-CO GDZIE KIEDY - KULTURA i NAUKA
* GDZIE SIĘ WYBRAĆ * KINO * WYSTAWY I TARGI * SPORT i REKREACJA * RELIGIA
* STRONA GŁÓWNA * SPIS STRON * GALERIA MULTIMEDIALNA * NOWOŚCI NA STRONIE


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA

Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


|:
ZAPROSZENIA
|:
TO JUŻ BYŁO

_


ZAPROSZENIA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv


(KONCERTY, SPOTKANIA, ODCZYTY, KONKURSY, IMPREZY PLENEROWE ITP)


24.05.2016 - godz. 10.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
Dąbrowska Olimpiada PamięciCelem Olimpiady Pamięci jest promocja technik szybkiego zapamiętywania oraz rozwijanie u dzieci alternatywnych metod przyswajania wiedzy.

Młodzi adepci sztuki zapamiętywania zmierzą się 24.05.2016 r. o godz. 10:00 w Bibliotece Głównej MBP w Dąbrowie Górniczej. Udział w imprezie jest bezpłatny, choć obowiązują ograniczenia wiekowe:

grupa 7-8 lat
grupa 9-10 lat
grupa 11-12 lat
grupa 13-14 lat

Zestawy pamięciowe są dostosowane do danej grupy wiekowej. Zestaw zawiera m.in. ciągi wyrazów, numery telefonów, listę zakupów, wyrazy wraz z przyporządkowanymi cyframi. Dla najlepszych przewidziano pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Jak wziąć udział?

Uczestnikiem Olimpiady jest każdy, kto w terminie 2.05.2016 - 16.05.2016 r. złoży formularz zgłoszeniowy w Dziale Marketingu MBP w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25) oraz w dniu Olimpiady zaprezentuje zapamiętane zestawy pamięciowe.


24.05.2016 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Klub "AGORA"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
SALON KULTURY - KAWA Z GWIAZDĄ - Magdalena WalachZapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Salon kultury. Kawa z Gwiazdą", którego gościem będzie Magdalena Walach. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Strzemińska - dziennikarka Radia Katowice.

Magdalena Walach urodziła się w Raciborzu. Jest absolwentką krakowskiego PWST, zawodowo związaną z krakowskim Teatrem Bagatela. Ma na swoim koncie liczne role teatralne (m.in. w "Balladynie", "Kosmosie", "Trzech siostrach" i "Rewizorze), jak również znaczący dorobek kinowy i telewizyjny. Za rolę w filmie "Enen" otrzymała nominację do Złotej Kaczki w kategorii "najlepsza rola kobieca sezonu 1999/2000". Miłośnicy seriali będą ją kojarzyć z występami w "Pensjonacie pod różą", "M jak miłość" i "Komisarzu Alexie".


26.05.2016 - Godz. 12.30

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

WSTĘP WOLNY

-
Koncert i Dzień Dawcy Szpiku"26 maja 2016 roku przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana powszechnie Bożym Ciałem. Jest to jedno z największych świąt katolickich. W Polsce obchodzimy je w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej.

W całej Polsce tego dnia odbędą się koncerty, w których tysiące ludzi na placach miast i wiosek będą uwielbiać Pana Jezusa. Pierwszy taki koncert odbył się kilkanaście lat temu w Rzeszowie pod nazwą "Jednego Serca Jednego Ducha", którego pomysłodawcą był Pan Jan Budziaszek (perkusista zespołu Skaldowie). Koncert od kilkunastu lat gromadzi w ten wieczór tysiące ludzi. Wiele innych miast Polski poszło w ślady Rzeszowa m.in.: Lublin, Włocławek, Gdańsk, Lubliniec, Opole. W tym roku także Dąbrowa Górnicza dołączy do grona tych miast.

Zapraszamy mieszkańców Zagłębia oraz wszystkich chętnych do udziału w Zagłębiowskim Koncercie Uwielbienia "Effata", który odbędzie się dnia 26 maja 2016 r. w Boże Ciało w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej o godz. 19.00 pod hasłem: "Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy".

Pamiętajmy, że w dniu Bożego Ciała obchodzimy także Dzień Matki. Uczcijmy to święto wspólnie z naszą zagłębiowską Matką.

Koncert ma na celu promocję muzyki chrześcijańskiej, ma zachęcić ludzi do czynnego wielbienia Boga poprzez śpiew, taniec i wspólną zabawę. Jest to świetna okazja do spędzenia czasu w gronie rodziny i znajomych, nawiązania nowych znajomości, ale też duchowego przygotowania do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Koncert skierowany jest do osób w każdym wieku.

Patronat honorowy nad koncertem objął Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Na scenie wystąpią soliści, chór i muzycy z diecezji sosnowieckiej oraz archidiecezji katowickiej i częstochowskiej, którzy wspólnymi siłami stworzyli zespół na potrzeby koncertu uwielbienia.

Podczas koncertu wystąpią także dzieci ze świetlicy "U Matki Teresy" prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu oraz z Parafii pw św. Joachima w Sosnowcu. Oprócz tego swoje umiejętności taneczne i aktorskie zaprezentuje diakonia tańca diecezji sosnowieckiej, której moderatorem jest ks. Piotr Pisarczyk.

Uroczystość Bożego Ciała to także wspaniała okazja by zrobić coś dobrego dla innych.

Zapraszamy na Dzień Dawcy Szpiku, który rozpocznie się o godz. 12.30 na placu przed Bazyliką i potrwa do godz. 18.30.

Do zostania dawcą szpiku zachęca Fundacja DKMS Polska:

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek - każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Z każdym nowym zarejestrowanym potencjalnym Dawcą wzrasta szansa na pokonanie raka krwi! Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi 1:20 000, a nawet 1: kilku milionów. Cechy tkanki Pacjenta i Dawcy muszą wykazywać niemalże 100-procentową zgodność, aby przeszczepienie się udało. To właśnie sprawia, że poszukiwania są tak trudne.

Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg lub nie ma dużej nadwagi, może zostać Dawcą. Najważniejsze, aby był w dobrej kondycji fizycznej, nie cierpiał na choroby przewlekłe i nie należał do żadnej z grup ryzyka. Cechy zgodności tkankowej(antygeny HLA) określane są na podstawie wymazu z wewnętrznej części policzka. Wypełniając i podpisując formularz rejestracyjny stajesz się częścią Rodziny DKMS i masz szansę uratować komuś życie. Każdy może pomóc!


27-29.05.2016

DĄBROWA GÓRNICZA


WSTĘP WOLNY

-
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ '201627 maja rozpoczną się Dni Dąbrowy Górniczej - weekend atrakcji, dobrej zabawy i koncertów gwiazd. Impreza tradycyjnie zagości w parku Hallera.

Piątek, 27 maja, upłynie pod znakiem mocniejszych dźwięków. O godzinie 16.00 pojawią się zespoły lokalne, które głosami internautów zostały wybrane w konkursie "100-tka i gra muzyka!": ProAge, Transgresja i Animate. 3 godziny później sceną zawładnie pierwsza z gwiazd, czyli crossoverowy zespół Lao Che. Dzień zakończy muzyka weteranów sceny niezależnej lat 80tych, nadal pozostających w wysokiej artystycznej formie - T. Love.

Sobota, 28 maja, mijać będzie pod hasłem muzyka łączy pokolenia. Najpierw na scenie zaprezentują się pozostali laureaci konkursu "100-tka i gra muzyka!", czyli Sycamore Tree i Iscariota. Tuż po nich, o godzinie 17.30 wystąpi gitarowa grupa z PKZ oraz wokaliści z MOPT (18.00). O godzinie 19.00 na scenę wyjdzie ulubienieć młodszego pokolenia - Dawid Kwiatkowski. Po niespełna 2 godzinach młodzieżowych rytmów, w parku Hallera rozbrzmi folk-rock w wydaniu Zakopower. Zwieńczeniem dnia będzie pokaz fajerwerków.

29 maja to niedzielne brzmienia pop. Pierwsi zaprezentują się - tradycyjnie - niepełnosprawni wokaliści podczas koncertu "Dotyk Dźwięku" (godz. 16.00). Po 3-godzinnej rozgrzewce na scenę wejdzie Grzegorz Hyży. Podsumowaniem 3 dni wyśmienitej zabawy będzie występ jednej z najpopularniejszych polskich wokalistek - Margaret.

Oprócz atrakcji muzycznych, mieszkańcy będą mogli wziąć udział w licznych pokazach, warsztatach, imprezach sportowych czy pobawić się w wesołym miasteczku.

Program sceny głównej w parku Hallera

27 maja

* 16:00 - ProAge
* 17:00 - Transgresja
* 18:00 - Animate
* 19:00 - Lao Che
* 21:00 - T.Love


28 maja

* 15:00 - Sycamore Tree
* 16:00 - Iscariota
* 17:30 - Grupa gitarowa PKZ
* 18:00 - Wokaliści MOPT
* 19:00 - Dawid Kwiatkowski
* 21:00 - Zakopower
* 22:30 - Pokaz fajerwerków

29 maja

* 16:00 - Przegląd piosenki "Dotyk Dźwięku"
* 19:00 - Grzegorz Hyży
* 20:30 - Margaret


Imprezy towarzyszące Dniom Dąbrowy Górniczej 2016:


* 23-30 maja (godz. 10.00 - 18.00): Zaginiony Świat Dinozaurów w C. H. Pogoria
* 27-29 maja: "Strefa aktywności Wyższej Szkoły Biznesu" w Parku Hallera

* 27 maja godz. 17.00: Rozwiązanie fotokonkursu "Blisko Wody" na dużej scenie.
* 27 maja godz. 16.30: Otwarty Turniej brydża sportowego o Puchar Prezdyenta Miasta w Klubie "Helikon"

* 28 maja godz. 11.00: Eurocamping Błędów, bieg przełajowy na dystansie 10 km)
* 28 maja godz. 11.00: Start Gry Miejskiej "Biznes na start"
* 28 maja godz. 9.00: Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogoria III - Zawody windsurfingowe
* 28 maja godz. 9.00: Turniej piłki nożnej dla dzieci i młodzieży - Stadion LKS "Tęcza"

* 28-29 maja godz. 12.00 - 18.00: Stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej w Parku Hallera

* 29 maja godz. 9.00: Turniej Piłki nożnej amatorów - Stadion LKS "Tęcza"
* 29 maja godz. 12.00: Otwarty turniej bowlingowy w kregielni "Nemo Wodny Świat"
* 29 maja godz. 10.00 - 15.00: Pokaz psich umiejętności Dąbrowskiej Sekcji Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Ząbkowice
SZKOLNE OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE ZAPRASZA W RAMACH OBCHODÓW DNI DĄBROWY - 27 maja 2016r. godz.17.00-22.00 na POKAZY NIEBA
Obserwujemy: Słońce i Planety: Mars, Jowisz, Saturn
Pokazy nieba odbędą się tyko przy dobrych warunkach pogodowych

Zespół Szkół Nr1 w Dąbrowie Górniczej, ul. Konopnickiej 56

Wstęp wolny
Pokaz Dąbrowskiej Sekcji Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Ząbkowice
29 Maj 2016 godz. 10:00

Dąbrowska Sekcja Poszukiwawczo-Ratownicza pod OSP Ząbkowice z psami ratowniczymi, która realizuje zadania poszukiwawcze osób żywych zaginionych oraz ratownictwa wysokościowego z wykorzystaniem technik i sprzętu alpinistycznego, udzielania pierwszej pomocy osobą rannym w miejscach trudno dostępnych. Grupa skupia się na szkoleniu psów terenowych i gruzowiskowych. Dzięki naszej chęci, zapałowi, determinacji byliśmy w stanie utworzyć Dąbrowską Sekcja Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Ząbkowice z psami ratowniczymi, która będzie mogła dbać o bezpieczeństwo i w razie konieczności - ratować ludzkie życie.

Szczegółowy plan pokazu Dąbrowskiej Sekcji Poszukiwawczo- Ratowniczej OSP Ząbkowice:

Miejsce pokazu: Park Hallera (okolice placu zabaw)

10.00-10.40 : Pokonywanie toru przeszkód (drabina, kładka, pochylnia, równoważnia, tunel)
10.40-10.50 : Przerwa regeneracyjna dla psów
10.50-11.30 : Pokaz pierwszej pomocy przedweterynaryjnej wraz z omówieniem wykonywanych czynności
11.30-12.30 : Pokaz współpracy psa ratownika z przewodnikiem (posłuszeństwo, rozsyłanie na podesty, oznaczanie odnalezionej osoby poszkodowanej)
12.30-13.00 : Konsultacje oraz porady fachowców dotyczące tresury psa, podstawowej pielęgnacji, wychowywanie, żywienia oraz zabezpieczania podstawowych potrzeb psów.
13.00-14.00 : Transport psa z wykorzystaniem technik oraz sprzętu wysokościowego (jeżeli będą warunki do rozstawienia odpowiednich stanowisk).
14.00-14.45 : Szukanie pozoranta dostępnego oraz niedostępnego, prawidłowe wynagrodzenie psa za ciężką pracę.
14.45-15.00 : Pokaz pracy psa podczas akcji ratunkowej wraz z omówieniem wykonywanych czynności.

Pokaz jest wydarzeniem towarzyszącym Dni Dąbrowy Górniczej 2016
27-29.05.2016

AMFITEATR NAD ZALEWEM
ul. Modrzewiowa 1
ROGOŹNIKWSTĘP WOLNY

-
MOTO ROCK FESTIWAL ROGOŹNIK '2016
01.06.2016 - godz. 11.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
Jarmark Bajek i BaśniWszyscy mali i duzi ponownie będą mieć okazję wziąć udział w niezwykłym, literackim wydarzeniu. W Międzynarodowym Dniu Dziecka dąbrowska biblioteka przygotowała szereg atrakcji dla najmłodszych.
Jarmark Bajek i Baśni odbędzie się 1 czerwca 2016 r. Będzie kolorowo, radośnie i baśniowo! Imprezę rozpocznie pochód bajkowych postaci, który wyruszy o godz. 11:00 spod Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25) w kierunku Parku Hallera. My będziemy baśniowo przebrani, a wy? Towarzyszyć nam będą szczudlarze, orkiestra i mażoretki. Na linii mety wspólnie odczytamy "Lokomotywę" Juliana Tuwima. Od tego momentu na najmłodszych czekać będą liczne stoiska i niespodzianki, m.in.: pokaz żonglerki i wielkich baniek mydlanych, spotkanie z Joanną Krzyżanek, spotkanie z autorami komiksu "Lil i Put", pokaz Pana Korka oraz spektakl "Bajkowy Świat Smerfów". Podczas imprezy odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Bohater z mojej ulubionej książki". W godzinach popołudniowych odwiedzą nas też pszczelarze, psy ratownicze, postać z Gwiezdnych Wojen, stoisko z malowaniem buziek, a nawet klocki LEGO i drukowanie 3D! To nie koniec atrakcji. Jeżeli chcecie zobaczyć co jeszcze dla was przygotowaliśmy koniecznie odwiedźcie bibliotekę w plenerze w Dniu Dziecka.


03.06.2016 - godz. 15.00

PRZEDSZKOLE nr 10
DĄBROWA GÓRNICZA.
Festyn Rodzinny w Przedszkolu nr10
03-10.06.2016

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
V Festiwal Piosenki Anglojęzycznej
Sing Up Festival, czyli znów szukamy muzycznych talentów!Jeżeli władasz językiem angielskim i lubisz śpiewać, to nie możesz przejść obojętnie obok V Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej! Masz czas do 3 czerwca 2016 r, aby zgłosić się do konkursu i zgarnąć nagrody, sławę i splendor!

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Eliminacje odbędą się 10 czerwca 2016 r. w Bibliotece Głównej MBP (ul. T. Kościuszki 25, Dąbrowa Górnicza), a do finału przejdzie jedynie 10 uczestników. W skład jury wejdą m.in. przedstawiciele dąbrowskich instytucji kultury, lektorzy języka angielskiego i instruktorzy wokalni. Jury będzie oceniać całość występu, więc pod lupę pójdzie nie tylko poprawność językowa, ale też interpretacja utworu i oprawa wizualna.

Wszelkie informacje dot. konkursu zawiera regulamin. Regulamin oraz wymagane dokumenty dostępne są w dziale marketingu biblioteki i na stronie www.biblioteka-dg.pl
Organizatorami Festiwalu są Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej oraz Ogólnopolska Szkoła Językowa British School Oddział w Dąbrowie Górniczej.


03-05.06.2016

PARK SIELECKI
SOSNOWIECWSTĘP WOLNY

-
DNI SOSNOWCA '2016

Piątek 3 czerwca 2016 - "Sosnowiec w rytmie Disco"

Piękni i Młodzi
After Party
Stachursky Dance Projekt
DJ Wiśnia

Sobota 4 czerwca 2016 - "Sosnowiec brzmi dobrze"

Patryk Kumór
Natalia Szroeder
Bajm
DJ Wikar

Niedziela 5 czerwca 2016 - "Sosnowiec kawałek młodości"

Elise
Robert Krawczyk
Ich Troje


04.06.2016 - godz. 11.45

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
Festiwal EtnoART!Zajmujesz się rękodziełem? Chciałbyś poprowadzić ciekawe warsztaty? Chcesz pokazać swoją twórczość mieszkańcom miasta? Pasjonuje Cię kultura ludowa? Dołącz do EtnoART'u- imprezy promującej kulturę folklorystyczną!

4 czerwca 2016 roku Fundacja Godne Życie organizuje festiwal kultury ludowej EtnoART. Z tej okazji poszukuje zarówno komercyjnych jak i niekomercyjnych partnerów chętnych do podjęcia współpracy w charakterze wystawców. Ekspozycja odbędzie się na terenie ZSO nr 2 przy ul. B. Prusa 3 w Dąbrowie Górniczej. Impreza rozpocznie się o 11:45 i będzie trwała do godzin popołudniowych.

Festiwal EtnoART organizowany przez Fundację Godne Życie ma za zadanie udowodnić, że polska kultura ludowa nie jest powodem do wstydu. Podczas festiwalu każdy z uczestników będzie mógł się o tym przekonać "własnoręcznie" podczas licznych warsztatów. Wśród atrakcji festiwalu na pewno pojawią się: warsztaty garncarstwa, decoupage, bibułkarstwa, wikliniarstwa, filcowania, tworzenia biżuterii z tekstylii oraz malowania na szkle.

Oprócz tego przewidziano takie atrakcje, które są związane nie tylko z ściśle pojmowaną kulturą ludową. Są to " Zabawy Etno", malarstwo sztalugowe, występ Miejskiej Orkiestry Dętej, pokaz Capoeiry, pokazy ratowania ofiar wypadku samochodowego, koncert Łukasza Barucha i Karoliny Żelichowskiej czy zabawy sportowe.

Wszyscy zainteresowani propozycją współpracy przy współtworzeniu tego wydarzenia proszeni są o kontakt z Łukaszem Kolberem- wiceprezesem Fundacji Godne Życie pod numerem telefonu 505582720.

W wielu krajach folklor stał się potencjałem wspierającym rozwój regionalny i międzynarodowy ruch turystyczny. Nasza tradycja jest tak bogata, że nie powinna być narodowym kompleksem, a powodem do dumy. Pokażmy to wspólnie na EtnoART!


04.06.2016 - Godz. 12.00

Centrum Aktywności Obywatelskiej
ul. Sienkiewicza 6A
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY
-
Historyczna Dąbrowa - spotkanieZapraszam wszystkich na spotkanie pasjonatów szeroko pojętej historii Dąbrowy Górniczej. Pierwotnym założeniem jest omówienie we wspólnym gronie paru projektów, ale mam nadzieję że szybko spotkanie pójdzie własnymi torami i wspólnie porozmawiamy o tym co nas interesuje-czyli Dąbrowie :). Zapraszam!


04-05.06.2016 - Godz. 12.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

WSTĘP WOLNY

-
VII Międzynarodowy Festiwal Orkiestr DętychZbliża się VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Dąbrowie Górniczej. 4 i 5 czerwca do naszego miasta przyjadą orkiestry ze Słowacji, Węgier, Ukrainy i Czech. Polskę reprezentować będzie oczywiście Miejska Orkiestra Dęta z Dąbrowy oraz Krakowska Orkiestra Staromiejska. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych jest cyklicznym wydarzeniem, przyczyniającym się do popularyzacji i zwiększenia zainteresowania oryginalną formą muzyki wykonywanej przez orkiestry dęte. Ponadto, jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, poznania kultury poszczególnych krajów oraz międzynarodowych i międzypokoleniowych spotkań muzyków. Festiwal nie ma charakteru konkursu. Przybyłe orkiestry nie rywalizują ze sobą tylko wspólnie prezentują swój dorobek artystyczny, ukazując jak ciekawa i przyjemna w odbiorze może być muzyka grana na instrumentach dętych. Festiwal jest okazją do muzycznego dialogu orkiestr dętych z kraju i z zagranicy. Jako impreza muzyczna stał się ważnym czynnikiem kulturotwórczym, gdzie zgrani muzycy zachwycają dźwiękami instrumentów, a towarzyszące im czarujące mażoretki efektownymi układami tanecznymi.

Program Fesitwalu:

3 VI 2016

Przyjazd orkiestr do Dąbrowy Górniczej - Zakwaterowanie, kolacja, czas wolny
Godz. 19.00 - Spotkanie dyrygentów (Pałac Kultury Zagłębia)

4 VI 2016 - Pierwszy Dzień Festiwalu

* Godz. 10.00 - Śniadanie
* Godz. 12:00 - Koncert (45 min w wyznaczonym miejscu)
* Godz. 13:15 - Obiad
* Godz. 17:00 - Koncert (45 min w wyznaczonym miejscu)

5 VI 2016 - Drugi Dzień Festiwalu

* Godz. 10:00 - Śniadanie
* Godz. 12:00 - Koncert - 45 min w wyznaczonym miejscu
* Godz. 13:15 - Obiad
* Godz. 15:00 - Spotkanie wszystkich orkiestr
* Godz. 16:00 - Przemarsz gwiaździsty ulicami miasta
* Godz. 17:00 - Wspólne wykonanie wyznaczonych utworów
* Godz. 17:30 - Koncerty każdej orkiestry na scenie głównej (czas występu 30 min - program dowolny)


04.06.2016 - godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
KRYMINALNA NOC W BIBLIOTECEDąbrowska biblioteka znów otworzy swoje drzwi w godzinach nocno-wieczornych. Tym razem będzie to impreza z dreszczykiem emocji, bo motywem przewodnim dąbrowskiej Nocy Bibliotek będą kryminały.

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury, miejsca z bogatą ofertą kulturalną, z których zasobów warto korzystać. Miejsce otwarte na świat i bezpłatne. A przede wszystkim biblioteka to miejsce wiedzy, rozrywki i edukacji dla wszystkich.

4 czerwca 2016 r. porwiemy czytelników w świat kryminałów i dobrej zabawy. Ruszamy o godz. 18:00 wraz z rejestracją uczestników, a już pół godziny później na sali audiowizualnej odbędzie się wykład kryminologa - Jolanty Krzyżaniak z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Wydziału Studiów Społecznych w Gliwicach. Wśród atrakcji pojawią się też m.in. gry planszowe i... literackie, kryminalne zagadki w postaci bibliotecznych "pokojów ucieczki" (escape rooms), które nawiązywać będą do lektur z Sherlockiem Holmesem, Panem Samochodzikiem i Danielem Sempere w tle.


09.06.2016 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
Spotkanie z DJ WikąCzerwcowy wykład w ramach Akademii Młodych Duchem wygłosi DJ Wika, czyli najstarsza w Polsce DJ-ka! Skrywająca się pod pseudonimem Wirginia Szmyt udowadnia, że wiek nie jest przeszkodą w realizowaniu żadnego hobby. W tym przypadku muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale też łączy pokolenia. Sama o sobie mówi, że "nie ma czasu na starość", a swoją pozytywną energią zaraża i młodych, i tych trochę starszych. Spotkanie z DJ Wiką odbędzie się 9 czerwca o godz. 17:00 w Bibliotece Głównej MBP (ul. T. Kościuszki 25, Dąbrowa Górnicza). Rozmowę z Wirginią Szmyt poprowadzi Paweł Łęczuk - poeta, publicysta, aktywny uczestnik literackiego życia Warszawy, współautor biografii o DJ Wice. Wstęp wolny.

