzką, Świerczewskiego, Wolności, Wojska Polskiego, Chopina).

* godz. 16.00 Msza Święta w intencji motocyklistów
* godz. 17.00 spotkanie motocyklistów i parafian (występ DJ, loteria fantowa, poczęstunek)
* godz. 19.00 koncert zespołu PIFF PARRE
* godz. 20.30 koncert zespołu NOCNA ZMIANA BLUESA
* godz. 22.00 pokaz sztucznych ogni.


02.08.2012 - godz. 11.00

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej


www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY


Uroczystość Odpustowa Porcjunkuli i Diecezjalna Pielgrzymka Niewiast i DziewczątPROGRAM UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWEJ PORCJUNKULI W 100-LECIE KONSEKRACJI BAZYLIKI MATKI BOŻEJ ANIELSKIEJ

MSZE ŚW. GODZ. 7.00, 9.00, 11.00, 16.00, 18.00, 20.00

* 9.00 - MSZA ŚW. DLA CHORYCH I STARSZYCH WIEKIEM Z UDZIELENIEM SAKRAMENTU NAMASZCZENIA CHORYCH
* 10.30 - ŚWIADECTWO O RODZINIE

* 11.00 - UROCZYSTA MSZA ŚW. KONCELEBROWANA POD PRZEWODNICTWEM METROPOLITY CZĘSTOCHOWSKIEGO KS. ABP. WACŁAWA DEPO

* 16.00 - MSZA ŚW. Z BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM MAŁYCH DZIECI I KOBIET W STANIE BŁOGOSŁAWIONYM
* 18.00 - MSZA ŚW. Z MODLITWĄ ZA KIEROWCÓW I POŚWIĘCENIE POJAZDÓW

Odpust Porcjunkuli w parafii MB Anielskiej

W tym roku obchodzimy jubileusz 100 - lecia konsekracji Bazyliki NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Tym bardziej podniosły charakter będzie miała uroczystość odpustu Porcjunkuli w dąbrowskim sanktuarium 2 sierpnia połączona z diecezjalną pielgrzymką kobiet.

Centralne uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczyć będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Tradycyjna pielgrzymka kobiet i dziewcząt na tą Eucharystię wyruszy z parafii katedralnej w Sosnowcu o godz. 6.00. Pozostałe Msze Święte w Bazylice będą odprawiane o godz. 7.00, 9.00 (dla chorych i starszych wiekiem z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych), 16.00 (z błogosławieństwem małych dzieci i kobiet w stanie błogosławionym), 18.00 (z modlitwą za kierowców i poświęceniem pojazdów) i 20.00. Ponadto o godz. 10.30 planowane jest świadectwo o rodzinie.

Przypominamy, że biorąc udział w uroczystościach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

W naszym sanktuarium NMP Anielskiej - Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia Odpust Porcjunkuli obchodzony jest bardzo uroczyście. W tym dniu tradycyjnie do tronu Maryi pielgrzymują niewiasty i dziewczęta z Diecezji Sosnowieckiej i regionu. Modlitewne spotkanie jest szczególną okazją, by podziękować za otrzymane łaski i wszelkie dobra za przyczyna Tej, "która wszystko rozumie i sercem ogarnia każdego z nas". Maryja czeka w sposób szczególny na swych czcicieli, a w sposób wyjątkowy otwiera swój dom dla Niewiast zrzeszonych w Kołach Gospodyń, rodzin Żywego Różańca, Radia Maryja, Trzeciego Zakonu, członków Honorowej Straży Serca Pana Jezusa, a także przedstawicieli wszystkich grup i stowarzyszeń działających w naszej diecezji


29.06-01.07.2011 godz. 09.20

Centrum Kongresowe Świadków Jehowy
ul. Mikołajczyka 84
SOSNOWIEC

Organizator:
Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy


Świadkowie Jehowy zapraszają na swój kongres
pod hasłem "Strzeż swego serca!"

Komunikat informacyjny przed kongresem
11 czerwca 2012

SOSNOWIEC. Świadkowie Jehowy uważają, że wszyscy, także ludzie niebędący ich współwyznawcami, odniosą pożytek z pozytywnego orędzia i praktycznych rad, które będą przedstawione na kongresie pod hasłem "Strzeż swego serca!". Zgromadzenie to odbędzie się na Centrum Kongresowym Świadków Jehowy w Sosnowcu.

