-CO GDZIE KIEDY - KULTURA i NAUKA
* GDZIE SIĘ WYBRAĆ * WYSTAWY I TARGI * SPORT i REKREACJA * RELIGIA * NA MOTORY
* STRONA GŁÓWNA * SPIS STRON * GALERIA MULTIMEDIALNA * NOWOŚCI NA STRONIE


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA

Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


|:
ZAPROSZENIA
|:
TO JUŻ BYŁO

_


ZAPROSZENIA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv


(KONCERTY, SPOTKANIA, ODCZYTY, KONKURSY, IMPREZY PLENEROWE ITP)


30.04-01.05.2017

POGORIA III
ul. Malinowe Górki
DĄBROWA GÓRNICZA.
Express Yourself by Hip Hop Edycja 3
06.05.2017- godz. 9.00

ZS Nr 4 w Dąbrowie Górniczej
Łęknice 35
DĄBROWA GÓRNICZA-
X Piknik Rodzinny - Festiwal Nauki-Edukacji PrzyszłościJak co roku serdecznie zapraszamy na X Piknik Rodzinny, który odbędzie się 6 maja 2017 roku. Start 9:00 do 13:00. Więcej informacji wkrótce.

Organizatorzy: Echa czwórki i Zespół Szkół Nr 4 w Dąbrowie Górniczej


8.05.2017- godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

.
BRZECHWA W PIOSENKACH
TEATR FABRYKA KULTURYZapraszamy na spektakl "Brzechwa w piosenkach" w wykonaniu Fabryka Kultury.
Obowiazują bezpłatne wejściówki, do odbioru w punkcie ksero biblioteki 8 maja od godz. 8:00


10.05.2017 - Godz. 17.00

Centrum Aktywności Obywatelskiej
ul. Sienkiewicza 6A
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Holocaust Żydów w Zagłębiu Dąbrowskim
Polskie Towarzystwo Historyczne Koło Dąbrowa GórniczaZapraszamy członków i sympatyków P.T.H. i S.A.S. "Dąbrowiacy"
na wykład o Holocauście Żydów w Zagłębiu Dąbrowskim.
Wykład poprowadzi wybitny historyk i znawca dziejów Zagłębia Dąbrowskiego Pan Grzegorz Onyszko.


10.05.2017- godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

.
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem - literaturoznawcą, antropologiem kulturowy, autorem powieści kryminalnych.Mariusz Czubaj jest profesorem antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jego badania koncentrują się wokół problematyki kultury popularnej, kultury fanowskiej, literatury popularnej i seriali. Współpracuje też z Ośrodkiem Badań nad Przestrzenią Publiczną, prowadząc badania dotyczące antropologii sportu.

W zakresie literatury kryminalnej łączy teorię z praktyką. Za powieść "21:37", pierwszą z cyklu z profilerem Rudolfem Heinzem, otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2008 r. "Martwe popołudnie" rozpoczyna kolejny cykl powieściowy z ekspertem do spraw bezpieczeństwa i specjalistą od poszukiwań zaginionych, Marcinem Hłaską. Kryminały Czubaja tłumaczono na język angielski, niemiecki, turecki i ukraiński.

Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego i redakcji kwartalnika Kultura Popularna.
Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki, wydawane w dniu 10 maja od godz. 8:00.


12-14.05.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Oblicza - Festiwal LiterackiDzieło literackie może przybrać wiele form wyrazu. Część z nich poznamy od 12 do 14 maja w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej podczas Festiwalu Literackiego Oblicza, który pokaże różnice i pokrewieństwo literatury z innymi dziedzinami sztuki. Postaramy się o odpowiedź na pytanie: jaka przyszłość czeka książkę w jej klasycznym rozumieniu w dobie rozwoju technologii teleinformatycznych?

Oblicza - Festiwal Literacki to trzy dni pełne kultury. Każdy z nich będzie obfitował w spotkania autorskie, koncerty, konkursy, dyskusje panelowe oraz wydarzenia towarzyszące. Będzie to okazja do pokazania odmiennych sposobów funkcjonowania słowa pisanego w przestrzeni społecznej - różne metody jego działania w kanałach medialnych, infrastrukturze miejskiej, performansie, happeningu czy graffiti.

Celem festiwalu jest badanie i promowanie różnych dróg, za pomocą których dzieło literackie dociera do obiorcy, to także próba odpowiedzi na pytanie o przyszłość słowa pisanego. Festiwal Literacki Oblicza zgłębi stosunki pomiędzy słowem a innymi formami sztuki. Próbuje naświetlać i wizualizować wspólne cechy literatury z muzyką, filmem, malarstwem i grafiką.