Organizatorem Akademii Młodych Duchem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, a głównym partnerem Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej.

Projekt jest finansowany przy udziale środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.


10.06.2016

ZST "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
200-LECIE "SZTYGARKI" - XI ZJAZD ABSOLWENTÓWZ okazji jubileuszu 200 - lecia powstania Szkoły Górniczej, 127 lat istnienia Dąbrowskiej "Sztygarski" oraz setnej rocznicy otrzymania praw miejskich przez Dąbrowę Górniczą Dyrekcja Szkoły i Koło Absolwentów Dąbrowskiej "Sztygarki" organizują XI Zjazd Absolwentów w dniu 10 czerwca 2016 r. w auli szkoły.

Koszt uczestnictwa wynosi 100 zł. Kwotę uczestnictwa należy wpłacić do 15 maja 2016 roku na konto:

Dąbrowska Sztygarka - Rada Szkoły: 36 1090 2008 0000 0001 2020 0488
Z dopiskiem "Zjazd Absolwentów 2016 r." podając rok ukończenia Szkoły i Wydział.

Informacji w sprawie Zjazdu udziela Sekretariat Szkoły nr telefonu: 32 262 25 04 oraz członkowie Koła Absolwentów nr tel. 507 054 582, 510 622 272, 697 371 375.

W programie Zjazdu:


* godz. 9,00 - zwiedzanie sztolni - dla chętnych,
* godz. 9,45 - zbiórka przed wejściem do kościoła Św. Barbary,
* godz. 10,00 - msza święta w kościele Św. Barbary,
* godz. 11,00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem: Stanisława Staszica, pod "Dębem", pod obeliskiem na terenie Szkoły,
* godz. 11,45 - zwiedzanie wystawy pod tytułem "Historia Szkoły" i rejestracja uczestników,
* godz. 12,30 - uroczysta część oficjalna w auli Szkoły,
* godz. 14,00 - rozlokowanie uczestników w salach szkolnych,
* godz. 14,15 - wspólny obiad,
* godz. 17,00 - planowane zakończenie XI Zjazdu.

Komitet Organizacyjny XI Zjazdu


11.06.2016

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
VII INDUSTRIADA '2016
Święto Szlaku Zabytków Techniki
11-12.06.2016

Park na Dolnej Syberce
BĘDZINwww.bedzin.pl

WSTĘP WOLNY

-
DNI BĘDZINA'2016Bracia
Brathanki
Andrzej Piaseczny
Marika
Sarsa
Afromental
Big Będzin Band
Ścigani


18-19.06.2016

Park Grabek
CZELADŹwww.czeladz.pl

WSTĘP WOLNY

-
DNI CZELADZI '2016W sobotę, 18 czerwca gościć będziemy zespół Dolorest, który przybędzie do nas z miasta partnerskiego Auby z okazji 40. rocznicy wymiany młodzieżowej i Roku Francuskiego w Czeladzi. Tego dnia zagra też grupa Red Lips. Jej wokalistka, "Ruda" to prawdziwe sceniczne zwierzę i wulkan energii. Na zakończenie wystąpi Formacja Nieżywych Schabuff, której przeboje, takie jak "Klub wesołego szampana" czy też "Lato" od lat nuci cała Polska.

W niedzielę, 19 czerwca rozśmieszać nas będzie, mamy nadzieję, że do łez, Kabaret Młodych Panów. Następnie na scenę wskoczy Jelonek. Muzyk o imieniu Michał to skrzypek, który na początku lat 90. minionego wieku decydował o brzmieniu zespołu Ankh. Od 2002 roku współpracuje z grupą Hunter, a w 2007 roku ukazała się jego pierwsza płyta solowa. Odwiedzi nas też, pochodzący z Katowic Miuosh. Zasłynął koncertami z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją Jimka, czyli Radzimira Dębskiego, który opracował nowatorskie aranżacje jego hip-hopowych utworów. Był to pierwszy tego typu projekt na świecie, w którym orkiestra symfoniczna z towarzyszeniem dwóch perkusistów odtworzyła, a w zasadzie stworzyła od podstaw wszystkie partie muzyczne, bez żadnych loopów i bitów! W naszym mieście Miuosh wystąpi z zespołem, z którym koncertuje na codzień. Na scenie pojawi się aż dziewięć osób. Zwieńczeniem Dni Czeladzi będzie występ Kayah, artystki w perfekcyjny sposób łączącej takie style muzyczne jak pop, soul r'n'b i folk.


24.06.2016 - godz. 21.00

POGORIA III
MOLO
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

W razie przeniesienia koncertu do PKZ, wejście za okazaniem wejściówek dostępnych w Punkcie Informacyjnym Pałacu, w dzień koncertu.

-
Koncert Klasyka nad wodą - Oblicza Tanga

Rozpoczynamy nowy cykl koncertów "Klasyka nad wodą".
Pierwszy z nich pt.: "Oblicza Tanga" już 24 czerwca o godzinie 21.00 na dąbrowskim molo.

W programie koncertu "Muzyka nad wodą - Oblicza Tanga" znajdą państwo utwory takich artystów jak: A. Piazzolla, J.Gade, D.Modugno, R.Siwy, H.Wars. Wszystko to w wykonaniu Aleksandry Stokłosy, Roksany Majchrowskiej oraz Kwartetu Fourmat Gabriel.

Kwartet Fourmat Gabriel w składzie:
Gabriel Koszela - obój
Jacek Gwizdon - wiolonczela
Ronald Tuczykont - kontrabas
Tomasz Picz - akordeon
Klaudiusz Jania - fortepian i aranżacje

Prowadzenie koncertu - Piotr Oczkowski

W przypadku złej aury pogodowej, koncert zostanie przeniesiony do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. Informacje na temat ewentualnej zmiany miejsca dostępne w dzień imprezy pod numerem telefonu: + 48 608 200 457


01.07.2016 - godz. ?

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
ROBINSONIADA


07.08.2016 - godz. ?

Góra Św AnnyWSTĘP WOLNY

-
Pielgrzymka motocyklistów Góra Św AnnyW pierwszą niedzielę sierpnia motocykliści zjeżdżają na Górę św. Anny z różnych stron Polski, a także z zagranicy, m.in. Czech i Niemiec.Góra Świętej Anny położona jest na terenie województwa opolskiego, należy do diecezji opolskiej. Wioska liczy około 350 mieszkańców. Najbliższe miasta to Kędzierzyn-Koźle,Strzelce Opolskie oraz Zdzieszowice. Przez Górę Św. Anny przebiega autostrada A4, przez co dojazd do sanktuarium jest bardzo ułatwiony. Nad organizacją Pielgrzymki Motocyklistów czuwa Pan Andrzej Złoczowski z Raciborza. Polecam i zapraszam wszystkich motocyklistów na 07.08.2016r. na Górę Św. Anny zwłaszcza tych którzy na tam na takim zlocie jeszcze nie byli. Na prawdę warto !!!


18.08.2016 - godz. ?

DĄBROWA GÓRNICZA

-
URODZINY MIASTA - 100.LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH DĄBROWIE GÓRNICZEJ


19.08.2016 - godz. ?

DĄBROWA GÓRNICZA

-
ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO
i 270 ROCZNICA URODZIN TADEUSZA KOŚCIUSZKI


20.08.2016 - godz. 17.00

Plac Wolności
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
Rekordeon - Bicie Rekordu Polski w jednoczesnym graniu na akordeonieZ okazji obchodów 100-lecia Dąbrowy Górniczej idziemy na rekord! 20 sierpnia na Placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia odbędzie się "Rekordeon" - czyli bicie Rekordu Polski w jednoczesnym graniu na akordeonie. W biciu rekordu pomogą nam wirtuozi tego instrumentu - Marcin Wyrostek oraz zespół Motion Trio. Obecny rekord to 346 akordeonistów, którzy wykonali wspólnie utwory w tym samym czasie i w tym samym miejscu. Pragniemy znacznie pobić ten rekord, wykonując dwa utwory: "Zachodzi Słoneczko" oraz "Idzie z Dąbrowy chłopak wesoły", dlatego zapraszamy akordeonistów z całej Polski do Dąbrowy Górniczej!

Program imprezy (20.08.2016r.):

* 12.00 - Rejestracja uczestników Bicia Rekordu
* 17.00 - Próba uczestników Rekordeonu

* 18.00 - Koncert Motion Trio
* 19.30 - Bicie Rekordu Polski (Prezydent Dąbrowy Górniczej, muzycy Motion Trio, Marcin Wyrostek, zespół akordeonistów z Rudy Śląskiej oraz zgłoszeni uczestnicy)
* 20.00 - Marcin Wyrostek z projektem "Music & Dance Show - czyli połączeniem muzyki Tango Corazon, Coloriage i pokazu tanecznego uczestników programu "Taniec z Gwiazdami"

Oirganizatorem wydarzenia jest Pałac Kultury Zagłębia. Organizator zapewni każdemu uczestnikowi ciepły posiłek oraz gadżety pamiątkowe z wydarzenia.


20.08.2016 - godz. 20.00

Lotnisko MUCHOWIEC
KATOWICE-
III Międzynarodowe Pokazy Pirotechnicznesą bez wątpienia największym widowiskiem pirotechnicznym w Polsce i jednym z największych w Europie. To szczyt pirotechnicznego kunsztu połączonego z muzyką. Idealne zgranie wszystkich elementów przenosi widzów w niezwykły świat ognia, laserów i dźwięku.

Międzynarodowe Pokazy Pirotechniczne Katowice
20 sierpień w godzinach 20:00 - 23:30

Lotnisko Katowice-Muchowiec

Największe pirotechniczne widowisko w Polsce i jedno z największych w Europie

SOBOTA 20.08.2016
20:00 Otwarcie bram
20:10 Występy muzyczne
21:30 I Widowisko - OPEN FIRE
21:50 Koncert cz.1
22:20 II Widowisko - INTERNATIONAL FIRE
22:40 Koncert cz.2
23:10 III Widowisko - FINAL FIRE
23:30 Zakończenie imprezy


03.09.2016 - godz. ?

DĄBROWA GÓRNICZA

-
FESTIWAL LUDZI AKTYWNYCH


04.09.2016 - godz. ?

DĄBROWA GÓRNICZA

-
DOŻYNKI MIEJSKIE


14-23.09.2016 godz. ?

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
X Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała SpisakaW dniach 14 - 23 września 2016 r., Dąbrowa Górnicza już po raz dziesiąty będzie gospodarzem Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka.
Jubileuszowa edycja Konkursu adresowana jest do adeptów sztuki instrumentalnej w specjalnościach:

Flet - Trąbka - Wiolonczela

14.09.2016 r. - Koncert Inauguracyjny

KONKURS

Konkurs odbędzie się w całości w Pałacu Kultury Zagłębia, w następujących terminach:

15-16.09.2016 r. - I etap przesłuchań
17-19.09.2016 r. - II etap przesłuchań
21-22.09.2016 r. - III etap przesłuchań

23.09.2016 r. - Wręczenie nagród - Koncert Laureatów

X Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka organizowany jest przez Pałac Kultury Zagłębia, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która sprawuje także opiekę merytoryczną nad wydarzeniem.
UWAGA!

Zgłoszenie udziału w Konkursie należy przesłać na formularzu zgłoszenia, wypełnionym czytelnie drukowanymi literami, w terminie do 15.06.2016 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres:

X Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej
Urząd Miejski - Wydział Promocji, Kultury i Sportu
ul. Graniczna 21
41- 300 Dąbrowa Górnicza

tel.+ 48 32 295 67 98, + 48 32 295 68 96
fax + 48 32 295 69 51
e- mail: zpielgrzym@dabrowa-gornicza.pl


10-11.11.2016

DĄBROWA GÓRNICZA-
98.rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
04.12.2016 - godz. ?

DĄBROWA GÓRNICZA

-
GRAJ I POMAGAJ


15-22.12.2016 - godz. ?

DĄBROWA GÓRNICZA

-
XI DĄBROWSKI KIERMASZ ŚWIATECZNY


31.12.2016 - godz. ?

DĄBROWA GÓRNICZA

-
SYLWESTER PLENEROWY
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_


22.05.2016 - godz. 17.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice

IMPREZA BILETOWANA

-
"Echa miłości - wspomnienie o Annie German"

Koncert z okazji Dnia Matki - wyjątkowy koncert piosenek Anny German.

Echa miłości to koncert poświęcony wybitnej piosenkarce polskiej sceny muzycznej - Annie German. Recital składa się z fragmentów wspomnień męża Anny (Grzegorz Kwas), które przenoszą widza w klimat kolejnych piosenek, wykonywanych przez Beatę Marczewską przy akompaniamencie i w aranżacjach Adama Snopka i Dariusza Szwedy. Nie zabraknie zarówno piosenek sztandarowych, np. "Człowieczy los" czy "Tańczące Eurydyki" , jak również nowych aranżacji mniej znanych utworów. Koncert ma na celu przedstawić Annę German jako jedną wielką chodzącą miłość, którą przecież była.

Beata Marczewska - wokalistka i aktorka o nieprzeciętnym głosie, pracująca przez ponad 10 lat w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu i Szkołę Aktorką Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Występowała w wielu programach telewizyjnych, filmach kręconych dla BBC i różnych teatrach w Polsce, m. in. w Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze Apriori i Teatrze Kotłownia. Wokalistka funkowego zespołu Hi-Head Music, nagrała piosenkę na płycie Marka Grechuty "10 ważnych słów". Specjalizuje się w piosence aktorskiej, francuskiej, żydowskiej oraz jazzie.

Grzegorz Kwas - aktor i reżyser; absolwent PWST w Krakowie (1996). Zadebiutował w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w spektaklu "Wilki i owce" w reż. Jana Peszka. Od 2004 r. związany z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, gdzie stworzył wiele niezapomnianych kreacji, m. in. Cyrano de Bergerac, Bohatera w "Kartotece" Tadeusza Różewicza (za tę rolę otrzymał statuetkę Kreatona), Rocky Bravo w "Czyż nie dobija się koni?". Zagrał również w wielu filmach i serialach, m. in. w "Liście Schindlera" , "Spisie cudzołożnic", "Wiedźminie" i "Na dobre i na złe". Współpracuje również z innymi teatrami, m. in. Teatrem Rozrywki w Chorzowie oraz agencjami artystycznymi .

Adam Snopek - absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Niezwykle charyzmatyczny, ekspresyjny, posiadający nieskończone pokłady energii. Pianista i aranżer Teatru Śląskiego w Katowicach.

Dariusz Szweda - pianista, kompozytor, aranżer, nagradzany jako akompaniator na wielu festiwalach piosenki artystycznej. Współpracuje m. in. ze Szkołą Aktorską ART PLAY Doroty i Danuty Pomykały oraz z Dawidem Podsiadło i kabaretami DŁUGI i KaŁaMaSZ, składającym się z aktorów serialu "Ranczo".


22.05.2016 - Godz. 16.00

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

WSTĘP WOLNY

-
"Rondo im. Ks. Arcybiskupa Jana Cieplaka"

Z inicjatywy Radnych Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, Rada Miejska podjęła uchwałę o nadaniu rondu przy skrzyżowaniu Alei Róż i ul. Królowej Jadwigi nazwy "Rondo im. Ks. Arcybiskupa Jana Cieplaka". Zgodnie z dalszymi zapewnieniami wspólnie z dużą grupą osób w tym Panów; prezydenta miasta Zbigniewa Podrazy, v-ce prezydentów Henryka Zaguły i Pawła Gocyły, dyrektora MZBM Ireneusza Adamczyka, dyrektora Muzeum Miejskiego Arkadiusza Rybaka, Ks. Kanonika Andrzeja Stasiaka, pracowników UM i Św. pamięci Pani Wandy Cieplak doprowadzono do następujących działań:

- został odnowiony dom rodziny Cieplaków przy ul. 1-go Maja 32,
- oznaczone rondo im. Ks. Arcybiskupa Jana Cieplaka,
- ustalono następujące daty dalszych uroczystości:
* 20 maj godz. 14.00 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku przy ul. 1-go Maja 32
* 22 maj godz. 16.00 - uroczysta Msza Święta w bazylice pw. Najświętszej Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej z prelekcją Pana Piotra Dudały, koncertem muzycznym w wykonaniu dąbrowskich artystów Marty Gabryś i Rafała Kozieła, odsłonięcie tablicy ufundowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej a odnowionej z inicjatywy Ks. Kanonika Andrzeja Stasiaka. Ks. Kanonik poprowadzi również modlitwy w sprawie beatyfikacji Ks. Arcybiskupa.

Po zakończeniu Mszy Św. wszystkich chętnych zapraszamy w okolice Ronda w celu złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym Ks. Arcybiskupa.


22.05.2016 - godz. 16.00

IRISH PARK - Ogródek Piwny
Park "ZIELONA"
DĄBROWA GÓRNICZA.
Muzyka na żywo w IRISH PARK - zagra "KRIS"

W Parku na Zielonej w ogródku piwnym "IRISH PARK" w Niedzielę 22 Maja - Muzyka na żywo od godz.16:00 zagra "KRIS". Zapraszamy wszystkich na Niedzielne popołudnie do Parku na Zielonej w Dąbrowie Górniczej (przy fontannach)

WSTĘP WOLNY


21.05.2016 - Godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

Pałac Kultury Zagłębia nie prowadzi sprzedaży biletów na spektakl. W celu zakupu biletu prosimy o kontakt z panem Tomaszem Baranekiem - Groupon - 728 433 113

IMPREZA BILETOWANA

-
Przyszedł mężczyzna do kobiety - spektakl teatralny

Wyborna liryczna komedia Siemiona Złotnikowa o poszukiwaniu miłości. Co się wydarzy gdy dwoje dojrzałych, samotnych, zagubionych ludzi w pewnym momencie zapragnie odnaleźć swoje miejsce na ziemi. Ona, pragnie zmienić swój los, zaczyna od anturażu najbliższego otoczenia, zmienia meble, fryzurę, kupuje nowe ubrania i. wybiera się na łowy. Jedna myśl plącze się w zakamarkach podświadomości jeden cel = facet. On, spokojny, inteligentny w jego mniemaniu, punktualny jak na dżentelmena przystało, także szuka, kogoś bliskiego, czułego, a poprzednie doświadczenia czynią go nieco ostrożnym w podejmowaniu decyzji w relacjach z płcią piękną przy tym drapieżną i zdeterminowaną by osiągnąć zamierzony cel. Czy istnieje możliwość stworzenia prawdziwie partnerskich więzi bez kłótni, bez awantur, bez kłamstw, bez zdrad, bez rozstań, bez rozwodów? Odpowiedzi nasuwają się same gdy spotyka się mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością. Atutem spektaklu jest jego klimat, żart sytuacyjny oraz brawurowa gra dwójki bohaterów.

W rolach głównych: Violetta Arlak i Tadeusz Chudecki
Scenografia: Izabela Rzepecka-Muś
Kostiumy: Viola Śpiechowicz
Reżyseria: Wiola Arlak, Tadeusz Chudecki

czas trwania: 1,5 godziny w tym 15 min. przerwa

VIOLA ARLAK - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, przez dziewięć lat występowała z Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach, gdzie zagrała trzydzieści głównych ról. Dzisiaj można ją podziwiać na deskach warszawskich teatrów. Sześciokrotnie nagradzana uznaniem widzów w plebiscycie "Dzikie Róże", największą popularność zyskała dzięki rolom w serialach M jak miłość, Ranczo oraz w filmach Dzień Świra M. Koterskiego i Obywatel J. Stuhra.

TADEUSZ CHUDECKI - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, znany również z programów dla dzieci. Wielką popularność przyniosła mu rola Henia w serialu M jak miłość. Jako podróżnik-pasjonat zwiedził przeszło 120 krajów i napisał trzy przewodniki: "Podróże na każdą kieszeń", "Dalej w drogę" oraz "Historia jednej podróży - Azja". Od niedawna realizuje autorski program dla TVP! pt. "Podróże z Chudeckim".


20-22.05.2016 - Godz. 15:00

Zamek w Będzinie
Podzamcze
BĘDZIN-
XIII Turniej Rycerski na Zamku Królewskim w Będzinie

Bractwo Rycerskie Zamku Będzin organizuje już XIII Turniej Rycerski na Zamku Królewskim w Będzinie.

Co czeka nas i was w tym roku na tym nietuzinkowym wydarzeniu? Przede wszystkim dużo zmian! Postaramy się abyście przeżyli te kilka dni z nami w jeszcze bardziej średniowiecznym klimacie !

WSTĘP WOLNY


20.05.2016 - Godz. 18.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

-
Liga Kabaretowa - Finał

Ceny biletów:
Normalny - 10 zł.

IMPREZA BILETOWANA


20.05.2016 - Godz. 14:00

ul. 1-go Maja 32
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Ks. Arcybiskupa Jana Cieplaka na budynku przy ul. 1-go Maja 32

Z inicjatywy Radnych Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, Rada Miejska podjęła uchwałę o nadaniu rondu przy skrzyżowaniu Alei Róż i ul. Królowej Jadwigi nazwy "Rondo im. Ks. Arcybiskupa Jana Cieplaka". Zgodnie z dalszymi zapewnieniami wspólnie z dużą grupą osób w tym Panów; prezydenta miasta Zbigniewa Podrazy, v-ce prezydentów Henryka Zaguły i Pawła Gocyły, dyrektora MZBM Ireneusza Adamczyka, dyrektora Muzeum Miejskiego Arkadiusza Rybaka, Ks. Kanonika Andrzeja Stasiaka, pracowników UM i Św. pamięci Pani Wandy Cieplak doprowadzono do odnowienia domu rodziny Cieplaków przy ul. 1-go Maja 32,


20.05.2016 - Godz. 11:00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

WSTĘP WOLNY

-
I Festiwal Mody i Sztuki - 100 metrowy tort na 100 lat DG

20 maja, godzina 11.00, Plac Wolności, Dąbrowa Górnicza - to miejsce i termin rozpoczęścia I Festiwalu Mody i Sztuki, organizowanego przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej i Pałac Kultury Zagłębia. Jeśli jesteście ciekawi prac młodych projektantów, chcielibyście zasięgnąć porady dot. stylizacji sylwetki i fryzury, zobaczyć 100-metrowy tort i przy tym dobrze się bawić, to ta impreza jest dla Was!

Repertuar Imprezy:
- Układanie 100-metrowego tortu na 100-lecie Miasta Dąbrowy Górniczej i 100-lecia Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej.
- Pokaz kolekcji projektanta Kamila Sobczyka
- Pokazy autorskich kolekcji uczniów ZSE pn. "Pomiędzy zmysłami", "Vert glis blue" i "Mroczna elegancja"
- Występy artystyczne
- Doradztwo ze stylizacji sylwetki
- Kiermasz biżuterii
- Stylizacja fryzur
I wiele innych.

Na zakończenie imprezy każdy gość będzie miał okazję spróbować kawałka ze 100-metrowego tortu.

Partnerzy wydarzenia:
AE PAESE Cosmetics, Sylwia Shiffman, Stowarzyszenie "Dla Ekonomika", Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Sobczyk, Warsztat Terapii Zajęciowej "Otwarte Serca", "Deichmann", Zespół Szkół Specjalistycznych nr 5 w Dąbrowie Górniczej.


16.05.2016 - godz. 11.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
TED w bibliotece

Jesteś rozsądny? Twój świat jest uporządkowany i rządzą nimi twarde prawa logiki, a do szału doprowadza Cię dezorganizacja i bezmyślność? Wykład "O sensie bycia nierozsądnym" przedstawi Monika Wirżajtys - psycholog, psychodramatysta, arteterapeuta, teatrolog i reżyser. Majowe spotkanie odbędzie się 16 maja o godz. 16:00 w Galerii Klubowej MBP (ul. T. Kościuszki 25).

Co to jest TED?
Technology, Entertainment and Design - czyli konferencja naukowa, której celem jest popularyzacja - jak głosi motto - "idei wartych rozpowszechniania".