W programie kongresu przewidziano ciekawe omówienie biblijnych wzmianek o symbolicznym sercu. W poszczególnych punktach, na które złożą się przemówienia, wywiady i scenki, słuchowiska oraz przedstawienie, zostanie podkreślone, jak zapewnianie ochrony symbolicznemu sercu przyczynia się do duchowej pomyślności, szczęścia oraz poprawy życia rodzinnego.

Przez najbliższe trzy tygodnie Świadkowie Jehowy będą osobiście zapraszać na kongres mieszkańców Sosnowca, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Siewierza, Zawiercia, Myszkowa, Częstochowy, Kłobucka itp.. Pierwsze z czterech trzydniowych zgromadzeń, mających się odbyć na Centrum Kongresowym Świadków Jehowy w Sosnowcu, rozpocznie się w piątek 29 czerwca 2012 roku o godzinie 9.20. Myśli przewodnie każdego dnia kongresu oraz tytuły poszczególnych punktów są oparte na wersetach biblijnych, między innymi z Księgi 1 Samuela 16:7, 1 Kronik 28:9 i Ewangelii według Mateusza 12:34. Hasło kongresu "Strzeż swego serca!" zaczerpnięto z Księgi Przysłów 4:23. Celem programu będzie wzbogacenie życia duchowego słuchaczy.

Wstęp na zgromadzenie jest wolny, nie przeprowadza się też żadnych zbiórek pieniędzy. Koszty zgromadzeń Świadków Jehowy są w całości pokrywane z dobrowolnych datków.

Świadkowie Jehowy będą wręczać specjalne zaproszenia na kongres. W tej kampanii weźmie udział w naszej okolicy 80 zborów Świadków Jehowy. W ciągu czterech kolejnych weekendów programu zgromadzenia na Centrum Kongresowym Świadków Jehowy w Sosnowcu wysłucha około 33 000 osób.

W całej Polsce odbędzie się 20 kongresów w 17 miastach. Na świecie jest ponad 7 600 000 Świadków zorganizowanych w ponad 109 000 zborów.

Kontakt w sprawie kongresu: Piotr Niciak, tel. 501-303-902


HASŁO I TEMAT - Pisarze Biblii wspominają o sercu blisko 1000 razy, niemal zawsze w sensie symbolicznym. Świadkowie Jehowy wierzą, że koniecznie trzeba rozumieć, co wyobraża serce, ponieważ w myśl biblijnej Księgi Przysłów 4:23 mamy go strzec. W programie kongresu zostaną omówione wersety biblijne mówiące o tym, jak dzięki strzeżeniu symbolicznego serca już teraz można prowadzić lepsze życie i zyskać widoki na przyszłość.

PIĄTEK - Biblijna myśl przewodnia programu na ten dzień brzmi: "Jehowa widzi, jakie jest serce" i jest oparta na Księdze 1 Samuela 16:7. Ton całemu kongresowi nada przewidziane na przedpołudnie przemówienie kluczowe "Pozwalaj Słowu Bożemu ujawniać zamiary twego serca". Przed południem zostanie też wygłoszona seria przemówień pod tytułem "Strzeżmy się groźnych chorób symbolicznego serca!". W sympozjum tym będą omówione podobieństwa między fizycznymi schorzeniami serca a niedomaganiami duchowymi, które mogą negatywnie wpłynąć na czyjeś symboliczne serce. Przemówienie zatytułowane "Czy masz ,serce do pracy'?" zachęci Świadków Jehowy, by wkładali serce w dopomaganie innym w poznaniu Biblii.

SOBOTA = Myśl przewodnia programu tego dnia brzmi: "Z obfitości serca mówią usta" i jest oparta na Ewangelii według Mateusza 12:34. Program wyjaśni, jaki wpływ symboliczne serce wywiera na czyjś sposób wielbienia Boga oraz na zachowanie danej osoby. O godzinie 11.40 rozpocznie się ostatnia część programu przedpołudniowego - przemówienie ukazujące wagę chrześcijańskiego chrztu ("Oddaj swe serce Jehowie"), po czym nastąpi ordynowanie nowych członków wyznania. Po południu zostanie przedstawiona seria przemówień pod tytułem "Czyńmy tak, jak postanowiliśmy w sercu", a na zakończenie przewidziano wykład zatytułowany "Wpajajcie Słowo Boże w serca waszych dzieci".

