-CO GDZIE KIEDY - KULTURA i NAUKA
* GDZIE SIĘ WYBRAĆ * KINO * WYSTAWY I TARGI * SPORT i REKREACJA * RELIGIA
* STRONA GŁÓWNA * SPIS STRON * GALERIA MULTIMEDIALNA * NOWOŚCI NA STRONIE


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA

Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


|:
ZAPROSZENIA
|:
TO JUŻ BYŁO

_


ZAPROSZENIA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv


(KONCERTY, SPOTKANIA, ODCZYTY, KONKURSY, IMPREZY PLENEROWE ITP)


27.11.2015 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

Biblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
SpeleokonfrontacjeW piątek, 27 listopada o 18.00 w auli Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Kościuszki 25) będzie można poczuć mocną dawkę adrenaliny. Wszystko za sprawą przeglądu krótkich filmów obrazujących działalność jaskiniową, górską i kanioningową w wykonaniu klubów z całej Polski zrzeszonych w Polskim Związku Alpinizmu.

Na spotkaniu, zaprezentowane zostaną najlepsze filmy górskie, które uzyskały prestiżowe nagrody środowiska na ogólnopolskiej imprezie Speleokonfrontacje 2015, które od kilkunastu lat organizowane są przez Speleoklub Dąbrowa Górnicza.

Serdecznie zapraszamy ludzi w każdym wieku, bowiem wierzymy, że pasje można odkryć w sobie bez względu na wiek!

Liczba miejsc ograniczona!


27.11.2015 - godz. 19.30

Kklub Villa Moda
Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

http://villamoda.weebly.com

IMPREZA BILETOWANA

.
KONCERT ORNETTE / proAgeOrnette. Ten charyzmatyczny basista legendy polskiej muzyki, Oddziału Zamkniętego, rozpoczyna nowy etap w karierze muzycznej. Ornette właśnie ukończył swój debiutancki, album "Twarzą w twarz" i postanowił skonfrontować utwory z publicznością. Na koncertach usłyszeć będzie można i poczuć na własnej skórze, kwintesencję tego co towarzyszy jego twórczości od wielu lat czyli Dawkę Porządnego Rock and Rolla.

Tego wieczoru będzie można również posłuchać będzińskiej grupy rockowej proAge.Na scenie zaprezentuje się z materiałem z najnowszej Epki "Odbycie szaleństwa". Podczas występu muzycy zaprezentują też nowości, a fani będą mogli zobaczyć i usłyszeć co nowego w zagłębiowskiej rockowej formacji.

proAge to grupa, która na scenie zadebiutowała już w 1984 rocku jeszcze pod nazwą Czwarty Wymiar. Od 2008 Arek Grybek i Mariusz Filosek wznowili muzyczną działalność co zaowocowało stworzeniem nowych kompozycji tj. "Bóg" , "Cisza" już pod szyldem proAge.

Od tamtego czasu grupa zagrała wiele energetycznych koncertów i nagrała EP "Szary szkielet drzew" i "Odbycie szaleństwa" . Do rąk fanów trafiły również dwa koncertowe krążki.


28.11.2015 - godz. 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki (ilość miejsc ograniczona)

.
DZIEŃ INDYJSKI - INDYJSKIE ŚWIĘTO ŚWIATŁA "DIWALI"Spotkanie z kulturą, muzyką i przyrodą subkontynentu Indii. W programie profesjonalne pokazy tańców i strojów indyjskich, muzyka i prezentacje podróżnicze z Indii.

Koncert muzyczny - The Orient Jazz Duo
Zespół Tańca - NATARANG
Prezentacje multimedialna - INDIE W OBIEKTYWIE - Urszula Kordeusz i Grzegorz Kuśpiel

Impreza przygotowana przy współpracy Działu Etnograficzno-Podróżniczego Muzeum Miejskiego "Sztygarka", Ambasady Republiki Indii w Warszawie oraz Indyjsko-Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kultury (IPCC).

Lucjan Wesołowski

Założyciel zespołu Orient. Gra na wielu instrumentach, takich jak gitara, gitara basowa, sitar (instrument indyjski), flety bambusow (zwłaszcza bansuri), perkusja, djembe (bęben afrykański), etniczne instrumenty lutniowe z Azji i Afryki itd. Komponuje różne rodzaje muzyki, jak np. muzyka relaksacyjna, medytacyjna, World Music (zwłaszcza oparta na motywach orientalnych), teatralna, piosenki itd. Ukazało się 17 kaset i/lub płyt z jego muzyką w 4 krajach (Polska, Włochy, Węgry, USA).

Zespół Natarang

To grupa pasjonatów zajmująca się promowaniem kultury Indii w Polsce. Klasycznego tańca indyjskiego uczą się od nauczycieli tańca Kuchipudi oraz tańca Kathak w Londynie. Zespół prezentuje zarówno taniec klasyczny jak i żywiołowy Bollywood. Tancerze zdobyli pierwsze miejsce w XIX Konkursie Tanecznym zorganizowanym przez Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach, zespół występuje na scenach całej Polski, trzykrotnie też brał udział w prestiżowym festiwalu tańca indyjskiego w Norwegii.

Spotkanie organizowane jest w ramach Festiwalu Kultury Zagłębie Wood w ramach cyklu spotkań z podróżnikami.

Głównym organizatorem spotkania jest Muzeum Miejskie Sztygarka, do którego zapraszamy na inne spotkania organizowane w ramach Festiwalu.


28.11.2015 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
FotoFonia - koncert i wystawaFotoFonia to wydarzenie artystyczne łączące muzykę z fotografią. Wystawie prac młodych, uzdolnionych twórców towarzyszył będzie koncert z przeważającym pierwiastkiem muzyki filmowej. W repertuarze znajdzie się m.in. muzyka z filmu "Antychryst", "Dziewiąte wrota" oraz "Śniadanie u Tiffany'ego". Wystawę tworzą prace powstałe w różnych technikach: anaglif (3D), reportaż, fotomontaż, animacja oraz fotografia konceptualna.

FOTO: Gabriela Bazan, Paweł Burda, Angelika Dolińska, Kamil Chudziński, Justyna Fryt
FONIA: Agata Widera - wokal, Kuba Będkowski - piano, Olga Wójcik - gitara, Weronika Milik - skrzypce


28.11.2015 - godz. 17.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Andrzejki z gwiazdą - Masztalscy -
"Rozśmieszymy Was do łez".Dom Kultury Ząbkowice zaprasza na wieczór Andrzejkowy,
który uatrakcyjni Kabaret Masztalscy w programie "Rozśmieszymy Was do łez".


01.12.2015 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Klub "AGORA"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
SALON KULTURY - KAWA Z GWIAZDĄ - Małgorzata PieczyńskaOstatnie w tym roku spotkanie z cyklu "Salon kultury. Kawa z Gwiazdą", zaszczyci znakomita aktorka - Małgorzata Pieczyńska. Spotkanie poprowadzi Jacek Filus - dziennikarz Radia Katowice.

Małgorzata Pieczyńska - polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Zadebiutowała w filmie "Nadzór", wcielając się w rolę cyganki. Swój pierwszy występ na deskach teatralnych zaliczyła w 1983 roku, odgrywając Juliettę w sztuce "Mefisto". W kolejnych latach kariery można było zobaczyć ją nie tylko w Teatrze, ale i w takich filmach jak: "Jezioro Bodeńskie", "Krótki film o zabijaniu", "Piłkarski Poker" czy "Quo Vadis". Szczególnie starszemu pokoleniu utkwiła w pamięci, dzięki roli żony komisarza Olgierda Halskiego (Marek Kondrat) w kultowym serialu "Ekstradycja". 1986 roku otrzymała nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie "Komediantka". Ostatnio można też widzieć ją na wielkim ekranie, w drugiej części filmu "Listy do M." oraz w spektaklu "Pokrewieństwo dusz". Jej doświadczenie aktorskie będzie zapewne podstawą do bardzo interesującego spotkania przy kawie.


04.12.2015 - godz. 17.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
"Cudowna podróż" - spektakl dla dzieci(Historia trójki rodzeństwa, z których jedno nie wierzy w istnienie św. Mikołaja.Siostry knują zatem plan i postanawiają podstępem zabrać brata w tajemniczą podróż, aby odnaleźć Świętego i przekonać się, czy istnieje on naprawdę. Po drodze czeka ich mnóstwo przygód oraz niebezpieczeństw.)

Czas trwania: ok. 50 minut oraz spotkanie z Mikołajem.


05.12.2015 - Godz. 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Mikołaj w Pałacu
Musical "SMURFOWISKO czyli Gargamel złapany"
Wykonanie: Artyści Teatru Muzycznego w ŁodziAutor: ERNEST BRYLL
Muzyka: RYSZARD POZNAKOWSKI, WOJCIECH TRZCIŃSKI

Niebieskie stworki, które zauroczyły miliony dzieci na całym świecie, niedawno skończyły 50 lat. To świetna okazja, by przypomnieć starszym i zapoznać młodsze dzieci z przygodami Zgrywusa, Ciamajdy, Ważniaka, Smurfetki, Papy Smurfa i innych sympatycznych mieszkańców wioski, żyjących (nie zawsze...) zgodną gromadką pośrodku lasu. Smurfy weszły już do historii. Nie ma chyba nikogo, kto nie oglądał w telewizji animowanych filmów wytwórni Hanna-Barbera. I maluchy, i ich rodzice przeżywali niesamowite przygody i śmiali się z wpadek prześladującego Smurfy gapowatego czarodzieja Gargamela. Libretto musicalu Ernesta Brylla opowiada o tym, czego nie było w telewizji: o tym, jak okropny Gargamel został wreszcie złapany i co z tego wynikło.

Sceniczna wersja opowieści o Smurfach to rozśpiewane i roztańczone widowisko, pełne zaskakujących sytuacji, akrobatycznych ewolucji tanecznych, z dużą dawką humoru i zabawnych zdarzeń, którego dodatkowym atutem jest świetna muzyka Ryszarda Poznakowskiego i Wojciecha Trzcińskiego.

Tuż po musicalu, dzieci będą miały jedyna okazję otrzymac prezent od pałacowego Świętego Mikołaja.


05.12.2015 - Godz. 18.30

Kklub Villa Moda
Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

http://villamoda.weebly.com

IMPREZA BILETOWANA
WSTĘP WOLNY

.
E-MOTION TRIO - KOnceret MikołajkowyRepertuar jaki proponuje grupa to kompozycje z zakresu muzyki jazzowej i rozrywkowej (takich artystów jak S. Wonder, A Keys, AFranklin, G. Gershwin) oraz własne kompozycje. Ciekawe częstozaskakujące aranżacje, finezyjne improwizacje oraz duża wrażliwośćmuzyczna sprawiają, że E-MOTION TRIO jest w stanie zachwycić każdego słuchacza.

skład: Anna Peterek - wokal
Arkadiusz Kaliński - saksofon,
Sławomir Pielech - instrumenty klawiszowe.


06.12.2015 - Godz. ?

HWS "CENTRUM"
Aleja Róż 3
DĄBROWA GÓRNICZAHala WS "CENTRUM"

WSTĘP WOLNY

-
DĄBROWSKIE MIKOŁAJKI
IX AKCJA CHARYTATYWNA GRAJ I POMAGAJ
11.12.2015 - Godz. 20.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
"Czy jest w domu kakao?" - Kabaret SmileSMILE [smajl] to angielskie słowo oznaczające UŚMIECH. W języku polskim słowo jest nazwą własną kabaretu z Lublina. Misja kabaretu jest mocno związana z jego nazwą - śmieszyć. Trzech artystów bacznie obserwujących otaczającą nas rzeczywistość przenosi na scenę postacie i sytuacje, jakie są nam wszystkim bliskie w życiu codziennym. W programie zobaczyć można zarówno skecze o przyszłości, nawiązujące do wizji Lema, teraźniejsze i przyziemne życie pewnej gwiazdy o imieniu Merlin, jak i te nawiązujące do przeszłości, w humorystyczny sposób pokazujące odwieczne absurdy na przykładzie bitwy pod Grunwaldem.
Smile to nie tylko skecze lecz także niebanalne piosenki, wykonywane na najwyższym poziomie, co usłyszeć można w dość przewrotnej piosence miłosnej z zastanawiającym morałem lub w piosence z repertuaru Rihanny i Eminema, zaśpiewanej o Śląsku i po śląsku.

Zapraszamy na najnowszy program Kabaretu Smile pt. "Czy jest w domu kakao", który jak przystało na dobry kabaret, rozbawia do łez.


12.12.2015

DĄBROWA GÓRNICZA.
SZLACHETNA PACZKA
12.12.2015 - Godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
CHOINKI JEDYNKI - Wygrajmy Razem Mimo Wszystko

Termin finału "Choinek Jedynki" zbiega się z terminem tegorocznego koncertu "Wygrajmy Razem Mimo Wszystko", który odbędzie się 12 grudnia w Pałacu Kultury Zagłębia. Jego organizatorem jest Fundacja "Wygrajmy Razem" we współpracy z Fundacją Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i partnerami.

Zapraszamy na koncert "Wygrajmy Razem Mimo Wszystko".
12 grudnia na scenie dąbrowskiego Pałacu Kultury Zagłębia wystąpią artyści wspierani przez Fundację "Wygrajmy Razem" w duetach z dąbrowskimi wokalistami.

- Paulina Fąfera & Sebastian Dudzik
- Agnieszka Krząstek & Rafał Kozieł
- Aleksandra Nykiel & Kamil Hofmann
- Michał Becmer & Justyna Cębrzyńska
- Dariusz Buczek & Miłosz Kidawa
- Tomasz Kowalik & Gabriela Oleksy
- Zespół "Mezalians Art" w składzie: Aleksandra Gudacz, Karolina Żelichowska, Łukasz Baruch, Przemek Cackowski, Grzegorz Dowgiałło, Mariusz Trzeciak.

Więcej informacji na plakacie i na stronie www.wygrajmyrazem.org.pl ! Zapraszamy!


Na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia, będą omawiane prace młodych twórców w ramach akcji CHOINKI JEDYNKI. Warto zapamiętać audycje, podczas których zostaną przedstawione najlepsze dzieła.

Na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia:

25.11 - 4.12.2015

"Cztery pory roku", godzina emisji 11.30
"Popołudnie z Jedynką", godzina emisji 15.45

28.11.2015

"Sobota z Jedynką" cz.1, godzina emisji 13.45
"Sobota z jedynką" cz. 2, godzina emisji 16.00

29.11.2015

"Niedziela z Jedynką" cz. 1, godziny emisji 10.30, 11.00
"Niedziela z Jedynką" cz. 2, godzina emisji 15.00

Prace plastyczne będą recenzowane przez Panie: Agnieszkę Kunikowską i Małgorzatę Kownacką.


16-23.12.2015

DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
X Dąbrowski Kiermasz ŚwiątecznyUrząd Miejski w Dąbrowie Górniczej zaprasza na X Dąbrowski Kiermasz Świąteczny. Kiermasz odbędzie się w dniach 16 - 23 grudnia 2015r. na Placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W trakcie kiermaszu będzie można zakupić wyroby regionalne, jak również ręcznie robione dekoracje świąteczne wykonane przez uczniów dąbrowskich placówek oświatowych i członków stowarzyszeń i fundacji działających na terenie miasta. Każdy mieszkaniec, który 16 grudnia w trakcie inauguracji kiermaszu dokona zakupu dowolnego świątecznego artykułu otrzyma kupon uprawniający do udziału w loterii w której można wylosować żywą choinkę.

Inauguracja Kiermaszu - 16 grudnia 2015r. godz. 14.00 - 19.00

W programie:

Pokaz i warsztaty rzeźbienia w lodzie
Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej
Animacje utrzymane w świątecznym klimacie
Zagroda z reniferami
Bezpłatna karuzela wiktoriańska
Kiermasz dekoracji świątecznych i rękodzieła
Losowanie żywych choinek
Bezpłatny posiłek
Konkursy i zabawy świąteczne z nagrodami

Ponadto w ramach kiermaszu pojawią się stoiska handlowe z wyrobami regionalnymi (miody, wędliny, pierniki itp.) oraz rękodziełem (ceramika, bombki, stroiki, kartki świąteczne itp.) Zakupów tych produktów będzie można dokonywać w terminach: 16 grudnia 2015r. godz. 14.00 - 19.00 i 17 - 23 grudnia 2015r. godz. 11.00 - 17.00

Dodatkowo przez cały okres trwania kiermaszu będzie bezpłatnie dostępna karuzela wiktoriańska. Serdecznie zapraszamy.


17.12.2015 - Godz. 20.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Sex Guru - spektakl teatralnyPrzezabawna sztuka austriackiego komika Wolfganga Weinbergera SEX GURU, wielki przebój West Endu, doczekała się nareszcie polskiej adaptacji w reżyserii Gabriela Gietzky'ego. W roli tytułowej - jeden z najsłynniejszych i najlepszych polskich aktorów - TOMASZ KOT, który zaskoczy Was tym, ile wie o Waszym seksie!

Każdy z nas zastanawiał się kiedyś czy jest dobrym kochankiem/kochanką, choć nie każdy się do tego przyznaje :). Niepewność w życiu seksualnym mają nawet najbardziej dobrane pary. Humor i śmiech pozwalają pozbyć się wszystkich wątpliwości raz na zawsze - zapewnia autor Wolfgang Weinberger. Nie spodziewajcie się jednak poważnego wykładu - Tomasz Kot wyleczy Was śmiechem! Zafunduje Wam prawdziwą seksualną apokalipsę.

UWAGA! Ta sztuka może radykalnie zmienić twoje życie miłosne.


29.12.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Gala Karnawałowa - Sonori EnsembleW programie najpiękniejsze arie, duety i sceny z oper i operetek w wykonaniu artystów scen europejskich.

Czardasze, walce, toasty, miłosne arie i duety, sceny operetkowe, a także standardy jazzowe czyli niepowtarzalna uczta muzyczna w krainie opery. W programie znajdą się najsłynniejsze sceny z oper: "Traviata", "Nabucco", "Lakme", "Carmen", "Don Giovanni", "Opowieści Hoffmanna", "Porgy and Bess", "Napój miłosny" i wiele innych. Magię dawnego Wiednia odkryjemy w najpiękniejszych duetach i scenach z operetek Johanna Straussa ("Zemsta nietoperza") i Imre Kalmana ("Księżniczka czardasza"). Szampański nastrój wieczoru uzupełniają barwne pieśni neapolitańskie oraz popularne przeboje. Porywający wieczór z muzyką pełną emocji i barw w towarzystwie znakomitych śpiewaków operowych. Całość ubarwiona słowem komentarza. Gala Karnawałowa przygotowana przez artystów z Wiednia, Pragi i Wrocławia to niezapomniany wieczór w krainie najpiękniejszych melodii!

Wykonawcy:

Agnieszka Drożdżewska (sopran, Wrocław)
Barbara Spitzer (sopran, Wiedeń)
Anna Wilczyńska (sopran, Wrocław)
Izabela Strzelecka (mezzosopran, Wrocław)
Ivo Michl (baryton, Praga)
Leszek Solarski (bas, Kraków)

oraz

Witold Janusz (fortepian, Wrocław)
Prowadzenie: Martyna Witowska (Teatr Ad Spectatores, Wrocław)

czas trwania: 2 godziny (z przerwą)


31.12.2015 - godz. 22.00

Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
SYLWESTER PLENEROWY 2015* DJ Julek - muzyka klubowa
* POPARZENI KAWĄ TRZY - zespół dziennikarzy radiowych
* kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni
* DJ Julek - muzyka klubowa


15.01.2016 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
KAZIK & Kwartet ProFormaW marcu 2012 Kwartet ProForma zaprosił Kazika Staszewskiego - wokalistę zespołu KULT, do wspólnego wykonania kilkunastu piosenek autorstwa Stanisława Staszewskiego podczas jednego z koncertów. Ten, w zamierzeniu jednorazowy projekt, zaowocował opracowaniem wspólnego programu koncertowego złożonego z piosenek Taty Kazika oraz kilku piosenek Kazika sporadycznie wykonywanych na żywo, kolejnymi koncertami w tym składzie, a ostatecznie powołaniem do życia pełnoprawnego projektu Kazik&Kwartet ProForma.
Obecnie występ formacji Kazik & ProForma to ponad 2-godzinny koncert z muzyką z solowych płyt Kazika i Kultu w nowych autorskich aranżacjach, oprócz instrumentarium podstawowego pojawiają się również kontrabas, akordeon, mandolina, różne instrumenty perkusyjne.


15.01.2016 - godz. 20.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - GołonógIMPREZA BILETOWANA

-
QUO VADIS, VALKENRAG gościnnie Skyanger
16.01.2016 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
"Shirley Valentine" - spektakl teatralnyShirley Valentine - spektakl teatralny
Data wydarzenia:
16 Styczeń 2016 godz. 18:00
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia

Czas trwania: 145 minut, jedna przerwa

Przekład: Małgorzata Semil
Reżyseria: Maciej Wojtyszko
Scenografia: Ewa Bystrzejewska
Obsada: Krystyna Janda

Monodram w wykonaniu jednej z najwybitniejszych polskich aktorek - Krystyny Jandy. Do tej pory wystawiany na deskach teatrów ponad 700 razy. Spektakl w reżyserii Macieja Wojtyszko, który od lat 90. kończy się owacjami na stojąco. Jego sukces to zasługa samej aktorki, która wstrząsnęła fundamentami teatru, ukazując na swój sposób problem zatracenia się współczesnych kobiet. Stworzyła postać, kulturową ikonę, a tym samym olbrzymi bodziec do zmian, których pragnęły dwa pokolenia Polek.

Historia niespełnionej kobiety o wielkich ambicjach, która poświęcając się na rzecz rodziny i utrzymania domu, zapomniała o swoich planach i marzeniach. Losy nieszczęśliwej kury domowej, która walczy ze swoimi myślami i lękami, stając przed szansą zmiany swojego życia na lepsze. Sztuka zmuszająca do myślenia, często wywołująca łzy i dająca odwagę do wkroczenia na nową ścieżkę życiową.


30.01.2016 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Edyta Geppert - Koncert
Recital z udziałem Piotra Matuszczyka ( fortepian) i Jerzego Szareckiego (trąbka), wg scenariusza i w reżyserii Piotra Loretza.

Edyta Geppert znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Kazimierza Siwka , a wśród kompozytorów: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego. Bardzo wiele piosenek z repertuaru Edyty Geppert wytrzymało próbę czasu i stało się evergreenami. Z tych prostych, melodyjnych, małych form słowno-muzycznych artystka wydobywa wielkie emocje, które udzielają się publiczności. Recital Edyty Geppert to znakomita okazją do spotkania z Jej niezwykłym kunsztem interpretatorskim i z tak rzadką już dziś umiejętnością budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, tzw. Kabaretowymi, reprezentowanymi przez teksty klasyka gatunku - Mariana Hemara. To niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą artyści.


12.02.2016 - godz. 19.00

HWS "CENTRUM"
Aleja Róż 3
DĄBROWA GÓRNICZAHala WS "CENTRUM"

IMPREZA BILETOWANA

-
POLSKA NOC KABARETOWA 2016


20.02.2016 - godz. 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Old Love - spektakl teatralnyPrzekład: Mirosław Polatyński
Reżyseria: Andrzej Chichłowski
Scenografia: Krzysztof Kelm

Sztuka najsłynniejszego kanadyjskiego dramatopisarza Norma Fostera. Historia obejmuje okres trzech dekad i prezentuje pół tuzina spotkań Buda i Molly. On jest nią oczarowany od pierwszego spotkania, ona nim - trochę mniej. Ich ścieżki życiowe przez ćwierć wieku co jakiś czas się krzyżują. Kluczowym momentem dla tego specyficznego związku okazuje się pogrzeb jej męża... "Old Love" to pełen humoru spektakl podejmujący zagadnienie tego, czy ludzie w "pewnym wieku" powinni myśleć o miłości, zwłaszcza miłości fizycznej. Opowieść o związku, który rodzi się, gdy dwie osoby niemal przez całe życie przelotnie się spotykają; o determinacji mężczyzny, który stara się zdobyć serce dość opornej ukochanej; o rozbudzeniu, zdawałoby się, dawno zapomnianych emocji. "Old Love" to sztuka stawiająca ważne życiowe pytania, ale pełna ciepła, optymizmu i humoru.

Obsada:
Małgorzata Ostrowska-Królikowska
Artur Barciś
Basia Kurdej - Szatan / Zuza Grabowska / Maria Niklińska
Paweł Domagała / Mateusz Banasiuk / Adam Adamonis

Czas trwania: 120 minut z przerwą


18.03.2016 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Hiszpańska Mucha - spektakl teatralnyCzyli erotyczna komedia omyłek!

Londyn. Początek lat 30. Reżyser teatralny Arthur Spender właśnie przygotowuje oszałamiającą rewię, w której wystąpić ma Nora Wallins, gwiazda londyńskich teatrów muzycznych, prywatnie długoletnia partnerka reżysera. Śmiałe pomysły inscenizatorskie wyczerpują budżet teatru. Arthur zmuszony jest poprosić producenta rewii, Harry'ego Jo, o kolejne fundusze....

Producent przystaje na tę propozycję, jednak pod pewnymi warunkami, które okażą się zbyt trudne do spełnienia. Tytułowa "Hiszpańska Mucha" odegra w całej historii istotną rolę, odsłaniając erotyczne fantazje bohaterów.

Szalone lata 30, jazz, kulisy rewiowego teatru, Szekspir i wełniany beret z Harrodsa, a wszystko w pięknej oprawie angielskiego Art. déco!

Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.

obsada: Anna Korcz, Sambor Czarnota, Piotr Szwedes, Martyna Kliszewska, Dorota Zięciowska
scenariusz i reżyseria: Jakub Przebindowski


19.03.2016 - godz. 19.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Koncert - Queen SymfonicznieNiezwykłe koncerty łączące nieśmiertelną muzykę zespołu QUEEN z symfonicznymi aranżacjami w wykonaniu orkiestry Alla Vienna i 20-osobowego chóru Vivid Singers już od ponad trzech lat zachwycają fanów twórczości legendarnej grupy. To dwugodzinny spektakl podzielony na dwie części, z najwspanialszymi kompozycjami Queen. Finał występu uświetni także występ solisty - śpiewającego aktora - wcielającego się w rolę Freddiego Mercury'ego. Zespół wystąpi z najnowszym programem, do którego włączono m.in "Bicycle Race", "Another One Bites THe Dust" oraz wyjątkową kompozycję "Barcelona", którą Freddie Mercury nagrał wraz z hiszpańską śpiewaczką operową Montserrat Caballe. W drugiej części gościnnie wystąpi również gitarzysta solowy Piotr Wieczorek.

Organizator:
Agencja Fantom Media


16.04.2016 - godz. 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Dajcie mi Tenora! - spektakl teatralnyGdy do Cleveland ma przyjechać światowej sławy tenor, emocje melomanów sięgają zenitu. Wszyscy z drżeniem serca wyczekują wybitnego artysty. Jednak na chwilę przed uroczystą premierą "Otella", wszystko zaczyna się komplikować.

Powodem tego są. humory i złe samopoczucie głównej gwiazdy wieczoru - Tito Merelli, a co gorsza problemy małżeńskie, które prowadzą do tragedii!

Premiera jednak musi odbyć się za wszelką cenę!

Zdesperowany Dyrektor Opery - Sanders - nie cofnie się nawet przed najbardziej skandaliczną mistyfikacją. I kiedy pomysł wydaje się idealny i dopracowany, całą tę misternie uknutą intrygę komplikują. kobiety: Diana - Primadonna nimfomanka, Maggie - dziewiczo piękna córka Dyrektora, Julia - egzaltowana Prezes Towarzystwa Miłośników Opery oraz Maria Merelli - temperamentna włoska żona Maestra. Pikanterii dodaje na domiar boy hotelowy - cudzoziemiec łamiący wszelkie konwenanse.

Czy Dyrektor Opery będzie zmuszony odwołać przedstawienie? A może Max - asystent Dyrektora - młody i niespełniony tenor, bohatersko uratuje sytuację i wcieli się w rolę Otella i ku zdziwieniu wszystkich zachwyci publiczność niebiańskim głosem.

Dajcie mi Tenora! to komediowy majstersztyk, wybuchowa mieszanka miłości, zazdrości, biznesu i marzeń o wielkiej karierze. To także opowieść o narodzinach nowej gwiazdy. W spektaklu nie zabraknie zabawnych pomyłek, nagłych zwrotów akcji i uwielbianych przez widzów przebieranek! Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć!

Uwaga! Publiczności wolno będzie śmiać się basem lub sopranem - oby głośno i serdecznie!

Bestsellerową komedię "Lend Me a Tenor!" napisał uznany autor broadway'owskich hitów - Ken Ludwig. Nowojorska realizacja spektaklu nie schodziła z afisza przez 14 miesięcy, a komedię o kłopotliwym tenorze z sukcesem przeniosło na scenę już ponad 200 teatrów na całym świecie. Sztukę przetłumaczono na szesnaście języków i wystawiono w dwudziestu pięciu krajach.

Premierę Teatru Capitol reżyseruje mistrz komedii Marcin Sławiński, który do odegrania przezabawnych postaci zaprosił prawdziwy panteon gwiazd. Na scenie pojawią się m.in. Kasia Zielińska, Katarzyna Skrzynecka, Olaf Lubaszenko, Artur Chamski, Marek, Kaliszuk, Elżbieta Romanowska, Marta Wierzbicka, Grzegorz Halama.

Autor: Ken Ludwig
Reżyseria Marcin Sławiński
Przekład Elżbieta Woźniak
Scenografia Joanna Pielat
Opracowanie muzyczne Agnieszka Putkiewicz
Kostiumy Justyna Chruślicka
Asystent reżysera Halina Bednarz
Korepetycje muzyczne Anna Chmielarz

Czas trwania: 160 minut z przerwą


14-23.09.2016 godz. ?

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
X Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka

W dniach 14 - 23 września 2016 r., Dąbrowa Górnicza już po raz dziesiąty będzie gospodarzem Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka.
Jubileuszowa edycja Konkursu adresowana jest do adeptów sztuki instrumentalnej w specjalnościach:

Flet - Trąbka - Wiolonczela

14.09.2016 r. - Koncert Inauguracyjny

KONKURS

Konkurs odbędzie się w całości w Pałacu Kultury Zagłębia, w następujących terminach:

15-16.09.2016 r. - I etap przesłuchań
17-19.09.2016 r. - II etap przesłuchań
21-22.09.2016 r. - III etap przesłuchań

23.09.2016 r. - Wręczenie nagród - Koncert Laureatów

X Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka organizowany jest przez Pałac Kultury Zagłębia, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która sprawuje także opiekę merytoryczną nad wydarzeniem.
UWAGA!

Zgłoszenie udziału w Konkursie należy przesłać na formularzu zgłoszenia, wypełnionym czytelnie drukowanymi literami, w terminie do 15.06.2016 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres:

X Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej
Urząd Miejski - Wydział Promocji, Kultury i Sportu
ul. Graniczna 21
41- 300 Dąbrowa Górnicza

tel.+ 48 32 295 67 98, + 48 32 295 68 96
fax + 48 32 295 69 51
e- mail: zpielgrzym@dabrowa-gornicza.pl
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_


26.11.2015 - godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Spotkanie podróżnicze z cyklu "WYPRAWY NA KRAŃCE ZIEMI." - ANDRZEJ URBAŃCZYK - Oman, Katar, Bahrajn

Oman to niezwykłe miejsce na Ziemi, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością. Jest to kraj kontrastów, które trudno zrozumieć, odwiedzając to miejsce po praz pierwszy. Z jednej strony widzimy najnowocześniejsze hotele, hiperluksusowe samochody, najbogatsze centra handlowe, a z drugiej enklawy mieszkańców, w których wciąż żywa jest tradycja i kultura ludowa.

Andrzej Urbańczyk podczas spotkania zapozna nas z historią, geografią oraz obyczajami tego niezwykłego miejsca.

IMPREZA BILETOWANA


26.11.2015 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
Recital Piotra Machalicy i Piotra Borowskiego
pn. "Tuwim liryczny... i nie tylko..."

Program ,,Tuwim liryczny i nie tylko" to spotkanie z poezją Juliana Tuwima. Wiersze Mistrza zabrzmią w interpretacji dwóch wspaniałych aktorów: Piotra Machalicy i Piotra Borowskiego. Zabiorą oni Publiczność w pełen emocji świat poezji jednego z najważniejszych polskich twórców. Będzie nastrojowo i lirycznie, ale także bardzo przewrotnie, z dystansem i z humorem.

Źródło: materiały artysty

Liczba miejsc ograniczona!

WSTĘP WOLNY


24.11.2015 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
KRYSZTAŁOWA KRÓLOWA ŚNIEGU
spektakl

Dąbrowska biblioteka zaprasza na spektakl "Kryształowa Królowa Śniegu". Muzyczna bajka na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena to opowieść o chłopcu, którego serce zostało zamienione w sopel lodu. Kryształowa Królowa Śniegu i jej sługa Garbus w sprytny sposób wciągną do gry dobra i zła Kaja. Jego siostra Gerda, aby ratować brata, będzie musiała zmierzyć się z trudnymi zadaniami, które przygotował dla niej Garbus. Na drodze Gerdy stanie dziwaczna Dżemdżamdżuła oraz tajemnicza Syrena, ale czy Gerda poradzi sobie z zadaniami i uda jej się pokonać podstępną grę Królowej Śniegu?

Muzyczny spektakl wzbogacony efektami multimedialnymi, rozbudowaną przestrzenną scenografią oraz pięknymi kostiumami. Zaskakujące dialogi wprowadzą widza w świat baśni, a autorskie piosenki porwą publiczność do wspólnego śpiewania. Sporo interaktywnych momentów spowoduje, że mali widzowie staną się częścią tej historii.

Źródło: http://www.e-theart.pl/?p=464

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona!

WSTĘP WOLNY


22.11.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
GRZEGORZ TURNAU

Krakowski artysta, aranżer, pianista, wokalista, poeta i kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, który zasłynął z wykonywania poezji śpiewanej i stworzenia swojego własnego stylu muzycznego. W swoich utworach zdarza mu się nawiązać do muzyki jazzowej i smooth-jazzowej. Inspiruje się również dokonaniami Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Koncerty Grzegorza Turnaua to głównie fortepian, saksofon, obój, flet, gitary, instrumenty smyczkowe i sekcja rytmiczna. Artysta stale związany z Piwnicą pod Baranami, znany z takich utworów jak: "Cichosza", "Między ciszą a ciszą", "Bracka", "O Kutno!", czy "Liryka".

Zespół: Grzegorz Turnau, Jacek Królik, Leszek Szczerba, Sławomir Berny, Robert Kubiszyn, Mariusz Pędziałek.

Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood.

IMPREZA BILETOWANA


21.11.2015 - Godz. 18.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg-
Koncert
THE BASTARD + PIJACKA BANDA + PEWEX + NIADARA

18:00 - 18:40 NIADARA
18:50 - 19:30 PEWEX
19:40 - 20:40 PIJACKA BANDA
20:50 - 21:50 THE BASTARD

IMPREZA BILETOWANA


21.11.2015 - Godz. 16.00 ; 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
"ZŁODZIEJ"

"Złodziej" to komedia jednego z najpopularniejszych brytyjskich autorów Erica Chappella, w reżyserii Cezarego Żaka.

Obsada: Renata Dancewicz, Izabela Kuna, Cezary Żak, Rafał Królikowski, Leszek Lichota

Dom za miastem, późny wieczór, gospodarze z przyjaciółmi wracają z przyjęcia. Na gorącym uczynku zostaje przyłapany złodziej. Ale nie jest to zwyczajny opryszek. To złodziej sympatyczny, zagrany brawurowo przez Cezarego Żaka. Złodziej, który przeszukując dom poznał najgłębsze tajemnice mieszkańców. Złodziej z fantazją, ? psycholog, który wywróci wzajemne relacje mieszkańców do góry nogami. Ale czy jest to jedyny złodziej, który pojawi się na scenie?

ZŁODZIEJ to komedia kryminalna, błyskotliwe żarty, brawurowe zwroty akcji i zaskakujący finał!

Autor - Eric Chappell
Tłumaczenie - Elżbieta Woźniak
Reżyseria - Cezary Żak
Scenografia - Maciej Chojnacki
Kostiumy - Sylwester Krupiński
Muzyka - Krzysztof Komeda
Plakat -Daniel Duniak

IMPREZA BILETOWANA


20.11.2015 - godz. ?.00

KLUB Seniora i Juniora "Manhattan"
ul. Piłsudskiego 34
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
Klub Seniora Manhattan - DJ WIKA WERONIKA SZMYT


20.11.2015 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
Spotkanie autorskie z Krzysztofem Vargą

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej i Spółdzielnia Socjalna "GreenGO" zapraszają na spotkanie z Krzysztofem Vargą - pisarzem, krytykiem literackim, dziennikarzem.

Varga debiutował zbiorem opowiadań Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic. Następnie opublikował powieści: Chłopaki nie płaczą, Śmiertelność, Tequila, Karolina, Nagrobek
z lastryko, Gulasz z turula i Trociny. Jego najnowsza książka Masakra to powieść drogi. Wydaje się, że niezwykle trafne diagnozy i obserwacje, które Krzysztof Varga w niej stawia sytuują ją na półce obok najlepszych powieści roku 2015. Varga jest współautorem słownika literatury najnowszej Parnas bis. Literatura polska urodzona po 1960 r. oraz antologii wierszy Macie swoich poetów. Pisarz jest także twórcą tekstów większości piosenek na debiutanckiej płycie Młodzi zespołu Dr Misio.

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Vargą odbędzie się 20 listopada 2015 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Pisarz odwiedzi dąbrowską książnicę dzięki środkom pozyskanym w ramach II edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego (dzielnica Śródmieście).

WSTĘP WOLNY


19.11.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
"Jezioro łabędzie" - Royal Russian Balet

"Jezioro łabędzie" to największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata.

Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada nam o prawdach uniwersalnych: o ludzkich namiętnościach, o walce dobra ze złem, o zdradzie, bólu ale przede wszystkim o potędze miłości.
Bajkowa opowieść połączona z genialną muzyką jednego z najwybitniejszych kompozytorów - Piotra Czajkowskiego, wprowadzą każdego widza w piękny, magiczny świat baletu klasycznego.
Zachwycające kostiumy, piękna scenografia, a przede wszystkim młodzieńcza pasja i perfekcja w wykonaniu sprawiają, że grono wielbicieli Royal Russian Ballet stale rośnie. Zespół złożony z młodych artystów kontynuujących tradycje słynnej rosyjskiej szkoły baletowej oczarował już publiczność wielu krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej.