Na czym to polega?
Konferencja są krótkie, trwają zazwyczaj około 20 minut - tyle czasu ma mówca na wygłoszenie wykładu. Prezenterem może zostać każdy, kto ma coś wartościowego do przekazania. Nieważne skąd pochodzisz i ile masz lat, bo swoje pomysły na TEDzie przedstawiają nawet dzieci. Wśród celebrytów na scenie pojawili się Bill Gates, Stephen Hawking, Richard Dawkins, Bill Clinton, James Cameron i wielu innych.
sowym Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Więcej informacji:
Dział Marketingu MBP


15.05.2016 - godz. 19.15

Kościół pw. Św. Marii Magdaleny
ul. Oświecenia 34
DĄBROWA GÓRNICZA - ZąbkowiceWSTĘP WOLNY

.
Koncert z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski
"Abbi fducia in Maria"


Serdecznie zapraszamy na koncert "Abbi fducia in Maria" który odbędzie się w niedzielę 15 maja 2016 r. o godz. 19:15 w Kościele pw. Św. Marii Magdaleny Dąbrowa Górnicza - Ząbkowice, ul. Oświecenia 34

Koncert z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz zbliżającej się rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II - Papieża z Polski dla Świata odbędzie się pod noowym patronate Biskupa Diecezji Sosnowieckiej ks. Grzegorza Kaszaka oraz Posła na Sejm RP Roberta Warwasa.

W programie koncertu zostaną zaprezentowane następujące utwory:

Alleluja - Leonad Coehen
Lascia ch'io Pianga - G. F. Handel
Ave Verum - W. A. Mozart
Ave Verum - K. Jenkins
Panis Angelicus - Cesar Franck
Ave Maria - Schubert
Ave Maria - Caccini
Czarna Madonna
A mazing grace Agnus Dei - Bizet
Barka


15.05.2016 - godz. 18.30

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

WSTĘP WOLNY

.
Muzyka Duszy - koncert w Bazylice

15 maja o godzinie 18.30 odbędzie się kolejny koncert z cyklu "Muzyka Duszy" w Bazylice pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Tym razem w programie koncert duetu akordeonowo-bajanowego "Classic Accordion" w wykonaniu Bogdana Kożuszko (bajan) i Igora Dmytriuka (akordeon). Drugą część koncertu stanowić będą utwory wykonywane na organach m.in.: twórczość J. S. Bacha ze słynną toccatą i fugą d moll, popularne koncerty A. Vivaldiego z cyklu "Pory Roku" oraz utwory A. Piazzolli, G. Rossiniego i innych. Odegrana zostanie również muzyczna perełka - odnaleziony "Suita" kompozycji Orłańskiego i Tytarenko.

B. Kożuszko to Laureat wielu konkursów krajowych i międzynarodowych " (m. Kirowograd, 2010, 2011 - 1. nagroda, 2012 - 2. nagroda), międzynarodowy konkurs muzyki akordeonu (m. Przemyśl, Polska, 2010, 2012 - 2. nagroda), międzynarodowy konkurs "Citta Di Lanciano" (m.Lanciano, Włochy 2013 -1. nagroda), "Internet music competition" (2014r. Belgrad, Serbia 1. nagroda), VII międzynarodowy konkurs bajanistów- akordeonistów "Perpetuum Mobile" (Drogobycz, 2014 -Grand Prix ).

I. Dmytriuk to laureat konkursów międzynarodowych i krajowych: "Perpetuum Mobile" Drogobycz, "Karpackie wzory" Ivano-Frankivsk, "InterSvitiaz ?ccomusik" Łuck, "Akordy Hortici" Zaporoże, Grand Prix "Citta di Lanciano" Włochy. Występuje solo, w duetach, zespołach kameralnych. Występuje jako solista orkiestr na Ukrainie i w krajach Europy. Regularnie uczestniczy w koncertach charytatywnych. W grudniu 2014 nagrali swoją pierwszą płytę CD.


15.05.2016 - godz. 11.00

OBERŻA "CZARNY KOŃ"
ul. Podzamcze 3
CHUDÓW-
MOTOSERCE Chudów FIRE BIRDS MC '2016

MOTOSERCE CHUDÓW 2016 - 15 maja niedziela START godz. 11! PAMIETAJ ZBIERAMY KREW!!!
zagrają:
TOLERANCJA
THE TRIBE
BLUES EM
WHISKEY RIVER

zapraszamy na pokazy ratownictwa medycznego, gry i zabawy dla dzieci, coś dla ducha i dla ciała

WSTĘP WOLNY


14.05.2016 - godz. 19.00

IRISH PARK - Ogródek Piwny
Park "ZIELONA"
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
IRISH DANCE PARTY - DJ "Seba"

14 Maja zapraszamy was na IRISH DANCE PARTY do Parku na Zielonej w Dąbrowie Górniczej. Grillowanie od 15:00 a muzyka do tańca wystartuje już od godziny 19:00.Zagra dla was DJ "Seba". - w: Park Zielona.


14.05.2016 - godz. 18.00

Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
Koncert charytatywny "Podaj Dobro Dalej"
na rzecz Doroty Kuzimskiej

14 maja o godzinie 18:00 w restauracji Villa Moda przy ul. Kościuszki 4b odbędzie się koncert charytatywny "Podaj Dobro Dalej" na rzecz Doroty Kuzimskiej - walczącej z nowotworem dąbrowianki. Koncert organizuje Stowarzyszenie Kobieta Liderem Świata wraz z partnerami. Wstęp wolny.
O wyjątkowy nastrój przepełnionego dobrem i nadzieją sobotniego popołudnia zadbają tacy artyści jak Rafał Kozieł, Karolina Żelichowska i Łukasz Baruch z Fundacji Wygrajmy Razem, kabaret DNO, Chór gospel "Z Miłości" oraz Szkoła Tańca Extreme.
Dorota Kuzimska jest samotną mamą dwóch nastoletnich córek i wraz z nimi od zawsze mieszka w Dąbrowie Górniczej. Musi mieć siłę, aby samotnie wychować córki, ale też aby stawić czoła i całkowicie wygrać batalię o swoje życie z rakiem. Wydarzenie jest okazją by poznać tę niezwykłą, silną kobietę osobiście.
W trakcie trwania imprezy odbywać się będzie aukcja oraz zbiórka pieniężna, w której udział mogą wziąć wszyscy ci, który chcą wesprzeć Dorotę w jej heroicznej walce.
Zbiórka na przecz Doroty Kuzimskiej pod nazwą "Przywrócić uśmiech" uzyskała od Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji numer 2015/3723/OR.
Osoby, które z różnych przyczyn nie będą uczestniczyły w koncercie, a chciałyby okazać wsparcie jego bohaterce mogą dokonywać wpłat na stworzonego do tego celu konto bankowe Stowarzyszenia Kobieta Liderem Świata: Bank BGŻ PNP Paribas S.A. 90 2030 0045 1170 0000 0543 5730 .
Partnerami akcji są: Fundacja Godne Życie, Villa Moda, Fundacja Wygrajmy Razem, Stowarzyszenie Ziemia i My, Centrum Komunikacji i Mediacji DIALOG, Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, Będzińskie Stowarzyszenie Amazonek, Nowe Pokolenie, CNiB ŻAK, Kościół Boży w Rudzie Śląskiej, King`s Kids Polska.
Honorowy patronat nad koncertem objął Prezydent Dąbrowy Górniczej Pan Zbigniew Podraza.
Serdecznie zapraszamy i dziękujemy za okazane serce.

Program koncertu "Podaj dobro dalej"

* 18.00 Przywitanie gości
* 18.15 duet K. Żelichowska i Łukasz Baruch
* 18.30 Kabaret Dno (premierowe skecze)
* 18.45-19.00 Przerwa na odrobinę adrenaliny czyli licytacja
* 19.00 Prezentacja szkoły tańca
* 19.15 Rafał Kozieł
* 19.30 chór "Z Milości"

Wszystko za parę groszy, które wrzucisz do oznakowanej puszki.


14.05.2016 - godz. 17.30

Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

WSTĘP WOLNY

-
ClassicMania Night - III Nocny Międzynarodowy Zlot Pojazdów Zabytkowych trasami Śląska i Zagłębia

14 maja 2016 r. staruje kolejna edycja niepowtarzalnej imprezy - ClassicMania Night, czyli III Nocny Międzynarodowy Zlot Pojazdów Zabytkowych trasami Śląska i Zagłębia (organizowany w ramach Europejskiej Nocy Muzeów).

Publiczność będzie mogła podziwiać 50 staranie wyselekcjonowanych pojazdów zabytkowych - prawdziwych perełek polskiej i światowej motoryzacji.

Program wydarzenia:

* 11.00 - 12.45 - Będzin, Schron Atomowy pod III LO. im. C.K. Norwida (ul. 11 Listopada 5)
* 13.15 - 14.30 - Sosnowiec, tor gokartowy Autodrom (ul. Stawowa 4)
* 15.00 - 17.00 - Mysłowice, Muzeum Miasta, Centralne Muzeum Pożarnictwa (ul. Stadionowa 7a)

* 17.30 - 19.00 - Dąbrowa Górnicza, Pałac Kultury Zagłębia (Plac Wolności 1)

* 19.15 - 20.45 - Będzin, Izba Tradycji Komunikacji Miejskiej (ul. Promyka 30)
* 21.00 - 00.00 - AFTERPARTY, Restauracja Jeff's, Katowice (ul. Chorzowska 107)

Zapraszamy do uczestnictwa!
Impreza objęta Patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza - Zbigniewa Podrazy oraz Prezydenta Miasta Mysłowice - Edwarda Lasoka.


14.05.2016 - godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
NOC MUZEÓW

Muzeum Miejskie "Sztygarka":
zwiedzanie stałych ekspozycji, Kopalni Ćwiczebnej, Parku Militarno - Historycznego "Reduta".

Dodatkowe atrakcje :

* 17.00 - 23.00 - Turniej historycznej gry figurkowej "Ogniem i Mieczem"
* 18.00 - Dąbrowska Kronika Filmowa - gawędę o Dąbrowie Górniczej z pokazem fragmentów archiwalnych filmów z zasobów TVP 3 poprowadzi Arkadiusz Rybak
* 20.00 - Tajemnice Świata - wykład "Tajemnicze twarze na Marsie, czyli wszyscy jesteśmy jaskiniowcami" - dr Antonina Szybowska.
"Widzimy ludzkie twarze na tarczy księżyca" pisał w XVIII wieku David Hume odnosząc się do dziwnej ludzkiej skłonności polegającej na doszukiwaniu się we wzorach otaczającej nas rzeczywistości znajomych kształtów. Obłoki na niebie przybierają kształty zwierząt, w dymie płonącego World Trade Center widzimy złowrogą twarz demona, a cień rzucany przez wybrzuszenie terenu na Marsie budzi teorie spiskowe.
W świetle współczesnej nauki owo nadzwyczajne zainteresowanie twarzą (widoczne zwłaszcza we współczesnej kulturze popularnej) stanowi rodzaj adaptacji uzasadniony przez najbardziej zamierzchłą przeszłość naszego gatunku. Aby dowiedzieć się, co łączy australopiteki i filmy o Hannibalu Lecterze. Dr Antonina Szybowska
* 21.30 - Nocne Granie - występ solistów z Miejskiego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.
* 22.00 - Dąbrowska Kronika Filmowa - gawędę o Dąbrowie Górniczej z pokazem fragmentów archiwalnych filmów z zasobów TVP 3 poprowadzi Arkadiusz Rybak

Partnerzy:
Cafe Kamienica ; Gwara Zagłębiowska dla Ciućmoków ;

Wystawy czasowe:
"Kiedy rozum śpi budzą się demony.",
"Malowane panny wiózł.",
"Pejzaż z warkoczem",
"Barwy jurajskich nocy".


14.05.2016 - godz. 15.00-20.00

NEMO - Świat Rozrywki
Al. Róż 1
DĄBROWA GÓRNICZA-
PIKNIK MILITARNY

WSTĘP WOLNY


14.05.2016 - godz. 13.00

PARK im. gen. J. Hallera
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Już w najbliższą sobotę, 14 maja w Parku Hallera od 13.00 do 18.00 zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich.

Na uczestników pikniku rodzinnego czeka moc atrakcji, a wśrod nich Take Cover! Music Group - muzyka na żywo, szczudlarze, dmuchane miasteczko dla dzieci, wielkie bańki mydlane, warsztaty chemiczne, bieg płetwonurka oraz smaczne jedzenie.

W strefie kulinarnej o 13.30, 14.45 oraz 16.00 Remigiusz Rączka ugotuje dla mieszkańców faszerowane pieczarki i portobelo na miksie sałat z sosem winegret bazyliowym, polędwiczki z pieczonymi jabłkami duszone w czerwonym winie, drożdżówki z ciasta a'la półfrancuskiego z serem i marmoladą.

Dla dzieci i dorosłych przygotowano warsztaty florystyczne, konstruktorskie, drogowe, tworzenia eko-biżuterii, lego (szczegóły poniżej), liczne konkursy z nagrodami, darmowe wejściówki do kopalni "Sztygarka".

STREFA EKOLOGICZNA
* 13:00 - 14:50 warsztaty konstruktorskie
* 13:30 - konkurs Przelewanie wody dziurawym kubeczkiem - dla dzieci
* 14:00 - konkurs Bieg płetwonurka - dla starszaków
* 14:30 - konkurs Bieg po czystą wodę - dla dorosłych
* 15:00 - konkurs Przelewanie wody dziurawym kubeczkiem - dla dzieci
* 15:00 - 16:50 - warsztaty chemiczne
* 16:00 - konkurs Przelewanie wody dziurawym kubeczkiem - dla dzieci
* 16:30 - konkurs Bieg płetwonurka - dla starszaków
* 17:00 - konkurs Bieg po czystą wodę - dla dorosłych
* 17:00 - 19:00 warsztaty konstruktorskie - budowa rurociągu
* 18:00 - konkurs Przelewanie wody dziurawym kubeczkiem - dla dzieci

STREFA DROGOWA
* 13:00 - konkurs Tor przeszkód sterowanie autami elektronicznymi
* 13:30 - 15:20 warsztaty drogowe - znaki na drodze
* 14:00 - konkurs Bezpiecznie na drodze - dla dzieci
* 15:00 - konkurs Tor przeszkód sterowanie autami elektronicznymi - dla dorosłych
* 15:30 - 17:20 warsztaty tworzenia pojazdów z kartonów
* 16:00 - konkurs Tor przeszkód z opon+ zawiązane oczy - dla starszaków
* 17:00 - konkurs Bezpiecznie na drodze - dla dzieci
* 17:30 - 19:00 warsztaty drogowe - znaki na drodze
* 18:00 - konkurs Tor przeszkód z opon+ zawiązane oczy - dla starszaków
* 18:30 - konkurs Tor przeszkód sterowanie autami elektronicznymi - dla dorosłych

STREFA KULTURALNA
* 13:00 konkurs Co wiem o swoim mieście - dla starszaków
* 13:30 - 15:20 warsztaty florystyczne
* 14:00 konkurs Poprawnej polszczyzny - dla dorosłych
* 14:30 - 19:00 konkurs plastyczny Europa to... - dla dzieci
* 15:00 konkurs Co wiem o swoim mieście - dla starszaków
* 15:30 - 17:20 warsztaty tworzenia eko-biżuterii
* 16:00 konkurs Poprawnej polszczyzny - dla dorosłych
* 17:00 konkurs Co wiem o swoim mieście - dla starszaków
* 17:30 - 19:00 warsztaty tworzenie eko-biżuterii
* 18:00 konkurs Poprawnej polszczyzny - dla dorosłych

STREFA SPORTOWA
* 13:00 - 14:50 warsztaty puszczania baniek
* 13:00 - konkurs O jedną mniej - dla dzieci
* 14:00 - konkurs alkogogle - dla dorosłych
* 14:30 - konkurs Przeciąganie liny - dla starszaków
* 15:00 - konkurs O jedną mniej - dla dzieci
* 15:30 - 17:20 warsztaty - zwierzaki cudaki
* 16:00 konkurs alkogogle
* 16:30 konkurs O jedną mniej - dla dzieci
* 17:00 konkurs Przeciąganie liny - dla starszaków
* 17:30 - 19:00 warsztaty puszczania baniek mydlanych
* 18:00 konkurs alkogoogle - dla dorosłych
* 18:30 konkurs O jedną mniej - dla dzieci

STREFA BIZNESOWA
* 13:00 konkurs trafiony - zatopiony - dla dzieci
* 13:30 - 15:20 warsztaty lego
* 14:00 konkurs segreguj śmieci - dla starszaków
* 14:30 konkurs wiedzy o unijnych inwestycjach w DG - dla dorosłych
* 15:00 konkurs trafiony - zatopiony - dla dzieci
* 15:30 - 17:20 warsztaty dużych gier
* 16:00 konkurs segreguj śmieci - dla starszaków
* 16:30 konkurs wiedzy o unijnych inwestycjach w DG - dla dorosłych
* 17:00 konkurs trafiony - zatopiony - dla dzieci
* 17:30 - 19:00 warsztaty dużych gier
* 18:00 konkurs trafiony - zatopiony - dla dzieci
* 18:30 konkurs wiedzy o unijnych inwestycjach w DG - dla dorosłych


14.05.2016 - godz. 10.00 - 22.00

Parking CH POGORIA
ul. Sobieskiego 6a
DĄBROWA GÓRNICZA

www.motoserce.pl
VC 19-78 MC Poland

-
VIII MOTOSERCE '2016
Koncert grupy "ZUPA"
Koncert dąbrowskiej grupy "POGORIA"
Koncert zwycięzcy 4. Must Be the Music - Tomasz Kowalski
GWIAZDA WIECZORU - KONCERT "DŻEM"Ruszamy z 8. edycją MOTOSERCA. Jej celem jest zbiórka krwi dla osób potrzebujących. W tym roku impreza zbiega się ze 100-leciem lokacji miasta Dąbrowa Górnicza. Mamy dla Was kilka atrakcji z których mamy nadzieję będziecie zadowoleni. Przypominamy jednocześnie, że jest to impreza charytatywna organizowana przez motocyklistów dla szerokiego grona odbiorców.

Dąbrowską edycję Motoserca organizuje klub motocyklowy VC 19-78 MC Poland.

WSTĘP WOLNY


08-15.05.2016

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

Biblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
Biblioteka inspiruje! Tydzień Bibliotek 2016

W dniach 8-15 maja 2016 r. odbędzie się XIII edycja programu Tydzień Bibliotek. Po raz kolejny Miejska Biblioteka w Dąbrowie Górniczej wraz ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich organizuje literackie atrakcje dla wszystkich spragnionych kultury czytelniczej.

zGRAj się z biblioteką!

Kolejny raz w dąbrowskiej bibliotece odbędzie się impreza pełna gier bez prądu. Wiosenne "zGRAj się z biblioteką!" odbędzie się 12 maja w godz. 17:00-21:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Wśród gier znajdą się tytuły dla małych i dużych, gry szybkie i te, które skradną nieco więcej czasu. Nie zabraknie też tematycznych konkursów z nagrodami. Nie zastanawiaj się - przyjdź i "zGRAj się z biblioteką!"

Odjazdowy Bibliotekarz

Bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek, bibliotek, czytania i rowerów ruszają na rajd! Na linii startu ustawiamy się 14 maja o godz. 11:00 przed Biblioteką Główną (ul. T. Kościuszki 25).
Warto przyjść na miejsce zbiórki nieco wcześniej - będziemy rozdawać odjazdowe, pomarańczowe gadżety tj. kamizelki odblaskowe, chorągiewki i mapki z trasą przejazdu. Meta - Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogoria, a na miejscu liczne atrakcje! W programie m.in. piknik, głośne czytanie, warsztaty czerpania papieru, literackie konkursy (też sportowe!), kiermasz książek, Stowarzyszenie Pszczelarzy wraz z ulami, psy ratownicze i inne zabawy dla małych i dużych.
Dąbrowski rajd rowerowy organizowany jest w ramach Tygodnia Bibliotek przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przy wsparciu finan

WSTĘP WOLNY


07.05.2016 - godz. 13.30

Stadion UKS "Przemsza"
DĄBROWA GÓRNICZA - OKRADZIONÓWWSTĘP WOLNY

.
IX Festyn Folklorystyczny "Chlebem i solą - raz na ludowo"

7 maja 2016 r. (sobota), na stadionie UKS "Przemsza" w Okradzionowie, odbędzie się IX Festyn Folklorystyczny "Chlebem i solą - raz na ludowo", pod patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza - Zbigniewa Podrazy.

Wystąpią:

Koła Gospodyń Wiejskich oraz chór Kół Gospodyń Wiejskich
Miejska Orkiestra Dęta
Zespół instrumentalno-wokalny "Swojaki"

Festyn jak co roku organizowany jest przez Pałac Kultury Zagłębia oraz Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza. Do wspólnej zabawy zapraszamy już od godziny 13:30!


30.04.2016 - godz. 10.00 - 20.00

RYNEK
PSZCZYNA

WSTĘP WOLNY

-
V MOTOSERCE PSZCZYNA '2016
GWIAZDA WIECZORU - KABARET JURKI

10:00 Rozgoczęcie imgrezy
10:30 - 12:30 SERSO (scena]
12:00 - 12:30 Konkursy
12:30 - 12:50 Pokazy Stuntu
12:50 Przygotowanie do parady
13:00 PARADA MOTOCYKLOWA
13:00 -15:00 HARD ROCKETS (scena)
13:00 - 15:30 Pokazy ,konkursy
16:00 - 17:30 KABARET JURKI
l7:30 - 18:00 Losowanie nagród
18:00 - ZESPOL COCHISE

Już po raz piąty Pszczyńska Grupa Motocyklowa pod patronatem Burmistrza Miasta oraz klubu motocyklowego Steel Roses MC P/C Siemianowice Śl. rozpoczyna organizacje akcji MOTOSERCE PSZCZYNA 2016, które odbędzie sie 30/04/2016

Jak co roku zapraszamy wszystkich motocyklistów i nie tylko na szlachetne oddanie krwi ,w tym roku jeszcze bardziej usprawnimy pobór, zostaną podstawione dwa ambulanse oraz zadbamy by wszystko przebiegało szybko i bezkolejkowo.

Na rynku Pszczyńskim przez cały dzień będzie sie działo
konkursy Dla dzieci i dorosłych (z cennymi nagrodami)
POKAZY (na dzień dzisiejszy)

STUNTU MOTOCYKLOWEGO
TRIALU ROWEROWEGO (mistrz Polski)
RATOWNICTWA DROGOWEGO ORAZ MEDYCZNEGO
o reszcie będziemy informowali na bieżąco

o 13 TEJ zaplanowana jest dłuższa niż w zeszłym roku parada motocyklowa obejmująca Pszczynę i okoliczne wioski (plan parady podamy wkrótce)

W tym roku rozbawiać nas w będzie znany i lubiany KABARET JURKI
Muzyczną oprawę zapewnią zespoły
Serso ( https://www.facebook.com/sersomusic/)
Hard Rockets (http://hardrockets.com/cockpit.html)
oraz gwiazda wieczoru Zespół COCHISE ( http://stillalive.cochise.pl/)
w składzie Paweł Małaszyński- wokal, Wojtek Napora - gitara, Radek Jasiński - bas, Czarek Mielko - perkusja

ATRAKCJE NA MOTOSERCU BĘDZIE UŚWIETNIAŁO KINO 7D Dmuchańce dla dzieci i wiele wiele innych

dla osób które oddadzą krew do wygrania MIĘDZY INNYMI
SKUTER
KURSY NA PRAWO JAZDY KAT A oraz A2
WEJŚCIA NA SIŁOWNIĘ
WEEKENDY W ŚWIETNYCH HOTELACH
ZABIEGI DLA PAŃ I PANÓW
MNÓSTWO GADŻETÓW MOTOCYKLOWYCH
i inne


PONADTO KAŻDY KRWIODAWCA OTRZYMUJE
ŚWIETNĄ KOSZULKĘ MOTOSERCA 2016
KILKA NIESPODZIANEK :)
WEJŚCIE DO MUZEUM WSI PSZCZYŃSKIEJ
CIEPŁY POSIŁEK
BIERZE UDZIAŁ W LOSOWANIU NAGRÓD\
SATYSFAKCJĘ ŻE MÓGŁ POMÓC DRUGIEJ OSOBIE


W trakcji trwania imprezy promujemy bezpieczną jazdę na motocyklu a także zachowanie na drodze oraz pomoc innym uczestnikom ruchu drogowego.
Zapraszamy wszystkich chętnych na znaną już akcje MOTOSERCE podczas której każdy może oddać cząsteczkę siebie dla kogoś innego.
Osoby które są zainteresowane reklamą lub stoiskiem podczas akcji zapraszamy do kontaktu porzez email motoserce.pszczyna@wp.pl

WIĘCEJ INFORMACJI NA NASZEJ STRONIE FACEBOOK https://www.facebook.com/motoserce.pszczyna


29.04.2016 - godz. 18.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl
www.orkiestra.spgi.pl

.
"Wiosenne impresje", czyli koncert Miejskiej Orkiestry Dętej

W dniu 29.04.2016 o godzinie 18:30 zapraszamy na koncert Miejskiej Orkiestry Dętej z Dąbrowy Górniczej pt: "Wiosenne impresje". W muzycznych wiosennych impresjach, znajda się popularne utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej. A oprócz orkiestry na scenie usłyszym i zobaczymy także solistów: Agatę Widerę-Burdę (wokal), Katarzynę Jankowiak (wokal) Grzegorza Roguta (wokal), Sebastiana Dudzika (wokal), Antoniego Olejnika (ksylofon).