NIEDZIELA = Myślą przewodnią ostatniego dnia kongresu są słowa z Księgi 1 Kronik 28:9: "Służmy Jehowie sercem niepodzielnym'. Przed południem w dynamicznej serii przemówień zostanie omówione osiem postaci biblijnych, które swoim życiem dowiodły, że z całego serca były oddane Bogu. Sesja poranna zakończy się wykładem publicznym "Rzeczy dawniejsze nie przyjdą do serca" i streszczeniem cotygodniowego artykułu z czasopisma Strażnica. Program popołudniowy rozpocznie się przedstawieniem, w którym czwórka młodych ludzi będzie szukać odpowiedzi na pytanie: "Czym jest prawdziwa miłość?". Na zakończenie kongresu zostanie wygłoszony dodający otuchy wykład "Niech twoje serce nigdy się nie trwoży!".


20.05.2012 - godz. 12.0-

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej


www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY


Rocznica łaskami słynącej figury HMP Anielskiej.
Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców.
03.05.2012 godz. 09.40 - 15.55

Centrum Kongresowe Świadków Jehowy
ul. Mikołajczyka 84
SOSNOWIEC

WSTĘP WOLNY


Zgromadzenie Świadków Jehowy
Doroczne zgromadzenie specjalne

Myślą przewodnią jest fragment z ewangelii wg Mateusza 6:10
"Niech się dzieje twoja wola".


20.04.2012 - Godzina 16.00

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY


Obchody 40-lecia budowy Huty Katowice

Program uroczystości obchodow 40-tej rocznicy rozpoczęcia budowy Huty Katowice zbiegają się ze 120-leciem istnienia Stowarzyszenia Inżynierow i Technikow Przemysłu Hutniczego w Polsce

20 kwietnia 2012 r. w Dąbrowie Gorniczej

* godz. 16.00 - uroczysta msza święta z intencji budowniczych i hutnikow Huty Katowice - bazylika NMP Anielskiej w Dąbrowie Gorniczej


30.03.2012 - godz. ?

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej


www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY


Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego z racji 20. rocznicy ustanowienia diecezji sosnowieckiej.
26.03.2012 - godz. ?

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej


www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY


DZIEŃ ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA
z udziałem Telewizji Trwam i Radia Maryja.Program spotkania, uroczystości i transmisji radiowej i telewizyjnej.

* 16.30 - Spotkanie pracowników Biur i Kół Przyjaciół Radia Maryja

* 18.00 - Rozpoczęcie spotkania Rodziny Radia Maryja, powitanie gości, telewidzów i słuchaczy, modlitwa Anioł Pański (komentator - ks. Tomasz Zmarzły, doktorant UKSW w Warszawie)
* 18.05 - spotkanie Ojca Prowadzącego z uczestnikami uroczystości
* 18.20 - Audycja słowno-muzyczna pt. "W obronie życia - z wielkiego dziedzictwa bł. Jana Pawła II" w wykonaniu młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych parafii pw. NMP Anielskiej i Dąbrowy Górniczej (pod opieką ks. Rafała Madeja i ks. Andrzeja Mroza)
* 18.40 - kilka informacji o sanktuarium (ks. kan. Andrzej Stasiak - kustosz Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej)
* 18.45 - Msza św. dla Rodziny Radia Maryja, której przewodniczyć będzie i homilie wygłosi Pasterz Kościoła sosnowieckiego ks. bp dr Grzegorz Kaszak
Przyjęcie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
Odnowienie Aktu Zawierzenia (Ojciec Prowadzący)
* 20.00 - Spotkanie Ojca Prowadzącego z uczestnikami uroczystości

* 20.20 - Modlitwa różańcowa - tajemnice radosne (ks. kan. Józef Ośródka - proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Sosnowcu)
* 20.57 - Zakończenie transmisji

* 21.40 - Rozmowy niedokończone pt. "Świętość Życia" (Radio Maryja). W rozmowach wezmą udział:

ks. Andrzej Stasiak - Kustosz Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej
ks. Mariusz Karaś - Kanclerz Kurii Diecezji Sosnowieckiej
ks. Andrzej Cieślik - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu
Czesław i Elżbieta Ryszkowie
Małgorzata Kozieł - doktor medycyny

* 23.30 - podsumowanie Spotkania Rodziny Radia Maryja
* 23.45 - Zakończenie transmisji


Numery telefonów w czasie Rozmów Niedokończonych:
+48 32 298 88 40 ; +48 32 262 27 16


15.01.2012 - godz. 18.00

Zesłania Ducha Świętego
ul. Sikorskiego 55
DĄBROWA GÓRNICZA - Ząbkowice

20080427 DG - Zabkowice. Ulica Górzysta. Widok na kościół. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
NOWOROCZNY KONCERT KOLĘD

Parafia P.W. Zesłania Ducha Świętego w Dabrowie Górniczej Ząbkowicach i PKZ Dom Kultury Ząbkowice zapraszają na Noworoczny Koncert Kolęd w wykonaniu

Zespołu Kameralnego "Absolwent" ze Skoczowa.

