-CO GDZIE KIEDY - KULTURA i NAUKA
* GDZIE SIĘ WYBRAĆ * KINO * WYSTAWY I TARGI * SPORT i REKREACJA * RELIGIA
* STRONA GŁÓWNA * SPIS STRON * GALERIA MULTIMEDIALNA * NOWOŚCI NA STRONIE


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA

Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


|:
ZAPROSZENIA
|:
TO JUŻ BYŁO

_


ZAPROSZENIA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv


(KONCERTY, SPOTKANIA, ODCZYTY, KONKURSY, IMPREZY PLENEROWE ITP)


23.09.2014 godz. 19.00

BAZYLIKA MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

Pałac Kultury Zagłębia (PKZ)


www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny
im. Michała Spisaka
Koncert Laureatów oraz wręczenie nagród


Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej
pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego

1. Michał Gajda - akordeon Polska
Krzysztof Olczak - Koncert na akordeon i orkiestrę

2. Xavier Larsson Paez - saksofon Hiszpania
Alexander Glazunov - Concerto in E flat major for Alto Saxophone and Orchestre op. 109

3. José Andrés Fernández Yamacho - klarnet Hiszpania
Wolfgang Amadeusz Mozart - Koncert klarnetowy A- dur KV 622VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka jest organizowany przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która sprawuje także opiekę merytoryczną.

Głównym organizatorem i koordynatorem Konkursu z ramienia Urzędu jest Wydział Promocji, Kultury i Sportu.

Konkurs odbędzie się w dniach od 14 do 23 września 2014r. w Dąbrowie Górniczej i Katowicach w trzech oddzielnych specjalnościach: klarnet, saksofon, akordeon.


26.09.2014 - Godz. 18.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

.
ZS "STRZELEC" OSW - NABÓR - spotkanie informacyjne
26-27.09.2014 - Godz. 19.30

Klub Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

IMPREZA BILETOWANA

.
METAL moda FESTIVAL '2014
30.09-03.10.2014 - Godz. 9.00-16.00

HALA WIDOWSKOWO-SPORTOWA "CENTRUM"
ul. Aleja Róż 3
DĄBROWA GÓRNICZAHala WS "CENTRUM"

WSTĘP WOLNY

.
V MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD UMIEJĘTNOŚCI ARTYSTYCZNYCH DOMÓW POMOCY SPOŁECZNEJ PUMA 2014


03.10.2014 - Godz. 19.00

Klub Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

IMPREZA BILETOWANA

.
WAGLEWSKI FISZ EMADE
ZAGŁĘBIEWOOD FESTIVAL '2014Po 5-ciu latach od wydania Platynowej "Męskiej Muzyki" z nową płytą powraca projekt Waglewski Fisz Emade. Czy i ten album odniesie tak spektakularny sukces? Jedno jest pewne, jeśli spotykają się twórcze głowy Rodziny Waglewskich, będzie to muzyka, koło której nie można przejść obojętnie. Płyta ukaże się już 25 października 2013. Jej tytuł "Matka, Syn, Bóg", zapowiada iż wypowiedź Artystyczna dotyczyć będzie spraw ważnych ale w wielu przypadkach potraktowanych z dystansem charakterystycznym dla Waglewskich. Producentem muzycznym albumu jest EMADE, który także gra we wszystkich utworach na perkusji. Słowa napisali Fisz (głos, gitara basowa) i Wojciech Waglewski (głos, gitary). Kompozycje w większości należą do Wojciecha Waglewskiego. Płyta powstawała od kwietnia do sierpnia 2013 w warszawskim Studio S-4, Studio Sound & More oraz Studio Master Lab Jacka Gawłowskiego. Gościnnie na płycie pojawili się m.in. Miłosz Pękala - wibrafon - grający m.in. z zespołem Mitch&Mitch, wokalistka duetu Rebeka - Iwona Skwarek - głos, Mariusz Obijalski - fortepian (Tworzywo, Natu), Stefan Wesołowski - instr. smyczkowe.

"Tym razem jest to płyta wymyślona wspólnie...zespołowo ponieważ od czasu poprzedniej płyty będącej jednorazowych projektem, powstał zespół Waglewski, Fisz, Emade...W związku z tym Większa dojrzałość i większa spójność materiału. Po ukończeniu i przesłuchaniu całości, nie mogliśmy oprzeć się wrażeniu, że to najbardziej osobisty, najgłębszy i jednocześnie najprawdziwszy materiał biorąc pod uwagę wszystko to, czego dokonaliśmy do tej pory..." - tak o nowej płycie WFE mówi Wojciech Waglewski. Płyta ukaże się nakładem wydawnictwa ART2 Music - www.art2music.pl. Dystrybucja: Agora S.A. Zaraz po premierze płyty rozpocznie się trasa koncertowa WFE "Matka Syn Bóg". Koncerty to zupełnie inny i niezwykły wymiar tego projektu. Trzech Waglewskich na jednej scenie to pewność, że koncert dostarczy publiczności wiele emocji i uniesień Artystycznych. Zapraszamy serdecznie!


10.10.2014 - Godz. ?

Szkoła Podstawowa nr 26
ul. Gołonoska 23
DĄBROWA GÓRNICZA - ŁOSIEŃ

20130815_023_pldg_losien_golonoska_szkola

.
Uroczystość 95-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 26 im. M. Konopnickiej w Dąbrowie Górniczej.

W ramach obchodów jubileuszu odbędzie się część oficjalna oraz bal absolwentów.

Część oficjalna to: msza św. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łośniu, część artystyczna z poczęstunkiem oraz zwiedzianie szkoły.

Szkoła zaprasza wszystkich absolwentów!


17.10.2014 - Godz. 19.00

Hotel POGORIA RESIDENCE
Al. Piłsudskiego 13
DĄBROWA GÓRNICZA

IMPREZA BILETOWANA

http://www.pogoriaresidence.pl

.
MISIA FURTAK
ZAGŁĘBIEWOOD FESTIVAL '2014Wokalistka i basistka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii muzyka popularna i Fryderyka w kategorii debiut roku. Znana głównie jako członkini zespołu "Tre`s.b". Razem z "Tre`s.b" nagrała 3 albumy: Scylla and Charybdis (2007), The Other Hand (2010) i 40 Winks of Courage (2012). Furtak brała również udział w nagraniach, wspólnie m.in. z Dr.no, Bajzlem, Lucky Fonz III czy Envotion.


25.10.2014 - Godz. 19.00

Dom Kultury ZĄBKOWICE
ul. Chemiczna 2
DĄBROWA GÓRNICZA - ZĄBKOWICE

IMPREZA BILETOWANA

.
KATARZYNA GRONIEC - "ZOO" - piosenki Agnieszki Osieckiej
ZAGŁĘBIEWOOD FESTIVAL '2014Wyjątkowa wokalistka i osobowość polskiej sceny. Niekiedy cały teatralny zespół nie jest w stanie dostarczyć tylu emocji i tak umiejętnie przenieść słuchaczy w świat o którym opowiada. A opowiada niezwykle przejmująco i wiarygodnie, dzięki czemu po chwili każdy przenosi się w świat kreowany słowem i melodią. Jej występy to przejmujące spektakle, a widzowie od początku czują realistyczność wszystkich historii. Towarzyszący artystce muzycy w idealny sposób dozują emocje budując niepowtarzalny nastrój.

"ZOO" to tytuł koncertu - muzycznego spotkania z wyjątkowymi utworami Agnieszki Osieckiej, które Katarzyna Groniec konfrontuje z własną wrażliwością artystyczną, będą to m. in. "Wielka woda", "Kokaina", "Dzikuska", "ZOO", "Piosenka o życiu ptasim".
Piosenki zaaranżował Łukasz Damrych (klawisze). W skład zespołu muzycznego wchodzą także Tomasz Pierzchniak (kontrabas) i Łukasz Sobolak (perkusja).


10.11.2014 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Sala teatralna PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

.
NOWE SYTUACJE - REPUBLIKA
ZAGŁĘBIEWOOD FESTIVAL '2014Debiutancki album Republiki z 1983 roku odniósł gigantyczny sukces i odcisnął wyraźne piętno na polskiej muzyce rockowej. Utwory takie jak Arktyka, Śmierć w bikini, Halucynacje czy Znak "=" momentalnie stały się pokoleniowymi hymnami, nie tracąc przy tym ani trochę na świeżości. Dzięki przemyślanemu, jednorodnemu wizerunkowi (słynne czarno-białe pasy), nowoczesnej, oryginalnej muzyce oraz orwellowskim tekstom Grzegorza Ciechowskiego, zespół zaistniał na wiele lat w świadomości odbiorców. Stworzona wówczas konwencja, łącząca ascetyczną formę wyrazu z przejmującymi tekstami do dziś elektryzuje.

Byli muzycy zespołu Republika przypomnieli tę płytę publiczności na corocznym koncercie poświęconym pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Koncert odbył się w toruńskim klubie Od Nowa, w grudniu 2013 roku. Na scenie ponownie stanęli razem: Sławek Ciesielski (perkusja), Zbyszek Krzywański (gitara) i Leszek Biolik (gitara basowa), razem z nimi zagrał Bartłomiej Gasiul (fortepian), wokal natomiast zaprezentowali: Piotr Rogucki, Tymon Tymański i Jacek "Budyń" Szymkiewicz, który zagrał również partie na flecie. "(.) W związku z entuzjastycznym przyjęciem koncertu postanowiliśmy przypomnieć tę płytę szerszej publiczności - wzorując się na działaniach Petera Hooka and the Light, odtwarzającego po kolei płyty Joy Division" - mówi o projekcie "Nowe Sytuacje" Zbyszek Krzywański. Nie jest to reaktywacja zespołu Republika a jedynie jednosezonowe spotkanie po to, aby zaprezentować i przypomnieć tę płytę szczególnie młodej publiczności, która Republikę pamięta jedynie z piosenek takich jak Mamona czy Odchodząc, a nie z koncertów. Koncertowe wykonanie albumu "Nowe Sytuacje" obejmuje odtworzenie wszystkich piosenek z płyty "od deski do deski" w oryginalnych aranżacjach i w taki sposób, w jaki Republika grała je w latach 80. Zespół będzie występował w takim samym składzie, jak na koncercie toruńskim.

Do współpracy zaproszeni zostali dwaj wokaliści - Tymon Tymański i Jacek "Budyń" Szymkiewicz, dodatkowo wspierani wokalnie przez Leszka Biolika.

"NOWE SYTUACJE" to projekt unikalny, zaplanowany wyłącznie na sezon koncertowy 2014.
źródło: www.republika.art.pl


11.11.2014 godz. ?.
96.rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

20111111_209_pldg_golonog_pl-bema_obchody-dnia-niepodleglosci 20111209_01_pldg_mm-sztygarka_zs-strzelec_js2060_spotkanie

WSTĘP WOLNY


06.12.2014 - Godz. ?

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
HALA WIDOWSKOWO-SPORTOWA
"CENTRUM"
ul. Aleja Róż 3
DĄBROWA GÓRNICZA

Hala WS "CENTRUM"

.
VIII "GRAJ I POMAGAJ" - Koncert charytatywny

WSTĘP WOLNY


12.12.2014 - godz. 14.00-18.00

ul. 3 Maja 9przy fontannie)
DĄBROWA GÓRNICZA

.
IX Dąbrowski Kiermasz Świąteczny

WSTĘP WOLNY


31.12.2014 - Godz. ?

DĄBROWA GÓRNICZA

.
SYLWESTER PLENEROWY 2014

WSTĘP WOLNY
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_


20.09.2014 - Godz. 9.00

okolice Stadionu Ludowego
SOSNOWIEC.
Zagłębiowskie Piwobranie 2014

Zapraszamy 20 września br. do Sosnowca w okolice Stadionu Ludowego na Zagłębiowskie Piwobranie. FdZD jest partnerem tej imprezy. W ramach imprezy odbędzie się II Zagłębiowska Giełda Birofiliów ku uciesze kolekcjonerów piwnych akcesoriów, dla smakoszy złotego trunku odbędą się degustacje (w tym Piwa Zagłębiowskiego), dla miłośników piwowarstwa odbędą się również prelekcje o piwie w wykonaniu blogerów i sędziów piwnych oraz pokaz warzenia piwa w wykonaniu piwowarów domowych. Nie zabraknie przekąsek, muzyki i dobrej zabawy. Start imprezy o godzinie 9:00.


19.09.2014 - Godz. 19.00

Klub Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

.
EIER & FORMIS & HOAXEIER
Eier został założony w 2009r. przez zagłębiowskich muzyków już wcześniej związanych ze sceną metalową. W 2011r. grupa debiutuje krążkiem EIER - Eier, promowanym teledyskami "Sobótka" i "Nieboskłon". Dwa lata później zespół wydaje album pt. "Iluzjonista". W międzyczasie intensywnie koncertują. www.eier.pl

FORMIS (death thrash metal)
Mija niespełna rok czasu od ostatniego koncertu Formis. Przez ten okres nastąpiła zmiana wokalisty. Wraz z nowym gardłowym zespół zarejestrował swój drugi album "Mental Survival", którego premiera nastąpi na początku września. https://www.facebook.com/formismetal?fref=ts

IMPREZA BILETOWANA


19.09.2014 - Godzina 17.30

Klub Gazety Polskiej
Sala konferencyjna przy Bazylice MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

WSTĘP WOLNY

-
Zapraszam do Klubu Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej
na spotkanie z Tomaszem Łysiakiem

Spotkanie odbędzie się 19 września o godz. 17.30 w sali konferencyjnej przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej - ul. Królowej Jadwigi 17.

Będziemy rozmawiać m.in o historii, bieżącej sytuacji i o Żołnierzach Wyklętych.

Tomasz Łysiak - aktor i dziennikarz, syn słynnego Waldemara Łysiaka. , ur. 1970 roku w Warszawie, dziennikarz radiowy, publicysta, autor cyklu powieści historyczno-awanturniczych "Kroniki szalbierski" (w ramach którego ukazały się powieści pt. Szalbierz, Bliznobrody oraz Psy Tartaru). Autor opowiadania "Dwunasta zapałka" z tomu "11 dzielnych ludzi", wydanego przez Narodowe Centrum Kultury w 2008 roku. Jego felietony radiowe, znane słuchaczom Radia WAWa z lat 1994-1996, ukazały się w książce "Jaka głowa taka mowa".

Pozdrawiam,
Robert Warwas


14.09.2014 godz. 17.00

BAZYLIKA MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

Pałac Kultury Zagłębia (PKZ)


www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny
im. Michała Spisaka

KONCERT INAUGURACYJNY

Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Macieja Tworka

soliści: laureaci poprzedniej edycji
Marta Kordykiewicz(wiolonczela)
Anna Malesza (skrzypce)
jeden z jurorów, Paweł Gusnar (saksofon)

W programie:
Michał Spisak
- Aubaude na małą orkiestrę
Michał Spisak
- Andante i Allegro na skrzypce i orkiestrę
Piotr Czajkowski
- Pezzo Capriccioso op.62 na wiolonczelęi orkiestrę
Krzysztof Herdzin
- Bajkowe Opowieści (1995) na saksofon altowy i ork. smyczkową
Wojciech Kilar
- Orawa
Piotr Czajkowski
- Uwertura - fantazja "Romeo i JUlia"

Koncert poprowadzi Violetta Rotter - Kozera

W setną rocznicę urodzin kompozytora z Dąbrowy o zwycięstwo w tegorocznym konkursie walczyć będzie blisko 70. uczestników z: Japonii, Hiszpanii, Portugali, Czech, Słowacji, Ukrainy, Łotwy i Polski

VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka jest organizowany przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która sprawuje także opiekę merytoryczną.

Głównym organizatorem i koordynatorem Konkursu z ramienia Urzędu jest Wydział Promocji, Kultury i Sportu.

Konkurs odbędzie się w dniach od 14 do 23 września 2014r. w Dąbrowie Górniczej i Katowicach w trzech oddzielnych specjalnościach: klarnet, saksofon, akordeon.


13.09.2013 godz. 14.00-20.00

PARK PODLESIE
ul. Poldlesie / 1000-lecia
DĄBROWA GÓRNICZA

-
III Rodzinny Piknik Hutniczy

W programie artystycznym zobaczymy wychowanków i twórców związanych z lokalnymi placówkami kulturalno-oświatowymi. Dla chętnych przewidziano bieg nowymi leśnymi ścieżkami spacerowymi. Na stoisku bibliotecznym odbędą się warsztaty tworzenia zakładek, kiermasz książek używanych oraz "Literatura w szufladzie" - rodzinny konkurs literacki, zabawa dla dzieci i dorosłych z wykorzystaniem używanego niegdyś mebla z szufladkami - katalogu bibliotecznego. Będzie można także obejrzeć transporter opancerzony SKOT. Podczas pikniku na scenie wystąpi Katarzyna Jankowiak, utwory Czesława Niemena zaprezentuje Romuald Ardanowski, wysłuchamy także koncertu gitarowego Kingi Faustman. Na zakończenie imprezy w "Gołonoski luz" wprowadzi uczestników Dj-andre.

WSTĘP WOLNY


13.09.2014 godz. 10.00

OSIEDLE MYDLICE
ul. Dąbskiego 4
DĄBROWA GÓRNICZA-
Rodzinny Festyn "BEZPIECZNE MYDLICE"

Już w Sobotę (13 września 2014 roku) zapraszamy Wszystkich Państwa ze swoimi pociechami na I Rodzinny Festyn " Bezpieczne Mydlice". W programie znajdziecie Państwo wiele atrakcji, podczas sobotniej imprezy odbędzie się również "I Rodzinny Festiwal Pieczonek na Mydlicach"

Jak łatwo się domyślić Festyn będzie poświęcony tematyce bezpieczeństwa na naszym Osiedlu. Towarzyszyć nam będą pokazy służb mundurowych oraz ich sprzętu. Odbędą się także konsultacje dla mieszkańców na temat bezpieczeństwa naszego osiedla.

WSTĘP WOLNY


12.09.2014 - Godzina 17.30

Klub Gazety Polskiej
Sala konferencyjna przy Bazylice MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

WSTĘP WOLNY

-
Zapraszam do Klubu Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej
na spotkanie z Witoldem Gadowskim

Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej - ul. Królowej Jadwigi 17 12 września ( piątek) o godz. 17.30.

Witold Gadowski to wieloletni dziennikarz śledczy i pisarz. W latach 90. był korespondentem wojennym na Bałkanach. Pracował m.in. w "Gazecie Polskiej", a przez kilka miesięcy był szefem telewizyjnej "Jedynki". Od 2012 roku współpracuje z tygodnikiem "wSieci". Laureat najpoważniejszych nagród dziennikarskich m.in. Grand Press, Watergate. Twórca reportaży filmowych, Specjalista w odkrywaniu działań rosyjskich służb specjalnych w Polsce.

Pozdrawiam,
Robert Warwas


06-07.09.2014

PARK im. HALLERA
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
Pożegnanie Lata i Dożynki Diecezjalne
Festiwal Ludzi Aktywnych 2014

POŻEGNANIE LATA - Sobota 06.09.2014

12.00 - FESTIWAL INICJATYW POZARZĄDOWYCH
(prezentacja organizacji pozarządowych oraz występy artystów lokalnych)

. 11.40 Przemarsz uczestników w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej
. 12.00 Otwarcie Festiwalu
. 12.25 - 13.30 Miejska Orkiestra Dęta
. 13.30 - 13.45 Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłebia Dąbrowskiego - Lucyna Gawlik gitara akustyczna
. 13.45 - 13.55 Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "29"- pokaz tańca oraz gra na dzwonkach
. 14.00 - 14.20 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci - wokalny program artystyczny
. 14.25 - 14.40 Spółdzielnia Socjalna Greengo - mini koncert
. 14.45 - 14.50 Klub Wolontariusza "Prosto z Serca" przy II LO im. Stefana Żeromskiego - pokaz tańca nowoczesnego
. 14.55 - 15.25 Stowarzyszenie Dar Serca - występ wokalno-taneczny
. 15.30 - 15.40 Stowarzyszenie "Małolat" - pokaz teneczny
. 15.45 - 16.30 Porozumienie Pokoleń - koncert zespołów młodzieżowych
. 16.35 Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłebia Dąbrowskiego - Aplauz
. 17.20 Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłebia Dąbrowskiego - Miro Witek
. 18.10 Fundacja Wygrajmy Razem - MezaliansArt

Atrakcje towarzyszące:

11:00 Apel inaugurujący nowy rok harcerski - ZHP Hufiec Dąbrowa Górnicza
13:00 Bieg Skrzata - Stowarzyszenie Pogoria Biega
14:00 "Pokaz siłaczy" - Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej

Atrakcje przy stoiskach:

Dla dzieci: warsztaty plastyczne, edukacyjne, sportowe m.in.