Ramowy program festiwalu DZIEŃ I (piątek 12.05.2017)

- Czytanie w ciemnościach Piwnicy Teatralnej
- Kącik literacki dla mamy i dziecka (spotkanie z autorkami literatury dziecięcej i kobiecej)
- Czytanie dzieciom
- Finał gry miejskiej Cytaty na wolności
- Spotkanie autorskie z laureatem nagrody Nike 2012 - Markiem Bieńczykiem
- Koncert zespołu Fonetyka

Ramowy program festiwalu DZIEŃ II (sobota 13.05.2017)

- Finał konkursu Plac Wolności Poetów
- Spotkanie autorskie z Jakobem Mansztajnem
- Spotkanie autorskie z Dariuszem Suską
- Dyskusja panelowa: Poezja w przestrzeni współczesnego miasta
- Koncert zespołu Świetliki

Ramowy program festiwalu DZIEŃ III (niedziela 14.05.2017)

- Spotkanie autorskie z Sebastianem Frąckiewiczem
- Spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim
- Spotkanie autorskie z Wojciechem Kuczokiem
- Spotkanie autorskie z Maciejem Sieńczykiem
- Dyskusja panelowa: Literatura a kultura popularna
- Uroczyste odczytanie Miejskiego Wiersza Dadaistycznego

Powyższy program może ulec zmianie.

Wydarzenia towarzyszące festiwalowi:

- Wystawa prac Henryka Sawki
- Wystawa Macieja Sieńczyka
- Warsztaty dla dzieci
- Książkowy szafing
- Małe targi książki
- Akcja Kawiarnia dla czytelnika
- Czytanie dzieciom
- Seanse filmowe dla dzieci
- Wystawa Literackie graffiti


12.05.2017- godz. 19.15

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Wojaczek, Bursa, Ciechowski - koncert Fonetyki akustycznieKoncert zespołu Fonetyka otworzy muzyczną odsłonę Festiwalu Literackiego - Oblicza! 12 maja o godzinie 19:15 w Piwnicy Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia usłyszymy melodyjne, proste, alternatywne kompozycje oparte na wierszach legendarnych poetów, pokroju Rafała Wojaczka, Andrzeja Bursy i Grzegorza Ciechowskiego.

FONETYKA to melodyjne granie wypełnione genialnymi polskimi tekstami. Fonetykę trudno zaklasyfikować do konkretnego gatunku muzycznego. Jeśli byłyby konieczne jakieś ramy, z definicji zespołowi najbliżej do polskiej alternatywy. W muzyce Fonetyki nie ma rockowego hałasu, nie ma tu kalkomanii i obliczonych z rzemieślniczą precyzją hitów - to muzyka do słuchania i do myślenia. Priorytetem grupy jest przekaz, teksty muszą być wybitne.

FONETYKA akustycznie to kameralna forma naszego zespołu, skrojona na małe klubowe miejsca. To jest też eksperyment. Dotychczas zawsze graliśmy z perkusją, teraz to jest rodzaj prostego sound systemu. Dzięki minimalizmowi instrumentalnemu tekst, który i tak zawsze był w naszym zespole bardzo ważny wyszedł jeszcze bardziej do przodu. W Dąbrowie Górniczej zagramy utwory z wszystkich naszych trzech płyt. W tej minimalistycznej formule, to będzie pierwszy taki koncert, mogę powiedzieć, że jest przygotowany na zamówienie Pałacu Kultury Zagłębia. Jeśli FONETYKA akustycznie zostanie dobrze odebrana możliwe, że pokażemy się w tej formule na innych scenach. - mówi Przemysław Wałczuk, producent albumów i wokalista Fonetyki.

W grudniu 2016 roku FONETYKA wydala swój najnowszy album zatytułowany CIECHOWSKI. Płyta składa się z dziewięciu utworów, do których Obywatel G.C. nie skomponował nigdy muzyki. Artyści głównie poruszają tematy metafizyczne i komentują współczesną polską rzeczywistość.

Skład zespołu:

- Przemysław Wałczuk (wokal)
- Daniel Zaklikowski (gitara)


13.05.2017- godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

.
Fingerstyle I Okolice - warsztaty gitarowe i koncertMłodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej , Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zapraszają chętnych na warsztaty gitarowe, prowadzone przez Piotra Zajdka, Piotra Krępecia oraz Dariusza Ziółka.

WARSZTATY odbędą się w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, który jest Partnerem Projektu, dnia 13.05 2017 roku od godz. 10.00 do godz. 13.00. Spragnionych wiedzy przy jednoczesnej konfrontacji z materią zapraszamy do zapisów. Ilość miejsc ograniczona (ok. 30-40 uczestników). Zapisy pod nr tel.535 174 969 - Piotr Zajdek

Zajęcia będą dotykać różnych zagadnień ważnych dla gitarowego (i nie tylko) rzemiosła, m.in.: wykorzystania technik fingerstyle'owych, harmonii muzycznej, brzmienia instrumentów, prowadzenia melodii przy jednoczesnym akompaniamencie akordowym.