WSTĘP WOLNY


13.01.2012 - godz. 19.00

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej


www.nmpanielska.pl


KONCERT NOWOROCZNY.

Na to niecodzienne wydarzenie zapraszają:
Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza
oraz Kustosz Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej ks. kan. Andrzej Stasiak.


06.01.2012 - godz. 16.30

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej


www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY


NOWOROCZNY KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2012 r. w naszej bazylice o godz. 16.30 rozpocznie się tradycyjny już Noworoczny Koncert Kolęd i Pastorałek

w wykonaniu

Orkiestry Miejskiej Dąbrowy Górniczej
solistów z zagranicy i Polski, m.in. Łukasza Barucha, Ziemowita Świtalskiego, Katarzyny Jankowiak, Antosia Olesika i Zdenka Nowaka (Czechy).

Na to niecodzienne wydarzenie zaprasza
Kustosz Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej ks. kan. Andrzej Stasiak.


20.11.2011 - godz. 18.00

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl


"Czas ucieka - wieczność czeka"
Dąbrowskie Zaduszki

Serdecznie zapraszamy na Zaduszki Dąbrowskie, które odbędą się w najbliższą niedzielę 20 listopada 2011 r. w naszej bazylice. Modlitewne spotkanie rozpocznie uroczysta Msza Św. o godz. 18.00 w intencji zasłużonych dla miasta Dąbrowian, później młodzież licealna przedstawi montaż słowno-muzyczny. Niech pamięć o zmarłych będzie wyrazem naszej miłości do Ojczyzny, miasta i każdego człowieka.

WSTĘP WOLNY


10.11.2011 - godz. 18.00

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY


Muzyczne Opowieści o Wielkich Polakach

82. rocznica śmierci ks. prałata G. Augustynika
70. rocznica śmierci I.J. Paderewskiego

ANNA HAJDUK - fortepian
W programie utwory: Chopina, Liszta, Paderewskiegi, Zarębskiego

Sanktuarium MMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

godz. 18:00 Uroczysta Msza Św.
godz. 19:00 Koncert fortepianowy


02.08.2011 godz. 11.00

Bazylika Matki Bożej Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej
www.nmpanielska.pl


Uroczystość Odpustowa Porcjunkuli i Diecezjalna Pielgrzymka Niewiast i Dziewcząt w roku Księdza Prałata Grzegorza Augustynika

PROGRAM UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWYCH

NOWENNA PRZED UROCZYSTOŚCIĄ
24 LIPCA - 1 SIERPNIA 2011 ROKU, GODZ. 18.00

TRIDUUM PRZYGOTOWUJĄCE DO UROCZYSTOŚCI
30 LIPCA - 1 SIERPNIA 2011 ROKU, GODZ. 18.00

UROCZYSTOŚĆ PORCJUNKULI 2 SIERPNIA 2011 ROKU (WTOREK)
MSZE ŚW. GODZ. 7.00, 9.00, 11.00, 16.00, 18.00, 20.00

10.00 - POWITANIE I REJESTRACJA PIELGRZYMÓW
10.30 - KONFERENCJA OKOLICZNOŚCIOWA
11.00 - UROCZYSTA MSZA ŚW. KONCELEBROWANA POD PRZEWODNICTWEM PASTERZA KOŚCIOŁA SOSNOWIECKIEGO - KS. BP. GRZEGORZA KASZAKA
16.00 - MSZA ŚW. Z BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM MATEK I MAŁYCH DZIECI

DO MODLITEWNEGO SPOTKANIA PRZEDSTAWICIELI WSZYSTKICH PARAFII WRAZ Z DUSZPASTERZAMI, NIEWIASTY ZRZESZONE W KOŁACH GOSPODYŃ W SWOICH REGIONALNYCH STROJACH I CZCICIELI NMP ANIELSKIEJ ZAPRASZA KUSTOSZ SANKTUARIUM KS. KAN. ANDRZEJ STASIAK