Olimpiada Sportów Niecodziennych, Instrukcja Obsługi Kota, animacje, hokej stołowy.

wystawy rękodzieła, pokazy sztuk walki, pokazy sprzętu wodnego, porady dietetyczne, bezpłatny pomiar cukru i ciśnienia, ścianka wspinaczkowa, degustacja miodu i innych przysmaków, pokazy fryzjerskie, zbiórka zużytych baterii, telefonów komórkowych oraz nakrętek, wspólne szycie patchworkowego koca.

19.00 - koncert - CAŁA GÓRA BARWINKÓW
21.00 - koncert -
MROZU
23.00 - zakończenie


========================================================


DOŻYNKI '2014 - Niedziela 07.09.2014

13.30 - uformowanie pochodu dożynkowego na Placu Wolności
13.45 - przemarsz korowodu dożynkowego do Bazyliki NMP
14.00 -
Msza Dożynkowa w Bazylice NMP
15.00 - przemarsz korowodu dożynkowego do Parku Hallera
15.30 - oficjalne uroczystości dożynkowe
17.00 - występy artystyczne Kół Gospodyń Wiejskich

19.00 - występ Zespołu Pieśni i Tańca LACHY
20.00 - koncert -
LESZCZE
22.00 - zakończenie


06.09.2014 - godz. 11.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
Wspólne NARODOWE CZYTANIE Trylogii
w Dąbrowie Górniczej

Już po raz trzeci dąbrowska biblioteka weźmie udział w ogólnokrajowej akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego pn. Narodowe Czytanie. W tym roku wspólnie czytać będziemy "Trylogię" Henryka Sienkiewicza.

Odwiedź dąbrowską bibliotekę 6 września o godz. 11.00 i weź udział we wspólnej zabawie! Na uczestników czekają liczne konkursy podczas, których będzie można popisać się swoją wiedzą nt. twórczości i życia Sienkiewicza. Miłośnicy gier planszowych, będą mogli zagrać w grę Ogniem i mieczem, a najmłodszych czytelników zabierzemy w podróż śladami Stasia i Nel.

Dzieci i młodzież zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym Portret Sienkiewicza,którego rozstrzygnięcie odbędzie się podczas Narodowego Czytania. Wszystkich chętnych prosimy o dostarczanie prac do 5 września do Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży w Bibliotece Głównej.

Dla uczestników Narodowego Czytania przewidziano upominki.

Zapraszamy do wspólnej zabawy.

WSTĘP WOLNY


01.09.2014 - godz. 17.30

RONDO
ul. T. Kościuszki / Jana III Sobieskiego
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
..."JESZCZE SIĘ POLSKA O NAS UPOMNI..."
UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA
"RONDO ZOŁNIERZY WYKLĘTYCH"
05.07.2014 - godz. 16.00
19.07.2014 - godz. 16.00
02.08.2014 - godz. 16.00
16.08.2014 - godz. 16.00
23.08.2014 - godz. 16.00

PARK im. HALLERA
DĄBROWA GÓRNICZA-
Warsztaty szachów wielkoformatowych

WSTĘP WOLNY
12.08.2014 - g. 9.00 11.00 13.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
"Blisko, a ciekawe."
warsztaty etnologiczne poświęcone polskiej kulturze ludowej

Budownictwo ludowe w Polsce i wnętrze chaty polskiej
Jak wygląda jaskółczy ogon? Czy kurna chata jest domem dla kur? Dlaczego dawne chaty mają wysokie progi? Czym jest święty kąt? Do czego służył pies?
Ozdobimy ścianę domu na wzór chat z Zalipia (malowania farbami na arkuszach papieru)

Ziołolecznictwo, znaczenie roślin i przypraw w tradycyjnej medycynie ludowej
Czym dawniej wypędzano chorobę? Jaka przyprawa leczy ból zęba? Jakie właściwości ma imbir? Jakie zioła wykorzystywali szamani? Czy mięta tylko na ból brzucha?
Uczestnicy zobaczą jak wyglądają, powąchają oraz spróbują przypraw i ziół świata.

Rękodzieło ludowe
Jakie są techniki plecionkarstwa? Czym był świątek? Co lepiono z gliny? Jak wygląda łowicka wycinanka? Od owcy do spódnicy, czyli jak wyglądała praca tkacza?
Wykonamy gliniane ozdobne miseczki.


09.08.2014 - godz. 10.00

UM Sosnowiec
Sosnowiec

Park "Dolna Syberka"
Będzin-
Swięto Wojska Polskiego

WSTĘP WOLNY


27.07.2014 - godz. 17.00

PARK "ZIELONA"
PRZY FONTANNIE
DĄBROWA GÓRNICZA - ZIELON-
KONCERT SOJKA BAND

27 lipca o godzinie 17:00 kolejny koncert Sojka Band w Paku "Zielona" (obok fontanny). Dąbrowski zespół działający od 2004 roku jak zwykle porwie publiczność do tańca. W szerokim repertuarze znajdziemy utwory Zauchy, Blues Brothers, Jamesa Browna i inne. Na scenie poza muzykami zobaczymy dwie piękne Panie (Agnieszka Ozorek i Elżbieta Gawlak) i niezwykle charyzmatycznego mężczyznę (Grzegorz Janus).
Wszystkich fanów obecnych i przyszłych serdecznie zapraszamy!

WSTĘP WOLNY


01-25.07.2014

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne
Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza

Zespół Szkół Nr 1
ul. M. Konopnickiej 56
DĄBROWA GÓRNICZASzkolne Obserwatorium Astronomiczne - Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza - Zespół Szkół Nr 1  Dąbrowa Górnicza

WSTĘP WOLNY

-
"Wakacje z astronomią"

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne
Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza
Zespół Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej Ul. M. Konopnickiej 56

Zaprasza w dniach od 1 Lipca do 25 Lipca 2014 r. w godz.10.00-15.00
na cykl popularnonaukowy "Wakacje z astronomią"

Wstęp wolny zapraszamy

Zapraszamy do obserwatorium dzieci i młodzież pozostającą w okresie wakacji w mieście
gwarantujemy szereg atrakcji

Program

1.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Kosmos
godz.13.00 prezentacja "Zakręcone Niebo"
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową .

2.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Mikołaj Kopernik
godz.13.00 prezentacja "Kierunek Księżyc"
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową .

3.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Układ Słoneczny
godz.13.00 prezentacja "W poszukiwaniu Planety-51"
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

4.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Komety
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową .

7.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Historia NASA
godz.13.00 prezentacja "Stacja ISS"
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową .

8.07 godz10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja ABC Astrofotografii
godz.13.00 prezentacja "Stacja Planetarna na Marsie"
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową .

9.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Mój Pierwszy Teleskop
godz.13.00 prezentacja "Dark Sky - Ciemne Niebo nad Polską"
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

10.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Słońce
godz.14.30-15.00 Niebo nad Dąbrową.

11.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Historia Lotów Kosmicznych
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

14.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Kosmiczne Zagadki
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

15.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Gwiazdy
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

16.07 godz10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Instrumenty Obserwacyjne
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

17.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.13.00 prezentacja "Największe instrumenty astronomiczne na przestrzeni dziejów"
godz.10.30 prezentacja Kierunek Księżyc
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową .

18.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Astrofotografia
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

21.07 godz10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Kosmiczny teleskop Jamesa Webba
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

22.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.13.00 prezentacja "Największe instrumenty astronomiczne na przestrzeni dziejów"
godz.10.30 prezentacja Układ Słoneczny
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

23.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

24.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Zjawiska Optyczne
godz.13.00 prezentacja "Największe instrumenty astronomiczne na przestrzeni dziejów"
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

25.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Księżyc
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

Więcej informacji udziela Specjalista ds. astronomii
Dariusz W. Nelle
792-899-455


14.07.2014

PAŁAC KULTURY ZGŁĘBIA
budynek dawnej szkoły muzycznej
ul. Wojska Polskiego 52
DĄBROWA GÓRNICZA-
Warsztaty fotograficzne
11.07.2014 - Godz. 20.00

Klub Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

.
SCHAU PAU ACOUSTIC BLUES

IMPREZA BILETOWANA


06.07.2014 - godz. 17.00

PARK "ZIELONA"
PRZY FONTANNIE
DĄBROWA GÓRNICZA - ZIELON-
KONCERT SOJKA BAND

ZAPRASZAMY NA DOBRĄ ZABAWĘ

WSTĘP WOLNY


05.07.2014 - godz. 09.00

BOISKO SZKOLNE
DĄBROWA GÓRNICZA - Łosień

-
Rozkcęmy dzielnicę ŁOSIEŃ !
01.07.2014 - g. 9.00 11.00 13.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
"Dzień zfrykański w muzeum.
Ludy i plemiona świata
29.06.2014 - Godz. 15.30

Klub Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

WSTĘP WOLNY

.
Spotkanie posła Waldemara Andzel z mieszkańcami Dąbrowy Górniczej w ramach akcji "Czas na zmianę"Poseł Waldemar Andzel zaprasza na spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji "Czas na zmianę", które odbędzie się w najbliższą niedzielę (29 czerwca) o godzinie 15.30 w Klubie Villa Moda w Dąbrowie Górniczej, ul. Kościuszki 4B (przy dworcu PKP).

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób.

Dorota Białek - Asystentka Posła


24.06.2014 - godzina 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
"Dzień Etiopski w Dąbrowie Górniczej"

Konsul Honorowy Demokratycznej Republiki Etiopii w Polsce dr Roman Rojek
Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza
Dyrektor Muzeum Miejskiego "Sztygarka" Arkadiusz Rybak
i kustosz Działu Etnograficzno-Podróżniczego Grzegorz Kuśpiel

zapraszają Państwa w dniu 24 czerwca 2014 o godz. 17.00

na "Dzień Etiopski w Dąbrowie Górniczej"

W programie:

* 17.00 - wernisaż wystaw fotograficznych autorstwa Uli Kordeusz, Mariusza Wasiaka, Janusza Kafarskiego, Tomasza Przychodzienia, Romana Rojka

degustacja kuchni etiopskiej

* 18.00 - Mariusz Wasiak, "W poszukiwaniu zaginionej Arki przez Góry Semien. Etiopia. Afryka" - wykład z cyklu "Wyprawy na krańce Ziemi."

Bogactwo historii, koloryt przyrody oraz ogromne zróżnicowanie społeczne czynią z Etiopii nieodkryty skarb w globalnym podróżniczym świecie. Również wciąż żywa legenda o zaginionej Arce Przymierza czyni z każdego podróżnika przybywającego do Etiopii potencjalnego Indiany Jones'a.

Wystawa prezentuje fotografie gór Semien, wodospadów Nilu Błękitnego Tis Yssat, kurortu cesarza Haile Selassie - Bahir-Dahr, Jeziora Tana oraz przedstawicieli plemion doliny rzeki Omo, Arbore, Hamerów, Mursi i Karo autorstwa Urszuli Kordeusz, Janusza Kafarskiego, Tomasza Przychodzienia, Romana Rojka oraz Mariusza Wasiaka.

Grzegorz Kuśpiel


Patronaty wystawy:
"W poszukiwaniu zaginionej Arki przez Góry Semien"

Józef Matysiak Starosta Rawski
dr Roman Rojek Konsul Honorowy Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii
John Abraham Godson Poseł na Sejm RP
Zbigniew Podraza Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza


Patronaty medialne: Poznaj Świat ; Instytut Afrykański ; TVP Łódź ; TVP Katowice ; Dziennik Łódzki ; Globtroter.pl ; Radio Katowice


23.06.2014 - godz. 17.00

Centrum Sportów Letnich - Pogoria III
ul. Malinowe Górki
DĄBROWA GÓRNICZA - Dziewiąty-
WIANKI

Pałac Kultury Zagłębia wraz z Zespołem Pieśni i Tańca PKZ "Gołowianie" zaprasza na imprezę plenerową pt. "WIANKI", która odbędzie się w dniu 23 czerwca 2014 r., w poniedziałek o godzinie 17:00 na plaży i molo jeziora Pogoria III.

Impreza nawiązuje do tradycyjnych zwyczajów i obrzędów nocy świętojańskiej.

ZAPRASZAMY NA DOBRĄ ZABAWĘ

WSTĘP WOLNY


15.06.2014 - godz. 15.00

PARK im. HALLERA
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
V Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych

Jest to już V edycja spotkań orkiestr dętych w Dąbrowie Górniczej. Pierwsze spotkanie orkiestr dętych odbyło się w 2003 roku. W tym czasie w Dąbrowie Górniczej gościły orkiestry ze Szwajcarii, Słowacji oraz Miejska Orkiestra Dęta z Dąbrowy Górniczej. Uroczyste koncerty orkiestr odbyły się przed Pałacem Kultury Zagłębia. Wszyscy uczestnicy tego festiwalu podkreślali miłą atmosferę oraz ciepłe przyjęcie publiczności.
W następnym 2004 roku gościliśmy orkiestry z Węgier, Słowacji i Miejską Orkiestrę Dętą. Szczególnie publiczności podobał się przemarsz orkiestr wraz z tańczącymi mażoretkami ulicami miasta oraz wspólne wykonanie utworów przez wszystkie orkiestry biorące udział w Festiwalu.

Rok 2005 to trzeci Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych na który przybyły orkiestry z Włoch i Malty. Żywiołowe wykonanie repertuaru oraz gwiaździsty przemarsz orkiestr ulicami miasta zjednały sobie przychylność publiczności
i zwiększyły zainteresowanie tą formą muzyki.

Na kolejne spotkanie orkiestr czekaliśmy do 2010 roku. Przybyły orkiestry z Irlandii Północnej i Wojskowa Orkiestra Ukrainy. Szczególną sympatię publiczności zaskarbiła sobie orkiestra z Irlandii. Organizatorem tych festiwali był Pałac Kultury Zagłębia wraz z Miejską Orkiestrą Dęta w Dąbrowie Górniczej. Honorowy patronat sprawował Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza.

PROGRAM:

# 15:00 - 15:45 - Koncert kwintetu instrumentów dętych blaszanych "Con tutta forza" na scenie w Parku Hallera

# 15:00 - 15:30 - Koncerty w dzielnicach:

" Orkiestra z Węgier - pl. Wolności
" Orkiestra z Grecji - koncert ul. Dojazdowa
" Orkiestra ze Słowacji - koncert na osiedlu Adamieckiego
" Miejska Orkiestra Dęta z Dąbrowy Górniczej - koncert przed Miejską Biblioteką Publiczną

# 15:30 - 16:00 - Przemarsz orkiestr na miejsce festynu - Park Hallera
# 16:10 - 19:30 - Koncerty na scenie poszczególnych orkiestr
# 19:30 - Zakończenie festiwalu

WYSTĄPIĄ:
Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej - Polska
Orkiestra Dęta "ESZTERGOMI IFJUSAGI FUVÓSZENEKAR" - Węgry
Orkiestra Dęta "BLOWING' IN THE WIND" - Grecja
Orkiestra Dęta "PREDMIERCANKA" - SŁOWACJA
Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych "CON TUTTA FORZA" - Polska
Mażoretki "HOLDFENY" - Węgry
Mażoretki "ASTRA I" "ASTRA II" - Polska


13-15.06.2014

Park Dolna Syberka
BĘDZINWSTĘP WOLNY

-
DNI BĘDZINA AD 2014

Dni królewskiego miasta zostaną zorganizowane 13-15 czerwca. Teraz, podobnie jak i w poprzednich latach, w Będzinie nie zabraknie gwiazd polskiej muzyki. Coś dla siebie znajdą zarówno starsi, jak i nieco młodsi mieszkańcy naszego regionu. Oficjalny harmonogram imprezy nie został jeszcze podany.

Ewelina Lisowska, Beata i Bajm, Patrycja Markowska,
Perfect, Margaret i Poparzeni Kawą Trzy

wystapią podczas tegorocznych Dni Będzina. Te już tradycyjnie odbędą się w parku na Dolnej Syberce.


14.06.2014 - godz. 10.00

Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego
ul. Ludowa
DĄBROWA GÓRNICZA MydliceWSTĘP WOLNY

-
Festyn z okazji Dnia Dziecka organizowany przez Stowarzyszenie Dąbrowska Wspólnota Samorządowa

Zarząd Stowarzyszenia Dąbrowska Wspólnota Samorządowa
zaprasza na Festyn z okazji Dnia Dziecka 14.06.2014 r. godz. 10:00
przy Parafii p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego na osiedlu Mydlice.

Atrakcje: dmuchany zamek, trampolina, gry i zabawy, malowanie twarzy,
straż pożarna, przejażdżki konne, słodka niespodzianka, piłkarzyki oraz wiele innych atrakcji.

Z poważaniem
Edward Bober


14.06.2014 - godz. 09.00-21.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
INDUSTRIADA 2014
Zlot Pojazdów Militarnych

* 9.00 Rozpoczęcie imprezy dźwiękiem syreny alarmowej z gmachu MM "Sztygarka".
* 9.00 - 21.00 Zwiedzanie wyrobisk Kopalni Ćwiczebnej MM "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej.
* 9.00 - 21.00 Zwiedzanie ekspozycji Muzeum Miejskiego "Sztygarka".

Udostępnione zostaną dla uczestników INDUSTRIADY 2014 ekspozycje muzealne z zakresu historii przemysłu, geologii, etnografii lokalnej oraz zamorskiej, jak również ekspozycji czasowe.

* 10:00 - 11:45 Zwiedzanie walcowni średniej lub dużej dąbrowskiego oddziału ArcelorMittal Poland
* 10.00 Odjazd autokarami z parkingu Muzeum Miejskiego "Sztygarka" (80 osób)Godz.
* 10.15 Zwiedzanie walcowni średniej lub dużej dąbrowskiego oddziału ArcelorMittal PolandOk.
* 11.45 Powrót na parking Muzeum.

Aby wziąć udział w wydarzeniu konieczne będzie wypełnienie formularza rejestracyjnego. Szczegóły dotyczące zapisów wkrótce na poland.arcelormittal.com

* 9.00 - 21.00 INDUSTRIALNE spotkania z techniką wojskową "Zlot pojazdów militarnych"

Udostępniony zostanie Park Militarno-Historyczny "REDUTA" przy Muzeum Miejskim "Sztygarka". Uczestnicy INDUSTRIADY 2014 będą mieli okazje zapoznać się z techniką wojskową oraz zwiedzić wnętrze czołgów T-34, T-55, czołgu pływającego PT-76, oraz transportera opancerzonego SKOT i TOPAZ.

* 13.00 - 14.00 Parada pojazdów militarnych po terenie Dąbrowy Górniczej,
* 14.00 część oficjalna - uczczenie 100. rocznicy utworzenia Legionów Polskich
* 16.00 Pokaz polskiego czołgu lekkiego 7TP i niemieckiego czołgu lekkiego PzKpfw I

Dioramy grup rekonstrukcyjnych:

- Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstaniec Śląski,
- Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice
- Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Militarnych z Częstochowy,
- 72 Tulski Pułk Piechoty,

* 9.00 - 21.00 Park naukowo - doświadczalny: warsztaty naukowe

- skrzynia zmysłu dotyku
- skrzynia zmysłu węchu
- skrzynia zmysłu słuchu
- skrzynia zmysłu wzroku
- rower elektrownia - wytwórz prąd

* 17.00 - 21.00 Koncert w wyrobiskach Kopalni Ćwiczebnej muzyki alternatywnej transmitowany na powierzchnie.

- Występ zagłębiowskiego zespołu Worms of senses.
- Występ dąbrowskiego zespołu Pieniądze.
- Wydarzenie zakończy koncert Wojtka "Gołego" Gołębiowskiego i zaproszonych muzyków.

* 21.00 Zakończenie imprezy dźwiękiem syreny z gmachu Muzeum Miejskiego "Sztygarka".


08.06.2014 - godz. 13.00

Plac przy Domu Parafialnym kościoła pw. św. Marii Magdaleny
ul. Oświecenia 41
DĄBROWA GÓRNICZA ZąbkowiceWSTĘP WOLNY

-
Piknik Rycerski u Plebana - Przyłącz się!

O godzinie 13.00. zapraszamy, szczególnie mieszkańców dzielnicy Ząbkowice, na Piknik Rycerski u Plebana - Przyłącz się!
Jest to kolejna inicjatywa Urzędu Miejskiego na promowanie unijnego projektu dotyczącego gospodarki wodno-ściekowej.

Zabawa będzie się odbywała na terenie Domu Parafialnego przy kościele św. Marii Magdaleny. Piknik będzie okazją, by zadać pytanie na temat podłączenia nieruchomości do sieci miejskiej. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty puszczania baniek mydlanych, występ Zumby i baletu.

Będzie także malowanie twarzy, zamek dmuchany i trampolina. Dla starszej młodzieży przygotowano strefę techniczną oraz konkursy ekologiczne. Dorośli będą mogli posłuchać muzyki na żywo. Dla wszystkich gości zostanie przygotowany ciepły poczęstunek. Wszyscy uczestnicy spotkania mogą liczyć na drobne upominki.


06-08.06.2014

Park Sielecki
SOSNOWIECWSTĘP WOLNY

-
DNI SOSNOWCA AD 2014

W piątek i sobotę imprezę poprowadzi Hirek Wrona.