Zapraszamy Państwa serdecznie na wieczór wypełniony muzyką.

Krótko o orkiestrze:
Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej powstała w 1999 roku. Utworzona została na bazie orkiestry Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych DAMEL w Dąbrowie Górniczej. Obecnie orkiestra liczy około 45-ciu muzyków w różnym przedziale wiekowym i od momentu jej powołania, działa przy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W swoim repertuarze posiada utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej oraz biesiadnej.

Oficjalna strona orkiestry: www.orkiestra.spgi.pl

IMPREZA BILETOWANA


28.04.2016 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
Rusza Akademia Młodych Duchem.
Wykład inauguracyjny wygłosi Wiktor Niedzicki.

Biblioteka ponownie ma wiosenną propozycję dla wszystkich ciekawych świata i nowych doświadczeń. Nowy projekt dla dojrzałych mieszkańców Dąbrowy Górniczej będzie trwać od kwietnia do czerwca 2016 r.

Wykład inauguracyjny wygłosi Wiktor Niedzicki - popularyzator nauki, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, nauczyciel akademicki. W swoim dorobku ma kilkaset programów popularnonaukowych, liczne artykuły prasowe i książki. Jego życiowym celem jest promocja polskiej nauki.
Wykład Wiktora Niedzickiego "Spotkanie z jutrem" odbędzie się 28 kwietnia o godz. 17:00 w Bibliotece Głównej MBP

WSTĘP WOLNY


27.04.2016 - godz. 10.30

Zespół Szkół Zawodowych Sztygarka
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA-
IV edycja Gry Miejskiej - Zespół Szkół Zawodowych Sztygarka

Zapraszamy gimnazjalistów do IV edycji Gry Miejskiej. Tegoroczna gra będzie poświęcona obchodom 100 lecia Dąbrowy Górniczej. Przyjdź i znajdź ukryty skarb Dąbrowy Górniczej.

WSTĘP WOLNY


25.04.2016 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Klub "AGORA"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
SALON KULTURY - KAWA Z GWIAZDĄ - Piotr CYRWUS

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Salon kultury. Kawa z Gwiazdą", którego gościem będzie Piotr Cyrwus. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Strzemińska - dziennikarka Radia Katowice.

Piotr Cyrwus urodził się 20 czerwca 1961 r. w Waksmundzie. W 1985 roku ukończył PWST w Krakowie. Od tamtego czasu do 1986 roku występował w Teatrze Polskim w Warszawie. Następnie w latach 1986-1989 grał w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi. Zaś w latach 1989- 1992 występował na deskach Teatru STU w Krakowie. Od 1992 r. gra w krakowskim Teatrze Starym. Na wielkim ekranie zadebiutował w roku 1988 jako nawigator w filmie "Pomiędzy wilki". Choć grał w wielu produkcjach, np. w "Panu Tadeuszu" jako Maciej Konewka lub w "Siostrach" jako Zbysio, i tak największą popularność przyniosła mu rola Ryszarda Lubicza z "Klanu".

IMPREZA BILETOWANA


22-24.04.2016 - Godz. 10:00-20:00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
VIII Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny
"Zagłębie i Sąsiedzi"

W dniach 22 - 24 kwietnia 2016 r. po raz ósmy odbędzie się Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny "Zagłębie i Sąsiedzi", którego organizatorem jest Pałac Kultury Zagłębia.

Festiwal ma formułę konkursu, w którym występują zespoły dziecięce oraz dorośli w kategoriach: zespoły taneczne, kapele ludowe oraz grupy śpiewacze. Uczestnicy prezentują program autentyczny, wierny tradycyjnym wykonaniom lub artystycznie opracowany, jednak nie zmieniający w istotny sposób pierwowzoru ludowego. Rada Artystyczna złożona z fachowców i ekspertów m.in. Polskiej Sekcji C.I.O.F.F. przyznaje w każdej kategorii nagrody finansowe oraz nagrodę główną GRAND PRIX Festiwalu.

Publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu, w którym wspaniali artyści przybliżą piękno i różnorodność kultury ludowej, m.in. prezentując skoczną muzykę i barwne stroje. Tej imprezy po prostu nie można przegapić!

Imprezy towarzyszące:
22 kwietnia - warsztaty rękodzieła
23-24 kwietnia - Kiermasz Sztuki Ludowej

WSTĘP WOLNY


23-24.04.2016 - Godz. 12:00

DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Bajkowy weekend

23.04.2016 Dąbrowa Górnicza, ul. Tysiąclecia 6
"Witajcie w naszej bajce" - spotkanie z Panem Kleksem, Elsą, Anną, Pippi i Clownem

Tego dnia wszyscy razem:
- Wspólne śpiewanie piosenek z repertuaru Akademii Pana Kleksa, Krainy Lodu, Fasolek
- Pokaz iluzjonisty "Lewitujący Stoliczek"
- Wspólne tańce z bohaterami kreskówek
- Gość specjalny: Krecik
- Magiczny tor przeszkód
- Klamerkowe Show
- Zabawa z kolorową chustą Klanzy
- Malowanie buziek
- Dla każdego dziecka przewidziany upominek i wata cukrowa

==========

24.04.2016 Dąbrowa Górnicza, Park Hallera
"Strrrasznie fajny plac zabaw" spotkanie z bohaterami Scooby Doo

Tego dnia wszyscy razem:
- Nauczymy się magicznych zaklęć
- Zaśpiewamy piosenkę "Gdzie jest Scooby Doo?"
- Rozwiążemy Wielki Quiz Scoobypedia
- Stworzymy psie sobowtóry Scoobiego z balonów
- Pokonamy psi slalom po tropach psich łap
- Stworzymy psie sobowtóry na buźkach
- Obejrzymy pokaz wielkich baniek XXL
- Dla każdego dziecka przewidziany upominek i wata cukrowa


21.04.2016 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Piwnica Teatralna PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Jarosław Cyba - Ku pamięci Jacka Kaczmarskiego - koncert

Koncert ku czci jednego z największych polskich bardów - Jacka Kaczmarskiego. Poety, kompozytora i piosenkarza, którego muzyka stanowiła swoisty zryw ku wolnej Polsce. 10 kwietnia mija dwunasta rocznica jego śmierci.

Przez wielu uznawany był za głos antykomunistycznej opozycji. Jego twórczość nawiązuje do historii i ówczesnej sytuacji społeczno-politycznej. Jeden z nielicznych artystów, którzy potrafili przeżywać to, o czym śpiewali. Pot i łzy były nieodłącznymi elementami jego koncertów, uchodzących za muzyczne Katharsis - uwolnienie od cierpienia, odreagowanie stłumionych emocji, skrępowanych myśli i marzeń.

Koncert w Piwnicy Teatralnej będzie nie tylko ucztą dla uszu, ale również możliwością duchowej podróży w czasie - to nietypowa lekcja historii i solidarności wobec pokolenia stanu wojennego.

Autorem scenariusza koncertu, reżyserem i wykonawcą jest Jarosław Cyba - lider dąbrowskiego kabaretu DNO. Będzie to okazja aby przekonać się, że jest on nie tylko mistrzem satyry i humoru ale również znakomitym muzykiem, pieśniarzem, twórcą nastrojów, przewodnikiem w świecie emocji i życiowych refleksji.

IMPREZA BILETOWANA


17.04.2016 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Skazani na Bluesa - koncert

Tomasz "Kowal" Kowalski i Maciej Lipina - dwóch charyzmatycznych wokalistów, wcielających się w teatralną rolę legendarnego polskiego bluesmana - Ryśka Riedla. To oni wraz z zespołem "Skazani na bluesa" zawładną dużą sceną w Pałacu Kultury Zagłębia 17 kwietnia o godzinie 19.00

Muzycy wykonają nie tylko utwory z repertuaru grupy Dżem, ale i piosenki wykonawców takich jak: Lynyrd Skynyrd, Joe Cocker i Free, gdyż to właśnie z nich przykład brał śp. Rysiek Riedel. Wszystko w oryginalnym składzie sławnego spektaklu "Skazany na Bluesa".

Tomasz "Kowal" Kowalski - zwycięzca programu "Must Be The Music", wokalista zespołu FBB i pierwszy odtwórca głównej roli legendy bluesa w spektaklu Teatru Śląskiego. Jak sam o sobie mówi urodził się, by śpiewać. Po nieszczęśliwym wypadku na motocyklu został przykuty do łóżka - sparaliżowany od pasa w dół. Dzięki pomocy od ludzi jest w trakcie intensywnej rehabilitacji, dzięki której małymi krokami wraca na muzyczną scenę. Tym bardziej cieszymy się, że zaśpiewa on w Sali Teatralnej PKZ.

Maciej Lipina - muzyk, wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor piosenek, pedagog muzyczny, założyciel i lider zespołu "Ścigani". Wokalista roku 2008 według magazynu Blues Top. Niezwykle żywiołowy i utalentowany artysta. Zastąpił Tomka Kowalskiego w roli Ryśka Riedla i do tej pory się w nią wciela. Na swoim koncie ma również Grand Prix na Blues Rock Jazz Festiwal w 2009 roku, co jest tylko zapowiedzią klimatycznego grania w Pałacu.

Skład zespołu:
Tomasz "Kowal" Kowalski - wokal
Maciej Lipina - Wokal,Gitara
Paweł Ambroziak- Gitara
Sebastian Kret - Gitara
Ronald Tuczykont - Gitara basowa
Adam Snopek - instrumenty klawiszowe
Michał Dziewiński - perkusja
Tomasz Wolny - akustyk


16.04.2016 - godz. 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Dajcie mi Tenora! - spektakl teatralny

Gdy do Cleveland ma przyjechać światowej sławy tenor, emocje melomanów sięgają zenitu. Wszyscy z drżeniem serca wyczekują wybitnego artysty. Jednak na chwilę przed uroczystą premierą "Otella", wszystko zaczyna się komplikować.

Powodem tego są. humory i złe samopoczucie głównej gwiazdy wieczoru - Tito Merelli, a co gorsza problemy małżeńskie, które prowadzą do tragedii!

Premiera jednak musi odbyć się za wszelką cenę!

Zdesperowany Dyrektor Opery - Sanders - nie cofnie się nawet przed najbardziej skandaliczną mistyfikacją. I kiedy pomysł wydaje się idealny i dopracowany, całą tę misternie uknutą intrygę komplikują. kobiety: Diana - Primadonna nimfomanka, Maggie - dziewiczo piękna córka Dyrektora, Julia - egzaltowana Prezes Towarzystwa Miłośników Opery oraz Maria Merelli - temperamentna włoska żona Maestra. Pikanterii dodaje na domiar boy hotelowy - cudzoziemiec łamiący wszelkie konwenanse.

Czy Dyrektor Opery będzie zmuszony odwołać przedstawienie? A może Max - asystent Dyrektora - młody i niespełniony tenor, bohatersko uratuje sytuację i wcieli się w rolę Otella i ku zdziwieniu wszystkich zachwyci publiczność niebiańskim głosem.

Dajcie mi Tenora! to komediowy majstersztyk, wybuchowa mieszanka miłości, zazdrości, biznesu i marzeń o wielkiej karierze. To także opowieść o narodzinach nowej gwiazdy. W spektaklu nie zabraknie zabawnych pomyłek, nagłych zwrotów akcji i uwielbianych przez widzów przebieranek! Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć!

Uwaga! Publiczności wolno będzie śmiać się basem lub sopranem - oby głośno i serdecznie!

Bestsellerową komedię "Lend Me a Tenor!" napisał uznany autor broadway'owskich hitów - Ken Ludwig. Nowojorska realizacja spektaklu nie schodziła z afisza przez 14 miesięcy, a komedię o kłopotliwym tenorze z sukcesem przeniosło na scenę już ponad 200 teatrów na całym świecie. Sztukę przetłumaczono na szesnaście języków i wystawiono w dwudziestu pięciu krajach.

Premierę Teatru Capitol reżyseruje mistrz komedii Marcin Sławiński, który do odegrania przezabawnych postaci zaprosił prawdziwy panteon gwiazd. Na scenie pojawią się m.in. Kasia Zielińska, Katarzyna Skrzynecka, Olaf Lubaszenko, Artur Chamski, Marek, Kaliszuk, Elżbieta Romanowska, Marta Wierzbicka, Grzegorz Halama.

Autor: Ken Ludwig
Reżyseria Marcin Sławiński
Przekład Elżbieta Woźniak
Scenografia Joanna Pielat
Opracowanie muzyczne Agnieszka Putkiewicz
Kostiumy Justyna Chruślicka
Asystent reżysera Halina Bednarz
Korepetycje muzyczne Anna Chmielarz

Czas trwania: 160 minut z przerwą


15.04.2016 - godz. 16.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
WYSPIEWAJMY MARZENIA - koncert charytatywny


WSTĘP WOLNY14.04.2016 - godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
MM "Sztygarka" zaprasza:
"Tajemnice Smoczej Jamy na Wawelu".
dr Beata Kwiatkowska - Kopka

Jak powstała smocza jama i skąd wzięła się jej nazwa?
Czy smok wawelski istniał naprawdę?
Czy kiedyś zamieszkiwali ją ludzie?

Po raz kolejny zapraszamy na wykład z cyklu "Tajemnice Świata". Naszym gościem będzie dr Beata Kwiatkowska - Kopka - archeolog - mediewista, pracownik Zamku Królewskim na Wawelu, sprawująca, między innymi, pieczę nad Smoczą Jamą. Podczas wykładu zostanie zaprezentowana złożona problematyka tej niezwykłej jaskini, bowiem w tym miejscu splatają się nierozerwalnie materialne i niematerialne ślady przeszłości wzgórza wawelskiego. Rozważania będą dotyczyły historii powstania pieczary z geologicznego punktu widzenia, najstarszych śladów obecności człowieka na Wawelu i potencjalnych możliwości użytkowania groty w przeszłości; flory i fauny; historii penetracji i badań wnętrza jaskini oraz legendy i tradycji związanych ze smokiem wawelskim.

Serdecznie zapraszamy
Muzeum Miejskie "Sztygarka"

WSTĘP WOLNY


10.04.2016 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Między Łóżkami - spektakl teatralny

Występują:
Katarzyna Skrzynecka/Joanna Kurowska
Maria Niklińska/Katarzyna Ankudowicz
Artur Barciś
Robert Majewski/Lesław Żurek
Radosław Pazura

Teatr Capitol
Reżyseria: Artur Barciś
Scenografia: Krzysztof Kelm
Muzyka: Piotr Hajduk

"Między łóżkami", to inteligentna komedia Norma Fostera składająca się z sześciu epizodów, które przedstawiają zabawne, ale również wzruszające losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w Kanadzie. Wszystko dzieje się w ciągu dwóch godzin, choć w sześciu różnych pokojach, w których głównym meblem jest łóżko. Para 50-latków godzących się uprawiać sex na antenie radiowej, włamywacze zawodowiec i amator-księgowy, starzejąca się gwiazda rocka Tommy Quick i jego młodociana fanka pragnąca przeżyć z nim ten pierwszy raz, szef clubu go-go, który musi zwolnić nieudolną striptizerkę, taksówkarka bez zmysłu orientacji w terenie i inni. W sumie 15 postaci granych brawurowo przez piątkę znakomitych aktorów. Doskonała zabawa, ale również refleksja i wzruszenie. Po prostu dobry teatr.

Organizator: MEG-ART SHOW Małgorzata Sterniuk
tel/fax 077 418-25-01, 0 515-254-963

Bilety dostępne również na stronach: biletyna.pl, kupbilecik.pl, koncertomania.pl, biletynakabarety.pl


10.04.2016 - godz. 12.00

RYNEK
CHUDÓW-
ROZPOCZĘCIE SEZONU MOTOCYKLOWEGO

UWAGA !!! UWAGA !!!! UWAGA!!!
10 KWIETNIA ZACZYNAMY O GODZ. 12:00 MSZĄ ORAZ ŚWIĘCENIEM MOTOCYKLI. BĘDZIE TAKŻE MOŻLIWOŚĆ ODDANIA KRWI W AMBULANSIE BANKU KRWI Z KATOWIC.

WSTĘP WOLNY


09.04.2016 - godz. 12.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Kot w butach - spektakl dla dzieci

Spektakl na motywach bajki Zenona Laurentowskiego w wykonaniu Teatru Ludowego w Krakowie.

Kot, który ludzkim głosem gada i rozum ma nie od parady to nie lada dziwo. Każdy chciałby takiego zobaczyć. A Kot w butach z inscenizacji Teatru Ludowego na dodatek jeszcze śpiewa (i to jak!) i tanecznym krokiem wyprowadza Janka-młynarczyka z jego biedy i kłopotów.
Historia trzech braci, jednego kota, króla Tęgoskóra, królewny Purchawki i złego czarnoksiężnika Gromiwoja, który oczywiście przegrywa w starciu z kocim sprytem i pomysłowością, została śpiewająco opowiedziana przez aktorów Teatru Ludowego w Krakowie. Zapraszamy wszystkie dzieci i miłośników zwierząt futerkowych.

Spektakl dla dzieci od 4 lat.
Czas trwania: 80 minut z przerwą
Dzieci do 8 roku życia mogą przebywać na widowni wyłącznie pod opieka osoby dorosłej.

Reżyseria: Jarosław Szwec
Choreografia: Romana Agnel
Kostiumy: Kinga Stanowska
Muzyka, asystent reżysera: Piotr Piecha
Reżyseria świateł: Anna Dużyńska, Sebastian Strama
Konsultacje muzyczne: Jerzy Kluzowicz
Przygotowanie projekcj: Krzysztof Kłyś
Inspicjent: Anita Wilczak - Leszczyńska
Sufler: Martyna Rezner
Opieka artystyczna: Jacek Strama

Obsada

MRUCZUŚ: Patrycja Durska / Anna Warchał
JANEK: Piotr Piecha
PIOTR, MARSZAŁEK: Jacek Joniec
KUBA, SZAMBELAN: Jan Nosal
MARCINOWA: Małgorzata Krzysica
DOSIA: Anna Warchał / Martyna Malcharek
KRÓL TĘGOSŁAW, GROMIWÓJ: Jarosław Szwec
KRÓLEWNA PURCHAWKA: Iwona Sitkowska / MARZENA FLIGIEL NPKSW-a
OCHMISTRZYNI: Barbara Szałapak
REJENT: Paweł Mordarski NPKSW-a

W pozostałych rolach studenci NPKSW-a
Szanowni Państwo prosimy o punktualne przybycie na spektakl.
Osoby spóźnione nie zostaną wpuszczone na wydarzenie, bez możliwości zwrotu kosztu biletu lub jego wymiany.


09.04.2016 - godz. 09.00

PARKING
DROGA DO BŁEDOWA
DĄBROWA GÓRNICZA.
12.edycja nasadzania Lasu Europejskiego

Wyjazd zaplanowany został o godz. 8.30 z parkingu przed Pałacem Kultury Zagłębia, natomiast zbiórka uczestników akcji o godz. 9.00 na parkingu leśnym za wiaduktem kolejowym w kierunku jazdy na Błędów.

W tym roku sadzone będą olchy, sosny i dęby. Dla upamiętnienia 100 rocznicy nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej oraz 40-lecia rozpoczęcia działalności przez Hutę Katowice dodatkowo posadzonych zostanie w specjalnej enklawie 140 sadzonek dębów. Po sadzeniu tradycyjnie odbędzie się piknik przy ognisku.

W ubiegłym roku w Dąbrowie Górniczej - Błędowie zjawili się mieszkańcy m.in. Zabrza, Bytomia, Rudy Śląskiej, Piekar Śląskich, Katowic, Sosnowca, Częstochowy, Będzina i oczywiście Dąbrowy Górniczej. Wśród tych ostatnich nie zabrakło przedstawicieli wielu dąbrowskich dzielnic, m.in. Okradzionowa, Błędowa czy Ujejsca. W sumie ponad 100 osób posadziło 3,5 tysiąca sadzonek buków.

Organizatorem akcji jest Społeczne Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka i Leśnictwo Łosień. Dodatkowe informacje pod nr tel.: 505 086 466 oraz 608 298 833.


08.04.2016 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Kabaret KaŁaMaSz

W Pałacu Kultury Zagłębia zaprezentuje się najmłodszy kabaret w nienajmłodszym składzie, czyli Kabaret KaŁaMaSz. Jak sami się określają stanowią "lekkostrawny koktail starego Kabaretu Długi z aktorami popularnego serialu "Ranczo". Nadający się do regularnego spożycia, ale i do degustacji dla miłośników kabaretu literackiego i aktorskiego. Nazwa kabaretu to akronim pierwszych sylab nazwisk wykonawców.

Bogdan Kalus - aktor teatralny i filmowy. Na swoim koncie ma kilkanaście ról filmowych i ponad 20 telewizyjnych. Największą popularność przyniosły mu role w serialach "Święta Wojna", "Halo Hans" i "Ranczo". Stały bywalec wilkowyjskiej ławeczki. Zdobywca tytułu "Świr roku 2008" w kategorii "aktor".

Jacek Łapot - twórca kabaretu Długi. Od 30 lat autor wielu audycji radiowych i telewizyjnych. Związany z radiową Trójką i róznymi projektami telewizyjnymi.

Sylwester Maciejewski - aktor teatralny i filmowy. Na koncie kilkadziesiąt ról w Teatrach Komedia i Teatrze Powszechnym, gdzie spędził 30 lat swojego życia. Największe sukcesy to role w teatrze telewizji "Hamlet we wsi Głucha Dolna", "Na szkle malowane", w filmie "Pieniądze to nie wszystko" oraz roli w serialu "Ranczo" - kolejny stały bywalec ławeczki.

Dariusz Szweda - pianista, kompozytor, aranżer. Najlepszy muzyk w zespole.

Piotr Pręgowski - kiedy Bogdan Kalus lub Sylwester Maciejewski są zajęci na planie, gościnnie występuje w składzie aktor i kabareciarz Piotr Pręgowski.

Autorami tekstów dla Kabaretu KaŁaMaSz jest Robert Górski (Kabaret Moralnego Niepokoju) i Jacek Łapot (Kabaret Długi). Muzykę skomponował Dariusz Szweda.


02.04.2016 - godz. 13.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

.
30 LAT Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej TPDG

W tym roku obchodzimy ważne wydarzenie jakim jest 30-lecie Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej. Obchody uczczenia działalności TPDG zaczniemy 2 kwietnia w Parku Hallera, o godzinie 13.00 gdzie wraz z zaproszonymi gośćmi posadzimy 30 drzew. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie!

Biblioteka Główna MBP


01/02.04.2016 - godz. ?