22-24.07.2011 godz. 09.20

Centrum Kongresowe Świadków Jehowy
ul. Mikołajczyka 84
SOSNOWIEC

Świadkowie Jehowy zapraszają na swój kongres


Świadkowie Jehowy zapraszają na swój kongres
Komunikat informacyjny 4.07. 2011

SOSNOWIEC. Świadkowie Jehowy zapraszają wszystkich mieszkańców naszego miasta na kongres. Będzie na nim omawiany temat szczególnego rządu, o który modlą się miliony, jeśli nie miliardy ludzi. Królestwo Boże, o którym Jezus Chrystus mówił w słynnej modlitwie "Ojcze nasz", będzie główną myślą zgromadzenia pod hasłem "Niech przyjdzie Królestwo Boże", które odbędzie się w Centrum Kongresowym Świadków Jehowy w Sosnowcu.

Świadkowie Jehowy wierzą, że prośba o przyjście Królestwa Bożego - zanoszona zgodnie z modlitwą wzorcową zanotowaną w Ewangelii według Mateusza 6:10-13 - ma ogromne znaczenie. Wierzą też, iż wysłuchanie tej modlitwy przez Boga przyniesie ziemi i ludzkości daleko idące zmiany. W programie zjazdu Świadków Jehowy znajdzie się omówienie ciekawych informacji na ten temat zawartych w Biblii. Przez najbliższe kilka tygodni Świadkowie Jehowy będą osobiście zapraszać na kongres mieszkańców Sosnowca, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Siewierza, Zawiercia, Myszkowa, Częstochowy, Kłobucka i Włoszczowy. To trzydniowe zgromadzenie w Centrum Kongresowym rozpocznie się w piątek, 22 lipca 2011 roku o godzinie 9.20. Myśli przewodnie każdego dnia kongresu oparte są na wersetach biblijnych z Mateusza 4:17, Mateusza 6:33 i 2 Piotra 1:11. Celem programu będzie umocnienie przekonania, że Królestwo Boże to rzeczywisty rząd. Wstęp na zgromadzenie jest wolny, nie przeprowadza się też żadnych zbiórek pieniędzy. Koszty zgromadzeń Świadków Jehowy w całości pokrywane są z dobrowolnych datków.
Świadkowie Jehowy będą wręczać specjalne zaproszenia na kongres. W tej kampanii weźmie udział w naszej okolicy 80 zborów Świadków Jehowy. Około 6 500 osób wysłucha programu zgromadzenia w Centrum Kongresowym.

W całej Polsce odbędą się 24 zgromadzenia w 18 miastach. Na całym świecie jest przeszło 7 500 000 Świadków, zorganizowanych w ponad 107 000 zborów.

Kontakt w sprawie kongresu: Piotr Niciak, telefon: (501) 303-902


12.06.2011 od godz. 15.25

PLAC PAPIESKI
ul. Mikołajczyka 84
SOSNOWIEC

14.06.1999 r. - Sosnowiec. Wizyta Ojca Świętego, Papieża JANA PAWŁA II


12 rocznica wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu

12 czerwca (niedziela) - Plac Papieski Z okazji 12 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu odbędą się uroczystości dziękczynne za Beatyfikację Papieża Polaka. Na Placu Papieskim w niedzielę 12 czerwca spotkają się wierni z całej naszej diecezji. Przedstawiamy poniżej program spotkania.

Program spotkania.

15.25 - Powitanie i krótka modlitwa
15.30 - Występ zespołu młodzieżowego Dynamic waves z Dąbrowy Górniczej
16.00 - Msza Święta - Modlitwa wdzięczności za beatyfikację Jana Pawła II

Zakończenie konkursu literackiego Duc in Altum organizowanego przez Zespół Szkół Katolickich w Sosnowcu

Pokazy strażackie

Poczęstunek dla wszystkich

Antrakt zespołu młodzieżowego

Około 18.00 - Czeka was droga - Koncert Uwielbienia pod kierownictwem Marcina Pospieszalskiego z udziałem m.in. Beaty Bednarz, Macieja Ścibora, Katarzyny Bogusz, muzyków zespołu New Life'm , orkiestry ICON i połączonych chórów sosnowieckich.

Około 20.00 - Apel Jasnogórski i modlitwa o kanonizację Jana Pawła II

Błogosławieństwo Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka

Ponieważ jest to również uroczystość Zesłania Ducha Świętego zapraszamy do udziału młodzież, która przyjęła sakrament bierzmowania, wszystkich działających w różnych ruchach i wspólnotach kościelnych, strażaków i Koła Gospodyń; wszystkich tworzących nasz Kościół lokalny.