W piątek wystąpią zespoły:
Proletaryat,
Farben Lehre
Strachy na Lachy.
Tego dnia planowany jest jeszcze multimedialny projekt
''Wolność - kocham i rozumiem''
przygotowany z okazji 25. rocznicy wyborów z 1989 roku.

W sobotę na scenie zaprezentują się młodzieżowe zespoły z Sosnowca,
Jamal, Fokus i Kaliber 44.

Niedziela. Zagrają m.in.:
Janusz ''Yanina'' Iwański
zespół Pablopavo i Ludziki.
Muniek Staszczyk i Shamboo,

Imprezę zakończy pokaz sztucznych ogni.


05.06.2014 - Godz. 13.30

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

.
BAŚNIOWY KSIĄŻKOBUS

Miejska Biblioteka Publiczna
05.06.2014

Wyższa Szkoła Biznesu
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
Forum Gospodarcze Polska-Wchód 2014

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Forum Polska-Wschód. Praktyczne Aspekty Współpracy Biznesowej - wydarzenia, które będzie miało wpływ na kierunek i jakość współpracy polskich samorządów, przedsiębiorców z władzami i przedstawicielami biznesu Rosji, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Kazachstanu.

Jak odnieść sukces na rynkach wschodnich? Czy sytuacja na Ukrainie to zagrożenie czy szansa dla polskich przedsiębiorców? W jaki sposób wspomagać i wykorzystywać rozwój potencjału gospodarczego Białorusi, Mołdawii, Kazachstanu, Ukrainy, Polski i Rosji?

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej zaprasza przedsiębiorców, przedstawicieli samorządów, izb gospodarczych, stowarzyszeń i organizacji do uczestnictwa w Forum Gospodarczym Polska-Wschód. Praktyczne aspekty współpracy biznesowej, które odbędzie się 5 czerwca 2014 r. o godz. 10.00 w siedzibie uczelni (Dąbrowa Górnicza, ul. Cieplaka 1c).

Celem inicjatywy jest umożliwienie przedsiębiorcom z Polski, Ukrainy, Mołdawii oraz państw połączonych unią celną Białorusi, Kazachstanu oraz Federacji Rosyjskiej - wymiany doświadczeń w zakresie prowadzenia wspólnych działań biznesowych oraz zaprezentowanie możliwości i potencjału gospodarek w aspekcie rozwoju rynków globalnych. Podczas trwania Forum planowana jest również organizacja uroczystej Gali Przedsiębiorców połączonej z wręczeniem nagród dla osób i podmiotów najbardziej zasłużonych dla rozwoju współpracy Polska-Wschód.

W wydarzeniu uczestniczyć będą m.in.: Aleksander Jerschow (Ambasada Federacji Rosyjskiej), Vladimir Vasilkow (Ambasada Republiki Białoruś), Andrzej Drozd, dyrektor generalny Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Kazimierz Zdunowski, dyrektor generalny Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo Przemysłowej. Swoją obecność potwierdził także Dawid Kostempski, przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, prezydent Świętochłowic, a także przedstawiciele samorządów Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i Jaworzna.

Podczas Forum przedstawione zostaną oferty inwestycyjne z Białorusi, Federacji Rosyjskiej, Kazachstanu, Mołdawii, Ukrainy i Polski.

Forum będzie także okazją do dyskusji na temat geopolitycznych skutków sytuacji na Ukrainie. Tej tematyce poświęcona zostanie debata panelowa z udziałem Janusza Korwin-Mikke, deputowanego elekta do Parlamentu Europejskiego, Małgorzaty Marcinkiewicz, posła na Sejm RP, Przewodniczącej Zespołu Parlamentarnego Polska - Kraje Partnerstwa Wschodniego, a także dr Marcin Domagała z Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych i Konrad Rękas, dziennikarz, ekspert ds. wschodnich.

O godz. 13.15 Janusz Korwin-Mikke zaprasza dziennikarzy na konferencję prasową, która odbędzie się przed Audytorium Maximum WSB.
O godz. 13. 50 odbędzie się pokaz Bezzałogowych Platform Latających (DRONÓW) firmy Flytronic.pl

Szczegółowe informacje:
http://www.wsb.edu.pl/index.php?p=m&idg=wsch,2656


30.05-01.06.2014

Park Hallera
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ AD 2014

PROGRAM SCENY DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ 2014

30.05. PIĄTEK

* 16.00 OLD WISDOM LIES
* 16.50 Rozstrzygniecie fotokonkursu Woda w obiektywnie
(org. PWiK sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej)
* 17.00 KŁAK / LUKS MAMILION / KAMEL / BAS TAJPAN / BOB ONE

* 19.45 JAMAL
* 21.30 GRUBSON

31.05. SOBOTA

* 16.00 KALOKAGATHIA
* 17.00 TYLKO PO CHODNIKU
* 19.00 KRUK
* 20.30 MARYLA RODOWICZ
* 22.30 POKAZ SZTUCZNYCH OGNI

01.06. NIEDZIELA

* 16.00 VII Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych i Słabo Widzących "Dotyk Dźwięku"z towarzyszeniem Miejskiej Orkiestry Dętej
* 18.00 SOJKA BAND
* 19.00 występy artystyczne Młodizezowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej
* 20.30 ELECTRIC LIGHT ORCHESTRA CLASSICS

IMPREZY TOWARZYSZĄCE w Parku Hallera:

30.05. - piątek

o Rakietowy zawrót głowy, DUDusiowa Akademia Sztuk Pięknych, Zawody Speedbadminton Easy English WSBi wiele innych atrakcji - organizator WSB
o Animacje i warsztaty dla dzieci (stoiska Pałacu Kultury Zagłębia)
o Godz. 12.00 - Ćwiczenia z centrum sportowym SPARTA - zapraszamy do Parku Hallera na wspólne ćwiczenia: CrossFit, Weightlifting, Streetworkout, MIX DANCE program
o Godz. 12.00 - Stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej, Kiermasz książek używanych, Literackie puzzle - układanie wielkoformatowych fragmentów tekstów literackich,
o Wesołe miasteczko

31.05. - sobota

o Rakietowy zawrót głowy, DUDusiowa Akademia Sztuk Pięknych, Zawody Speedbadminton Easy English WSBi wiele innych atrakcji - organizator WSB
o Animacje i warsztaty dla dzieci (stoiska Pałacu Kultury Zagłębia)
o Godz. 11.00 - Zbiórka elektrośmieci - Dla oddających elektrośmieci przewidziane drobne upominki.
Zbiórka organizowana przez "Stowarzyszenie Ziemia i My - Centrum Edukacji Ekologicznej we współpracy z firmą ALBA z Dąbrowy Górniczej.
o Godz. 11.00 - "Dzień Dziecka z Angry Birds" organizowane przez Centrum Handlowe Pogoria.
o Godz. 12.00 - Ćwiczenia z centrum sportowym SPARTA - zapraszamy do Parku Hallera na wspólne ćwiczenia: CrossFit, Weightlifting, Streetworkout, MIX DANCE
o Godz. 12.00 - Stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej od godz. 12.00 do 18.00: Kiermasz książek używanych, Literackie puzzle - układanie wielkoformatowych fragmentów tekstów literackich,
o Godz. 12.00 - Inauguracja XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom", Prezydent Miasta Zbigniew Podraza czyta dzieciom podczas oficjalnego zakończenia roku akademickiego Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego Biblioteka Główna ul. Kościuszki 25
o Wesołe miasteczko

01.06. - niedziela

o Rakietowy zawrót głowy, DUDusiowa Akademia Sztuk Pięknych, Zawody Speedbadminton Easy English WSBi wiele innych atrakcji - organizator WSB
o Animacje i warsztaty dla dzieci (stoiska Pałacu Kultury Zagłębia)
o Godz. 12.00 - Ćwiczenia z centrum sportowym SPARTA - zapraszamy do Parku Hallera na wspólne ćwiczenia: CrossFit, Weightlifting, Streetworkout, MIX DANCE
o Godz. 11.00 - "Dzień Dziecka z Angry Birds" - organizowane przez Centrum Handlowe Pogoria.
o Godz. 12.00 - Stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej, Kiermasz książek używanych, Literackie puzzle - układanie wielkoformatowych fragmentów tekstów literackich,
o Godz. 13.00 wspólne czytanie "Lokomotywy" Juliana Tuwima z dąbrowskimi motocyklistami (okolice stoiska MBP)
o Wesołe miasteczko


31.05.2014 - Godzina 16.00

Klub Gazety Polskiej
Sala konferencyjna przy Bazylice MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZAKlub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

WSTĘP WOLNY

-
Klub Gazety Polskiej oraz Klub Opcji na Prawo
w Dąbrowie Górniczej


Zapraszamy na spotkanie z Tadeuszem Płużańskim
połączone z promocją jego książki "Lista Oprawców".

Spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę, 31 maja o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej przy Bazylice w Dąbrowie Górniczej, ul. Królowej Jadwigi 17

Lista Oprawców - Stefan Michnik, Józef Światło, Julia Brystygierowa, Anatol Fejgin, Jacek Różański, Józef Cyrankiewicz, Adam Humern, Helena Wolińska, Zygmunt Bauman, Mieczysław Moczar, Czesław Kiszczak ...i wielu innych.
Funkcjonariusze bezpieki, aparatu sprawiedliwości, wojskowi. Pokolenie, z którego jakże często wywodzą się "resortowe dzieci". Skazywali na śmierć, oskarżali, torturowali, zabijali żołnierzy wyklętych, przeciwników nowego ustroju, niewinnych ludzi. Po swoich ofiarach zacierali wszelkie ślady i pamięć.
Żyli wygodnie, bez materialnych trosk. Niektórzy wciąż są wśród nas i pobierają wysokie, resortowe emerytury. Ich bliscy kontynuują rodzinne tradycje, opluwając polskich patriotów.
---------
Tadeusz Płużański jest publicystą, dziennikarzem i historykiem, specjalizującym się w historii najnowszej Polski. Kieruje fundacją "Łączka", której celem jest ekshumacja, identyfikacja i przywrócenie pamięci Żołnierzom Wyklętym, pochowanym w zbiorowych grobach na warszawskiej Łączce.
Tadeusz Płużański od dawna interesuje się problematyką zbrodni komunistycznych w Polsce, nie tylko zawodowo, ale także z powodów rodzinnych. Jego ojciec był żołnierzem kampanii wrześniowej, więźniem stalinowskim, współpracownikiem rotmistrza Witolda Pileckiego

Na spotkaniu będzie możliwość nabycia "Listy oprawców"!


30.05.2014 - Godz. 21.30

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Spektakl plenerowy Teatru Gry i Ludzie
"Ballada o Janie Wnęku"

Przedstawienie w warstwie plastycznej odwołuje się do sztuki ludowej i malarstwa prymitywistów. Podobne ludowe inspiracje i brzmienia odnaleźć można w tle muzycznym. Język spektaklu to szeroko rozumiany teatr ruchu. Jego scenariusz powstał z inspiracji wydarzeniami, jakie miały miejsce w drugiej połowie XIX wieku w galicyjskiej wsi Odporyszów. Tytułowy Jan Wnęk - cieśla, rzeźbiarz, konstruktor samouk, człowiek niepiśmienny, ale obdarzony niezwykłymi talentami, skonstruował rodzaj "lotni", na której z powodzeniem wykonywał kilkukilometrowe loty ślizgowe. Startował z usytuowanej na wzgórzu, liczącej 45 metrów wysokości, kościelnej wieży. Począwszy od 1866 regularnie powtarzał swój wyczyn z okazji świąt kościelnych, jarmarków i odpustów, budząc wśród współczesnych podziw, zachwyt, ale też lęk i przerażenie. W roku 1869 doszło w trakcie pokazu do wypadku, a obrażenia, jakie odniósł w nim nasz bohater, spowodowały jego rychłą śmierć. Mieszkańcy spalili lotnię, upatrując w niej przyczyny nieszczęścia. Po Janie Wnęku pozostało kilkaset rzeźb, i legenda. Współcześni, zwłaszcza władze i czynniki opiniotwórcze, zlekceważyli i nie docenili dokonań tego pioniera lotnictwa, przez co nie zostały one właściwie udokumentowane. W oficjalnej historii lotnictwa, tytuł pierwszego lotnika przypadł niemieckiemu inżynierowi Otto Lilienthalowi, który swe udane loty wykonywał blisko 25 lat po naszym rodaku.

więcej o spektaklu: http://gryiludzie.pl/pl/component/content/article?id=113

WSTĘP WOLNY


30.05.2014 - Godz. 17.00

Klub Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA

20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

WSTĘP WOLNY

.
FINAŁ Wyborów Miss Śląska i Zagłębia 2014
29.05.2014 godz. 18.30

KINO STUDYJNE "KADR"
PAŁAC KULTURY ZGŁĘBIA
budynek dawnej szkoły muzycznej
ul. Wojska Polskiego 52
DĄBROWA GÓRNICZAPałac Kultury Zagłębia (PKZ)
www.kinastudyjne.pl
www.palac.art.pl

.
07 ZGŁASZA SIĘ

Bronisław Cieślak, serialowy porucznik Sławomir Borewicz (vel detektyw Malanowski) pojawi się w Dąbrowie Górniczej na jedynym tego typu spotkaniu z publicznością, a towarzyszyć mu będą Piotr K. Piotrowski (autor książki "07 zgłasza się - opowieść o serialu") oraz Dariusz Rekosz (animator kultury, pisarz).

Sporo multimedialnych niespodzianek, gawędy nie tylko o "07", wspólne fotografie...
Musisz tam być!

28.05.2014 - Godz. 10.45

CH "POGORIA"
ul. Kr Jana III Sobieskiego 6a
DĄBROWA GÓRNICZA

.
CH Pogoria dołącza do obchodów jubileuszu
180-lecia założenia Huty Bankowej

W środę, 28 maja na terenie Centrum Handlowego Pogoria odbędą się uroczystości związane z jubileuszem 180-lecia założenia Huty Bankowej w Dąbrowie Górniczej. Wydarzenie podkreśla znaczenie zakładu, który w przeszłości znajdował się na terenach powstałej pięć lat temu Pogorii. Z tej okazji zaplanowano również program artystyczny przygotowany przez lokalne stowarzyszenia i pasjonatów historii.
Uroczystości rozpoczną się przy fontannie na placu przed CH Pogoria, gdzie o godz. 10:45 zagra Miejska Orkiestra Dęta z Dąbrowy Górniczej. Następnie w obecności przedstawicieli władz miejskich, Zarządu Huty Bankowej oraz dyrekcji CH Pogoria odbędzie się cześć oficjalna wydarzenia, zwieńczona odsłonięciem tablicy pamiątkowej na fasadzie CH Pogoria, podkreślającej bogatą historię przemysłu hutniczego w Dąbrowie Górniczej.
"Ponieważ Pogoria znajduje się na terenach, niegdyś zajmowanych przez budynki Huty, bardzo chętnie dołączyliśmy do wspólnej inicjatywy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego oraz Zarządu Huty. Cieszymy się, że CH Pogoria może w symboliczny sposób uhonorować historyczne przedsiębiorstwo, tak ważne dla lokalnego przemysłu," - powiedziała Adriana Binczek-Chłond, dyrektor Centrum Handlowego Pogoria.
Dodatkową atrakcją zaplanowaną w tym wyjątkowym dniu będzie wernisaż wystawy fotografii "Dawna Dąbrowa", przygotowanej dzięki współpracy z Sylwestrem Dominikiem - pasjonatem historii i założycielem strony dawnadabrowa.pl. Uroczystości zakończą występy artystyczne dzieci i młodzieży z Miejskiego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

27.05.2014 - Godz. 18.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA
Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

IMPREZA BILETOWANA

.
WYPRAWY NA KRAŃCE ZIEMI...
w PODRÓŻY DO ZIEMI ŚWIĘTEJ

"Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael, bo walczyłeś z Bogiem i z ludźmi, i zwyciężyłeś".
Księga Rodzaju 32:25-33

Izrael, Palestyna, Ziemia Święta - mnogość nazw niewielkiego kraju, wciśniętego w przesmyk pomiędzy Azję i Afrykę, dobrze oddaje jego znaczenie dla kulturowego dorobku ludzkości. To tutaj rodziły się najważniejsze monoteistyczne religie świata, tędy przechodziły i ścierały się cywilizacje. Ziemia Święta ma w sobie coś z bizantyjskiej mozaiki. Choć doświadczona przez wojny, ciągle zaskakuje swoim nieporównywalnym z niczym ponadczasowym pięknem.

Z drugiej strony to ciężar. Ci wszyscy Arabowie i Żydzi, ortodoksyjni, konserwatywni, reformowani i świeccy, Ci chrześcijanie w setkach odmian i gatunków. Wszechobecne napięcie wiszące w powietrzu podkreślają uzbrojeni po zęby żołnierze. Kobiety, mężczyźni - jeszcze dzieci. Od małego wpajane zasady bezwzględnego oddania dla ojczyzny. Przywołują w pamięci heroiczne dzieje Masady, twierdzy będącej symbolem oporu Narodu Wybranego. To tutaj żołnierze składają przysięgę mówiąc: "Masada nigdy więcej nie zostanie zdobyta". Izrael nigdy więcej nie zostanie zdobyty.

To wszystko waży więcej, niż największy kamień świata. Na wagę Ziemi Świętej.


24-25.05.2014

Park Hallera*
*w przypadku bardzo złej pogody impreza odbędzie się w Hali CENTRUM.
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
VI MIĘDZYKULTUROWY FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY - ZAGŁĘBIE I SĄSIEDZI

W tym roku na scenie zobaczymy zespoły, które zaprezentują formy autentyczne i artystycznie opracowane, grupy taneczne oraz kapele ludowe. Festiwal podzielony został na dwie części.
24 maja w sobotę swoje umiejętności na scenie w Parku Hallera,  zaprezentują zespoły dziecięce. W godzinach popołudniowych, rozpocznie się konkurs zespołów dorosłych i potrwa do wieczornych godzin dnia następnego, oczywiście z przerwą na sen.

Grupy dorosłych, biorące udział w konkursie podzielone będą na trzy kategorie: zespoły taneczne, kapele ludowe oraz zespoły śpiewu grupowego. Jury wyłoni najlepszych uczestników, dla których są przewidziane atrakcyjne nagrody ale najważniejsza podczas dwóch dni Festiwalu, będzie jak co roku dobra zabawa.

Gościem VI Międzykulturowego Festiwalu "Zagłębie i Sąsiedzi" będzie zespół STIAVNICAN.
Zespół  został założony w 2009 roku i działa przy Urzędzie Miejskim Štiavnik. Przedstawia zwyczaje i tradycje wsi Štiavnik, prezentuje też tańce z innych regionów Słowacji. / Liptov Horehron /. Prowadzą go Janka Pobijaková  i jej mąż Franciszek Pobijak . Członkowie zespołu są laureatami konkursów muzyki słowackiej w kategoriach:  śpiew i gra na instrumentach muzycznych.
Prezentacje słowackiego zespołu obejrzeć będzie można w sobotę 24 maja o godz. 14,00 i 19,00, a także w niedzielę 25 maja o godz. 13,10.