Czas trwania spektaklu: 2h 15 min.
Organizator:

Agencja Artystyczna PRO MUSICA z Wrocławia, tel. 71 337 32 08
promusica@promusica.pl
www.promusica.pl

IMPREZA BILETOWANA


19.11.2015 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

Wielbiciele reportażu będą zachwyceni wizytą Mariusza Szczygła w dąbrowskiej bibliotece. Spotkanie odbędzie się 19 listopada (czwartek), o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Rozmowę z pisarzem poprowadzi Agnieszka Strzemińska - dziennikarka Polskiego Radia Katowice. Uczestnicy spotkania w dąbrowskiej bibliotece będą mieli okazję nie tylko wziąć udział w spotkaniu z reportażystą, ale także zakupić książki z autografem Mariusza Szczygła.

Książka "Gottland", poświęcona Czechom, została przełożona na 10 języków, autor otrzymał za nią m.in. NIKE Czytelników oraz European Book Prize 2009 - nagrodę Unii Europejskiej za najlepszą europejską książkę roku. Razem z Wojciechem Tochmanem i Pawłem Goźlińskim założył Instytut Reportażu oraz księgarnię reporterów Wrzenie Świata.

Mariusz Szczygieł - polski dziennikarz, reportażysta, pisarz, absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1990 roku pracuje w "Gazecie Wyborczej", od roku 2004 jest redaktorem "Dużego Formatu". W latach 1995-2001 prowadził talk-show "Na każdy temat" w TV Polsat. Wydał sześć książek: "Niedziela, która zdarzyła się w środę", "Gottland", "antologię 20.20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła" ," Kaprysik. Damskie historie", "Zrób sobie raj" oraz "Laska nebeska".

WSTĘP WOLNY


18.11.2015 - godz. 17.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice

www.palac.art.pl

.
IV Wieczór Cecyliański

PKZ Dom Kultury w Ząbkowicach zaprasza 18 listopada 2015 r. o godzinie 17.00 na Święto Chórów i Muzyki - czyli IV Wieczór Cecyliański.

W programie:

Chór "Zorza" - Klub Helikon
Chór UTW "Zielona nadzieja" - PKZ
Zespół "Rozśpiewana Tucznawa"
Zespół "Swojaki"
Chór "Imo Pectore" - PKZ Dom Kultury w Ząbkowicach
Chór "Gaudium" - PKZ Dom Kultury w Ząbkowicach

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników muzyki!

WSTĘP WOLNY


17.11.2015 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Klub "AGORA"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
SALON KULTURY - KAWA Z GWIAZDĄ - Jolanta Fraszyńska

Gościem spotkania z cyklu "Salonu kultury. Kawy z Gwiazdą" będzie Joanna Fraszyńska - aktorka filmowa i teatralna. Spotkanie poprowadzi Jacek Filus - dziennikarz Radia Katowice.

Joanna Fraszyńska - pochodząca z Mysłowic, polska aktorka filmowa i teatralna. Jej działalność artystyczna rozpoczęła się w zespole taneczno-wokalnym w domu kultury. Swoja przyszłość wiązała początkowo z rolą wychowawcy, kończąc Studium Wychowania Przedszkolnego. W 1990 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu. Występowała na deskach wielu teatrów m.in.: Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Teatru Dramatycznego w Warszawie. Grała w ponad 40 filmach i serialach, wcielając się w role sędziny, hakera czy żonę Ryśka Riedla - Golę Riedel. Ostatnio związana z serialem "M jak Miłość". Aktorka, która realizuje się również na stanowisku dubbingowca. Podkładała głos w filmach: Mulan, Czerwony Kapturek - prawdziwa historia, Ralph Demolka i innych. W życiu prywatnym niezwykle pozytywnie nastawiona do życia osoba, wiecznie uśmiechnięta i odważna. Z pewnością przy kawie w Pałacu Kultury Zagłębia usłyszymy z jej ust nie jedną ciekawą historię.

IMPREZA BILETOWANA


15.11.2015 - Godz. 19.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - GołonógIMPREZA BILETOWANA

-
FARBEN LEHRE


13.11.2015 - godz. 20.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Opera Lwowska - VIVAT OPERETTA

Koncert w ramach integracji Ukrainy z Unią Europejską. Najsłynniejsze szlagiery operetkowe świata w wykonaniu artystów baletu i solistów Opery Lwowskiej. Orkiestra pod dyrekcją Myrona Yusypovycha.

Opera Lwowska - Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. Projekt teatru wykonał dyrektor lwowskiej Szkoły Przemysłowej prof. Zygmunt Gorgolewski, który w 1895 roku wygrał konkurs ogłoszony przez magistrat lwowski. Budowę rozpoczęto w czerwcu 1897 roku. Obiekt usytuowany jest w rejonie dawnego placu Gołuchowskich, zamyka perspektywę Wałów Hetmańskich, dziś Prospekt Swobody (Aleja Wolności). W latach 1897-1900 Gorgolewski osobiście kierował budową i nadzorował wykonanie wszystkich prac związanych z wyposażeniem i artystycznym ozdabianiem gmachu. Koryto Pełtwi zostało zasklepione, a na nowatorskim fundamencie żelbetowym zaprojektowanym przez inż. Jana Boguckiego, wzniesiono ściany z cegły i kamienia. Przy projektowaniu i budowie teatru uwzględniono 114 przepisów przeciwpożarowych i budowlanych. Koszt budowy i wyposażenia gmachu wyniósł półtora miliona koron. Na skutek osunięcia się gruntu po zbudowaniu gmachu, wejście do niego prowadzi wprost z przyległego placu, a nie, jak pierwotnie planowano, po paradnych schodach. Do prac przy ozdabianiu gmachu teatralnego zaproszono najbardziej znanych artystów malarzy i rzeźbiarzy ówczesnego Lwowa. 4 października 1900 roku odbyło się uroczyste otwarcie teatru w obecności gości honorowych: Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego, Henryka Siemiradzkiego, prezydenta miasta Godzimira Małachowskiego, namiestnika Leona Pinińskiego, marszałka krajowego Stanisława Badeniego oraz delegacji praskiej z burmistrzem Vladimirem Srbem i byłym dyrektorem Teatru Narodowego Divadla Františkiem Adolfem Šubertem. Odegrano hymny: polski, austriacki i czeski.

VIVAT OPERETKA To najpiękniejsze duety i arie operetkowe świata J. Straussa:

Toast Orłowski z operetki "Zemsta nietoperza" J. Straussa,
Verse Adele z operetki "Zemsta nietoperza J. Straussa,
"Gangster galop" I. Kalmana,
Aria Pan X z operetki "Księżniczka cyrk" F. Lo.,
Eliza Piosenka z musicalu "My Fair Lady" I. Kalmana,
Duet Silva i Edwina z operetki "Silva" F. Lehara,
Romans I.Kalmana,
Duet Bonnie i Stasia z operetki "Silva" J. Straussa,
Polka "Trick utwór" J. Straussa.
Walc "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" F. Lo.,
Freddie Serenada musicalu "My Fair Lady" F. Lehara,
Duet Hanna i Danilo J. Straussa,
Walc "Wiosna Voices" z operetki "Wesoła wdówka" Jacques'a Offenbacha,
Aria Perikoly z operetki "Perikola" F.Lehar.
Aria Książę operetki "Kraina uśmiechu" V. Yumens,
"Rumba, Carioca" F. Lehara,
Aria Dzhuditty z operetki "Dzhuditta" I. Kalmana.
Duet Sarah i Gaston "Ha-ca-ca" z operetki "Cygańska Prime" J. Offenbach,
Kan-kan z operetki "Orfeusz w piekle"


13.11.2015 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Koncert zespołu "Absztyfikanci"

ABSZTYFIKANCI to nowy projekt muzyczny założony przez doświadczonych muzyków, którzy z dąbrowską sceną muzyczną związani są od niemal 20 lat. Zdobyte doświadczenie w wielu zespołach muzycznych, klasyczne rockowe granie połączone ze świeżością młodego hip - hopowego wokalisty zaowocowały oryginalnym stylem muzycznym, który doskonale sprawdza się zarówno na dużych imprezach plenerowych, jak również w małych klubach muzycznych. Teksty traktują o otaczającej nas rzeczywistości, a przeplatane są śpiewanymi, bardzo melodyjnymi refrenami, co niewątpliwie podkreśla bardzo ważną sferę tekstową zespołu. Zespół ABSZTYFIKANCI tworzą: Jurand Skrzekowski - wokal, Jakub Szybecki - gitara basowa, wokal, Dariusz Sarnicki - gitara, Paweł Palinski - perkusja. Doświadczenie, profesjonalizm i pełne zaangażowanie - to tylko część tego, co ABSZTYFIKANCI pokazują na koncertach. Bardzo oryginalna muzyka i ekspresja sceniczna spotyka się z bardzo ciepłym przyjęciem przez publiczność.

Koncert w ramach Festiwalu Kultury Zagłębie Wood


12.11.2015 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
Spotkanie autorskie z Ignacym Karpowiczem

Ignacy Karpowicz - jeden z najlepszych pisarzy młodego pokolenia, tłumacz z angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego, podróżnik. Laureat Paszportu "Polityki" za powieść "Balladyny i romanse". Czterokrotnie nominowany do nagrody literackiej "Nike", w 2014 r. zwyciężył w plebiscycie czytelników ("Ości"), a tym roku ponownie znalazł się w gronie nominowanych do tej nagrody ("Sońka").

Jego twórczość charakteryzuje wyrazisty styl i duża wrażliwość.

WSTĘP WOLNY


10-11.11.2015

DĄBROWA GÓRNICZA
WSTĘP WOLNY

11.11.2015 - Godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
97.rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

10 listopada 2015r.

skwer przy ulicy Legionów Polskich

* godz.10.00 - złożenie kwiatów pod "Dębem Wolności" z udziałem młodzieży dąbrowskich szkół ponadgimnazjalnych. Warta harcerzy z hufca ZHP Dąbrowy Górniczej. Występ chóru "G IV" z Dąbrowy Górniczej pod dyrekcją Roberta Leszczyńskiego

Gmach Muzeum Miejskiego "Sztygarka", ul. Legionów Polskich 69

* I narodziła się Polska.- etiuda muzyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 18 oraz projekcja filmu dokumentalno - historycznego "A jednak Polska" Wojciecha Ronisza.
Zakończenie uroczystości planuje się około godz.12:30

Złożenie kwiatów na grobach żołnierzy polskich walczących podczas I wojny światowej:

* godz. 12.00 - Cmentarz parafialny przy ul. 11 listopada
* godz. 13.00 - Cmentarz parafialny przy ul. Starocmentarnej
* godz. 13.30 - Cmentarz parafialny przy ul. Kościelnej
* godz. 14.00 - złożenie wiązanki kwiatów na grobie phm Kazimierza Kalagi - Honorowego Obywatela Miasta Dąbrowa Górnicza - Cmentarz parafialny w Ząbkowicach

Świetlica Środowiskowa PKZ w Kuźniczce Nowej, ul. Górna 1

* godz. 17.00 - "Radosna niepodległość" - spotkanie środowiskowe dla mieszkańców

11 listopada 2015r.

Plac Bema

* godz. 9.30 - Oficjalne uroczystości pod pomnikiem Żołnierza Zwycięzcy z udziałem Związku Strzeleckiego "Strzelec" Organizacji Społeczno-Wychowawczej Samodzielnej Jednostki Strzeleckiej 2060 Dąbrowa Górnicza

* Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, ul. Królowej Jadwigi 17

* godz. 11.00 - Msza Święta za Ojczyznę z udziałem pocztów sztandarowych organizacji, stowarzyszeń, placówek oświatowych, instytucji,
* Wystawienie urny z ziemią z okolic pomnika Orląt Przemyskich w Przemyślu.

Plac Wolności

* godz. 16.30 - "Ognisko patriotyzmu" - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku

Pałac Kultury Zagłębia-

Koncert Muzyki Polskiej
w 155 rocznicę urodzin I. J. Paderewskiego

Serdecznie zapraszamy na uroczyste wydarzenie jakim będzie koncert kompozytorów polskich. W programie między innymi: koncert f-moll Chopina z akompaniamentem Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Roberta Kabary. To jeden z najpiękniejszych, najbardziej poruszających utworów na świecie. Jego druga - liryczna, prawdziwie romantyczna łapie za serca. W trzeciej części słychać narodowe tańce polskie. Niezwykłe i przepełnione patriotyczną nutą będą też utwory w pierwszej części koncertu.

W programie:

I część:
Maurycy Moszkowski - Polskie tańce ludowe op. 55
Zygmunt Noskowski - Krakowiaki na cztery ręce
Leopold Godowski - wybór z 46 miniatur na fortepian na 4 ręce,
Ignacy Jan Paderewski - Album Tatrzańskie op.12

II część:
Fryderyk Chopin - Koncert fortepianowy f-moll op. 21 z orkiestrą.

Koncert uczci 155. rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego.

Wystąpią:
Anna Hajduk - fortepian
Katarzyna Hajduk-Konieczna - fortepian
Tomasz Konieczny - fortepian
z towarszyszeniem Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Roberta Kabary

Zapraszamy.Uroczystości towarzyszące:

6 listopada 2015r.

Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, ul. 3 Maja 30
* godz. 10.00 - XX Konkurs Recytatorski "Młodzi wobec Niepodległości"

Świetlica Środowiskowa PKZ w Okradzionowie ul. Białej Przemszy 23
* godz. 17.00 - "Polska to kraj piękniejszy od innych" -uroczystość z okazji Święta Niepodległości

11 listopada 2015r.

Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Kołłątaja, ul. Kościuszki 25
* 10.00 - 16.00 - Rodzinny piknik organizowany przez Stowarzyszenie Civitas pod hasłem "Wolność i niepodległość w Polsce i na świecie"

Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
* godz. 15.30 - Msza święta pod przewodnictwem ks. Biskupa Grzegorza Kaszaka w intencji Ojczyzny

Świetlica Środowiskowa PKZ w Łęce, ul.Przelotowa 185A
* godz. 16.30 - uroczystości pod obeliskiem Zygmunta Różyckiego

9 -14 listopada 2015r.

Miejska Biblioteka Publiczne im. H. Kołłątaja, ul. Kościuszki 25
* wystawa tematyczna "O niepodległą Polskę - ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej"


10.11.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Koncert zespołu "Poluzjanci"

Koncert ODWOŁANY

Zespół został założony w 1995 przez studentów Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W początkowym składzie znaleźli się: Kuba Badach (wokal), Piotr Żaczek (gitara basowa), Przemysław Maciołek (gitara), Robert Luty (perkusja), Tomek Szymuś (klawisze). W 1997 roku po raz pierwszy zagrali na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Zmuszeni byli wówczas do zmiany nazwy, bo ówczesna wydała się organizatorom zbyt nieprzyzwoita (zobacz: polucja). Wystąpili więc jako TheFormacja.

W 2000 zespół poszerzony o klawisze Grzegorza Jabłońskiego oraz talent techniczny i muzyczny Marcina "Małego" Górnego, wydał debiutancką płytę pt. Tak po prostu (Sony Music Polska). Krążek promowały single: "Na planecie pełnej ludzi", "Nie ma nas", "Tylko ty i ja". Teksty na płytę w większości napisał Janusz Onufrowicz (oprócz utworów Perfect Guy - napisanego przez wokalistę Kubę Badacha, Zocha - autorstwa Franciszka Piątkowskiego i Nie ma nas - autorstwa Jacka Falkiewicza).

W czerwcu 2002, dzięki staraniom Ewy Sokołowskiej, zespół zagrał koncerty w Avery Fisher Hall w Lincoln Center (Nowy Jork) oraz na Greenwich Village w klubie Baggot Inn.

11 lutego 2010 nakładem Penguin Records została wydana druga płyta zespołu DRUGA PŁYTA.

Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood.


09.11.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Piwnica teatralna
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Kabaret - Stand Up

Wojciech "Lesiu" Leśniowski

To ten kobietolubny. Stand up'owy przedstawiciel zielonogórskiego zagłębia kabaretowego. Wojciech Członek Klub Komedii oraz Inicjatywa sceniczna FRUUU z Zielonej Góry. Samo to, że pochodzi z Zielonej powinno być bardzo dobrą reklamą. Przesiąkł humorem zielonogórskim i przekaże Wam go całym sobą. Strasznie energiczny chłopak!

Marcin Zbigniew Wojciech

Zajmuje się kabaretem od 10 lat. Ma na swoim koncie ponad 600 występów w całej Polsce. Obecnie gra solowo oraz z Kabaretem 44-200 i dwóch grupach stand-up: Poliż STAND-UP (z Robertem Korólczykiem z Kabaretu Młodych Panów oraz Mariuszem Kałamagą ex Kabaret Łowcy.B) oraz STAND-UP KRAKÓW (z Adamem Grzanką ex Formacja Chatelet oraz Tomkiem Biskupem Kabaret PUK). Od marca tego roku prowadzi również program POLIŻ Temat z chłopakami z Poliż Stand-up w RMF FM.

Występ odbędzie się w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood

IMPREZA BILETOWANA


08.11.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
"OBERTANIEC - oberwaniec"
Śląscy Studenci Miastu Katowice 2015

Autorski spektakl muzyczno - taneczny, którego główną ideą jest poszukiwanie nowej jakości przekazu poprzez inspirację folklorem.

Projekt tworzą artyści ze Studenckich Zespołów Pieśni i Tańca Miasta KATOWICE, zrzeszonych wokół Wyższych Uczelni:

Zespół Pieśni i Tańca "KATOWICE" Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej "Dąbrowiacy"
Zespół Pieśni i Tańca "SILESIANIE" Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Spektakl realizowany jest za pomocą tzw. choreo - techniki twórczej. Jego głównym celem jest poszukiwanie nowej jakości ruchu, istoty tańca w przestrzeni współczesnej. W występie odnaleźć można liczne metafory przemijania. To co charakterystyczne dla tego widowiska, to nowatorskie brzmienie muzyczne - wkomponowanie folkloru we współczesną linię melodyczną.

Zofia Czechlewska - pomysłodawczyni projektu oraz młodzi muzycy i pełni energii artyści ze środowiska akademickiego, poprzez taniec i muzykę zaprezentują publiczności piękno folkloru. Głównym celem stworzonego przez nich spektaklu jest popularyzacja motywów ludowych w sztuce.

"Naszym celem jest ukazanie piękna folkloru, tańca i muzyki szerszemu gronu odbiorców. Pragniemy aby owoce naszej pracy dawały radość nie tylko nam, ale również innym."

Żywiołowy spektakl muzyczno - taneczny zbudowany jest z sześciu obrazów tanecznych:

W Kręgu: koło zamknięte, złożone z tancerzy jako wzmocniona siła walczących grup. Zaczynają od pozycji siedzącej, kolejna zmiana poziomów aż do pozycji pionowych. Mistyczne otaczanie kołem otwartym osoby, zespolenie. Najprostszy wyraz ludzkiej energii i radości życia. Istota związku tańca ze słońcem. Nawiązanie do słowiańskiej tradycji, rytmu i wzajemnych zależności międzyludzkich.

Kupalonki: obraz nawiązujący do przesilenia dnia z nocą. Grupa dziewcząt oscylująca wokół marzeń i spowitych myśli. Czym jest ogień i woda, wzajemne pytania, zaskoczenie i cel ulotnych chwil.

Kujowiatry: cztery duety spowite w emocjonalnym węźle wzajemnych relacji i uniesień. Taniec miłosny: zwroty, zmiana miejsca, zróżnicowanie ruchów, podskoki na jednej nodze, dotykanie pietą lub palcami drugiej nogi.

Kraki: taniec zbiorowy. Nawiązanie do nazwy monet obecnych w obiegu na terenie Krakowa. Grupy wzajemnie się okrążające, mijające. Wiodący wodzirej: Ona i On. Dwie grupy tancerzy wzajemnie dowcipkujących i figlarnie odpowiadających na pytania.

Goniony: obraz wzajemnej zabawy kilku par w stylizowanej formie: uciekanie, gonienie, okrążanie, przy zachowaniu kroku akcentowanego w metrum trójdzielnym.

Obertaniec: w nim wiodącą rolę pełnią rytm, wyraz, emocje i wzajemne relacje. Generuje euforię wynikającą z bycia ze sobą. Podskoki, przytupywania- najprostszy wyraz ludzkiej energii i radości życia.

Projekt powstał z okazji uczczenia 150. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.


Choreografia i reżyseria: Zofia Czechlewska
Opracowanie muzyczne: Adam Kawa
Scenografia: Barbara Kowaczek-Jędrasik
Kostiumy: Janina Łubkowska
Szef kapeli: Szymon Wieczorkowski
Koordynator: Barbara Uracz

Współorganizatorzy:

Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, Szkoła Tańców Polskich Zofia Czechlewska, Fundacja Teatralna, Symetria Agencja Reklamy i Promocji, Barbara Kowaczek, Pałac Młodzieży w Katowicach, Chorzowskie Centrum Kultury w Chorzowie, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Sala Widowiskowo - Koncertowa Muza w Sosnowcu


07.11.2015 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Spektakl "Za rok o tej samej porze"

Reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz
Wystepują: Olga Bończyk i Piotr Gąsowski

George - księgowy z New Jersey i Doris - gospodyni domowa z Oakland, spotykają się przypadkowo w uzdrowisku w północnej Kalifornii w 1951 r. Spędzają ze sobą noc...historia na pierwszy rzut oka, jak każda inna, gdyby nie to, że On jest żonaty i ma trójkę dzieci. Ona ma męża i również trójkę potomstwa. Mimo to postanowili, że będą spotykać się w tym samym miejscu, co roku, o tej samej porze. W pozostałe dni nie utrzymują ze sobą kontaktu, poświęcają się całkowicie swoim rodzinom. Spektakl ukazuje sześć spotkań tej osobliwej, nietypowej pary na przestrzeni blisko trzydziestu lat. W tym czasie zmieniają się nie tylko oni sami, ale także otaczający ich świat.

Spektakl odbędzie się w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood.

IMPREZA BILETOWANA


06.11.2015 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Koncert zespołu "NaSenNie"
Koncert "Pablopavo i Ludziki"

Początki zespołu NaSenNie sięgają 2009 roku, kiedy to Dariusz Sarnicki (gitara), Daniel Ujdak (gitara basowa) i Michał Wypych (perkusja) nawiązali kontakt za pośrednictwem Internetu. Jak się potem okazało znali się już wcześniej, kiedy to koncertowali z innymi zespołami. Połączyli swoje siły, rozpoczęły się próby. Dołączyła do nich Agnieszka Kwaśniak (wokal). Kiedy zespół miał już pełny skład zaczęli nagrywać. Postało 11 utworów, zróżnicowanych muzycznie, żywiołowych i nieszablonowych, zwieńczonych pod tytułem płyty: "Hokusy Pokusy". Zespół grał na licznych festiwalach rockowych m.in.: w Katowicach, Skierniewicach, Pabianicach, Olkuszu i Łodzi. Członkowie zespołu pytani o to, co jest najważniejsze w życiu muzyka, zgodnie odpowiadają: "Bezpośredni kontakt z publicznością".

Pablopavo - artysta, który swoją przygodę z muzyką rozpoczął w 1993 roku, zaliczający się do czołówki muzyków z Agencji Koncertowo-Wydawniczej Karrot Kommando. Jego debiutancki krążek w kolaboracji z Ludzikami pt.: "Telehon", ujrzał światło dzienne w 2009 roku, zachwycając recenzentów wszelkiej maści. Sukces płyty sprawił, iż do artysty szybko przypięto metkę "warszawskiego barda". W 2011 roku ukazał się ich drugi album "10 piosenek". W styczniu ubiegłego roku wydali swoją trzecią płytę - po trzyletniej przerwie - pod nazwą "POLOR". To właśnie "Dancingowa piosenka miłosna" z tej płyty szczytowała na listach przebojów, zajmując między innymi 4. Miejsce w "Liście Przebojów Trójki". Utwory zespołu charakteryzują się wysokim poziomem literackim. Tezę tą potwierdzają zdania recenzentów, którzy przeganiają się w chwaleniu warstwy tekstowej piosenek.

W skład zespołu Pablopavo i Ludziki wchodzą: wspomniany Pablopavo, czyli Paweł Sołtys (wokal, autor tekstów), Earl Jacob (chórki), Radek Polakowski (skrzypce, akordeon, melodika), Raffi Kazan (gitara elektryczna, akustyczna), Emiliano Jones (bas, instrumenty klawiszowe, programowanie), Dj Zero (skrecze, mpc, programowanie), Jakub Kinsner (perkusja), Barton (dub master).

Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood.

Koncert w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood.

IMPREZA BILETOWANA


06.11.2015 - godz. 16.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

.
Blok podróżniczy "Za horyzontem"
prelekcje i prezentacje multimedialne podróżników - laureatów audycji "Za horyzontem", redaktor Beaty Tomanek z Radia Katowice

W PROGRAMIE:

KAJAKARZE ZE STOWARZYSZENIA "BYSTRZE" - "SPŁYW RZEKI KOLORADO"

Opowieść ludzi pasji, amatorów wielkiej przygody, walki z żywiołem i własnym charakterem - kajakarzy ze Stowarzyszenia ,,Bystrze", którzy pokonali m.in. największe bystrza rzeki Kolorado.

KRZYSZTOF BŁAŻYCA - "INNA AFRYKA"

Krzysztof opowie o Afryce, jakiej prawie nikt nie zna - jako o świecie kontrastów. Uśmiech na co dzień, taniec, muzyka, błogosławieństwo i przekleństwa. Dynamika wiary, magia i fetysze. Złowieszczy mganga oraz święci. Życie na wsi i w wielkich miastach. Nędza, slamsy, smartfony, handel ludźmi i dzieciństwo wydane ulicy. Bogactwa naturalne, korupcja, mętne wody.

www.razemdlaafryki.org

JOANNA I ARTUR MORAWIEC - "Z MIŁOŚCI DO PODRÓŻY."

Autorzy są animatorami ruchu podróżniczego w naszym regionie. Pokochali się i zaręczyli w podróży. Ślub wzięli w Buenos Aires, więc kiedy rodzina się powiększyła, nie zastanawiali się długo. Honoriusza, na jego pierwszą ,,wyprawę", zabrali, gdy miał zaledwie pięć miesięcy. Najpierw była Tunezja, potem Maroko, wreszcie Filipiny. Potem pojawił się Tymek, i on również szybko rozpoczął swoją globtroterską ,,karierę". Od ponad 10 lat są współorganizatorami Festiwalu Slajdów Podróżniczych, który odbywa się w Uniwersytecie Śląskim. Lansują podróżowanie z dziećmi, odkrywają przed nimi świat.


05.11.2015 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Spotkanie podróżnicze z Jaśkiem Melą.

Jasiek Mela - urodził się 30 grudnia 1988r. w Gdańsku, ale wychował się w Malborku. W 2002 roku, mając 13 lat, uległ ciężkiemu wypadkowi - w wyniku porażenia prądem (15 000V) amputowano mu rękę i nogę. Teraz porusza się o protezie nogi. Dwa lata później razem z polarnikiem Markiem Kamińskim wyruszył na wyprawę na Biegun Północny i Południowy. W kolejnych latach uczestniczył w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, wspinał się na górę El Capitan i przebiegł New York City Marathon. W 2009 roku założył Fundację Poza Horyzonty, która pomaga osobom po amputacjach w zakupie protez i powrocie do aktywnego życia. Zdobywca wielu prestiżowych nagród w dziedzinie sportu i działalności prospołecznej. Od kilku lat prowadzi szkolenia motywacyjne dla firm. W wolnych chwilach podróżuje autostopem, robi zdjęcia w pustostanach, szyje na maszynie i chodzi na slackline.

źródło: oficjalna strona Fundacji Poza Horyzonty

Spotkanie organizowane jest w ramach Festiwalu Kultury Zagłębie Wood w ramach cyklu spotkań z podróżnikami.

02.11.2015 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Klub "AGORA"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
SALON KULTURY - KAWA Z GWIAZDĄ - Katarzyna Skrzynecka

Gościem najbliższego spotkania z cyklu "Salonu kultury. Kawy z Gwiazdą" będzie Katarzyna Skrzynecka - aktorka, wokalistka, autorka tekstów, kompozytor. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Strzemińska - dziennikarka Radia Katowice.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wypić kawę w towarzystwie znakomitej artystki, zrobić sobie z nią zdjęcie czy zdobyć autograf.

Katarzyna Skrzynecka jest absolwentką Wydziału Fortepianu i Wydziału Wokalistyki warszawskiej Szkoły Muzycznej II st. oraz Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Będąc jeszcze w liceum, w 1989 roku zadebiutowała jako piosenkarka na Festiwalu Piosenki Francuskiej, zdobywając Grand Prix. Rok później wygrała Festiwal w Opolu debiutując piosenką Włodzimierza Korcza "Błądzę w chmurach". Jeszcze jako studentka Akademii Teatralnej rozpoczęła pracę zawodową w Teatrze Dramatycznym w Warszawie grając główną rolę w musicalu METRO. Jednocześnie koncertowała samodzielnie wykonując utwory własne i napisane specjalnie dla niej przez znanych kompozytorów oraz standardy musicalowe i jazzowe. Ma w swoim dorobku udział w wielu muzycznych programach i koncertach telewizyjnych. Wydała 6 płyt, na których w większości znalazły się utwory, do których napisała teksty i muzykę.

Jeszcze na studiach, odnosiła sukcesy jako aktorka grając główne role w filmach i Teatrze Telewizji. W 1993 roku otrzymała prestiżową Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego przyznawaną młodym aktorom za wybitną indywidualność. W latach 1993-2004 grała w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Od 1996 jest aktorką w warszawskim Teatrze Komedia. Ma za sobą również gościnne występy w teatrach Roma i Syrena. Aktualnie gra także w warszawskim Teatrze Bajka.

Konsekwentnie godząc pracę aktorki z pracą muzyczną zagrała w wielu filmach fabularnych oraz chętnie oglądanych serialach telewizyjnych m.in. w: "Na Wspólnej", "Na dobre i na złe", "Bao-Bab, czyli zielono mi" i "Kopciuszku". Wystąpiła w głównych rolach oraz nagrała piosenki do polskich wersji językowych animowanych przebojów kinowych: "Piękna i Bestia", "Anastazja", "Alladyn" oraz "Magiczna karuzela".

W 2005 roku wzięła udział w pierwszej edycji programu "Taniec z gwiazdami". Później prowadziła program wraz z Hubertem Urbańskim, następnie z Piotrem Gąsowskim. W 2014 r. wygrała pierwszą edycję programu "Twoja twarz brzmi znajomo".


31.10.2015 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Hrabi & Jurki czyli "Aktorem w płot"

Kabaret Hrabi i Kabaret Jurki - znakomity duet. Osobno radzą sobie dość niesamowicie, co dopiero kiedy połączą siły? Będzie się działo. Każdy miłośnik dobrego humoru powinien to zobaczyć, bo warto.
Kabaret Hrabi w poszukiwaniu nowych wyzwań. Pomysł złączenia sił z innym kabaretem powstawał przez lata. Oswajanie się z myślą, ciche rozmowy, pytania stawiane półgębkiem. Kto? Z kim? Wreszcie stało się naturalne, że z kabaretem Jurki. Tak, przez jakiś czas będzie nas ośmioro, ośmiorgo, ośmiorgu, ośmiorgiem. Dwie kobiety - czyli dwa blond łby, oraz sześciu przeróżnych typów współczesnego mężczyzny - czyli kalejdoskop mord.

O aktorach można sporo, ale czy trzeba zaraz dobrze? I Hrabi, i Jurki, w liczbie ośm, biorą takiego aktora za nogi i rzucają w płot. Żeby poczuł, że żyje. Żeby mu się chciało. Teatr, kabaret, filmy, seriale, reklamy, filmy porno, teledyski, wreszcie życie - wszędzie się gra. Banalne, to prawda. Ale jakie prawdziwe! Ole!

IMPREZA BILETOWANA


30.10.2015 - Godz. 20.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg-
koncert "Synapsa"

IMPREZA BILETOWANA
29.10.2015 - Godz. 19.10

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Pojedynek Kabaretowy

IMPREZA BILETOWANA
29.10.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
"Na granicy zmysłów"
spotkanie z Przemkiem Kossakowskim

W listopadzie 2014 roku w księgarniach ukazał się reporterski debiut "Na granicy zmysłów", autora cyklu programów telewizyjnych "Szósty zmysł" oraz "Inicjacja", Przemka Kossakowskiego. Książka jest, rozszerzoną o nowe wątki, opowieścią o spotkaniach z osobami zajmujących się medycyną niekonwencjonalną. To także barwna historia wędrówek po Ukrainie, Rosji oraz Bałkanach.

Spotkania z autorem nawiązują do tematyki książki, podróży na Wschód oraz poddawaniu się licznym praktykom ludowych uzdrowicieli.

Przemek Kossakowski - rocznik 1972. Autor cyklu programów "Kossakowski. Szósty zmysł" (emitowany na kanale TTV), dokumentujących jego podróże po Ukrainie, Rosji, Bałkanach i Polsce, podczas których doświadczał praktyk znachorów, uzdrawiaczy i wróżbitów. Zakopywany w grobie, obkładany wnętrznościami barana, poddawany praktykom podcinania języka. Krótko ujmując - człowiek od zadań specjalnych. Zwolennik kontaktu bezpośredniego i pracy w terenie. W wolnym czasie chętnie rysuje i eksperymentuje z grafiką.

Spotkanie organizowane jest w ramach Festiwalu Kultury Zagłębie Wood w cyklu spotkań z podróżnikami.

IMPREZA BILETOWANA


29.10.2015 - Godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Spotkanie podróżnicze z cyklu "WYPRAWY NA KRAŃCE ZIEMI." - URSZULA KORDEUSZ - "IRAN"

Iran kojarzy nam się z restrykcyjnym prawem, które reguluje życie społeczne i polityczne, oraz kobietami ubranymi w czador. Ale czy to jedyne oblicze tego kraju? Zanurzając się nieco głębiej w świat Irańczyków, okazuje się, że są oni bardziej zachodni i nowocześni niż by nam się to mogło wydawać. Urszula Kordeusz podczas prelekcji przybliży nam kulturę perską, która jest jedną z najstarszych na świecie, i jej świadectwa można oglądać po dziś dzień, oraz opowie o niezwykłej gościnności Irańczyków.

IMPREZA BILETOWANA


28.10.2015 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
MAREK KRAJEWSKI - Spotkanie autorskie

Marek Krajewski - autor kryminałów, filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Laureat m.in. Paszportu "Polityki", Nagrody Prezydenta Wrocławia, Nagrody Wielkiego Kalibru. Otrzymał tytuł Ambasadora Wrocławia. Największą popularność wśród czytelników przyniósł mu cykl o Eberhardzie Mocku.

Marek Krajewski jest również autorem znakomitych powieści o Edwardzie Popielskim i Jarosławie Paterze. W tym roku ukazała się jego najnowsza powieść "Umarli mają głos".

WSTĘP WOLNY


25.10.2015 - Godz. 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA
20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
ALEKSANDER DOBA - spotkanie z podróżnikami
Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, Kazimierz Szych, Grzegorz Kuśpiel

PROWADZĄCY:
BEATA TOMANEK - dziennikarka Polskiego Radia Katowice, podróżniczka
GRZEGORZ KUŚPIEL - kustosz Działu Etnograficzno-Podróżniczego w Muzeum Miejskim "Sztygarka", dąbrowski podróżnik

W PROGRAMIE:

ALEKSANDER DOBA - "OCEANY"

Podróżnik Roku National Geographic 2014. Jest pierwszym człowiekiem na świecie, który przepłynął kajakiem Atlantyk z kontynentu na kontynent łodzią, nie wyposażoną w żaden inny napęd poza wiosłem, i zrobił to już dwukrotnie. Pełna energii opowieść o tym, że Człowiek, jeżeli tylko chce, może dużo. podana jednak z właściwym dla Olka poczuciem humoru i dystansu do samego siebie. Pierwszy raz w Zagłębiu! Tutaj trzeba być.

www.aleksanderdoba.pl

KRZYSZTOF WIELICKI, LESZEK CICHY - "GÓRY"

Ludzie Everestu - dokonali pierwszego w historii światowego himalaizmu zimowego wejścia na Everest (8.848 m n.p.m). Swoją opowieścią przeniosą Państwa w najwyższe góry świata i to w sam środek himalajskiej zimy! Barwne, choć nierzadko dramatyczne opowieści o pasji, wyrzeczeniach, ludziach i górach. Wielka duchowa uczta.

GRZEGORZ KUŚPIEL - "JASKINIE"

W drodze do wnętrza Ziemi. - podróżnik dąbrowski opowie o polskich wyprawach speleologicznych na wszystkie kontynenty Ziemi. Od ponad 30 lat uczestniczy w wyprawach jaskiniowych, górskich
i etnograficznych w różne rejony świata. Kierownik pierwszych w historii polskiej speleologii wypraw do Papui Nowej Gwinei. Założyciel Działu Etnograficzno-Podróżniczego w Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej.

ZESPÓŁ BELTAINE - "MUZYKA ŚWIATA"

Beltaine powstał w 2002 roku w Katowicach. W 2004 wydał swój debiutancki album "Rockhill", który zdobył nagrodę Wirtualne Gęśle w internetowym głosowaniu na najlepszą folkową płytę roku 2004. Również drugi album - "KONCENtRAD", został laureatem plebiscytu Wirtualne Gęśle w roku 2008.
W 2010 grupa wydała swój trzeci album - "Triú", który także zdobył nagrodę Wirtualne Gęśle. Tym razem została ona wręczona dopiero 13 listopada 2011 roku podczas występu grupy Beltaine w Białołęckim Ośrodku Kultury (Warszawa). Statuetkę Wirtualnych Gęśli wręczył Eddie Brannigan - Pierwszy Sekretarz Ambasady Irlandii w Polsce.

www.beltaine.pl


23-25.10.2015

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

.
"UMYSŁ PRZYŁAPANY!" wystawa interaktywna
wymyślona i wykonana przez Centrum Nauki Kopernik.

Ekspozycja pozwala przekonać się o tym, jak niezwykły jest nasz umysł. Adresowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, ale z powodzeniem mogą z niej korzystać również osoby dorosłe, co pozwala na przeżycie wspólnej rodzinnej przygody naukowej. Wszystkie propozycje łączą naukę z zabawą, a samodzielnie przeprowadzane doświadczenia pobudzają ciekawość.