Autor: Piotr Dudała | 05/06/2011


05.06.2011 godz. 12.00

Parafia pw. Najśw. Serca Pana Jezusa
DĄBROWA GÓRNICZA
Strzemieszyce Wielkie

20090426 DG - Strzemieszyce Wielkie. Uroczystość nadania tytułu BAZYLIKI MNIEJSZEJ Kościołowi NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA w Strzemieszycach Wielkich. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
www.nspjstrzemieszyce.tnb.pl


100 lat parafii w Strzemieszycach

Parafia pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej - Strzemieszycach
przygotowuje się do obchodów stulecia istnienia.

5 czerwca bp Grzegorz Kaszak w samo południe
odprawi Mszę św. dziękczynną za sto lat parafii.


07.05.2011 godz. 15.00

PLAC PAPIESKI
ul. Mikołajczyka 84
SOSNOWIEC

14.06.1999 r. - Sosnowiec. Wizyta Ojca Świętego, Papieża JANA PAWŁA II


Szukałem Was... Majówka Papieska

Prezydent Miasta Sosnowca oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Sosnowcu serdecznie zapraszają 7 maja o 15.00 na imprezę artystyczno - kulturalną "Szukałem Was... Majówka Papieska", która odbędzie się na Placu Papieskim przy ul. Gwiezdnej w Sosnowcu.

Uroczystość związana jest z beatyfikacją Jana Pawła II, który gościł z wizytą w Sosnowcu podczas pielgrzymki w 1999 roku.

Zespoły muzyczne i wykonawcy uczestniczący w Majówce Papieskiej wpisują się w nurt piosenki katolickiej.

W PROGRAMIE:

* 15.00 - KONCERT ORKIESTRY JOACHIMA KRZYKA
*16.00 - NABOŻEŃSTWO MAJOWE

* 16.30 - KONCERTY:
- MAGDA ANIOŁ
- ARKA NOEGO
-2Tm2,3
- DEUS MEUS

* 21.00 - APEL JASNOGÓRSKI
* 21.20 - WYSTĘP ZESPOŁU KATOLIKA FRONT

Koncert poprowadzą: Aneta Chwalba z TVP Katowice i ksiądz Paweł Sobierajski.
Organizatorami wydarzenia są: Śląski Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Sosnowca i Telewizja Katowice.

Koncert wspiera biskup diecezji sosnowieckiej Jego Ekscelencja Grzegorz Kaszak
Koncertowi patronują: Radio eM, tygodnik Niedziela i portale Opoka.tv oraz Opoka.fm.


25.03.2013 godz. 17.30

Bazylika Matki Bożej Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej
www.nmpanielska.pl


DZIEŃ ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA 2011

"Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać- oto zadanie, które bóg powierza każdemu człowiekowi."
(Jan Paweł II, Evangelium vitae)

Biskup Sosnowiecki Ks. Grzegorz Kaszak oraz Kustosz Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej Ks. Andrzej Stasiak zapraszają czcigodnych księży duszpasterzy, członków duchowej adopcji i nowych kandydatów oraz wszystkich wiernych na Dzień Świętości Życia w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 2011 roku (piątek) o godz. 17.30.

W programie uroczystości odprawiona zostanie Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem J. E. Ks. Bp. Grzegorza Kaszaka w intencji ochrony życia ludzkiego. W czasie liturgii eucharystycznej nastąpi przyjęcie nowych członków i odnowienie przyrzeczeń duchowej adopcji.

www.nmpanielska.pl


06.03.2013 godz. 12.00

Bazylika Matki Bożej Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej
www.nmpanielska.pl


Pielgrzymka Amazonek

Kustosz Sanktuarium Najśw. Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej ks. Andrzej Stasiak z racji Święta Kobiet zaprasza 6 marca (niedziela) o godz. 12.00 na Diecezjalną Pielgrzymkę Amazonek (kobiet po mastektomii). Współcześnie Amazonkami określa się kobiety zmagające się z rakiem piersi, w wyniku tego zmuszone zostały do amputacji piersi. Choć często mówi się, że rak piersi jest chorobą związaną w pewien sposób z rozwojem cywilizacji, a przypadki częstszego jej występowania obserwowane są w krajach wysoko rozwiniętych, w rzeczywistości rak piersi nie jest nowym schorzeniem, które pojawiło się w ostatnich dziesięcioleciach.


23.01.2011 godz. 19.00

Bazylika Katedralna
SOSNOWIEC
Koncert kolęd

Wystąpi chór katedralny "Lutnia" pod dyrekcją Ryszarda Młyńczaka.