Dodatkowymi atrakcjami festiwalu będą warsztaty rękodzieła dla dzieci - 24 maja oraz Kiermasz Rękodzieła Ludowego - 25 maja. Festiwal zorganizowany zostanie na terenie ścisłego centrum miasta Dabrowa Górnicza. Plenerowy charakter Festiwalu z pewnością okaże się atrakcyjną formułą

W programie:

24 maja - konkurs zespołów dziecięcych
24 - 25 maja - konkurs zespołów dorosłych w kategoriach:

zespoły taneczne
kapele ludowe
zespoły śpiewu grupowego

Wydarzenia towarzyszące:

24 maja - warsztaty rękodzieła dla dzieci
25 maja- Jarmark Rzemiosła i Kiermasz Rękodzieła Ludowego


PROGRAM VI MFF -ZAGŁĘBIE i SĄSIEDZI

24 maja 2014 /sobota/

09:00 Rejestracja zespołów

09:30 Otwarcie festiwalu, przesłuchania konkursowe - ciorośii

Zespół Śpiewaczy MIERZĘCANKI GOK Mierzęcice
Zespół Folklorystyczny BZOWI ANIE KGWZawiercie-Bzów
Zespół Śpiewaczy TOPOROWIANKI GOK Mierzęcice
Ludowy Zespół Śpiewaczy OŻAROWIANKI BiOK Tąpkowice
Zespół Śpiewaczy MSZANIANKA GOKiR Mszana
Zespół Śpiewaczy POLOMIANKA GOKiR Mszana
RZ JAWORZE OSP Jaworze

11:00 przesłuchania konkursowe - dzieci

ZPiT MAŁY ŚLĄSK CK KAROLINKA Radzionków
ZPiT HALKA St. ZPiT HALKA Lubliniec
Grupa Śpiewacza KAPELA SKOBLICKA MOK ZAMEK Sucha Beskidzka
ZG MALI HAMERNICY NCK Kraków
Dziecięca Grupa Śpiewacza ZG MALI HAMERNICY NCK Kraków

12:15- 12:30 (konsultacje dla kierowników zespołów)

Międzyszkolny Ludowy ZPiT KRAKOWIAK Kraków
ZR MALE NISKOWIOKI OSP Niskowa
Szkolny Zespół Ludowy PODCHLEBNICKI UG Rawa Mazowiecka
Dziecięcy ZR CIARDASIE Czarna Góra
Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny LĄKTA CKSiT Żegocina

13:45 - 14:00 (konsultacje dla kierowników zespołów), przerwa

14:00 - 15:00 prezentacje pozakonkursowe

15:00 ogłoszenie wyników- FINAŁ DZIECI

15:15 przesłuchania konkursowe - dorośli

Grupa Śpiewacza ZG HAMERNIK NCK Kraków
Kapela ZR CIARDASIE Czarna Góra
ZPiT ŚWIERCZKOWACY CSM Tarnów
Grupa Śpiewacza PODEGRODZCY CHŁOPCY GOK Podegrodzie
Grupa Śpiewacza PODEGRODZKIE DZIOPY GOK Podegrodzie
Kapela PODEGRODZIE GOK Podegrodzie
RZ PODEGRODZIE GOK Podegrodzie
Kapela Ludowa LASKOWOKI GOKSiT Laskowa

17:00 - 17:10 (konsultacje dla kierowników zespołów)

17:10 przesŁichanla konkursowe

Kapela MAŁA ZIEMIA SUSKA MOK Zamek Sucha Beskidzka
Kapela DOLINA SŁOMKI SRT Przyszowa
RZ DOLINA SŁOMKI SRT Przyszowa
Grupa Śpiewacza RZ POGÓRZANIE GCK Gorlice
RZ POGÓRZANIE GCK Gorlice
Kapela Ludowa LĄKTA CKSiT Żegocina
ZPiT LĄKTA CKSiT Żegocina

18:50 - 19:00 (konsultacje dla kierowników zespołów),

19:00- 19:30 prezentacje pozakonkursowe

19:30 przesłuchania konkursowe

Kapela PRZYSZOWIANIE GOK Łukowica
RZ PRZYSZOWIANIE GOK Łukowica
Grupa Śpiewacza ZG ŚLEBODNI Związek Podhalan oddz. Groń-Leśnica
Kapela ZG ŚLEBODNI Związek Podhalan oddz. Groń-Leśnica
ZG ŚLEBODNI Związek Podhalan oddz. Groń-Leśnica
ZPiT MAŁY ŚLĄSK CK Karolinka Radzionków
Zespół Śpiewaczy TALIZMAN GOK Pawłowice
Zespół Śpiewaczy MIZEROWIANIE GOK Suszec

21:20 - 21:30 (konsultacje dla kierowników zespołów)

Zakończenie

25 maja 2014 /niedziela/

08:00 rejestracja zespołów

08:30 przesłuchania konkursowe - dorośli

Śląski Ludowy Zespół Śpiewaczy ZAWODZIANKI MDK "Bogucice - Zawodzie" Katowice
Grupa Śpiewacza DOLANIE Z ŁĄKI PCK Pszczyna
ZPiT HOLAN OKSiR Oświęcim
Kobieca Grupa Śpiewacza BOLĘCANKI TCK Trzebinia
Męska Grupa Śpiewacza BOLĘCANIE TCK Trzebinia
Kapela ANDRYCHÓW CKiW Andrychów
LZPiT ANDRYCHÓW CKiW Andrychów

9:30 - 9:40 (konsultacje dla kierowników zespołów)

ZPiT ZIEMIA KROCZYCKA UG Kroczyce
Męska Grupa Śpiewacza PORĘBIANIE MOK Brzesko
Kobieca Grupa Śpiewacza PORĘBIANIE MOK Brzesko
ZPiT PORĘBIANIE MOK Brzesko
Grupa Śpiewacza LIPNICZANIE CK Korzenna, WDK Lipnica Wielka
Kapela Ludowa LIPNICZANIE CK Korzenna
RZ LIPNICZANIE SL Lipnica Wielka

11:20 - 11:30 (konsultacje dla kierowników zespołów)

ZPiT SUSZANIE MKPZK-0 Sucha Górna
Zespół Śpiewaczy WIŚLANIE PCK Pszczyna
Męska Grupa Śpiewacza RZPiT LACHY TPRZPiT LACHY Nowy Sącz
Kobieca Grupa Śpiewacza RZPIT LACHY TPRZPiT LACHY Nowy Sącz
Kapela LACHY TPRZ Lachy w Nowym Sączu
RZPiT LACHY TPRZ Lachy Nowy Sącz

13:00 -13:10 (konsultacje dla kierowników zespołów)

13:10-14:00 prezentacje pozakonkursowe

14:00 przesłuchania konkursowe

ZG HAMERNIK NCK Kraków
Grupa Śpiewacza SITOWIANKI MDK Opoczno
Kapela Ludowa JANKA BODUSZKA z Siemianic Oborniki Śląskie
Grupa Śpiewacza BUKOWIANKI MDK Opoczno
ZPiT KALINA AWF Wrocław

15:10- 15:20 (konsultacje dla kierowników zespołów)

Grupa Śpiewacza RZ TOPORZANIE GOK Lubień
Kapela RZ TOPORZANIE GOK Lubień
RZ TOPORZANIE GOK Lubień
ZPiT SKARŻYSKO MCK Skarżysko Kamienna
RZPiT BESTWINA CKSiR Bestwina

16:50 - 17:00 (konsultacje dla kierowników zespołów)

ZPiT RUDOŁTOWICE PCK Pszczyna
RZPiT DOLINA DUNAJCA RT ZPiT Dolina Dunajca Nowy Sącz
RZ BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA MBP Maków Podhalański

18:00 - 18:10 (konsultacje dla kierowników zespołów)

18:00-20:00 prezentacje pozakonkursowe

20:00 ogłoszenie wyników-Finał

20:30 zakończenie


24.05.2014 godz. 12.00

Zespół Szkół nr 2 (Szenwald)
ul. Prusa 3
DĄBROWA GÓRNICZA - GOŁONÓGWSTĘP WOLNY

-
EtnoART Festiwal

Fundacja Godne Życie zaprasza 24 maja 2014 na Festiwal EtnoART- imprezę promującą kulturę folklorystyczną. Niezwykłe wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 na boisku przy ZSO nr 2 (tzw. Szenwald) przy ul. Prusa 3 w Dąbrowie Górniczej. Weź udział w licznych warsztatach, koncertach, pokazach i zabawach z nagrodami. Wstęp wolny.

Jak wydoić krowę? Ile satysfakcji może dać samodzielne ulepienie glinianego naczynia? Czy noszenie wiader za pomocą nosidła może być konkurencją sportową? Czy da się zamienić starą deskę w dzieło sztuki? Na czym polega czerpanie papieru? Jak wygląda tresura psa policyjnego? Odpowiedzi na te pytania możesz znaleźć w najbliższą sobotę w Gołonogu biorąc udział w Festiwalu EtnoART. Festiwal Fundacji Godne Życie połączony będzie z Piknikiem Rodzinnym. Współorganizatorem wydarzenia jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz dąbrowski MOPS.
Festiwal EtnoART to przede wszystkim najrozmaitsze warsztaty rękodzieła. Decoupge, bibułkarstwo, garncarstwo, zabawy filcem oraz tworzenie papieru czerpanego, to jedynie niektóre z przewidzianych warsztatów. Każdy uczestnik, będzie mógł zabrać ze sobą niezwykłe wyroby rąk własnych.
W ramach imprezy przewidziano także różnorodne zabawy, wyśmienite koncerty (wystąpią miedzy innymi bluesman Miro Witek i Miejska Orkiestra Dęta) i zdumiewające pokazy. Na najmłodszych uczestników zabawy czekać będą emocjonujące "Ludowe Zabawy Etno" oraz zawody sportowe, których najlepsi uczestnicy zostaną obdarowani atrakcyjnymi nagrodami, malowanie twarzy, skakanie na dmuchanym zamku i dojenie sztucznej krowy.
Prezentujemy szczegółowy program atrakcji:

Warsztaty:
garncarstwa
zdobienia figurek gipsowych
decoupage
quilingu,
bibułkarstwa
filcowania
wytwarzania papieru czerpanego
malarstwo sztalugowe

Koncerty:
Miro Witek
Miejska Orkiestra Dęta
Koncert Uczniów III LO

Pokazy:
Zawody strażackie (OSP Tucznawa)
Pokaz wyciągania ofiar wypadku z pojazdu (Państwowa Straż Pożarna)
"Muzeum Pod Chmurką".
Pokazy tresury psa policyjnego
Pokaz tańca zespołu folklorystycznego "Dąbrowa"
Pokaz umiejętności Dąbrowskiego Klubu Karate

Atrakcje dla dzieci:
malowanie twarzy
"Ludowe Zabawy Etno"
dojenie dmuchanej krowy
zawody sportowe
skakanie na dmuchanym zamku

Udział w atrakcjach jest bezpłatny. Zapraszamy serdecznie!
Impreza współfinansowana jest z środków Urzędu Miasta w Dąbrowie. Sponsorami są: MZUM.PL, Golden Lion i Silexis.


22.05.2014 godz. 17.00

Wyższa Szkoła Biznesu
Audytorium Maximum
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA-
Klub Opcja NA PRAWO i Klub Gazety Polskiej
w Dąbrowie Górniczej

zaprasza na spotkanie z asem polskiego wywiadu

MARIANEM ZACHARSKIM

Spotkanie z generałem Marianem Zacharskim, połączone jest z promocją jego najnowszej książki "Krwawiąca granica", mówiącej o wojnie wywiadów w II Reczpospolitej na Śląsku.

Spotkanie odbędzie, się 22 maja (czwartek) 2014r. o godz. 17.00, w Wyższej Szkole Biznesu, Dąbrowa Górnicza ul. Cieplaka 1c.

WSTĘP WOLNY


17.05.2014 - Godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA
Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

.
Noc Muzeów 2014
zapraszają: Muzeum Miejskie "Sztygarka"
oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie

Propozycje Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

* 18.00 - 24.00 - bezpłatne zwiedzanie Muzeum, Kopalni Ćwiczebnej oraz Parku Militarno-Historycznego REDUTA

(UWAGA! Wejścia do Kopalni oraz przejazdy do Będzina - ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA - rezerwacja w recepcji Muzeum lub telefoniczna pod numerem 32 726 41 85)

* 18.00 - 24.00 przejazdy (co 2 godziny) samochodem wojskowym do Muzeum Zagłębia w Będzinie

* 18.00 - 24.00 pokazy gier historycznych (hol główny Muzeum)

* 20.00 - promocja albumu Andrzeja Kryzy ,,Pejzaże Dąbrowy Górniczej" (sala audiowizualna Muzeum)

* 21.00 - spektakl plenerowy Teatru Gry i Ludzie "Ballada o Janie Wnęku" (parking przy Muzeum)

Przedstawienie w warstwie plastycznej odwołuje się do sztuki ludowej i malarstwa prymitywistów. Podobne ludowe inspiracje i brzmienia odnaleźć można w tle muzycznym. Język spektaklu to szeroko rozumiany teatr ruchu. Jego scenariusz powstał z inspiracji wydarzeniami, jakie miały miejsce w drugiej połowie XIX wieku w galicyjskiej wsi Odporyszów. Tytułowy Jan Wnęk - cieśla, rzeźbiarz, konstruktor samouk, człowiek niepiśmienny, ale obdarzony niezwykłymi talentami, skonstruował rodzaj "lotni", na której z powodzeniem wykonywał kilkukilometrowe loty ślizgowe. Startował z usytuowanej na wzgórzu, liczącej 45 metrów wysokości, kościelnej wieży. Począwszy od 1866 regularnie powtarzał swój wyczyn z okazji świąt kościelnych, jarmarków i odpustów, budząc wśród współczesnych podziw, zachwyt, ale też lęk i przerażenie. W roku 1869 doszło w trakcie pokazu do wypadku, a obrażenia, jakie odniósł w nim nasz bohater, spowodowały jego rychłą śmierć. Mieszkańcy spalili lotnię, upatrując w niej przyczyny nieszczęścia. Po Janie Wnęku pozostało kilkaset rzeźb, i legenda. Współcześni, zwłaszcza władze i czynniki opiniotwórcze, zlekceważyli i nie docenili dokonań tego pioniera lotnictwa, przez co nie zostały one właściwie udokumentowane. W oficjalnej historii lotnictwa, tytuł pierwszego lotnika przypadł niemieckiemu inżynierowi Otto Lilienthalowi, który swe udane loty wykonywał blisko 25 lat po naszym rodaku.

więcej o spektaklu: http://gryiludzie.pl/pl/component/content/article?id=113

* 21.00 i 22.00 - zwiedzanie Bazyliki pw. NMP w Dąbrowie Górniczej (ul. Królowej Jadwigi)

Propozycje Muzeum Zagłębia w Będzinie

* 18.00 - 1.00 zwiedzanie Zamku

Zapraszamy do obejrzenia stałych ekspozycji zamkowych - "Dawna broń" oraz "Dzieje zamku i miasta", a także wystawy czasowej "Początki Będzina".

* 20.00 - 24.00 na dziedzińcu zamkowym, co godzinę odbywać się będą prezentacje uzbrojenia "Uzbrojenie i ubiór przez wieki" w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych - Nordlige Sverda Hird, GRH Pro Maiorum Gloria, GRH Reduta oraz Bractwo Rycerskie Zamku Będzin.

Zobaczyć będzie można różnorodne scenki rodzajowe, jak np. ubieranie rycerza w zbroję, czy pokazy walk rycerskich, oraz wziąć udział w konkurencjach dla zwiedzających tj. strzelanie z łuku, rzucanie włócznią, nauka władania mieczem i toporem, i innych.

* 18.00 - 24.00 udostępnione zostaną Podziemia Będzińskie . Ostatnie wejście o 23.30.

Będzie można w nich zobaczyć m.in. wystawę planszową, prezentującą zdjęcia niemieckie z czasów budowy schronów przeciwlotniczych (z sierpnia 1944 r.), fotografie wykonane w czasie prac zabezpieczających, i materiały ukazujące koncepcję aranżacji obiektu.


15.05.2014 - Godz. 18.30

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

.
SPOTKANIE Z ANDRZEJEM PONIEDZIELSKIM

Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zapraszają na spotkanie z Andrzejem Poniedzielskim, które odbędzie się w Bibliotece Głównej 15 maja (czwartek) o godz. 18.30.
Andrzej Poniedzielski - jedna z najwybitniejszych postaci piosenki poetyckiej i kabaretu literackiego, satyryk, bard, poeta, konferansjer, autor tekstów piosenek, humorysta, twórca scenariuszy, reżyser spektakli teatralnych i widowisk, autor książek .m.in. "Jak trwoga to do bloga", "Kobieta to.", tomiku poetyckiego "Jednocześnie".
Spotkanie odbędzie się w ramach akcji Tydzień Bibliotek finansowanej przy udziale środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Wstęp wolny!

WSTĘP WOLNY


14.05.2014 - Godz. 19.00

Klub Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

.
Joke Music Show
premiera najnowszego projektu kabaretu DNO

Co to jest z czym to się je, jak i gdzie to usłyszeć?
Jeżeli nudzi cię obraz w telewizorze, jeżeli masz DOŚĆ! Tych samych spotów, informacji które co chwilę chcą trafić do twojej głowy. jest ratunek.

Przyjdź i zobacz! Coś niespotykanego, połączone z tym co było i tym co będzie. Usłysz głos Wojciecha Stali na żywo, który porównywany jest z głosem syren. okrętowych, wyznaczającym marynarzom drogę do domu.

Muzyczne show w pełnej okrasie w Twoim mieście już wkrótce, przyjdź zobacz i nie wychodź. po występie już nie będziesz taki sam. Twoje życie się zmieni, prawdopodobnie polubisz muzyków którzy wg ciebie nie potrafią śpiewać, może i polubisz sam siebie!
Joke Music Show zmienia i to na lepsze!

IMPREZA BILETOWANA


13.05.2014 - godz. 18.00
Dom Kultury ZĄBKOWICE
ul. Chemiczna 2
DĄBROWA GÓRNICZA - ZĄBKOWICE

.
60. Urodziny Domu Kultury Ząbkowice
z Grupą MoCarta

Muzyczny Kabaret, który nie wymaga rekomendacji

IMPREZA BILETOWANA


11.05.2013 godz. 14.00-20.00

PARK PODLESIE
ul. Poldlesie / 1000-lecia
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
II Rodzinny Piknik Hutniczy

Od 14.00 do 20.00 będzie można skorzystać z wielu atrakcji, w tym konkursów z nagrodami. Będą strażackie i policyjne pokazy sprawnościowe, prezentacje artystyczne, gry i zabawy historyczne w tym konkurs wiedzy o dzielnicy Gołonóg, terenowe gry rodzinne. Na pikniku zaprezentują się przedstawiciele gołonoskich organizacji, stowarzyszeń, instytucji i firm. W programie artystycznym zobaczymy wychowanków lokalnych placówek kulturalno- oświatowych.

Już od 13.00 mieszkańców Dąbrowy do zabawy na II Hutniczym Pikniku Rodzinnym zapraszać będzie Miejska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Ireneusza Dustera, która pół godziny później rozpocznie oficjalnie imprezę witając przybywających gości.

Od 14.00 rozpocznie się część estradowa i wystawowa. Na scenie pojawią się roztańczeni, najmłodsi uczestnicy pikniku z Przedszkola 36 i 14. Później zaprezentują się uczniowie ze Szkoły Podstawowej 12 i Specjalnego Ośrodeka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im.Zofii Książek - Bregułowej, Zespółu Szkół nr 3 i nr 2.

Radosny Świat przedstawi pokaz baniek mydlanych. Klub Aikido wystąpi z pokazem sekcji dziecięcej, zaprezentuje się też sekcja dorosła.

Swój blok programowy przedstawi Olimpus - Fitness Club z Gołonoga. A sporty walki FIGHTboxing. Sztukę samobrony zaprezentują wychowankowie Cezarego Podrazy -wielokrotnego mistrza świata w kick-boxingu. Będzie można porozmawiać z przedstawicielami stowarzyszenia "Rowerowa Norka".

Zainteresowani będą mogli spotkać się z dąbrowskim pisarzem Dariuszem Rekoszem. Swoją ostatnią książkę pt "Europejskie klimaty" będzie promował prof. Adam Gierek. Zainteresowani będą mogli otrzymać dedykację i autograf.

Dąbrowska biblioteka przygotowała dla miłośników książek literackie puzzle i kiermasz używanych książek. Uczestnicy pikniku będą mogli zrobić sobie pamiątkową fotkę przy makiecie mola książkowego. Na najmłodszych czekają warsztaty plastycznei oraz konkurs dla drużyn rodzinnych dotyczący znajomości literatury i języka polskiego.

Zespół Szkół Plastycznych zaprosi na wystawę malarstwa oraz kiermasz prac uczniów.

Przy okazji pikniku będzie można zdobyć także trochę wiedzy o jednej z najstarszych dzielnic miasta. Prelekcje Historyczne pn. Gołonowskie Opowieści poprowadzi Roman Kulej -Prezydent Miasta z lat 70-tych, o Parku Podlesie opowie Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego "Sztygarka", o Wzgórzu Gołonowskim zakonnicy, o Lesie Podlesie przedstawiciele Nadleśnictwa Siewierz

Na zakończenie przewidziano konkurs z nagrodami dla par i osób indywidualnych ze znajomości historii Gołonoga.

Na zabawę do Parku Podlesie zapraszają Maciej Gadaczek (Miejska Komisja Historyczna "Pokolenia"), Zygmunt Imielski (Stowarzysznie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego Oddział Dąbrowa Górnicza), Paweł Duraj (Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hugo Kołłątaja), Arkadiusz Rybak (Muzeum Miejskie "Sztygarka") i Wiesław Smoliński (Cech Rzemiosł Różnych).


09.05.2014 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
KINO STUDYJNE "KADR"
ul. Wojska Polskiego 52
DĄBROWA GÓRNICZAPałac Kultury Zagłębia (PKZ)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Silesia Art & Science Festival

Dynamika, kultura, integracja i społeczeństwo to tylko niektóre z haseł oddających ducha i pomysł jakim jest
Silesia Art & Science Festival.

W piątek, 9 maja w Kinie KADR od 17:00, przez ponad pięć godzin będzie można poczuć wyjątkowego, festiwalowego ducha. Film, koncert i debata, pod tymi trzema hasłami rozgrywać się będzie kolejny etap festiwalu, który ma swoje przystanki w 8 różnych lokalizacjach naszego województwa.