Wystawie towarzyszy trzech animatorów CNK, którzy przy użyciu prostych materiałów przeprowadzają efektowne eksperymenty i na przykładzie konkretnych eksponatów pokazują, jakie pułapki zastawia na nas umysł.
Dzięki odpowiednio dobranym eksperymentom, uzupełnionym dużą dawką poczucia humoru, pokaz jest świetną zabawą i fantastycznym sposobem przekazywania wiedzy.

Dostępność ekspozycji:

23 października 2015 r. w godz. 9.00-15.00
24 października 2015 r. w godz. 9.00-15.00
25 października 2015 r. w godz. 10.00-16.00


24.10.2015 - Godz. 19.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - GołonógIMPREZA BILETOWANA

-
koncert LE FLEUR ROCK OUT

W naszej muzyce znajdziecie połączenie ciekawych gitarowych brzmień z elementami elektronicznymi, melancholijny rockowy styl z domieszką mrocznych klimatów gotyckich. Muzyczną estetykę Le FleuR określiły silne wpływy new wave, cold wave i inspiracje formami progresywnymi. Naszą twórczość cechuje przede wszystkim klimatyczna muzyka o raczej smutnym, melancholijnym nastroju, którą dopełniają psychodeliczne, refleksyjne teksty, często naznaczone depresyjnym piętnem, chociaż nie brak w niej także bardziej "zadziornych" , energicznych, rockowych brzmień. Liryczne, poetyckie podejście do muzyki objawia się w zetknięciu tej twórczości z tekstami poetyckimi. Autorską muzykę Le FleuR wspierają często inspiracje literackie, w tym oryginalne, poruszające teksty "poety przeklętego": Rafała Wojaczka, demonstrowane przez kapelę w energetycznych, rockowych aranżacjach.


24.10.2015 - godz. 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

-
Klimakterium 2 czyli Menopauzy Szał

Czas trwania: 140 minut z przerwą

W spektaklu występują zamiennie następujące aktorki:

Pamela: Elżbieta Jodłowska/ Małgorzata Duda/ Maria Winiarska/ Dorota Nowakowska
Malina: Anna Korcz/ Ewa Cichocka/ Joanna Jeżewska/ Elżbieta Jarosik/ Elżbieta Panas
Zosia: Elżbieta Okupska/ Grażyna Zielińska/ Ludmiła Warzecha/ Katarzyna Kozak
Angela: Małgorzata Gadecka/ Raneta Zarębska/ Anna Wojton/ Ewa Złotowska

Reżyseria: Krzysztof Jaślar i Elżbieta Jodłowska
Choreografia: Jakub Lewandowski
Kierownictwo muzyczne: Janusz Bogacki
Scenografia kostiumy: Andrzej Lewczuk
Przygotowanie muzyczne: Aldona Krasucka
Produkcja: Tomasz Heller, Agencja Artystyczna "Klimaty"


24.10.2015 - godz. 11.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
III DĄBROWSKIE DYKTANDO "WALKA Z BYKAMI"

W ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza na trzecią edycję dąbrowskiego dyktanda. Do konkursu mogą przystąpić osoby, powyżej 16 roku życia. Zadaniem uczestników zabawy będzie napisanie dyktowanego tekstu z jak najmniejszą ilością błędów.

Uczestnicy dyktanda zmierzą się z tekstem przygotowanym przez dr hab. Danutę Krzyżyk - językoznawcę z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dyktando poprowadzi Agnieszka Strzemińska - dziennikarka popularyzująca poprawną polszczyznę na antenie Polskiego Radia Katowice, uhonorowana przez Radę Języka Polskiego Medalem Ambasadora Polszczyzny. "Walkę z bykami" oceniać będzie jury w składzie: dr hab. Danuta Krzyżyk - językoznawca, autorka tekstu dyktanda, Paweł Duraj - Dyrektor MBP, polonista, Agnieszka Strzemińska - dziennikarka Polskiego Radia Katowice, Piotr Sobierajski - dziennikarz, zastępca kierownika oddziału Zagłębie "Dziennika Zachodniego".

Oprócz zmagań z tekstem pełnym ortograficznych pułapek, na uczestników dyktanda czekać będą quizy językowe oraz loteria z nagrodami. W części artystycznej zaprezentują się członkowie Szkoły Tańca Marengo, którzy na tę okazje przygotują pokaz tańców latynoamerykańskich.

Impreza będzie nie tylko okazją do promocji kultury naszego języka ojczystego, ale przede wszystkim świetną zabawą i możliwością zdobycia cennych nagród. Mistrz ortografii otrzyma tytuł "Pogromcy byków" oraz nagrodę finansową.


23.10.2015 - Godz. 19.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg-
KONCERT: HatriX + Cactus Carnage + Rust Belt

IMPREZA BILETOWANA


23.10.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Koncert Natalii Przybysz

Poniektórzy mogą Natalię kojarzyć jeszcze za czasów zespołu "Sistars", który - jak sama nazwa wskazuje - stworzyła ze swoją siostrą Pauliną. Artystka lubująca się w klimatach R&B, soul i hip hop. W 2006 roku rozpoczęła solową karierę, nagrywając pierwszą płytę w duecie z producentem muzycznym Envee pt.: "Maupka Comes Home", który ukazał się w 2008 roku. Kolejnymi albumami były: "Gram Duszy" (2010) oraz "Kozmic Blues: Tribute to Janis Joplin" (2013). Jej ostatnia płyta, wydana rok temu, nosząca tytuł "Prąd" zdobyła miano złotej oraz przyniosła wokalistce nagrodę Fryderyka w kategorii Album roku rock i Utwór roku 2015. Natu jest jedną z nielicznych polskich artystek, która potrafi odnaleźć się w wielu gatunkach muzycznych. Oryginalność i ciekawa barwa głosu pozwalają jej wyróżnić się na tle innych. Jak sama twierdzi chce śpiewać do końca życia: "Najchętniej zaśpiewałabym na swoim własnym pogrzebie".

W skład jej zespołu wchodzą: Jurek Zagórski (gitara), Mateusz Waśkiewicz (gitara), Filip Jurczyszyn (bas), Hubert Zemler (perkusja).

Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu Kultury Zagłębiewood

IMPREZA BILETOWANA


23.10.2015 - Godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Filia nr 18
ul. Legionów Polskich 131a
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
Katarzyna Bonda - Zbrodnia jest kobietą

Hubert Meyer i Sasza Załuska - pierwsi książkowi profilerzy w polskiej literaturze kryminalnej - szturmem wkroczyli na półki księgarń i bibliotek, a Katarzyna Bonda stała się jedną z najbardziej popularnych autorek kryminałów. Bonda zbrodnie opisuje nie tylko fikcyjne - wraz z komisarzem Bogdanem Lachem napisała książki dokumentalne "Zbrodnia niedoskonała" i "Polskie morderczynie". Tworzenia tekstów uczy też innych - jest założycielką szkoły pisania.
Prozaiczka, dokumentalistka, dziennikarka oraz scenarzystka - Katarzyna Bonda - odwiedzi dąbrowska bibliotekę 23 października (piątek). Spotkanie z autorką odbędzie się w Filii nr 18 (ul. Legionów Polskich 131 a) o godz. 17.00.
Wydarzenie zostanie zrealizowane dzięki środkom pozyskanym w ramach II edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego (dzielnica Mydlice Południowe).
Zachęcamy do udziału w spotkaniu, które będzie okazją do nabycia książek i zdobycia pamiątkowego wpisu. Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach akcji "2015 Rok Promocji Czytelnictwa - Zaczytana Dąbrowa". Wstęp wolny.

WSTĘP WOLNY


22.10.2015 - Godz. 17.00

Bazylika MBA - Sala konferencyjna
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA-
Spotkanie z Barbarą Stanisławczyk

Klub "Opcja na Prawo" oraz Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej zapraszają na spotkanie z Barbarą Stanisławczyk połączone z promocją jej najnowszej książki "Kto się boi prawdy?". Spotkanie odbędzie się 22 (czwartek) października 2015r. o godz. 17 w sali przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej ul. Królowej Jadwigi 17.

Zapraszam Józef Kowalski.

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

WSTĘP WOLNY


21.10.2015 - Godz. 11.00

UMDG - Sala sesyjna
ul. Graniczna 21
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Żywienie na wagę zdrowia

21 października w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej odbędzie się Konferencja Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego "Żywienie na wagę zdrowia".

Program

* 09.30-10.00 Rozpoczęcie konferencji wystąpienia zaproszonych gości: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia dr n. med. Beata Małecka - Libera Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza
* 10.00-10.15 Żywienie na wagę zdrowia - Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny lek. med. Urszula Mendera -Bożek
* 10.15-10.45 -Realizacja zasad racjonalnego żywienia w warunkach żywienia zbiorowego - dr n. med. Beata Całyniuk -Zakład Żywienia Człowieka Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
* 10.45 -11.10 Dobre praktyki w walce z otyłością u dzieci - zalecenia WHO - mgr Katarzyna Brukało Zakład Polityki Zdrowotnej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
* 11.10 -11.30 Rozporządzenie na wagę zdrowia - lek. wet. Józef Lipa Kierownik Oddziału Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach.
* 11.30-12.10 Zdrowe żywienie w żłobkach, przedszkolach i szkołach czyli placówkach oświatowo -wychowawczych
- mgr Marzena Królikowska - Żłobek Miejski Nr 2 w Będzinie
- mgr inż. Agnieszka Kowalik - Zespół Szkół Ekonomicznych im. Karola Adamieckiego w Dąbrowie Górniczej

* Występ grupy artystycznej ze Szkoły Podstawowej Nr 8 im. Adama Mickiewicza w Dąbrowie Górniczej

* 12.10 -12.30 Dyskusja

Konferencja organizowana jest pod Patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniewa Podrazy.
Gościem honorowym spotkania bedzie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia dr n. med. Beata Małecka - Libera

Miejsce konferencji: Sala Sesyjna Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, ulica Graniczna 2119.10.2015 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
Spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem

Wielbiciele "Murów Hebronu", "Jadąc do Babadag" czy "Dukli" nie mogą przegapić spotkania z Andrzejem Stasiukiem. Pisarz odwiedzi dąbrowską bibliotekę 19 października (poniedziałek), spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Rozmowę z prozaikiem poprowadzi Dariusz Nowacki - krytyk literacki i badacz literatury, pracownik Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Andrzej Stasiuk - prozaik, poeta, dramaturg. Rozpoczynał od krótkich utworów, dziś stał się jedną z najgłośniejszych postaci literackich, jakie pojawiły się w ostatnich latach. Uhonorowany wieloma nagrodami (m.in. nagrodą Fundacji im. Kościelskich, 1995), wyrzucany ze szkół i imający się rozmaitych prac, właściciel niekonwencjonalnego życiorysu: w początkach lat osiemdziesiątych zaangażowany w ruch pacyfistyczny, zdezerterował z wojska i półtora roku spędził w więzieniu. Niechętny literackim salonom i oficjalności - w roku 1987 wyprowadził się z Warszawy i zamieszkał na dalekiej prowincji, skąd przysyła swoje teksty do najpoczytniejszych i najbardziej prestiżowych gazet i czasopism, najchętniej do "Gazety Wyborczej" i "Tygodnika Powszechnego". W jego dorobku znajdują się liczne książki, m.in.: "Dukla", "Biały kruk", "Dziewięć", "Jadąc do Babadag", "Dojczland".

Liczba miejsc ograniczona!

Uczestnicy spotkania w dąbrowskiej bibliotece będą mieli okazję nie tylko posłuchać opowieści Andrzeja Stasiuka, ale także zakupić książki z autografem autora.

Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia i Muzeum Miejskie "Sztygarka" przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.


18.10.2015 - Godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
"CHODŹ ZE MNĄ DO ŁÓŻKA"

Obsada: Sonia Bohosiewicz
Reżyseria: Adam Sajnuk

"Chodź ze mną do łóżka" to przejmująca opowieść o tym, że należy czerpać z życia pełnymi garściami. Ciepła, zabawna, wzruszająca sztuka, nie stroniąca od kolokwializmów i wulgaryzmów. Wbrew pikantnemu tytułowi, nie jest to komedia podszyta erotyzmem. To monodram opowiadający o losach 39-letniej kobiety, która na skutek tragicznego wypadku, zostaje przykuta do szpitalnego łóżka, tym samym stając się niewolnicą własnego ciała. Już po pierwszych minutach sztuki publiczność orientuje się, że wszystko co dzieje się na scenie jest iluzją - zobrazowaniem jej pragnień i wewnętrznej walki wobec tego co przyniósł los. Jej cierpienie skupia się na niemocy. Niemocy dalszego poznawania świata, realizacji swoich pasji i planów. Oddałaby wszystko, by znów mieć kontrolę nad swoim ciałem. Sztuka to prawdziwy popis umiejętności aktorskich Sonii Bohosiewicz.

Sonia Bohosiewicz - ceniona, wielokrotnie nagradzana aktorka filmowa, serialowa i teatralna. Silna, charyzmatyczna, przykuwająca uwagę widza nawet w drugoplanowych rolach. Członek Polskiej Akademii Filmowej, przez niemal 10 lat związana z krakowskim Starym Teatrem im. H. Modrzejewskiej oraz z Teatrem im. J. Słowackiego. Użyczała swojego głosu postaciom animowanym. Brała udział w festiwalach piosenki, na swoim koncie ma wiele ról w spektaklach Teatru Telewizji. Od paru lat związana z krakowską Grupą Rafała Kmity. Znana zarówno z ról komediowych, jak i dramatycznych.
Zagrała w serialu "Usta Usta", "39 i pół" oraz w serialu Telewizji Polskiej "Czas honoru". Za swoją pierwszą dużą rolę Hanki w polskiej komedii "Rezerwat", otrzymała główną nagrodę na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Zagrała w wielu polskich produkcjach takich jak m.in. "Spis Cudzołożnic", "Syberiada Polska", "Fotograf", "Obława" i "Obywatel", a także wcieliła się w niezwykle barwną postać Nataszy w filmie "Wojna Polsko-Ruska" na podstawie powieści Doroty Masłowskiej.

Rola w monodramie "Chodź ze mną do łóżka" przyniosła Soni Bohosiewicz Różę Gali 2014 w kategorii "Teatr".

Czas trwania: 70 minut (bez przerwy)

Spektakl odbędzie się w ramach Festiwalu Kultury Zagłębiewood.


17.10.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
"Ale Czad, czyli podróże Grupy MoCarta"

"Ale Czad, czyli podróże Grupy MoCarta" to nowy program kwartetu, w którym muzycy zagrają i opowiedzą między innymi o Republice Czeskiej, Chinach, Francji oraz Kostaryce. W Dąbrowie Górniczej kabaret zaprezentuje największe przeboje muzyki nie tylko klasycznej, lecz również inteligentny żart oraz mnóstwo pozytywnej energii z całego świata, którą postara się zarazić publiczność.

Od kilku lat Grupa MoCarta jest jednym z najczęściej występujących za granicą polskich zespołów. Muzycy grali w wielu, niekiedy bardzo egzotycznych miejscach, takich jak: znane z handlu narkotykami meksykańskie miasto Ciudad Juarez, miasteczko Wenatchee znajdujące się na końcu świata i Stanów Zjednoczonych, w którym nie stanęła wcześniej stopa polskiego artysty czy małe chińskie miejscowości, te poniżej 15 milionów mieszkańców.

Dzięki możliwości występowania w różnych zakątkach świata, muzycy poznali kulturę wielu narodów i teraz pragną w dowcipny sposób opowiedzieć o niej polskiej publiczności. Grupa MoCarta w Dąbrowie Górniczej zagra nowe utwory, ale wróci także do kilku swoich największych przebojów.

IMPREZA BILETOWANA


16.10.2015 - Godz. 20.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg-
Southammer

IMPREZA BILETOWANA


16.10.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Piwnica teatralna
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Kabaret - Stand Up

Damian Kubik (Antoni Gorgoń Grucha)

Patriota, anarchista, samotny lider bez partii, swojski mąż stanu, polityk, a zarazem działacz społeczny, nie szczędzi mocnych słów na polu polityki, życia publicznego, kultury i sztuki.
Twój kandydat na prezydenta. Zaskakujący, kontrowersyjny do bólu, wytyka błędy i mówi to co byście chcieli usłyszeć, ale boicie się o tym rozmawiać!

Paweł Reszela

Artysta kabaretowy, uprawiający Stand-Up Comedy. Uczestnik I edycji programu Stand up. Zabij mnie śmiechem w którym doszedł do półfinału. Ma na swoim koncie także występ HBO Stand-Up Comedy Club. W skrócie: komiczny, porywczy, niesubtelny, kwas na rany otwarte.

Występ odbędzie się w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood

IMPREZA BILETOWANA


16.10.2015 - godz. 14.00-18.00

Wyższa Szkoła Biznesu
Audytorium Maximum
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA

-
Dzień Bezpieczeństwa WSB z Adamem Małyszem

W dniu 16 października 2015 roku w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbędzie się wydarzenie pod hasłem Dzień Bezpieczeństwa. Wspólnie z Uczelnią akcję organizuje Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Inicjatywa jest częścią kampanii "Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie".

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Adam Małysz, który w swoim wystąpieniu przybliży uczestnikom akcji zasady i techniki bezpiecznej jazdy.

Będzie to także okazja do spotkania z psychologami z fundacji Zendriving i skorzystania z symulatorów (alkogogle, symulator dachowania, symulator jazdy w warunkach specjalnych). Program akcji przewiduje także projekcję filmową w mobilnym kinie 5D oraz debatę na temat stanu bezpieczeństwa drogowego.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.wsb.edu.pl

WSTĘP ZA REJESTRACJĄ


15.10.2015 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
Spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią

Szymon Hołownia - dziennikarz i publicysta, współpracuje z telewizją TVN. Publikuje na portalu Stacja7.pl. Dwukrotny laureat nagrody Grand Press oraz laureat Dziennikarskiej Nagrody "Ślad". Zdobywca Wiktora publiczności za rok 2010 oraz wielu innych nagród i wyróżnień. Założyciel Fundacji Kasisi i Fundacji Dobra Fabryka, wspierających dom dziecka w Zambii, hospicjum w Rwandzie i wiejski szpital w Kongo.

Autor książek "Kościół dla średnio zaawansowanych", "Tabletki z krzyżykiem", "Ludzie na walizkach", "Monopol na zbawienie", "Bóg. Życie i twórczość", "Ludzie na walizkach. Nowe historie", "Bóg, kasa i rock'n'roll" wspólnie z Marcinem Propokopem, "Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie", "Niebo dla średnio zaawansowanych" wspólnie z Grzegorzem Strzelczykiem, "Wszystko w porządku. Układamy sobie życie wspólnie" z Marcinem Prokopem, "Holyfood, czyli 10 przepisów na smaczne i zdrowe życie duchowe".

Źródło: http://szymonholownia.com/o-mnie/

Liczba miejsc ograniczona!

WSTĘP WOLNY


15.10.2015 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Klub Osiedlowy "HELIKON"
ul. Wojska Polskiego 45
DĄBROWA GÓRNICZA

DĄBROWIANIN ROKU - statuetkaDĄBROWIANIN ROKU - statuetkaDĄBROWIANIN ROKU - statuetkaDĄBROWIANIN ROKU - statuetka

WSTĘP WOLNY

.
Wręczenie statuetki DĄBROWIANINA ROKU 2014
nadawanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.


DĄBROWIANIN ROKU - statuetka WŁODZIMIERZ GOLENIOWSKI

Tytuł nadany pośmiertnie dla byłego wieloletniego prezesa TPDG


14.10.2015 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Filia nr 18 dąbrowskiej MBP
ul. Legionów Polskich 131 a
DĄBROWA GÓRNICZAwww.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
Maria Ulatowska - autorka bestsellerowych powieści obyczajowych i Jacek Skowroński - twórca wielu opowiadań i powieści sensacyjno-kryminalnych.

14 października (środa) o godz. 17.00 Filię nr 18 dąbrowskiej MBP (ul. Legionów Polskich 131 a) odwiedzą Maria Ulatowska - autorka bestsellerowych powieści obyczajowych i Jacek Skowroński - twórca wielu opowiadań i powieści sensacyjno-kryminalnych.

Ona lubi wyzwania, a on niczego się nie boi, więc postanowili wspólnie stworzyć powieść kryminalną. Rezultatem ich pracy jest książka "Autorka". Podczas spotkania z dąbrowskimi czytelnikami będą promować kolejne wspólne dzieło - powieść "Pokój dla artysty", historię o pasji, miłości i... duchach przeszłości, które raz obudzone, nie pozwalają o sobie zapomnieć.

Spotkanie z pisarzami zostanie zrealizowane dzięki środkom pozyskanym w ramach II edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego (dzielnica Mydlice Południowe).

Zachęcamy do udziału w spotkaniu, które będzie okazją do nabycia książek i zdobycia pamiątkowego wpisu. Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach akcji "2015 Rok Promocji Czytelnictwa - Zaczytana Dąbrowa".


13.10.2015 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
Recital Mariana Opani pn. "Moje fascynacje"

Marian Opania - polski aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy. Występuje m.in. w Teatrze Ateneum w Warszawie. Ukończył warszawską PWST w 1964r. Po raz pierwszy wystąpił w filmie w 1962r. Do jego najbardziej znanych kreacji aktorskich nalezą role w ,,Rozmowach kontrolowanych", ,,Piłkarskim pokerze", czy ,,Pajęczarkach". Widzowie małego ekranu Mariana Opanię kojarzą na pewno w ról w serialach "Na dobre i na złe" oraz "Prawo Agaty".

Ten recital to różnorodny "coctail" ulubionych utworów aktora, które - jak sam mówi - najbardziej go zafascynowały, a więc: najcelniejsze monologi pióra Antoniego Słonimskiego, tzw. szmoncesy, również nieco frywolne teksty Marcina Wolskiego, zagraniczne teksty, niemieckie, rosyjskie np: "W museum" Michaiła Żwanieckiego w tłum. Jana Pietrzaka. Opania śpiewa też w tym koncercie piosenki Jackues'a Brela, pieśni Bułata Okudżawy, Władimira Wysockiego, Wojciecha Młynarskiego, Jana Wołka czy Jerzego Satanowskiego.

Liczba miejsc ograniczona!
12.10.2015 - Godz. 20.00

Bazylika MBA - Sala konferencyjna
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZAKlub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

-
Spotkanie z dziennikarzem śledczym
Wojciechem Sumlińskim

Autor zasłynął m. in. książkami pt.:"Z mocy bezprawia", Z mocy nadziei", w których odsłania sieć mafijnych interesów z udziałem najważniejszych osób w państwie.

W książkach "Kto naprawdę Go zabił", i "Lobotomia 3,0", dziennikarz ujawnił prawie nikomu nieznane kulisy najgłośniejszej zbrodni politycznej PRL - zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki", a w "Niebezpieczne związki Bronisław Komorowskiego" - związki byłego prezydenta, sięgające do mrocznego świata tajnych służb, które współtworzyły polską mafię.

Podczas spotkania, będzie można nabyć ww książki z autografem autora, w tym najnowszą pt. "Czego nie powie Masa o polskiej mafii".

Dziennikarz odsłania w niej tę część prawdy o polskiej mafii, której poruszania śmiertelnie obawia się najsłynniejszy polski świadek koronny Jarosław Sokołowski "Masa".

Spotkanie odbędzie się 12 października (poniedziałek) br. o godz. 20.00 w sali przy Bazylice NMP Anielskiej, ul. Królowej Jadwigi 17 w Dąbrowie Górniczej.

WSTĘP WOLNY


10.10.2015 - Godz. 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
"SIOSTRUNIE"

Reżyseria: Mariusz Kiljan
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Choreografia: Anna Głogowska
Step: Jiřina Nowakowska
Kostiumy: Sylwester Krupiński
Kierownictwo muzyczne: Marcin Partyka

OBSADA:

Siostra Przełożona: Katarzyn Żak,
Siostra Mary Hubert: Anna Dereszowska,
Siostra Mary Roberta: Jolanta Fraszyńska,
Siostra Mary Amnezja: Robert rozmus,
Siostra Mary Leo: Aleksandra Szwed / Elżbieta Romanowska / Julia Kamińska

Siostrunie to świetna zabawa w musicalowym stylu! Akcja spektaklu rozpoczyna się w momencie, gdy na skutek eksperymentów kuchennych siostry Julii w klasztorze umierają 52 zakonnice. By zdobyć pieniądze na pochówek, siostrzyczki decydują się zorganizować show, w którym same wystąpią. Pomysł wydaje się szalony i nico karkołomny, ale czy na pewno?

Siostrunie to pogodna, roztańczona i rozśpiewana komedia, w której są wszystkie elementy dobrej komedii muzycznej: cięty dowcip, efektowne piosenki, ciekawa muzyka, znakomita gra aktorska i taniec ze stepem włącznie. Żywiołowe, przebojowe Siostrunie szturmem zdobyły świat. Mamy nadzieję, że rozbawią do łez i zjednają serca również naszych widzów.

Aktorom towarzyszy czteroosobowy zespół muzyczny The Jobers.

Źródło:
www.agencjaartystycznacertus.pl


09.10.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Koncert zespołu "Pustki""

Zespół został założony w sierpniu 1999 roku w Ostrówku pod Warszawą przez gitarzystę Radka Łukasiewicza, perkusistę Grzegorza Śluza i śpiewającego basistę Janka Piętkę. Jako, że próby formacji odbywały się w komórce zwanej kolokwialnie "pustkami", muzycy postanowili nazwać swój zespół - Pustki. Debiutancka płyta "Studio Pustki" ukazała się w 2001 roku. Album zebrał wiele pozytywnych recenzji w muzycznej prasie, a promująca go piosenka "Patyczak" zyskała status alternatywnego przeboju.

Koncert w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood.

IMPREZA BILETOWANA


09.10.2015 - Godz. 16.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

.
Wojciech Kuczok - Spotkanie z pisarzem i podróżnikiem.
"Moje podróże nad i pod ziemią"

Wojtek Kuczok na żywo, samokrytycznie i bez cenzury opowie o swoich wyprawach małych i dużych, o chwilkach i chwilach w górach i pod nimi. Dla wielu z nas znany jako autor powieści "Gnój", za którą dostał w 2003 roku Paszport Polityki, a w 2004 roku Nagrodę Literacką "Nike", a także nagrodę Krakowska Książka Miesiąca (marzec 2004 r. - mieszkał w tym czasie w Krakowie). Napisał też scenariusz do filmu Magdaleny Piekorz - "Pręgi", który zdobył w 2004 główną nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni.

Dla krytyków twórca nieokiełznanego erotyzmu, humoru i groteski, którego język pozwala uznać go za jednego z najwybitniejszych młodych polskich prozaików.

Dla mnie Wojtek to pozytywnie nieobliczalny kompan wielu górskich i jaskiniowych wypraw - tych za Wielką Wodę i tych chyba bliższych sercu - jurajskich i tatrzańskich, często moje wyprawowe utrapienie, z jednej strony, i autoironiczny, wrażliwy Mistrz przyogniskowej pogaduchy, z drugiej. Cieszę się na każde z Nim spotkanie.

Grzegorz Kuśpiel
podróżnik, kustosz Muzeum Miejskiego ,,Sztygarka"

Wstęp wolny

Liczba miejsc ograniczona!


08.10.2015 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
Spotkanie autorskie z Wojciechem Kuczokiem
pt. " Moje podróże pod i nad Ziemię"

Liczba miejsc ograniczona!

WSTĘP WOLNY


06.10.2015 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
MICHAŁ RUSINEK - "Niepojęty przypadek"

6 października o godz. 17.00 w sali audiowizualnej dąbrowskiej Biblioteki Głównej odbędzie się wykład pn. "Niepojęty przypadek", który dotyczył będzie życia i twórczości Wisławy Szymborskiej. Gościem spotkania będzie Michał Rusinek - wykładowca, literaturoznawca, autor i tłumacz kilkudziesięciu książek dla dzieci oraz dorosłych, który w latach 1996-2012 był sekretarzem Noblistki, a obecnie prowadzi Fundację Wisławy Szxymborskiej.

Spotkanie organizowane jest w ramach Akademii Pokoleń - projektu edukacyjno-kulturalnego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Wydarzenie realizowane dzięki środkom pozyskanym w ramach II edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego

WSTĘP WOLNY


06.10.2015 - godz. 12.00

Wyższa Szkoła Biznesu
Audytorium Maximum
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA

-
XXI Inauguracja Roku Akademickiego 2015/2016 w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej

JM Rektor i Senat Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej mają zaszczyt zaprosić na XXI Inaugurację Roku Akademickiego 2015/2016. Uroczystość odbędzie się 6 października 2015 roku o godz. 12.00 w Audytorium Maximum.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.wsb.edu.pl

WSTĘP ZA REJESTRACJĄ


05.10.2015 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Klub "AGORA"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
SALON KULTURY - KAWA Z GWIAZDĄ - Jacek Cygan

Jego piosenki zna cały kraj, śpiewali je najlepsi polscy wokaliści, największe przeboje są jego dziełem. Jacek Cygan - autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych, a także osobowość telewizyjna, będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Salon kultury. Kawa z Gwiazdą".

Jacek Cygan napisał ponad 1000 tekstów piosenek, współpracuje z czołówką polskich kompozytorów i wokalistów muzyki rozrywkowej, bez niego swoich największych przebojów nie mieliby min.: Edyta Geppert ("Jaka róża taki cierń"), Ryszard Rynkowski ("Dary losu", "Wypijmy za błędy", "Dziewczyny lubią brąz"), Edyta Górniak ("To nie ja"), Seweryn Krajewski ("Przemija uroda w nas"), Maryla Rodowicz ("Łatwopalni") i wielu, wielu innych wykonawców. Jacek Cygan jest również autorem książki "Życie jest piosenką", w której z wdziękiem i humorem opowiada o powstawaniu swoich najlepszych tekstów, tworząc ciekawe portrety najpopularniejszych polskich artystów. Każda piosenka ma swoją historię, każda rodzi się z przyjaźni tekściarza i wykonawcy. Między innymi o tych właśnie historiach i przyjaźniach będą mieli okazję usłyszeć uczestnicy spotkania z Jackiem Cyganem. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Strzemińska - dziennikarka Radia Katowice.

IMPREZA BILETOWANA


04.10.2015 - godz. 20.00

HWS "CENTRUM"
Aleja Róż 3
DĄBROWA GÓRNICZAHala WS "CENTRUM"

www.ajoanna.com

-
Dąbrowa Górnicza: 15-lecie Kabaretu Neo-Nówka

W programie zobaczycie państwo największe hity kabaretu. Nie zabraknie kultowego już skeczu "Niebo", który został przez widzów wybrany skeczem 30-lecia, czy bezkompromisowej Pani Wandzi Nierusz z domu Zostaw, która potrafi wyjść obronną ręką z każdej niewygodnej sytuacji.

Neo-Nówka szykuje także kilka niespodzianek, które mają być dopełnieniem całości. O warstwę muzyczna zadba koncertujący od lat z kabaretem zespół Żarówki. To po prostu trzeba zobaczyć. Proszę nie zapomnieć o prezentach, w końcu to 15 urodziny Neo-Nówki. ;)
Czas trwania programu to około 100 minut

IMPREZA BILETOWANA


04.10.2015 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
MARIA PESZEK

Zadebiutowała w 1993 roku. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg kreacji filmowych i telewizyjnych, a także liczne role w spektaklach Teatru Telewizji.

W 2005 roku rozpoczęła karierę muzyczną, tworząc widowisko muzyczne i płytę Miasto mania. Trzy lata później nagrała album Maria Awaria. Obie płyty zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez krytyków i publiczność, czyniąc z artystki jednego z najpopularniejszych wykonawców polskiej sceny alternatywnej. W październiku 2012 wydała trzeci album studyjny pt. Jezus Maria Peszek.

Występ w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood.

IMPREZA BILETOWANA


03.10.2015 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
"STRASZNY DWÓR" - Stanisław Moniuszko
Opera w 4 aktach w wykonaniu Opery Śląskiej

Obsada:
Soliści, chór, balet, Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Jacka Kraszewskiego

Hanna: Ewelina Szybilska
Jadwiga: Katarzyna Haras-Kruczek
Stefan: Sylwester Kostecki
Zbigniew: Zbigniew Wush
Miecznik: Adam Woźniak
Cześnikowa: Joanna Kściuczyk - Jędrusik
Damazy: Juliusz Ursyn - NIemcewicz
Maciej: Włodzimierz Skalski
Skołuba: Cezary Biesiadecki
Grześ: Maciej Komandera
Stara Niewiasta: Ewa Pytel-Polak
Marta - Iwona - Noszcczyk

libretto: Jan Chęciński
reżyseria i inscenizacja: Wiesław Ochman
kierownictwo muzyczne: Tadeusz Serafin

Czas trwania spektaklu: 2 godziny 45 minut - 2 przerwy

Uroczysta premiera "Strasznego Dworu" w Operze Śląskiej odbyła się z okazji jubileuszu 65.lecia istnienia bytomskiej sceny. Arcydzieło gatunku jedyne w swoim rodzaju. Opera stanowiąca niepowtarzalny stop wielu tonacji, a przy tym stylistycznie jednorodna. Skonstruowana świetnie z dramaturgicznym polotem, z nośną arcyzabawną intrygą opartą na podwójnych "ślubach kawalerskich". Żywa akcja, wdzięk kameralnych scen i obrazów zbiorowych o walorach soczystych malowideł. I ta zmienność nastrojów - humor, dowcip, pastelowy liryzm i patos patriotycznych uniesień. Libretto Jana Chęcińskiego osnute na kanwie "Starych gawęd i obrazów" K. W. Wójcickiego okazało się wyjątkowo nośna konstrukcją opery. Pod względem muzycznym dzieło Moniuszki jest popisem inwencji melodycznej, pomysłowości harmonicznej i mistrzowskiej instrumentacji. Każda scena jest całością, każda postać ma swój popisowy numer; co aria to niezwykłego uroku Powstały po upadku powstania styczniowego "Ku pokrzepieniu serc", okazał się "Straszny dwór" poetycką syntezą polskości i staropolskiej kultury - jej tradycji, obrzędów, obyczajów, stroju i tańców.


03.10.05.2015 - Godzina 16.00

Centrum Sportów Letnich - Pogoria III
ul. Malinowe Górki
DĄBROWA GÓRNICZA - Dziewiąty

Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
Pokazy lotnicze nad Pogorią III

Zagłębiowskie Stowarzyszenie Paralotniowe zaprasza w sobotę ok. 16 na pokazy lotnicze, które odbędą się nad plażą i częścią jeziora w rejonie Centrum Sportów Letnich i Wodnych (plaża Pogoria III).

W ramach pokazów będzie można zobaczyć przeloty motolotni oraz paraplanów, loty w formacji i część akrobacyjną.

Jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne, to kilku lotników wyląduje na plaży, zademonstruje sprzęt i będzie odpowiadać na wszystkie pytania związane z paralotniarstwem.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania imprezy, jeśli warunki atmosferyczne nie pozwolą na bezpieczne przeprowadzenie pokazów.


03.10.05.2015 - Godzina 11.00

NEMO - Świat Rozrywki
Aleja Róż 1
DĄBROWA GÓRNICZA-
Serce pełne warzyw

Wydarzenie ma przede wszystkim promować zdrowy tryb życia. W czasie jego trwania będzie można skorzystać z bezpłatnych badań. Organizatorzy będą zachęcać, by zbadać sobie poziom cukru we krwi, czy zmierzyć wysokość poziomu tętniczego. W razie wątpliwości bedzie mozna poprosić lekarza o konsultację. Ratownicy medyczni pokażą, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy. Oprócz zdrowotnego akcentu bedzie też mnóstwo dobrej zabawy. Podczas mini recitali bedzie mozna posłuchać Karolinę Żelichowską, Łukasza Barucha, Pawła Zajdka oraz Armanda Nykamowicza. Ciekawie zapowiadają sie warsztaty deskolorkowe na mobilnych przeszkodach. Z całą pewością widowiskowy będzie pokaz brazylijskiej sztuki walki capoeira, w wykonaniu KS Capoeira Dąbrowa Górnicza.

WSTĘP WOLNY


29.09-02.10.2015

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl
www.dpsdg.pl/aktualnosci.html
WSTĘP WOLNY

-
VI Międzynarodowy Przegląd Umiejętności Artystycznych Amatorskich Zespołów Seniorów i Osób Niepełnosprawnych PUMA 2015

Gościem specjalnym będzie Gabriel Fleszar.

W programie:

* 29.09.2015 r. od godz. 9.00 - prezentacje artystyczne
* 30.09.2015 r. od godz. 9.00 - prezentacje artystyczne
* 01.10.2015 r. godz. 9.30 - Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt. "Artystyczny, literacki i medialny obraz starości i niepełnosprawności"

Program Konferencji

Sesja plenarna pierwsza:
Prowadzenie: dr hab. n. med. Barbara Gryglewska oraz dr Katarzyna Jagielska

* 1. prof. zw. n. hum. dr hab. Tadeusz Stegner - Instytut Historii Uniwersytet Gdański - "Stary człowiek" w dziewiętnastowiecznym kurorcie.
* 2. dr hab. n. ekon. prof. nadzw. WSBiNoZ Halina Worach-Kardas
- Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi - Człowiek starszy jako osoba samolecząca się i konsument leków w medialnym obrazie starości.
* 3. dr n. społ. Violetta Tanaś - Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi - Obecność seniorów w przekazie medialnym i reklamie.
* 4. mgr Kamila Skowrońska - doktorantka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu - Postrzeganie dorosłości przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
* 5. dr hab. n. med. Barbara Gryglewska - Uniwersytet Jagielloński - Czy współcześnie istnieje medycyna przeciwstarzeniowa?

Przerwa kawowa: godz. 12.30 - 13.00

Sesja plenarna druga:
Prowadzenie: dr hab. n. hum. prof. nadzw. UPH Violetta Machnicka oraz dr Katarzyna Jagielska

* 1. dr hab. n. hum. prof. nadzw. UPH Violetta Machnicka, dr Barbara Stelingowska Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach- Obrazy starości kobiet i mężczyzn w literaturze polskiej - wybrane przykłady.
* 2. prof. zw. n. społ. dr hab. Adam A. Zych Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu - Starość w poezji - poezja [w] starości.
* 3. mgr Joanna Gacka - doktorantka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu- Polscy seniorzy w sieci - wirtualna złota jesień?
* 4. dr hab. Joanna M. Łukasik - Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie Cisza w życiu osoby starszej jako impuls twórczego działania.