Uczestnikami mogą być wszyscy chętni, niezależnie od wieku czy stopnia zaawansowania, wystarczy zapisać się i przyjść na warsztaty z gitarą. Uczestnicy warsztatów otrzymają karty wstępu na wieczorny koncert.

Wśród uczestników warsztatów,podczas wieczornego koncertu, rozlosowane zostaną upominki - akcesoria gitarowe od firmy Lighting Center - Partnera wydarzenia. Stoisko firmy będzie wystawione podczas warsztatów.

========================

KONCERT , który będzie zwieńczeniem dnia pełnego gitarowych dźwięków , odbedzie się w sali audiowizualnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej - Partnera Projektu,dnia 13.05. 2017 roku o godz. 17.00 . Na estradzie pojawią się Piotr Zajdek, Piotr Krępeć oraz Dariusz Ziółek. Wstęp wolny po uprzednim zaopatrzeniu się w bilet wstępu.

BILETY na koncert są dostępne w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Klubie Muzycznym Komitywa oraz do rezerwacji pod nr tel. 535 174 969.

Ilość miejsc ograniczona

Działanie jest współfinansowane przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

Partnerami Działania są:
Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Miejska Biblioteka Publiczna, Klub Muzyczny Komitywa, Lighting Center, Firma Nagłośnieniowa Cytryna.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw Komitywa.

Bezpłatny wstęp
Przyjazne dzieciom


13.05.2017 - godz. 19.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Koncert zespołu ŚwietlikiWydarzenie wienczące drugi dzień Festiwalu Literackiego - Oblicza, czyli koncert zespołu Świetliki w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. Zespół, wykonujący muzykę z pogranicza alternatywnego rocka, poezji śpiewanej oraz piosenki literackiej, zagra na deskach pałacu 13 maja o godzinie 19:30!

Świetliki - Grupa założona w 1992 roku w Krakowie, przez poetę Marcina Świetlickiego, który jako lider i wokalista zespołu znany jest z posługiwania się charakterystyczną manierą melorecytacji. Współliderm zespołu jest Grzegorz Dyduch. Ich pierwszy album pt.: Ogród Koncentracyjny wzbudził spore zainteresowanie, co skutkowało zaproszeniem na Festiwal w Opolu w 1995 r. Drugi z albumów Cacy Cacy Fleischmaschine otrzymał dwie nominacje do Fryderyków, w kategoriach rock alternatywny oraz poezja śpiewana. Zespół ogółem wydał 6 krążków, współpracują z m.in.: Mateuszem Pospieszalskim, Lechem Janerką, Bogusławem Lindą i Kasią Nosowską. Przez lata dołączali do zespołu kolejni muzycy. Ostatnim owocem ich pracy była płyta Sromota z 2013 roku. Zespół na scenie Pałacu Kultury Zagłębia wykona zapewnie najbardziej popularne utwory z przekroju swojej całej kariery, a może i usłyszymy coś nowego?

Skład zespołu:

- Marcin Świetlicki (wokal)
- Grzegorz Dyduch (gitara basowa, kontrabas, gitara barytonowa)
- Marek Piotrowicz (perkusja)
- Tomasz Radziszewski (gitara elektryczna)
- Zuzanna Iwańska (altówka)
- Michał Wandzilak (instrumenty klawiszowe)

Fot.: Andrzej Pilichowski-Ragno


18.05.2017- godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Podwójny koncert cyklu "Piwnica" - Erith i Edyta GóreckaW osiemnasty dzień maja br., w (miejmy nadzieję) pogodny, prawie letni wieczór, zejdziemy do PIWNICY, gdzie czekać na nas będzie podwójny koncert w wykonaniu Erith oraz Edyty Góreckiej wraz z zespołem. Będzie to czwarta odsłona cyklu koncertów PIWNICA, organizowanych w Piwnicy Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.

EDYTA GÓRECKA - Pierwszy koncert zagrali dla znajomych w ogrodzie. Po entuzjastycznych reakcjach postanowili zarejestrować w studiu dwa autorskie nagrania. Te dały im start z wysokiego C. Wygrali konkurs Synestezje Muzyka Plastyka Słowo i zagrali przed zespołem LemON . Później znaleźli się w finałowej dziesiątce Skoda Auto Muzyka 2016 z wyboru samej Katarzyny Nosowskiej. Pochodzą z Wodzisławia. Właśnie w tamtejszym liceum połączyła ich miłość do muzyki. I chociaż teraz studiują na różnych uczelniach, chęć tworzenia razem własnej, muzycznej rzeczywistości pozwala utrzymywać ten kontakt. Inspiracje również są elementem scalającym. Młodzi muzycy kochają islandzkie melodie, akustyczne brzmienia i elementy elektroniki. Na liście ulubionych artystów są między innymi Tom Odell, Sigur Ros, Brodka, Mela Koteluk, Mumford & Sons, Ben Howard czy The National. To właśnie brzmienie i przekaz tych zespołów jest wypadkową ich twórczości.