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
XIV FANTASTYCZNA NOC Z ANDERSENEM '2016

* 18:00 - rejestracja
* 18:40-19:00 - powitanie gości przez Pana Andersena
* 19:00-20:10 - spektakl teatralny
* 20:15-20:30 - pokaz iluzjonistyczny 1
* 20:30-21:00 - kolacja
* 21:00-21:15 - pokaz iluzjonistyczny 2
* 21:15-21:30 - pokaz sztuk walki
* 21:30-21:45 - rozstrzygnięcie konkursu na kartkę urodzinową
* 21:45-22:15 - tort i urodzinowa piosenka
* 22:30-00:30 - zabawy w grupach
* 00:30 - przejście grup do sypialni
* 7:00-8:00 - śniadanie
* 8:30 - odbiór dzieci


31.03 - 01.04.2016

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
II ŚWIATOWY KONGRES KLASTRÓW

II Światowy Kongres Klastrów
Pierwszy Dzień Kongresu - 1 kwietnia 2016 r. (piątek)

08:00 - 09:00 Rejestracja Uczestników
(Pałac Kultury Zagłębia)

09:00 - 09:30 Ceremonia otwarcia Kongresu
Prowadzący: Angelika Jarosławska i dr Michał Jasieński

Wystąpienia:
1. dr Krzysztof Pawłowski - Przewodniczący Rady Programowej Cluster World Congress
2. Wojciech Kolarski - Podsekretarz Stanu Kancelaria Prezydenta RP
3. prof. Jerzy Buzek - Przewodniczący Parlamentu Europejskiego (1997-2001), Przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego
4. Kazimierz Karolczak - Członek Zarządu Województwa Śląskiego
5. Zbigniew Podraza - Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza
6. Angelika Jarosławska - Prezes Zarządu Cluster World, Koordynator Polska 3.0., Członek Zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw
7. Bogdan Węgrzynek - Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw

(Sala główna)

09:30 - 11:00 "Polska na mapie kluczowych korytarzy transportowych, jako przestrzeń o znaczącym potencjale gospodarczym w Unii Europejskiej"
Moderator: Profesor Jerzy Buzek - Przewodniczący Parlamentu Europejskiego (1997-2001), Przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego
Budowanie konkurencyjnej gospodarki opartej o zasady zrównoważonego rozwoju poprzez współpracę międzysektorową i transgraniczną. Potrójna helisa w realizacji międzynarodowych projektów dla kluczowych gałęzi gospodarki.
(sala główna)

11:00 - 11:15 Przerwa kawowa

11:15 - 12:45 Sesja I

11:15 - 12:45 Odpowiedzialny transport. Europejska sieć transportowa i kształtowanie efektywnych, inteligentnych systemów logistycznych, integrujących różne gałęzie transportu, w tym transport śródlądowy i morski.
Moderator: Angelika Jarosławska - Koordynator POLSKA 3.0., Członek Zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw
Komplementarność systemów transportowych i szanse, jakie kryją się w integracji - Transport intermodalny i multimodalny.
Forum: Transport i Logistyka (sala główna)

11:15 - 12:45 Bezpieczny Bałtyk - mroczne dziedzictwo I i II wojny światowej. Broń chemiczna i konwencjonalna.
Moderator: dr Łukasz Kister - Ekspert Instytutu Jagiellońskiego, Koordynator projektu "Dostęp do morza zobowiązuje!"
Tykająca bomba chemiczna. Zagrożenie Bałtyku związane z zatopioną bronią z okresu I i II Wojny Światowej - Plan niezwłocznych działań dla bezpiecznej przyszłości krajów nadbałtyckich. Broń chemiczna i konwencjonalna - geneza zagrożenia, skutki dalszego ignorowania zagrożenia, technologie namierzania obiektów pod wodą, sposób podejmowania obiektów i technologie utylizacji broni konwencjonalnej i chemicznej.
Forum: Bezpieczeństwo międzynarodowe (sala piwnica teatralna - 60)

11:15 - 12:45 Społeczna odpowiedzialność biznesu
Moderator: Grzegorz Filipowicz - Wiceprezes Klastra HR Development
Panel skoncentrowany wokół kluczowych obszarów społecznej odpowiedzialności biznesu, takich jak: prawa człowieka, zarządzanie zasobami ludzkimi, środowisko naturalne, uczciwe praktyki biznesowe, sprawy konsumenckie, zaangażowanie i rozwój społeczeństwa, zarządzanie organizacją. Omawiany będzie wpływ podejmowanych decyzji i prowadzonej działalności biznesowej na społeczeństwo i środowisko naturalne.
Forum: Społeczna odpowiedzialność biznesu (sala kino kadr - 114)

11:15 - 12:45 Polska - Czechy - Słowacja. Ponadnarodowe Centrum Logistyczne Gorzyczki - Vernovice i rozwój infrastruktury transportowej. Śląsk 3.0 jako unikalne na skalę europejską miejsce skrzyżowania najważniejszych magistral transportowych i najbardziej obiecujący region w Europejskiej Wspólnocie.
Moderator: Magdalena Strzelecka - Dyrektor ds. logistyki i administracji Euro-Hurt Sp. z o.o.
Planowane Centrum Logistyczne Gorzyczki - Wierzniowice jest jedynym miejscem, gdzie przecinają się wszystkie zasadnicze korytarze transportowe w ramach tzw. VI. Multimodalnego Korytarza Północ - Południe. W obszarze transportu przygotowywana lokalizacja Centrum Logistycznego umożliwiłaby kompleksowe usługi dotyczące przepływu oraz magazynowania towarów pomiędzy państwami UE z zachodu, południa i północy z rynkami dalekiego wschodu. W UE wspomagane są projekty, które łączą różne rodzaje transportu. Centrum Logistyczne Gorzyczki - Wierzniowice w liczbach: Rozwój około min 75 000 nowych miejsc pracy Obsługa około 790 000 kontenerów rocznie Oddziaływanie - 12,5 miliona ludzi w regionie Zasięg - ze Śląska na cały świat.
Forum: Transport i Logistyka (sala agora duża - 233)

11:15 - 12:45 Instrumenty finansowe projektów klastrowych - finansowanie projektów międzynarodowych, Horyzont 2020
Moderator: Andrzej Voigt - Prezes Zarządu AV Inwestor S.A., Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Krajowa Izba Biopaliw RP
Forum: Finanse i zarządzanie (sala taneczna - 202)

11:15 - 12:45 Zdrowie publiczne - Forum zdrowia 3.0
" aspekty praktyczne wdrażania ustawy o zdrowiu publicznym (w kontekście strategii dla Polski NPZ iPP)
" Rada Zdrowia Publicznego - rola i rezultaty jej pracy
Moderator: Tomasz Szelągowski - Wiceprezes Polskiego Innowacyjnego Klastra Medycznego PIKMED
Na tle przygotowanych rozwiązań prawnych omówimy praktyczną stronę osiągnięcia zamierzonych celów. Oprócz określonych ustawowo zadań dla poszczególnych szczebli administracji i instytucji państwowych, skupimy się na roli samorządów, pracodawców i organizacji pozarządowych działających na poziomie regionalnym i lokalnym.
We wzajemnej współpracy drzemie olbrzymi potencjał:
" czego potrzeba aby uwolnić motywację do dbania o zdrowie na poziomie jednostki?
" jak włączyć pracodawców do współpracy z samorządem regionalnym i lokalnym?
" jak koordynować wykorzystanie funduszy publicznych do wdrażania nowych technologii?
Forum: Zdrowie 3.0: medycyna - zdrowie, bezpieczeństwo, innowacje (sala kameralna - 306)

12:45 - 13:05 Przerwa kawowa

13:05 - 14:35 Sesja II

13:05 - 14:35 Międzynarodowy, zrównoważony transport rzeczny i efektywna żegluga śródlądowa - Odrzańska Droga Wodna
Moderator: Kpt. ż. ś. dr Jan Pyś - Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu
Żegluga śródlądowa ważnym elementem systemu transportowego Europy i Odrzańska Droga Wodna jako oś "zielonego korytarza transportowego". Współpraca Niemiecko-Polsko-Czeska.
Forum: Gospodarowanie wodą, żegluga śródlądowa i morska (sala główna)

13:05 - 14:35 Polska - Chiny. Szeroki Tor dla Jedwabnego Szlaku
Moderator: Grzegorz Wacławik - Prezes Zarządu Komitetu Rozwoju Zagłębia - Cluster PCIE
Szeroki tor i Jedwabny Szlak. Polska europejskim centrum logistycznym dla przyszłych inwestycji.
Forum: Transport i Logistyka (sala agora duża)

13:05 - 14:35 Energetyka przyszłości: Elektrownie wodne, nowoczesne efektywne górnictwo
Moderator: Jan Władysław Król - Wicemarszałek Sejmu RP w latach 1997 - 2001
Skuteczna realizacja Narodowego Programu Nowej Polityki Przemysłowej RP - Polska 3.0 wymaga racjonalnego i efektywnego wykorzystania posiadanych zasobów. Będąc Programem realizowanym według zasad nowej polityki przemysłowej UE 2014-2020, wymaga stworzenia warunków społecznego konsensusu oraz akceptacji ze strony wszystkich uczestników z sektora publicznego, jak i prywatnego. Globalne przemiany społeczno-gospodarcze, determinują przeobrażanie się rynków pracy. Kraje zmuszone są do dostosowywania się do nowych warunków biznesowych. Nie inaczej jest w wypadku Polski. Idea zrównoważonego rozwoju musi być stale reorganizowana i implementowana na każdym szczeblu zarządzania. W tym ujęciu kluczowe jest wykorzystywanie działań innowacyjnych, których wdrożenie zapewni wzrost konkurencyjności na rynku europejskim i światowym. Należy więc wykorzystywać w jak najwyższym stopniu zasoby ludzkie oraz możliwości krajowe, w korelacji z warunkami geograficznymi.
Forum: Energetyka przyszłości (sala Konferencyjna I - 218)

13:05 - 14:35 Europejski Fundusz Inwestycyjny i inne instrumenty finansowe jako źródło realizacji projektów rozwojowych
Moderator: Andrzej Voigt - Prezes Zarządu AV Inwestor S.A., Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Krajowa Izba Biopaliw RP
Forum: Finanse i zarządzanie (sala taneczna - 202)

13:05 - 14:35 Oferta Dąbrowy Górniczej a potrzeby i oczekiwania inwestorów. Kluczowe czynniki powstawania nowych inwestycji - prezentacja
Moderator:
Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Metropolii "Silesia", w którym ostatnie lata przyniosły zmianę struktury gospodarczej. W mieście oprócz firm reprezentujących przemysł ciężki pojawiły się firmy z przemysłu motoryzacyjnego, produkcji szkła, tworzyw sztucznych oraz narzędzi. Atuty miasta oraz dogodne warunki stwarzane rozwojowi biznesu powodują, że przedsiębiorcy inwestują w nowe zakłady pracy oraz rozwijają istniejące. Miasto, dysponując atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi, szerokim zasobem kadr, daje duże możliwości rozwijania przedsięwzięć biznesowych. Warto poznać czynnik, które sprawiają, że Dąbrowa Górnicza to miejsce silnego wzrostu.
Forum: rozwój miast i regionów (sala kino kadr - 114)

13:05 - 14:35 Debata oksfordzka: Natura 2000 - Ekoterroryzm - Susza i powódź. "Czy możliwe jest wdrażanie dużych projektów hydrotechnicznych, oferujących systemowe rozwiązania dla: bezpieczeństwa, transportu, gospodarki wodnej i turystyki w dobie rozbudowanych wymagań ekologicznych i procedur chroniących środowisko"? Innymi słowy: Czy podpułkownik Ignacy Prądzyński dzisiaj zbudowałby Kanał Augustowski w "Krainie Rospudy?"
Moderator: dr Grzegorz Chocian - Prezes Zarządu Fundacji Konstruktywnej Ekologii Ecoprobono
Natura 2000, Dyrektywa Ptasia i Siedliskowa, Korytarze Ekologiczne w dolinach rzek, czystość wód, retencja i stabilizacja rzeki, ochrona krajobrazu.
Forum: Gospodarka niskoemisyjna i ekologiaw zakresie transportu i zrównoważonego rozwoju (sala piwnica teatralna - 60)

13:05 - 14:35 Risk Alert - Zarządzanie kulturą bezpieczeństwa dla pacjenta i pracowników ochrony zdrowia
" zdarzenia niepożądane - aspekty zdrowotne, finansowe i gospodarcze
" zarządzanie szkodą - rekonstrukcja zdrowia
" perspektywa ONZ
Moderator: Anna Kaczmarek - Wiceprezes Polskiego Innowacyjnego Klastra Medycznego PIKMED
Risk Alert to strategiczne podejście do zarządzania ryzykiem w centrum medycznym, gwarantujące trafne identyfikowanie zagrożeń i podejmowanie działań wyprzedzających:
" wsparcie w zakresie identyfikacji, analizy i oceny zdarzeń niepożądanych występujących w otoczeniu medycznym,
" opracowanie i wdrożenie odpowiednich standardów i procedur, mających zminimalizować ryzyko, a także konsekwencje wystąpienia tych zdarzeń,
" odpowiednie wyposażenie placówek medycznych zmniejszające ryzyko zjawisk niepożądanych,
" szkolenie i rozwój kompetencji personelu medycznego w zakresie zapobiegania występowania zdarzeń niepożądanych,
" działanie w sytuacji szkody.
W dyskusji chcemy przedstawić praktyczne efekty nowatorskiego podejścia do zarządzania ryzykiem i korzyści wynikające z wypracowanego konsensusu:
" jak promować przejrzystość? Edukacja na podstawie błędów medycznych i doświadczeń kolegów
" jak zabezpieczyć ryzyko lekarza, pielęgniarki, ratownika,świadczeniodawcę?
" jak jest rola ubezpieczycieli?
" jaki jest efektywny model postępowania w przypadku wystąpienia zdarzenia niepożądanego?
" dlaczego mediacje są efektywniejsze niż proces sądowy, a występują rzadko?
Forum: Zdrowie 3.0: medycyna, bezpieczeństwo, innowacje ( sala kameralna - 306)

14:35 - 15:20 Obiad

15:20 - 16:50 Sesja III

15:20 - 16:50 Polski Przemysł. Współpraca Polska - Ukraina: Samoloty, śmigłowce, pojazdy wyspecjalizowane i drony
Moderator: Gen. bryg. pil. Dariusz Wroński - Prezes Zarządu Centrum Wdrożeniowo-Produkcyjnego w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych, były Szef Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych
Czy Polskę stać na wyprodukowanie własnego samolotu i śmigłowca? Dlaczego Ukraina jest dla nas najbliższym, naturalnym partnerem w tym zakresie? Klastrowa współpraca międzynarodowa w projekcie samolotów, śmigłowców i dronów polskiej myśli technicznej i produkcji.
Forum: Przemysł kosmiczny i lotniczy (sala piwnica teatralna - 60)

15:20 - 16:50 Przyszłość miast leży nad rzekami
Moderator: Marcin Lis - Prorektor Wyższa Szkoła Biznesu
Przez wieki rzeki przyczyniały się do rozwoju miast, stanowiąc o ich sile, najpierw obronnej, potem komunikacyjnej. Przywrócenie zapomnianej w Polsce żeglugi śródlądowej, a więc "inwestycja w rzekę" może pobudzić miejską koniunkturę, a w ramach infrastruktury brzegowej będzie rozwijać się infrastruktura żeglugowa, usługi, turystyka i gastronomia, wzrośnie wartość mieszkań, a inwestorzy szybciej zagospodarują niewykorzystywane dotąd tereny.
Forum: Rozwój miast i regionów (sala kino kadr - 114)

15:20 - 16:50 Od startupu do globalnego przedsiębiorstwa
Moderator: Błażej Grabowski - Wiceprezes Zarządu POLISHMARKET
Forum: Finanse i zarządzanie (sala taneczna - 202)

15:20 - 16:50 Gospodarka niskoemisyjna i ochrona środowiska - społeczna odpowiedzialność projektów, przy wykorzystywaniu rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu
Moderator: Marek Świeczkowski - Prezes Zarządu Klastra Logistyczno Transportowego Północ-Południe
Prezentacja: Klaster Logistyczny Północ Południe - Wdrożenie mobilności elektrycznej pojazdów kołowych i jednostek pływających oraz systemy ICT w aspekcie zapobiegania powstawania smogu na obszarach aglomeracji miejskich Intensyfikacja wdrażania systemów elektrycznych pojazdów samochodowych dostawczych. Elektryczne promy samochodowo-pasażerskie i specjalistyczne elektryczne jednostki pływające jako odpowiedź na Dyrektywę siarkową, obniżenie emisji CO2 i poprawienie efektywności ekonomicznej. Systemy ICT w logistyce na przykładzie projektu zarządzania TRISTAR.
Forum: Gospodarka niskoemisyjna i ekologia w zakresie transportu i zrównoważonego rozwoju (sala agora duża - 233)

15:20 - 16:50 Rzeka Wisła. Perspektywy rozwoju i wykorzystania transportowego
Moderator: Jakub Stonawski - Koordynator i Prezes Zarządu Klastra Górnej Wisły, wiceprzewodniczący Klubu Śródlądowych Dróg Wodnych przy SITWM O/Kraków
Perspektywy rozwoju na całej długości rzeki w poszczególnych jej odcinkach (Górna Wisła, Środkowa Wisła, Dolna Wisła) jako szlaku komunikacyjnego (transport towarów i turystyka), oraz inne aspekty wykorzystania gospodarczego rzeki (energetyczny, gospodarka rybacka). Wybrane aspekty gospodarki wodnej (retencja - susza, powódź).
Forum: Gospodarowanie wodą, żegluga śródlądowa i morska (sala główna)

15:20 - 16:50 Polinnovation - Innowacje technologiczne
" Medical Devices - współpraca międzysektorowa wpływ na rozwój usług i technologii zdrowotnych,
" eZdrowie - wdrażanie rozwiązań na Polski rynek w kwestii doświadczeń europejskich i dyrektyw UE,
" Projekt MARS - polskie technologie w diagnostyce i monitorowaniu parametrów życiowych astronautów Modułowej Analogowej Stacji Badawczej, jako przykład bazy naukowo-badawczej dla testowania nowych technologii, m.in. w opiece zdrowotnej
Moderator: Jacek Siwiec - Wiceprezes Zarządu Fundacji Watch Health Care, Wiceprezes - Ośrodka Badań Klinicznych przy Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Sp. z .o.o.
Polinnovation to marka promującą nie tylko nowoczesne polskie wynalazki i metodologię działania, ale również podejście w ich wdrażaniu, by produkty czy usługi które powstaną mogły mieć znaczną przewagę konkurencyjną.
Polinnovation jest rodzajem HUB-a jak i kooperacji wynalazców, inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych:
" to be inventor - stypendia dla innowatorów, tworzenie zespołów roboczych,
" to be investor - dostęp do laboratoriów badawczych, tworzenie konsorcjów projektów pilotażowych, dostęp do baz danych,
" to be start-up - inkubator dla przedsiębiorców, porady prawne, networking międzynarodowy
Wszystkie możliwe rozwiązania wspierające potencjał krajowej myśli technologicznej, służące pokonywaniu barier dla nowych technologii:
" jak otworzyć efektywnie stymulować innowacyjność?
" czego potrzeba do eliminowania barier?
" na czym polega sekret sukcesu w promocji innowacyjnych rozwiązań?
Forum: Zdrowie 3.0: medycyna, bezpieczeństwo, innowacje (sala kameralna - 306)

16:50 - 17:10 Przerwa kawowa

17:10 - 18:40 Sesja IV

17:10 - 18:40 Megaprojekt POLSKA 3.0 - klastrowy, spójny program gospodarczy dla Polski i regionów transgranicznych.
Moderator: Angelika Jarosławska - Koordynator POLSKA 3.0., Członek Zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw
7. kpt. ż. ś. Czesław Szarek - Prezes Zarządu Stowarzyszenia na rzecz rozwoju żeglugi śródlądowej i dróg wodnych "Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej"
POLSKA 3.0 - prekursor długofalowego projektu w kanwach zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska dla Polski i regionów transgranicznych. Program zintegrowanych działań, mających na celu połączenie polskich rzek, autostrad i kolei w jedną płaszczyznę transportu multimodalnego oraz budowę największego w Europie Ponadnarodowego Centrum Logistycznego Gorzyczki - Vernovice. Spójny program gospodarczy dla Polski i dla regionów transgranicznych, Narodowy Program Nowej Polityki Przemysłowej RP 2014 -2020, tworzący gospodarczy ekosystem, a zarazem największy projekt klastrowy w Europie. Inwestycje, eksport, innowacje - oparte o polską myśl techniczną.
Forum: Transport i Logistyka (sala główna)

17:10 - 18:40 Panel + debata: Klastry dla przemysłu lotniczego, obronnego, kosmicznego i morskiego
Moderator: Andrzej Siemaszko - Sekretarz Polskiej Platformy Technologicznej Systemów Bezzałogowych
Forum: Przemysł kosmiczny i lotniczy (sala piwnica teatralna - 60)

17:10 - 18:40 Triple Helix. Zarządzanie wielopoziomowe, tendencje na rynku globalnej gospodarki i internacjonalizacja klastrów
Moderator: Błażej Grabowski - Wiceprezes Zarządu POLISHMARKET
Zarządzanie wielopoziomowe MLG jako model zarządzania strategicznego projektem i innowacjami w oparciu o dwa bieguny MLG : wertykalny (KE, rząd narodowy, władze regionalne) i horyzontalny (biznes, nauka, społeczeństwo i jego organizacje).
Forum: Finanse i zarządzanie (sala taneczna - 202)

17:10 - 18:40 Debata oxfordzka
"Konkurencyjność rynku opieki zdrowotnej - konieczność czy oksymoron"
Moderator: Krystian Lurka - Redaktor Rynku Zdrowia

Forum: Zdrowie 3.0: medycyna - zdrowie, bezpieczeństwo, innowacje (sala kameralna - 306)

18:40 - 19:30 Poczęstunek w formie bufetu

19:30 - 21:00 Wielki Koncert


31.03.2016 - godz. 19.00

KINO "KOSMOS"
Centrum Sztuki Filmowej
ul. Sokolska 66
KATOWICE(www.gejszafilm.pl)

.
"GEJSZA" - PREMIERA

31 marca 2016 r. o godz. 19:00 w katowickim Kinie KOSMOS (Centrum Sztuki Filmowej - ul. Sokolska 66) odbędzie się uroczysta premiera filmu w reżyserii Radosława Markiewicza - "GEJSZA".

Udział w gali premierowej zapowiedzieli wszyscy odtwórcy głównych ról, tj.: Marta Żmuda Trzebiatowska, Agnieszka Więdłocha, Konrad Eleryk, Mirosław Zbrojewicz oraz Marian Dziędziel, jak również producent, reżyser, ekipa realizatorska i aktorzy epizodyści.


31.03.2016 - godz. 17.00

Bazylika MBA - Sala konferencyjna
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZAKlub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

-
Spotkanie z pracownikiem Referatu Edukacji Historycznej IPN w Katowicach Tomaszem Gonetem
Żołnierze Wyklęci - przywracamy Was pamięci !

Temat spotkania:
"Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne"
Spotkanie odbędzie się 31 marca br. (czwartek), godz. 17.00
Miejsce spotkania: Dąbrowa Górnicza, ul. Królowej Jadwigi 17, sala przy Bazylice NMPA.
Adres spotkania: Dąbrowa Górnicza, ul. Królowej Jadwigi 17, sala przy Bazylice MBA.

Serdecznie zapraszamy

WSTĘP WOLNY


31.03.2016 - godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
Wyprawy Na Krańce Ziemi
Albania - piękna nieznajoma

Albania to kraj owiany złą sławą, przez kilka dekad odizolowany od reszty świata, kraj będący bodaj ostatnią tajemnicą XXI-wiecznej Europy - jako rejon przepięknej przyrody, przyjaznych ludzi i miejsce bezpieczne dla chcących tam podróżować. Albanię przemierzam z rodziną od wielu lat i tu spełniły się nasze marzenia o ciszy, spokoju, nieskażonej cywilizacją przyrodzie. Znajdziemy w niej wszystko - niezmierzone góry, majestatyczne kaniony, dzikie plaże, zapierające dech widoki.

IMPREZA BILETOWANA


21.03.2016 - godz. 16.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
TED w bibliotece

Żądny wiedzy, ciekawostek i idei? Możesz zaspokoić swój głód w bibliotece!

Kolejny miesiąc i kolejne spotkanie. Tym razem zostanie zaprezentowana wypowiedź "Nauka języka obcego otwiera umysł" Adama Janiszewskiego - nauczyciela i tłumacza. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 21 marca o godz. 16:30 do Galerii Klubowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25).

Co to jest TED?
Technology, Entertainment and Design - czyli konferencja naukowa, której celem jest popularyzacja - jak głosi motto - "idei wartych rozpowszechniania".