Pomysł i pozytywny przekaz festiwalu to magia i prostota zarazem. Z jednej strony - impreza ma promować i poruszać temat integracji między miastami, nie tylko kulturowej ale i społecznej, z drugiej zaś - zachęcać uczestników do poznawania miast sąsiednich, w inny, w sposób bardziej zaangażowany Czy to mało? Oczywiście że tak! Organizatorzy festiwalu zachęcają do uczestnictwa w różnego rodzaju formach artystycznych: od debat, seansów filmowych, po spektakle, pokazy artystyczne, koncerty i wiele innych.

Program dąbrowskiego etapu:

godz. 17.00 - Oficjalne rozpoczęcie.

godz. 17.05 - Pokaz filmów:

Huśtawka trumniarza - film okrzyknięty najlepszą studencką etiudą na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima , Kraków 2013,
Rogalik - film nagrodzony 1. Miejscem na 43. Międzynarodowym Festiwalu ALCINE w Hiszpanii oraz Wyróżnieniem w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen, Niemcy 2012,
Wniebowstąpienie film otrzymał specjalny Złoty Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej, Francja 2013,
Moje małe podziemie - film otrzymał Honorowe wyróżnienie w Konkursie Filmów Krótkometrażowych, Kanada 2012,

godz. 18.30 - Spotkanie z Janem Linianym, miłośnikiem Karpat, pasjonatem podróży, współorganizatorem festiwalu podróżniczego "Rozjazdy", członkiem stowarzyszenia podróżniczego "Mahakam", a jednocześnie pracownikiem naukowo - dydaktycznym UŚ. Temat spotkania: "Wycieczka na wschód",

godz. 19.30 - przerwa,

godz. 19.45 - Panel dyskusyjny z "Ekipa Off Travellers " - Prelegenci - Maciej Lutnik i Radosław Biel
Obszar tematyczny: Zakaukazie - autostopowy raj (Radosław Biel) , Centralna Azja - w postradzieckich republikach (Maciej Lutnik). Spotkanie z podróżnikami z grupy Off Travellers to znakomita okazja do poznania bardziej i mniej popularnych zakątków w Azji. Na podstawie własnych doświadczeń podzielą się oni praktyczną wiedzą z zakresu podróży niskobudżetowych, które przebyli w ostatnich latach. Wystąpienie będzie zilustrowane barwnymi zdjęciami i okraszone dużą dawką interesujących anegdot. Jeśli zastanawiasz się nad wyruszeniem w świat, a nie wiesz, jak się do tego zabrać, to spotkanie jest dla Ciebie!

godz. 20.45 - PRZERWA TECHNICZNA,

godz. 21.00 - Koncert zespołu "Chwila Nieuwagi" (folk / jazz / poezja)

godz. 22.25 - Oficjalne zakończenie etapu.


01.05.2013 - godz. 10.00

Plac Wolności
DĄBROWA GÓRNICZA
1 maja 2014

Dąbrowski Komitet Organizacyjny serdecznie zaprasza na obchody Święta Pracy w Dąbrowie Górniczej.

Program:
9:30 - Złożenie kwiatów pod pomnikiem Stanisława Staszica
10:00 - Rozpoczęcie Manifestacji

WSTĘP WOLNY


29.04.2014 - Godz. 18.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Obrzędowość doroczna w województwie śląskim
opowiada Robert Garstka
SPOTKANIE PODRÓŻNICZE ..."Wyprawy na krańce ziemi..."

Robert Garstka-pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach. Fotograf, dziennikarz, animator kultury. Współzałożyciel grupy fotograficznej Koń Trojański oraz Stowarzyszenia Via Arte.

Grzegorz Kuśpiel

IMPREZA BILETOWANA

Wstęp 2,50 zł


28.04.2014 - Godz. 10.00

HALA WIDOWSKOWO-SPORTOWA "CENTRUM"
ul. Aleja Róż 3
DĄBROWA GÓRNICZA

Hala WS "CENTRUM"

.
DZIEŃ ZIEMI
"ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ - SZANSĄ DLA PRZYSZŁOŚCI
WSTĘP WOLNY


26.04.2014 - Godz. 17.00

AQUARIUM MUSIC CLUB"
ul. Aleja Róż 1
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
LIGHT
Zespół tańca nowoczesnego z ukraińskiego PDiM Równe
26.04.2014

DĄBROWA GÓRNICZA


-
VI MOTOSERCE '2014

* 10.00 ROZPOCZĘCIE ZBIÓRKI KRWI

* 11.45 Oficjalne otwarcie imprezy przez organizatorów VC 19-78 MC POLAND oraz honorowy patronat Prezydent naszego miasta ZBIGNIEWA PODRAZY, błogosławieństwo motocyklistów w intencji nowego sezonu motocyklowego.

* 12.00 - 13.00 PARADA MOTOCYKLOWA PRZEZ DĄBROWE G.

W trakcie trwania parady na terenie imprezy będzie odbywać się zbiórka krwi oraz konkursy, pokazy gry i zabawy dla uczestników.

* 14.00 - 16.00 Pokaz ratownictwa medycznego, Pokazy strażackie, konkursy i inne
* 16.00 - WYSTĘP ZESPOŁU KRZYK
* 17.00 -
MIEJSKA ORKIESTRA DĘTA
* 18.00 - WYSTĘP ZESPOŁU
KRUK
* 19.00 - WYSTĘP KABARETU
DNO
* 20.00 - WYSTĘP ZESPOŁU PERFECT
* 22.00 ZAKOŃCZENIE AKCJI MOTOSERCE - odczytanie oficjalnego wyniku zebranej krwi oraz Rozdanie autografów przez zespoły muzyczne.

WSTĘP WOLNY


13.04.2014 - Godz. 19.00

Klub Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

.
Nasze polskie, nasze dąbrowskie
Kabaret DNO - POKAZ FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Przez 18 lat takich filmików nazbierało się całkiem sporo, dlatego na najbliższym spotkaniu, Cyba, Stala i Mrówa pokażą swoje dzieła - produkcje lepsze, gorsze, ciekawe bardziej lub mniej, na pewno oryginalne i fascynujące. Oprócz pokazu opowiedzą różne ciekawostki związane z danym filmem, pikantne albo przerażające historyjki, jakie wydarzyły się na planie, przedstawią swoje przygody, które normalnie nie powinny mieć miejsca.

Tego nie można przegapić, serdecznie zapraszamy

IMPREZA BILETOWANA


11.04.2013 - godz. 20.00

Klub Muzyczny Komitywa Pub
ul. 3 Maja 15
DĄBROWA GÓRNICZA20140215_011_pldg_centrum_3-maja_komitywa-pub.
KONCERT - SZTYWNY PAL AZJI

Zespół Sztywny Pal Azji promuje swoją najnowszą studyjną płytę Fiss Pink oraz płytę - kompilację, która ukazała się w ramach cyklu "Kolory muzyki" (MTJ). "Fiss Pink" w rozgłośniach radiowych i tv promowały single "Na moim lustrze", "Fiss Pink" i "Spunek". To ósma studyjna płyta w historii zespołu, swym klimatem nawiązująca do pierwszych jego płyt.

Fani wybierający się na koncert nie będą zawiedzeni. W repertuarze koncertowym poza utworami z płyty "Fiss Pink" nie braknie oczywiście wielkich przebojów zespołu, na stałe wpisanych w kanon polskiego rocka.

Obecny skład zespołu: Jarosław Kisiński, Zbigniew Ciaputa, Bartek Szymoniak, Wojciech Wołyniak i Krystian Różycki.

Grupa powstała na początku 1986, założona przez gitarzystę, a zarazem głównego twórcę repertuaru Jarosława Kisińskiego. W 1987 roku wyszła debiutancka płyta zespołu pt. Europa i Azja. Największe przeboje pochodzące z tego albumu, Spotkanie z... oraz Wieża radości, wieża samotności szybko znalazły się na wysokich miejscach Listy przebojów Programu Trzeciego.

IMPREZA BILETOWANA


11.04.2014 - Godz. 19.00

Dom Kultury ZĄBKOWICE
ul. Chemiczna 2
DĄBROWA GÓRNICZA - ZĄBKOWICE

.
Kabaret HRABI
"Tak, że o"

Kto zna ten wie czego się można spodziewać. Kto nie zna... chyba nie ma takich.

IMPREZA BILETOWANA


06.04.2014 - Godz. 13.00

Parking CH AUHAN

SOSNOWIEC

WSTĘP WOLNY

.
Bezpieczna Droga... bez barier

Stowarzyszenie Motocyklowe Dawcy Uśmiechu zaprasza na imprezę "Bezpieczna Droga... bez barier", która odbędzie się na parkingu centrum handlowego Auchan w Sosnowcu o godz. 13.00.

Parada ponad 300 pojazdów - motocykli, skuterów i quadów przejedzie w niedzielę 6 kwietnia ulicami Katowic, Będzina i Sosnowca, ruszy o godz. 12.00 z parkingu pod Spodkiem w Katowicach.

W programie przewidziano również:

- pokaz ratownictwa medycznego i drogowego,
- inscenizację wypadku motocyklowego,
- szkolenie z udzielania pierwszej pomocy,
- pokaz Stuntu - freestyle motocyklowy,
- symulator dachowania,
- symulator niezapiętych pasów,
- warsztaty taneczne dla dzieci,
- pokaz sztuki walki capoeira.


04.04.2014 - Godzina 17.30

Klub Gazety Polskiej
Sala konferencyjna przy Bazylice MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

WSTĘP WOLNY

-
Klub Gazety Polskiej oraz Klub Opcji na Prawo
w Dąbrowie Górniczej

ZAPRASZAJĄ
na spotkanie z komentatorami politycznymi TV REPUBLIKA:
Cezarym GMYZEM i Piotrem GOCIEKIEM.

Tematem prelekcji będzie aktualna sytuacja polityczna w przekazie medialnym.

Termin: 4 kwietnia br. (piątek), godz. 17.30.
Miejsce: Sala konferencyjna przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej (Duży Kościół) w Dąbrowie Górniczej, ul. Królowej Jadwigi 17. Wolno stojący budynek, obok kwater zakonnic, pierwsze piętro.

Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia (piątek) 2014 r. o godzinie 17.30 w sali konferencyjnej przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej - ul. Królowej Jadwigi 17

Serdecznie zapraszam.
Józef KOWALSKI


04.04.2014 - godz. 11.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Klub HELIKON
ul. Wojska Polskiego 45
DĄBROWA GÓRNICZAPałac Kultury Zagłębia (PKZ)

www.palac.art.pl

-
7 GRZECHÓW GŁÓWNYCH - Uwaga konkurs! -

Jak namalować gniew, chciwość, lenistwo?
Jak ująć w wierszu siedem grzechów głównych?
Czy problemy społeczne, moralne i religijne można przedstawić artystycznymi środkami wyrazu?

Jeżeli piszesz wiersze lub malujesz - to weź udział w 6. ogólnopolskim konkursie pn. SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH. Przeczytaj uważnie regulamin i informacje zawarte w karcie zgłoszenia. Wybierz kategorię, która jest odpowiednia dla Twojego stylu i techniki wypowiedzi. Możesz również wypowiedzieć się w obu kategoriach konkursowych.

Prace przedstaw jury i wygraj atrakcyjne nagrody.
Laureaci prezentują swoją twórczość na antenie Radia Katowice. Konkursowi towarzyszy wystawa pokonkursowa.

Termin oddania prac - 10.03.2014 r.
ogłoszenie wyników - 21.03.2014 r.

Serdecznie zapraszamy laureatów i ich opiekunów na uroczyste rozdanie nagród
4 kwietnia (piątek) o godzinie 11.00 w PKZ - Klubie Helikon, ul Wojska Polskiego 45

03.04.2014 - Godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

.
Krzysztof ZIĘCIK
"Odcienie muzyki" - promocja książki
31.03.2014 - Godz. 19.00

Dom Kultury ZĄBKOWICE
ul. Chemiczna 2
DĄBROWA GÓRNICZA - ZĄBKOWICE

.
spektakl RANDKA W CIEMNO
STUDIO "ATUT"

Obsada:
Jacek Kawalec, Michał Milowicz, Małgorzata Potocka, Alicja Kwiatkowska

Producent: Leszek Kwiatkowski
Reżyseria: Miosław Połatyński
Scenografia/kostiumy: Małgorzata Filipiak - Kwiatkowska
Kierownictwo muzyczne: Mariusz Telicki

IMPREZA BILETOWANA


24-30.03.2014

Wyższa Szkoła Biznesu
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA

- -
X FESTIWAL NAUKI

WSTĘP WOLNY


29.03.2013 - godz. 20.00
28.03.2013 - godz. 20.00

Klub Muzyczny Komitywa Pub
ul. 3 Maja 15
DĄBROWA GÓRNICZA

20140215_011_pldg_centrum_3-maja_komitywa-pub.
8. urodziny Komitywy!
W piątek 28 marca oficjalna impreza urodzinowa - z tortem, śpiewami i tańcami.
W sobotę 29 marca w koncertowym klimacie - wystąpi kultowy zespół
Akurat.

IMPREZA BILETOWANA


29.03.2014 - Godz. 08.45

parking leśny za wiaduktem kolejowym, przy drodze wojewódzkiej 790
DĄBROWA GÓRNICZA - WYPALENISKAWSTĘP WOLNY

.
10. Sadzenie Lasu Europejskiego

W tym roku już po raz dziesiąty zorganizowane zostanie sadzenie lasu na terenie Dąbrowy Górniczej. To świetna okazja aby zasadzić swoje własne drzewo (kto z Was już to zrobił?) i przyczynić się do zazielenienia naszej okolicy.

Dojazd autobusami komunikacji miejskiej 84, 603, 606, 609 przystanek Okradzionów Skrzyżowanie. Zbiórka 500 m. dalej, wzdłuż ulicy Łaskowej na parkingu leśnym zaraz za wiaduktem.

WAŻNE: polecamy zabrać jeden szpadel na dwie osoby.

Po całej akcji pieczenie kiełbasek i grochówka na pokrzepienie!

Pamiętajcie aby zaprosić znajomych.


28.03.2014 - Godz. 19.00

Klub Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA

IMPREZA BILETOWANA

.
REZERWAT
Zaopiekuj się mną... nawet gdy nie będę chciał...

Zespołu REZERWAT nikomu nie trzeba przedstawiać.

"Zaopiekuj się mną", "Histeria", "Obserwator", "Marionetka" czy "Kocha Ciebie niebo" to nieśmiertelne hity, które zna każdy szanujący się fan polskiej sceny muzycznej.
Liderem i jednocześnie autorem większości piosenek Zespołu jest Andrzej Adamiak - kompozytor, autor tekstów, producent, gitarzysta basowy, a przede wszystkim charyzmatyczny wokalista.

Podczas koncertów Zespół REZERWAT przedstawi również nowy materiał muzyczny, który tak jak ich piosenki sprzed lat, spotyka się na granych dotychczas koncertach z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Płyta "Dotykaj" pojawi się niebawem na rynku.

Zespół wystąpi w składzie: Andrzej Adamiak - vocal, bass, Krzysztof Patocki - perkusja, Bartosz Adamiak - gitara, Bartek Papierz - gitara, Piotr Goljat - instrumenty klawiszowe.

ZAPRASZAMY NA KONCERT ZESPOŁU REZERWAT !

Bilety:przedsprzedaż 25zł,w dniu koncertu 35zł


25.03.2014 - Godz. 18.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
"ANTARKTYKA - lodowce, słonie, pingwiny..."
opowiada Ewa Libera
SPOTKANIE PODRÓŻNICZE ..."Wyprawy na krańce ziemi..."

Od kiedy sięgam pamięcią, zawsze w moich górskich i jaskiniowych wyprawach pojawiała się Ona...
Filigranowa, pewna swoich poczynań na linie i nieustannie otoczona całą masą bezgraniczniej jej ufających kursantów.
Góra Birów,Podzamcze,Tatry Zachodnie ,Alpy - tam schodziły się nasze górskie fascynacje. Moje - instruktora sosnowieckiego Avenu i Jej - instruktora Speleoklubu z Dabrowy Górniczej.
Ewa pozostaje wierna swojej górskiej i podrózniczej pasji niezmiennie od lat do dzisiaj.
Cieszę się na opowieść o Antarktyce ,bo Ewa spędziła tam sporą część życia ,a ja tam jeszcze nie byłem...
Lodowce, jaskinie, zwierzaki płetwonogie , słonie,lamparty,foki wedela ,uchatki to zobaczymu na zdjęciach.Posłuchamy jak wygląda rok życia na stacji Arctowskiego i jak mieszka się na wysuniętej bazie arktycznej Lions Rump...

Grzegorz Kuśpiel

IMPREZA BILETOWANA

Wstęp 2,50 zł


23.03.2014 - Godz. 19.00

Klub Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

IMPREZA BILETOWANA

.
Niedziela z kabaretem "TENOR" - Czesław Jakubiec

Czesław Jakubiec - muzyka żartem śpiewana

Artystyczne odkrycie ostatnich lat, laureat wielu festiwali muzycznych i kabaretowych, częsty gość rozrywkowych programów telewizyjnych, zapraszany na koncerty w Polsce i za granicą - muzyk, komik, satyryk .

Śpiewająco operuje żartem w muzycznym takcie, swobodnie nawiązuje bezpośredni kontakt z widzami i sprawia, że każdy z nich staje się integralną częścią przedstawienia. Muzykę klasyczną prezentuje z przymrużeniem oka, a wszystko po to by zaskoczyć formą i rozbawić treścią.
Arie operowe, pieśni Stanisława Moniuszki, etiudy Chopina czy utwory Mieczysława Fogga w wersji kabaretowej tworzą humorystyczną mieszankę rozrywkową na najwyższym poziomie.
Koncerty Czesława Jakubca to niewyczerpalne źródło pozytywnej energii, którą widzowie zarażają się już od pierwszych chwil. Pomysły na wykonanie nie-poważnej muzyki niejednokrotnie powstają bezpośrednio na scenie, dlatego każdy występ ma swój niepowtarzalny charakter.
Czesław Jakubiec - pół żartem, pół serio - uczy, bawi i zaskakuje. Niewątpliwie muzyka jest jego matką, a poczucie humoru ojcem. Jeżeli ktoś widział już wszystko, z pewnością zobaczy jeszcze więcej!

Trwający około godziny program wykonywany jest przy akompaniamencie fortepianu i gitary. Artyście towarzyszą pianiści - Tomasz Śliwiński lub Sławomir Pielech.

Nie musisz przychodzić w garniturze, wystarczy, że lubisz dobrą zabawę na poziomieą

Tego nie można przegapić, serdecznie zapraszamy


22.03.2014 - Godz. 18.00

Dom Kultury ZĄBKOWICE
ul. Chemiczna 2
DĄBROWA GÓRNICZA - ZĄBKOWICE.
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO

Skrót SDM dla wielu pokoleń jest nie tylko symbolem poezji śpiewanej lat 80. XX wieku. Jest także przykładem zaangażowania artystów w swoją twórczość, nawiązującą bardzo często do polskiej literatury, w tym Bolesława Leśmiana, Edwarda Stachury czy Bogdana Loebla. Zespół podczas swojej długoletniej kariery wydał ponad dwadzieścia albumów, studyjnych i koncertowych. Wiele z tych albumów zostało okrzykniętych legendarnymi w polskiej piosence poetyckiej i studenckiej.IMPREZA BILETOWANA


21.03.2014 - Godz. 19.30

Klub Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA

20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

IMPREZA BILETOWANA

.
Z cyklu jazzowe piątki Koncert Fusion Trance

To energetyczna fuzja różnych gatunków jazzu. Zespół składa się z profesjonalnych muzyków z których każdy, zarówno koncertowo jak i studyjnie udziela się w wielu innych składach. Kwartet pracuje nieustannie nad własnym materiałem, który ukarze się niebawem na pierwszej płycie zatytułowanej " Tranceology ". Muzycy tego projektu mają w swoim dorobku współpracę z takimi sławami jak Krzysztof Ścierański, Marek Raduli czy Jarek Śmietana.


21.03.2014 - Godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

.
"Światowego Dnia Wody"

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej po raz kolejny włączyła się
w obchody "Światowego Dnia Wody". Z tej okazji najmłodsi będą mogli skorzystać
z wielu atrakcji.

Przez cały marzec w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży dąbrowskiej Biblioteki Głównej dzieci będą mogły posłuchać ciekawych opowieści na temat wody i jej wpływu na środowisko przyrodnicze (każda środa, godz. 16.00).

Dla osób z artystycznym zacięciem przygotowano konkurs plastyczno-literacki z nagrodami. Przedsięwzięcie adresowane jest do uczniów dąbrowskich szkół podstawowych, którzy zaprojektują autorską pocztówkę. Prace konkursowe należy składać do 12 marca w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.biblioteka-dg.pl.

Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom oraz uczestnikom konkursu odbędzie się 21 marca o godz. 12.00 podczas inauguracji "Światowego Dnia Wody". Wszystkie prace będzie można oglądać w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży od 19 marca.
Głównym organizatorem miejskich inicjatyw wspierających ideę oszczędzania wody jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej.

Zapraszamy do udziału!