ERITH - Jest artystką niezależną. Sama tworzy teksty i muzykę, a jej solowe koncerty stanowią inspirację dla wielu innych młodych muzyków. Przez swoją szczerość i autentyczność, coraz częściej nazywana jest "hippisem" XXI w. Jej występy na żywo to niezwykła podróż do magicznego świata, z którego trudno jest później wrócić do rzeczywistości. To, że Erith totalnie wyróżnia się na polskim rynku muzycznym potwierdziły jej zeszłoroczne koncerty na tak prestiżowych imprezach, jak Spring Break, Alter Fest, Soundrive Festival, czy Samsara Festival Europe(HU). Młoda gliwiczanka ma też za sobą supporty m.in. przed Julią Marcell, The Dumplings, Xxanaxx'em i Rebeką. Pod koniec zeszłego roku otrzymała Nagrodę Marszałka Woj. Śląskiego dla młodych twórców za osiągnięcia w dziedzinie muzyki. Dziennikarze muzyczni doszukują się w jej elektronicznej muzyce wielu inspiracji kulturą azjatycką, a samą artystkę porównują m.in. do Grimes, Björk i Fever Ray.


19.05.2017 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA Kameralna im. Michała Spisaka
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

-
V Kongres Ruchów MiejskichWielkimi krokami zbliża się V Kongresu Ruchów Miejskich na Śląsku i w Zagłębiu. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się również w Dąbrowie Górniczej, a jego organizatorami są Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej oraz Inicjatywa Dąbrowska.

Kongresu Ruchów Miejskich, która jest ogólnopolską inicjatywą, dzięki której przedstawiciele miast z całej Polski spotykają się, żeby rozmawiać o funkcjonowaniu i rozwoju polskich miast. Wśród uczestników wydarzeń są najaktywniejsi, młodzi, polscy specjaliści w tematach związanych z zrównoważonym rozwojem polskich miast.

Kongres ma dwa cele: pierwszym jest zainicjowanie już systematycznej, pogłębionej i kompleksowej współpracy między organizacjami miejskimi z kilkunastu miast; drugim - przygotowanie się do wspólnego występowania w sprawach problemów miast i propozycji na rzecz ich rozwiązania. Dotychczasowe edycje odbyły się w Poznaniu, Łodzi, Białymstoku i Gorzowie Wielkopolskim. Efektem spotkań są wypracowane 15 tez miejskich, które stanowią wspólny "miastopogląd" i wartości.

Otwarcie V Kongresu Ruchów Miejskim nastąpi w Dąbrowie Górniczej w Pałacu Kultury Zagłębia w dniu 19 maja 2017 roku od godziny 17.00.

Podczas panelu dyskusyjngo wystąpią: Robert Bieroń (prezydent Słupska), Beata Klimek (prezydentka, Ostrów Wlkp), Ewa Całus (wiceburmistrzyni Wadowic), Marcin Bazylak (wiceprezydent Dąbrowy Górniczej), Maciej Wudarski (wiceprezydent Poznania).

Szczegółowy program dostępny pod linkiem:
http://kongresruchowmiejskich.pl/program-v-krm/

W Dąbrowie zaplanowano także wydarzenia otwarte w dniu 19 maja:

- kino miejskie w Dąbrowie Górniczej w Pałacu Kultury Zagłębia w godzinach 12.00-16.00 (filmy: Rowery kontra samochody, prod. Szwecja, 2014, 90', reż. Fredrik Gertten oraz Zurbanizowani (Urbanized), prod. Wielka Brytania, 2011, 85', reż. Gary Hustwit),
- wydarzenia na terenie Fabryki Pełnej Życia - after party od godziny 21.00.

Formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie: http://kongresruchowmiejskich.pl/formularze-zgloszeniowe/


20.05.2017 - godz. 16.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
ClassicMania Night 4 Zlot Pojazdów Zabytkowych - NOC MUZEÓW


20.05.2017 - godz. 16.00-17.00

Fabryka Pełna Życia - DEFUM
ul. Kolejowa 8 (wjazd od Marii Konopnickiej)
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
ClassicMania Night 4 Zlot Pojazdów Zabytkowych - NOC MUZEÓWClassicMania Night 4 Zlot Pojazdów Zabytkowych Noc Muzeów
20 maja w godzinach 12:00 - 23:59
Autodrom Sosnowiec
Stawowa 4, 41-200 Sosnowiec


25.05.2017 - godz. 19.00

NEMO - ŚWIAT ROZRYWKI
ul. Aleja Róż 1
DĄBROWA GÓRNICZA

IMPREZA BILETOWANA

.
Koncert Mariusza Kalagi z okazji Dnia MatkiJuż 25 maja br. koncert Mariusza Kalagi z okazji Dnia Matki w Klubie Aquarium!
Bilety już w sprzedaży. Informacje pod nr tel. 32 639 05 67


26-27.05.2017

Fabryka Pełna Życia - DEFUM
ul. Kolejowa 8 (wjazd od Marii Konopnickiej)
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ - SCENA FABRYKI PEŁNEJ ŻYCIATrzy dni przepełnione muzyką, młodością i energią. Świeże dźwięki, relaks i nowa odsłona Dni Dąbrowy Górniczej. Muzyka z pogranicza funku, jazzu, popu, soulu, reggae... z Polski, Wysp Brytyjskich, Austrii, zachodniej Afryki i najbardziej odległej galaktyki.