Na czym to polega?
Konferencja są krótkie, trwają zazwyczaj około 20 minut - tyle czasu ma mówca na wygłoszenie wykładu. Prezenterem może zostać każdy, kto ma coś wartościowego do przekazania. Nieważne skąd pochodzisz i ile masz lat, bo swoje pomysły na TEDzie przedstawiają nawet dzieci. Wśród celebrytów na scenie pojawili się Bill Gates, Stephen Hawking, Richard Dawkins, Bill Clinton, James Cameron i wielu innych.


14.-20.03.2016

Wyższa Szkoła Biznesu
Audytorium Maximum
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
XII FESTIWAL NAUKI

Zdrowie, bezpieczeństwo, wysokie technologie, pieniądz, świat, a nawet .. miłość - to tematy przewodnie 12 Festiwalu Nauki, organizowanego przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Festiwal rozpoczyna się 14 marca 2016 roku i trwa tydzień. W trakcie wydarzenia uczestnicy mogą wybierać spośród ponad 80 spotkań festiwalowych. Będą mieli okazję spotkać się z wybitnymi postaciami - przedstawicielami nauki, sztuki, muzyki, sportu.

Wydarzenie wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem od 12 lat. Co rok przeistacza niespełna 130 tysięczne miasto Dąbrowa Górnicza w tętniącą życiem stolicę polskiej nauki, w której przez 7 dni odbywają się debaty światowej sławy naukowców, spektakularne pokazy, eksperymenty, warsztaty i wykłady.

12 Festiwal Nauki zainauguruje debata panelowa pt. "Od nędzy do pieniędzy", którą poprowadzi znana dziennikarka i publicystka - Dominika Wielowieyska. W gronie panelistów debaty znajdą się: prof. dr hab. Krzysztof Jajuga, prof. dr hab. Bogdan Nogalski, prof. zw. dr hab. Marek S. Szczepański, a także przedstawiciele biznesu z Polski i zagranicy: Gerd Fink, Mike Musil oraz Grzegorz Lot.

Debata odbędzie się w dniu
16 marca o godz. 11.00 w siedzibie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Z kolei 18 marca o godz. 12.00 zapraszamy do udziału w debacie pt. "Pieniądze to nie wszystko", w której uczestniczyć będą : dr Joanna Heidtman, prof. dr hab. Anusz Majcherek i Jan Mela, a debatę poprowadzi redaktor Adam Sojka.
Drugi rok kontynuowany będzie projekt dedykowany szkołom ponadgimnazjalnym pn. "Nauka na zamówienie", w ramach którego nauczyciele mogą wybrać wykłady, które odbędą się w siedzibie szkoły.
Wśród partnerów 12 Festiwalu Nauki znalazły się dąbrowskie instytucje: Miejska Biblioteka Publiczna, Centrum Sportu i Rekreacji, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Zespół Szkół Nr 1 im. Z O Białego w Dąbrowie Górniczej. Ponadto firmy tj.: BTL Industries Limited, Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o. o., Galen, Kashmir Group, Natur House, Śląski Szlak Kobiet oraz Kongres Kobiet.
Patronat honorowy nad 12 Festiwalem Nauki objęły m.in.: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Centrum Nauki Kopernik, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach oraz Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii.

Festiwal Nauki jest otwarty i bezpłatny. Szczegółowe informacje dotyczące 12 Festiwalu Nauki znajdują się na stronie internetowej:
www.wsb.edu.pl/festiwalnauki .17.03.2016r. Czwartek
Godz.14.30 -15.15 Projekcja filmowa "Ciemna przyszłość Słońca" (45min.).

Słońce służy naszej planecie już od prawie pięciu miliardów lat. Od początku swojego istnienia Ziemia jest ogrzewana i zasilana energią słoneczną - jednak to nie będzie trwać w nieskończoność. Podobnie jak każdy z nas, pewnego dnia nasza Gwiazda Dzienna umrze. W ciągu kolejnych pięciu miliardów lat Słońce stanie się zagrożeniem dla najbliżej orbitujących planet. Zwiększając stopniowo swą objętość, sięgnie orbity Ziemi i spali wszystko, co na niej żyje.

Godz.15.30 -17.20 Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium.

Zapoznanie się z zasadami działania i budową instrumentów obserwacyjny obserwatorium.
Przypuszcza się, że Słońce powstało około 4,6 miliarda lat temu. Po trwającym kilkadziesiąt milionów lat okresie kurczenia się obłoku międzygwiazdowego, Słońce znalazło się na ciągu głównym (zob. Diagram H-R). Przez 4,6 miliarda lat Słońce zwiększyło swój promień od 8 do 12%, oraz jasność o ok. 27%. Zawartość wodoru w jądrze młodego Słońca wynosiła ok. 73%, obecnie już tylko 40%. Gdy zapasy wodoru wyczerpią się, co nastąpi za mniej więcej kolejne 5 mld lat, Słońce zmieni się w czerwonego olbrzyma i pochłonie kilka najbliższych planet, po około miliardzie lat odrzuci zewnętrzne warstwy i będzie zapadało pod własnym ciężarem przeistaczając się w białego karła. Według hipotez, przez wiele miliardów lat będzie stygło, aż stanie się czarnym karłem (wszechświat jest jeszcze za młody, by istniały takie obiekty)
Obserwując Słońce można zauważyć takie zjawiska jak: erupcje słoneczne, flokule, granule, plamy słoneczne, pochodnie słoneczne
Pokazy prowadzone 12" teleskopem Meade LX-90 w liniach wodoru H-alfa teleskopem słonecznym Coronado SolarMax.

Godz.17.30 -17.45 Niebo nad Dąbrową - prezentacja najciekawszych obiektów nocnego nieba.

Z pomocą odpowiedniego oprogramowania odbędziemy wędrówki po "nocnym" niebie przyglądając się najciekawszym obiektom niedostępnym w warunkach miejskich dla teleskopów.

Godz.17.50-18.35 Zakręcone Niebo - prezentacja dla dzieci.

Prezentacja dla dzieci obejmującą szeroki zakres astronomii i astronautyki, od historii do najnowszych badań.

Godz.18.45 - 21.00 Pokazy Nieba.

Obserwacje najciekawszych obiektów nocnego nieba niestety nieba miejskiego.18.03.2016r.Piątek

Godz.14.30-15.15 Projekcja filmowa "Układy planetarne" (45 min.).

Ewolucja Układu Słonecznego przebiegała od chwili jego narodzin, kształtując go do obecnego stanu. Wiemy jednak, że przyszłość przyniesie zmiany, które będą miały wpływ zarówno na Słonce, jak i na planety. Wiemy, że układy planetarne powstają w otoczeniu większości gwiazd. Obserwacje te pomogły naukowcom określić, jak wyglądały początki formowania się Układu Słonecznego. Podobne procesy zachodzą w całym Wszechświecie, a znalezienie układu planetarnego, podobnego do naszego, jest tylko kwestią czasu.

Godz.15.30-17.40 Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium.

Zapoznanie się z zasadami działania i budową instrumentów obserwacyjny obserwatorium.
Przypuszcza się, że Słońce powstało około 4,6 miliarda lat temu. Po trwającym kilkadziesiąt milionów lat okresie kurczenia się obłoku międzygwiazdowego, Słońce znalazło się na ciągu głównym (zob. Diagram H-R). Przez 4,6 miliarda lat Słońce zwiększyło swój promień od 8 do 12%, oraz jasność o ok. 27%. Zawartość wodoru w jądrze młodego Słońca wynosiła ok. 73%, obecnie już tylko 40%. Gdy zapasy wodoru wyczerpią się, co nastąpi za mniej więcej kolejne 5 mld lat, Słońce zmieni się w czerwonego olbrzyma i pochłonie kilka najbliższych planet, po około miliardzie lat odrzuci zewnętrzne warstwy i będzie zapadało pod własnym ciężarem przeistaczając się w białego karła. Według hipotez, przez wiele miliardów lat będzie stygło, aż stanie się czarnym karłem (wszechświat jest jeszcze za młody, by istniały takie obiekty)
Obserwując Słońce można zauważyć takie zjawiska jak: erupcje słoneczne, flokule, granule, plamy słoneczne, pochodnie słoneczne

Pokazy prowadzone 12" teleskopem Meade LX-90 w liniach wodoru H-alfa teleskopem słonecznym Coronado SolarMax.


Godz.17.50-18.35 Zakręcone Niebo prezentacja dla dzieci.

Prezentacja dla dzieci obejmującą szeroki zakres astronomii i astronautyki, od historii do najnowszych badań.

Godz.18.45-21.00 Pokazy Nieba.

Obserwacje najciekawszych obiektów nocnego nieba niestety nieba miejskiego.

Uwaga! Pokazy nieba odbędą się tylko przy dobrych warunkach pogodowych.
Prowadzenie Dariusz W. Nelle


19.03.2016 - godz. 19.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Koncert - Queen Symfonicznie

Niezwykłe koncerty łączące nieśmiertelną muzykę zespołu QUEEN z symfonicznymi aranżacjami w wykonaniu orkiestry Alla Vienna i 20-osobowego chóru Vivid Singers już od ponad trzech lat zachwycają fanów twórczości legendarnej grupy. To dwugodzinny spektakl podzielony na dwie części, z najwspanialszymi kompozycjami Queen. Finał występu uświetni także występ solisty - śpiewającego aktora - wcielającego się w rolę Freddiego Mercury'ego. Zespół wystąpi z najnowszym programem, do którego włączono m.in "Bicycle Race", "Another One Bites THe Dust" oraz wyjątkową kompozycję "Barcelona", którą Freddie Mercury nagrał wraz z hiszpańską śpiewaczką operową Montserrat Caballe. W drugiej części gościnnie wystąpi również gitarzysta solowy Piotr Wieczorek.

Organizator:
Agencja Fantom Media

IMPREZA BILETOWANA


18.03.2016 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Hiszpańska Mucha - spektakl teatralny

Czyli erotyczna komedia omyłek!

Londyn. Początek lat 30. Reżyser teatralny Arthur Spender właśnie przygotowuje oszałamiającą rewię, w której wystąpić ma Nora Wallins, gwiazda londyńskich teatrów muzycznych, prywatnie długoletnia partnerka reżysera. Śmiałe pomysły inscenizatorskie wyczerpują budżet teatru. Arthur zmuszony jest poprosić producenta rewii, Harry'ego Jo, o kolejne fundusze....

Producent przystaje na tę propozycję, jednak pod pewnymi warunkami, które okażą się zbyt trudne do spełnienia. Tytułowa "Hiszpańska Mucha" odegra w całej historii istotną rolę, odsłaniając erotyczne fantazje bohaterów.

Szalone lata 30, jazz, kulisy rewiowego teatru, Szekspir i wełniany beret z Harrodsa, a wszystko w pięknej oprawie angielskiego Art. déco!

Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.

obsada: Anna Korcz, Sambor Czarnota, Piotr Szwedes, Martyna Kliszewska, Dorota Zięciowska
scenariusz i reżyseria: Jakub Przebindowski

IMPREZA BILETOWANA


18.03.2016 - godz. 18.00

Pub sportowy (Hala Centrum)
Aleja Róż 3
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

.
O podniebnych pasjach

Michał Radka opowie o lataniu z napędem, udzieli informacji o sprzęcie, możliwościach latania w Dąbrowie Górniczej i okolicach. Zaprezentuje dużo zdjęć, filmów oraz barwne opisy podniebnych przygód.

Jarosław Jagiellicz będzie mówił o lataniu w termice i na pewno będzie fajnie.

Prezes Zbigniew Pater powie o tym co ważne, czyli wolno a czego nie wolno, przekaże uczestnikom informacje o przepisach, licencjach itd.

Polecamy wszystkim zainteresowanym i miłośnikom latania!
- Każdy może po to sięgnąć to nie jest niemożliwe i niewykonalne. niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. Chcemy pokazać jak to zrobić .. może zarazić innych wirusem latania, który nas opanował - mówi Michał Radka dąbrowski paralotniarz.

18 marca nadarza się okazja, aby zobaczyć sprzęt, zdjęcia lotnicze i pokazy filmów, które powstały w czasie lotów pod naszym niebem. Na spotkaniu w pubie sportowym (Hala Centrum, Alei Róż 3, Dąbrowa Górnicza) Michał Radka, Jarosław Jegiellicz oraz Zbigniew Pater, dąbrowscy paralotniarze opowiedzą ile radości może dać latanie oraz czym różni się lot w termice od lotu z silnikiem a także jak zacząć przygodę i na zawsze zmienić swoje życie. Po prelekcjach będzie czas, aby zapytać o wszystko co tyczy się latania. I taka forma bezpośredniego kontaktu z praktykami może być początkiem prawdziwej przygody.

Spotkanie organizowane jest w ramach Festiwalu Nauki. - Zapraszamy oczywiście z dzieciakami .. będzie można założyć wypasiony kask i ciachnąć sobie zdjęcie z napędem. Może po 20 latach taki młody człowiek zostanie lotniczym mistrzem świata a ja wtedy będę dumny, że miałem w tym swój udział ;-) i byłem wyzwalaczem jakiegoś nowego wielkiego talentu - zachęca paralotniarz.


18.03.2016 - godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
Koncert PS Polsko - Nie zapomnij mnie!

W ramach obchodów kolejnej rocznicy Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" uczniowie Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Dąbrowie Górniczej zapraszają na koncert zespołu "Forteca", który odbędzie się w Bibliotece Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej 18 marca o godzinie 18:00, a także na występ uczniów Zespołu Happy Choir Skłodowska i towarzyszącej temu wystawie zdjęć z filmu "Pilecki" Kamila Wędzicha.

Wydarzenie jest częścią realizowanego przez uczniów liceum projektu Obywatele Planety A Stowarzyszenia Mocni Razem, który ma na celu przybliżenie młodemu pokoleniu najlepszych wartości patriotycznych.

Wstęp wolny - wejście jedynie z rezerwacją na adres email: polskoniezapomnijmnie@interia.pl (liczba miejsc ograniczona).

WSTĘP WOLNY


18.03.2016 - Godz. 11.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
VIII KONKURS - SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH
Konkurs ma charakter otwarty i jest nieodpłatny

Termin dostarczenia prac - 26.02.2016r.,
Ogłoszenie wyników - 03.03.2016r.
Uroczyste wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej - 18.03.2016r.

Jak namalować gniew, chciwość, lenistwo?
Jak ująć w wierszu siedem grzechów głównych?

Jeżeli piszesz wiersze lub malujesz - to weź udział w 8. ogólnopolskim konkursie pn. Siedem grzechów głównych.

Przeczytaj uważnie regulamin i informacje zawarte w karcie zgłoszenia. Prace przedstaw komisji konkursowej i wygraj nagrody rzeczowe.

Twoja twórczość może zostać zaprezentowana szerokiemu gronu odbiorcy na 2 wystawach pokonkursowych i folderze okolicznościowym.

Masz szansę przedstawić swoją twórczość na antenie Radia eM i Radia Katowice, zaistnieć w prasie.

Ogólnopolski konkurs w kategoriach: malarstwo, poezja.


16.03.2016 - godz. 16.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
Poznaj z ZIP "Tajniki wystąpień publicznych"

Zagłębiowski Inkubatory Przedsiębiorczości serdecznie zaprasza na szkolenie pt. "Tajniki wystąpień publicznych", które odbędzie się 16 marca 2016 r. (środa) w godzinach 17:00 - 19:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej (aleja Tadeusza Kościuszki 25, Dąbrowa Górnicza)

Zdarzyło Ci się kiedyś, że przypadkiem spotkałeś idealnego inwestora albo partnera biznesowego, ale zupełnie nie wiedziałeś, co masz powiedzieć? Czułeś, że masz tylko kilka chwil, aby zainteresować sobą wybraną osobę, ale nie wiedziałeś jak? A może byłeś akurat na spotkaniu biznesowym, ale nie umiałeś dobrze zaprezentować swoich pomysłów?

Nie bój się mówić o swojej firmie ale rób to w sposób, który zagwarantuje,
że zostaniesz rozumiany i zapamiętany!

Na tym szkoleniu dowiesz się:
- w jaki sposób "pitchować" swój pomysł - prezentować go zależnie od okazji
- poznasz trzy schematy tworzenia prezentacji, które sprawdzą się zarówno
- w nieformalnej rozmowie, jak i na ważnym wystąpieniu
- poznasz najważniejsze zasady dotyczące panowania nad mową ciała podczas wystąpień
- będziesz miał szansę dowiedzieć się jakim jesteś mówcą.

Będzie to szkolenie z wykorzystaniem materiałów multimedialnych opisujących teoretyczną część zagadnienia, po których nastąpi część warsztatowa, którą wykonasz pod okiem opiekuna spotkania.

Zapisz się na: http://tajniki-wystapien.evenea.pl/
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.


16.03.2016 - godz. 10.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
Dąbrowa Górnicza włącza się w Tydzień z Internetem 2016

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w ogólnoeuropejskiej kampanii Tydzień z Internetem 2016. Motywem przewodnim tegorocznej, już szóstej edycji akcji, jest świadome korzystanie z Internetu i bezpieczne zakupy w sieci.

16 marca o godz. 10:00 w Bibliotece Głównej MBP (ul. T. Kościuszki 25) odbędzie się spotkanie "Bezpieczny e-konsument", a przez cały tydzień (od 14 do 20 marca) będzie można sprawdzić swoją wiedzę o prawach konsumenckich na stronie akcji www.tydzienzinternetem.pl i na Facebooku.
Spotkanie "Bezpieczny e-konsument" jest skierowane do osób dorosłych, które chcą bezpiecznie robić zakupy w Internecie. Uczestnicy wezmą udział w quizie, dzięki któremu dowiedzą się między innymi, jak tworzyć odpowiednie hasła do komputerów czy poczty elektronicznej, jak bezpiecznie płacić za zakupy w sieci, jakie prawa przysługują kupującym w Internecie, których danych nie powinniśmy podawać sprzedawcy, jak sprawdzać wiarygodność sklepów internetowych.
Gościem spotkania w Bibliotece Głównej będzie Wioletta Kłosowicz - kierownik sekcji PKO Bank Polski Oddział 1 w Dąbrowie Górniczej. Ekspert przeprowadzi tematyczną prelekcję, zaprezentuje jak bezpiecznie korzystać z Internetu i na co zwracać uwagę, by chronić swoje dane.
Tydzień z Internetem to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. W Polsce, w ciągu pięciu edycji, w kampanii wzięło udział już 1200 instytucji i ponad 48000 osób. Koordynatorem akcji jest organizacja pozarządowa Telecentre-Europe, w Polsce koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z wieloma partnerami. Patronem honorowym Tygodnia z Internetem 2016 jest Ministerstwo Cyfryzacji.


10-13.03.2016

czwartek, 10 marca godz. 19.00
piątek, 11 marca godz. 17.00
sobota, 12 marca godz. 16.00
niedziela, 13 marca godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
DeBeŚciak - XIV Dąbrowska Ściema Kabaretowa
JEDNOŚĆ NARODU - XIV ZJAZD KABARETÓW "DEBEŚCIAK"

XIV Dąbrowska Ściema Kabaretowa, kontynuując tradycję lat poprzednich, tym razem będzie odbywać się w klimacie PRL, w sposób doniosły i zgodny z jedyną słuszną myślą. naszą!

Naprzód! Do walki o plan 4-dniowy!
Obywatele i obywatelki! Już 10 marca rozpocznie się 4-dniowa XIV Dąbrowska Ściema Kabaretowa! Zrealizowana w sposób doniosły i zgodny z jedyną słuszną myślą. naszą!
Głodne kabarety nasze, bo Reagan zabrał im pasze!
Kiedy imperialistyczny wróg kusi Cię "roastami" i propagandowymi parodiami, Ty wybierz polskiego Debeściaka! Naród z Debeściakiem! Debeściak z Narodem!

* 10.03.2016
- godz. 19.00 - Debeściakowy przegląd filmowy - pokaz filmów kabaretu DNO

* 11.03.2016
- godz. 17.00 - Debeściakowy przegląd filmowy - pokaz filmów wytwórni AYoY

* 12.03.2016
.- godz. 16.00 - oficjalne rozpoczęcie XIV Dąbrowksiej Ściemy Kabaretowej
.- godz. 16.00 - konkurs o tytuł DeBeŚciaka
. Antoni Gorgoń Grucha
. Marcin Zbigniew Wojciech
. Kabaret Dabz
. Kabaret Czołówka Piekła
. Kabaret Inaczej
. Kabaret Weźrzesz
. Kabaret Trzecia strona medalu

* 13.03.2016
- godz. 17.00
. Wieczór laureatów
. Prowadzenie i gwiazda wieczoru - Piotr Bałtroczyk


12-13.03.2016 - Godz. 10.00-20.00

Giełda SMK Katowice
ul. Kilińskiego 31,
SOSNOWIECwww.festiwal.kmd.pl

WSTĘP WOLNY

-
Festiwal KOLEJ W MINIATURZE - Sosnowiec 2016

Zapraszamy na wielki Festiwal KOLEJ W MINIATURZE - Sosnowiec 2016, który odbędzie się w salach CKZiU w Sosnowcu, w sobotę 12.03 i niedzielę 13.03.2016 r. Można obejrzeć makietę modułową H0, makiety i dioramy w różnych skalach, makiety "ćwiczebne" do samodzielnego prowadzenia miniaturowych pociągów, symulator w kabinie prowadzenia lokomotywy EU07 i inne atrakcje.

Kolej była i jest najistotniejszym i najciekawszym wynalazkiem technicznym towarzyszącym egzystencji człowieka. Na przestrzeni dziejów powstawała i zmieniała się dostosowując się do jego potrzeb. Zawsze towarzyszyło jej hobby rozpamiętywania jej istnienia, kolekcjonowania jej przedmiotów, odtwarzania, modelowania w miniaturze taboru i infrastruktury kolei, czy też zabawy kolejką na wzór jej funkcjonowania. Bliższe zainteresowanie, a zwłaszcza modelarstwo kolejowe wymaga poznania nie tylko złożonych konstrukcji mechanicznych, architektonicznych i budowlanych oraz powstających na ich potrzeby wynalazków i nowych materiałów, ale też, ze względu na "ruchomy i zsynchronizowany" charakter transportu kolejowego, poznania technik sterowania i organizacji ruchu, w tym budowy napędów, zasilania, elektryki i informatyki przez cyfrowe sterowanie, cyfrowe odtwarzanie dźwięków "prawdziwych" lokomotyw oraz otoczenia kolei.
Festiwal Kolej w Miniaturze - Sosnowiec 2016 służy zaprezentowaniu wiedzy, zbiorów i osiągnięć w tej dziedzinie. Zapraszamy do obejrzenia i zapoznania się z dorobkiem modelarskim i kolekcjonerskim odwzorowującym technikę i rozwój prawdziwej kolei w poszczególnych okresach historycznych, dyskusji, wymiany poglądów, jak i czynnego udziału w prowadzeniu miniaturowych pociągów po makiecie lub prawdziwej lokomotywy w kabinie symulatora. Przewidziany jest też konkurs na najciekawszą ekspozycję, najładniejszy segment makiety, najciekawszy skład pociągu.

Atrakcje festiwalu
Wielka segmentowa/modułowa makieta linii kolejowej ze stacjami i bocznicami z jeżdżącymi pociągami wyglądem odpowiadającymi poszczególnym epokom historycznym.
Dioramy i makiety kolejowe w różnych skalach z dużym pietyzmem odwzorowujące realną kolej.
Modele interesujących lokomotyw i składów pociągów z kraju i ze świata, np. składy pociągów rządowych przed i powojennych.
Makieta "ćwiczebna", gdzie samodzielnie można poprowadzić pociąg lub wykonać manewry na stacji.
Symulator jazdy w prawdziwej abinie lokomotywy elektrycznej EU07.
Zbiory unikatowych akcesoriów, urządzeń i narzędzi kolejowych, zdjęć, map i planów.
Stoiska z pamiątkami, modelami i akcesoriami do budowy makiet i dioram.

Miejsce festiwalu
Sala sportowa i pomieszczenia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, przy ul. Jana Kilińskiego 31 (po drugiej stronie torów przy stacji PKP w Sosnowcu, gdzie stoi widoczny z peronów pomnik-parowóz Ty51. Pod torami wiedzie tam przejście podziemne wprost z dworca na drugą stronę miasta.).

Termin Festiwalu
Sobota, 12 marca 2016, godz. 10:00 - 20:00
Niedziela, 13 marca 2016, godz. 10:00 - 18:00
z przerwą ruchową
od 13:30 do 14:30 (Wystawa jest czynna cały czas. Podczas przerwy ruchowej nie jeżdżą pociągi, symulator jest wyłączony.)