20.03.2013 - godz. 20.00

Klub Muzyczny Komitywa Pub
ul. 3 Maja 15
DĄBROWA GÓRNICZA

20140215_011_pldg_centrum_3-maja_komitywa-pub

IMPREZA BILETOWANA

.
KONCERT - Piotra Woźniaka
19.03.2014 - Godz. 16.30

Urząd Miejski w DG
Sala Sesyjna
ul. Graniczna 21
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
Rowerowy Mitting,
czyli dyskusje wokół dwóch kół:


PROGRAM

* 16:30 - Otwarcie spotkania
Zbigniew Podraza, Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza

* 16:40 - Wdrażanie Polityki Rowerowej w mieście Kraków
Małgorzata Jedynak i Marcin Wójcik, Oficerowie Rowerowi miasta Kraków

* 17:00 - Społeczne aspekty Polityki Rowerowej miasta Dąbrowa Górnicza
Jan Brzost, Prezes Stowarzyszenia Rowerowa Dąbrowa

* 17:20 - Promowanie Zielonej Mobilności na terenie miasta Dąbrowa Górnicza
Tobiasz Nykamowicz - Wydział Komunikacji i Drogownictwa Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej

* 17:35 - Dyskusja


16.03.2014 - Godz. 18.00

TEATR DZIECI ZAGŁĘBIA
BĘDZIN

IMPREZA BILETOWANA

.
Arte Creatura Teatr Muzyczny serdecznie zaprasza
na operetkę pt. "Kraina uśmiechu"
w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie


Bilety w cenie 40 zł, do nabycia w kasie Teatru i na www.artecreatura.art.pl
Organizator - Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych z siedzibą w Sosnowcu www.tpsp.art.pl

"Kraina uśmiechu" to szczytowe osiągnięcie wielkiego twórcy operetki wiedeńskiej - Franza Lehára z 1929 r. Wszystkie niemal arie i duety pochodzące z tej przepięknej operetki stały się niekwestionowanymi szlagierami sceny muzycznej, jak np.: Twoim jest serce me..., Herbatka sam na sam lub Kto dał nam klucze do miłości bram... Także libretto operetki to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających historii miłosnych zakraplanych nutką orientalnej kultury Chin. Hrabianka Liza zakochana ze wzajemnością w chińskim księciu Sou Czongu postanawia porzucić dla niego Wiedeń z początku XX wieku i wyrusza do Chin. Tam okazuje się jednak, że dziedzic cesarstwa, chcąc sprostać tradycji, nie może poprzestać na jednej żonie. Sou Chong nie chce równocześnie pozwolić Lizie odejść. Tymczasem do Pekinu przybywa dawny wielbiciel Lizy - Gucio, który planuje zorganizować jej ucieczkę, w czym pomaga mu Mi - siostra Sou Czonga. Pomiędzy Guciem a Mi rodzi się gorące uczucie. Z kolei chiński książę, mimo że przejrzał plany ukochanej, z bólem pozwala jej uciec.
"Kraina uśmiechu" F. Lehára wzrusza i jednocześnie bawi, a przepiękna muzyka na długo zapada widzom w pamieć. Operetka doczekała się kilku ekranizacji, w tym z Janem Kiepurą i Martą Eggerth (1952). Był to równocześnie ostatni film nakręcony przez Jana Kiepurę.

W niezwykle barwnym i pełnym operetkowych przebojów spektaklu wystąpią: Jarosław Wewióra jako Sou Czong, Joanna Szynkowska vel Sęk jako Liza, Paweł Brożek jako Gustaw, Beata Witkowska-Glik jako Mi oraz Sebastian Gabryś, Barbara Bielaczyc, Mariusz Hanulak, Justyna Brożek i Anna Gabryś. Śpiewakom towarzyszy orkiestra pod dyrekcją Małgorzaty Kaniowskiej.
Reżyseria i choreografia: Barbara Bielaczyc.
Produkcja i scenografia: Jarosław Wewióra.

Libretto: Victor Leon, Ludwig Herzer i Fritz Lohner.
Wystawienie w porozumieniu z GLOCKEN VERLAG LIMITED.

Więcej informacji na stronie www.tpsp.art.pl oraz www.teatr.bedzin.pl


16.03.2014 - godz. 16.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA-
Spotkanie z kombatantem Narodowych Sił Zbrojnych Kapitanem Stanisławem Turskim oraz Tomaszem Soczyńskim, który opowie o swojej rodzinie, której losy ściśle związane były z Armią Krajową.

Będzie to okazja do usłyszenia "żywej" historii".

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY


15.03.2014 - Godz. 19.30

Klub Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA

20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

WSTĘP WOLNY

.
Koncert proAge

Początki zespołu sięgają 1985 r. Wtedy był to CZWARTY WYMIAR. Lokalne przeglądy, dużo energii i . wystarczyło jej na 5 lat.

Po 18 latach przerwy, perkusista Arek Grybek postanowił reaktywować zespół. Już jako proAge, wystartowaliśmy w starym składzie - Mariusz Filosek - śpiew, Marcin Kwiecień - gitary, Dariusz Skalski - Bas, Arek Grybek - perkusja. Na początku roku 2010 dołączył do składu klawiszowiec - Marcin Kosakowski. We wrześniu 2010 nowym basistą został Jacek Kubista.

W tym składzie na początku roku 2011 zespół nagrał płytkę demo SZARY SZKIELET DRZEW, zawierającą cztery utwory. We wrześniu 2011 nastąpiła kolejna zmiana basisty. Został nim Maciek Kwiecień. Zespół zagrał kilka dobrze przyjętych koncertów, których ukoronowaniem był zapis koncertu w chorzowskiej LEŚNICZÓWCE w maju 2012. Skończył się 2012 rok i skończył się kolejny okres działalności zespołu. Marcin i Maciek Kwiecień odeszli i należało podjąć ważną decyzję - co dalej. Przewinęło się kilka osób. Pierwszy na stałe pojawił się Tomek Papiernik - gitara, następnie do zespołu powrócił basista Darek Skalski. Do zespołu dołączył również drugi gitarzysta Janusz Głowacki.

W grudniu 2013 ukazał się zapis koncertu z Leśniczówki proAge LIVE.

W nowym składzie i z nowymi pomysłami zespół rusza dalej.


15.03.2014 - Godz. 19.00

HWS CENTRUM
ul. Aleja Róż 3
DĄBROWA GÓRNICZA

Hala WS "CENTRUM"

IMPREZA BILETOWANA

.
KRZYSZTOF KRAWCZYK
KONCERT JUBILEUSZOWY - 50 LAT NA SCENIE
15.03.2014 - Godz. 18.00

Dom Kultury ZĄBKOWICE
ul. Chemiczna 2
DĄBROWA GÓRNICZA - ZĄBKOWICEIMPREZA BILETOWANA

.
Spektakl teatralny "MĄŻ MOJEJ ŻONY"
Teatr Kamienica

Autor: Miro Gavran
Przekład: Anna Tuszyńska
Prawa Autora i Tłumacza reprezentuje: Panga Pank
Reżyseria: Tomasz Obara
Obsada: Przemysław Bluszcz , Tomasz Obara
Scenografia i kostiumy: Tomasz Obara
Opracowanie muzyczne: Tomasz Obara
14.03.2014

Wyższa Szkoła Biznesu
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA

-
1. Ogólnopolski Kongres Energetyczny w WSB

W piątek 14 marca w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbędzie się 1.Ogólnopolski Kongres Energetyczny. Gościem Honorowym wydarzenia będzie prof. Jerzy Buzek, polityk, premier rządu RP w latach 1997-2001, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012.

W ramach kongresu odbędzie się Ogólnopolski Konkurs "Z energetyką w przyszłość", który IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Sosnowcu organizuje cyklicznie co roku. Celem konkursu jest popularyzacja nauk ścisłych i technicznych i zachęcenie młodzieży do studiowania na uniwersyteckich kierunkach ścisłych i na politechnikach poprzez poznanie różnych form pozyskiwania energii, poznanie zagrożeń i pozytywnych stron energetyki konwencjonalnej i nowoczesnych technologii energetycznych.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Patronat nad konkursem objął prof. Jerzy Buzek.

godz. 09:00 Rejestracja uczestników kongresu
godz. 09:30 Otwarcie kongresu, powitanie gości
godz. 09:45 Prezentacja tegorocznych laureatów konkursu w kategorii: "Najlepsza prezentacja w województwie śląskim" - "Gaz łupkowy". Adam Marchewka i Paweł Wasiewicz; Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu, opiekun mgr Ewa Krzysztofik
...
godz. 13:00 Ogłoszenie wyników konkursu prezentacje
godz. 13:15 Wręczenie nagród i wystąpienie prof. Jerzego Buzka
godz. 13:45 Zakończenie kongresu


09.03.2014 - godz. 16.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
Prelekcja Leszka Żebrowskiego
nt. "O co walczyły Narodowe Siły Zbrojne?"

Zapraszamy na prelekcję znanego historyka Pana Leszka Żebrowskiego nt. "O co walczyły Narodowe Siły Zbrojne?". Będzie to doskonała okazja, aby dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, o których nie było mowy na lekcjach historii w szkole. Wykłady Pana Leszka Żebrowskiego cieszą się dużą popularnością ze względu na umiejętności historyka w przekazywaniu swojej wiedzy.

WSTĘP WOLNY


08.03.2014 - Godz. 19.00

Klub Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA

20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

IMPREZA BILETOWANA

.
Kasa Chorych - prawdziwa legenda polskiego blues-rocka.
Blisko 40 lat w służbie bluesa

Zespół należy do grona najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki (nie tylko bluesowej). W połowie lat osiemdziesiątych swoją muzyka przyczynili się do tego, że polski blues nabrał nowego, świeżego wymiaru.
Wnieśli do tej muzyki zastrzyk ożywczej energii i pomysłów powodując, że bluesem zainteresowali się również młodzi ludzie. To dzięki Kasie Chorych muzyka bluesowa rozbrzmiewała na najważniejszych festiwalach rockowych w Polsce. Do dnia dzisiejszego utrzymują się w czołówce pomimo tego, że konkurencja w postaci młodych wykonawców jest bardzo silna. Zespół został założony w 1975 przez grającego na harmonijce ustnej Ryszarda "Skibę" Skibińskiego i gitarzystę Jarosława Tioskowa. Początkowo grali w małych klubach Białegostoku. Przełomowym dla działalności Kasy Chorych okazał się rok 1978. Udział w najważniejszych polskich festiwalach rockowych, pierwsze nagrody i wyróżnienia oraz wręcz entuzjastyczne przyjęcie przez publiczność spowodowało ogólnokrajową popularność.
W 1978 roku zespół dokonał pierwszych nagrań dla lokalnego radia. W 1980 wydany zostaje debiutancki singiel z utworami "Blues chorego" i "Szalona Baśka", który to, ostarczony prywatnymi kanałami do USA, uplasował się na III miejscu w dorocznej ankiecie radiostacji WRJC-FM 91 w Baltimore, ustępując jedynie płytom Alberta Collinsa i Muddy'ego Watersa, a dystansując "Rock Me Baby" B.B. Kinga.
Wielkim ciosem dla wszystkich miłośników bluesa była tragiczna śmierć Ryszarda "Skiby" Skibińskiego, który zmarł 4.06.1983 po przedawkowaniu narkotyków. W 1984 wydana zostaje pierwsza płyta długogrająca zespołu pod tytułem "Ryszard "Skiba" Skibiński 1951-1983" zawierająca najbardziej znane utwory Kasy Chorych.
Zespół pod koniec 1984 zawiesił działalność. Pomimo tego muzycy pozostali aktywni udzielając się w różnych formacjach i projektach. W 1992 roku muzycy skrzyknęli się na powrót pod wodzą Jarosława Tioskowa. Nowa "Kasa" ma w swoim dorobku wydanie nowych płyt, koncerty na wszystkich ważniejszych polskich imprezach bluesowych ("Rawa Blues Festiwal", "Olsztyńskie Noce Bluesowe", "Jimiway Blues Festiwal"), tournée po USA, koncerty w Irlandii oraz wiele koncertów klubowych, gdzie ich muzyka sprawdza się najlepiej. Zespół współpracował z wieloma wybitnymi wykonawcami z różnych kręgów muzycznych m.in.Martyna Jakubowicz, Andrzej Zaucha, Ireneusz Dudek, Jacek Skubikowski, Ryszard Riedel, Jan "Izba" Izbiński, Wojciech Karolak
W kwietniu 2009 płyta "Koncertowo!" otrzymała statuetkę Fryderyka 2009, a Michał Kielak został trzykrotnie najlepszym harmonijkarzem według ankiety Blues - Top.

PO KONCERCIE ZAPRASZAMY NA TAŃCE


08.03.2014 - Godz. 18.00

Dom Kultury ZĄBKOWICE
ul. Chemiczna 2
DĄBROWA GÓRNICZA - ZĄBKOWICE.
Koncert MARKA DYJAKA

Muzyka z pograniocza jazzu i poezji śpiewanej.

IMPREZA BILETOWANA
08.03.2014 - Godz. 15.00

Wyższa Szkoła Biznesu
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA

-
Happening "Globalna Baba"

Czerwone korale, malowane jaja, folkowy eklektyzm i.wór ziemniaków. Tegoroczny Dzień Kobiet ma szanse na długo zapisać się w pamięci mieszkańców siedemnastu miast Europy, w tym także Dąbrowy Górniczej.
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej przyłączyła się do akcji Stowarzyszenie Folkowisko z Podkarpacia, które zainicjowało happening "Globalna Baba". Wydarzenie jest częścią szerszej akcji Kultura jest babą, który rozpoczyna dyskusję o roli kobiet wiejskich w tworzeniu, promowaniu i zachowaniu naszej kultury. W czasie trwania kampanii skupiamy się na pokazaniu polskiej kultury ludowej w dużo szerszym kontekście niż ten, który wciska ją między skanseny a przeglądy zespołów ludowych, wreszcie skazuje na niebyt we współczesnej przestrzeni pretendującej do szybkiego, zautomatyzowanego, łatwego życia wśród gadżetów ułatwiających nam życie codzienne. Chcemy przypomnieć, że kultura ludowa jest częścią szerzej rozumianej kultury (a nie jedynie jej wstydliwą, ubogą krewną) i tak jak ona - podlega przemianom, ulega wpływom, czerpie z otaczającej rzeczywistości. Dlatego też... nie stoi w miejscu!
Uczelnia zaprasza studentów, mieszkańców Dąbrowy Górniczej i wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w niezwykłym wydarzeniu, które odbędzie się w najbliższą sobotę - 8 marca o godz. 15.00 na dziedzińcu Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowy Górniczej. Zabierzcie ze sobą elementy stroju ludowego (np. chusty, czerwone korale, przepaski, fartuszki) i sporo dobrego humoru.
W programie imprezy, m.in. występ pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Antoniowa,występ zespołu Gołowianie oraz program artystyczny grupy studentów z Ukrainy "Zażarka", pokaz rękodzieła i wiele niespodzianek.
Pragniemy, by dąbrowska odsłona akcji "Globalna Baba" przerodziła się w radosny festiwal międzynarodowego folkloru i regionalnej kultury.
Przyjdź! Nie wstydź się być Babą!
Happeningi pod szyldem "Globalnej Baby" odbędą się m.in. w Katowicach, Lanckoronie, Szczecinie, Sopocie, Koszęcinie, Nowym Sączu, Krakowie. Do akcji włączyły się także środowiska polonijne Irlandii, Słowacji i Estonii.

Czerwone korale, malowane jaja, folkowy eklektyzm i.wór ziemniaków. Tegoroczny Dzień Kobiet ma szanse na długo zapisać się w pamięci mieszkańców siedemnastu miast Europy, w tym także Dąbrowy Górniczej.

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej przyłączyła się do akcji Stowarzyszenie Folkowisko z Podkarpacia, które zainicjowało happening "Globalna Baba".

Wydarzenie jest częścią szerszej akcji Kultura jest babą, który rozpoczyna dyskusję o roli kobiet wiejskich w tworzeniu, promowaniu i zachowaniu naszej kultury. W czasie trwania kampanii skupiamy się na pokazaniu polskiej kultury ludowej w dużo szerszym kontekście niż ten, który wciska ją między skanseny a przeglądy zespołów ludowych, wreszcie skazuje na niebyt we współczesnej przestrzeni pretendującej do szybkiego, zautomatyzowanego, łatwego życia wśród gadżetów ułatwiających nam życie codzienne.

Chcemy przypomnieć, że kultura ludowa jest częścią szerzej rozumianej kultury (a nie jedynie jej wstydliwą, ubogą krewną) i tak jak ona - podlega przemianom, ulega wpływom, czerpie z otaczającej rzeczywistości. Dlatego też... nie stoi w miejscu!

Uczelnia zaprasza studentów, mieszkańców Dąbrowy Górniczej i wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w niezwykłym wydarzeniu, które odbędzie się 8 marca o 15.00 na dziedzińcu Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowy Górniczej.

Zabierzcie ze sobą elementy stroju ludowego (np. chusty, czerwone korale, przepaski, fartuszki) i sporo dobrego humoru.

W programie imprezy, m.in. występ pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Antoniowa,występ zespołu Gołowianie oraz program artystyczny grupy studentów z Ukrainy "???????", pokaz rękodzieła i wiele niespodzianek.

Pragniemy, by dąbrowska odsłona akcji "Globalna Baba" przerodziła się w radosny festiwal międzynarodowego folkloru i regionalnej kultury.

Przyjdź! Nie wstydź się być Babą!

Happeningi pod szyldem "Globalnej Baby" odbędą się m.in. w Katowicach, Lanckoronie, Szczecinie, Sopocie, Koszęcinie, Nowym Sączu, Krakowie. Do akcji włączyły się także środowiska polonijne Irlandii, Słowacji i Estonii.

WSTĘP WOLNY


06.03.2014 - Godz. 17.00

Klub Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

.
Wybory Miss Śląska i Zagłębia 2014
Ostatni casting


Zapraszamy zainteresowane kandydatki do tytułu miss w wieku 14- 17 lat do Miss Nastolatek Śląska i Zagłębia 2014 i w wieku 18- 24 lata do tytułu Miss Śląska i Zagłebia 2014.

Wzrost minimum 170. Obowiązkowy strój to strój kąpielowy i buty na obcasie, najlepiej szpilki
Informujemy również, że na ten casting mają się zgłosic uczestniczki poprzednich castingów, tzn. z 13 grudnia 2013 i 8 lutego 2014.

Zapraszamy wszystkie chętne osoby do współpracy a także do sponsoringu.

WSTĘP WOLNY


06.03.2014 - Godz. 16.00

Wyższa Szkoła Biznesu
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA

-
Spotkanie z Januszem Korwin-Mikke
"Nonsensy dzisiejszej gospodarki"

Oddział dąbrowski KNP oraz Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej serdecznie zapraszają na spotkanie z prezesem Kongresu Nowej Prawicy panem Januszem Korwin-Mikke.

Spotkanie odbędzie się w dniu 6 marca (czwartek) o godz. 16.00. w Audytorium Maximum Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej (ul. Cieplaka 1 c).

Temat wykładu J. Korwin-Mikke: "Nonsensy dzisiejszej gospodarki".

WSTĘP WOLNY


28.02.2014 - Godz. 18.00

Dom Kultury ZĄBKOWICE
ul. Chemiczna 2
DĄBROWA GÓRNICZA - ZĄBKOWICE

.
Karnawałowy Koktajl Muzyczny Mariusza Kalagi
MARIUSZ KALAGA & PARTNERS VOICE

Były czasy, kiedy wokalista wychodzący na scenę musiał mieć głos. Czasy - lata '60, '70. Elvisa Presleya, Roya Orbisona, Jima Reevesa. Te dobre czasy piosenki przypomina nam Mariusz Kalaga, artysta o głosie jaki obecnie tak trudno już usłyszeć.

IMPREZA BILETOWANA


27.02.2014 - Godz. 16.30

Wyższa Szkoła Biznesu
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
Autor "Korzeńca" gościem Biblioteki Akademickiej WSB

Biblioteka Akademicka Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie ze Zbigniewiem Białasem, które odbędzie się w czwartek 27 lutego br. o godz. 16.30.

Zbigniew Białas (ur. 1960 w Sosnowcu) - anglista, literaturoznawca; profesor nauk humanistycznych; pracownik Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego. Autor bestsellerowych powieści:"Puder i pył", "Korzeniec".

Pierwsza powieść Zbigniewa Białasa pt.: "Korzeniec" zdobyła Śląski Wawrzyn Literacki 2011 - nagrodę przyznawaną przez Bibliotekę Śląską w Katowicach oraz Zagłębiowską Nagrodę "Humanitas". Książka została ponadto uhonorowana Specjalną Nagrodą Artystyczną Miasta Sosnowca i wywalczyła tytuły "Najlepszej Książki Roku 2011" oraz "Najlepszej Książki na Jesień" w kategorii "proza polska" w plebiscytach organizowanych przez wortal literacki granice.pl. "Korzeniec" uzyskał także nominację do Nagrody Literackiej Srebrny Kałamarz 2011 przyznawanej przez Fundację im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i jako jedyny utwór beletrystyczny zdobył nominację do nagrody "Historia zebrana" (edycja 2011) w konkursie organizowanym przez wortal historyczny histmag.org.