Partnerem Sceny Fabryki Pełnej Życia jest TAURON NOWA MUZYKA 2017, w Fabryce uzupełnieniem oferty muzycznej będzie specjalna strefa chilloutu, food trucki i kontener Fittzner. W parku Hallera zadomowi się strefa gastronomiczna i wesołe miasteczko.

Mało? Ok, dorzucamy do tego drugą scenę w Parku Hallera z muzycznymi gwiazdami w rolach głównych, wesołe miasteczko oraz pakiet atrakcji przy parkowych alejkach i mamy gotowy przepis na największą majową imprezę w całym Zagłębiu Dąbrowskim. Specjalnie dla Was, w 3 majowe dni (26-28.05.2017), zaprezentujemy przede wszystkim najlepszą muzykę i niebanalnych artystów, zadbamy o świetną atmosferę. Nie zabraknie też lokalnych akcentów. Scena Fabryki Pełnej Życia, w piątek i sobotę, promieniować będzie niepowtarzalną energią, pełnymi temperamentu muzycznymi gwiazdami i emocjami. Park Hallera wybrzmi przebojami najpopularniejszych polskich artystów w sobotę i niedzielę.

26 i 27 maja chcemy zaprosić Was do eksplorowania nieoczywistych muzycznych rejonów, wskrzeszając do życia poprzemysłową, industrialną przestrzeń byłych zakładów Defum. To będzie całkiem nowa jej odsłona, to będzie Wasze miejsce, które przekształci się w centrum eksperymentu i otwartości na nowy, dobry design, nową jakość i pomysły. Przez te dwa majowe dni wokół fabrycznych budynków powstanie nowe centrum miasta, dostępne dla każdego.

26.05.2017 - PIĄTEK

* 18.00 Bass Tajpan & Bob One
* 19.30 Łąki Łan
* 21.00 Sofa Surfers

Bas Tajpan & Bob One
Bas Tajpan to artysta pochodzący z Dąbrowy Górniczej, znany z solowej działalności, jak i wielu kolaboracji ze polskim środowiskiem hip hopowym (współpracował m.in. z Gutkiem, Mustafarai, Miuoshem, czy Hemp Gru). Wokalista, autor tekstów, wykonawca muzyki z pogranicza reggae, dancehallu, hip-hopu i raggamuffin. Sam mówi, że jego priorytetem jest mówienie o miłości, braterstwie, równości i pokoju na świecie a także pokazywanie poprzez muzykę swojego stanowiska wobec otaczającej nas niesprawiedliwości. Generator pozytywnych dźwięków, które są odskocznią od szarej rzeczywistości.

Łąki Łan
Zespół, który powstał w następstwie niezliczonych i nie mających końca jam sessions w pewnych warszawskich klubach. Wyróżniający się na rodzimej scenie muzycznie niezwykłą taneczną ekspresją, kostiumami i niepowtarzalnym, słowiańsko-międzygalaktycznym brzmieniem. Sami to co robią określają po prostu jako "łąki funk", ale dla licznych fanów ich muzykę charakteryzuje przede wszystkim niezwykły groove i funkowo-elektroniczne melodie, pochodzące jakby z zupełnie innej, barwnej galaktyki. Nie można nie wspomnieć o ekologicznych wątkach i filozoficznych zainteresowaniach członków grupy, którzy głoszą, że świat to jedność, a każdy człowiek, stworzenie i roślina są naczyniami połączonymi. Podczas występów porywają najbardziej opornych, bo granie na żywo mają we krwi.

Sofa Surfers (GWIAZDA WIECZORU)
Uważani za pionierów i najbardziej wpływowych artystów wiedeńskiej sceny elektronicznej. Austriacki kolektyw tworzący muzykę wymykającą się gatunkowym podziałom. Zespół, który wobec swoich słuchaczy stosuje podstęp: na pierwszy rzut ucha wydają się zwyczajną grupą z pogranicza trip-hopu i post-rocka, ale tak naprawdę są wcieleniem nieskrępowanego i błogiego lenistwa. Tworzą muzykę rozluźniającą mięśnie, ścięgna i inne stawy odpowiedzialne za wszelkie czynności składające się na skomplikowany proces nic-nie-robienia. Łączą w całość dub, triphop, muzykę elektroniczną, ambient, breakbeat i acid-jazz.