Szczegóły na witrynie www.festiwal.kmd.pl .


12.03.2016 - godz. 10.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
Bla Bla Bla "Blabbermouth"

Jeżeli angielski Ci nie obcy i nie potrafisz trzymać języka za zębami, to załóż swój melonik i przyjdź do biblioteki.

W każdą sobotę, od 12 marca, wszystkie gaduły mogą spotkać się w Galerii Klubowej MBP (ul. T. Kościuszki 25, Dąbrowa Górnicza) i wymienić, z angielską uprzejmością, swoje poglądy. Sobotnie zloty anglomaniaków skierowane są do młodzieży i studentów. Pogaduchy o wszelakiej tematyce rozpoczną się o godz. 10:00.

WSTĘP WOLNY


11.03.2016 - godz. 17.00-22.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
zGRAj się z biblioteką!

W marcu znów będzie można wziąć udział w rozgrywkach "gier bez prądu"!

11 marca - to wtedy po raz kolejny otworzymy biblioteczne drzwi do świata gier planszowych, karcianych i fabularnych. Marcowe "zGRAj się z biblioteką!" odbędzie się w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25) Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej w godz. 17:00-22:00.

Na stołach w Laboratorium Wyobraźni, Galerii i holu pojawią się gry zarówno dla małych, jak i dużych - każdy znajdzie coś dla siebie. Kręcą Cię strategie - może spróbujesz "Gry o Tron"? Jesteś gadułą - co powiesz na "Story Cubes"? A może Twoim atutem jest spostrzegawczość - "Dobble" może być wyzwaniem! Chciałbyś pograć ze swoimi dzieciakami, babcią, tatą, znajomymi - u nas to nie problem!

WSTĘP WOLNY


11.03.2016 - Godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Klub Osiedlowy "HELOIKON
ul. Wojska Polskiego 45
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
WIECZÓR AUTORSKI
Lucyny Gawlik, Małgorzaty Sromek i Jarosława Możdzerskiego

WSTĘP WOLNY


10.03.2016 - godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
Daniel Dawidowicz - "Tajemnice manuskryptów",
Historia książki rękopiśmiennej

Gdzie zapisano pierwsze zdanie w języku polskim?
Skąd się wzięło powiedzenie "przeczytać od deski do deski?"
Czy "Złoty kodeks" z Gniezna rzeczywiście był złoty?

W trakcie wykładu będzie można się dowiedzieć, jak rozwijała się technika wykonywania książek, a także jak zmieniały się nurty naukowo-filozoficzne od czasów antycznych do końca średniowiecza. Będzie można usłyszeć i zobaczyć, jak zmieniało się pismo, w jaki sposób książki były ozdabianie, jak je oprawiano i przechowywano.

Podczas prelekcji poruszone zostaną również kwestie manuskryptów związanych kulturowo z terenem Polski. Słuchacze usłyszą więc historię o "Złotym kodeksie" z Gniezna, o "Kazaniach wielkopostnych", pierwszym polskim zdaniu zapisanym w "Księdze henrykowskiej" czy o "Biblii" Maciejewskiego.

Serdecznie zapraszamy
Muzeum Miejskie "Sztygarka"


08.03.2016 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Wieczór z Zemstą nietoperza

Zabawna, salonowa intryga w XIX-wiecznym kurorcie pod Wiedniem. Jedna z najlepszych i najbardziej popularnych operetek świata której kompozytor Johann Strauss, słynny "król walca", owe dzieło stworzył zaledwie w kilka tygodni, a prapremiera okazała się olbrzymim sukcesem.

Brawurowa komedia pomyłek z intrygującym librettem w tłumaczeniu nie kogo innego, jak Juliana Tuwima, który do dziś ma swoich wielbicieli.

Dodatkowym atutem wieczoru z Nietoperzem będzie błyskotliwy komentarz Jacka Woleńskigo, który nie tylko objaśni sytuacje, ale także pełni rolę dozorcy więzienia.

Obsada:

Jolanta Kremer - Rozalinda
Anita Maszczyk - Adela
Arkadiusz Dołęga - Eisenstein
Oskar Jasiński - Alfred
Patrycy Hauke - Falke
Jerzy Gościński - Frank
Jacek Woleński - Frosh

Orkiestra Śląskiej Operetki Kameralnej
Chór Zorza pod kierownictwem Pani Elżbiety Bartosik - Kaźmierskiej

Zapraszamy na spotkanie z Nietoperzem.


04.03.2016 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Single po Japońsku

Słowo od autora:

Witajcie w korporacji! Słowo "wolność" wydaje się tu nieprzyzwoite, a posiadanie własnego zdania może stać się przyczyną wymówienia, lub przynajmniej nagany. Nie ma tu miejsca na miłość, bo nawet jeśli uda jej się wykiełkować w sercach pracowników, korporacyjne tryby zmielą ją na proch nim zdąży zakwitnąć. I wreszcie - nie ma tu miejsca na sens i celowość działań, bo praca musi trwać - obojętnie, czy czemuś służy, czy też sprowadza się do przelewania z pustego w próżne. Tak wygląda normalne korporacyjne życie - a przynajmniej tak sądzą nasi bohaterowie. Magda, Nirek, Joanna i Sebastian - członkowie zarządu korporacyjnego giganta, który z trudem walczy o przetrwanie na medialnym rynku. Podporządkowali swoją egzystencję pracy, a prywatne życie upchnęli w przerwie na lunch. Walka o władzę zaślepia ich do tego stopnia, że są dla nich gotowi poświęcić szczęście własne i szczęście najbliższych. Podwładnych traktują jak niewolników, a siebie samych niczym królewski dwór.

Choć ich imperium chwieje się w posadach i z dnia na dzień kurczy się coraz bardziej, nie zauważają i tego. Gdy okazuje się, że firmę po raz kolejny przejmuje właściciel z dalekiej Japonii, a obowiązującym strojem każdego pracownika staje się. kimono, w korporacyjnym cesarstwie wybucha bunt. Nasi bohaterowie, zamiast wykazać się rozsądkiem i gasić pożar, dolewają oliwy do ognia - i to w olśniewającym dalekowschodnim stylu. Niczym ninja ruszają do walki, tyle tylko, że z samurajskimi mieczami w dłoniach. Pech w tym, że te samurajskie miecze mylą im się ze sztyletami do seppuku.

Sztuka Marcina Szczygielskiego "SINGLE PO JAPOŃSKU", kontynuacja wcześniejszych "Singli i Remiksów", to komedia pomyłek. Farsa, która przedstawia naszą rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Ale czy rzeczywiście krzywym? Może raczej wypukłym, które - niczym soczewka powiększającego szkła - pozwala wyraźniej dostrzec umykające nam w codziennym życiu szczegóły, absurdy i śmieszności współczesnego świata. A wszystko to w zapierających dech w piersiach dekoracjach i kostiumach rodem z kraju kwitnące j wiśni, bo przecież rządzące dziś na całym globie korporacyjne mechanizmy właśnie stamtąd się wywodzą.

Marcin Szczygielski
organizator: Teatr MY


03 -04.03.2016

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

.
XXXVII ZGROMADZENIE OGÓLNE ZWIĄZKU MIAST POLSKICH
25-lecie restytucji Związku Miast Polskich
100-lecie praw miejskich Dąbrowy Górniczej

Dąbrowa Górnicza, 3 - 4 marca 2016

Porządek obrad - projekt

3 marca, czwartek

* 12:00 - 14:00 - obiad, rejestracja uczestników
* 14:00 - 17:00 - OBRADY PLENARNE, Pałac Kultury Zagłębia, Plac Wolności 1
- I. Otwarcie obrad przez Prezesa ZMP, wystąpienia Gości
- II. Obrady - część statutowa
- - 01. Powołanie prezydium i komisji, przyjęcie porządku obrad
- - 02. Przyjęcie regulaminu obrad
- - 03. Sprawozdanie Zarządu z działalności Związku w 2015 roku
- - 04. Sprawozdanie z wykonania budżetu i przedstawienie bilansu Związku za rok 2015
- - 05. Opinia Komisji Rewizyjnej o sprawozdaniach Zarządu
- - 06. Dyskusja i głosowanie nad przyjęciem sprawozdań za 2015 rok i bilansu za rok 2015
- - 07. Rozpatrzenie projektu uchwały ws. zmian w Statucie
- - 08. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały nr 5/2014 XXXV ZO ZMP z dnia 13 marca 2014 r. w sprawie wysokości i terminu płatności składek członkowskich
- - 09. Przedstawienie tez programu działania Związku na rok 2016
- - 10.Przedstawienie projektu budżetu na rok 2016
- - 11.Rozpatrzenie uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu
- III. Dyskusja programowa - przyjęcie tez programu działania i budżetu na rok 2016
* 17:30 - 19:15 - OBRADY ZESPOŁÓW (KOMISJI) - rozwinięcie tez programu działania (tematy: finanse miast, konsolidacja VAT, rewitalizacja, planowanie przestrzenne. edukacja)
* 19:30 - Koncert jubileuszowy 100 lat Dąbrowy Górniczej, 25 lat Związku
* 20:15 - uroczysta kolacja

4 marca, piątek

* 09:30 - 12:00 - PRZEDSTAWIENIE WNIOSKÓW ZESPOŁÓW ROBOCZYCH, DYSKUSJA I PRZYJĘCIE PROGRAMU DZIAŁANIA
* 12:00 - 13:00 - SREBRNE LAURY ZWIĄZKU NA SREBRNY JUBILEUSZ
* 13:00 - obiad


01.03.2016 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Maurizio Moretti & Anna Hajduk - koncert fortepianowy

Pałacową sceną zawładnie włosko-polski temperament. Struny fortepianu zapłoną pod palcami włoskiego mistrza - Maurizio Morettiego oraz utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej polskiej pianistki z Dąbrowy Górniczej - Anny Hajduk. Niezwykły koncert gwarantujący lokalnej publiczności niezapomniane chwile z muzyką klasyczną. Wśród marmuowych ścian Pałacu Kultury Zagłębia rozbrzmiewać będzie twórczość takich geniuszy jak: Chopin, Schumann i Piazzola. Brzmienia, które pobudzą zmysły i ukoją duszę.

Program koncertu

Część I

Maurizio Moretti Solo w utworach:

R. Schumann (Arabeska op. 18);
F. Chopin (Nokturn op. pośm. c-moll, Nokturn op.pośm. cis-moll, Mazurki op. 67 nr 2-3-4, Mazurek op.17 n. 4);
F. Liszt (Dolina Obermanna);
B. Bartok (Allegro Barbaro).

Część II

Maurizio Moretti i Anna Hajduk w repertuarze:

C. Debussy (Petite Suite);
E. Grieg (Suita Peer Gynt: 1.Poranek - 2.Śmierć Azy - 3.Taniec Anitry - 4.W grocie króla gór);
A. Piazzolla (Liber tango, Oblivion)

Maurizio Moretti: uczeń słynnego Aldo Ciccolini, który pisał o nim: "Niezwykła rytmiczna witalność, wrodzony dar leczenia dźwiękiem i świetne zdolności techniczne - to to, co charakteryzuje jego grę na fortepianie. Z całą pewnością jeden z najbardziej utalentowanych i oryginalnych przedstawicieli włoskiego fortepianu." W ciągu dwóch dekad swojej kariery grał w najsłynniejszych salach koncertowych świata m.in.: Berlinie, Wiedniu, Tokio, Moskwie, Pekinie i Paryżu. Regularnie gra z największymi orkiestrami sceny klasycznej. Obecnie profesor na Schola Cantorum w Paryżu, gdzie udziela kursów mistrzowskich fortepianu. Jest Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w Cagliari, Ente Musicale di Nuoro i Międzynarodowej Akademii Pianistycznej we Włoszech. Wydał płyty z własnym wykonaniem utworów Mozarta, Liszta i Wagnera przy współpracy z prestiżową wytwórnią Decca London. Po jednym z koncertów Washington Post opisał Maurizio Morettiego słowami: "Prawdziwy poeta fortepianu... magiczne brzmienie Morettiego przemienia recital w niezaponiane przeżycie".


01.03.2016 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Klub "AGORA"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
SALON KULTURY - KAWA Z GWIAZDĄ - Zbigniew Zamachowski

Sieknął Bohuna w czerep, namówił Religę na przeprowadzkę do Zabrza, przygrywał Wiedźminowi i oddał swój głos Shrekowi. Aktor teatralny i filmowy. Kompozytor i wokalista - czyli Zbigniew Zamachowski! To właśnie on, 1 marca o godzinie 17.00, w pałacowej Sali Agora napije się kawy z dąbrowską publicznością. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Strzemiśka z Polskiego Radia Katowice.

Zbigniew Zamachowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych, polskich aktorów. Urodził się w Brzezinach koło Łodzi, a 17 lipca minie dokładnie 55 lat od tego wydarzenia. Swój debiut filmowy miał w 1981 roku, w filmie Wielka Majówka - Krzysztofa Rogulskiego. Dwa lata później po raz pierwszy stanął na deskach teatru i już w 1985 roku otrzymał nagrodę za rolę Pianisty w spektaklu Syn Marnotrawny. Tak naprawdę trudno zliczyć wszystkie nagrody, które stoją na półce aktora m.in.: potrójny Wiktor, Złota Kaczka, dwukrotna nagroda za rolę pierwszoplanową na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Oprócz pasji filmowej, posiada on również talent muzyczny. Sam jest autorem tekstów i muzyki do piosenek, które wykonuje. Skomponował szereg etiud filmowych, a obecnie wykłada piosenkę aktorską na Warszawskiej Akademii Teatralnej. Jego twarz można było zobaczyć w takich filmach jak: Szcześliwego Nowego Jorku, Demony Wojny, Ogniem i Mieczem, Pierwszy Milion, Skazany na Bluesa, Bogowie. Obecnie można podziwiać jego grę aktorską na deskach Teatru Narodowego oraz w Teatrze Telewizji.

Szykuje się niezwykle ciekawe spotkanie, na które serdecznie zapraszamy!

IMPREZA BILETOWANA


28.02.2016 - godz. 10.00

Kościół pw. Św. Barbary
ul. Górnicza
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Muzyka Duszy - koncert organowy

28 lutego o godzinie 10.00, w Kościele św. Barbary w Dąbrowie Górniczej odbędzie się koncert pod tytułem "Muzyka Duszy". W programie znajdą się utwory najsławniejszych geniuszy muzyki klasycznej, takich jak J. S. Bach, G. B. Pergolesi, M. Lorenc i A. Piazzolla, jednak nie zabraknie również innych muzycznych improwizacji. Wykonają je Daniel Strządała (organy), Dominika Pilis (flet) oraz studenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Daniel Strządała - Urodzony w 1995 roku, absolwent Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia w Bielsku - Białej, obecnie student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zdobywca wielu nagród ogólnopolskich konkursów organowych. Jeszcze jako młody muzyk został zauważony przez wielu znanych profesorów, u których następnie pobierał nauki. Uznawany za jeden z większych organowych talentów w Polsce. Zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Organowym i Kompozytorskim za utwór "Preludium i fuga na temat Apelu Jasnogórskiego", I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów i Konkursie Umiejętności Słuchowych. Koncertuje w kraju i za granicą. W 2012 roku wydał nawet solową płytę pt.: "Impresje organowe w dekanacie czechowickim".


26-27.02.2016 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

informacje / kontakt: 508 188 227


20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Spotkanie Uzdrowieńcze z Henry Madava
Healing Services, Dąbrowa Górnicza, Poland

https://www.youtube.com/watch?v=48arsQFpbwY

Odbędą się 2 wieczory, w trakcie których misjonarz Henry Madava będzie się modlił o uzdrowienie osób chorych oraz o uwolnienie osób zniewolonych nałogami, depresją itp. Wejście na spotkanie jest całkowicie darmowe (wstęp wolny).

Piątek, 26 lutego, godzina 18:00. ; Sobota, 27 lutego, godzina 18:00.

=============

Uzdrowienia, niezwykłe świadectwa, zmienione życie ludzi - tak wyglądają spotkania ewangelizacyjne z jego udziałem w różnych stronach świata.

Teraz przyjedzie do Polski. Henry Madava pochodzi z Zimbabwe. Jest założycielem wspólnoty chrześcijańskiej "Zwycięstwo" w Kijowie i szefem międzynarodowej misji "Chrystus dla wszystkich miast".

Jest znanym kaznodzieją. Brał udział w wielu konferencjach na całym świecie. Pragnieniem ewangelisty Henry'ego jest poruszanie się z Duchem Świętym. Pomaga mu to w przekazywaniu ludziom dobrej nowiny o zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa, o miłości Bożej dla każdego, przebaczeniu grzechów, uzdrowieniu i uwolnieniu.

Misjonarz Madava prowadzi wielkie ewangelizacje nazywane Festiwalami Jezusa w wielu miastach Ukrainy i za granicą, między innymi w Rosji, Mołdawii, Pakistanie, Malezji, Tajlandii, Indiach, na Bliskim Wschodzie czy w Etiopii.

Podczas tych spotkań mają miejsce cuda. Jezus uzdrawia ludzi nawet z najgorszych chorób. Chromi chodzą, niemi mówią, a ślepi widzą!


27.02.2016 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Piwnica Teatralna PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Kabaret DNO "Mutacje DNA" - premiera

Zapraszamy na nowy program Kabaretu DNO... Mutacje DNA.

Zgodnie za encyklopedią: Mutacja (łac. mutatio - zmiana) to nagłe, skokowe zmiany materiału genetycznego, możliwe jest ich dziedziczenie. No i tutaj już powstaje problem. A raczej wyzwanie!

Ktoś widział Wojtka burzącego ściany jednym kichnięciem albo trzy hipsterskie plemniki?

Czy faktycznie tak jest, czy nasz materiał DNA jest przygotowany na zmiany? Czy trzeba mu trochę pomóc, a może bardziej niż trochę? A może weźmy trochę stąd, trochę stamtąd i jeszcze trochę skąd inąd, i co wyjdzie? Jedno wielkie... niespotykane połączenie :)

Sprawdźmy czy faktycznie przewodzimy prąd! Genetyka to nie zabawa - ktoś powiedział! a właśnie że nie, to zabawa i przednia, nie ma nic lepszego o poranku.

Zapraszamy na jeden wielki eksperyment - Mutacje DNA


27.02.2016 - godz. 15.30

Bazylika MBA - Sala konferencyjna
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA-
Spotkanie z Lechem Kowalskim połączone z promocją jego książki "Cze.kiszczak. Biografia gen. broni Czesława KIszczaka".

Klub Opcji na Prawo oraz Klub Gazety Polskiej zapraszają w dniu 27 lutego (sobota) 2016 roku o godz. 15.30 na spotkanie z Lechem Kowalskim połączone z promocją jego książki "Cze.kiszczak. Biografia gen. broni Czesława Kiszczaka".

Adres spotkania: Dąbrowa Górnicza, ul. Królowej Jadwigi 17, sala przy Bazylice MBA.

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

WSTĘP WOLNY


25.02.2016 - godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
Wyprawy Na Krańce Ziemi
Armenia i Gruzja - R&R PEST ORAZ A&G KUŚPIEL

IMPREZA BILETOWANA


22.02.2016 - godz. 16.30

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
TED w bibliotece

Żądny wiedzy, ciekawostek i idei? Możesz zaspokoić swój głód w bibliotece! Już od lutego ruszamy z nowym cyklem spotkań.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 22 lutego 2016 r. o godz. 16:30 w Galerii Klubowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25). Nie zabraknie też czasu do refleksji i dyskusji w większym gronie.

Temat: Pełna MOC odwagi - wypowiedź Jacka Walkiewicza.

Co to jest TED?
Technology, Entertainment and Design - czyli konferencja naukowa, której celem jest popularyzacja - jak głosi motto - "idei wartych rozpowszechniania".

Na czym to polega?
Konferencja są krótkie, trwają zazwyczaj około 20 minut - tyle czasu ma mówca na wygłoszenie wykładu. Prezenterem może zostać każdy, kto ma coś wartościowego do przekazania. Nieważne skąd pochodzisz i ile masz lat, bo swoje pomysły na TEDzie przedstawiają nawet dzieci. Wśród celebrytów na scenie pojawili się Bill Gates, Stephen Hawking, Richard Dawkins, Bill Clinton, James Cameron i wielu innych.


20.02.2016 - godz. 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Old Love - spektakl teatralny

Przekład: Mirosław Polatyński
Reżyseria: Andrzej Chichłowski
Scenografia: Krzysztof Kelm

Sztuka najsłynniejszego kanadyjskiego dramatopisarza Norma Fostera. Historia obejmuje okres trzech dekad i prezentuje pół tuzina spotkań Buda i Molly. On jest nią oczarowany od pierwszego spotkania, ona nim - trochę mniej. Ich ścieżki życiowe przez ćwierć wieku co jakiś czas się krzyżują. Kluczowym momentem dla tego specyficznego związku okazuje się pogrzeb jej męża... "Old Love" to pełen humoru spektakl podejmujący zagadnienie tego, czy ludzie w "pewnym wieku" powinni myśleć o miłości, zwłaszcza miłości fizycznej. Opowieść o związku, który rodzi się, gdy dwie osoby niemal przez całe życie przelotnie się spotykają; o determinacji mężczyzny, który stara się zdobyć serce dość opornej ukochanej; o rozbudzeniu, zdawałoby się, dawno zapomnianych emocji. "Old Love" to sztuka stawiająca ważne życiowe pytania, ale pełna ciepła, optymizmu i humoru.

Obsada:
Małgorzata Ostrowska-Królikowska
Artur Barciś
Basia Kurdej - Szatan / Zuza Grabowska / Maria Niklińska
Paweł Domagała / Mateusz Banasiuk / Adam Adamonis

Czas trwania: 120 minut z przerwą


19.02.2016 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
"Atramentowa" - koncert Stanisławy Celińskiej

"Atramentowa" to najnowsza płyta Stanisławy Celińskiej. Aktorka odgrywa swoją kolejną wspaniałą rolę - pieśniarki, która wie o czym śpiewa i wie jak przyciągnąć słuchacza wykorzystując pełną paletę barw i emocji.
A wszystko zaczęło się od "Atramentowej Rumby", którą Maciej Muraszko i Marcin Sosnowski napisali specjalnie z myślą o Stanisławie Celińskiej. Razem z latynoamerykańskim zespołem Los Locos artystka zaprezentowała ją w Koncercie Premier 46. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2009. Po występie z "Atramentową Rumbą" okrzyknięto ją polską Cesarią Evorą... Aktorka - tak jak kiedyś Cesaria - potrafi zaczarować publiczność swoim charyzmatycznym głosem i pomimo wielu przeciwności oraz trudów - kocha życie.
Niepowtarzalne teksty do kompozycji Macieja Muraszko, specjalnie dla Stanisławy Celińskiej napisali: Wojciech Młynarski, Dorota Czupkiewicz oraz Muniek Staszczyk i Marcin Sosnowski.
Artystce towarzyszą wybitni muzycy młodego pokolenia z Polski oraz artyści z Ukrainy. Ciekawym akcentem jest wykonanie przez Stanisławę Celińską znanego przeboju zespołu Hey "Do rycerzy, do szlachty, do mieszczan" wraz z jej autorką - Katarzyną Nosowską przygotowanego w nowej zaskakującej aranżacji. Ponadto Artystka śpiewa wraz z Muńkiem Staszczykiem przejmującą piosenkę, którą Muniek napisał specjalnie dla niej.

W koncercie występują:

Stanisława Celińska - wokal
Wojtek Olszewski - fortepian
Kuba Frydrych - gitary
Krzysztof Samela - kontrabas
Tomasz Lisiecki - wiolonczela
Janusz Muraszko - akordeon
Paweł Pełka - saksofon
Maciej Giżejewski - instrumenty perkusyjne
Maciej Muraszko - perkusja

czas trwania: około 90 minut


18.02.2016 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Klub "AGORA"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
45-lecie pracy twórczej Leszka Wierzchowskiego - wieczór poetycki

w Sali Agora odbędzie się wieczór poetycki z okazji 45-lecia pracy twórczej Pana Leszka Wierzchowskiego. Wieczór umilać nam będzie również muzyka w wykonaniu Michała Walkowicza (pianino).