W 2011 dziesięć fragmentów powieści wyemitował Program 2 Polskiego Radia w interpretacji Mariana Opani, a w 2012 w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu miała miejsce prapremiera spektaklu w reżyserii Remigiusza Brzyka, powstała na kanwie fabuły "Korzeńca". "Korzeniec" jest pierwszym tomem "kronik sosnowieckich". Bezpośrednią kontynuacją cyklu jest powieść "Puder i pył".


25.02.2014 - Godz. 18.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Spotkanie "Galop na Singapur.."
opowiada Dorota Mularz.


W ciągu 10 miesięcy (styczeń - październik'2013) Dorota, Bartek, Karol i Mateusz przejechali autostopem przez 24 kraje Europy i Azji, pokonując ponad 36 000 km. Przejeżdżając przez: między innymi Iran, Azerbejdżan, Indie, Nepal, Birmę i Indonezję dotarli do pierwszego celu, Singapuru, by kilka miesięcy później przez kraje Azji południowo-wschodniej dojechać do Pekinu i następnie przez Mongolię do Rosji. W ciągu blisko 300 dni podróży ani razu nie zapłacili za nocleg, bo nocowali w namiotach, klasztorach buddyjskich, mongolskich jurtach, na posterunkach policji czy korzystając z niesamowitej gościnności lokalnej ludności.
Zapraszamy na opowieść o ich przygodach, o niezwykłej dobroci ludzi ze Wschodu, o nieprawdopodobnych splotach wydarzeń, smakach i zapachach innych kultur, a przede wszystkim o tym, jak niewiele potrzeba, by poznać piękno świata.

IMPREZA BILETOWANA

Wstęp 2,50 zł


23.02.2014 - Godz. 19.00

Klub Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

.
Nasze polskie, nasze dąbrowskie
Kabaret DNO w programie "POCZTÓWKI Z LODÓWKI
"

Już po raz drugi w tym roku zapraszamy na jedyne w swoim rodzaju widowisko kabaretowo-muzyczne w wykonaniu najbardziej gadżeciarskiego kabaretu w Polsce czyli kabaretu DNO.

Pochodzący z Dąbrowy Górniczej kabaret, nieprzerwanie od 18 lat zadziwia i bawi jedyną w swoim rodzaju formą sceniczną, opartą na niespotykanej w innych kabaretach mnogości rekwizytów, przebrań oraz zdumiewających pomysłów na długo pozostających w pamięci widza.

Tym razem obok kilku nowości zaprezentują program zatytułowany "Pocztówki z lodówki" w którym zobaczyć będzie można wiele znanych i lubianych skeczy. Zapraszamy 23 lutego o godzinie 19:00 do klubu Villa Moda w Dąbrowie Górniczej ul. Kościuszki 4b.

Bilety do nabycia w Villa Moda oraz w sklepie muzycznym REMIX na ul. Okrzei w cenie 15zł w przedsprzedaży, 20zł w dniu występu, a najlepsze miejsca można zakupić przez Internet na stronie WWW.biletynakabarety.pl:

Tego nie można przegapić, serdecznie zapraszamy

IMPREZA BILETOWANA


22.02.2013 - godz. 20.00

Klub Muzyczny Komitywa Pub
ul. 3 Maja 15
DĄBROWA GÓRNICZA

.
KONCERT - TYMON TYMAŃSKI & TRANSISTORS

Grupa Tymon & The Transistors została powołana do życia w lipcu 2002 roku na warsztatach w ramach imprezy Przystanek Olecko. W roku 2003 zespół pracował nad ścieżką do filmu "Wesele", którego premiera odbyła się we wrześniu roku 2004. W 2005 roku muzyka z "Wesela" (głównie autorstwa Tymona Tymańskiego) została nagrodzona Orłem Akademii Filmowej oraz Złotą Kaczką czasopisma "Film".

W roku 2007 zespół wydał kolejną płytę pt. "Don't Panic! We're From Poland". Podobnie jak na pierwszej, w paru utworach drugiego krążka współkompozytorem muzyki był Robert Brylewski (Brygad Kryzys, Izrael). W roku 2010 ukazał się trzeci album Tranzystorów pt. "Bigos Heart", który w roku 2011 został nagrodzony Fryderykiem w kategorii "Muzyka Alternatywna".

Od roku 2008 Tymon i Tranzystory pracują nad głośnym już musicalem pt. "Polskie Gówno", którego długo przekładana premiera odbędzie się wiosną 2014. W filmie występują zarówno znakomici aktorzy (Marian Dziędziel, Jan Peszek, Arek Jakubik, Sonia Bohosiewicz, Grzegorz Halama), jak i cała plejada wybitnych postaci polskiej sceny muzycznej.

IMPREZA BILETOWANA


20.02.2014 - Godz. 17.00

Zespół Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka w DG
ul. Jakuba Dąbskiego 17
DĄBROWA GÓRNICZA20121012_01_pldg_mydlice_zsm_michal-spisak_odsloniecie-tablicy-pamiatkowej

WSTĘP WOLNY

.
"CHOPIN KAMERALNIE"
Anna Hajduk - koncert fortepianowy z kwartetem

Tegoroczna Stypendystka Prezydenta Miasta, laureatka ubiegłorocznej nagrody w dziedzinie kultury i wciąż studentka fortepianu Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie (ostatni rok) wystąpi w najbliższy czwartek w Zespole Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.

Utalentowana dąbrowianka wykona Koncert fortepianowy f-moll F.Chopina z kwartetm smyczkowym.

Doceniona w Dąbrowie artystka nieustannie odbiera nagrody i wyróżnienia. Przypomnijmy w marcu 2013r. zdobyła pierwszą nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie w kategorii fortepian solo. Na tym samym konkursie zdobyła także trzecią nagrodę w kategorii duet instrumentalny (wraz ze skrzypaczką z Częstochowy).

W listopadzie 2013r. odebrała trzecią nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym
dla młodych wirtuozów im. Leopolda Godowskiego w Warszawie.

W grudniu 2013 r. w uznaniu dorobku, przyznano Annie Hajduk Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pianistka jest także tegoroczną stypendium Rektora swojej uczelni.

Anna Hajduk regularnie koncertuje, ostatnio wystąpiła na dwóch koncertach w Filharmonii Narodowej w Warszawie. (grudzień 2013r. i styczeń 2014r.)

Teraz pojawia się okazja, aby wysłuchać koncertu dąbrowianki w rodzinnym mieście. Od marca artystka w ramach programu ERASMUS wyjeżdża na stypendium do Wiednia, miejsca szczególnego dla muzyków, dla historii muzyki.


20.02.2014 - Godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

.
Rusza BOOKSTAGE. Wszystkie dźwięki dozwolone!

Chcesz poeksperymentować muzycznie? Lubisz funk, jazz, soul, bluesa? Wpadnij do dąbrowskiej biblioteki i pokaż nam co potrafisz!!! Bookstage to pomysł dwójki młodych ludzi (Kasi Jankowiak i Mateusza Kołodziejczyka), który narodził się podczas Muzycznego HydeParku, organizowanego przez dąbrowską bibliotekę w ubiegłym roku.

- Otwarta scena muzyczna była okazją do zawarcia cennych znajomości, spontanicznego muzykowania, spodobała nam się taka formuła i "zaiskrzyło"! - wspomina Kasia Jankowiak.

Pierwsza impreza w stylu jam session, czyli luźnych muzycznych improwizacji odbędzie się 20 lutego (czwartek) w godz. 17.00-21.00 w Bibliotece Głównej MBP w Dąbrowie Górniczej przy ul. Kościuszki 25. Wykonawcy mają możliwość zaprezentowania swojej twórczości w wersji akustycznej i koncertowej. Do wspólnej zabawy może przyłączyć się każdy, bez względu na wiek, wykonywany zawód, doświadczenie sceniczne czy muzyczne upodobania.

Jak podkreślają pomysłodawcy, Bookstage ma wypełnić "dziurę w chodniku kultury", stworzyć swoiste zaplecze, kuchnię, w której artyści będą mogli spontanicznie tworzyć muzykę i wymieniać się doświadczeniami.

- Bookstage to wyjątkowa okazja do zaprezentowania swojego talentu szerokiej publiczności, co ważne, nie chodzi w nim o wygraną, lecz o świetną zabawę. Chcemy zrobić duży szum w mieście, potrzebujemy miejsca do eksperymentów muzycznych, gdzie każdy twórca będzie mógł swobodnie wyrazić siebie. Mamy nadzieję, że impreza zintegruje różne środowiska muzyczne, wykreuje nowe grupy, a występujący w niej artyści wezmą udział w wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę, tj.: "Blues na schodach" czy "Muzyczny HydePark" - mówią inicjatorzy Bookstage'u.

Projekt będzie posiadał oficjalną stronę na facebooku, a każde spotkanie będzie rejestrowane i w całości publikowane na kanale YouTube. Ponadto zostanie uruchomione forum, za pomocą którego uczestnicy będą mogli wymieniać się swoimi spostrzeżeniami i muzycznymi inspiracjami.

Osoby zainteresowane udziałem w Bookstage'u prosimy o kontakt na adres mailowy: bookstagedg@gmail.com.


14-16.02.2014
Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

piątek i sobota: 10:00 - 20:00
niedziela: 10:00 - 18:00
Wstęp wolny.

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl

.
Kraina zabawek Kinder Niespodzianki
Więcej informacji na krainakinderniespodzianki.pl

Zapraszamy rodziców i dzieci do krainy zabawek Kinder Niespodzianki. Wielka interaktywna przygoda czeka na wszystkich którzy odwiedzą Expo Silesia w dniach 14-16 luty.

W pięciu krainach Kinder Niespodzianki dzieci spotkają zabawki - znane wszystkim maluchom z Kinder Niespodzianki - w rozmiarze XXL, a wśród licznych atrakcji pojawią się: nowoczesne standy z dotykowymi ekranami, kolorowanki, zabawy zręcznościowe, e-lustra, wielkie puzzle, konkursy z nagrodami i wiele innych niespodzianek, które ucieszą małych i dużych.


Zapraszamy na unikalne wydarzenie, które przeniesie Was do cudownej Krainy Kinder Niespodzianki.

WSTĘP WOLNY


14.02.2014 - Godz. 18.00

Dom Kultury ZĄBKOWICE
ul. Chemiczna 2
DĄBROWA GÓRNICZA - ZĄBKOWICE

.
ANDROPAUZA 2 - spektakl teatralny

Gwałtowny spadek testosteronu, osteoporoza, zmęczenie, depresja, przyrost wagi, bóle pleców, bezsenność.Wymieniać dalej? Te straszne słowa można zamknąć w jednym, ale przerażającym ANDROPAUZA.

W role kuracjuszy wcielają się (w podwójnej obsadzie) Marek Siudym, Jacek Kawalec, Maciej Damięcki, Ryszard Kotys, Dariusz Gnatowski, Andrzej Beja-Zaborski, Piotr Skarga i Michał Pietrzak. A głosu Zbigniewowi Wodeckiemu użycza Zbigniew Wodecki.

organizator: STUDIO "ATUT"

IMPREZA BILETOWANA


12.02.2014 - Godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

.
Kuba Michalski śpiewa piosenki Jacka Kaczmarskiego

Legendarny poeta, pieśniarz, genialny polski bard... Jacek Kaczmarski odszedł w 2004 r. zostawiając po sobie setki wierszy i piosenek, w których przenikają się wzajemnie ironia i patos, sentymentalizm i tragizm, komizm i liryzm. Kompozycji Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Kuby Michalskiego będzie można posłuchać już 12 lutego podczas koncertu w dąbrowskiej bibliotece. Wśród prezentowanych utworów znajdą się m.in.: Mury, Obława, Sen Katarzyny II, Zbroja, a także wiele innych, mniej znanych utworów.

Kuba Michalski jest autorem, kompozytorem, wokalistą i gitarzystą. Wraz z żoną założył zespół Cotton Cat, który gra w większości utwory pochodzące z kręgu kultury celtyckiej: ballady irlandzkie i angielskie. Jego piosenki uzyskiwały wyróżnienia na festiwalu OPPA, a w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. Wydał pięć płyt z zespołem i trzy albumy solowe; jeden z nich z piosenkami Kaczmarskiego.

WSTĘP WOLNY


07.02.2014 - Godz. 16.00

Dom Kultury ZĄBKOWICE
ul. Chemiczna 2
DĄBROWA GÓRNICZA - ZĄBKOWICE

.
WYSZKUBEK

Folkowa impreza pokazująca zanikający zwuczaj, polegający na skubaniu pierza połączona z prezentacją twórczości Kół Gospodyń Wiejskich.

WSTĘP WOLNY


01.02.2013 - godz. 20.00

Klub Muzyczny Komitywa Pub
ul. 3 Maja 15
DĄBROWA GÓRNICZA

.
Kryzys Pieniędzy...
czyli Niezbyt Uroczyste Zakończenie Ferii

które uświetnią znane i lubiane zespoły muzyczne:

* KRYZYS (https://www.facebook.com/pages/Kryzys/71333850259?fref=ts)
* PIENIĄDZE (https://www.facebook.com/piniendze)
* PÓŁ TWARZY STARUSZKA (https://www.facebook.com/pages/Pół-Twarzy-Staruszka/192135337657517?fref=ts)

Zaprasza Officyna Wydawnicza i Spółdzielnia Socjalna "GreenGo"

IMPREZA BILETOWANA


31.01.2014 - Godz. 19.00

Dom Kultury ZĄBKOWICE
ul. Chemiczna 2
DĄBROWA GÓRNICZA - ZĄBKOWICE

.
Kabareciarnia Zenona Laskowika
CHITY DLA PROSPERITY

Spektakl "CHITY DLA PROSPERITY" to program oparty na scenariuszu i reżyserii Zenona Laskowika. W tym 2-godzinnym kabaretowym programie o charakterze społeczno-polityczno-obyczajowym przeplatają się skecze i piosenki.

Program poddawany jest ciągłym nowelizacjom, a zatem pojawiają się w nim ulubione przeboje i zupełne nowości. Całość ma na celu rozbawienie widza, wywołanie śmiechu i zarazem refleksji nad otaczającą nas mało śmieszną rzeczywistością.

W programie oprócz Zenona Laskowika występuje jego Kabareciarnia, zespół muzyczny Promile i jako gość specjalny Jacek Fedorowicz.

Gwarantowane dwie godziny doskonałej zabawy.

IMPREZA BILETOWANA


31.01.2014 - Godz. 19.00

Klub Osiedlowy PKZ "KRĄG"
ul. Ludowa 19a
DĄBROWA GÓRNICZA - MYDLICE.
LIGA KABARETOWA "The Best Off"

Podczas styczniowej ligi wystąpią:

Kabaret 44-200
Kabaret Amelijush
Kabaret N.O.C.
Kabaret Umowny
Kabaret Grzdyl (również w roli gospodarza)

brak możliwości rezerwacji biletów

IMPREZA BILETOWANA


20-31.01.2014

DĄBROWA GÓRNICZAhttp://capoeiradabrowa.wordpress.com/

WSTĘP WOLNY

.
DĄBROWA GÓRNICZA - ZIMA W MIEŚCIE '2014

Muzeum Miejskie "Sztygarka"

wtorek, środę, piątek w godzinach 9:00 - 14:00,
w czwartki w godzinach 10:00 - 19:00,
w niedzielę w godzinach 12:00 - 16:00

zwiedzanie ekspozycji muzealnych, w tym między innymi wystawy poświęcone historii i korzeniom naszego miasta i regionu czy dział etnograficzny zabierający nas w najodleglejsze zakątki świata. W czasie ferii można również zwiedzać Kopalnię Ćwiczebną - w grupach 15 osobowych z przewodnikiem (wymagana wcześniejsza rezerwacja).

Miejska Biblioteka Publiczna

wraz ze swoimi filiami ferie pod znakiem magii. Magiczne warsztaty, pokazy, konkursy i zajęcia w głównym budynku biblioteki przy ul. Kościuszki 25 zapowiadają się następująco:

Magiczno-literackie poniedziałki - zajęcia literacko-plastyczne prezentujące magicznych bohaterów (20.01, 27.01 godz. 12.00)
Łowcy czarownic - magiczne zagadki kryminalne - zagadki, labirynty, tworzenie gry planszowej (21.01, 28.01 godz. 12.00)
Magiczne Ferie - gry, zabawy eksperymenty nt. bohaterów magicznych (21.01 godz. 11.00)
Czarodziejskie pejzaże zimowe - warsztaty plastyczne (22.01, 29.01 godz. 12.00)
Laboratorium magii - zajęcia edukacyjne opierające się na doświadczeniach i eksperymentach (23.01, 30.01 godz. 10.00)
Zostań mistrzem magii - zmagania na Play Station 3 - karaoke, taniec - (24.01, 31.01 godz.12.00)

Pałac Kultury Zagłębia

ARTYSTYCZNE FERIE W PKZ

20-31 stycznia 2014
PKZ, Dąbrowa Górnicza, Wojska Polskiego 52
Zajęcia bezpłatne

FIDIASZ W PAŁACU
Zajęcia ceramiczne i plastyczne dla dzieci i młodzieży
20-24 stycznia 2014, godzina 11:00-13:00
Ilość miejsc ograniczona
Zapisy u instruktora: 32 7338811, e-mail: sylw.plast@wp.pl

WARSZTATY TANECZNE ORAZ BALETOWE
27-31 stycznia 2014
Godzina 10:30 taniec klasyczny, balet dzieci 6-8 lat
Godzina 11:30 taniec współczesny, młodzież od 9 lat
zapisy u instruktora: 32 7338808, e-mail: malgorzata.grabiwoda@palac.art.pl

WITRAŻ METODĄ TIFFANY'EGO
ORAZ SZKŁO ARTYSTYCZNE DLA DOROSŁYCH
27-31 stycznia 2014, godzina 17:00-20:00
Ilość miejsc ograniczona
Zapisy u instruktora: 32 7338811, e-mail: sylw.plast@wp.pl

FERIE W PLACÓWKACH PKZ
20-31 stycznia, godzina 10:00-14:00
Więcej informacji o zajęciach bezpośrednio w placówkach PKZ: klubach, świetlicach i Domu Kultury w Ząbkowicach oraz na www.palac.art.pl

ZIMOWA FABRYKA ARTAKCJI
20-31 stycznia 2014

Godzina: 10:00-14:00
PKZ-DK Dąbrowa Górnicza
Chemiczna 2
Zapisy w Domu Kultury lub tel. 32 260 56 40

CENTRUM SPORTU i REKREACJI W DG

Sportowe zajęcia w hali "Centrum"

Sportowe ferie z rakietą (od 27.01 do 31.01)

11:00 - 12:00 Zajęcia tenisowe 5 - 7 lat
12:00 - 13:00 Zajęcia tenisowe 8 - 10 lat
13:00 - 14:00 Zajęcia tenisowe 11 - 13 lat
14:00 - 15:00 Gry i zabawy z elementami tenisa ziemnego 14 - 16 lat
15:00 - 16:00 Gry i zabawy z elementami tenisa ziemnego 17- 19 lat.

Warsztaty cheerleaders

zajęcia dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym (21,23,28,30.01)
Szkoły Podstawowe 15.30-16.30,
Przedszkolaki 16.30-17.30

Zapasy

warsztaty 21,23,28,30.01 godz.10.00-12.00

Zimowa akademia badmintona

20-24.01 godz. 9.00-13.00 Szkoła Podstawowa nr 31 (Ząbkowice)

Turniej i zajęcia piłka nożna -

20-24.01 godz. 10.00-13.00 Stadion Sportowy ul. Konopnickiej 29

Narciarstwo biegowe

przygotowane trasy oraz wypożyczalnia sprzętu do narciarstwa biegowego (w zależności od warunków pogodowych i pokrywy śnieżnej)

9.00-17.00 Centrum Sportów Wodnych - Pogoria III, ul. Malinowe Górki 1

Szkółka Bokserska

20-24.01,27-31.01 w godz. 10.00-12.00 Hala Sportowa, ul. Swobodna 46

Warsztaty taneczne

hip hop, taniec towarzyski
20,22,23,24,27,29,30,31.01 Szkoła Tańca Marengo, ul. 3-go Maja 11.

Aquapark Nemo-Wodny Świat

Bezpłatne wejścia dla uczniów dąbrowskich szkół. Od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00 dla uczniów z klas IV Szkół Podstawowych i starszych zamieszkałych w Dąbrowie Górniczej na podstawie ważnej legitymacji szkolnej. Ostatnie wejście o godz. 14:00.