Wstęp wolny.


09.08.2010 godz. 16.00

Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu (Parafia pw. Nawiedzenia NMP)
os Syberka
BĘDZIN
Festiwal Kolęd i Pastorałek

Uroczysty koncert galowy połączony z wyłonieniem laureatów i wręczeniem nagród.

Reżyserem koncertu będzie Krystyna Jakubczyk, zaś oprawę najbardziej barwnych wykonań zapewni inscenizacja fragmentów Schillerowskiej "Pastorałki" w opracowaniu Dariusza Wiktorowicza i w wykonaniu aktorów Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

Festiwal Kolęd i Pastorałek debiutował jako impreza regionalna , która powstała w 1994 r. z inicjatywy młodzieży zrzeszonej przy Parafii Św. Trójcy w Będzinie

Wstęp wolny.


06.01.2011 godz. 17.00

Bazylika Matki Bożej Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej
www.nmpanielska.pl


KONCERT ŚWIĄTECZNY
w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej,

Wstęp wolny.


24-26.12.2010

Kościół pw Św. Antoniego z Padwy
ul. Kościelna 20
DĄBROWA GÓRNICZA
GOŁONÓG

Kościół pw Św. Antoniego z Padwy
www.dabrowa.franciszkanie.pl


Boże Narodzenie z żywymi szopkami

W tym roku franciszkanie z Sanktuarium św. Antoniego z Padwy po raz kolejny zapraszają na żywą szopkę. Będzie można ją podziwiać przez trzy dni od 24 do 26 grudnia.

Szopka rozpocznie się w Wigilię o godzinie 21.00 i potrwa do północy.

Dzieci przebrane za postaci z szopki betlejemskiej (pasterzy, aniołków, królów) będą wspólnie kolędować i udadzą się na zorganizowaną dla nich pasterkę o godzinie 22.00. Pasterka dla pozostałych odbędzie się o godzinie 24.00.

W pierwszym dniu Świąt (25 grudnia) franciszkanie zapraszają na szopkę w godzinach 13.30 - 18.00. Tworzyć ją będą św. Józef, Maryja, aniołki i oczywiście żywe zwierzęta (osiołki, owieczki, kózki). W trakcie trwania szopki przewidziano jasełka. Nie zabraknie również wizyty św. Mikołaja, który będzie rozdawał prezenty, a wszystkiemu towarzyszyć będzie wspólne kolędowanie.

W drugim dniu świąt, ( 26 grudnia ) szopkę będzie można zwiedzać podobnie, jak pierwszego dnia Świąt od godz. 13.30 - 18.00.

Ponadto, 26 grudnia o godz. 19.00 w parafii św. Antoniego odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu muzycznego zespołu parafialnego.

Serdecznie zapraszamy!


24-26.12.2010

ul. Główna 5
DĄBROWA GÓRNICZA
Strzemieszyce Małe


Boże Narodzenie z żywymi szopkami

Te wiadomości ucieszą nie tylko najmłodszych, także dla nieco starszych będą ciekawą propozycją na spędzenie świątecznego czasu w rodzinnym gronie. W Boże Narodzenie zapraszamy do odwiedzenia żywej szopki.

W tym roku po raz pierwszy żywą szopkę będzie można podziwiać w Strzemieszycach Małych. Będzie można ją oglądać przez cały dzień od 24 do 26 grudnia. Tworzyć ją będą m.in. osiołki, kózki i wielbłądy.

Serdecznie zapraszamy!


10.11.2010 godz. 13.30

PLAC PAPIESKI
ul. Mikołajczyka 84
SOSNOWIEC

14.06.1999 r. - Sosnowiec. Wizyta Ojca Świętego, Papieża JANA PAWŁA II


Poświęcenie placu Papieskiego

Program uroczystości poświęcenia przebudowanego
placu im. Jana Pawła II w Sosnowcu

* 13.30 - Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji rychłej beatyfikacji Papieża Jana Pawła II
* 13.45 - Wprowadzenie
* 13.55 - Powitanie zgromadzonych gości - Emilian Kocot
* 14.00 - Celebracja Liturgii Słowa
Modlitwa poświęcenia i pokropienie
Błogosławieństwo
Słowo Prezydenta Miasta Sosnowca
Złożenie kwiatów przy pomniku papieża Jana Pawła II przez przedstawicieli mieszkańców diecezji sosnowieckiej
Hejnał Miasta Sosnowca
Podziękowanie
Przejście wokół placu

Poświęcenia dokona bp Grzegorz Kaszak.

ks. Jarosław Kwiecień


08.08.2010 godz. 11.00

Kościół pw. Św. Doroty
BĘDZIN - GRODZIEC
Wszystkie oczy na Dorotkę
W tym szczególnym dniu, poświęconym św. Dorocie, zostanie otwarty zagłębiowski odcinek Drogi św. Jakuba oraz odbędzie się II Zagłębiowski Zlot Motocyklowy.