02.10.2015 r. od godz. 9.00 - prezentacje artystyczne

wiecej danych na stronie
www.dpsdg.pl/aktualnosci.html


27.09.2015 - godz. 19.00

Bazylika NMPA
ul. Kr. Jadwigi
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
I Zagłębiowski Festiwal Organowy
KONCERT FINAŁOWY - Władysław SZYMAŃSKI

Po raz pierwszy w historii organy staną się najważniejszym i najczęściej słyszanym instrumentem w Zagłębiu. A to za sprawą I Zagłębiowskiego Festiwalu Organowego, który rusza już 2 sierpnia.

Wspaniali wykonawcy, wybitni profesorowie uczelni, absolwenci oraz studenci Akademii Muzycznej, lokalni organiści, to właśnie ich występy będzie można oglądać podczas I Zagłębiowskiego Festiwalu Organowego.

- Chcemy zainteresować szerokie grono słuchaczy muzyką organową, a także zapoczątkować tradycję jej słuchania. Dlatego też gwarantujemy ogromną różnorodność programową i zapewniamy, że każdy znajdzie coś dla siebie - mówi o festiwalu Roman Hyla, pomysłodawca oraz dyrektor artystyczny - Promowanie regionu na organowej mapie Polski to oczywiście wartość dodana i równie istotna - dodaje.

I Zagłębiowski Festiwal Organowy rozpocznie się 2 sierpnia w Będzinie, koncertem inauguracyjnym w kościele św. Jadwigi i potrwa aż do 27 września.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Artystów Spectrum, które działa na terenie Śląska i Zagłębia od 2 lat, patronując a także współtworząc wiele wydarzeń kulturalnych. Patronat honorowy nad festiwalem objęła Katedra Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Katowicach.


25-27.09.2015

PARK ZIELONA
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Festiwal Kultury Słowian "STADO"

WSTĘP WOLNY


26.09.2015 - godz. 15.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
"Tygrys Pietrek" - spektakl teatralny dla dzieci

Opowieść Hanny Januszewskiej o małym Tygrysie Pietrku, którego przeraża otaczający świat od dawna należy do kanonu literatury dziecięcej. Uniwersalne przesłanie poruszające tak istotne sprawy jak strach, odwaga, pokonywanie własnych słabości, przyjaźń i oddanie rodzinie sprawia, że najmłodsi identyfikują się z tytułowym bohaterem. Widzowie z zaciekawieniem i zaangażowaniem śledzą przygody małego Tygryska, który poszukując odwagi spotyka m.in. przebiegłego krokodyla i złośliwe małpy, dzikich Indian i chytrych kowboi. Konwencja gry-zabawy dodatkowo zachęca najmłodszych do uważnego śledzenia teatralnych wydarzeń i identyfikacji z sympatycznym i bliskim dzieciom bohaterem.

Na scenie Teatru Lalek Banialuka ta klasyczna historia została odświeżona za sprawą reżyserii Lucyny Sypniewskiej, współczesnych, wielobarwnych i wyrafinowanych kostiumów Zofi de Ines oraz atrakcyjnej oprawy muzycznej Krzysztofa Maciejowskiego. Aktorom w żywym planie towarzyszy pomysłowa inscenizacja m.in. duże formy lalkowe i plastyczne oraz egzotyczne totemy. Rytmiczną muzykę wypełniają dźwięki wygrywane przez aktorów na żywo. A ponieważ strach ma wielkie oczy, w momentach zagrożenia mały bohater chowa się za poduszką, która jest jego nieodłącznym kompanem i dodaje mu otuchy.

Ten ciepły i dowcipny spektakl z pewnością spodoba się wszystkim, którzy lubią dobrą zabawę połączoną z ważnym przesłaniem.

Premiera 30 stycznia 2011

autor: Hanna Januszewska
reżyseria: Lucyna Sypniewska
scenografia: Zofia de Ines
muzyka: Krzysztof Maciejowski
ruch sceniczny: Michał Pietrzak

aktorzy:
Barbara Rau
Lucyna Sypniewska
Radosław Sadowski
Tomasz Sylwestrzak
Ryszard Sypniewski
Piotr Tomaszewski

Przedstawienie dla dzieci od 3 lat
Spektakl organizowany jest w ramach projektu "Dzieciaki na jesień".


26.09.2015 - godz. 08.00

Park im. gen. J. Hallera
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Harcerski Start 2015/16

Zapraszamy wszystkich członków Naszego hufca na Harcerski Start 2015/16. Impreza odbędzie się
26 września. W planie jest INO, obchody 76. rocznicy powstania Szarych Szeregów, uroczysty apel, harcerska grochówka i wiele innych atrakcji! Zaczynamy o 8.00 i kończymy o 15.00 w Parku Hallera. Zgłoszenia patroli dokonują drużynowi do 16 września do godziny 23.59
Więcej info na stronie hufca http://www.dabrowagornicza.zhp.pl/?p=2761

www.dabrowagornicza.zhp.pl


24.09.2015 - Godzina 18.00

DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

IMPREZA BILETOWANA

-
Spotkanie w cyklu Wyprawy na krańce Ziemi.
Świat bez granic. Tanie podróżowanie

Niskobudżetowe podróżowanie w praktyce. Praktyczne rady wraz ze sporą dawką zabawnych anegdotek i wywołujących gęsią skórkę historii, a także mnóstwo barwnych zdjęć z kilkudziesięciu krajów świata.

Opowieści o nocowaniu w zjeżdżalni na placu zabaw w Iranie czy w schronisku dla bezdomnych w Gruzji, w szpitalu na Syberii i w damskiej toalecie w Japonii, pod mostem w Sankt Petersburgu i u mordercy w Armenii, pod meczetem i w szatni sędziów piłkarskich, w aquaparku i wykolejonym wagonie, w dziesiątkach pustostanów, na dachach i poddaszach różnych budynków, przystankach autobusowych. Praktyczne strategie nocowania w infrastrukturze otoczenia i triki dotyczące taniego podróżowania. Dziesiątki anegdot takich jak o opowieść o kradzieży wszystkich dokumentów i pieniędzy w Iranie, internowanie pod Smoleńskiem, przejazd Drogą Śmierci na składaku, czy rozprawa w sądzie w Jordanii.

Pieszo, rowerem, autostopem i tanimi liniami lotniczymi odwiedziłem łącznie prawie 60 krajów świata. W podróży przede wszystkim cenię sobie niezależność. Moje wyprawy czasem mają charakter pielgrzymkowy, zawsze ultraniskobudżetowy. Lubię łączyć autostop z rowerem, a także nocować bez namiotu w szeroko pojętej infrastrukturze otoczenia.

Michał Piec


23.09.2015 godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
IX Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka
Uroczyste wręczenie nagród oraz Koncert Laureatów

Uroczyste rozdanie nagród oraz Koncert Laureatów odbędzie się
w Pałacu Kultury Zagłębia (Sala teatralna) o 18.00.

Prize giving ceremony and the Concert of Laureates - The Zagłębie Palace of Culture (Theatre Hall) 23 september 2015 (wednesday) hrs. 18.00. Concert moderated by Violetta Rotter - Kozera.

Program koncertu laureatów IX Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka poprowadzi Violetta Rotter - Kozera.

* 1. Zdzisław Szostak - Ad libitum et Quasi Polonaise na kontrabas i fortepian
Wykonanie - Marek Romanowski (Polska) laureat I nagrody w kategorii kontrabas
Fortepian - dr hab. Katarzyna Makowska

* 2. Eugene Bozza - New Orleans na puzon basowy i fortepian
Wykonanie - Jan Szymański (Polska) Laureat I nagrody w kategorii puzon basowy i tuba
Fortepian - dr hab. Monika Gardoń - Preinl

* 3. Govanni Bottesini - Koncert h-moll
Wykonanie - Marek Romanowski (Polska) - laureat I nagrody w kategorii kontrabas
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego

* 4. Aram Chaczaturian - Taniec Orientalny i Toccata na harfę solo
Wykonanie - Elise Veyres (Francja) laureatka I nagrody w kategorii harfa

* 5.François Adrien Boieldieu - Concerto for harp and orchestra C-major:
Allegro brillante
Adagio Lento
Rondo Allegro agitato
Wykonanie - Elise Veyres (Francja) laureatka I nagrody w kategorii harfa
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego

Konkurs, o zasięgu międzynarodowym organizowany jest przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która sprawuje także opiekę merytoryczną.


19.09.2015 godz. 14.00

PARK PODLESIE
ul. Podlesie / 1000-lecia
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
IV Rodzinny Piknik Hutniczy
16.09.2015 godz. 18.00

Wyższa Szkoła Biznesu w DG
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
Forum Gospodarcze - Dąbrowa Górnicza - Kierunek Inwestycje. Inwestycje Automotive - Kierunek Dąbrowa Górnicza

Konferencję poprzedzi rajd po terenach inwestycyjnych Tucznawa, którego gościem specjalnym będzie Krzysztof Hołowczyc.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego przez NGK Ceramics Polska, która właśnie teren inwestycyjny Tucznawa wybrała na lokalizację nowej fabryki nowoczesnych filtrów cząstek stałych, produkowanych z węglika krzemu.

Do udziału w konferencji zapraszają Zbigniew Podraza, Prezydent Dąbrowy Górniczej, prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Rektor Wyższej Szkoły Biznesu oraz Piotr Wojaczek, Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA.

Nad Konferencją patronat objęli: Ministerstwo Gospodarki, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.


PROGRAM KONFERENCJI

13.30 - 14.00 REJESTRACJA

14.00 - 14.05 Przywitanie gości

Moderator: Patrycjusz Wyżga, TVN24

14.05 - 14.15 Przemówienie otwierając

Zbigniew Podraza, Prezydent Dąbrowy Górniczej
prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Rektor, Wyższa Szkoła Biznesu
Piotr Wojaczek, Prezes, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

14.15 - 14.30 Na wysokich obrotach w roli głównej ... Krzysztof Hołowczyc

Rozmowę prowadzi: Patrycjusz Wyżga, TVN24

14.30 - 15.00 Panel dyskusyjny: Przyszłość branży automotive. Specjalizacja, unifikacja czy globalizacja. Trendy i wyzwania.

Andrzej Korpak, Dyrektor Generalny, General Motors Manufacturing Poland (tbc)
Roman Kantorski, Prezes, Polska Izba Motoryzacji (tbc)
Mirosław Michna, Head of Automotive, KPMG Poland
Łukasz Tyrpa, Dyrektor Handlowy, Grupa PGD
Rafał Orłowski, Partner, AutomotiveSuppliers

Moderator: Marek Zuber, Ekspert - analityk rynków finansowych

15.00 - 15.15 Prezentacja: Tucznawa - teren inwestycyjny z potencjałem

Prezentacja: Agata Zając, Associate Director, Jones Lang LaSalle

15.15 - 15.45 Panel dyskusyjny: Oferta Dąbrowy Górniczej, a potrzeby i oczekiwania inwestorów

Zbigniew Podraza, Prezydent Dąbrowy Górniczej
Piotr Wojaczek, Prezes, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Paweł Parcz, Operational Manger, Dachser
Ewa Strzelecka, Główny Specjalista ds. Cargo, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze
Yasukazu Hijikata, Prezes, NGK Ceramics Polska

Moderator: Patrycjusz Wyżga, TVN24

15.45 - 16.15 Przerwa kawowa

16.15 - 16.45 Panel dyskusyjny: Rewolucja technologiczna w motoryzacji szansą rozwoju dla małych i średnich firm. Obszary współpracy.

dr hab. inż. Antoni Świątek, Prezes, Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL
dr inż. Maciej Różański, Adiunkt, Instytut Spawalnictwa
Tomasz Kajmowicz, Prezes, Aures (tbc)
Janusz Soboń, Prezes Zarządu, Kirchhoff Polska (tbc)
Tomasz Chołda, Dyrektor Zakładu, Lear Corporation Poland (tbc)
dr Marcin Lis, Prorektor ds. Rozwoju, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej

Moderator: Luk Palmen, Prezes, Klaster Silesia Automotive

16.45 - 17.00 Prezentacja: Kariera i Kompetencje. Założenia programu K2.

Katarzyna Konarska, Dyrektor ds. Rozwoju, Landster Business Development Center

17.00 - 17.30 Panel dyskusyjny: Szkolnictwo zawodowe, a potrzeby rynku pracy. Co daje gwarancję wysokich umiejętności technicznych?

prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Rektor, Wyższa Szkoła Biznesu (tbc)
Katarzyna Konarska, Dyrektor ds. Rozwoju, Landster Business Development Center
Robert Karlik, Dyrektor, Techniczne Zakłady Naukowe
Luiza Luranc, Kierownik Regionu, Manpower
Dariusz Olesiński, HR Manager, NKG Ceramics

Moderator: Patrycjusz Wyżga, TVN24

17.30 - 17.35 Podsumowanie konferencji

Moderator: Luk Palmen, Prezes, Klaster Silesia Automotive & Patrycjusz Wyżga, TVN24

17.35 - 20.00 Koktajl


14.09.2015 godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
IX Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka
Koncert Inauguracyjny: SINFONIA VARSOVIA - CHÓR FILHARMONII ŚLĄSKIEJ i SOLIŚCI

W dniach 14 - 23 września 2015 r., Dąbrowa Górnicza już po raz dziewiąty będzie gospodarzem Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka.

W roku bieżącym Konkurs adresowany jest do adeptów sztuki instrumentalnej w specjalnościach:

harfa,
tuba - puzon basowy,
kontrabas.

Konkurs odbędzie się w całości w Pałacu Kultury Zagłębia, w następujących terminach:

14.09.2015 r. - Koncert Inauguracyjny

Wydarzenie zostanie zainaugurowane 14 września (poniedziałek) o godzinie 18.00 (Sala teatralna PKZ), wyjątkowym Koncertem z udziałem:

Magdaleny Lisak (fortepian),
Michała Gajdy (akordeon),
Orkiestry Sinfonia Varsovia,
Chóru Filharmonii Śląskiej
Ewy Strusińskiej (dyrygent)

W programie Koncertu usłyszmy:

Michał Spisak - Toccata na orkiestrę symfoniczną (1947)
Michał Spisak - Koncert na fortepian i orkiestrę (1947)
Richard Galliano - Concerto Opale na akordeon i orkiestrę
Wojciech Kilar - Polonez z filmu Pan Tadeusz
Aleksander Borodin - Tańce Połowieckie z opery Kniaź Igor na chór i orkiestrę
Giuseppe Verdi - Chór Niewolników z opery Nabucco na chór i orkiestrę

Wstęp na Koncert Inauguracyjny jest wolny dla publiczności.

KONKURS

15 - 16.09.2015 r. - I etap przesłuchań
17 - 19.09.2015 r. - II etap przesłuchań
21 -22.09.2015 r. - III etap przesłuchań

IX Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka organizowany jest przez Pałac Kultury Zagłębia, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która sprawuje także opiekę merytoryczną nad wydarzeniem.


12.09.2015 - godz. 15.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Gra Pałacowa - II edycja

Z pewnością nie raz zasiadałeś na widowni w Sali teatralnej, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się co czai się pod spodem? Jesteś ciekaw jak czuje się artysta przed wyjściem na scenę? Chcesz przejrzeć się w lustrze w prawdziwej garderobie i zwiedzić Pałac Kultury Zagłębia od kulis?

Już 12 września rusza druga edycja Gry Pałacowej: "Kultura od kulis". To jedyna okazja by zobaczyć najbardziej niedostępne na co dzień miejsca w Pałacu Kultury Zagłębia.
Wszystkich spostrzegawczych kinomaniaków, melomanów i koneserów sztuki z żyłką do rozwiązywania zagadek i poszukujących wrażeń eksploratorów, zapraszamy do wzięcia udziału w Grze Pałacowej i do przeżycia prawdziwej przygody.

Naprawdę warto. Prócz niezapomnianych wrażeń, na zwycięzców czekają nagrody w postaci karnetów na spektakle i koncerty organizowane przez Pałac Kultury Zagłębia.

Osoby chętne do udziału w grze prosimy o przesyłanie swojego zgłoszenia drogą elektroniczną do 10 września 2015 na adres: info@redakcja.palac.art.pl

Zgłoszenie powinno zawierać: nazwę drużyny, imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail każdego członka drużyny. Do gry przystąpić mogą zespoły 2-osobowe. Warunkiem wzięcia udziału w zabawie jest ukończenie 16. roku życia. Udział w grze jest bezpłatny. Zapisy przyjmujemy także w dniu Gry w punkcie informacyjnym PKZ.

Zapraszamy. Liczba miejsc ograniczona.


11.09.2015 - Godz. 19.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - GołonógIMPREZA BILETOWANA

-
THE NEVERENDER
10.09.2015 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
SŁAWOMIR KOPER - Celebryci PRL w Akademii Pokoleń

10 września (czwartek) o godz. 17.00 w sali audiowizualnej dąbrowskiej Biblioteki Głównej odbędzie się wykład pn. "Celebryci epoki PRL", który poprowadzi Sławomir Koper - autor książek historycznych, w których pisze o faktach mało znanych, zapomnianych, a nierzadko również skandalicznych. W jego dorobku znajdziemy następujące tytuły: "Miłość, seks i polityka w starożytnych Grecji i Rzymie", "Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej", "Miłość w Powstaniu Warszawskim", "Skandaliści PRL" czy "Życie prywatne elit władzy PRL". Zapowiada się ciekawa lekcja historii
w Akademii Pokoleń.

Przedsięwzięcia jest częścią Akademii Pokoleń - projektu edukacyjno-kulturalnego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich finansowanego przy udziale środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Spotkanie organizowane jest w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki - programu realizowanego we współpracy z Instytutem Książki

Szczegółowe informacje o projekcie na stronie akademia.biblioteka-dg.pl.

WSTĘP WOLNY


06.09.2015 - godz. 19.00

Kościół pw. Św. Antoniego z Padwy
ul. T. Kościelna
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
I Zagłębiowski Festiwal Organowy
Ewelina BAHUL ; Barbara LORENC

Po raz pierwszy w historii organy staną się najważniejszym i najczęściej słyszanym instrumentem w Zagłębiu. A to za sprawą I Zagłębiowskiego Festiwalu Organowego, który rusza już 2 sierpnia.

Wspaniali wykonawcy, wybitni profesorowie uczelni, absolwenci oraz studenci Akademii Muzycznej, lokalni organiści, to właśnie ich występy będzie można oglądać podczas I Zagłębiowskiego Festiwalu Organowego.

- Chcemy zainteresować szerokie grono słuchaczy muzyką organową, a także zapoczątkować tradycję jej słuchania. Dlatego też gwarantujemy ogromną różnorodność programową i zapewniamy, że każdy znajdzie coś dla siebie - mówi o festiwalu Roman Hyla, pomysłodawca oraz dyrektor artystyczny - Promowanie regionu na organowej mapie Polski to oczywiście wartość dodana i równie istotna - dodaje.

I Zagłębiowski Festiwal Organowy rozpocznie się 2 sierpnia w Będzinie, koncertem inauguracyjnym w kościele św. Jadwigi i potrwa aż do 27 września.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Artystów Spectrum, które działa na terenie Śląska i Zagłębia od 2 lat, patronując a także współtworząc wiele wydarzeń kulturalnych. Patronat honorowy nad festiwalem objęła Katedra Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Katowicach.


05-06.09.2015

DĄBROWA GÓRNICZA.
WSTĘP WOLNY
05.09.2015 - godz. 15.00

Paprocany - Jezioro Tyskie
TYCHYWSTĘP WOLNY

.
Koncert Cree & Dżem ! ROCK NA PLAŻY - PAPROCANY '15

W programie:
od 15.00 Przeglądy Konkursowe
od 19.00 Koncerty
LAUREAT PRZEGLĄDU KONKURSOWEGO
5 Rano
Blackberry Brothers
Rewizor

"CREE"
"NIESPODZIANKA"
"DŻEM"


05.09.2015 - godz. 17.00

PKZ Świetlica Środowiskowa
DĄBROWA GÓRNICZA - Antoniów.
Pożegnanie lata połączone z pieczonkami

Zapraszamy mieszkańców Antoniowa i okolic na Pożegnanie lata połączone z pieczonkami oraz prezentacją doposażenia świetlicy środowiskowej w ramach II edycji DBP.

WSTĘP WOLNY


05.09.2015 - godz. 15.30

PLAC PRZY REMIZIE
DĄBROWA GÓRNICZA - Ujejsce.
Pożegnanie lata i Dożynki Parafialne w Ujejscu

WSTĘP WOLNY
05.09.2015 - godz. 11.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
NARODOWE CZYTANIE
"LALKA" - Bolesława Prusa

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej już po raz czwarty weźmie udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
W zeszłym roku w niemal 2 000 miejscowości w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W tym roku, 5 września, wspólnie czytać będziemy "Lalkę" Bolesława Prusa.

Na uczestników Narodowego Czytania w dąbrowskiej książnicy czeka literacki happening, gra miejska oraz quiz wiedzy o powieści i jej autorze. Nie zabraknie głośnego czytania i niespodzianek dla wszystkich uczestników! Dzieci będą mogły skorzystać z przygotowanego dla nich kącika, gdzie odbywać się będą zajęcia literacko-plastyczne.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w imprezie prosimy o zabranie ze sobą egzemplarza "Lalki".

Zapraszamy do wspólnej zabawy. Startujemy 5 września o godz. 11.00 w holu Biblioteki Głównej!

Wstęp wolny.


04.09.2015 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Klub "AGORA"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
SALON KULTURY - KAWA Z GWIAZDĄ - Artur Barciś

Gościem wrześniowego spotkania będzie niezwykle pozytywna postać polskiej sztuki aktorskiej - Artur Barciś. Rozmowę z aktorem poprowadzi Agnieszka Strzemińska - dziennikarka Radia Katowice.

Czerepach, Tadeusz Norek, czy Jerzy Kolęda - to tylko trzy z ponad 150 postaci filmowych, serialowych i teatralnych, w które wcielił się Artur Barciś. Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczął jeszcze przed ukończeniem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, wcielając się w rolę "człowieka Pana Emila" w polskim odpowiedniku Jamesa Bonda - serialu "07 Zgłoś się" oraz w rolę pucybuta w spektaklu "Taka noc nie powtórzy się nigdy" w reżyserii Barbary Fijewskiej. Od tamtej pory sukcesywnie poszerzał swój dorobek aktorski, zajmując się również podkładaniem głosu do filmów animowanych oraz reżyserując spektakle teatralne.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wypić kawę w towarzystwie tak znakomitego aktora, poznać jego historię, a także usłyszeć kilka ciekawych anegdot z jego życia.

IMPREZA BILETOWANA


04.09.2015 - godz. 15.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
FANTASTYCZNA WYMIANA KSIĄŻKOWA

WSTĘP WOLNY


04.09.2015 - godz. 15.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
FESTIWAL FANTASTYKI
impreza plenerowa

4 września (piątek) Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza na Festiwal Fantastyki, który odbędzie się przy wejściu do Parku Hallera w godz. od 15.00 do 20.00.

Podczas imprezy wszyscy miłośnicy świata nierzeczywistego znajdą coś dla siebie. Przez cały czas trwania festiwalu będzie można skorzystać ze stanowisk z grami planszowymi (sklepy Mgła i Gnom) oraz spróbować swoich sił w grach historycznych przygotowanych przez Muzeum Miejskie "Sztygarka".

Fanów gier ucieszy również obecność ilustratora Jarka Noconia, z którym spotkanie odbędzie się o godz. 16.00, a towarzyszyć mu będzie wystawa jego prac. Niewątpliwą atrakcją będą spotkania z pisarzami: Andrzejem Ziemiańskim (godz. 17.00) oraz Robertem J. Szmidtem (godz. 18.30).

Imprezie towarzyszyć będzie Fantastyczna Wymiana Książkowa organizowana przez Śląskich blogerów książkowych. Zachęcamy także do wzięcia udziału w konkursach Akademii Fantastyki i Japońskich Sztuk Walki Jedi-Takeda. O godz. 18.00 będzie można sprawdzić swoją wiedzę na temat Władcy Pierścieni oraz Gwiezdnych Wojen, a o godz. 19.30 zmierzyć się w konkursie na najlepszy strój fantasy. Odbędą się także pokazy szermierki i łucznictwa, po których uczestnicy imprezy będą mogli nauczyć się podstaw tych sztuk walki. Interesująco zapowiada się także turniej Juggera, który rozpocznie się o godz. 15.45 wstępem na temat zasad gry. Warto też wziąć udział w eliminacjach do mistrzostw polski w grę Splendor (godz. 17.00).

Wydarzenie jest częścią akcji "2015 Rok Promocji Czytelnictwa - Zaczytana Dąbrowa"
Wstęp wolny.

PROGRAM:

* 15.00 pokaz szermierki
* 15.30 Świat Warhammera - prelekcja
* 15.45 turniej Juggera
* 16.00 Jarek Nocoń - spotkanie z ilustratorem gier planszowych
* 16.30 pokaz łucznictwa
* 16.45 Początki RPG w Polsce - prelekcja
* 17.00 Andrzej Ziemiański - spotkanie autorskie
* 18.00 konkursy z nagrodami - Akademia Fantastyki I Japońskich Sztuk Walki Jedi-Takeda
. quiz wiedzy o Władcy Pierścieni
. quiz wiedzy o Star Wars
* 18.30 Robert J. Szmidt - spotkanie autorskie
* 19.30 konkurs na najlepszy strój fantasy
* 19.45 podsumowanie konkursów oraz turniejów

Poza tym:

. Fantastyczna Wymiana Książkowa (Śląscy blogerzy książkowi)
. stanowiska z grami planszowymi (sklepy Mgła i Gnom)
. eliminacje do mistrzostw polski w SPLENDOR (start godz. 17.00)
. turniej śladami Drużyny Pierścienia i Hobbita
. gry historyczne (Muzeum Miejskie Sztygarka)
. Furia - Centrum Gier Fabularnych
. wystawa figurek i budowli ze świata Warhammera
. warsztaty modelarskie w świecie Warhammera
. wystawa prac Jarka Noconia


28-30.08.2015

Park im. Hallera
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
VII FESTIWAL LUDZI AKTYWNYCH
DOŻYNKI MIEJSKIE i ZAKOŃCZENIE LATA

Już 29 sierpnia 2015r. zagłębiowskie organizacje pozarządowe będą prezentować swoją działalność oraz prowadzić zajęcia, warsztaty i pokazy dla uczestników Festiwalu Ludzi Aktywnych.

Tegoroczny Festiwal rozpocznie się uroczystym przemarszem przez Park Hallera przedstawicieli trzeciego sektora w asyście Stowarzyszenia Miejska Orkiestra Dęta. O godzinie 12.00 odbędzie się uroczyste otwarcie Festiwalu.

W godzinach od 12.00 do 18.00 będą czynne stoiska organizacji, gdzie na odwiedzających Park Hallera czego mnóstwo atrakcji m.in. dla najmłodszych Bieg Przedszkolaka, warsztaty plastyczne i zabawy taneczne, dla nieco starszych pomiar poziomu cukru, zajęcia sportowe, porady dietetyczne, degustacje itp. Na scenie festiwalowej będzie można podziwiać prezentacje artystyczne zespołów i grup działających oraz prowadzonych przez organizacje pozarządowe.

Festiwal to także doskonała okazja, żeby uzyskać dodatkowe informacje odnośnie "Strategii Rozwoju Miasta: Dąbrowa Górnicza 2022". Dyżur konsultacyjny pracownika Urzędu Miejskiego odbędzie się w godzinach 13.00-15.00.


Program:

* 12.00 Barwny Korowód Organizacji Pozarządowych Przez Park Hallera z asystą Stowarzyszenia Miejska Orkiestra Dęta
* 12.15 Otwarcie Festiwalu przez Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniewa Podrazę oraz Przewodniczącego Prezydium Dąbrowskiego Forum Organizacji Pozarządowych Łukasza Kolbera

* 12.20-18.00 Prezentacje artystyczne organizacji:

Stowarzyszenie Miejska Orkiestra Dęta, Fundacja Wygrajmy Razem - Koncert
Kapela Ludowa - Występ wokalno-taneczny - dorośli
Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Kulturniak, Stowarzyszenie Wsi Niegowonice i Niegowoniczki - Występ wokalny zespół "Jura" z Niegowonic
Fundacja Nasze Dzieci - Występ wokalno-taneczny - dzieci.
Stowarzyszenie Razem w Przyszłość - Występ wokalny - seniorów, pokaz taneczny - dzieci
Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży Odkrywamy Talenty - Recytacja, występ wokalny i instrumentalny - dzieci
Klub Sportowy Capoeira - Pokaz sztuki walni z konkursem
ZHP Hufiec Dąbrowa Górnicza Harcerski Klub Ratowniczy Auxilium - Pokaz I pomocy
Stowarzyszenie Muzyka Jutra - DJ plus live act
Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego - Występ wokalny, gitara klasyczna
Spółdzielnia Socjalna GreenGO - Prezentacja doświadczeń czterech spółdzielni socjalnych

* 18.00 Zakończenie Festiwalu - Przewodniczący Prezydium DFOP

Atrakcje dodatkowe:

* 13.00 Bieg Przedszkolaka
* 12.00-14.00 Dąbrowska Moc Siłaczy - zawody w wyciskaniu sztangi

Imprezy towarzyszące:

* Eurocamping Błędów - "Mini Surviwal IV - Aktywny Senior" - Stowarzyszenie Integracji Międzypokoleniowej "Od Juniora Do Seniora"
* Pogoria III - "X Mistrzostwa Polski Psów Ratowniczych i Pracujących w Wodzie" - Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
* Muzeum Miejskie Sztygarka - "Dni Fantastyki Militarnej - Fury Player Strike" - Stowarzyszenie Fantastyki Militarnej


Podczas tegorocznego Festiwalu zaprezentują się:

- Centrum Sportów Walki - Fight-Boxing,
- Fundacja Polskie Pałace na Źródle,
- Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich,
- Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej,
- Stowarzyszenie Rowerowa Dąbrowa,
- Stowarzyszenie Pozytywnie Zakręceni,
- Stowarzyszenie Miasta w Internecie,
- Stowarzyszenie CIVITAS,
- Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym Neuron,
- Spółdzielnia Socjalna Vendo,
- Kapela Ludowa,
- Stowarzyszenie Nowoczesny Sosnowiec,
- Dąbrowskie Stowarzyszenie Rodzin w Kryzysie,
- Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Śląski Oddział Wojewódzki,
- Stowarzyszenie Pogoria Biega,
- Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowe Aktywna Dąbrowa,
- Fundacja Nieinni,
- Fundacja Wygrajmy Razem,
- Miejska Orkiestra Dęta, Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Kulturniak,
- Stowarzyszenie Wsi Niegowonice i Niegowoniczki,
- Spółdzielnia Socjalna GreenGO,
- Stowarzyszenie Razem w Przyszłość,
- Stowarzyszenie Absolwentów i Studentów Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenie Twórców Sztuki Passionis,
- Polskie Towarzystwo Kulturalne Stowarzyszenie,
- Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego,
- Fundacja Nasze Dzieci,
- ZHP Hufiec Dąbrowa Górnicza,
- Polski Związek Niewidomych Koło w Dąbrowie Górniczej,
- Klub Sportowy Capoera,
- Fundacja Dr Clown,
- Stowarzyszenie Dar Serca,
- Fundacja Godne Życie,
- Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne/Centrum Integracji Społecznej,
- MOPS Dąbrowa Górnicza,
- Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego,
- Dąbrowskie Stowarzyszenie Abstynentów Klub Blok,
- Fundacja Droga,
- Będzińskie Stowarzyszenie Amazonek,
- Stowarzyszenie Razem do Celu,
- Stowarzyszenie Bądź Sobą,
- Stowarzyszenie Silesia Beach Tenis,
- Stowarzyszenie Muzyka Jutra,
- Stowarzyszenie Sztuk Walki Taktyki i Techniki Interwencji,
- Centrum Edukacji Ekologicznej - Ziemia i My,
- Stowarzyszenie dla dzieci i młodzieży Odkrywamy Talenty,
- PTTK oddział Dąbrowa Górnicza,
- Stowarzyszenie Kobieta Liderem Świata,
- Stowarzyszenie Kocia Przystań,
- Stowarzyszenie Reumatyków i Ich Sympatyków SOMA,
- Towarzystwo Sportów Obronnych Muszkiet,
- Centrum Komunikacji i Mediacji Dialog,
- Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Familia",
- Polskie Towarzystwo Sportów Ekstremalnych,
- Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce oddział w Jaworznie.

W sobotę Wieczorem ze sceny popłyną dźwięki reggae
wystąpią
Konopians i Natural Mystic.

W niedzielę odbędą się Dożynki. W czasie święta plonów zaśpiewają panie z Kół Gospodyń Wiejskich, zespół ludowy Hamernik, trio wokalne The Chance, a na koniec zagra rockowa Ira.


28-29.08.2015 - Godzina 10.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
Dni Fantastyki Militarnej

Dni Fantastyki Militarnej to wydarzenie ukierunkowane na wszystko to co w fantastyce związane jest z militariami, wojskiem z dozą postapokalipsy.
Głównymi elementami wydarzenia będą konkursy i turnieje, główny nacisk położony jest na gry ASG oraz strzelnicę, ale będą na nim również obecne gry planszowe i gry video. Ponadto zaproszeni goście przedstawią kilka prelekcji tematycznych oraz czekają nas inne atrakcje tak by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

https://www.facebook.com/DniFantastykiMilitarnej
http://dfm.34fun.pl/


Program:

28/08/2015 Piątek

21:00 - 23:30 Crossroads: Nocne Manewry

29/08/2015

9:30 Rozpoczęcie imprezy

10:00 - 11:30 TOG ArmA: komputerowy symulator pola walki - sala prelekcyjna
10:00 - 12:30 Drużynowy turniej ASG (4 os.) w terenie leśnym
11:00 - 13:00 Indywidualny turniej strzelniczy - plac główny
12:00 - 13:30 GameMusic; konkurs indywidualny: muzyka z gier video - sala prelekcyjna
13:30 - 15:30 Turniej Jugger'a - turniej drużynowy (5 os.) - plac główny
14:00 - 15:30 Michał Cholewa: wojny lądowe w Science-Fiction - sala prelekcyjna
15:00 - 18:00 Drużynowy turniej ASG (2 os.) na terenie CGF Furia
15:00 - 18:00 Turniej w Neuroshima Hex - Games Room
16:00 - 16:30 Wszystkie Karabiny FPS'u - pamiątkowe zdjęcie - plac główny
16:00 - 18:00 Turniej indywidualny: Straszny tor - kopalnia
16:30 - 18:30 PONI: MilSimy i LARPy z elementami ASG - sala prelekcyjna
16:30 - 17:00 Indywidualny turniej w "kapsla" - plac główny
17:00 - 18:00 Mecz rekreacyjny w ,2 ognie' - plac główny
18:30 - 19:00 Rozdanie nagród i zakończenie - plac główny

Podczas trwania eventu, cały czas będzie funkcjonowała strzelnica (plac główny), na której można postrzelać do celów, oraz wypożyczalnia gier (budynek Muzeum), gdzie można ciekawie spędzić czas ze znajomymi. Oprócz tego, przez całą sobotę będzie można zagrać w militarne gry historyczne.

Na wszystkie punkty programu, które będą odbywały się poza terenem Muzeum Miejskim Sztygarka, organizatorzy zapewniają bezpłatny przejazd.

Zgłoszeń do turnieju można dokonywać w tym miejscu. Liczba miejsc w turniejach ograniczona!

Przypominamy o wcześniejszej rejestracji uczestników na miejscu. Tylko takie osoby (z identyfikatorami) będą mogły wziąć udział w turniejach!

Organizator zastrzega sobie prawo do modyfikacji planu imprezy.. aby dodać kilka punktów programu!


28.08.2015

Park im. Hallera
DĄBROWA GÓRNICZA-
35.lecie powstania NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"

W piątek, w ramach obchodów 35.lecia Porozumień Katowickich, zagrają m.in. Duo FIX , ORFEUSZ , Mariusz Kalaga & Partners i Goombay Dance Band.

FESTYN RODZINNY NA ZAPROSZENIA
IMPREZY WSTĘP WOLNY


27.08.2015 - Godzina 10.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
Turniej "Ogniem i mieczem" o Buławę Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza

Dnia 27 sierpnia w godzinach od 10 do 18 w Muzeum Miejskim "Sztygarka" odbędzie się turniej gry historycznej "OGNIEM I MIECZEM" o buławę Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej. Turniej jest częścią wakacyjnej wystawy "Imago Belli", którą można oglądać w Muzeum jeszcze do połowy września. Nagrodą za zdobycie I miejsca jest replika XVII-wiecznej buławy hetmańskiej.

Buławę Prezydenta będzie wręczał zwycięzcy sam Prezydent Dąbrowy Górniczej. Kibice na turnieju mile widziani, zwłaszcza, że będziemy gościć ścisłą czołówkę graczy w OiM.


23.06.2015 - Godzina 18.00

DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
V


..

19.06.05.2015 - Godzina 19.30

Klub Muzyczny Komitywa Pub
ul. 3 Maja 15
DĄBROWA GÓRNICZA

IMPREZA BILETOWANA

.
Koncert zespołu DZIOŁO w KOMITYWIEZespół DZIOŁO powstał w 2000 roku w Kobiórze na Śląsku. W 2002 roku otrzymał nagrodę publiczności na Pszczyńskim Przeglądzie Zespołów Rockowych U'rock. Dzioło wystąpiło również na festiwalu Przystanek Woodstock 2001 i 2002 w Żarach. Na początku września 2004 teledysk do piosenki "Zamyślone głowy" został zakwalifikowany w kategorii "Inna energia" do Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film w Gdańsku. Grupa zagrała ponad 300 koncertów w kraju i zagranicą (między innymi na "Dyktandzie" w katowickim "Spodku" , świętach miast, Finałach WOŚP organizowanych przez TVP, juwenaliach, Przystanku Woodstock 2001 i 2002, Puste Holmy w 2010 roku w Rosji, dziesiątkach klubów). Utwór "Zamyślone głowy" znalazł się na składance "Przystanek Woodstock - Najgłośniejszy Film Polski". Grupa uczestniczyła również w wielu przeglądach oraz festiwalach zawsze zdobywając najlepsze miejsca.

Oprócz utworów granych na koncertach, zespół skomponował muzykę do dwóch spektakli teatralnych "Kartoteka" Różewicza, "Hamlet i Małgorzata" wg Bunuela oraz filmu "Booggyman". Grupa ma na koncie 3 albumy: "Strong", "Light" (2001), "(Nie)porozumienie" (2005).