9:00-21:00 - bezpłatny wstęp dla dzieci przed osiągnięciem wieku szkolnego oraz z klas I-III Szkół Podstawowych obowiązkowo pod opieką opiekuna prawnego na podstawie wpisu w dokumencie opiekuna lub legitymacji szkolnej dziecka, potwierdzających miejsce zameldowania na terenie Dąbrowy Górniczej, opiekunowi przysługuje 30% zniżka na bilet zgodnie z cennikiem.

Bezpłatne wejścia na baseny oferują również dąbrowskie placówki oświatowe.

W trakcie ferii otwarte są również boiska "Orlik" oraz lodowisko przy Zespole Szkół nr 2.


20-31.01.2014

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne
Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza

Zespół Szkół Nr 1
ul. M. Konopnickiej 56
DĄBROWA GÓRNICZASzkolne Obserwatorium Astronomiczne - Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza - Zespół Szkół Nr 1  Dąbrowa Górnicza

WSTĘP WOLNY

.
Zimowe Ferie z Astronomią 2014
Od dnia 20.01 do 31.01.2014r.

Zajęcia prowadzi Dariusz W. Nelle.

Program popularnonaukowy jest skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej pozostającej w okresie zimowych ferii w mieście.

Obserwatorium czynne będzie od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00do 17.00

Teleskopowa pokazy uzależnione są od dobrych warunków atmosferycznych i bezchmurnego nieba.

Pierwszy tydzień ferii i zajęć:

20.01.2014r. poniedziałek
9:30 Kosmos - Tajemnice Wszechświata: Słońce film dokumentalny
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca
14:00 Niebo nad Dąbrową prezentacja
14:30 Planeta - 51 film bajka

21.01.2014r. wtorek
9:30 Teleskopowe pokazy Słońca
12:00 Kosmos - Tajemnice Wszechświata: Kosmiczne Podróże film dokumentalny
14:00 Zakręcone niebo prezentacja dla maluchów
14:30 Planeta - 51 film bajka

22.01.2014r. środa
9:30 Kosmos - Tajemnice Wszechświata: Mars film dokumentalny
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca
14:00 W poszukiwaniu Planety - 51 prezentacja dla dzieci
14:30 Planeta - 51 film bajka

23.012014r czwartek
9:30 Kosmos - Tajemnice Wszechświata: Jowisz film dokumentalny
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca
14:00 Słonce prezentacja
14:30 Planeta - 51 film bajka

24.01.2014r. piątek
9:30 Kosmos - Tajemnice Wszechświata: Saturn film dokumentalny
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca
14:00 Niebo nad Dąbrową aktualny wygląd nieba
14:30 Planeta - 51 film bajkaDrugi tydzień ferii i zajęć:

27.01.2014r.poniedziałek
9:30 Kosmos - Tajemnice Wszechświata: Obce Satelity film dokumentalny
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca
14:00 Kosmos przedszkolaka prezentacje dla dzieci
14:30 Planeta - 51 film bajka

28.01.2014r.wtorek
9:30 Kosmos - Tajemnice Wszechświata: Droga Mleczna film dokumentalny
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca
14:00 Niebo nad Dąbrową aktualny wygląd nieba
14:30 Planeta - 51 film bajka

29.01.2014r.środa
9:30 Kosmos - Tajemnice Wszechświata: Obcy film dokumentalny
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca.
14:00 Zakręcone niebo prezentacja dla dzieci
14:30 Planeta - 51

30.01.2014r. czwartek
9:30 Kosmos - Tajemnice Wszechświata: Życie poza Ziemią film dokumentalny
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca
14:00 Niebo nad Dąbrową aktualny wyglądu nocnego nieba
14:30 Planeta - 51 film bajka

31.01.2014r.piątek
9:30 Kosmos - Tajemnice Wszechświata: Uciekający Księżyc film dokumentalny
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca
14:00 Zakręcone niebo prezentacja dla dzieci
14:30 Planeta - 51 film bajka

Specjalista ds. astronomii
Dariusz W. Nelle


28.01.2014 - Godz. 19.00

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu
ul. Gen. de Gaulle'a 17
ZABRZEStrona artysty: www.clannad.ie

IMPREZA BILETOWANA

.
CLANNAD na 4 koncertach w Polsce:
28 stycznia 2014, Zabrze, Dom Muzyki i Tańca
29 stycznia 2014, Poznań, MTP - Sala Ziemi
30 stycznia 2014, Warszawa, Klub Stodoła
31 stycznia 2014, Warszawa, Klub Stodoła

CLANNAD to irlandzki zespół, który ma w dorobku takie utwory jak: 'Theme From Harry's Game', 'In A Lifetime', 'I Will Find You' oraz scieżka dźwiękowa do serialu telewizyjnego 'Robin Of Sherwood'. W 2013 roku przypada 40 rocznica założenia grupy.
W ciągu czterech dekad swojej kariery, zespół Clannad tworzył muzykę splatającą tradycję z nowoczesnością, przeszłość z przyszłością. Dzięki hipnotyzującym wokalom i muzyce, która na długo pozostaje w sercu i w myślach, zespół sprzedał ponad 15 milionów płyt na całym świecie, zdobywając wiele prestiżowych nagród, wydając przeszło 15 albumów studyjnych.

Bilety na koncerty Clannad w cenach:
" Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu: 149 PLN, 129 PLN, 109 PLN
JUŻ DOSTĘPNE na www.LiveNation.pl i w kasie Klubu Stodoła.
Materiały prasowe - Pixie Grabowska-Todd


28.01.2014 - Godz. 18.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
"Japonia - kraj kwitnącej wiśni" - Urszula i Maciej Kordeuszowie

W roku 2014 rozpoczynamy kolejną edycję comiesięcznych spotkań podróżniczych w naszym Muzeum. Od czterech lat wędrujemy wspólnie po odległych i bliskich zakątkach Ziemi prowadzeni przez wybitnych wspinaczy, grotołazów, podróżników lub po prostu ludzi, takich jak my - ciekawych świata.

Życzymy Państwu w roku 2014 dużo zdrowia i wielu wspaniałych, bezpiecznych podróży.

Japonia - kraj kontrastów, w którym nowoczesność miesza się z tradycją. Zachwyca starożytnymi świątyniami, pałacami shogunów, shintoistycznymi chramami, a zarazem futurystyczną architekturą i szybkimi jak błyskawica pociągami. Każdy, kto choć raz był wiosną w Japonii, wie, dlaczego ten kraj nazywany jest "krajem kwitnącej wiśni".

IMPREZA BILETOWANA

Wstęp 2,50 zł


24.01.2014 - Godz. 19.00

Klub Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

IMPREZA BILETOWANA

.
ANOTHER PINK FLOYD - POLSKI TRIBUTE TO

Zespół Pink Floyd to zarówno dla fanów, jak i krytyków, muzyczny fenomen wszechczasów. Mimo że zespół nie koncertuje już od kilkunastu lat, a jego ostatnia płyta ukazała się prawie 20 lat temu, nadal zajmuje czołowe miejsca na listach sprzedaży wszechczasów.

Legendę zespołu utrwalają liczne zespoły coverujące twórczość Floydów, w tym ten najbardziej znany, z Australii, który od kilku lat regularnie odwiedza Polskę i wypełnia największe hale widowiskowe w kraju.
Koncerty te nie są jednak dostępne dla każdego - rozmach przedsięwzięcia przekłada się na cenę biletu, dodatkowo trzeba pokonać nieraz kilkaset kilometrów, by dotrzeć na miejsce.

Czy istnieje zatem bardziej dostępna alternatywa?
ANOTHER - polski tribute to Pink Floyd!

Branie na warsztat muzyki Pink Floyd obarczone jest dużym ryzykiem. Fani Floydów to wymagająca publika i sprostanie oczekiwaniom takich słuchaczy jest wyzwaniem. By odtworzyć przynajmniej częściowo klimat koncertu PF potrzeba posiadać odpowiedni warsztat, przygotowanie muzyczne i przede wszystkim czuć tę muzykę duszą i sercem.

Takie warunki zostały spełnione wiosną 2008 roku w Skawinie pod Krakowem, łącząc muzyków a zarazem pasjonatów Pink Floyd. Tak powstała grupa ANOTHER - jako pierwszy i przez długi czas jedyny w Polsce tribute Pink Floyd.

więcej o zespole - http://anotherpinkfloyd.pl ; http://www.facebook.com/AnotherPinkFloyd

Bilety 30zł przedsprzedaż do nabycia w klubie
40zł w klubie w dniu koncertu


19.01.2014 - Godz. 19.00

Klub Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

.
Nasze polskie, nasze dąbrowskie
Kabaret DNO w najnowszym programie "Telepatia
"

Kabaret DNO już dawno nie występował z całym programem w rodzinnym mieście, dlatego począwszy od 19 stycznia 2014 co miesiąc bedziecie nas mogli zoabaczyć na scenie w Villa Moda. Bilety do nabycia w lokalu w cenie 15zł w przedsprzedaży, w dniu występu 20zł, a także przez internet.

IMPREZA BILETOWANA


17.01.2014 - Godz. 19.00
18.01.2014 - Godz. 13.00-18.00

Hotel "MALTA"
ul. Kasprzaka 84
DĄBROWA GÓRNICZA - GołonógCH "POGORIA"
ul. Sobieskiego 6a
DĄBROWA GÓRNICZA.
Dni Ukraińskie w Dąbrowie Górniczej w ramach projektu "Mistrzowskie drogi, uczniowskie ścieżki"

Piątek dn. 17.01.2014 o godz. 19:00 w Hotelu "MALTA" w Dąbrowie Górniczej przy ul. Kasprzaka 84 odbędą się występy artystyczne zespołów tanecznych, teatralnych i muzycznych z Miejskiego Pałacu Kultury im. Hnata Chodkiewicza z Lwowa i wokalistów studia piosenki MOPT oraz degustacje potraw i aukcja prac.

WSTĘP WOLNY


16.01.2013 - godz. 20.00

Klub Muzyczny Komitywa Pub
ul. 3 Maja 15
DĄBROWA GÓRNICZA.
KONCERT - Tomek LEWANDOWSKIIMPREZA BILETOWANA


16.01.2014 - Godz. 19.00

Klub Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4B
DĄBROWA GÓRNICZA

20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

.
Tubis Trio - jazzowa sensacja z Polski
16.02.2014 - dokładnie w I rocznicę otwarcia Villa Moda

Najbardziej obiecujący, młody polski zespół Tubis Trio zbiera same entuzjastyczne recenzje. Porównywany jest do szwedzkiego tria e.s.t. nie tylko dlatego, że stanowi niezwykle zgrane combo współpracujące od lat. Muzycy stworzyli jeden organizm, a każdyz nich jest równoprawnym kreatorem brzmienia, które zaskakuje odniesieniami donajróżniejszych muzycznych stylów i wciąga w muzyczny spektakl. Pianista Maciej Tubis powiedział w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita": - Kiedyś inspirował mnie Esbjorn Svensson i jego trio e.s.t. Kiedy usłyszałem ich płytę "From Gagarin's Point of View", pomyślałem, że to jest moja koncepcja muzyki i że ktoś mnie wyprzedził. Istotą muzyki Tubis Trio są improwizacje rozwijające się wokół kompozycji członków tria. Nigdy nie wiadomo w którą stronę pójdą, bo każdy z muzyków dodaje coś od siebie, rozbudowuje temat, czasami kieruje go na inne, stylistyczne tory, a pozostali podchwytują jego myśl i tak powstaje nowa, żywa forma utworu. Taka formuła gwarantuje, że każdy ich występ jest inny, każdy pasjonujący. Skojarzenia z zespołami amerykańskimi: Brad Mehldau Trio i The Bad Plus nie są przypadkowe. Na koncertach Tubis Trio płynie ze sceny podobna fala ekspresji i twórczego uniesienia, w które wpadają muzycy. Co najważniejsze, swoją pasją zarażają słuchaczy.


12.01.2014

DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
XXII finał WOŚP w Dąbrowie GórniczejDĄBROWA GÓRNICZA - Miejska Biblioteka Publiczna

Podczas tegorocznego 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą zbierane środki na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Dąbrowa Górnicza zagra na dwóch scenach: w Miejskiej Bibliotece Publicznej i w Strzemieszycach przy ul. Puszkina.

Program 22. finału WOŚP
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej

* 12.00 - 15.00 - bajki animowane dla najmłodszych
* 14.00 - 14.30 - występ zespołów "Słowiki" i "Plus ósemki" z SP nr 8
* 14.30 - 15.00 - występ orkiestry dętej z Ujejsca (na schodach przed MBP)
* 15.00 - występ Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
* 15.30 - koncert gitarowy grupy Wojtka Wróbla
* 16.15 - Koncert Miro Witek
*
17.15 - przerwa
* 17.45 - koncert Old Wisdom Lies
* 18.30 - koncert GabineT
* 19.30 - Miejska Orkiestra Dęta (na schodach przed MBP)
* 19.35 - pokaz Azis Light Show
* 20.00 - światełko do nieba

Dodatkowo:

- 15.00-19.00 Polskie Towarzystwo Kulturalne - malowanie buzi, stoiska z grami, stoły do hokeja
- 15.00-19.00 oferta przygotowana przez Przedszkole "Filip i Maja"
- Stowarzyszenie Diabetyków - pomiary cukru, stoisko informacyjne, porady
- Sklepik pod aniołem - sprzedaż gadżetów i ciast przez wolontariuszy z V LO
- loteria fantowa - prowadzona przez Forum Równych Szans i Praw Kobiet w Dąbrowie Górniczej
- kręgle w "Nemo - Wodny Świat" (na zapisy)

WOŚP 2014 Dąbrowa Górnicza: finał w Strzemieszycach

12 stycznia zapraszamy chętnych na ulicę Puszkina przy motelu "Kwadrat".
Jak zwykle będzie dobra zabawa i nie zabraknie wielu atrakcji.

* 15.00 - Początek finału WOŚP w Strzemieszycach
* 16.00 - występ raperów z Dąbrowy Górniczej
* 17.00 - zespół Deck Over z Krakowa.
* 18.00 - blok konkursów z nagrodami oraz koncert życzeń
* 18.30 - zaprezentują się artyści z Fundacji Wygrajmy Razem
* 19.00 - Nie może oczywiście zabraknąć licytacji
* 19.40 - występ dzieci ze szkoły specjalnej: zespół "Iłanda"
*
20.00 - światełko do nieba i pokaz sztucznych ogni

* Na zakończenie wystąpi muzyczna gwiazda, czyli zespół Kruk.

Dodatkowe atrakcje to:

* jazda quadem,
* pokaz malowania obrazów ustami, w wykonaniu Stanisława Kmiecika z Krakowa.


11.01.2014 - godz. 18.00
Dom Kultury ZĄBKOWICE
ul. Chemiczna 2
DĄBROWA GÓRNICZA - ZĄBKOWICE

.
56. Urodziny Pałacu Kultury Zagłębia
"Na Walizkach" czyli popis artystyczny
stylizowany na lata 20. i 30. XX wieku

W programie artystycznym zatytułowanym "Na walizkach", będziemy wspominać ekstrawagancję lat 20 i 30 XX wieku. W programie znajdą się niezapomniane przeboje Glenna Millera, Piotra Bukartyka, Mary J. Blige, Benny Goodmana czy Jamesa Browna. Na scenie wystąpią m.in. Sojka Band, Justyna Cębrzyńska, Małgorzata Bigaj, Jarosław Cyba, Mariusz Kalaga oraz zaproszeni goście, m.in. Dariusz Szweda, Grzegorz Janus, Elżbieta Gawlak, Agnieszka Ozore. Wszystko oczywiście w urodzinowym klimacie i z lekkim przymrużeniem oka.

WSTĘP WOLNY


10.01.12.2014 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZGŁĘBIA
budynek dawnej szkoły muzycznej
ul. Wojska Polskiego 52
DĄBROWA GÓRNICZAPałac Kultury Zagłębia (PKZ)

www.palac.art.pl

.
Zapraszamy na pierwsze zajęcia
z malarstwa na desce.


Zapraszamy na pierwsze zajęcia z malarstwa na desce. 10 stycznia (piątek) rozpoczynamy pracę nad przygotowaniem deski. Ten długi proces skrócimy do niezbędnego minimum, zachowując jednak technologię klejenia płótna, gruntowania (grunt kredowo-klejowy), szlifowania. Nie stosujemy gotowych gruntów dostęnych w sklepach plastycznych czy hipermarketach.

Poznamy również zasady kompozycji i rysunku postaci Pantokratora. Rozpoczniemy ćwiczenia zanim każdy opracuje własną ikonę - nie robimy kopii lecz wzorujemy się na przykładach. Zachowujemy w ten sposób niepowtarzalny, indywidualny charakter pracy wypływaącej z wnętrza każdego z nas.

Ćwiczenia i prace warsztatowe wzbogacimy o teorię powstania ikony skupiając się głównie na technologii przygotowania deski i farby oraz motywów ikonograficznych. Zapoznamy się
z kompendium wiedzy nt. dawnego malarstwa.

Na pierwszym spotkaniu każdy uczestnik otrzymuje:
deskę, płótno, materiały do gruntowania, materiały dydaktyczne i rysunkowe.

Zapowiedż kolejnego spotkania
Na kolejnym spotkaniu rozpoczniemy pracę nad dopracowaniem deski, naniesieniem rysunku, elementów pozłotniczych (kladzenie szlagmetalu na mikstionie - pozłota olejna), pierwszymi pociągnięciami malarskimi. Uczestnicy otrzymają materiały pozłotnicze, pigmenty, sami przygotują temperę na bazie jajka i wina. Zapoznają się z podstawą technik malarskich różnych szkół.


09.01.2014 - Godz. 18.00

Dom Kultury ZĄBKOWICE
ul. Chemiczna 2
DĄBROWA GÓRNICZA - ZĄBKOWICE

WSTĘP WOLNY

.
NOWOROCZNY KONCERT CHARYTATYWNY
Swingowo dla Hospicjum Cordis"
Sojka-Band

W programie występ zespołu Sojka-Band oraz wystawa prac artystycznych wykonanych przez podopiecznych Hospicjum Cordis . Wystawa połączona będzie z aukcja prac z przeznaczeniem na statutową działalność Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis z siedzibą w Katowicach ,ul. Teofila Ociepki 2. Serdecznie zapraszamy.


06.01.2014 godz. 16.30

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

www.palac.art.pl


KONCERT ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNY
WIECZÓR KOLĘD I PASTORAŁEK


Stowarzyszenie Miejskiej Orkiestry Dętej w Dąbrowie Górniczej oraz Pałac Kultury Zagłębie zaprasza na wieczór kolęd i pastorałek w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Ireneusza Deustera wraz z solistami.

WSTĘP WOLNY


05.01.2014 godz. 17.00

Kościół pw Św. Marii Magdaleny
ul. Oświecenia 34
DĄBROWA GÓRNICZA - ZĄBKOWICEDG - Ząbkowice. Kościół pw. Marii Magdaleny. (FOTO: http://www.zabkowice.pl)

.
KONCERT NOWOROCZNY
Ząbkowice 2013


Imo Pectore 2014 w wykonaniu Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka

W programie:

Adagio na smyczki - Samuel Barber
Suita z czasów Holberga - E. Grieg
Serenada C-dur na Orkiestrę Smyczkową
Orawa - W. Kilar

Pomysłodawcą i organizatorem koncertu jest Piotr Bobrowski, radny Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. Sponsorem wydarzenia ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej i Banimex.

WSTĘP WOLNY


04.01.2014

Dąbrowa górnicza - Urząd Pracy
Dąbrowa Górnicza Gołonóg

20120322_B

..
Świąteczny tramwaj, ze specjalną ekspozycjąPrzejazd bezpłatny.


31.12.2013 - Godz. 19.00

PARK
DOLNA SYBERKA
BĘDZINWSTĘP WOLNY

.
SYLWESTER 2013
28.05.1975
CENTRUM - Plac przed PKZ
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 1975
23-25.05.2003
Park ZIELONA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2003
01.06.2003
Park ZIELONA
Dąbrowa Górn.
DZIEŃ DZIECKA 2003
21-23.05.2004
Park ZIELONA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2004
08.01.2005
Park HALLERA - NEMO
Dąbrowa Górn.
XIII FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
04.05.2005
Park ZIELONA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2005
12.02-19.03.2006
Kościół pw. Św. Antoniego
Gołonóg
WYSTAWA - GOŁONÓG DAWNIEJ I DZIŚ
16-18.06.2006
Park ZIELONA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2006
01-03.06.2007
Park HALLERA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2007
31.05-01.06.2008
Park HALLERA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2008
29-31.08.2008
Stadion KS UNIA
Dąbrowa Górn. - Strzemieszyce W.
POŻEGNANIE LATA i DOŻYNKI A.D. 2008
29-31.05.2009
Park HALLERA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2009
13.06.2009
Plac przy ulicy Katowickiej (obok real,-)
Dąbrowa Górn.
II MUZEALNY ZLOT POJAZDÓW MILITARNYCH
"WRZESIEŃ 39"
aktualizacja: wtorek, 23 wrzesień 2014.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.