27.05.2017 - SOBOTA

* 18.00 Jazzpospolita
* 19.30 Smolik & Kev Fox
* 21.00 Jimi Tenor & Kabu Kabu

Jazzpospolita
Jazzpospolita to zespół młody, bo zaledwie pięcioletni, ale zdążył się już dorobić czterech płyt i własnego miejsca na mapie polskiej alternatywy jazzowej. Dojrzała już formuła muzyczna Jazzpospolitej to rezultat doświadczeń koncertowych: hipnotycznej relacji, którą nawiązują muzycy z publicznością i jazzowej radości z eksperymentowania. W ich muzyce ścierają się rock i jazz, siła i liryczność. Ta niezwykła fuzja nu-jazzu, elektroniki i zmysłu melodycznego pozwoliła dotrzeć do wrażliwości zarówno miłośników tradycjach dźwięków, jak i fanów z kręgów indie, post-rocka czy po prostu ambitnego popu. A ich koncertowa energia i entuzjazm dopełniają dzieła.

Smolik / Kev Fox
Smolik / Kev Fox - dwie indywidualności, które łączy niesamowita pasja do pokonywania granic, odkrywania nowych przestrzeni artystycznych i... pięknych kapeluszy. Poznali się pięć lat temu na koncercie w Warszawie i natychmiast zamknęli się na klika dni w studiu, żeby dać upust wzajemnym fascynacjom muzycznym. Efekty tego spotkania można usłyszeć na ich wspólnej płycie: hipnotyzującej, elektryzującej i porywającej równocześnie. Smolik to polski muzyk, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista, dziennikarz radiowy. Kev Fox to gitarzysta i wokalista związany dotąd z brytyjską sceną muzyczną, który podbił serca fanów na Wyspach, a od kilku lat zyskuje także sympatię polskich słuchaczy. Razem stworzyli propozycję dla fanów alternatywy, nieutartych muzycznych ścieżek i dobrych piosenek z mocnymi gitarowymi riffami oraz klubowymi, elektronicznymi akcentami.

Jimi Tenor i grupa Kabu Kabu (GWIAZDA WIECZORU)
Jimi Tenor i grupa Kabu Kabu to niezwykły projekt fińskiego multiinstrumentalisty i eksperymentatora, któremu towarzyszą muzycy z Nigerii. To nie pierwszy wyraz uwielbienia dla afrykańskich brzmień w jego wykonaniu, ale zdecydowanie jeden z najbardziej przekonujących i imponujących. Tenor, wcześniej doceniany za znakomite nagrania elektroniczne, od niedawna stawiany jest przez krytyków w jednym rzędzie z takimi gigantami muzyki jak Sun Ra czy Frankiem Zappą. Jest artystą niezwykle wszechstronnym i znajdującym się w przeróżnych stylistykach. Zachwyca słuchaczy niezwykłą melodyjnością swoich nagrań, eklektyzmem, energią i psychodelicznością. Smooth funk, fusion, afro-kubańskie etno, ryzykowny jazz i szalony afrobeatowy groove - tak w kilku słowach można opisać projekt, który zawładnie Sceną Fabryki Pełnej Życia już w maju.


27-28.05.2017

PARK im. gen. Józefa HALLERA
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
DNI DĄBROWY GÓRNICZEJ - SCENA w PARKU im. gen. Józefa HALLERATrzy dni przepełnione muzyką, młodością i energią. Świeże dźwięki, relaks i nowa odsłona Dni Dąbrowy Górniczej. Muzyka z pogranicza funku, jazzu, popu, soulu, reggae... z Polski, Wysp Brytyjskich, Austrii, zachodniej Afryki i najbardziej odległej galaktyki. Do tego strefa chilloutu i food tracków przy Fabryce Pełnej Życia.

Mało? Ok, dorzucamy do tego drugą scenę w Parku Hallera z muzycznymi gwiazdami w rolach głównych, wesołe miasteczko oraz pakiet atrakcji przy parkowych alejkach i mamy gotowy przepis na największą majową imprezę w całym Zagłębiu Dąbrowskim. Specjalnie dla Was, w 3 majowe dni (26-28.05.2017), zaprezentujemy przede wszystkim najlepszą muzykę i niebanalnych artystów, zadbamy o świetną atmosferę. Nie zabraknie też lokalnych akcentów. Scena Fabryki Pełnej Życia, w piątek i sobotę, promieniować będzie niepowtarzalną energią, pełnymi temperamentu muzycznymi gwiazdami i emocjami. Park Hallera wybrzmi przebojami najpopularniejszych polskich artystów w sobotę i niedzielę.

26 i 27 maja chcemy zaprosić Was do eksplorowania nieoczywistych muzycznych rejonów, wskrzeszając do życia poprzemysłową, industrialną przestrzeń byłych zakładów Defum. To będzie całkiem nowa jej odsłona, to będzie Wasze miejsce, które przekształci się w centrum eksperymentu i otwartości na nowy, dobry design, nową jakość i pomysły. Przez te dwa majowe dni wokół fabrycznych budynków powstanie nowe centrum miasta, dostępne dla każdego.