Zapowiada się niezwykły dzień, pełen niesamowitych wrażeń, atrakcji, a nawet niespodzianek. Trzeba tylko cierpliwie zaczekać do samego końca i koniecznie patrzeć na .na Dorotkę. Góra św. Doroty będzie w centrum wydarzeń i na nią w tym dniu należy zwracać szczególna uwagę. To miejsce magiczne, o czym wszyscy ponownie się przekonamy.

Impreza rozpocznie o godz. 11.00 pielgrzymką z kościoła pw. Św. Katarzyny do kościoła pw. Św. Doroty. Tam o godz. 12.00 odbędzie się suma odpustowa pod przewodnictwem ks. Sławomira Roznera, w czasie której nastąpi poświęcenie tablicy i symbolu św. Jakuba. Już o godz. 14.00 na scenę wkroczą motocykliści. Ich zbiórka będzie miała miejsce na parkingu przy kościele pw. św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu. Mamy informację, że przybędzie ponad 500 motocyklistów. Przejadą oni ulicami zagłębiowskich miast by dotrzeć na Dorotkę, gdzie o godz. 16.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji Motocyklistów, uczestników II Zagłębiowskiego Zlotu Motocyklistów. Potem już będzie coś dla ciała, czyli piknik oraz występ DJ i koncert zespołu "Dysonans". Około godz. 19.30 nastąpi uroczyste otwarcie szlaku św. Jakuba z udziałem m.in. Starosty Powiatu Będzińskiego Adama Lazara, Prezydenta Miasta Będzina Radosława Barana, przedstawicieli kościoła i regionalnego stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. W czasie tej uroczystości prof. Włodzimierz Wójcik otrzyma honorowe członkowstwo tego stowarzyszenia. W programie przewidziano następnie występ Mariusza Kalagi & "Partners" oraz koncert Zespołu "EIER". Punktualnie o godz. 22.00 wszystkie oczy powinny być zwrócone na Dorotkę. O tej godzinie rozpocznie się pokaz świateł i sztucznych ogni. Nie możesz tego przegapić. Gdziekolwiek będziesz, na Śląsku, czy w Zagłębiu, to spójrz na Dorotkę, a nie zawiedziesz się! Czegoś takiego jeszcze u nas nie było! Prawdziwa sensacja!

Tegoroczna impreza zostanie zorganizowana przez parafię św. Katarzyny, we współpracy z Urzędem Miejskim w Będzinie i Powiatem Będzińskim, który ze środków publicznych dotował utworzenie przez stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego Szlaku św. Jakuba na naszym terenie. Powiat "ufunduje" też koncert świateł na zakończenie święta.

www.sosnowiecfakty.pl/


02.08.2010 godz. 11.00

Bazylika Matki Bożej Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej
www.nmpanielska.pl


Uroczystość Odpustowa Porcjunkuli i Diecezjalna Pielgrzymka Niewiast i Dziewcząt w roku Księdza Prałata Grzegorza Augustynika

Kustosz Sanktuarium NMP Anielskiej - Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia, ksiądz Andrzej Stasiak serdecznie zaprasza na Uroczystość Odpustową Porcjunkuli i Diecezjalną Pielgrzymkę Niewiast i Dziewcząt w roku Księdza Prałata Grzegorza Augustynika.

W ramach przygotowania od 24 lipca - 1 sierpnia o godz. 18.00 trwać będzie Nowenna, a bezpośrednio przed uroczystością od 31 lipca - 2 sierpnia 2010 r. Triduum, które poprowadzi O. Jerzy Kielech - paulin z Leśniowa.

W Uroczystość Odpustową 2 sierpnia (poniedziałek) Msze św. będą odprawione o godz. 7.00; 9.00; 11.00, 16.00; 18.00; 20.00. Uroczystej Msza św. koncelebrowanej o godz. 11.00 przewodniczył będzie bp Piotr Skucha.

aktualizacja: wtorek, 10 listopad 2015.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.