18.06.05.2015 - Godzina 21.00

Centrum Sportów Letnich - Pogoria III
ul. Malinowe Górki
DĄBROWA GÓRNICZA - Dziewiąty-
Opera Świętojańska, czyli noc, kiedy muzyka ma niezwykłą moc...Noc Świętojańska zwana wcześniej Nocą Kupały, to święto nie tylko sięgające głęboko w obyczaje słowiańskie, ale zawierające też pierwiastki celtyckie, germańskie i indoeuropejskie. Obchodzone w okresie letniego przesilenia, było świętem jedności, połączenia ognia i wody, urodzaju, miłości i radości, pełnym magii i wróżb. Program koncert "Opera Świętojańska" obejmuje wyjątkowe arie, duety i ansamble operowe oddające niepowtarzalny nastrój tej wyjątkowej nocy, w której spotykają się żywioły wody i ognia, a szczęście w miłości przynieść ma upragniony kwiat paproci... Wraz ze śpiewakami odwiedzamy tajemniczy moniuszkowski Straszny Dwór, zaczarowane wodne królestwo Wodnika i Rusałek z opery Dvořaka, tajemniczy hinduski ogród księżniczki Lakme, wysłuchamy romantycznej barkaroli, śpiewanej wieczorami w Wenecji, ożyje też lalka Olimpia, wprowadzając niepowtarzalny nastrój... Wieczór uzupełniają kompozycje o tematyce miłosnej z najsłynniejszych oper i operetek oraz repertuar neapolitański. Opera Świętojańska to wieczór pełen muzyki, magii i miłości.

soliści:

Agnieszka Drożdżewska - sopran
Barbara Spitzer - sopran
Anna Wilczyńska - sopran
Izabela Strzelecka - mezzosopran
Tomasz Tracz - tenor
Ivo Michl - baryton
Witold Janusz - fortepian
Martyna Witowska - prowadzenie koncertu

źródło: www.sonori.pl

Uwaga!

W przypadku deszczowej pogody, koncert zostanie przeniesiony do sali teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.
....

13-14.06.2015 -


BĘDZIN
WSTĘP WOLNY

.
DNI
13.06.2015 - Godz. 19.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - GołonógIMPREZA BILETOWANA

-
KAT & Roman Kostrzewski akustycznie i elektryznie

W dniu 13.06.2015 w Klubie "ROCK OUT "w Dąbrowie Górniczej wystąpi zespół KAT & Roman Kostrzewski (Koncert akustyczno-elektryczny)

Zespół jest znany z ponad trzydziestoletniej obecności na scenie, którą dzielił między innymi z takimi gwiazdami jak Metallica i Iron Maiden,

Najbliższy koncert promuje nową płytę zespołu "Buk - akustycznie" wydaną 8 września przez Mystic Production. Płyta zachowana w akustycznej konwencji zawiera 12 utworów znanych z wcześniejszych płyt.

Dwugodzinny występ będzie podzielony na dwa bloki. W pierwszym Kat zaprezentuje utwory z nowej płyty, a w dalszej części, już w ostrym metalowym brzmieniu, "dopieści" publiczność spragnioną mocnych dźwięków. Warto pójść na koncert aby doświadczyć odmienności sztuki drewna i metalu.


13.06.2015

DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
VI INDUSTRIADA '2015
12.06.2015 - Godz. 14.00

SP 28
DĄBROWA GÓRNICZA - Okradzionów.
100-lecie SP 28
10.05.2015 - Godz. 17.30

Bazylika MBA - Sala konferencyjna
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZAKlub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

WSTĘP WOLNY

-
Spotkanie ze Stanisławem SROKOWSKIM
07.06.2015 - godz. 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Kabaret Paranienormalni "Żarty się skończyły" na bis!

Paranienormalni wracają! To okazja nie tylko dla tych, dla których z powodu dużego zainteresowania zabrakło biletów przy pierwszej wizycie Paranienormalnych, ale także dla tych, którzy chcieliby zobaczyć, jak przez miniony rok ewoluował ich najnowszy program.

Opis programu:

Czy są kwestie, z których nie warto żartować? Tematy, które nie są śmieszne?
Relacje damsko-męskie, absurdalne postacie i sytuacje z życia codziennego to tematy, które pojawiają się w kabarecie od zawsze. Paranienormalni udowadniają, że można potraktować je nowatorsko i przedstawić w niespotykany dotąd, pomysłowy sposób. Niezwykły kontakt z publicznością, zaskakujące wprowadzenie i skecze, które rozbawią każdego to gwarancja udanego spektaklu. Najnowszy program Paranienormalnych to niemal dwie godziny fantastycznej zabawy. "Żarty się skończyły" to dopiero początek dobrego humoru i Twojego nowego życia, które po spotkaniu z Paranienormalnymi nigdy już nie będzie takie samo.

Czas trwania, to blisko 2 godziny.

Zapraszamy każdego, kto lubi dobrą zabawę, połączoną ze zrywaniem boków. ze śmiechu rzecz jasna!


06-07.06.2015 -

Park sielecki
SOSNOWIECWSTĘP WOLNY

.
DNI SOSNOWCA
06.06.2015 - godz. 19.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - GołonógWSTĘP WOLNY

.
.
06.06.2015 - godz. 12.00-19.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
.
01.06.2015 - godz. 12.00-19.00

Park im. Hallera
Od strony ul. Kr. Jadwigi
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
Sposób na Dzień Dziecka! Jarmark Bajek i Baśni

1 czerwca (poniedziałek) Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza na Jarmark Bajek i Baśni. Impreza odbędzie się w miejscu nietypowym dla biblioteki, bo przy wejściu do Parku Hallera, trwać będzie w godzinach od 11.00 - 18.30.

Jarmark rozpocznie pochód baśniowych postaci, w którym uczestniczyć będą dzieci z dąbrowskich przedszkoli. Na uczestników imprezy czekać będzie ogrom atrakcji, m.in.: animacje i zabawy ruchowe z Time4events oraz Fundacją "Dr Clown", warsztaty (plastyczne i rytmiczne) prowadzone przez Annę Dęboń z O!PA i Natalię Talarek, gry literackie, wspólne czytanie. Nie lada gratką dla młodych miłośników literatury będzie spotkanie z popularnym pisarzem Marcinem Pałaszem.

Jak ciekawie spędzić Dzień Dziecka? Najlepiej wybrać się na spotkanie z autorem książek dla dzieci. Wszystkich najmłodszych miłośników literatury, i ich rodziców, ucieszy wizyta popularnego pisarza Marcina Pałasza, autora m.in. "Opowieści z Krainy Potworów", "Hecy nie z tej Ziemi", "B@jek" i cyklu o psie Elfie. Autor odwiedzi dąbrowską bibliotekę 1 czerwca. Spotkanie odbędzie o godz. 16.00 przy wejściu do Parku Hallera i będzie częścią Jarmarku Bajek i Baśni.

Wielbicieli Kermita, Wielkiego Ptaka i Elmo zapraszamy do wzięcia udziału w interaktywnym spektaklu "Kolorowa Ulica Sezamkowa".

Impreza zostanie zorganizowana przy wejściu do Parku Hallera w godz. od 11.00 do 18.30. Na uczestników Jarmarku Bajek i Baśni czekać będzie ogrom atrakcji, m.in.: animacje i zabawy ruchowe, warsztaty plastyczne i rytmiczne, gry literackie, wspólne czytanie. Wielbicieli Kermita, Wielkiego Ptaka i Elmo zapraszamy do wzięcia udziału w interaktywnym spektaklu "Kolorowa Ulica Sezamkowa".

Wydarzenie jest częścią akcji "2015 Rok Promocji Czytelnictwa - Zaczytana Dąbrowa". Już dzisiaj zapraszamy na kolejne imprezy w ramach projektu: Robinsonada - 3 lipca (Pogoria III), Biblioteka na Plaży - 17 lipca i 14 sierpnia (Pogoria III), Festiwal Fantastyki - 4 września (wejście do Parku Hallera).

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.


29-31.05.2015

DĄBROWA GÓRNICZA

-
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ

piątek, 29 maja, Park Hallera

16.00 - koncerty zespołów lokalnych
. 16.00 - proAge
. 17.00 - Old Wisdom Lies
. 17.45 - Rozstrzygniecie Fotokonkursu "Różne oblicza wody"
. 18.00 - Tylko Po Chodniku

19.00 - koncert FRONTSIDE
21.00 - koncert
LUXTORPEDA
23.00 - zakończenie imprezy

sobota, 30 maja, Park Hallera

11.00 - VI Międzynarodowy FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH

Miejska Orkiestra Dęta - Dąbrowa Górnicza
Hornicka Kapela - Czechy
Orkiestra SZIHALMI FÚVÓSOK - Węgry
Orkiestra Dęta PREDMIERCANKA - Słowacja
Zespół taneczny "Sukces" - Rydułtowy

. 11:30 - 12:15 - CH Pogoria (przy fontannie) koncert orkiestry SZIHALMI FÚVÓSOK
. 11:30 - 12:15 - Osiedle Myslice, ul. Ludowa obok Klubu Osiedlowego Krąg - orkiestra PREDMIERCANKA
. 11:30 - 12:15 - Osiedle Gołonóg, Pl. Bema - Hornicka Kapela
. 15:00 - 18:00 - Koncert Orkiestr przed Pałacem Kultury Zagłębia, z udziałem mażoretek
. 15:00 - 15:45 - Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej z Dąbrowy Górniczej przed Pałacem Kultury Zagłębia
. 15:45 - 18:00 - Koncerty pozostałych orkiestr dętych, biorących udział w Festiwalu

15.00 - koncerty zespołów lokalnych
. 15.00 - występy wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie G.
. 16.00 - STRIT
. 17.00 - Przemek Smolarski

18.00 - koncert RED LIPS
19.30 - koncert
PECTUS
21.00 -
KASIA KOWALSKA
23.00 - zakończenie imprezy

niedziela, 31 maja, Park Hallera

15.00 - VI Międzynarodowy FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH
. 15:00 - Spotkanie orkiestr przy pomniku Staszica
. 16:00 - Przemarsz orkiestr ulicami: Górnicza, Kościuszki, Królowej Jadwigi - wejście do Parku Hallera, przemarsz aleją pod scenę
. 16:30 - 16:50 - Wspólny koncert orkiestr przed sceną w Parku Hallera
. 16:50 - 19:30 - Koncerty poszczególnych orkiestr na scenie głównej w Parku Hallera

15.00 - Przegląd Piosenki "DOTYK DŹWIĘKU"
20.00 - koncert
GOLEC UORKIESTRA
22.30- zakończenie imprezy

WSTĘP WOLNY


30.05.2015 - Godz. 20.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg.
Koncert zespołu AmperA w Rock out

Zespół AmperA został założony w 2012 roku, w Częstochowie. Jako support grał między innymi przed zespołami Proletaryat, Kobranocka, Andrzejem Sikorowskim, Kasią Kowalską Kult, Cree czy Zespołem reprezentacyjnym z Jarosławem Gugałą i Filipem Łobodzińskim w składzie.

WSTĘP WOLNY


30.05.2015 - Godz. 10.00

Parafia pw św. M.M. Kolbego
DĄBROWA GÓRNICZA - Mydlice.
FESTYN z okazji DNIA DZIECKA

WSTĘP WOLNY


30.05.2015 - godz. 09.00-21.00

HWS "CENTRUM"
Aleja Róż 3
DĄBROWA GÓRNICZAHala WS "CENTRUM"

IMPREZA BILETOWANA

-
Breakdance Contest Vol.I "Break Invasion" pod patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza oraz Break.pl

Zapraszamy na I Zawody Taneczne "Break Invasion" do Dąbrowy Górniczej.

Program zawodów:

BLOK I
9.00- 10.00 - REJESTRACJA
10.00- ROZPOCZĘCIE ZAWODÓW HIP HOP
10.15- 14.00 - ELIMINACJE W KATEGORIACH HIP HOP

Hip hop:

- do 8 lat (1 vs 1)
- 9-12 lat (1 vs 1)
- 13-15 lat (1 vs 1)
- powyżej 16 lat (2 vs 2)

Zespoły taneczne hip hop:

- do 8 lat
- 9-12 lat
- 13-15 lat
- powyżej 16 lat
14.00- ZAKOŃCZENIE ZAWODÓW HIP HOP I WRĘCZENIE NAGRÓD

BLOK II

14.00- 15.00- REJESTRACJA
15.00- ROZPOCZĘCIE ZAWODÓW BREAK DANCE
15.15- 19.00- ELIMINACJE W KATEGORIACH BREAKDANCE

Breakdance:

- do 8 lat (1 vs 1)
- 9-12 lat (1 vs 1)
- 13-15 lat (1 vs 1)
- powyżej 16 lat (2 vs 2)
- konkurencja CONTEST POWER MOVES
19.30- ZAKOŃCZENIE ZAWODÓW BREAKDANCE I WRĘCZENIE NAGRÓD

Nagrody finansowe dla kategorii Breakdance powyżej 16 lat (2 vs 2)
1 miejsce- 800 zł ; 2 miejsce- 400 zł ; 3 miejsce- 200 zł

Nagrody finansowe dla konkurencji CONTEST POWER MOVES: 50 zł dla najlepszego zawodnika każdej z 3 konkurencji
Dla najlepszych uczestników puchary oraz nagrody rzeczowe (we wszystkich konkurencjach wiekowych)
Dla najmłodszych uczestników dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Oprawa muzyczna:Dj Bizbeat ; perkusja - Paweł Brzezoń

Konferansjer:Bboy Pawlotti

Współorganizatorami imprezy oraz sponsorami są:
Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej ; Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza ; Helios Dąbrowa Górnicz ; Centrum Handlowe Pogoria ; Nemo Wodny Świat ; Siłownia Siódemka i inni

Do dyspozycji uczestników sala treningowa z lustrami.
Podczas zawodów działa bufet : napoje, słodycze, wata cukrowa, popcorn i inne smakołyki
Będzie z nami także sklep SNAKE DANCE BBOY SHOP w którym będzie można zakupic, czapki headspin, frotki, tshirty i inne gadżety zapraszamy!


29.05.2015 - godz. 11.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Uroczysta sesja Rady Miejskiej
z okazji 25-lecia samorządu terytorialnego

25 lat temu, 8 marca 1990 r. Sejm uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym, jej konsekwencją były pierwsze wolne wybory samorządowe, które przeprowadzono 27 maja 1990 roku. Rocznicę wyborów, datę 27 maja obchodzimy dziś jako Dzień Samorządu Terytorialnego.

Zwieńczeniem obchodów będzie uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji 25-lecia samorządu terytorialnego, którą zaplanowano na 29 maja na 13.00 w Pałacu Kultury Zagłębia. W uroczystości mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani mieszkańcy.

WSTĘP WOLNY


26.05.2015 - godz. 18.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA ZąbkowiceIMPREZA BILETOWANA

-
Oko Kultury - Dzień Matki
26.05.2015 - Godz. 18.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
Wyprawy na krańce ziemi...
Dolina Biebrzy na Podlasiu- ostatnie dzikie mokradła Europy. Opowiada Sebastian Bielak

Bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miejsc na Podlasiu jest dolina rzeki Biebrzy, która na przestrzeni minionych dekad oparła się próbom osuszenia i zagospodarowania. Znajdują się tu rozległe i całkowicie naturalne torfowiska niskie z fragmentami torfowisk wysokich, które uważa się za największe w Polsce oraz jedne z największych w Europie. Dolina Biebrzy, a zwłaszcza jej Basen Dolny to unikatowa w skali kontynentu ostoja ptaków wodno-błotnych i drapieżnych. Spośród występujących tu prawie 280 gatunków większość odbywa lęgi, przy czym część to ptaki bardzo rzadkie, a nawet zagrożone wyginięciem. Tutejsze bagna to także ostoja najliczniejszej w Polsce populacji łosia. Ze względu na wysokie walory przyrodnicze doliny w 1993 r. założono Biebrzański Park Narodowy, którego głównym zadaniem jest ochrona mokradeł. Jest to największy park w Polsce, gdyż zajmuje 59 223 ha powierzchni, z czego 43% stanowią słynne Biebrzańskie Bagna. Jako obszar o dużym znaczeniu w ochronie wędrownego ptactwa wodno-błotnego Dolina Biebrzy znalazła się na liście Konwencji Ramsarskiej, a także należy do europejskich sieci Natura 2000 i Econet. Ogromna wartość Biebrzańskich Bagien jest tym większa, że obecnie na świecie pozostała już tylko połowa z istniejących kiedyś mokradeł.

IMPREZA BILETOWANA


24.05.2015 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Spektakl teatralny "Andropauza 2"

Autor: Jan Jakub Należyty; Reżyseria: Maciej Damięcki; Producent: Leszek Kwiatkowski

Choreografia: Ewa KuKlińska; Scenografia i kostiumy: Małgorzata Żukrowska-Należyty i Małgorzata Filipiak-Kwiatkowska; Kierownictwo muzyczne: Robert Obcowski; Przygotowanie wokalne: Dorota Wasilewska; Reżyser dźwieku i światła: Mariusz Telicki

IMPREZA BILETOWANA


23.05.2015 - godz. 13.00

Gimnazjum nr 10
DĄBROWA GÓRNICZA - Strzemieszyce Wielkie-
Mama Tata i Ja - piknik rodzinny

Święto Rodziny 2015. Dzięki zaangażowaniu lokalnych stowarzyszeń, organizacji, instytucji miejskich oraz urzędu miejskiego w całym mieście od 23 maja do 3 czerwca zaplanowano pikniki, koncerty, spotkania, wycieczki oraz imprezy sportowe. To oferta dla wszystkich, którzy chcą aktywnie i rodzinnie spędzić czas wolny. Wszystkie imprezy organizowane są w ramach VIII Metropolitalnego Święta Rodziny.

WSTĘP WOLNY


23.05.2015 - godz. 11.45

ZSO nr 2 (Szenwald)
ul. Prusa 3
DĄBROWA GÓRNICZA - GołonógWSTĘP WOLNY

-
Festiwal EtnoART

Fundacja Godne Życie organizuje 23 maja 2015 Festiwal EtnoART - imprezę promującą kulturę folklorystyczną. Niezwykłe wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.45 na boisku przy ZSO nr 2 (tzw. Szenwald) przy ul. Prusa 3 w Dąbrowie Górniczej.

Nasze wydarzenie połączone będzie z Piknikiem dla Rodzin Zastępczych oraz Mieszkańców miasta "Rodzina - gościnny dom". Wydarzenie to obywać się będzie w ramach

VIII Metropolitalnego Święta Rodziny. Współorganizatorami naszej imprezy są: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w DG, Urząd Miejski w DG, Parafia Św. Antoniego z Padwy.

Festiwal EtnoART to przede wszystkim najrozmaitsze warsztaty rękodzieła. Decoupage, bibułkarstwo, garncarstwo, zabawy filcem, motanie z siana oraz tworzenie papieru czerpanego, to jedynie niektóre z przewidzianych warsztatów.

W ramach imprezy przewidziano także różnorodne zabawy, wyśmienite koncerty (wystąpią miedzy innymi Łukasz Baruch i Karolina Żelichowska z Fundacji Wygrajmy Razem, Miejska Orkiestra Dęta, członkowie Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego) i zdumiewające pokazy m.in. wyciągania ofiar z wypadku samochodowego, tresury psa policyjnego, pokazy sztuk walki capoeira i karate. Na najmłodszych uczestników zabawy czekać będą emocjonujące "Ludowe Zabawy Etno", malowanie twarzy, skakanie na dmuchanym zamku oraz zawody sportowe, których najlepsi uczestnicy zostaną obdarowani atrakcyjnymi nagrodami. Oprócz tego uczestnikom Pikniku zaproponujemy porady dietetyka, diabetyka i kosmetyczne. Koła Gospodyń Wiejskich z Łęki i Antoniowa przygotują dla wszystkich słodki poczęstunek.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Dąbrowy Górniczej Pan Zbigniew Podraza.

Partnerami naszej imprezy są: Miejska Orkiestra Dęta, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, , Fundacja Wygrajmy Razem, Muzeum Miejskie "Sztygarka", Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, Stowarzyszenie Ziemia i My, Klub Sportowy Capoira, FHU Monique Monika Michta, Koła Gospodyń Wiejskich z Antoniowa i Łęki, OSP Tucznawa, Państwowa Straż Pożarna, Komenda Miejska Policji z DG, Miejskie Centrum Informacji, Zakład Karny w Wojkowicach.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta.

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej oraz środków pozyskanych z 1% podatku.


22.05.2015 - godz. 17.00
14.05.2015 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
IV Sing Up Festival

Wszystkich amatorów muzycznych brzmień zapraszamy do udziału w IV Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej Sing Up Festival!

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy biegle władają językiem angielskim i czerpią radość ze śpiewania. Udział w projekcie stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania swojego talentu i kreatywności. Osobom nieśmiałym pozwala nabrać ogłady scenicznej, zaś najzdolniejszym wokalistom toruje drogę do występów estradowych.

Eliminacje konkursowe odbędą się 14 maja o godz. 17.00 w sali audiowizualnej Biblioteki Głównej przy ul. T. Kościuszki 25. W ten sposób wyłonionych zostanie dziesięciu uczestników, którzy wezmą udział w występie finałowym 22 maja o godz. 17.00. Ich zadaniem będzie wykonanie dwóch różniących się charakterem piosenek w języku angielskim. Ocenie jurorów podlegać będzie wykonanie utworów pod względem językowym, artystycznym i interpretacyjnym, a także umiejętność publicznej prezentacji. W skład komisji konkursowej wejdą m.in.: przedstawiciele instytucji kultury, lektorzy języka angielskiego, instruktorzy wokalni i dziennikarze muzyczni.

Organizatorami festiwalu są Miejska Biblioteka Publiczna i Ogólnopolska Szkoła Językowa British School Oddział w Dąbrowie Górniczej.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres mailowy: marketing@biblioteka-dg.pl lub dostarczenie ich do siedziby organizatora: Dział Marketingu MBP w Dąbrowie Górniczej (Biblioteka Główna, ul. T. Kościuszki 25) do 8 maja 2015 r.

Dodatkowe informacje pod nr tel. 32 639 03 01.

Zapraszamy!
Dział Marketingu MBP


17.05.2015 - godz. 15.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Przegląd Orkiestr Dętych OSP Województwa Śląskiego w Dąbrowie Górniczej

PROGRAM IMPREZY:
14:00 - Zbiórka uczestników Przeglądu
14:30 - Odprawa Kapelmistrzów
15:00 - Prezentacja Orkiestr w marszu
15:30 - Ceremonia otwarcia Przeglądu
16:00 - Koncerty Orkiestr
17:30 - Podsumowanie
18:00 - Zakończenie

WYSTĄPIĄ:
Orkiestra Dęta OSP Kaniów - Powiat Bielski
Orkiestra Dęta OSP Wola - Powiat Pszczyński
Orkiestra Dęta OSP Siewierz - Powiat Będziński
Orkiestra Dęta OSP Dąbrowa Górnicza - Ujejsce

Organizatorami Przeglądu są: Wojewódzki Oddział Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej z Katowic, Pałac Kultury Zagłębia oraz Orkiestra Dęta OSP Dąbrowa Górnicza - Ujejsce.


16.05.2015 - godz. 16.00

DĄBROWA GÓRNICZA

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
Noc Muzeów 2015

W programie:

Zwiedzanie Kopalni Ćwiczebnej - po uprzedniej rezerwacji - cena biletu 5 zł normalny, 2 zł ulgowy.

Classic Car Night - II Międzynarodowy Nocny Zlot Pojazdów Zabytkowych
(pojazdy można oglądać w godzinach: 16.00 - 18.00)

Wystawa Polski Afganistan - "Polski Afganistan. (Foto)historia największej operacji Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej" autorstwa Marcina Ogdowskiego i Marcina Wójcika

Prezentacja Marcina Ogdowskiego - "Dziennikarze na polskich misjach wojskowych w Iraku i Afganistanie" (godz.: 18.00-19.00)

Kafejka z Yerba Mate - degustacja oraz sprzedaż wszelkich akcesoriów potrzebnych do przyrządzenia naturalnego napoju energetycznego.

WSTĘP WOLNY


16.05.2015 - godz. 15.30

NEMO - Świat Rozrywki
Aleja Róż 1
DĄBROWA GÓRNICZAwww.nemo-wodnyswiat.pl

WSTĘP WOLNY

-
Otwarcie sezonu grillowego
16.05.2015 - Godz. 13.30

Stadion LKZ Tęcza
ul. Żołnierska
DĄBROWA GÓRNICZA - BłędówWSTĘP WOLNY

-
VIII Festiwal Folklorystyczny
"Chlebem i solą, raz na ludowo"

16 maja 2015 r., na stadionie LKZ Tęcza w Błędowie, odbędzie się VIII Festyn Folklorystyczny "Chlebem i solą - raz na ludowo", pod patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniewa Podrazy.

W trakcie imprezy, której celem jest kultywowanie tradycji oraz miejscowego folkloru, odbędą się liczne występy artystyczne i zabawy taneczne.

Wystąpią:

Koła Gospodyń Wiejskich oraz chór Kół Gospodyń Wiejskich
Miejska Orkiestra Dęta
Zespół "Chorek" oraz Kapela "Smykna" z Czech
Zespół "Stiavnican" ze Słowacji
Zespół "Swojaki"

Ponadto, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich przygotują pięknie zdobione stoły z regionalnymi specjałami i wzorem staropolskiej gościnności, zapraszając na degustację odwiedzających mieszkańców.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!


15.05.2015 - Godz. 17.00

Klub Villa Moda
ul. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZAKlub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

WSTĘP WOLNY

-
Spotkanie z Wojciechem Sumlińskim

Kluby Opcji na Prawo i Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej zapraszają na spotkanie z dziennikarzem śledczym, Wojciechem Sumlińskim w dniu 15 maja (piątek) 2015 r. o godzinie 19.00 w w klubie restauracji VILLA MODA w Dąbrowie Górniczej ul. T. Kościuszki 4b.

Autor zasłynął m. in. książkami pt.:
"Z mocy bezprawia", Z mocy nadziei". Odsłania w nich sieć mafijnych interesów z udziałem najważniejszych osób w państwie, pisząc:
- o wielkich korporacjach i fundacjach, których jedynym celem było wyłudzenie z kasy publicznej setek milionów złotych,
- o rosyjskich i ukraińskich zabójcach, którzy za miejsce swych spotkań obrali polski Sejm,
- o tajnych interesach ludzi Wojskowej Służby Informacyjnej i o ich wpływie na losy poszczególnych osób i całego kraju

W książkach "Kto naprawdę Go zabił", "Lobotomia 3,0", dziennikarz ujawnia prawie nikomu nieznane kulisy najgłośniejszej zbrodni politycznej PRL - zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki", które przeszło do historii jako najbardziej tajemnicze w powojennej Polsce

Podczas spotkania, będzie można nabyć książki z autografem autora, w tym najnowszą pt. "Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego".
Wojciech Sumliński odsłania w niej związki obecnego prezydenta, sięgające do mrocznego świata służb tajnych, które współtworzyły polską mafię.


15.05.2015 - Godz. 13.00

Plac Wolności przed PKZ
DĄBROWA GÓRNICZA-
Kandydat na Prezydenta RP Andrzej Duda
w Dąbrowie Górniczej

W piątek tj. 15.05.2015 r. o godz. 13.00
Andrzej Duda przyjedzie do Dąbrowy Górniczej.

Spotkanie z mieszkańcami na Placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia.
Serdecznie zapraszamy

WSTĘP WOLNY


14.05.2015 - Godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA AGORA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
KAWA Z GWIAZDĄ - SPOTKANIE z Andrzejem Grabowskim

Majowe spotkanie w ramach cyklu "Salon kultury. Kawa z Gwiazdą" zapowiada się niezwykle interesująco. Gościem będzie Andrzej Grabowski - znany aktor, słynący zarówno z ról komediowych, czarnych charakterów jak i postaci tragicznych, od lat związany z telewizją i teatrem. Spotkanie poprowadzi dziennikarka Radia Katowice - Agnieszka Strzemińska.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wypić kawę w towarzystwie tak znakomitego aktora, poznać jego historię, a także usłyszeć kilka ciekawych anegdot z jego życia.

IMPREZA BILETOWANA


09.05.2015 - Godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Spektakl teatralny "Single i remixy"

Obsada: Katarzyna Maciąg, Anna Mucha, Wojtek Medyński, Lesław Żurek
A
utor tekstu: Marcin Szczygielski
R
eżyseria: Olaf Lubaszenko

Sztuka Single i remiksy Marcina Szczygielskiego to komedia demaskująca mechanizmy korporacyjnych stosunków i obnażająca rzeczywisty charakter życia wielkomiejskich singli, pozornie gloryfikujących swoją niezależność i swobodę, a tak naprawdę stających się niewolnikami wychwalanej przez siebie wolności i kariery.

Magda, kobieta sukcesu, prezes wielkiej korporacji wydawniczej, stawia na singli, bo przecież - jak mówi - singiel to najlepszy utwór na płycie. W firmie, którą dowodzi, szansę na karierę mają tylko single, więc wszyscy, którzy singlami nie są, wolą ukrywać swoje związki i małżeństwa. Gdy korporacja zostaje wchłonięta przez inną, większą, a nowe szefostwo postanawia zmienić charakter firmy na prorodzinny, Magda wpada w panikę. Tym większą, że do Polski wysłany zostaje nowy przełożony, którego zadaniem ma być zweryfikowanie przede wszystkim jej pracy. Magda natychmiast musi zdobyć partnera! Jak jednak ma to zrobić, gdy przez całe swoje dotychczasowe życie unikała związków jak ognia i po prostu nie potrafi zbudować miłosnej relacji? Dochodzi do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie zatem wydanie służbowego polecania ... Pech w tym, że wysłany z centrali weryfikator ma zjawić się w firmie lada chwila.


09.05.2015 - godz. 11.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ

Wszystkich dużych i małych czytelników, bibliotekarzy oraz sympatyków czytania i rowerów zapraszamy do udziału w rajdzie rowerowym pod hasłem "Odjazdowy Bibliotekarz".
Wszyscy uczestnicy rajdu, którzy dotrą na miejsce mety w Centrum Sportów Letnich i Wodnych nad zbiornikiem Pogoria III mogą liczyć na liczne atrakcje: zawody sportowe, konkursy literackie, fitness z książką, wspólne głośne czytanie i wspólne grillowanie.
Trasa: 13 km
Czas przejazdu: ok. 1 h

Zapraszamy!
Dział Marketingu MBP

WSTĘP WOLNY


08.05.2015 - godz. 20.00

Klub Muzyczny Komitywa Pub
ul. 3 Maja 15
DĄBROWA GÓRNICZA.
proAge w KOMITYWIEIMPREZA BILETOWANA


08.05.2015 - godz. 12.00-19.00

Park im. Hallera
Od strony ul. Kr. Jadwigi
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
Festiwal Ilustracji i Komiksu

Odbywać się będzie przy wejściu do Parku Hallera w godz. od 12.00 do 19.00. Podczas imprezy odbywać się będą wystawy, liczne warsztaty oraz spotkania z rysownikami, m.in. Bohdanem Butenko, Edwardem Lutczynem i Małgorzatą Flis.

PROGRAM:

12.00 - WARSZTATY "JAK ZACZĄĆ RYSOWAĆ KOMIKSY - Agnieszka Świętek

Studentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Absolutna maniaczka komiksów, musicali, ilustracji, animacje, książek detektywistycznych, kawy i kotów.

13.00 - SPOTKANIE AUTORSKIE - Bohdan Butenko

Polski rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek
i dekoracji dla teatrów lalkowych.

14.00 - WARSZTATY (dla gimnazjalistów) - Izabela Dudzik

Studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zwyciężczyni konkursu im. Janusza Christy
w ubiegłym roku (konkurs na najlepszy komiks dla dzieci)

15.00 - WARSZTATY (dla młodzieży gimnazjalne i licealnej) - PannaN (Katarzyna Witerscheim)

Socjolog, grafik i rysownik komiksów. Lubi babeczki, czekoladę i dinozaury. Interesuje ją wiele rzeczy - historia, popkultura, moda XIX wieku i antropologia kulturowa.

15.30 - PRELEKCJA O KOMIKSIE ŚREDNIOWIECZNYM - Daniel Dawidowicz

Archeolog z Dąbrowy Górniczej, pasjonat manuskryptów, średniowiecznych map, kaligrafii i irlandzkiej ornamentyki.

16.00 - SPOTKANIE AUTORSKIE, WARSZTATY dla dzieci 6-10 lat - Małgorzata Flis

Tworzy ilustracje do książek dla dzieci, podręczników oraz wydawnictw muzycznych. Jej prace można zdobią m.in. książki autorstwa Wandy Chotomskiej, Agnieszki Frączek i Barbary Gawryluk. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Maluje i wystawia obrazy olejne, pastele i akwarele, inspirowane muzyką, ruchem i rytmem.

16.00 - SPOTKANIE AUTORSKIE - Tomasz Obelski

Mieszkaniec Dąbrowy Górniczej, autor komiksów, m.in. "Złagodzić ból istnienia".

17.00 - SPOTKANIE AUTORSKIE - Edward Lutczyn

Polski artysta plastyk o charakterystycznej kresce. Znany z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów, zarówno skierowanych do najmłodszych, jak i do dorosłych.

18.30 - KONCERT - Kłak

Wydarzenie jest częścią akcji "2015 Rok Promocji Czytelnictwa - Zaczytana Dąbrowa".


07.05.2015 - godz. 18.00

MOK SŁAWKÓW
Od strony ul. Kr. Jadwigi
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

.
KABARET "ŁOWCY.B" w Sławkowie

Łowcy.B to kabaret działający na profesjonalnej scenie od 12 lat.

Swoją działalność rozpoczął z przytupem wygrywając w ciągu pierwszych dwóch lat niemal wszystkie liczące się festiwale. 1 nagroda na Pace, Grand Prix Mulatki, Grand Prix na Wyjściu z Cienia oraz Grand Prix Przewałki. Oprócz tego Łowcy.B wygrali festiwal kabaretu w Zielonej Górze i zdobyli kilka koryt na rybnickim Ryjku.

Spektakl Łowców to nie zwyczajny występ. To wybuchowa mieszanka spontaniczności i dużej ilości improwizacji. Wszystko to w oparach absurdu, którego nie powstydziłby się Monty Python. Jako jedyni w swoich spektaklach grają muzykę na żywo, w autorskich kompozycjach. Żaden instrument nie pochodzi z kradzieży.

Aktualnie kabaret występuje w składzie Bartosz Gajda, Bartosz Góra, Maciej Szczęch, Sławomir Szczęch. Ich najnowszy program z 2015 roku nosi tytuł "Także tego." i łączy wszystkie zalety poprzednich programów.

Kto raz był na spektaklu Łowców wie, że ilość energii wydzielonej na scenie wystarczy do zasilenia małego miasteczka, a liczba spalonych kalorii jest dla chłopaków lepszym treningiem niż Chodakowska.


24-26.04.2014

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
VII MIĘDZYKULTUROWY FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY - ZAGŁĘBIE I SĄSIEDZI

W dniach 24-26 kwietnia 2015 r. po raz siódmy odbędzie się Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny "Zagłębie i Sąsiedzi", którego organizatorem jest Pałac Kultury Zagłębia.

Festiwal ma formułę konkursu, w którym występują zespoły dziecięce oraz dorośli w kategoriach: zespoły taneczne regionalne, zespoły pieśni i tańca, kapele oraz grupy śpiewacze. Uczestnicy prezentują program autentyczny, wierny tradycyjnym wykonaniom lub artystycznie opracowany, jednak nie zmieniający w istotny sposób pierwowzoru ludowego. Rada Artystyczna złożona z fachowców i ekspertów m.in. Polskiej Sekcji C.I.O.F.F. przyznaje w każdej kategorii nagrody finansowe oraz nagrodę główną GRAND PRIX Festiwalu.

Publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu, w którym wspaniali artyści przybliżą piękno i różnorodność kultury ludowej, m.in. prezentując skoczną muzykę i barwne stroje. Tej imprezy po prostu nie można przegapić!

Program:

24 maja - konkurs zespołów dziecięcych
25 - 26 maja - konkurs zespołów dorosłych

Wydarzenia towarzyszące:

24 maja - Warsztaty Rękodzieła dla dzieci
25 - 26 maja- Jarmark Rzemiosła i Kiermasz Sztuki Ludowej


25.04.2015 - Godz. 20.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - GołonógIMPREZA BILETOWANA

.
Akurat w ROCK OUT

AKURAT to niepowtarzalne zjawisko na polskiej scenie. Zespół ceniony za świetny koncertowy show, ale także za inteligentne, dowcipne oraz zaangażowane teksty. AKURAT ma na koncie utwory zaliczane do czołówki polskich protest songów np.: "Do prostego człowieka", czy "Wiej-ska", oraz z drugiej strony - lekkie piosenki, "evergreeny" chętnie wykorzystywane przez wszelkie coverbandy grające na imprezach i weselach jak np.: "Lubię Mówić z Tobą" czy "Hahahaczyk" (Dyskoteka Gra).

AKURAT jest też jednym pierwszych zespołów, które zdobyły swoją pozycję bez wsparcia dużych mediów. Dzięki oddaniu fanów, którzy pocztą pantoflową lansowali AKURAT wśród swoich przyjaciół, zespół stał się popularny w całym kraju, a także w Czechach, gdzie regularnie pojawia się na największych festiwalach i klubach.


22 i 25.04.2015 - godz. 13.00-19.00

CH POGORIA
ul. Sobieskiego 6a
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Dzień Ziemi

22 kwietnia o godz. 13.00 w Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej rozpoczną się obchody Dnia Ziemi. Z tej okazji CH Pogoria, Fundacja Godne Życie oraz Stowarzyszenie Ziemia i My zapraszają dzieci do wzięcia udziału we wspólnej zabawie edukacyjnej.
W najbliższą środę i sobotę galeria handlowa Pogoria zamieni się w centrum ekologicznej zabawy.
W programie Dnia Ziemi przewidziano wiele atrakcji dla najmłodszych mieszkańców miasta. Będą to między innymi: warsztaty ekologiczne, zajęcia plastyczne oraz gry i konkursy z nagrodami.

Przygotowane przez organizatorów zabawy edukacyjne angażować będą wszystkie zmysły dziecka.