Dni Dąbrowy Górniczej 2017 obfitować będą także w wydarzenia sportowe, rekreacyjne i kulturalne przygotowane przez Pałac Kultury Zagłębia, Miejską Bibliotekę Publiczną, Muzeum Miejskie "Sztygarka" i Centrum Sportu i Rekreacji.


27.05.2017 - SOBOTA

* 15.00 - Koncert MOPT
* 17.00 - KONCERT SOJKA BAND
* 19.00 - ANDRZEJ PIASECZNY
* 21.00 - VARIUS MANX i KASIA STANKIEWICZ

* 23.00 - POKAZ PIROTECHNICZNY
* 23.10 - ZAKOŃCZENIE

Sojka Band - Orkiestra Rozrywkowa Sojka Band powstała jesienią 2004 roku. Jej nazwa pochodzi od nazwiska założyciela grupy - Jerzego Sojki - wielokrotnie utytułowanego znanego muzyka, multiinstrumentalisty, doświadczonego dyrygenta oraz aranżera opracowań muzycznych wszystkich utworów wykonywanych przez orkiestrę. Repertuar grupy jest niezwykle urozmaicony. To co charakteryzuje orkiestrę pod batutą Jerzego Sojki to różnorodność brzmień. Grają standardy muzyki jazzowej i tanecznej, ale także muzykę latynoamerykańską, utwory wokalnoinstrumentalne, a nawet autorskie aranżacje muzyki klasycznej.

Andrzej Piaseczny - należy do czołówki polskich wokalistów i autorów tekstów specjalizujących się w muzyce pop. Charyzmatyczny artysta obdarzony nieprzeciętnym, ciepłym głosem od lat jest jedną z czołowych postaci krajowej sceny muzycznej. Zaczynał jako lider zespołu Mafia, by po kilku latach z sukcesem rozpocząć solową karierę, która nieprzerwanie trwa do dzisiaj.

Varius Manx - jedna z ikon polskiej sceny muzycznej. Zespół powstał w Łodzi w 1990 roku, a jego frontmenem został Robert Janson. Przez lata swojej muzycznej działalności, wspólnie z Anitą Lipnicką, Kasią Stankiewicz i Moniką Kuszyńską nagrali wiele przebojów, m.in. Piosenka księżycowa, Zanim zrozumiesz czy Orła cień, które do dzisiaj nucone są przez wiele osób. Wiele z ich utworów wdarło się też do kanonów polskiej muzyki filmowej końca lat 90. minionego wieku "występując" m.in. w Młodych Wilkach czy Nocnym Graffiti. W 2016 roku w zespole ponownie pojawiła się Kasia Stankiewicz, która dołączyła do trasy z okazji 25-lecia grupy.

Sobotnia odsłona Dni Dąbrowy Górniczej 2017 zakończy się pokazem pirotechnicznym w Parku Hallera.

28.05.2017 - NIEDZIELA

* 16.00 - KONCERT DOTYK DŹWIĘKU
* 17.30 - MIEJSKA ORKIESTRA DĘTA
* 19.00 - CLEO
* 20.30 - NATALIA NYKIEL

Koncert Dotyk Dźwięku - koncert w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych i Słabo Widzących, który wpisał się już w tradycję niedzielnej odsłony Dni Dąbrowy Górniczej, organizwany przez fundację Wygrajmy Razem. W trakcie koncertu usłyszymy osoby niepełnosprawne solo oraz w duetach z innymi początkującymi artystami. Publiczność będzie mogła usłyszeć nie tylko polskie przeboje, ale także piosenkę włoską, jazzową i pop.

Miejska Orkiestra Dęta - powstała w 1999 r. na bazie orkiestry Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych DAMEL w Dąbrowie Górniczej. Obecnie orkiestra liczy około 45-ciu muzyków w różnym przedziale wiekowym. Orkiestra od momentu powołania, działa przy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W swoim repertuarze posiada utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej, biesiadnej. Wykonuje również muzykę wokalną i instrumentalną. Miejska Orkiestra Dęta jest również Stowarzyszeniem, które zostało zarejestrowane w 2008 roku. Celem stowarzyszenia jest między innymi planowanie i organizowanie stałych imprez z udziałem orkiestry na przestrzeni roku, współdziałanie z instytucjami i ośrodkami kultury w mieście w celu stworzenia wspólnej i bogatej bazy kulturalnej miasta i regionu, współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi w mieście.

Cleo - kobieta wielu talentów: wokalistka, autorka tekstów, malarka i projektantka. Dziewczyna o słowiańskim uroku z czarnym głosem, królowa YouTube i pierwsza Słowianka Rzeczpospolitej. Odkryta przez Donatana wydała w 2013 roku singiel MY SŁOWIANIE który stał się jednym z największych hitów radiowych. Cleo jest najpopularniejszą Polską wokalistką w sieci, jej profil facebookowy zgromadził ponad 1 440 000 fanów a jej teledyski na YouTube wyświetlono ponad 150 milionów razy.