Twórczość Leszka Wierzchowskiego cechuje autentyczny, zdrowy humor i błyskotliwy dowcip. Autor umiejętnie wykorzystuje komizm słowa i sytuacji. Niejednokrotnie czerpie twórcze możliwości z formalnych i słownych walorów fraszki jako gatunku literackiego.

Jego fraszki stanowią niezwykły podręcznik o walorach edukacyjnych: barwne słownictwo, bogactwo porównań, wielość znaczeń - to wszystko przyciąga uwagę, porywa i unosi duszę odbiorcy.

Leszek Wierzchowski: urodził się 1949 roku w Zawierciu, ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie aktualnie mieszka. Regent Polskiego Ruchu Monarchistycznego. W latach 70. za walory literackie fraszek otrzymał stypendium Związku Literatów Polskich, którego obecnie jest członkiem. W latach 70. i 80. członek ugrupowań literackich: Poetyckiego Towarzystwa Wolonistów we Wrocławiu oraz Grupy Literackiej im. Władysława Sebyły w Częstochowie. Autor 3-ech utworów dramatycznych - akacja najbardziej znanego "Milenium" rozgrywa się w najgorętszych dniach 1980 roku w stoczni gdańskiej; ukazuje losy bohaterów na tle przełomowych wydarzeń w dziejach polskiego narodu. Fraszki jego autorstwa publikowane są stale na łamach bydgoskiego miesięcznika literackiego "AKANT" oraz miesięcznika społeczno-kulturalnego "ŚLĄSK".


12.02.2016 - godz. 09.00-16.00
13.02.2016 - godz. 09.00-12.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Śląsko-Zagłębiowskie Dni Diabetologiczne
"Kompleksowe, nowoczesne leczenie cukrzycy"

W piątek i w sobotę, 12 i 13 lutego, o 9.00. w Pałacu Kultury Zagłębia rozpocznie się konferencja diabetologiczna pt. "Kompleksowe, nowoczesne leczenie cukrzycy". Podczas sympozjum zostaną omówione m.in. możliwości leczenia stopy cukrzycowej i diety cukrzycowe.

Pierwszego dnia do udziału w konferencji zaproszono lekarzy specjalistów. Natomiast w sobotę do Pałacu Kultury Zagłębia będzie mógł przyjść każdy mieszkaniec zainteresowany podejmowaną tematyką.

Organizatorem konferencji jest Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Pretekstem do przygotowania konferencji są Śląsko-Zagłębiowskie Dni Diabetologiczne.

WSTĘP WOLNY


12.02.2016 - godz. 19.00

HWS "CENTRUM"
Aleja Róż 3
DĄBROWA GÓRNICZA-
POLSKA NOC KABARETOWA 2016

Hala WS "CENTRUM"

IMPREZA BILETOWANA


11.02.2016 - godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
Tajemnica zalotów DINOZAURÓW

Co mają wspólnego dinozaury z ptakami? Czy ogromne gady sprzed 100 mln potrafiły "tańczyć" ? W jaki sposób dobierały się w pary?

Już 11 lutego będziemy mogli posłuchać informacji na temat zalotów dinozaurów. Będzie to pierwsze w Polsce publiczne wystąpienie traktujące o odkryciu, które odbiło się szerokim echem na całym swiecie.

Na dzikich terenach Colorado zespół naukowców, pod kierunkiem dra Martina Lockley'a, zlokalizował cztery wielkopowierzchniowe areny ze śladami intensywnego "przebierania" nogami dużych teropodów. Ślady te pozostały tajemnicą przez ponad dwa lata. W międzyczasie powstawały różne hipotezy tłumaczące okoliczności ich powstania.

O odkryciu i jego kulisach opowie Dawid Surmik, uczestnik badań, który jako pierwszy zasugerował, że mogą to być ślady aktywności godowej, swoistych "tańców" podobnych do tych, jakie w trakcie sezonu lęgowego wykonują ptaki na tokowiskach.

WSTĘP WOLNY


06.02.2016 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
BAL CHARYTATYWNY Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej
06.02.2016 - godz. 15.30

Bazylika MBA - Sala konferencyjna
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZAKlub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

WSTĘP WOLNY

-
Komunikat Klubu Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej!!!!

Otrzymaliśmy informację od Pana dr Lecha Kowalskiego,iż w ostatnich dniach został powołany do Ministerstwa Obrony Narodowej.
W związku z tym spotkanie z nim zaplanowane na dzień 6 lutego 2016 o godz. 15,30 nie dojdzie do skutku (odbędzie się w innym terminie).

Jednakże w tym samym dniu tj. 6 lutego 2016r (sobota) o godz. 15.30 serdecznie zapraszamy na spotkanie z Posłem na Sejm RP Robertem Warwasem.
Miejsce spotkania: Dąbrowa Górnicza, ul. Królowej Jadwigi 17, sala przy Bazylice MBA.

Serdecznie zapraszamy !!!!

====================================

Spotkanie z Lechem Kowalskim połączone z promocją jego książki "Cze.kiszczak. Biografia gen. broni Czesława KIszczaka".

Klub Opcji na Prawo oraz Klub Gazety Polskiej zapraszają w dniu 6 lutego (sobota) 2016 roku o godz. 15.30 na spotkanie z Lechem Kowalskim połączone z promocją jego książki "Cze.kiszczak. Biografia gen. broni Czesława KIszczaka".

Adres spotkania: Dąbrowa Górnicza, ul. Królowej Jadwigi 17, sala przy Bazylice MBA.


05.02.2016 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Sojka Band - Koncert Karnawałowy

W Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się koncert jedynej w swoim rodzaju, niepowtarzalnej, dąbrowskiej Orkiestry Rozrywkowej - Sojka Band. Muzycy wraz z solistami wykonają utwory idealnie wpisujące się w klimat karnawałowy. Zapraszamy!

Orkiestra Rozrywkowa Sojka Band powstała jesienią 2004 roku. Jej nazwa pochodzi od nazwiska założyciela grupy - Jerzego Sojki - wielokrotnie utytułowanego znanego muzyka, multiinstrumentalisty, doświadczonego dyrygenta oraz aranżera opracowań muzycznych wszystkich utworów wykonywanych przez orkiestrę.

W skład Sojka Band wchodzą doświadczeni muzycy - zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. Muzyka stanowi bardzo ważny element ich życia. Niektórzy poprzez wspólne muzykowanie związani są ze sobą od lat. To byli członkowie Miejskiej Orkiestry Dętej w Dąbrowie Górniczej, Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach oraz absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Katowicach. Skład zespołu stanowią zarówno muzycy z wieloletnim doświadczeniem estradowym, jak i uzdolniona młodzież - absolwenci i uczniowie szkół muzycznych, którzy jednak mimo młodego wieku sukcesywnie zdobywają doświadczenie sceniczne. Poza pasją do muzyki łączą ich nawet więzy rodzinne. Zespół tworzy kilka pokoleń muzyków, dla których występy przed publicznością są przyjemnością i zawsze przyjmowane są przez widownię z entuzjazmem.

IMPREZA BILETOWANA


04.02.2016 - godz. 16.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice

-
Wyszkubek

4 lutego, po raz kolejny w Domu Kultury w Ząbkowicach, Koła Gospodyń Wiejskich spotkają się na Wyszkubku, a więc darciu pierza.

Spotkanie odbędzie się w tłusty czwartek, czyli według kalendarza chrześcijańskiego w ostatni czwartek przed wielkim postem znanym także jako zapusty.

Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.
Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka - w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. (źródło: wikipedia)

Oczywiście tradycji stanie się zadość.
Zebrani w ząbkowickim domu kultury będą hucznie celebrować staropolskie święto oraz konkursowo wyskubywać pierze.

Zapraszamy 4 lutego, godzina 16:00 - wstęp tylko z zaproszeniami.

NA ZAPROSZENIA


30.01.2016 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Edyta Geppert - Koncert
Recital z udziałem Piotra Matuszczyka ( fortepian) i Jerzego Szareckiego (trąbka), wg scenariusza i w reżyserii Piotra Loretza.

Edyta Geppert znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Kazimierza Siwka , a wśród kompozytorów: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego. Bardzo wiele piosenek z repertuaru Edyty Geppert wytrzymało próbę czasu i stało się evergreenami. Z tych prostych, melodyjnych, małych form słowno-muzycznych artystka wydobywa wielkie emocje, które udzielają się publiczności. Recital Edyty Geppert to znakomita okazją do spotkania z Jej niezwykłym kunsztem interpretatorskim i z tak rzadką już dziś umiejętnością budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, tzw. Kabaretowymi, reprezentowanymi przez teksty klasyka gatunku - Mariana Hemara. To niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą artyści.


29.01.2016 - godz. 19.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg-
PROLETARYAT i CHAOS

IMPREZA BILETOWANA


29.01.2016 - godz. 18.00

Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
"100 Maturzystów na 100-lecie Miasta" - pokaz Poloneza w wykonaniu uczniów szkół średnich

W dniu 29 stycznia o godzinie 18.00, na Placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia, odbędzie się uroczysty pokaz Poloneza w wykonaniu uczniów szkół średnich pn.: "100 Maturzystów na 100-lecie Miasta" (choć maturzystów będzie więcej)

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej!

WSTĘP WOLNY


29.01.2016 - godz. 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.

W programie m.in.
utwory wybitnych kompozytorów (takich jak: Fryderyk Chopin, Franciszek Liszt)
ciekawe interpretacje znanych kompozycji związanych z okresem świątecznym

Wystąpią: soliści, zespoły, chór i orkiestra

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki - wejściówki dostępne od 21 stycznia w Kasie PKZ oraz Zespole Szkół Muzycznych im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej


28.01.2016 - godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Spotkanie podróżnicze "WYPRAWY NA KRAŃCE ZIEMI." - "Kanioning" - Opowiadają Monika i Grzegorz Badurscy

Kanioning można opisać najkrócej jako wędrówkę z biegiem górskiego strumienia. Rzeka, wypłukując w skale głęboki wąwóz meandruje, rzeźbi w ścianach niezwykłe formy.

Autorzy zwiedzili wiele kanionów w różnych rejonach Europy: od Alp, przez Pireneje, po wyspy morza Śródziemnego. W planach mają wyprawę na wyspę Reunion, gdzie znajdują się jedne z najtrudniejszych i najbardziej spektakularnych kanionów na świecie.

IMPREZA BILETOWANA


27.01.2016 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Klub "AGORA"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
SALON KULTURY - KAWA Z GWIAZDĄ - Piotr Gąsowski

Aktor, prezenter, showman - gdyby stanął po drugiej stronie programu "Twoja twarz brzmi znajomo", to najchętniej wcieliłby się w skórę Włodzimierza Wysockiego lub Bogusława Meca. Jego pasją jest latanie, dlatego też wyrobił sobie licencję pilota. Z rana lubi zjeść półmokrą na boczku (jajecznicę), a późnym wieczorem woli gotować dla swoich znajomych, gdy niespodziewanie złożą mu wizytę. Przed spektaklem zdarzy mu się zdrzemnąć na scenie, ale jak sam twierdzi ma na to czas, bo nie musi dbać o fryzurę. Przesympatyczny i niezwykle otwarty człowiek, i pierwszy gość tegorocznej Kawy z Gwiazdą. Panie i Panowie - Piotr Gąsowski!

Piotr Gąsowski ukończył studia na PWST w Warszawie. Jego pierwszy raz na deskach teatralnych miał miejsce w 1987 roku. Miał swój epizod w kabarecie "Tercet, czyli kwartet" i był prowadzącym wielu programów rozrywkowych m.in.: "Dubidu", "Kalambury", "Joker". Zajął 5. miejsce w "Tańcu z Gwiazdami", w którym zastąpił Huberta Urbańskiego na stanowisku prowadzącego. Prócz sceny teatralnej można go również usłyszeć (dubbing) i zobaczyć na wielkim ekranie. Grał w "Panu Tadeuszu", "Złocie Dezerterów" i wielu innych filmach i serialach. Szykuje się jedno z najciekawszych spotkań z gwiazdą w Pałacu Kultury Zagłębia, które poprowadzi Agnieszka Strzemińska z Radia Katowice.

IMPREZA BILETOWANA


24.01.2016 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Ten zimowy czas
koncert noworoczny niepełnosprawnych artystów
24.01.2016 - godz. 10.30

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

.
Musical "Przybyli Anieli" w wykonaniu Studia Błęduś.

Świetlica środowiskowa w Błędowie zaprasza mieszkańców Dąbrowy Górniczej do Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej
na musical "Przybyli Anieli" w wykonaniu Studia Błęduś.

Zapraszamy 24 stycznia, godzina 10:30.

WSTĘP WOLNY


23.01.2016 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Dombrova Piano Duo - koncert fortepianowy na cztery ręce

Dombrova Piano Duo to duet fortepianowy stworzony przez dwóch młodych, ambitnych, kochających muzykę pianistów z Dąbrowy Górniczej.

Łukasz Szubski i Krzysztof Włodarczyk są przyjaciółmi od 6. roku życia. Obydwaj swą edukację muzyczną rozpoczęli w dąbrowskiej Szkole Muzycznej w klasie fortepianu. Pierwsze kroki muzyczne stawiali dzięki nauczycielce - mgr Małgorzacie Adamczyk, która rozbudziła w nich zamiłowanie do fortepianu oraz muzyki klasycznej.

W 2010 roku rozpoczęli studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wówczas postanowili podjąć´ próbę stworzenia duetu fortepianowego.

Czas studiów był dla obu muzyków okresem współpracy z wybitnymi pianistami i pedagogami polskiej sceny muzyki klasycznej. Łukasz Szubski współpracował z prof. zw. Józefem Stomplem, adt. dr. hab. Magdalena Lisak, adt. dr. Piotrem Sałajczykiem, Krzysztof Włodarczyk natomiast, z prof. zw. Zbigniewem Raubo, asyst. Piotrem Banasikiem oraz asyst. Łukaszem Trepczyńskim.

IMPREZA BILETOWANA


22.01.2016 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
KAZIK & Kwartet ProForma

W marcu 2012 Kwartet ProForma zaprosił Kazika Staszewskiego - wokalistę zespołu KULT, do wspólnego wykonania kilkunastu piosenek autorstwa Stanisława Staszewskiego podczas jednego z koncertów. Ten, w zamierzeniu jednorazowy projekt, zaowocował opracowaniem wspólnego programu koncertowego złożonego z piosenek Taty Kazika oraz kilku piosenek Kazika sporadycznie wykonywanych na żywo, kolejnymi koncertami w tym składzie, a ostatecznie powołaniem do życia pełnoprawnego projektu Kazik&Kwartet ProForma.
Obecnie występ formacji Kazik & ProForma to ponad 2-godzinny koncert z muzyką z solowych płyt Kazika i Kultu w nowych autorskich aranżacjach, oprócz instrumentarium podstawowego pojawiają się również kontrabas, akordeon, mandolina, różne instrumenty perkusyjne.

IMPREZA BILETOWANA


16.01.2016 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
"Shirley Valentine" - spektakl teatralny

Czas trwania: 145 minut, jedna przerwa

Przekład: Małgorzata Semil
Reżyseria: Maciej Wojtyszko
Scenografia: Ewa Bystrzejewska
Obsada: Krystyna Janda

Monodram w wykonaniu jednej z najwybitniejszych polskich aktorek - Krystyny Jandy. Do tej pory wystawiany na deskach teatrów ponad 700 razy. Spektakl w reżyserii Macieja Wojtyszko, który od lat 90. kończy się owacjami na stojąco. Jego sukces to zasługa samej aktorki, która wstrząsnęła fundamentami teatru, ukazując na swój sposób problem zatracenia się współczesnych kobiet. Stworzyła postać, kulturową ikonę, a tym samym olbrzymi bodziec do zmian, których pragnęły dwa pokolenia Polek.

Historia niespełnionej kobiety o wielkich ambicjach, która poświęcając się na rzecz rodziny i utrzymania domu, zapomniała o swoich planach i marzeniach. Losy nieszczęśliwej kury domowej, która walczy ze swoimi myślami i lękami, stając przed szansą zmiany swojego życia na lepsze. Sztuka zmuszająca do myślenia, często wywołująca łzy i dająca odwagę do wkroczenia na nową ścieżkę życiową.


15.01.2016 - godz. 20.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg

IMPREZA BILETOWANA

-
QUO VADIS, VALKENRAG gościnnie Skyanger
15.01.2016 - godz. 17.00-23.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
zGRAj się z biblioteką!

Masz ochotę wcielić się w renesansowego kupca w grze "Splendor"? Zbudować drogi i miasta w "Osadnikach z Catanu"? A może stworzyć niezwykłą historię wykorzystując "Story Cubes"?

Jeżeli tak, to 15 stycznia "zGRAj się z biblioteką!". W godzinach 17.00 - 23.00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25) będzie można zagrać w gry planszowe, karciane i fabularne. Na uczestników imprezy czekać będą również konkursy, w których co godzinę będzie można wyGRAć atrakcyjne nagrody.
Wydarzenie będzie okazją do zaprezentowania mieszkańcom dąbrowy nowego miejsca i usługi w bibliotece - "Laboratorium wyobraźni". Z ogólnodostępnego pomieszczenia będzie mógł skorzystać każdy, komu potrzebna będzie przestrzeń do kreatywnych działań. Nie zabraknie tam również możliwości do artystycznych przedsięwzięć czy edukacyjnych potyczek. Wszyscy, którzy boją się nudy, niewątpliwie skorzystają z licznych gier, które znajdą się w "Laboratorium wyobraźni". Przedsięwzięcie jest wynikiem udziału MBP w Dąbrowie Górniczej w projekcie "Strefy Innowacji" - inicjatywie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego skierowanej do bibliotek publicznych.

WSTĘP WOLNY


15.01.2016 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

ZAPROSZENIA

-
Koncert Noworoczny 2016

Opera Śląska w Bytomiu zaprasza na koncert inscenizowany w reżyserii Henryka Konwińskiego. W programie najpiękniejsze arie oraz duety operowe i operetkowe, wielkie - znane i lubiane przeboje, a wśród nich m.in. aria Torreadora i Habanera z opery Carmen, Wielka sława to żart z Barona cygańskiego, "Usta milczą, dusza śpiewa" z Wesołej Wdówki, "Ten zegar stary" z opery Straszny Dwór oraz wiele innych. Wszystko to w wykonaniu solistów:

Anny Boruckiej,
Joanny Kściuczyk - Jędrusik,
Ewy Majcherczyk,
Anny Nowoczyn-Sławińskiej,
RoksanyWardengi,
Cezarego Biesiadeckiego,
Bogdana Desonia,
Macieja Komandery,
Bogdana Kurowskiego,
Adama Woźniaka,
Kamila Zdebla,

a także chóru, baletu i orkiestry Opery Śląskiej pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego.
Ten koncert to gorące melodie, nastrojowe arie, wspaniałe duety w mistrzowskim wykonaniu oraz prawdziwa muzyczna podróż w świat melodii opery i operetki!


10 i 11.01.2016 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Koncert Urodzinowy Pałacu Kultury ZagłębiaZ okazji 58 urodzin Pałacu Kultury Zagłębia zapraszamy Państwa na koncert niespodziankę w swingowym klimacie.

Z okazji 58 urodzin Pałacu Kultury Zagłębia zapraszamy Państwa na koncert niespodziankę w karnawałowych rytmach.

DARMOWE ZAPROSZENIA


10.01.2016

DĄBROWA GÓRNICZA
SOSNOWIEC

-
24. Finał WOŚP. Mierzymy wysoko!
Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych
oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów

FINAŁ MIEJSKI w Dąbrowie Górniczej (PKZ)

Program:

* 11.00 Poranek filmowy dla dzieci "Proszę Słonia" /Kino KADR/ wstęp bezpłatny
* 15.00 Poranek filmowy dla dzieci "Proszę Słonia" /Kino KADR/ wstęp bezpłatny
* 17.15 Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej /przed PKZ/
* 18.00 Koncert - urodziny Pałacu Kultury Zagłębia w swingowych rytmach w wykonaniu Big Będzin Band /Sala Teatralna/ wstęp bezpłatny
* 20.00 Urodzinowy pokaz fajerwerków /wejście do Parku Hallera/

Wydarzenia towarzyszące:

Pałac Kultury Zagłębia

* Stoiska zlokalizowane w holu PKZ:
* sklepik "Pod Aniołem" V Liceum Ogólnokształcące
* stoisko z grami i łamigłówki Gimnazjum nr 1 (Domino Gigant, Jenga, Totem, Blokada, Troja, Conekt, Wirus, Pędzące Żółwie oraz rebusy, zagadki i puzzle) w godz. 10.00 - 15.00
* stoisko Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Śląski Oddział Wojewódzki w Dąbrowie Górniczej z bezpłatnym pomiarem cukru i ciśnienia tętniczego, pokaz kosmetyczny dla cery dojrzałej, bezpłatna maseczka i peeling do rąk
* stoisko z nauką pierwszej pomocy - Harcerski Klub Ratowniczy Auxiulium Hufiec ZHP Dąbrowa Górnicza w godz. 11.00 - 20.00
* Grupa rekonstrukcyjna
* Pokaz udzielania pierwszej pomocy Harcerski Klub Ratowniczy Auxiulium
* Loteria prac podopiecznych Stowarzyszenia " RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ" w godz. 14.00 - 20.00

Na terenie miasta

* Pogoria Morsuje dla WOŚP /molo przy zbiorniku wodnym Pogoria III/ godz. 11.00 - 13.00
* Gimnazjum nr 1 /ul. Królowej Jadwigi 11/
* Ciastolandia! - poczęstunek dla mieszkańców ciastami przygotowanymi przez uczniów Gimnazjum nr 1

KOMITETY W DG

I Liceum Ogólnokształcące (Marta Szulc-Jędrusik) ; Kopernika 40; 41-300 Dąbrowa Górnicza
V LO (Małgorzata Przeździk-Zynek) ; Czapińskiego 8 ; 41-300 Dąbrowa Górnicza
Gimnazjum nr 1 (Ilona Jeziorowska) ; Królowej Jadwigi 11 ; 41-300 Dąbrowa Górnicza
Zespół Szkół Ekonomicznych (Beata Kowalska) ; Piłsudskiego 5 ; 41-300 Dabrowa Górnicza


FINAŁ WOJEWÓDZKI w Sosnowcu (Górka Środulska)

Gwiazdą koncertu będzie zespół "DŻEM". Wystąpią też m.in. zespoły: "Animators" i "Searching for Calm" oraz grupa "Lennie Boycott".

Impreza, rozpocznie się o godz. 10.00, Koncerty od godz. 14.00, Dżem zagra o godz. 18.00.
Finał poprowadzi Krzysztof "Jankes" Jankowski (radia Eska).
O godz. 20 tradycyjnie zaplanowano światełko do nieba.


06.01.2016 godz. 16.30

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA.
KONCERT ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNY
WIECZÓR KOLĘD I PASTORAŁEK


Stowarzyszenie Miejskiej Orkiestry Dętej w Dąbrowie Górniczej oraz Pałac Kultury Zagłębie zaprasza na wieczór kolęd i pastorałek w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Ireneusza Deustera wraz z solistami.

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

WSTĘP WOLNY


28.05.1975
CENTRUM - Plac przed PKZ
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 1975
23-25.05.2003
Park ZIELONA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2003
01.06.2003
Park ZIELONA
Dąbrowa Górn.
DZIEŃ DZIECKA 2003
21-23.05.2004
Park ZIELONA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2004
08.01.2005
Park HALLERA - NEMO
Dąbrowa Górn.
XIII FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
04.05.2005
Park ZIELONA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2005
12.02-19.03.2006
Kościół pw. Św. Antoniego
Gołonóg
WYSTAWA - GOŁONÓG DAWNIEJ I DZIŚ
16-18.06.2006
Park ZIELONA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2006
01-03.06.2007
Park HALLERA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2007
31.05-01.06.2008
Park HALLERA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2008
29-31.08.2008
Stadion KS UNIA
Dąbrowa Górn. - Strzemieszyce W.
POŻEGNANIE LATA i DOŻYNKI A.D. 2008
29-31.05.2009
Park HALLERA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2009
13.06.2009
Plac przy ulicy Katowickiej (obok real,-)
Dąbrowa Górn.
II MUZEALNY ZLOT POJAZDÓW MILITARNYCH
"WRZESIEŃ 39"
aktualizacja: wtorek, 24 maj 2016.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.