22 kwietnia w godz. 13.00-19.00 odbędzie się:
- spotkanie z leśniczym z Nadleśnictwa Siewierz
- spotkanie z dąbrowskimi pszczelarzami
- odgadywanie odgłosów zwierząt
- porady na temat opieki nad zwierzętami
- warsztaty wikliniarstwa papierowego
- warsztaty motania z siana
- warsztaty prawidłowej selekcji odpadów
- malowanie plakatów i plansz ekologicznych
- artystyczne malowanie szklanych odpadów
- doświadczenia fizyczne
- malowanie twarzy

25 kwietnia w godz. 13.00-19.00 zostaną zorganizowane:

- warsztaty czerpania papieru
- warsztaty badania wody
- warsztaty tworzenia znaków ekologicznych
- warsztaty tworzenia zabawek z odpadów
- warsztaty tworzenia biżuterii ze starych tekstyliów
- warsztaty wikliniarstwa papierowego
- malowanie plakatów i plansz ekologicznych
- artystyczne malowanie szklanych odpadów
- prelekcja związana z segregacją śmieci
- malowanie twarzy
- quiz przyrodniczy

Oczywiście na najaktywniejszych uczestników czekać będą nagrody i upominki.
Zabawa ma charakter otwarty. Udział w zajęciach jest bezpłatny.


25.04.2015 - godz. 9.00

Błędów - Wypaleniska
DĄBROWA GÓRNICZA.
11. SADZENIE LASU EUROPEJSKIEGO

WSTĘP WOLNY


24.04.2015 - Godz. 20.00

Klub Villa Moda
Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

http://villamoda.weebly.com

.
JAZZ & RAP / ESKAUBEI & TOMEK NOWAK QUARTET

Zapraszamy na niesamowite połączenie najlepszego jazzu, czarnego groove-u i rapu w wykonaniu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet - zespołu, który 10 kwietnia startuje z albumem "Będzie Dobrze" na którym oprócz 4 niesamowitych muzyków i charyzmatycznego rapera pojawiają się takie tuzy jak Lilu, Ten Typ Mes czy Mr Krime.

Eskaubei & Tomek Nowak Quartet wystąpią 24 kwietnia (piątek) w Villa Moda promując swój album, który ukaże się nakładem prestiżowego wydawnictwa For Tune.

Płyta to realizacja autorskiej koncepcji trębacza Tomka Nowaka, który zaprosił do współpracy topowych krakowskich muzyków, oraz rzeszowskiego rapera znanego z łączenia rapu z graniem na żywo. Zespół tworzy pięć odmiennych osobowości: dwie wielkie nadzieje polskiego jazzu - Kuba Płużek i Alan Wykpisz, charyzmatyczny i doświadczony Filip Mozul, zasłużony undergroundowy raper Eskaubei i czuwający nad wszystkim, ceniony sideman Tomek Nowak. Doświadczenie wyniesione z wieloletniej współpracy z Nigelem Kennedy, Jarosławem Śmietaną czy z muzykami zespołu Amy Winehouse pozwoliło Nowakowi na połączenie świata jazzu, hip hopu oraz czarnej groove-owej muzyki. Gatunki, które mają przecież ze sobą wiele wspólnego spotkały się na jednym albumie, na którym nie brakuje ani dojrzałego i przemyślanego rapu ani ciekawych wątków aranżacyjnych czy swobodnych improwizacji.

IMPREZA BILETOWANA10.04.2015 - Godz. 12.00 i 19.00
17.04.2015 - Godz. 19.00
24.04.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Cykl koncertowy OPARY GITARY

Zapraszamy na cykl koncertów których głównym motywem nie jest (jak to zwykle bywa) rodzaj muzyki, a instrument, w tym wypadku najbardziej znany strunowiec - GITARA.

Cykl opiera się na trzech bardzo klimatycznych koncertach, w piwnicy teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. Publiczność będzie mieć okazję zapoznać się lub przypomnieć sobie twórczość Jacka Kaczmarskiego, posmakować klimatu blues/rocka czy zanurzyć się w oparach piosenki autorskiej.

Każdy z tych koncertów to wyjątkowe i oryginalne spojrzenie na "wiosło", które pozwala unosić się i dryfować po tafli muzyki tak samo bliskiej naszemu sercu, jak i tej znanej mniej, zapomnianej lub niedocenionej.

10.04. - "TO MOJA DROGA Z PIEKŁA DO PIEKŁA" recital utworów Jacka Kaczmarskiego.
Jarek Cyba
po raz kolejny zmierzy się materią i formą utworów Jacka Kaczmarskiego. Koncert ma także podwójne dno, bowiem odbędzie się w rocznicę śmierci barda. Podczas koncertu odbywać się będzie pokaz multimedialny opisujący życie i twórczość Jacka Kaczmarskiego.

17.04. - OLD WAVE Blues Band
Zespół powstał w roku 1990. Jego założycielem był zmarły w 2013 roku Edward Kluczewski, który prowadził go przez 23 lata. Jest on również autorem wszystkich utworów wykonywanych przez OLD WAVE. Muzyka jaką wykonuje to głównie blues i rock przyprawione odrobiną boogie, jazzu, a nawet reggae. OLD WAVE ma na swoim koncie kilkaset koncertów, m.in. na takich imprezach jak: Festiwal "Rawa Blues", Festiwal "Ku przestrodze" im. R. Riedla, Festiwal "Blues bez Barier", ,Front Porch Blues", czy "Blues nad Okszą".

24.04. - Śląska Piwnica Artycha
Ten wieczór to koncert spod znaku piosenki poetyckiej w wykonaniu Jerzego Moskały z zespołem oraz duetu Zbyszek Teper i Rysiek Bernaś. Zbigniew Teper - Poeta, bard z Zagłębia. Członek Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Mieszka w Sosnowcu lecz emocjonalnie zahacza również o Śląsk. Współpracuje ze Śląską Piwnicą Artycha, która działa pod patronatem Stowarzyszenia Dziedzictwo Kultury. Współpracuje także ze środowiskiem miasta Tychy. Obecnie pracuje nad wydaniem płyty pt. "Magiel czasu".


21.04.2015 - Godz. 18.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA.
Wyprawy na krańce ziemi...
Grzegorz Kuśpiel - "Borneo, Bali, Celebes, Papua"

Retrospektywa fotograficzno-podróżnicza z pięciu wypraw na archipelag indonezyjski. Unikatowa eksploracja jaskiń na Borneo i Papui Nowej Gwinei, tajemnicze pochówki zmarłych na Wyspie Celebes, piękne Bali i Kenapai Hulu - wieś na końcu świata.

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

IMPREZA BILETOWANA


21.04.2015 - Godz. 17.30

Klub Gazety Polskiej
Sala konferencyjna przy Bazylice MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA-
Spotkanie z Bogdanem Święczkowskim

Klub Opcji na Prawo i Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej zapraszają na spotkanie z Bogdanem Święczkowskim połączone ze sprzedażą książki, autorstwa Bogdana Święczkowskiego i Lukasza Ziaji, "Afery czasów Donalda Tuska".

Spotkanie odbędzie się w dniu 21 kwietna (wtorek) 2015r. o godz. 17.30 w sali przy Bazylice, ul. Królowej Jadwigi 17.
Pozdrawiamy - Klub Opcji na Prawo i Klub GP o. DG.

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

WSTĘP WOLNY


21.04.2015 - Godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA KAMERALNA im. Michała Spisaka
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
KAWA Z GWIAZDĄ - SPOTKANIE z Emilią Krakowską

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Salon kultury. Kawa z Gwiazdą". Tym razem gościem będzie dama polskiego filmu i sceny teatralnej - Emilia Krakowska - niezapomniana Jagna z ekranizacji "Chłopów" Władysława Reymonta. Spotkanie będzie niepowtarzalną okazją do rozmowy z artystką, poznania ciekawostek z jej życia scenicznego i prywatnego.

Emilia Krakowska swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła w PWST w Warszawie, której została absolwentką w 1963 roku. Grała na deskach wielu teatrów w Polsce m.in.: Teatrze Narodowym, Teatrze Powszechnym w Warszawie i Wrocławskim Teatrze Komedia. Za rolę Jagny otrzymała Nagrodę Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji, tytuł Gwiazdy Filmowego Sezonu podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie oraz wyróżnienie podczas Łódzkiej Wiosny Artystycznej. W 2008 r. otrzymała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2013 roku została uhonorowana przez sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej Nagrodą im. Ireny Solskiej.

Oprócz "Chłopów", Emilię Krakowską można było zobaczyć w wielu innych filmach min.: "Ziemia Obiecana", "Brunet Wieczorową Porą", czy komedii "Ciało". Ostatnimi czasy aktorka udziela się w serialach telewizyjnych np.: "Pierwsza Miłość", "Barwy Szczęścia", "Ojciec Mateusz", jak również podkłada głos w serialach dla dzieci i młodzieży.

IMPREZA BILETOWANA


20.04.2015 - Godz. 10.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA KAMERALNA im. Michała Spisaka
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Dzień Ziemi - pod hasłem
"Zielona energia, to inwestycja w lepszą przyszłość"

20 kwietnia pod hasłem "Zielona energia, to inwestycja w lepszą przyszłość" świętować będziemy Dzień Ziemi.

W programie imprezy, która rozpocznie się o 10.00 w Pałacu Kultury Zagłębia są happening ekologiczny, występy i pokazy artystyczne dzieci oraz młodziezy dąbrowskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów.

Program

. inauguracja: piosenka "Chodź, pomaluj mój świat"- zespół A-vista z Zespołu Szkół Sportowych
. prezentacja multimedialna "Przyszłość naszej planety- Ziemi", Klub 4H z Zespołu Szkół Sportowych
. przedstawienie pt.: "Zmartwienie leśnych krasnali"- Przedszkole nr 8
. przedstawienie ekologiczne pt.: " O czyste powietrze dbam, jeśli energię z wiatraka mam" - Przedszkole nr 6
. występ wokalno - taneczny "Zielony świat- czysta woda" oraz "Ekologiczny Charleston" Zespół Szkół Specjalnych nr 6 (ul. Konopnickiej)
. występ artystyczny pt.: "Spotkanie Bogów"- Szkoła Podstawowa nr 27, Błędów
. studio piosenki ekologicznej - Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej
. przedstawienie ekologiczne pt.: "Ratujmy Ziemię"- Szkoła Podstawowa nr 3
. piosenka "Przyjdzie taki czas"- Kamila Płoszaj, uczennica z Zespołu Szkół Sportowych
. rozstrzygnięcie konkursu plastycznego o odnawialnych źródłach energii "Zielona energia - naszą przyszłością"
. konkurs Wiedzy Ekologicznej dla dzieci i młodzieży- prowadzenie Klub 4H z Zespołu Szkół Sportowych
. zakończenie ok. godz. 12.30

Imprezy towarzyszące

. happening ekologiczny dla mieszkańców pn.: "Zatrzymaj zmiany klimatu " oraz koncert piosenki ekologicznej - prowadzenie Klub 4H i zespół A-vista z Zespołu Szkół Sportowych
. "EKO - moda, pokaz strojów ekologicznych wykonanych w ramach projektu EKO - Spryciarz, prezentuje Zespół Szkół Ekonomicznych

Posadź swoje drzewko
20 kwietnia w ramach akcji "Posadź swoje drzewko" przy Pałacu Kultury Zagłębia, będzie można otrzymać drzewka, krzewy i rośliny balkonowe, w zamian za dostarczone odpady niebezpieczne tj.: przeterminowane leki i baterie (z wyjątkiem baterii i akumulatorów ołowiowych).

Za przyniesienie 10 zużytych baterii lub 10 blaszek przeterminowanych leków, wydawana będzie jedna roślina. Jedna osoba będzie mogła otrzymać maksymalnie 10 roślin. Rozdawanie drzewek, krzewów i kwiatów rozpocznie się od godziny 9.00 i potrwa do wyczerpania zasobów.

Dodatkowo mieszkańcy Miasta Dąbrowy Górniczej będą mogli przekazać do ALBA MPGK odpady niebezpieczne objęte zbiórką tj.: zbędne termometry, opakowania po środkach dezynfekcyjnych, środkach ochrony roślin oraz opakowania po farbach i lakierach.

Organizatorami Dnia Ziemi są Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej a partnerami ALBA MPGK Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej oraz Zespół Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków


19.04.2015 - Godz. 19.00

MOK Wojkowice
WOJKOWICEIMPREZA BILETOWANA

.
PIERSI

Jak co roku Miejski Ośrodek Kultury w Wojkowicach hucznie świętuje kolejne urodziny placówki. Z okazji piątej rocznicy gościć będziemy niezwykle popularny i energetyczny zespół. 19 kwietnia o godz. 19 w ramach Wojkowickich Dni Kultury na scenie MOK-u wystąpi Zespół PIERSI, w nowym składzie i w repertuarze bijącym rekordy popularności.

Zespół powstał w 1984 roku i kojarzony był przede wszystkim z charyzmatycznym wokalistą Pawłem Kukizem. To właśnie Kukiz wraz ze Zbyszkiem "Dziadkiem"Moździerskim, Rafałem "Jezioro" Jezierskim oraz Andrzejem "Oli" Olszewskim założyli zespół na Festiwalu w Jarocinie. Już wtedy pokazali się od mocnej, punkowo-rockowej strony, łącząc ją z tekstami poezji socrealistycznej. Dzięki ukrytej krytyce systemu i sprzeciwie wobec cenzurze odnieśli w Jarocinie wielki sukces. W 1992 wydali pierwszy album pt. "Piersi", a kolejny zatytułowany "My już są Amerykany" w 1993. Od 2013 po odejściu Pawła Kukiza, zespół występuje w nowym składzie. Nowa płyta - "Piersi i Przyjaciele 2" była projektem, dzięki któremu grupa skomponowała 44 utwory, a 17 z nich znalazło się w albumie. Obecnie głównym wokalistą zespołu jest Adam "Asan" Asanov. Wszyscy znamy jego niesamowite wykonanie "Bałkanicy", królującej na parkietach dyskotek w całym kraju.
Wojkowickie Dni Kultury potrwają trzy dni, występ zespołu podsumuje w żywiołowej atmosferze działalność MOK-u. Impreza jest biletowana. Do końca marca bilet kosztuje 20 zł, po tym terminie będzie do nabycia w cenie 30 zł. Bilety dostępne są w kasie MOK-u, w poniedziałek od godz. 15 do 19.30, od wtorku do piątku od godz. 8 do 12. Dodatkowe informacje pod nr telefonu 32 769 64 82.


19.04.2015 - Godz. 16.00 i 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
spektakl "KIEDY KOTA NIE MA"

"Kiedy kota nie ma..." istnieje szansa, że pojawi się w najmniej oczekiwanym momencie! A wtedy bieg komicznych wydarzeń w tej znakomitej brytyjskiej komedii sytuacyjnej, może nabrać zawrotnego tempa, a rozbawienie Widzów całkowicie wymknąć się spod kontroli.

OBSADA:
Katarzyna SKRZYNECKA/ Violetta ARLAK
Anna GORNOSTAJ/ Maja BAREŁKOWSKA
Jacek LENARTOWICZ/ Piotr CYRWUS
Wojciech WYSOCKI/ Piotr ZELT
Zofia ZBOROWSKA/ Aleksandra GRZELAK
Aneta ZAJĄC / Marta WIERZBICKA

IMPREZA BILETOWANA


18.04.2015 - Godz. 20.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg.
Bethel + Javigation + Foliba

IMPREZA BILETOWANA


18.04.2015 - godz. 18.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice

IMPREZA BILETOWANA

-
Rewia estradowa CYGAŃSKIE CZARY

Zapraszamy na niecodzienne wydarzenie, rewię estradową - Cygańskie Czary.

Muzyczno-taneczne widowisko pełne orientalnej zmysłowości, cygańskiego temperamentu, finezji hiszpańskiego flamenco, a dla duszy romansów rosyjskich. Elena Rutkowska gwiazda muzyki romskiej zaprasza do współpracy najlepszych w Polsce i Europie muzyków. W programie pełnym wigoru i radości życia zabrzmią najwspanialsze utwory cygańskie.

Cudowna autentyczna muzyka romska, śpiew i taniec, a także niesamowite stroje stwarzają niezapomnianą atmosferę i wprowadzają widzów w zaczarowany i tajemniczy świat Romów. Urok osobisty artystów zespołu "Cygańskie Czary" i ich interpretacja utworów gwarantują odbiorcy niezapomniane przeżycia, wspaniałą zabawę, oraz bezgraniczną miłość do cygańskiej muzyki. Premiera nowego, multimedialnego widowiska na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej została bardzo wysoko oceniona przez krytyków, media i publiczność. Solistką zespołu "Cygańskie Czary" jest gwiazda muzyki romskiej Elena Rutkowska. Utalentowana aktorka o wielkich zdolnościach interpretacyjnych i muzycznych.

Elena jest absolwentką Akademii Teatralnej w Kijowie. Pomimo, że w Polsce mieszka od kilku lat ma duży dorobek artystyczny i zdobyła sympatię widzów i słuchaczy. Zasłynęła z dramatycznej roli w serialu "Pitbull", gdzie była partnerką głównego bohatera filmu Andrzeja Grabowskiego. Widzowie także docenili brawurowo zagraną charakterystyczną rolę w serialu "Lokatorzy".

Aktorka jest dobrze znana bywalcom warszawskiego teatru "Buffo".


18.04.2015 - godz. 9.00 - 15.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
Sobota PARTYcypacyjna

18 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się sobota PARTYcypacyjna.

Do dyspozycji mieszkańców będą pracownicy poszczególnych Wydziałów Urzędu Miejskiego.

Każdy mieszkaniec od godz. 9.00 do godz. 15.00 będzie mógł skonsultować swoje pomysły w szczególności w zakresie przygotowania kosztorysów dla projektów, ich lokalizacji oraz ewentualnych trudności przy ich realizacji.

Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu! Chcesz uzyskać więcej informacji? Skontaktuj się z Biurem Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej pod nr tel. 32 295 67 41, 32 295 96 38, bądź elektronicznie na adres twojadabrowa@dabrowa-gornicza.pl

Jeśli nie wiesz jak przygotować projekt do III edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, nie wiesz jak przygotować kosztorys lub masz pomysł, ale nie wiesz jak przelać go na papier - to dla Ciebie zorganizowaliśmy sobotę PARTYcypacyjną w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Czekamy od 9.00 do 15.00.

WSTĘP WOLNY


18.04.2015 - godz. 11:00-16:30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
HOLL + SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY
IMPREZA BILETOWANA

-
Dzieciaki na wiosnę
Spektakl dla dzieci Teatru Lalek Banialuka z Bielska-Białej "Koziołek Matołek"

Najwyższy czas odłożyć na półki czapki, rękawice i zimowe buty. Wiosenne szafy na start. I tu pojawia się problem, a największy mają ci, którzy muszą ubierać swoje pociechy. Zeszłoroczne spodnie i bluzki - za krótkie, kurtki i buty - za ciasne, a wydatków jak zwykle za dużo. No i co zrobić z małymi rzeczami? Już spieszymy z pomocą! Wszystkich zajmujących się dziecięcą garderobą zapraszamy na wiosenny szafing, czyli wymianę, sprzedaż dziecięcych rzeczy. Jest to doskonały sposób, aby w ekologiczny i ekonomiczny sposób pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i skompletować dziecku wyprawkę na wiosnę.

Osoby zainteresowane zorganizowaniem stoiska ze swoimi rzeczami, prosimy o kontakt pod nr telefonu: 694 416 277, 694 416 742.

Program:

* 11.00 "Koziołek Matołek" - spektakl Teatru Lalek Banialuka z Bielska Białej

Spektakl Teatru Lalek Banialuka z Bielska-Białej
A Koziołek wziął tobołek
I wędruje biedaczysko
Po szerokim szukać świecie
Tego co jest bardzo blisko

- takie motto towarzyszy nowym przygodom Koziołka Matołka, ulubieńca wszystkich dzieci i najmłodszych widzów. Spektakl jest kontynuacją pierwszej części wędrówki po świecie Koziołka, realizowanej przez Teatr Banialuka z Bielska Białej. Ogromny sukces spektaklu zachęcił teatr i reżyserkę - Lucynę Sypniewską do pokazania nowych przygód Koziołka.

Przedstawienie zrealizowane jest w atrakcyjnej dla widza i lubianej przez dzieci konwencji zabawy teatralnej. Wartka akcja, barwne przygody, zabawne sytuacje, humorystyczne zdarzenia, wyborowe aktorstwo i przebojowa muzyka wypełniają spektakl, czyniąc go atrakcyjnym i zapewniając widzom chwile niezapomnianego relaksu.

A Koziołek znów przemierza świat szukając swego miejsca na ziemi. Odwiedza egotyczne kraje, przebywa na dworze cesarskim, uczy się chińskiego, zaklina węże na targu w Bombaju, spotyka Indian i oczywiście przeżywa wiele emocjonujących przygód - groźnych, śmiesznych i pouczających. Jak zwykle wychodzi cało z każdej opresji i w chwale wraca do rodzinnego Pacanowa, odnajdując - całkiem blisko - to, co dla niego najlepsze.

Autor: Kornel Makuszyński.
Reżyseria: Lucyna Sypniewska
Scenografia: Ewa Pietrzyk
Muzyka: Piotr Nazaruk

Aktorzy: Radosław Sadowski, Lucyna Sypniewska, Katarzyna Pohl, Małgorzta Bulska, Maria Byrska

* 11.00 - 16.30 Szafing - Hole Pałacu Kultury Zagłębia
* 12.00 - 15.00 Animacje, pokazy, warsztaty, zabawy dla dzieci, min.:

Najmniejszy cyrk świata Cyrk Unikatus,
Taniec połamaniec,
Pokaz iluzji.

* 15.00 "Svein i Szczur" - film w kinie KADR (seans w ramach projektu "dzieciaki na horyzoncie")


18.04.2015 - godz. 9.00 - 22.00

Parking CH POGORIA
ul. Sobieskiego 6a
DĄBROWA GÓRNICZA-
VII MOTOSERCE '2015

NIBY NIC
MIEJSKA ORKIESTRA DĘTA w Dąbrowie Górniczej
DODA
KRZYK
BLUE CAFE

Podczas Naszej akcji odbędzie się
próba pobicia rekordu Guinnessa w zbiorowym tańcu Zumba
.
Instruktorką będzie p. Regla Maria Hernández-Madej.
Zapraszamy wszystkich chętnych spróbować swoich sił!WSTĘP WOLNY


17.04.2015 - Godz. 15.00

Klub Villa Moda
ul. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZA-
Spotkanie z Grzegorzem Braunem

Klub Opcji na Prawo zaprasza na spotkanie z kandydatem na prezydenta RP, reżyserem i publicystą, Grzegorzem Braunem. Spotkanie odbędzie się o godz. 15.00, 17 kwietnia (piątek) 2015, w klubie restauracji VILLA MODA w Dąbrowie Górniczej ul. Tadeusza Kościuszki 4a, sto metrów przed dworcem PKP.

Pozdrawiamy Klub Opcji na Prawo o. DG

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

WSTĘP WOLNY


12.04.2015 - Godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA.
MACIEJ MALEŃCZUK Z ZESPOŁEM PSYCHODANCING

Artysta wykona największe przeboje z płyty Psychodancing, Psychodancing 2, Yugopolis oraz kilka nieprezentowanych - nowych utworów. Dwie godziny niezapomnianych wrażeń.

IMPREZA BILETOWANA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl


11.04.2015 - Godz. 19.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg.
KEEP ON ROCKIN

IMPREZA BILETOWANA


10.04.2015 - godz. 20.00

Klub Muzyczny Komitywa Pub
ul. 3 Maja 15
DĄBROWA GÓRNICZA

IMPREZA BILETOWANA

.
Koncert KOBRANOCKA w KOMITYWIE

Koncert legendy polskiego rocka.
Początki grupy Kobranocka sięgają roku 1984, kiedy spotkali się Kobra (Andrzej Kraiński) i Andrzej Marek Michorzewski. Pierwszy koncert zespołu odbył się rok później w Riwierze, w czasie festiwalu "Poza Kontrolą". Następnie Kobranocka towarzyszyła Die Toten Hosen w czasie trasy po Polsce.
W 1986 zespół zarejestrował 10 nagrań, z których dwa zdobyły dużą popularność na falach Rozgłośni Harcerskiej. W tym samym roku grupa wystąpiła po raz pierwszy w Jarocinie. W roku 1987 ukazała się pierwsza płyta Kobranocki "Sztuka Jest Skarpetką Kulawego", a dwa lata później kolejna "Kwiaty Na Żywopłocie", zawierająca słynny cover Stonesów - "Współczucie dla diabła" oraz "Kocham Cię jak Irlandię". W roku 1990 zespół wydał płytę "Ku Nieboskłonom", w 1994 - "Niech popłyną łzy", w 1999 - "Gold" i w 2005 - "Sterowany jest ten świat". Pojawiły także składanki - "Gold", "Koncert" i "The Best Of...".
Oficjalna strona: http://www.kobranocka.pl/


07.04.2015 - Godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Koncert wiosenny na dwa fortepiany Anna Hajduk (Paryż) i Katarzyna Hajduk-Konieczna (Bruksela)

Anna Hajduk - pianistka, studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Jerzego Romaniuka. W 2014 roku studiowała w ramach stypendium na Universität fu¨r Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Współpracuje z Filharmonią Narodową. Jest stypendystką Prezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej. W 2012 roku została uhonorowana nagrodą Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej w dziedzinie kultury i twórczości artystycznej.

Katarzyna Hajduk-Konieczna - ukończyła studia pianistyczne w klasie prof. Jerzego Romaniuka i as. Ramiro Sanijneza na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, otrzymując w 2010r. dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczęła studia podyplomowe w Królewskim Konserwatorium w Brukseli pod kierunkiem prof. Jana Michielsa, oraz równolegle studia w zakresie wykonawstwa muzyki dawnej, w klasie fortepianu historycznego prof. Pieta Kuijkena oraz klawesynu - w klasie prof.Dominika Riepe i Sofie Vanherle.

NA ZAPROSZENIA


04.04.2015 - Godz. ?

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg.
HORRORSCOPE + CLINICA oraz WHIZPER

Zapraszamy w Wielką Sobotę na wielką rozpierduchę .

IMPREZA BILETOWANA


30.03.2015 - Godz. 14.00

SP 28
DĄBROWA GÓRNICZA - Okradzionów.
Antoni Zięba - pedagog , patriota, społecznik
28.03.2015 - Godz. 19.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg.
Koncert Synaisthesis, Biały Szum, Kac Escape

W sobotni wieczór zaleje was fala gitarowych dźwięków, wystąpią : SYNAISTHESIS, Biały Szum, Kac Escape.

WSTĘP WOLNY


23-29.03.2015

Wyższa Szkoła Biznesu
Audytorium Maximum
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
XI FESTIWAL NAUKI

Dla miłośników nauki, pasjonatów podróży i aromatycznych kultur, obserwatorów gwiazd i poszukujących życia w kosmosie, zakorzenionych w tradycji i historii, literatów amatorów i dla wszystkich tych, dla których nauka jest czymś więcej niż tylko książkową wiedzą, organizowany jest już po raz 11 Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej, której głównym organizatorem jest Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

Inicjatywa ta cieszy się niesłabnącym powodzeniem od 11 lat. Zainicjowana w 2005 r. co rok przeistacza niespełna 130 tysięczne miasto Dąbrowa Górnicza w tętniącą życiem stolicę polskiej nauki, w której przez 7 dni ożywają gorące dyskusje światowej sławy naukowców, prowadzone są debaty społeczno-kulturalne, organizowane spektakularne pokazy, eksperymenty, warsztaty i wykłady naukowe.

Wśród gości ramach 11 Festiwalu Nauki znajda się wybitne autorytety naukowe z całej Polski, m.in. dr ks. Mikołaj Dziewiatowski, Elżbieta Dzikowska, prof. Roberto Kaplan, prof. dr hab. Zbyszko Melosik, prof. dr hab. inż. Janusz Morbitzer, prof. dr hab. Andrzej Radziewicz-Winnicki, Antoni Piechniczek, prof. zw. dr hab. Marek S. Szczepański, prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś, Jacek Żakowski.

11 Festiwal Nauki zainauguruje wykład prof. Antoniego Tajdusia pt. "Budownictwo podziemne szansą rozwoju współczesnych miast", który będzie miał miejsce w dniu 25 marca o godz. 10.00 w Audytorium Maximum Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Wśród najciekawszych tematów tegorocznych spotkań festiwalowych znalazły się m.in.: "Współczesna piłka nożna jako jeden z fenomenów przełomu wieków," Naturalny lider czy despota? O stylach kierowania zespołem", "Body language at work", "Edukacja medialna wyzwaniem społecznym XXI wieku", "Zrozumieć odmienność - o znaczeniu różnic kulturowych w życiu człowieka", "Zagłębiowska Wieża Babel - rzecz o mniejszościach narodowych i religijnych na terenie Zagłębia Dąbrowskiego", "Dokąd zmierza współczesny świat?", "25 lat samorządu terytorialnego", "Monitoring pracowników przy wykorzystaniu nowoczesnych metod kontroli elektronicznej", "Kultura popularna i tożsamość młodzieży", "Kobiety w edukacji i na rynku pracy", "Kambodża - eksperyment totalnej rewolucji, 1970-1979", "Pierwiastek z liczby ujemnej - o potędze liczb zespolonych", "Autokreacja - czyli o trudnej sztuce tworzenia samego siebie", "Nowoczesne architektury sieci i rozproszonych systemów komputerowych. Klastry, chmury, kontenery" czy "Globalna sieć terrorystyczna". Zainteresowanych praktycznymi aspektami nauki i kultury zapraszamy na warsztaty: "Pomiędzy wizerunkiem a zwierciadłem - warsztat adresowany do kobiet w każdym wieku", "Mogę wszystko-czyli praca z ograniczającymi nas przekonaniami (Poskramianie Gremlina)", "Jak skutecznie walczyć ze stresem? - trening antystresowy", "Filcowanie krok po kroku - warsztaty artystyczne dla dorosłych, "Szkło artystyczne - warsztaty dla dorosłych", "Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium", "Niebo nad Dąbrową - prezentacja najciekawszych obiektów nocnego nieba", "Zakręcone Niebo - prezentacja dla dzieci" , recital "Ballads With soul". Ponadto zapraszamy na wydarzenia sportowe: grę miejską, trening biegowy, trening tenisa ziemnego.

Nowością tegorocznego Festiwalu jest projekt dedykowany dla szkół ponadgimnazjalnych pn. "Lekcje na zamówienie". Celem "Lekcji na zamówienie" jest rozszerzenie programu kształcenia uczniów szkół ponadgimnazjalnych o wybrane zagadnienia nauk ekonomicznych, technicznych, humanistycznych, społecznych i medycznych. Prowadzący zajęcia to pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej z wieloletnim stażem i doświadczeniem w kontaktach z młodzieżą. Gwarantują oni przystępną, interesującą i praktyczną formę zajęć. Projekt jest bezpłatny!

Wśród partnerów 11 Festiwalu Nauki znalazły się m.in. następujące instytucje: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Centrum Sportu i Rekreacji, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Muzeum Miejskie "Sztygarka", Zespół Szkół Nr 1 im. Z O Białego w Dąbrowie Górniczej.

Patronat honorowy nad 11 Festiwalem Nauki objęły m.in.: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza, Centrum Nauki Kopernik.

Patronat medialny nad Festiwalem objęty został m.in. przez: Forum Akademickie, Perspektywy, Polską Agencję Prasową, Gazetę Wyborczą, Polskie Radio Katowice, Onet.pl, portal zagłebie.eu, Miesięcznik publicystyczno - informacyjny "Sprawy Nauki", Stowarzyszenie Manko, Dg.pl, portal student news.pl, miesięcznik Delta oraz Wiedza i Edukacja.

Szczegółowe informacje dotyczące 11 Festiwalu Nauki znajdują się na stronie internetowej: www.wsb.edu.pl/festiwalnauki.


08.03.2015 - Godz. 15.00
15.03.2015 - Godz. 15.00
22.03.2015 - Godz. 15.00
27.03.2015 - Godz. 15.00
28.03.2015 - Godz. 16.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Miesiąc Żołnierzy WyklętychWSTĘP WOLNY


28.03.2015 - Godz. 10.30

Wyższa Szkoła Biznesu
Audytorium Maximum
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Poseł do Parlamentu Europejskiego Pan Marek Jurek
Wykład otwarty pt. "Geopolityczne przesłanki polskiej racji stanu".

W dniu 28 marca 2015 r. o godz. 10.30 zapraszamy za wykład otwarty pt."Geopolityczne przesłanki polskiej racji stanu", który wygłosi Poseł do Parlamentu Europejskiego Pan Marek Jurek. Spotkanie ma charakter otwarty i odbędzie się w Audytorium C w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej (ul. Cieplaka 1C).

Ze względu organizacyjnych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu do dnia 27.03.2015 r. poprzez przesłanie an adres e-mail: info@wsb.edu.pl (imieniu i nazwiska uczestnika oraz numeru telefonu kontaktowego).

Marek Jurek - od roku 1978 działacz polskiej opozycji niepodległościowej. Był współzałożycielem Ruchu Młodej Polski (1979) i członkiem władz krajowych Niezależnego Zrzeszenia Studentów (1981). W latach 80-tych pracował w redakcjach konspiracyjnej "Polityki Polskiej" i emigracyjnego czasopisma "Znaki Czasu". W okresie 1989-93 i od roku 2001 poseł na Sejm RP. W latach 1991-93 i 2004-2005 wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. W latach 1995-2001 członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a w roku 1995 jej przewodniczący. W latach 2005-2007 Marszałek Sejmu RP.

W roku 1989 był współzałożycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko - Narodowego. Pełnił w tej partii funkcję wiceprezesa i przewodniczącego Rady Naczelnej. W 2001 r. współzałożyciel Przymierza Prawicy (PrP) i przewodniczący jego Rady Politycznej, a po zjednoczeniu PiS i PrP - wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Współzałożyciel dwumiesięcznika "Christianitas". Autor książki "Reakcja jest objawem życia" (2000) i "Dysydent w Państwie POPIS" (2009). Autor wielu publikacji, artykułów i felietonów prasowych.


27.03.2015 - Godz. 11.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
KONKURS - SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH

Uwaga konkurs!
Jak namalować gniew, chciwość, lenistwo?
Jak ująć w wierszu siedem grzechów głównych?

Jeżeli piszesz wiersze lub malujesz - to weź udział w 7. ogólnopolskim konkursie pn. Siedem grzechów głównych.

Przeczytaj uważnie regulamin i informacje zawarte w karcie zgłoszenia. Prace przedstaw komisji konkursowej i wygraj nagrody rzeczowe. Twoja twórczość może zostać zaprezentowana szerokiemu gronu odbiorcy na wystawie reprodukcji prac w przestrzeni miasta Dąbrowa Górnicza, wystawie towarzyszącej i folderze okolicznościowym. Masz szansę przedstawić swoją twórczość na antenie Radia eM i Radia Katowice.

http://www.palac.art.pl/content/view/2570/164/

Organizator:
Pałac Kultury Zagłębia,
41-300 Dąbrowa Górnicza, Plac Wolności 1,
www.palac.art.pl

Współorganizatorzy:

Bazylika NMP Królowej Anielskiej,
41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Królowej Jadwigi 17

Wydział Katechetyczny Diecezji Sosnowieckiej,
41-214 Sosnowiec, ul. Gospodarcza 14 a

Miejska Biblioteka Publiczna,
41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Kościuszki 25

Patronat honorowy:
Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza
Biskup Diecezji Sosnowieckiej ks. dr Grzegorz Kaszak

Termin dostarczenia prac - 05.03.2015 r.
ogłoszenie wyników - 12.03.2015 r.
Wręczenie nagród - 27.03.2015 r.

Biblioteka Akademicka Wyższej Szkoły Biznesu - Dąbrowa Górnicza


27.03.2015 - Godz. 9.30 16.00

Wyższa Szkoła Biznesu
Audytorium Maximum
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
XI Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Dąbrowie Górniczej "Biblioteka - priorytety i pomysły".

Forum odbędzie się 27.03.2015 w sali Audytorium Maximum Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, przy ul. Cieplaka 1c w Dąbrowie Górniczej. Organizatorem Forum jest Biblioteka Akademicka im. prof. Jerzego Altkorna Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie.

Celem Forum jest określenie miejsca, jakie zajmują bibliotekarze i biblioteki w procesie tworzenia społeczeństwa wiedzy, nakreślenie kierunków rozwoju profesji bibliotekarza, promocja biblioteki jako instytucji edukacyjnej, zaprezentowanie nowych narzędzi w komunikacji z użytkownikiem biblioteki.

Wśród uczestników Forum znajdują się przedstawiciele bibliotek z Polski i z zagranicy.

Podczas XI Forum poruszane zostaną następujące zagadnienia:

* biblioteka jako miejsce nauki, kultury i rozrywki,
* promocja działalności biblioteki,
* biblioteka w środowisku lokalnym,
* projekty w bibliotece,
* użytkownicy bibliotek,
* specyfika działalności bibliotek naukowych, publicznych, pedagogicznych i szkolnych,
* inne.

Planowany program konferencji:

* 9.00 - 9.30 Rejestracja uczestników
* 9.30 Rozpoczęcie Konferencji. Powitanie uczestników
* 9.45 Przemówienia gości
* 10.15 Wystąpienia prelegentów cz. 1.
* 12.15 Planowana przerwa kawowa
* 12.45 Wystąpienia prelegentów cz. 2.
* 15.15 Panel dyskusyjny
* 15.45 Podsumowanie i zakończenie Konferencji

Do uczestnictwa w Forum zapraszamy: nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy, dyrektorów bibliotek i szkół, gości, media, wydawców i księgarzy.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie:
http://www.wsb.edu.pl/forumbibliotekarzy

Biblioteka Akademicka Wyższej Szkoły Biznesu - Dąbrowa Górnicza


26.03.2015 - Godz. 10.00

Wyższa Szkoła Biznesu
sala 227
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Dr Dariusz Ziółek - O sztuce improwizacji, czyli dlaczego niektórzy nie lubią jazzu
XI FESTIWAL NAUKI

Wykład poświęcony jest najważniejszemu atrybutowi muzyki jazzowej. Improwizacja obecna w sztuce od jej zarania, stała się dla jazzu warunkiem sine qua non.

Dr Dariusz Ziółek - Doktor nauk muzycznych, jeden z najwybitniejszych gitarzystów basowych, pianista, aranżer. Wicedyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej

Szczegółowe informacje dotyczące 11 Festiwalu Nauki znajdują się na stronie internetowej: www.wsb.edu.pl/festiwalnauki.


25-26.03.2015

Wyższa Szkoła Biznesu
Audytorium Maximum
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA-
Obserwatorium astronomiczne
XI FESTIWAL NAUKI

Szczegółowe informacje dotyczące 11 Festiwalu Nauki znajdują się na stronie internetowej: www.wsb.edu.pl/festiwalnauki.

WSTĘP WOLNY


25-26.03.2015

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

Wyższa Szkoła Biznesu
w Dąbrowie Górniczej
ul. Cieplaka 1C
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

.
Cluster World Congress - I Światowy Kongres Klastrów

W dniach 25-26 marca 2015 roku w Dąbrowie Górniczej odbędzie się I Światowy Kongres Klastrów - Ist Cluster World Congress, niezwykle ważne dla polskiej gospodarki wydarzenie o randze światowej. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem przewodnim: "XXI wiek - stuleciem rozwoju gospodarki przez rozwój idei klasteringu".

Światowy Kongres Klastrów to bezprecedensowe na skalę światową wydarzenie klastrów polskich i zagranicznych, w szczególności w odniesieniu do możliwości łączenia ich potencjału, w celu ułatwienia rozwoju gospodarki lokalnej, krajowej i globalnej. Jest to pierwszy raz kiedy odbywać będzie się tak duże i tematycznie nastawione na klastry spotkanie.

Celem Cluster World Congress jest stworzenie międzynarodowej płaszczyzny komunikacyjnej polskich i zagranicznych klastrów, umożliwiającej dialog między biznesem a nauką przy wsparciu samorządów, a także dostarczenie uczestnikom wiedzy technicznej i praktycznej na temat klastrów oraz promowanie ich idei.

W kongresie wezmą udział klastry ze wszystkich kontynentów, reprezentanci 83 ambasad, przedstawiciele Komisji Europejskiej, wysocy urzędnicy państwowi, przedstawiciele instytucji naukowych, przedsiębiorcy oraz wielu światowej sławy ekspertów z dziedziny klasteringu.

Międzynarodowa formuła Kongresu zakłada prezentację działalności polskich i światowych klastrów. Podczas Kongresu zostanie zgłębiona polska i zagraniczna polityka klastrowa oraz aktualne tematy gospodarcze. Głównymi tematami poruszanymi podczas paneli tematycznych będą zagadnienia związane z rozwojem, zarządzaniem, benchmarkingiem, finansowaniem i integracją klastrów.

Wydarzenie skierowane jest do klastrów, menedżerów, przedstawicieli biznesu, administracji lokalnej i centralnej oraz środowiska naukowego. W Kongresie udział wezmą reprezentanci władz państwowych z poszczególnych krajów oraz najwybitniejsi eksperci w dziedzinie klasteringu.

Głównymi organizatorami I-go Światowego Kongresu Klastrów - Cluster World Congress są Parlamentarny Zespół ds. Polityki Klastrowej i Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. oraz Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, we współpracy z Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Cluster World Congress - informacja prasowa

============================================================

Pierwszy Dzień Kongresu - 25 marca 2015 r. (środa)

08.00-09.00 - Rejestracja Uczestników (Pałac Kultury Zagłębia)

09.00-10.10 - Ceremonia otwarcia Kongresu

Prowadzący:
Angelika Jarosławska, Michał Jasieński

* Bartłomiej Bodio - Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej

* Jerzy Buzek - Przewodniczący Konferencji Przewodniczących Komisji Parlamentu Europejskiego, Komisarz UE ds. przemysłu, badań naukowych i energii, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Premier RP w latach 1997-2001
*
Janusz Piechociński - Wicepremier RP, Minister Gospodarki
*
Olgierd Dziekoński - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
*
Krzysztof Pawłowski - Przewodniczący Komitetu Honorowego I Światowego Kongresu Klastrów
*
Wojciech Saługa - Marszałek Województwa Śląskiego
*
Zbigniew Podraza - Prezydent Dąbrowy Górniczej
*
Andrzej Malinowski - Prezydent organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
*
Zdzisława Dacko-Pikiewicz - Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej
*
Iwona Gaweł - Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
*
Bogdan Węgrzynek - Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, Prezes Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Podczas Ceremonii Otwarcia zostanie podpisany dokument powołania Krajowej Sieci Klastrowej.


25.03.2015 - Godz. 12.00

Wyższa Szkoła Biznesu
Audytorium Maximum
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Debata panelowa - Dokąd zmierza współczesny świat?
XI FESTIWAL NAUKI

Żyjemy w okresie potężnych wyzwań i problemów narodowych, regionalnych i globalnych, w okresie tworzenia się nowych wzorców zachowań i wygórowanych wymagań współczesnego świata. Jak kształtować się będzie przyszłość rozwoju ludzkości, jakie będą chciane i niechciane skutki podejmowanych obecnie i w najbliższej przyszłości działań?

* Prof. zw. dr hab. Zbyszko Melosik - Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów oraz Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.

* Prof. zw. dr hab. Andrzej Radziewicz-Winnicki - Profesor zwyczajny w Katedrze Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz w Katedrze Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Członek Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów.

* Prof. zw. dr hab. Marek S. Szczepański - Członek Centralnej Komisji Do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych, Komitetu Socjologii PAN, wieloletni Dyrektor Instytutu Socjologii UŚ, współtwórca i były Rektor Wyższej
Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach.

* Jacek Żakowski - Kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas. Dziennikarz i publicysta, komentator "Polityki", autor serii wywiadów "Rozmowy Żakowskiego" oraz publicystyki na temat polityki krajowej, ekonomii i problematyki globalnej.

Szczegółowe informacje dotyczące 11 Festiwalu Nauki znajdują się na stronie internetowej: www.wsb.edu.pl/festiwalnauki.


25.03.2015 - Godz. 10.00

Wyższa Szkoła Biznesu
Audytorium Maximum
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA

-
Prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś - Budownictwo podziemne szansą rozwoju współczesnych miast
XI FESTIWAL NAUKI

W jaki sposób można wykorzystać przestrzeń podziemną naszych miast? Słuchacze zapoznają się z tematyką rozbudowy i modernizacji miast poprzez wykorzystanie ich przestrzeni podziemnej. Przedstawiony zostanie również stan budownictwa pod ziemnego w Polsce i perspektywy jego rozwoju.

Prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś - Kierownik Katedry Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej, Przewodniczący Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, Przewodniczący Komitetu Górnictwa PAN, Członek Sekcji Mechaniki Górotworu Komitetu Górnictwa PAN oraz Komisji ds. Zagrożeń Naturalnych w Podziemnych Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny przy Wyższym Urzędzie Górniczym.

Szczegółowe informacje dotyczące 11 Festiwalu Nauki znajdują się na stronie internetowej: www.wsb.edu.pl/festiwalnauki.

WSTĘP WOLNY


24.03.2015 - Godz. 18.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Wyprawy na krańce ziemi...
Zbigniew Łukasik - "Wiślana trasa rowerowa"

Coś dla sympatyków dwóch kółek, a więc opowieść o szlaku rowerowym zwanym "Wiślańską trasą rowerową". Liczy ona ponad 1000 kilometrów i biegnie wzdłuż rzeki Wisły. My poznamy najciekawsze zakątki tej trasy z perspektywy dąbrowskiego rowerzysty.

zapraszam Zbigniew Łukasik

W programie

* opowieści o Wiślanej Trasie Rowerowej
* koncert piosenki turystycznej
* wystawa kopert pocztowych FDC o tematyce "Turystyka"


IMPREZA BILETOWANA


24.03.2015 - Godz. 13.00

Wyższa Szkoła Biznesu
Audytorium Maximum
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA

-
Elżbieta Dzikowska - Zrozumieć odmienność - o znaczeniu różnic kulturowych w życiu człowieka
XI FESTIWAL NAUKI

Czy różnice w sposobie pojmowania świata i myślenia o drugim człowieku uwarunkowane są kulturowo? Zapraszamy na spotkanie z niezwykłą podróżniczką, która przedstawi klucz do zrozumienia zagadki człowieka w świecie pełnym różnorodności - pięknej, lecz zarazem niebezpiecznej.

lżbieta Dzikowska - Historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, reżyserka i operatorka filmów dokumentalnych, autorka, programów telewizyjnych (np. z cyklu Pieprz i wanilia), audycji radiowych, wystaw sztuki współczesnej; wraz z mężem Tony Halikiem przygotowali dla Telewizji Polskiej około trzystu filmów i programów telewizyjnych

Szczegółowe informacje dotyczące 11 Festiwalu Nauki znajdują się na stronie internetowej: www.wsb.edu.pl/festiwalnauki.

WSTĘP WOLNY


24.03.2015 - Godz. 10.00

Wyższa Szkoła Biznesu
Audytorium Maximum
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA

-
Prof. Roberto Kaplan - Oczy i proces widzenia (widzenie) - oknem do ludzkiego potencjału
XI FESTIWAL NAUKI

Czy oczy i proces widzenia posiadają zakodowane informacje, które mogą dać nam głębsze spojrzenie na ogromny indywidualny potencjał ludzki?

Prof. Roberto Kaplan - Optometrysta, profesor w College of Optometry przy Pacific University w Oregonie w USA. Specjalizuje się w tworzeniu programów integrujących różne podejścia terapeutyczne. Stworzył metodę pracy ze wzrokiem EyeCodeR Perception Technology.

Szczegółowe informacje dotyczące 11 Festiwalu Nauki znajdują się na stronie internetowej: www.wsb.edu.pl/festiwalnauki.

WSTĘP WOLNY


23.03.2015 - Godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Dzień Indonezji

W maju 1959 r. na zaproszenie Prezydenta Indonezji Ahmeda Sukarno, odbył podróż polityczną do Indonezji i Indii. Cała podróż Przewodniczącego została sfotografowana. Oryginalny album z archiwalnymi zdjęciami stanowi obecnie eksponat muzealny, który podczas Dnia Indonezji zostanie wystawiony dla zwiedzających. Muzeum jest także w posiadaniu prezentu, jaki otrzymał A.Zawadzki od Sukarno. Jest to drewniany parawan z wykonanymi na skórze bawolej wizerunkami lalek z teatru cieni.

W PROGRAMIE:

* GRZEGORZ DROZD - "MATAHARI" - wystawa sztuki współczesnej inspirowanej kulturą Indonezji, wykład o kulturze Bali i święcie Galungan. Film ,,Galungan w Ubud".
* GRZEGORZ KUŚPIEL - ARCHIPELAG - wystawa fotografii podróżniczej oraz wystawa rękodzieła indonezyjskiego w oparciu o zbiory Działu Etnograficzno-Podróżniczego Muzeum Miejskiego, "SZTYGARKA".
* WYSTAWA ARCHIWALNYCH FOTOGRAFII Z 1959 ROKU wykonanych podczas wizyty ówczesnego Przewodniczącego Rady Państwa Aleksandra Zawadzkiego na zaproszenie Prezydenta Sukarno.
* PREZENTACJA KULINARNA POTRAW inspirowanych kuchnią Indonezji przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej (degustacja).


WSTĘP WOLNY


23.03.2015 - Godz. 10.00

Wyższa Szkoła Biznesu
Audytorium Maximum
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA-
Antoni Piechniczek - Współczesna piłka nożna jako jeden z fenomenów przełomu wieków
XI FESTIWAL NAUKI

Piłka nożna jest dziedziną sportu bliską milionom ludzi. Podczas wykładu słuchacze będą mogli zapoznać się z ujęciem socjologicznym, naukowym i biznesowym tego sportu.

Antoni Piechniczek - Były piłkarz Legii Warszawa i Ruchu Chorzów, trener trzech reprezentacji na trzech kontynentach, wiceprezes ds. szkolenia Polskiego Związku Piłki Nożnej.

WSTĘP WOLNY


20.03.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
"WESOŁA WDÓWKA" Franca Lehara
OPERA ŚLĄSKA W BYTOMIU

Operetka w 3 aktach Franza Lehara
czas trwania spektaklu: 2 godz. 40 min. - 2 przerwy

Inscenizacja, reżyseria i choreografia: Henryk KONWIŃSKI
Kierownictwo muzyczne: Tadeusz SERAFIN
Scenografia: Ireneusz DOMAGAŁA
Kierownictwo baletu: Olga KOZIMALA-KLIŚ
Kostiumy: Zofia de INES
Przygotowanie chóru: Krystyna KRZYŻANOWSKA-ŁOBODA

IMPREZA BILETOWANA


20.03.2015 - Godz. 18.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg.
The Bastard, Pijacka Banda, NaSenNie i Hostile Dogs

WSTĘP WOLNY


20.03.2015 - Godz. 09:44-12:20

DĄBROWA GÓRNICZA.
Zaćmienie Słońca w Polsce

MIASTO Kraków

Początek 9h44m Maksymalne zaćmienie 10h53m Koniec 12h04m
Max 70%

Na dzień przed nadejściem wiosny czeka nas najprawdopodobniej najciekawsze zjawisko astronomiczne tego roku. Tuż przed południem widoczne będzie częściowe zaćmienie Słońca o fazie przekraczającej 70%. Zjawisko rozpocznie się przed godziną 10 czasu zimowego, osiągnie maksimum na kilka minut przed godziną 11 i zakończy się po godzinie 12. Na terenie Polski zjawisko to widoczne będzie jako zaćmienie częściowe, pamiętać należy jednak że nad obszarami północnego Atlantyku i Morza Norweskiego będzie to zaćmienie całkowite. W pasie całkowitego zaćmienia leżą między innymi Wyspy Owcze gdzie zapewne zgromadzą się tysiące miłośników astronomii z całego świata. Zaćmienie będą też zapewne obserwować nasi polarnicy z bazy na Spitsbergenie, pas całkowitego zaćmienia przechodzi przez archipelag Svalbard.
W Polsce będzie to jedno z bardziej znaczących zaćmień częściowych. Kolejne tak duże zaćmienie częściowe spodziewane jest dopiero 12 sierpnia 2026 roku o zachodzie Słońca. W ciągu najbliższych 60 lat nastąpi 8 podobnych zaćmień, w roku 2075 spodziewane jest zaćmienie obrączkowe. Czytający to młodsi czytelnicy mają szansę zobaczyć to zjawisko. Trudno jednak będzie doczekać całkowitego zaćmienia w naszym kraju - nastąpi ono dopiero w 2135 roku (a wkrótce po nim, w roku 2142 kolejne takie zjawisko w naszym kraju).

Najlepsze warunki do obserwacji zaćmienia Słońca wystąpią w północnej części kraju. Faza zaćmienia na wybrzeżu bliska będzie 80%, mniej więcej podobna wzdłuż całego Bałtyku choć mówiąc precyzyjnie - największa będzie w okolicach Świnoujścia. W centrum Polski faza zaćmienia wyniesie 72%, najmniejsza będzie zaś na południowo-wschodnich krańcach Polski, przykładowo w Bieszczadach będzie to 65%.

Wszystkich zachęcamy do obserwacji tego niezwykłego zjawiska. Do obserwacji wystarczy dowolny sprzęt optyczny uzbrojony Uwaga! w filtr słoneczny.

Zapraszamy na pokazy do Szkolnego Obserwatorium w ZS-1 w D.G. Konopnickiej 56

Czekamy na zainteresowanych uczniów i mieszkańców naszego miasta.

Specjalista ds.astronomii
Dariusz W. Nelle


13-15.03.2015

piątek, 13 marca godz. 19.00
sobota, 14 marca godz. 16.00
niedziela, 15 marca godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
DeBeŚciak - XIII Dąbrowska Ściema Kabaretowa

PROGRAM

piątek, 13 marca - start godz. 19.00

kabaret DNO ; kabaret Jurki
przerwa
kabaret Smile

prowadzenie kabaret DNO

sobota, 14 marca - start godz. 16.00

kabaret 7 minut Po ; kabaret Czwarta Fala ; kabaret K2
kabaret NOC ; kabaret Weźrzesz ; kabaret Inaczej ; Karol Kopiec

prowadzenie kabaret DNO
* kolejność kabaretów przypadkowa

niedziela, 15 marca - start godz. 17.00

koncert laureatów
gwiazda wieczoru
kabaret HRABI

13 marca rozpocznie się największa pechowa kabaretowa impreza na Śląsku i Zagłębiu oraz jedyna w Polsce, gdzie konkursowe kabarety ocenia i nagradza tylko publiczność. Każda edycja jest podporządkowana jakiejś tematyce. Poprzednie lata to m.in. klimaty westernowe, żeglarskie, kosmiczne i operowe. Tym razem nadchodzi totalny pech!

I tym razem liczba 13 dała o sobie znać! Pech, niedoróbki, złośliwość losu i rzeczy martwych to kolejne gwoździe całego programu. Teraz wszystko będzie możliwe. Nikt tak naprawdę nie wie czego się spodziewać. Być może nie dojedzie kabaret, może być tak że zaśpi akustyk albo znów wysiądą korki i pogrążymy się w pechowej ciemności. Kiedy czarny kot przebiegnie Ci drogę, przejdziesz pod drabiną albo nie zdążysz złapać guzika gdy zobaczysz kominiarza, nie przejmuj się! To nic w porównaniu z tym co zacznie się 13 marca w piątek.

Pechową 13tkę rozpoczną kabarety Smile, Jurki oraz w roli gospodarza DNO. Przy odrobinie szczęścia wszystko zacznie się ok godz. 18.00 i zakończy się o czasie.

Sobota to już fantasmagoria i pandemonium pecha czyli konkurs kabaretów o tytuł Debeściaka, Beściaka i Ściaka. Prowadzeniem zajmie się kabaret DNO. Każdy z kabaretów rzucając za siebie szczyptę soli i plując trzy razy, przedstawi swój program który oceniać będzie tylko i wyłącznie publiczność. A wystąpią kabarety: 7 minut po, NOC, K2, Weźrzesz, Inaczej, Czwarta Fala oraz Karol Kopiec. Tutaj to już naprawdę może zdarzyć się wszystko. Szczęście i losy kabaretów pozostaną w rękach widzów, tutaj pech nie ma szans. Niestety, każdy z kabaretów będzie musiał przedstawić również i swój autorski film w kategorii PECH.

Niedzielny finał to już koncert laureatów sobotniego konkursu i gwiazda wieczoru Kabaret Hrabi. Bo jeżeli pech ma w końcu zniknąć, niech to będzie "zniknięcie" na poziomie.

Publiczność uprasza się o przynoszenie wszelkich rekwizytów i gadżetów, które mogłyby przynieść szczęście im samym i kabaretom. Mogą to być: nieprane skarpetki z podstawówki, szczęśliwe podwiązki ze studniówki, szczęśliwe długopisy, królicze łapki, proporce związkowe i inne. W przypadku bielizny lub innych części garderoby, zostanie wystawiona specjalna próżniowa gablota opatrzona napisem "biohazard". Nie wiemy czy będzie szczelna ale na pewno będzie.


14.03.2015 - Godz. 19.00

Kklub Villa Moda
Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

http://villamoda.weebly.com

IMPREZA BILETOWANA

.
WIECZÓR GOTYCKI - Dark Letter & Danse Macabre.

Dark Letter powstał pod koniec 2014 r. z inicjatywy grającej na instrumentach klawiszowych Małgorzaty Antosz-Koniecznej (ex Drakon). Muzyka oscyluje wokół szeroko pojętego nurtu gotyckiego, lecz największy wpływ na kształt twórczości Dark Letter mają takie zespoły jak Artrosis czy Lacuna Coil. Do zespołu należą następujący muzycy: Beata Golińska (wokal), Roman Antosz (gitara), Michał Matusz (bas), Małgorzata Antosz-Konieczna (klawisze) oraz Arek Franosz (perkusja). Obecnie pracują nad nagraniem swojej pierwszej EP ki.

Danse Macabre Grupa powstała w 1991 roku w Gliwicach i została założona przez: Dariusa Marka , J.P i Tomasza Doctah Younga. W roku 1992 zagrała już dla kilku tysięcy osób na gliwickich Igrach, supportując Kult i Kazika. Zespół wielokrotnie pojawiał się w mediach i radiostacjach muzycznych, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich, i przez wielu fanów new wave i gothic rock do tej pory określany jest jako kultowy. Danse Macabre zawiesił swoją działalność w grudniu 1996 roku. Grupa postanowiła się reaktywować w 2014 r. Do zespołu dołączyła wokalistka Ania Blomberg-Gahan, znana z popularnych na scenie gotyckiej zespołów: Batalion d'Amour, Dance on Glass czy Diavolopera oraz Małgorzata Antosz-Konieczna. Po reaktywacji Danse Macabre zagrał koncerty z zespołami Closterkeller oraz XIII Stoleti. Muzycy Danse Macabre zafascynowani są zespołami takimi jak: The Sisters of Mercy, The Cure, Bauhaus, Depeche Mode, Joy Division, Siouxsie and the Banshees, The Mission. Aktualny skład zespołu to: Ania Blomberg-Gahan (wokal), Małgorzata Antosz-Konieczna (klawisze), J.P (bas), Darius Mark (gitara , programowanie).


12.03.2015 - Godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA KAMERALNA im. Michała Spisaka
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
KAWA Z GWIAZDĄ - SPOTKANIE Grażyną Zielińską

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Kawa z Gwiazdą". Tym razem gościem będzie znana aktorka Grażyna Zielińska. Spotkanie poprowadzi dąbrowski pisarz Dariusz Rekosz.

Z niecierpliwością fani serialu "Ranczo" czekają na najbliższą niedzielę, kiedy to przewidziano emisję pierwszego odcinka kolejnej serii tej ulubionej przez widzów opowieści filmowej. Wszystkich miłośników wilkowyjskich klimatów ucieszy z pewnością informacja, iż w Pałacu będzie można spotkać się z Grażyną Zielińską - aktorką wcielającą się w najbardziej tajemniczą postać serialu jaką jest Babka - znachorka i zielarka.

IMPREZA BILETOWANA


08.03.2015 - Godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl
.
Muzyka jest kobietą - koncert

Koncert z okazji Dnia Kobiet. W programie utwory klasyczne i rozrywkowe.

Wykonawcy Chór Zorza i soliści: Agata Widera, Henryka Piwowarska, Marta Gabryś, Agnieszka Szczypka, Karolina Żelichowska, Magdalena Kleszcz, Gabriela Oleksy, Magdalena Drożdż - Szczypka, Klaudia Szczepanik, Grzegorz Kawalec, Czesław Tustanowski, Rafał Kozieł.

Skrzypce - Weronika Milik
Fortepian - Jerzy Kołodziej

Opracowanie muzyczne - Elżbieta Bartosik - Kaźmierska


IMPREZA BILETOWANA


07.03.2015 - godz. 20.00

Klub Muzyczny Komitywa Pub
ul. 3 Maja 15
DĄBROWA GÓRNICZA

.
HABAKUK
jeden z kamieni milowych polskiej sceny muzycznej

HABAKUK - jeden z kamieni milowych polskiej sceny muzycznej - obchodzi w 2015 roku swoje 25-cio lecie. Kiedy zaczynali grać, wówczas słowo "reggae" było znane tylko bardzo określonej i niewielkiej grupie osób. Teraz, gdy świętują swoje ćwierćwiecze - reggae to potężny ruch muzyczny w Polsce, ogromny rynek, dziesiątki festiwali i setki zespołów. Habakuk może na pewno być dumny z tego, że do tego rozkwitu w wyraźny sposób się przyczynił. Jako pierwszy polski zespół reggae świadomie zapoczątkował działania z hip-hopem - było to jeszcze w latach 90-tych. Następnie nagrał płytę z piosenkami Jacka Kaczmarskiego w wersji reggae, która wzbudził niemałe poruszenie na polskim rynku. Wreszcie, jako pierwszy zespół z Polski, a właściwie z całej Europy Wschodniej, zagrał na największym festiwalu świata - brytyjskim Glastonbury. Długo by opowiadać o setkach koncertów klubowych, o dziesiątkach festiwali... Najważniejsze jest to, że Habakuk cały czas kreuje, cały czas nagrywa nowe płyty i eksploruje nowe rejony muzyczne. Na koncerty z okazji 25cio lecia zespół zaprasza swoich przyjaciół, muzyków, wokalistów, z którymi dane było w ciągu tego okresu się spotkać artystycznie.

IMPREZA BILETOWANA


07.03.2015 - Godz. 20.00

Kklub Villa Moda
Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZA.
TAU - Remedium

20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

http://villamoda.weebly.com

IMPREZA BILETOWANA


07.03.2015 - Godz. 17.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice

.
KONCERT Z OKAZJI DNIA KOBIET

SERDECZNIE ZAPRASZAMY 7 MARCA 2015 O GODZ.17:00 NA KONCERT
Z OKAZJI DNIA KOBIET. WSZYSTKIE PANIE I NIE TYLKO ...

Program koncertu:

grupa "Hyde Park" (piosenki B. Dylana, L. Cohena, The Beatles, The Byrds)
duet gitarowy "Taboo" w repertuarze autorskim
grupa "Street" w programie coverowym
gość specjalny: Przemysław Smolarski - finalista programów telewizyjnych: "Bitwa na głosy" i "Voice of Poland"

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY


06.03.2015 - godz. 17.00

Plac Targowy
al. Piłsudskiego
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

.
CYRK ARENA 2015

UWAGA KONKURS!
Wygrała Pani Anna P. (adres mail znany redakcji).

Cyrk Arena po raz kolejny rusza w sezon aby zabawiać swoim nowym spektaklem całe rodziny. Planuje odwiedzić ponad 200 miejscowości by jak największa ilość osób mogła zobaczyć nowy specjalnie przygotowany spektakl. W nowym programie zobaczymy pokazy rzadko spotykane na polskich arenach, wystąpią artyści z: Czech, Ukrainy, Rosji i Polski. Pod wielkim namiotem zobaczymy pokazy z dziedziny akrobatyki napowietrznej, gimnastyków drążkach, akrobatów na batucie, żonglerów, clownów, ekwilibrystów, a także trenerów zwierząt. Wystąpią: Lwy, konie, kuce, wielbłądy, lamy, alpaki, osiołki, pieski.

UWAGA! Cyrk dobrze ogrzewany. 

Szczegółowy program 2015.

* 1. Parada bajkowych postaci rozpoczynająca program.
* 2. Akrobacje na linie pionowej - Julia Shalashenko Ukraina
* 3. Wyższa szkoła jazdy konnej - Mirosław Złotorowicz Polska
* 4. Pokaz tresowanych Nutrii - Tomas Ringel Czechy
* 5. Ekwilibrystyka na drabinach - Grzegorz Branszteter Polska
* 6. Akrobacje na batucie - Bracia Grand Ukraina
* 7. Tresura Lwów Afrykańskich - Tomas Ringel Czechy
* 8. Pokaz zwierząt egzotycznych - Mirosław Złotorowicz Polska
* 9. Wesołe pudle - Grzegorz Branszteter Polska
* 10. Gimnastyka na drążkach - Bracia Grand Ukraina
* 11. Żonglerka Dima Shalashenko Ukraina
* 12. Repryzy komiczne- Clown Andrey Rosja
* 13. Konferansjer - Mirosław Złotorowicz Polska
* 14. Finał - przedstawienie wszystkich artystów.

W dwudziestominutowej przerwie spektaklu dostępny: bufet z napojami i słodkościami, wata cukrowa, popcorn, cyrkowe pamiątki, a także przejażdżki na kucykach i wielbłądach.

Szczegóły i kontakt dostępne www.cyrk-arena.com www.facebook.pl/arenacyrk


05.03.2015 - Godz. 11.00 i 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Promocja książki - Wczesnośredniowieczny "Skarb Hutnika"

Zapraszamy na promocję książki "Skarb hutnika" o srebrnym skarbie znalezionym w Dąbrowie Górniczej - Łośniu. Będzie można spotkać autów publikacji (o godzinie 11 i 17) i bezpośrednio od nich usłyszeć historię odkrycia i konserwacji unikatowego skarbu monet srebrnych. Zobaczyć też będzie można jak się wybijało monety średniowieczne.

Zapraszamy również wszystkich na niecodzienne wydarzenie. W muzeum miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej przez cały dzień będziemy opowiadać o manuskryptach średniowiecznych, kaligrafii i narzędziach jakimi ją wykonywano. Będzie można zobaczyć fragmenty manuskryptów (między innymi kopie XII-wiecznego psałterza z Fécamp) oraz przykłady kaligrafii. Na potrzeby pokazu powstają trzy dokumenty które zamierzamy ukończyć już w muzeum, więc będzie można je tam zobaczyć w pełnej krasie.

WSTĘP WOLNY


04.03.2015 - Godz. 17:00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Klub Osiedlowy Krąg
ul. Ludowa 19a
DĄBROWA GÓRNICZA.
Wieczorek Muzyczny w Klubie Osiedlowym Krąg

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Dąbrowy do wspólnego spędzenia wieczoru z muzyką!

WSTĘP WOLNY


01.03.2015 - Godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Koncert WŁODEK PAWLIK TRIO
28.02.2015 - Godz. 20.00

Kklub Villa Moda
Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

http://villamoda.weebly.com

.
Premierowy koncert ZBUKA
z nową płytą "ŻYCIE SZALONYM ŻYCIEM".

Impreza 16 + za zgodą rodziców
Start imprezy o godzine 20. Około 20.30 Supporty

IMPREZA BILETOWANA


28.02.2015 - godz. 19.00

Klub Muzyczny Komitywa Pub
ul. 3 Maja 15
DĄBROWA GÓRNICZA

IMPREZA BILETOWANA

.
Lubelska Federacja Bardów

Marek Andrzejewski, Jan Kondrak, Piotr Selim
Najbardziej energetyczna piwnica artystyczna

Lubelska Federacja Bardów to grupa, którą tworzą laureaci najważniejszych festiwali piosenki artystycznej (literackiej, kabaretowej, poetyckiej). W ubiegłym roku obchodziła swoje piętnaste urodziny. Sposobem organizacji pracy przypomina piwnice artystyczne, gdzie jest wielu autorów, kompozytorów i wykonawców.
Zespół koncertował na licznych estradach polskich oraz poza granicami kraju - w USA, Francji, Austrii, na Ukrainie, w Irlandii oraz wielokrotnie w Wielkiej Brytanii. Swoje płyty grupa nagrywała (m. in.) w studio pr. III PR - im. Agnieszki Osieckiej i w studio PR Kraków.
Najczęściej można Federację usłyszeć z programem autorskim, choć posiada w repertuarze również kilka programów monograficznych. Są to programy z piosenkami Leonarda Cohena, Kazimierza Grześkowiaka, Włodzimierza Wysockiego, Karola Wojtyły i Edwarda Stachury.

Marek Andrzejewski - śpiew, kompozycje, teksty, gitara
Jan Kondrak - śpiew, kompozycje, teksty
Piotr Selim - śpiew, kompozycje, instrumenty klawiszowe


25.02.2015 - Godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA KONFERENCYJNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA.
KAWA Z GWIAZDĄ - SPOTKANIE Z IZABELĄ TROJANOWSKĄ

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Kawa z Gwiazdą". Tym razem gościem będzie znana aktorka i piosenkarka - Izabela Trojanowska. Spotkanie poprowadzi dąbrowski pisarz Dariusz Rekosz.

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA


24.02.2015 - Godz. 18.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Wyprawy na krańce Ziemi. - Krzysztof Hudzik - Bajkał

Krzysztof Hudzik opowie o Syberyjskim Morzu, czyli najstarszym, mającym ok.25 milionów lat, jeziorze tektonicznym w Azji.
"Błękitne Oko" Syberii jest także jednym z najczystszych jezior świata, co ma wpływa na jego bogactwo fauny i flory. Nawet stare ludy mongolskie nazywają Bajkał "Baaj Kuel", co oznacza "Bogate Jezioro". W nadbajkalskich okolicach możemy spotkać 2600 gatunków roślin i zwierząt, oraz napić się wody prosto z krystalicznego jeziora.
Warto pamiętać także, że Bajkał zimą zamienia się w zamarznięty szlak komunikacyjny, o czym świadczą coraz liczniejsze wraki samochodów, znajdowane na dnie jeziora.

Autor sam wielokrotnie przemierzał bezludne szlaki wokół Syberyjskiego Morza. Jak jest w praktyce możecie zapytać sami.

IMPREZA BILETOWANA


21.02.2015 - Godz. 20.30

PRL KLUB w Dąbrowie Górniczej
ul. 3-go Maja 11
DĄBROWA GÓRNICZA
539 037 213.
BIBA a la SKIBA

Pora zaprosić na nastepną imprezę Biba a'la SKIBA w najbliższą sobotę gdzie będziemy gościć Jednego z najbardziej znanych Polskich Artystów Estradowych - Lidera zespołu BIG-CYC KRZYSZTOFA SKIBĘ, który zapewni przez całą noc niezapomniane wrażenia. Rezerwujcie stoliki, loże bo nie dużo zostało. PRZYBYWAJCIE

IMPREZA BILETOWANA


21.02.2015 - Godz. 20.30

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg.
Koncert The RIBALDS - LETHE

WSTĘP WOLNY


20.02.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Koncert grupy LemON
20.02.2015 - Godz. 17.00

Wyższa Szkoła Biznesu
w Dąbrowie Górniczej
ul. Cieplaka 1C
DĄBROWA GÓRNICZA

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

-
Stanisław Michalkiewicz w Dąbrowie Górniczej
Temat spotkania: "Polska wobec strategicznego partnerstwa".

Oddział Dąbrowski Kongresu Nowej Prawicy, Klub Opcji na Prawo i Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej serdecznie zapraszają na spotkanie z Stanisławem Michalkiewiczem. Spotkanie odbędzie się w dniu 20 lutego (piątek) o godz. 17.00. w Audytorium Maximum Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej (ul. Cieplaka 1 c).

Stanisław Michalkiewicz, ur. 8 listopada 1947 r. w Lublinie, prawnik, nauczyciel akademicki, publicysta, polityk, autor książek o tematyce społeczno-politycznej, wolnorynkowiec, działacz opozycji, współzałożyciel Unii Polityki Realnej.

Publikuje na łamach "Najwyższego Czasu", "Opcji na prawo", "Naszej Polski", "Naszego Dziennika", "Gazety Polskiej", "Dziennika Polskiego", "Niezależnej Gazety Polskiej" i innych pism.

WSTĘP WOLNY


15.02.2015 - Godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA.
Kochanie na kredyt - spektakl teatralny

Reżyseria: Olaf Lubaszenko
Autor spektaklu - Marcin Szczygielski

Obsada:
Filip Bobek, Małgorzata Pieczyńska, Przemysław Sadowski, Agnieszka Sienkiewicz, Piotr Zelt

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA


02-15.02.2015

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne
Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza

Zespół Szkół Nr 1
ul. M. Konopnickiej 56
DĄBROWA GÓRNICZASzkolne Obserwatorium Astronomiczne - Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza - Zespół Szkół Nr 1  Dąbrowa Górnicza

WSTĘP WOLNY

.
Zimowe Ferie z Astronomią 2015
w dniach od 02.02.2015 do 15.02.2015

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne
Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki
Im. St. R. Brzostkiewicza
w Zespole Szkół Nr 1 w Dąbrowie Górniczej

Zajęcia prowadzi Dariusz W. Nelle - specjalista ds. astronomii w ZS-1.

Program popularnonaukowy jest skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej pozostającej w okresie ferii zimowych w mieście.
Obserwatorium czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 17.00
Teleskopowe pokazy uzależnione są od dobrych warunków atmosferycznych i bezchmurnego nieba.


Pierwszy tydzień ferii i zajęć:

02.02.2014r. poniedziałek
9:30 Kosmos -Tajemnice Wszechświata :Planety pozasłoneczne film dokumentalny.
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca.
14:00 Niebo nad Dąbrową prezentacja.
14:30 Międzynarodowa stacja kosmiczna ISS prezentacja.

03.02.2014r. wtorek
9:30 Teleskopowe pokazy Słońca.
12:00 Kosmos-Tajemnice Wszechświata: Kosmiczne zderzenia film dokumentalny.
14:00 Zakręcone niebo prezentacja dla maluchów.
14:30 Kierunek Saturn prezentacja.

04.02.2014r. środa
9:30 Kosmos-Tajemnice Wszechświata: Księżyc i jego tajemnice film dokumentalny.
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca.
14:00 W poszukiwaniu Planety-51 prezentacja dla dzieci.
14:30 Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

05.022014r czwartek
9:30 Kosmos- Tajemnice Wszechświata: Kolonizacja kosmosu film dokumentalny.
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca.
14:00 Słonce prezentacja.
14:30 Warsztaty Astrofotograficzne - Astrofotografia zaawansowana.

06.02.2014r. piątek
9:30 Kosmos- Tajemnice Wszechświata: Droga Mleczna film dokumentalny.
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca.
14:00 Niebo nad Dąbrową aktualny wygląd nieba.
14:30 Warsztaty astrofotograficzne - ABC Astrofotografii nieruchomym aparatem.


Drugi tydzień ferii i zajęć:

09.02.2014r.poniedziałek
9:30 Kosmos -Tajemnice Wszechświata: Komety I Meteory film dokumentalny.
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca.
14:00 Kosmos przedszkolaka prezentacje dla dzieci.
14:30 Kosmiczny Teleskop Jamsa Webba.

10.02.2014r.wtorek
9:30 Kosmos-Tajemnice Wszechświata: Droga Mleczna film dokumentalny.
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca.
14:00 Niebo nad Dąbrową aktualny wygląd nieba.
14:30 Mikołaj Kopernik prezentacja.

11.02.2014r.środa
9:30 Kosmos-Tajemnice Wszechświata: Zaskakujący wszechświat film dokumentalny.
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca.
14:00 Zakręcone niebo prezentacja dla dzieci.
14:30 Kierunek Księżyc prezentacja.

12.02.2014r. czwartek
9:30 Kosmos-Tajemnice Wszechświata: Odległe Galaktyki film dokumentalny.
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca.
14:00 Niebo nad Dąbrową aktualny wyglądu nocnego nieba.
14:30 Mój Pierwszy Teleskop prezentacja.

13.02.2014r.piątek
9:30 Kosmos-Tajemnice Wszechświata: W Poszukiwaniu obcych film dokumentalny.
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca.
14:00 Zakręcone niebo prezentacja dla dzieci.
14:30 Układ Słoneczny prezentacja.

Zajęcia są bezpłatne zapraszamy.

Specjalista ds. astronomii
Dariusz W. Nelle


02-15.02.2015

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne
Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza

Zespół Szkół Nr 1
ul. M. Konopnickiej 56
DĄBROWA GÓRNICZA

.
Ferie 2015 - Półkolonie zimowe z robotami
dla dzieci w wieku 6-9 lat

Fundacja Nasze Dzieci organizuje dla dzieci w wieku 6-9 lat (będących jednocześnie uczniami klas I-III szkoły podstawowej) półkolonie zimowe z warsztatami z robotyki.

Zaplanowaliśmy dwa pięciodniowe turnusy w terminach: od 2 do 6 lutego 2015 r. oraz od 9 do 13 lutego 2015 r. Podczas półkolonii zapewniamy: warsztaty z podstaw robotyki z wykorzystaniem klocków LEGOR Education WeDoT i notebook-ów, bogaty program animacyjny, opiekę nad dziećmi w godzinach od 5.30 do 18.00, wykwalifikowaną kadrę, zabezpieczenie medyczne, wyżywienie - 5 posiłków dziennie. Miejsce wypoczynku: ul. Kasprzaka 74a w Dąbrowie Górniczej (budynek przedszkola). Cena: 320 zł./dziecko/turnus.
Zapraszamy chętnych do skorzystania z oferty.

Zapisy: tel. 795-547-361 w godz. od 9.00 do 15.00 w dni robocze lub e-mail: Katarzyna.Kulik@arcelormittal.com.
W zgłoszeniu prosimy podać: imię i nazwisko, wiek dziecka, wybrany termin, dane kontaktowe do rodziców (adres, e-mail, telefon).

Szczegóły ogłoszenia oraz wymagane dokumenty znajdą Państwo pod linkiem:
http://www.fundacja-naszedzieci.pl/akcje/polkolonie-zimowe-z-robotami-dla-dzieci-w-wieku-6-9-lat.html

Fundacja Nasze Dzieci
KRS: 0000377619,
www.fundacja-naszedzieci.pl


02-15.02.2015

DĄBROWA GÓRNICZA.
Dąbrowska akcja "ZIMA W MIEŚCIE"

www.dabrowa-gornicza.pl/aktualnosc-3-29104-zima_w_miescie.html


14.02.2015 - Godz. 20.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - GołonógIMPREZA BILETOWANA

.
Miłość, miłość i jeszcze więcej smutku - Walentynki z Kuźnią! Koncert Sekcji Muzycznej Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą

Rzucaj wszystko i chodź się całować!

Będziemy śmiać się z marudnych bab i leniwych chłopów. Pożartujemy z pięknych, młodych i zakochanych i opowiemy Wam o sobie - ludziach grubych, smutnych i samotnych. Złapiemy się za ręce i pośpiewamy! Rzucił Cię chłopak? Zostawiła Cię dziewczyna? Przyjdź na ten koncert i znajdź swoją drugą nieszczęśliwą połówkę! Jesteście parą? Lubicie razem spędzić miło wieczór? No to koniecznie wpadajcie na te wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju WALENTYNKI


13.02.2015 - Godz. 19.00

Kklub Villa Moda
Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZA

20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

http://villamoda.weebly.com

IMPREZA BILETOWANA

.
Małgorzata Zuber Quintet - Walentynkowy koncert jazzowy

Zespół "Małgorzata Zuber Quintet" zadebiutował 27 lutego 2014 roku na XXXII Festiwalu "Jeunesse Musicale". Koncertuje regularnie na scenach krakowskich i śląskich klubów. W skład zespołu wchodzą studenci Katowickiej i Krakowskiej Akademii Muzycznej: Małgorzata Zuber- wokal, Paulina Atmańska- instrumenty klawiszowe, Monia Muc- saksofon altowy, Rafał Hajduga- kontrabas, Piotr Budniak- perkusja. Zespół wykonuje m.in. standardy jazzowe we własnych aranżacjach oraz utwory polskich kompozytorów.

Małgorzata Zuber - studentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Katowicach, absolwentka Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej w Nysie. Od 2012 roku koncertuje z Orkiestrą Rozrywkową Miasta Jaworzna "eMBand". W 2013 roku wzięła udział w nagraniu przez nią płyty "Jedna dwana". Jest założycielką i wokalistką zespołu "Małgorzata Zuber Quintet", zainicjowała również powstanie duetu Zuber&Atmańska. Ma na swoim koncie koncerty m.in.: w Polskim Radiu Katowice oraz na XXXII Festiwalu "Jeunesse Musicale".

Paulina Atmańska - studentka katowickiego Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie fortepianu u prof. Wojciecha Niedzieli, absolwentka Instytutu Jazzu w Nysie. Uczestniczka międzynarodowych warsztatów i festiwali, asystentka na International Summer Jazz Academy w Krakowie. Koncertowała w Polsce (m.in. Studio im. Agnieszki Osieckiej) i za granicą. Laureatka Wyróżnienia Indywidualnego w V Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Jazzowej RCK PRO JAZZ. Współpracuje z takimi artystami jak Marysia Sadowska, SHEMOANS, Qferau, Yoachim, Maciej Wojcieszuk Quintet oraz współtworzy liczne projekty z pogranicza muzyki improwizowanej i rozrywkowej.

Monika Muc - studentka krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie saksofonu jazzowego prof. dr hab. Ryszarda Krawczuka, wcześniej studentka Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej w Nysie w klasie prof. Piotra Barona. Od 2013 roku koncertuje z Big Bandem Małopolskim z którym zagrała m.in. ze Stanisławem Sojką. Obecnie jest zaangażowana w projekt "Małgorzata Zuber Quintet".

Rafał Hajduga - kontrabasista/gitarzysta basowy - urodzony w Sosnowcu. Absolwent PSM I Stopnia w Sosnowcu w klasie kontrabasu mgr Michała Konopelskiego. Obecnie Student AM w Katowicach. Aktualnie zaangażowany w projektach jazzowych oraz rozrywkowych. Współtworzy Overcome Trio, z którym wykonuje swoje kompozycje oraz aranżacje znanych standardów jazzowych.

Piotr Budniak - absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Student krakowskiej akademii muzycznej. Przez Ostatnie dwa lata współtworzył zespół LemON z którym nagrał nominowaną do Fryderyków płytę, która pokryła się platyną oraz występował na największych scenach polskich festiwali muzycznych. Wcześniej Współpracował z Mike'm Russellem oraz z zespołami Pend of Sky, Mikołaj Budniak Quintet, a także wielokrotnie nagradzanym kwintetem The Conception, z którym zdobył nagrodę dla najlepszego zespołu na Festiwalu Jazzowym EuropaFest w Bukareszcie (2008). Z własnym kwintetem zajął II miejsce na XXX edycji Jazz Juniors. W 2010 na RCK Pro Jazz Festiwal w Kołobrzegu, otrzymał dwa wyróżnienia - zespołowe i indywidualne. Rok później natomiast, na tym samym festiwalu zdobył ponownie wyróżnienie indywidualne. W latach 2013, 2014 na Azoty Tarnów Jazz Contest zdobył wyróżnienia zespołowe dla Loyeoje oraz Apprentice a także nagrodę specjalną dla Największego Talentu Festiwalu. Obecnie udziela się w wielu jazzowych zespołach, prowadząc z powodzeniem także swój własny sekstet - Piotr Budniak Essential Group.


13.02.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

.
LIGA KABARETOWA

czyli pierwsze zmagania
"na temat"

Tym razem o wieczną chwałę i splendor po wsze czasy zawalczą:
- kabaret Nazwa Robocza
- kabaret UMOWNY
- Kabaret Grzdyl
- Antoni Gorgoń Grucha (AGG)
oraz inni... spóźnialscy

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl


13.02.2015 - Godz. 18.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice.
Walentynkowy Koncert "TRZECH TENORÓW i ONA"

Śpiewają: Agata Widera, Piotr Nikiel, Patrycy Hauke i Damian Chróściński.
Towarzyszy im Zespół Muzyczny Maes-Trio w składzie: Marzena Mikuła fortepian, Jacek Gros skrzypce, Dariusz Kasperek klarnet.

W programie m.in. słynne sceny operetkowe i pieśni neapolitańskie.

Prowadzenie koncertu - Jacek Woleńskiwww.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA


13.02.2015 - Godz. 18.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg.
Eternal Spiritis - Bao - Dzioło

Eternal Spiritis Częstochowa
Bao Chrzanów
Dzioło Tychy

IMPREZA BILETOWANA


13.02.2015 - Godz. 10.00 i 12.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
Warsztaty etnograficzne dla dzieci

Piątek, 13 lutego - Polskie święta i zwyczaje:
godz. 10.00 - Zima - od Bożego Narodzenia do karnawału
(Uczestnikom warsztatu zostanie przybliżona obrzędowość świąt oraz karnawału. W części praktycznej wykonają oryginalne ozdoby świąteczne i tradycyjne przebrania zapustne).
godz. 12.00 - Nie tylko "walentynki" - Noc Kupały i miłosne wróżby w polskich obrzędach ludowych
(Podczas warsztatów zostanie przybliżone zapomniane już święto Kupalnocki. Uczestnicy będą mieli również okazję poznać wróżby miłosne i wykonać świętojańskie wianki).

Informacje i zapisy: tel. 32 726 41 85

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


10-13.02.2015

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

.
FERIE ZIMOWE w Galerii PKZ
07.02.2015 - Godz. 20.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg.
KoNoPiAnS Koncert w ROCK OUT

Koncert promujący najnowszy album KoNoPiAnS 'MENTAL SKATAKLISM'
Na scenie rozgrzeje Was: Regenese

IMPREZA BILETOWANA


07.02.2015 - Godz. 19.00

Kklub Villa Moda
Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

.
ZŁOTE PRZEBOJE DAMIANA HOLECKIEGO

"ZŁOTE PRZEBOJE DAMIANA HOLECKIEGO" - to koncert promujący ostatnie dwie płyty Damiana z jego największymi przebojami.
W czasie koncertu nie zabraknie takich piosenek "Złote kasztany", "Czerwone róże" "Jesteś aniołem| "Po prostu dziękuję" czy piosenki "Mamo dla Ciebie jestem".

20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

http://villamoda.weebly.com


07.02.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Karnawałowo i z sercem
wielki bal w Dąbrowie Górniczej

7 lutego 2014 r. Zagłębiowska Izba Gospodarcza oraz Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza organizują XI Bal Charytatywny. Karnawałowa zabawa rozpocznie się o godz. 19:00 w Pałacu Kultury Zagłębia, Pl. Wolności 1 w Dąbrowie Górniczej.

Już po raz kolejny odbędzie się w Dąbrowie Górniczej Bal Charytatywny, organizowany na rzecz osób potrzebujących. Podczas zabawy odbędzie się aukcja dzieł sztuki oraz innych fantów. Środki uzyskane z licytacji zostaną przekazane na cele charytatywne.

W balu jak corocznie uczestniczyć będzie wiele znanych osobistości z terenu naszego regionu. Gośćmi byli m.in. prezydenci miast, osobistości z Urzędu Marszałkowskiego w tym Marszałkowie, posłowie, radni, prezesi lokalnych przedsiębiorstw. Udział w Balu Charytatywnym jest więc doskonałą okazją do nawiązania znajomości, która w niejednym przypadku może zakończyć się owocna współpracą.

W niezwykły, karnawałowy nastrój wprowadzi gości zespół Sojka Band. Wstęp na bal kosztuje 560 zł od pary.

Więcej informacji na temat Balu Charytatywnego oraz sposobie zakupu zaproszeń można uzyskać pod nr. tel. 32 262-48-92, 601-823-060, pod adresem mailowym: biuro@zig.org.pl lub osobiście w Zagłębiowskiej Izbie Gospodarczej przy ul. Królowej Jadwigi 8 w Dąbrowie Górniczej.


06.02.2015 - Godz. 21.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg.
KARAOKE


02 i 06.02.2015 - Godz. 10.00

DĄBROWA GÓRNICZA.
Azja - bogactwo kultur. Warsztaty etnograficzne dla dzieci

I tydzień ferii pod hasłem "Azja - bogactwo kultur"
Poniedziałek, 2 lutego - I Dzień azjatycki w Muzeum:
godz. 10.00 - Kolory i smaki Indii
(Podczas warsztatów uczestnicy poznają najważniejsze elementy kultury Indii oraz główne założenia hinduizmu. Nauczą się również podstaw jogi oraz wiązania sari).
Uwaga: uczestnicy "warsztatów indyjskich" proszeni są o przyniesienie ze sobą kocyka lub karimaty, bądź ręcznika do ćwiczeń z jogi.
godz. 12. 00 - Tybet - na dachu świata
(Warsztaty będą miały na celu przybliżenie uczestnikom postaci Dalajlamy oraz idei buddyzmu. Główną atrakcją będzie usypywanie mandali).


Piątek, 6 lutego - II Dzień azjatycki w Muzeum:
godz. 10.00 - Indonezyjski teatr cieni
(Dzięki warsztatom uczestnicy poznają najważniejsze elementy kultury Indonezji. W części praktycznej stworzą przedstawienia teatralne teatru cieni).
godz. 12. 00 - Smok, ryż i Mur Chiński
(Dzięki warsztatom uczestnicy poznają najważniejsze elementy i symbole kultury Chin. Na uczestników czeka również wiele atrakcji w tym wykonanie arkuszy papieru czerpanego).

II tydzień ferii
Piątek, 13 lutego - Polskie święta i zwyczaje:
godz. 10.00 - Zima - od Bożego Narodzenia do karnawału
(Uczestnikom warsztatu zostanie przybliżona obrzędowość świąt oraz karnawału. W części praktycznej wykonają oryginalne ozdoby świąteczne i tradycyjne przebrania zapustne).
godz. 12.00 - Nie tylko "walentynki" - Noc Kupały i miłosne wróżby w polskich obrzędach ludowych
(Podczas warsztatów zostanie przybliżone zapomniane już święto Kupalnocki. Uczestnicy będą mieli również okazję poznać wróżby miłosne i wykonać świętojańskie wianki).

Informacje i zapisy: tel. 32 726 41 85


30.01.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Kaczmarski...
w wykonaniu Jarka Cyby

tym razem nie kabaret a ... Kaczmarski... w wykonaniu Jarka Cyby
29.01.2015 - Godz. 14.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP NA ZAPROSZENIA

-
Konferencja "Pierwsze lata budżetów partycypacyjnych w Polsce - i co dalej?"

29 stycznia br. odbędzie się konferencja pt. "Pierwsze lata budżetów partycypacyjnych w Polsce - i co dalej?". Jesteś uczestnikiem, organizatorem, badaczem budżetów partycypacyjnych? Musisz być na tej konferencji!

Budżet partycypacyjny, to mechanizm współdecydowania przez mieszkańców danego samorządu o części jego wydatków. Obecnie w Polsce da się zidentyfikować ok 80 samorządów, które realizują ten proces w bardzo różnych modelach. Część z nich jest już po dwóch edycjach. Są pierwsze sukcesy, ale i wpadki. Jakie wnioski możemy z nich wyciągnąć? Jak zmieniać i ewaluować tą niewątpliwie innowacyjną procedurę, aby nie była wyzwaniem dla mieszkańców i urzędników, a zwyczajnym trybem współdecydowania? Czy potrzebujemy ustawy, czy raczej regulacje są zbędne i niebezpieczne dla innowacji?

Konferencja organizowana przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej wspólnie z Fundacją Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Instytutem Spraw Publicznych i Związkiem Miast Polskich, będzie okazją do dyskusji nad tymi problemami w gronie samorządowców, działaczy organizacji pozarządowych, a także ruchów miejskich z całej Polski. Podobnie jak dwa lata temu podczas pierwszej konferencji pn.: "Cities for Citizens - Aktywność obywatelska w rozwoju miast", kiedy ruszaliśmy z Dąbrowskim Budżetem Partycypacyjnym liczymy na Państwa obecność.

Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji do dnia 21 stycznia br. na adres elektroniczny ngo.dabrowagornicza@gmail.com bądź telefonicznie pod nr tel 32 295 67 41. Uwaga: Liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

Program Konferencji:
"Pierwsze lata budżetów partycypacyjnych w Polsce - i co dalej?"
29 stycznia 2015, Pałac Kultury Zagłębia, Plac Wolności 1

13.30 - 14.00 Rejestracja
14.00 Otwarcie Konferencji - Zbigniew Podraza Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza.
. "Pierwsze lata budżetów partycypacyjnych w Polsce - i co dalej?"
Jakub Wygnański - Fundacja Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA.
. Panel: Co dalej okiem praktyków
w panelu udział wezmą samorządowcy z Dąbrowy Górniczej, Łodzi, Warszawy, Lublina.
Przerwa 15.45 - 16.15 (lunch)
. Panel: Co dalej okiem badaczy i obserwatorów.
w panelu udział wezmą przedstawiciele: Kancelarii Prezydenta RP*, Związku Miast Polskich,
Fundacji Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA, Fundacji Batorego, Instytutu Spraw
Publicznych,
. Dyskusja z udziałem uczestników konferencji
. Podsumowanie paneli:
- Kuba Wygnański - Fundacja Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA
- Andrzej Porawski - Związek Miast Polskich
18.00 Zakończenie


28.01.2015 - godz. 16.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
Indywidualne porady prawne w dąbrowskiej bibliotece

Z myślą o mieszkańcach naszego miasta przygotowaliśmy cykl indywidualnych porad prawnych pn. Dąbrowska Poradnia Prawna "Paragraf", które ułatwią poruszanie się w obszarze zawiłych zagadnień prawa cywilnego.

Projekt adresowany jest przede wszystkim do osób, które mają utrudniony dostęp
do bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 28 stycznia w godz. 16.00-19.00, kolejne odbędą się 11 i 25 lutego. Indywidualne porady prowadziła będzie mec. Izabela Galas - radca prawny z wieloletnim doświadczeniem. Bezpłatne spotkania będą odbywały się dwa razy w miesiącu w Galerii Klubowej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25) w atmosferze poufności. Ochotnicy będą mogli skorzystać z indywidualnych porad co 20 minut.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą zapisać się na wybrane spotkanie telefonicznie (511 982 448) lub osobiście w siedzibie dąbrowskiej harcówki (ul. Królowej Jadwigi 8). Zapisy prowadzone będą do wyczerpania miejsc od czwartku poprzedzającego termin wyznaczonego spotkania od godz. 10.00.

Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej oraz 1% podatku pozyskanego na rzecz Fundacji Godne Życie. Partnerem przedsięwzięcia jest Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej.

Zapraszamy!
Dział Marketingu MBP


27.01.2015 - Godz. 18.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

IMPREZA BILETOWANA

.
Krzysztof Wielicki
Wyprawy zimowe powyżej 8.000 m n.p.m.
Wyprawy na krańce Ziemi

Zapraszamy na spotkanie z ekstremalną, zimową przygodą w górach najwyższych.

Krzysztof Wielicki - dobry duch naszego muzeum przeniesie Państwa w najwyższe góry świata i to w sam środek zimy w Himalajach i Karakorum !!!
Barwne, choć nierzadko dramatyczne opowieści o pasji, wyrzeczeniach, ludziach i górach. Pokaźna duchowa uczta serwowana przez wielkiego, a zarazem niezwykle skromnego Człowieka.
Jest dla mnie zaszczytem móc zaprosić Państwa na spotkanie z Tym, który wyniósł biało-czerwoną najwyżej jak się dało.


Z podróżniczym pozdrowieniem
gospodarz spotkań Grzegorz Kuśpiel

Krzysztof Wielicki. Całe lata wspinania, we wszystkich górach świata. Wspinał się w Tatrach, Dolomitach, Alpach, Kaukazie, Alasce, Pamirze, Hindukuszu, Alpach Nowej Zelandii, Kenii, Karakorum i Himalajach. Udział w 28 ekspedycjach w góry najwyższe, najczęściej międzynarodowych (kierował 12-ma wyprawami).

Zdobywca Korony Himalajów. Członek międzynarodowych organizacji: GHM (Francja), CAI (Włochy), The Explorers Club (USA), IMA (Gruzja).


25.01.2015 - Godz. 09.00

Sala konferencyjna przy Bazylice MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
152. rocznica wybuchu powstania styczniowego

Serdecznie zapraszamy na organizowane przez nas obchody 152. rocznicy wybuchu powstania styczniowego !

Startujemy za tydzień w niedzielę (25 stycznia) o godz. 9.00 na cmentarzu przy ul. Starocmentarnej w Dąbrowie Górniczej! O 10.00 w Sali Parafialnej przy dąbrowskiej bazylice odbędą się wykłady zaproszonych prelegentów oraz projekcja filmu.

Przypominamy, że Zagłębie Dąbrowskie było przez dwa tygodnie największym, zwartym, wyzwolonym obszarem zniewolonej wówczas Polski. Funkcjonowały polskie instytucje, działał transport, a pobierane opłaty celne zasilały skarb powstańczy. W dąbrowskiej hucie "Konstanty" rozpoczęto nawet produkcję dział.

Współorganizatorami obchodów są Regionalne Stowarzyszenie Forum Dla Zagłębia Dąbrowskiego FdZD oraz dąbrowski Konserwatywny Klub Opcji Na Prawo.

Młodzież Wszechpolska - Zagłębie Dąbrowskie


24.01.2015 - Godz. 20.30

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg.
Metallica Night ! * Alcoholica: Metallica Tribute Band *

IMPREZA BILETOWANA


23.01.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA.
KONCERT MARIUSZA KALAGI "TYCH KILKA DRÓG"

Podczas koncertu wystąpią m.in.:
GANG MARCELA, grupa VOX, Grzegorz POLOCZEK (kabaret RAK), KOLA & JULA, Mirek JĘDROWSKI z zespołem, Kwartet Del' ARTE, Teresa WERNER i inni.

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA


21.01.2015 - Godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
32 OMDLENIA - spektakl Teatru Polonia
Benefisowy spektakl Jerzego Stuhra, przygotowany na 40-lecie debiutu scenicznego aktora.

Obsada: Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Ignacy Gogolewski

Data premiery: 15 kwietnia 2011
Reżyseria: Andrzej Domalik
Scenografia i kostiumy: Jagna Janicka

Spektakl Teatru Polonia według Antoniego Czechowa

Czas trwania spektaklu 120 minut, dwie przerwy

www.teatrpolonia.pl

IMPREZA BILETOWANA


18.01.2015 - Godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA KAMERALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA.
ŚWIERKOWE KOLĘDY w wykonaniu Chóru Zorza

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP NA ZAPROSZENIA


18.01.2015 - godz. 17.00

Klub Muzyczny Komitywa Pub
ul. 3 Maja 15
DĄBROWA GÓRNICZA

IMPREZA BILETOWANA

.
Dziergana niedziela w Komitywie

Wydaje Ci się, że druty nie są dla Ciebie, a marzy Ci się własnoręcznie wydziergane coś? Przyjdź na wieczorne warsztaty dziergania na rękach. Gwarantujemy, że każdy uczestnik wyjdzie w cudnym, ciepłym otulaczu. Spotkanie przeznaczone jest dla wszystkich osób, niezależnie od płci i wieku.
Z tej okazji w menu pojawią się aromatyczne gorące i pyszne czekolady, herbaty oraz grzane wino.

Zapewniamy całkiem solidne i jedyne takie spontaniczne grzanie.
Daj się omotać w Komitywie!

Koszt: 35 pln/osoba
Zapisy: tel. 501512008


15-18.01.2015

Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu
Parafia pw. Nawiedzenia NMP
BĘDZIN - os. SyberkaWSTĘP WOLNY

.
21 MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK
'BĘDZIN 2015


15-17 stycznia 2015r. - Etap II: przesłuchania finałowe w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. F. Chopina w Będzinie (dzień i godzinę występu ustalają Organizatorzy).

KONCERT GALOWY: niedziela 18 stycznia 2015r. godz. 16.00 Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu - Parafia pw. Nawiedzenia NMP (os. Syberka) w Będzinie.

Nie jest on typowym koncertem laureatów - to raczej przegląd najciekawszych i najbardziej barwnych występów danej edycji, których wyboru dokonuje profesjonalny reżyser - Dariusz Wiktorowicz. Dba on także o to, by koncert nie był jedynie zbiorem następujących po sobie utworów, ale składał się na wyjątkową historię, realizowaną ze scenicznym rozmachem. Podczas Koncertu Galowego ogłaszana jest także lista laureatów.


17.01.2015 - Godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
KONCERT NOWOROCZNY wyk. Filharmonia Śląska

Orkiestra Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent

Joanna Kściuczyk-Jędrusik - sopran
Adam Szerszeń - baryton
Regina Gowarzewska - prowadzenie

Program:

* 1. F. Suppe - Uwertura do operetki Lekka kawaleria
* 2. E. Kalman- Czardasz Sylwii z opery Księżniczka Czardasza
* 3. R. Rogers - Aria W taki piękny wieczór z musicalu Południowy Pacyfik
* 4. G. Bizet - Uwertura z opery Carmen
* 5. G. Bizet - Habanera z opery Carmen
* 6. G. Bizet - Aria Torreadora z opery Carmen
* 7. E. Kalman - Duet Tłumy fraków z opery Księżniczka Czardasza
* 8. J. Strauss - Polka Grzmoty i błyskawice

Przerwa

* 09. J. Offenbach - Cancan z operetki Orfeusz w piekle
* 10. J. Offenbach - Aria ze śmiechem z operetki Perichola
* 11. B. Kaempfert - Strangers in the night
* 12. F. Lehar - Czardasz Kiedy skrzypki grają z operetki Cygańska miłość
* 13. J. Strauss - Walc cesarski
* 14. E. Kalman - Czardasz Maricy Gdzie mieszka miłość z operetki Hrabina Marica
* 15. J. Bock - Piosenka Gdybym był bogaczem z musicalu Skrzypek na dachu
* 16. F. Loewe - Piosenka Przetańczyć całą noc z musicalu My fair lady
* 17. J. Strauss - Radetzky marsz


16.01.2015 - Godz. 20.30

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg.
GRAWITACJA AKUSTYCZNIE

WSTĘP WOLNY
16.01.2015 - Godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
KAWIARNIA PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA.
Kawa z Gwiazdą - Spotkanie z Ewą Wachowicz

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA


15.01.2015 - Godz. 18.00

Wyższa Szkoła Biznesu
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
BUSEM PRZEZ ŚWIATWyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej


15.01.2015 - Godz. 17.30

Klub Gazety Polskiej
Sala konferencyjna przy Bazylice MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

WSTĘP WOLNY

-
Klub Opcji na Prawo i Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej zapraszają na spotkanie z prof. Jerzym Robertem Nowakiem oraz promocję Jego najnowszej książki.

Spotkanie odbędzie się 15 stycznia o godz. 17.30 w sali konferencyjnej przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej - ul. Królowej Jadwigi 17.

Jednocześnie Klub Opcji na Prawo i Klub Gazety Polskiej życzą w Nowym 2015 Roku wszystkim sympatykom wszelkiej pomyślności, zdrowia i wolności od III RP.

Prezes Józef Kowalski

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej


11.01.2015 - Godz. 10.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
23. FINAŁ WOŚP

* Pałac Kultury Zagłębia - Plac Wolności 1

PROGRAM:

godz. 14.30 Miejska Orkiestra Dęta (przed PKZ)
godz. 15.00 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oddział Dąbrowa Górnicza
godz. 16.00 Cente Group /hip-hop/
godz. 17.00 Miro Witek
godz. 18.00 Zespół Krzyk
godz. 19.00 Zespół Tylko po chodniku /rock/
godz. 20.00 Pokaz pirotechniczny "Światełko do nieba"

* IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

godz. 10.00-15.00

. Wyjazd wolontariuszy busami na tereny "zielone" miasta
. Strzelnica airsoftowa - F.E.A.R. ASG (SP nr 10)

godz. 12.00-20.00

. Sklepik pod aniołem - sprzedaż gadżetów i ciast przez wolontariuszy z V LO
. Przejażdżki motocyklowe - Klub Motocyklowy "FAITHLESS"

godz. 15.00-19.00

. Pokazy ratownictwa medycznego - Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego
. Pomiary cukru, stoisko informacyjne, porady - Stowarzyszenie Diabetyków
. Loteria fantowa - prowadzona przez Forum Równych Szans i Praw Kobiet w Dąbrowie Górniczej
. Stoiska z grami, stoły do hokeja - Polskie Towarzystwo Kulturalne
. Malowanie buzi i zajęcia dla dzieci - Miejska Biblioteka Publiczna oraz Centrum Nauki i Biznesu "Żak" Sp. z o.o.

* Dąbrowa Górnicza - Strzemieszyce, ul. Stacyjna

godz. 15.00 Muzyka z płyt CD
godz. 15.30 Konkursy z nagrodami
godz. 16.00-17.00 Zespół muzyczny
godz. 17.00-17.30 Konkursy z nagrodami
godz. 17.30-18.30 Zespół Drama
godz. 18.30-19.00 Licytacja na rzecz WOŚP
godz. 19.20-19.40 Występ dzieci ze szkoły specjalnej im. Jana Pawła II, zespół "IŁANDA"
godz. 19.40-19.50 Poezje Janiny Barbary Sokołowskiej
godz. 20.00 "Światełko do nieba"
godz. 20.15 Zespół PakaryMorsowanie dla WOŚP

niedziela - godzina 12:00
Jezioro Pogoria III - plaża główna
Malinowe Górki, 41-300 Dąbrowa Górnicza

Mrozoodporni pomagają!

Hartując własne ciało planujemy pomóc dzieciom i seniorom. Zapraszamy znajomych do przyłączenia się do niedzielnej kąpieli. Zaczynamy przy molo w samo południe.

Co trzeba mieć? Dwa ręczniki, czapkę, rękawiczki, szalik, sportowe buty- mogą być ocieplane, strój kąpielowy.
Co jest wskazane aby mieć? T-shirt, dwie bluzy, kurtkę, dresy, termos z ciepłym napojem :)

Zaczynamy od rozgrzewki niezbędnej do wejścia do wody, będą to trzy przebieżki, po których pozbywamy się kolejnych części garderoby, przeplatane ćwiczeniami, rozgrzewkę poprowadzi doświadczony morsiarz.

Przed, w trakcie i po, odbędzie się kwesta na rzecz WOŚP, do uczestnictwa zachęcamy zarówno śmiałków jak i widzów :) Swoje uczestnictwo zapowiedziało kilkoro miejskich radnych, a pamiątką z akcji będzie film :)

Morsowanie jest bezpieczne, jednak przypominamy, że udział w akcji jest dobrowolny, przeznaczony dla osób dorosłych i odbywa się na własną odpowiedzialność ;) więcej o teorii i przeciwwskazaniach można przeczytać tutaj: www.mrozoodporni.pl/index.php/abc-morsa-i-morsowania

ENJOY!
Rowerzyści i Biegacze dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

niedziela - godzina 12:00
Jezioro Pogoria III - plaża główna
Malinowe Górki, 41-300 Dąbrowa Górnicza

Licytacja gadżetów sportowych dla WOŚP.
Będziński Klub Rowerowy Ghostbikers pragnie zaprosić wszystkich na licytację gadżetów sportowych. Całość wylicytowanych pieniędzy zostanie przekazana do puszki WOŚP - przy licytacji obecni będą wolontariusze WOŚP.
Przyjdź, przyjedź, przybiegnij, baw się razem z nami i pomagaj!
Dzięki Partnerom: CSiR, UM Dąbrowa Górnicza, F.H.U. FHU Rowerowa Norka każdy będzie mógł wylicytować wspaniały gadżet.

Licytację uwieńczymy kółeczkiem wokół Pogorii III.

SERDECZNIE WSZYSTKICH ZAPRASZAMY!

Pogoria III przy molo, 11 stycznia 2015
Obiad dla dwóch osób z siatkarkami MKS-u? To możliwe!

Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza pomaga Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy! Do wylicytowania jest obiad dla dwóch osób z dwoma dowolnie wybranymi siatkarkami dąbrowskiego klubu oraz darmowe wejście na mecz!

Obiad dla dwóch osób z waszymi ulubionymi siatkarkami zespołu z Dąbrowy Górniczej to świetna okazja, by bliżej poznać profesjonalne zawodniczki, nie tylko od strony sportowej, ale również prywatnej. Obiad odbędzie się w terminie uzgodnionym przez zwycięzców aukcji i zawodniczki. Jednocześnie, poza możliwością przeżycia ciekawej przygody pomagacie Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy!

- Możliwość zjedzenia obiadu ze swoimi ulubionymi siatkarkami to z pewnością marzenie wielu kibiców naszej drużyny. Wpadliśmy więc na pomysł, by dać taką szansę naszym kibicom i przy okazji pomóc potrzebującym. Dziewczyny zgodziły się bez wahania i wszyscy jesteśmy szczęśliwi, że możemy wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - tłumaczy Bartłomiej Adamiak z klubu Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza.

Dodatkowo, na zwycięzców aukcji czeka darmowe wejście na wybrany przez siebie mecz klubu w hali "Centrum" w Dąbrowie Górniczej i obejrzenie go na specjalnie zarezerwowanych miejscach tuż za ławką rezerwowych na poziomie 0, gdzie jeszcze bardziej będziecie mogli poczuć Piękno Siatkówki! Spotkajcie się z ulubionymi siatkarkami Taurona Banimexu MKS Dąbrowa Górnicza i pomóżcie dzieciom oraz osobom starszym, dla których Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w tym roku!

LINK DO AUKCJI (
http://charytatywni.allegro.pl/badz-blizej-piekna-siatkowki-wosp-dg-i1299039 )

Ponadto, Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza przekazał koszulkę z podpisami drużyny na aukcję w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która odbyła się 09 stycznia br. o godzinie 9:00 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej. Nasz gadżet został sprzedany za 400zł!

Pomagaj i bądź bliżej Piękna Siatkówki!


10.01.2015 - Godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA.
Koncert jubileuszowy 10-lecia Sojka Band
50-lecie pracy Jerzego Sojki
57. urodziny Pałacu Kultury Zagłębia

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP NA ZAPROSZENIA


10.01.2015 - Godz. 15.00

CLUB PUB "ROCK OUT"
ul. Wybickiego 1a
DĄBROWA GÓRNICZA - GołonógWSTĘP WOLNY

.
"ROCK OUT"

Gorąco zapraszamy na imprezę w ramach 23 FINAŁU WOŚP .

Zagają dla Was:

Slaves of evil - Incarnal - Krzyk - Iscariota Brüdny Skürwiel

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów.

W ramach tej wspaniałej corocznej imprezy club&pub ROCK OUT organizuje koncert na którym wolontariusze będą prowadzić zbiórkę pieniędzy.

Zapraszamy wszystkich którzy chcą wspomóc a przy okazji dobrze się pobawić.


31.12.2014 - Godz. 21.00
01.01.2015 - Godz. 00.00

PLAC WOLNOŚCI przed PKZ
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

.
SYLWESTER PLENEROWY 2014

21.00 - DVJ KOBE - VISUAL SHOW
22.30 - THE POSTMAN
00.00 - POKAZ FAJERWERKÓW
00.10 - Iwona WĘGROWSKA
00.30 - ZESPÓŁ FEEL
01.30 - ZAKOŃCZENIE

Sylwestrowe autobusy KZK GOP dowiozą uczetników do Strzemieszyc, Ząbkowic, Okradzionowa i Błędowa (godz. 0:30 i 2:00) z przystanku Dąbrowa Górnicza Centrum (po stronie PKZ).

Linia 84
(Strzemieszyce)
Linia 175
(Trzebiesławice)
Linia 606
(Błędów Zagórze)
Dąbrowa Górnicza Centrum
Aleja Róż
Wojska Polskiego
Reden Korczaka
Staszic
Albert
Strzemieszyce Sulno
Strzemieszyce Przejazd Kolejowy I
Strzemieszyce Stacyjna
Strzemieszyce Kościół
Strzemieszyce Przejazd Kolejowy II
Strzemieszyce Strem
Strzemieszyce Cegielnia
Strzemieszyce Małe
Strzemieszyce Małe Spółdzielnia
Strzemieszyce Małe Koksownicza
Strzemieszyce Kazdębie II
Kazdębie I
Łosień Koksownicza
Łosień Gołonowska Skrzyżowanie
Łosień Szkoła
Dąbrowa Górnicza Centrum
Aleja Róż
Reden
Damel
Gołonóg Zakład Energetyczny
Gołonóg Kosmonautów
Gołonóg Osiedle
Gołonóg Dworzec
Gołonóg Hotele
Sadowa
Gwardii Ludowej
Pogoria Żeglarska
Stara Pogoria
Ząbkowice Willowa
Ząbkowice Dworzec
Ząbkowic
e Kino
Ząbkowice Dom Kultury
Ząbkowice Stadion
Ząbkowice Aleja Zwycięstwa
Ząbkowice Osiedle Młodych Hutników
Ujejsce Górka
Ujejsce Kościół
Ujejsce Skrzyżowanie
Ujejsce Szkoła
Podbuczyny
Trzebiesławice Kościół
Trzebiesławice Zachodnia
Trzebiesławice Modrzewiowa
Trzebiesławice Gródki
Trzebiesławice Modrzewiowa
Trzebiesławice Zachodnia
Trzebiesławice Glinianki
Podwarpie Pętla
Dąbrowa Górnicza Centrum
Aleja Róż
Reden
Damel
Manhattan
Gołonóg Osiedle
Gołonóg Dworzec
Gołonóg Hotele
Gołonóg Zajezdnia
Tworzeń Dworzec PKP
Tworzeń Huta Katowice
Tworzeń Przejazd Kolejowy
Tworzeń Strefa
Tworzeń Roździeńskiego
Tworzeń Skrzyżowanie
Ząbkowice Starosiedle
Ząbkowice Las
Łosień Las
Łosień Ząbkowicka
Łosień Szkoła Policyjna
Łosień Szkoła
Łosień Poboczna
Łosień Droga do Łęki
Łosień Łaskowa
Łosień Koksownicza Parking
Okradzionów Skrzyżowanie
Okradzionów Leśniczówka
Okradzionów Białej Przemszy
Okradzionów Spółdzielnia
Rudy Las
Rudy
Wypaleniska Skrzyżowanie
Łazy Błędowskie I
Łazy Błędowskie II
Błędów Sztorcowa
Błędów LZS Tęcza
Błędów Szkoła
Błędów Kościół
Błędów Błędowska
Błędów Zagórz28.05.1975
CENTRUM - Plac przed PKZ
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 1975
23-25.05.2003
Park ZIELONA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2003
01.06.2003
Park ZIELONA
Dąbrowa Górn.
DZIEŃ DZIECKA 2003
21-23.05.2004
Park ZIELONA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2004
08.01.2005
Park HALLERA - NEMO
Dąbrowa Górn.
XIII FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
04.05.2005
Park ZIELONA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2005
12.02-19.03.2006
Kościół pw. Św. Antoniego
Gołonóg
WYSTAWA - GOŁONÓG DAWNIEJ I DZIŚ
16-18.06.2006
Park ZIELONA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2006
01-03.06.2007
Park HALLERA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2007
31.05-01.06.2008
Park HALLERA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2008
29-31.08.2008
Stadion KS UNIA
Dąbrowa Górn. - Strzemieszyce W.
POŻEGNANIE LATA i DOŻYNKI A.D. 2008
29-31.05.2009
Park HALLERA
Dąbrowa Górn.
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ A.D. 2009
13.06.2009
Plac przy ulicy Katowickiej (obok real,-)
Dąbrowa Górn.
II MUZEALNY ZLOT POJAZDÓW MILITARNYCH
"WRZESIEŃ 39"
aktualizacja: piątek, 27 listopad 2015.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.