Natalia Nykiel - wokalistka, która bardzo mocnym krokiem weszła na muzyczny rynek. Jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty została okrzyknięta przez dziennikarzy najbardziej intrygującym i wyczekiwanym debiutem 2014 roku. Swoim debiutanckim albumem Lupus Electro zapełniła trwającą od wielu lat na rodzimym rynku muzycznym lukę - nie oglądając się na obowiązujące trendy, otworzyła nowy, od dawna wyczekiwany rozdział na gruncie polskiego electro popu. Obecnie Natalia koncertuje w ramach trasy ERROR TOUR, która jest jedną z największych klubowych produkcji koncertowych w Polsce.


27.05.2017- godz. ?

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
Oficjalne zakończenie roku akademickiego DUD1. Wykład Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza
2. Pogadaj z gadem - pokaz naukowo-przyrodniczy
(sala audytoryjna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej)


03-04.06.2017 - godz. 16.00

Teatr Groteska
ul. Skarbowa 2
KRAKÓWWSTĘP WOLNY

-
17. Wielka Parada SmokówW pierwszy weekend czerwca Teatr Groteska zaprasza do Krakowa na jedyne w swoim rodzaju kolorowe smocze święto. Przed nami kolejna - już 17. Wielka Parada Smoków.

Wszystkich miłośników smoków i dobrej zabawy zapraszamy do współ­tworzenia tego barwnego smoczego wydarzenia, które każdego roku gromadzi tysiące mieszkańców Krakowa i turystów z całego świata.

Tym razem za inspirację dla smoczych postaci, biorących udział w Pa­radzie, posłuży kultura krajów Morza Śródziemnego, ich bogata historia, plastyka, ornamentyka. Twórcy smoków, którzy staną w konkury o Najpiękniejszego Smoka Parady bez wątpienia kolejny raz dowiodą swojej nieograniczonej fan­tazji, talentu i uwielbienia dla smoków. Wierzymy, że tegoroczne hasło Parady, które zaprasza do udziału smoki z trzech kontynentów Europy, Azji, Afryki pozwoli stworzyć wyjątkowo interesujące smocze postaci.

3 czerwca (w sobotę) zapraszamy na zapierające dech w piersiach Wiel­kie Widowisko Plenerowe na Wiśle, podczas którego gigantyczne, unoszące się w powietrzu smoki zatańczą przy muzyce, sztucznych ogniach i laserach. 4 czerwca (w niedzielę) przez centrum Krakowa przejdzie Wielka Parada Smoków.


09-10.06.2017

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
VIII INDUSTRIADA '2017
Święto Szlaku Zabytków TechnikiFabryka Pełna Życia, czyli była fabryka obrabiarek w Dąbrowie Górniczej oraz osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku to debiutanci, w INDUSTRIADZIE wezmą udział po raz pierwszy.

Przyznanie tytułu "Obiekt zaprzyjaźniony INDUSTRIADY" jest równoznaczne z udziałem w działaniach promocyjnych święta Szlaku, jak i uczestnictwem w samym festiwalu, który odbędzie się 10 czerwca br. (sobota). Poprzedzi go "rozruch maszyn", czyli cykl wydarzeń organizowanych w piątkową noc 9 czerwca.

VIII edycji święta Szlaku towarzyszyć będzie motyw przewodni "W RYTMIE MASZYNY". Wydarzenia tworzące program festiwalu opowiadać będą o zmianach technologicznych, ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły w naszym regionie w wyniku industrializacji.

INDUSTRIADA to największy w tej części Europy festiwal promujący dziedzictwo przemysłowe. W zeszłym roku w święcie Szlaku wzięło udział 90 tysięcy osób. Szczegółowy program festiwalu zaprezentowany zostanie w maju.


11.06.2017 - godz. 20.00

Plac Papieski
ul. Gwiezdna
SOSNOWIECWSTĘP WOLNY

-
"Santo Subito Cantobiografia Jana Pawła II"
Muzyczna biografia Jana Pawła II
- libretto Jacek Cygan


"Santo Subito Cantobiografia Jana Pawła II" to skomponowana przez Piotra Rubika opowieść o życiu papieża. Libretto napisał Jacek Cygan, a dzieło wykonują współpracujący z Rubikiem soliści: Zosia Nowakowska, Anna Józefina Lubieniecka, Marta Moszczyńska, Michał Gasz, Grzegorz Wilk i Michał Bogdanowicz. Chórem i orkiestrą na placu Papieskim
dyrygować będzie Piotr Rubik.

Koncert na placu Papieskim będzie głównym wydarzeniem przypadającego w tym roku 115-lecia nadania Sosnowcowi praw miejskich oraz 25-lecia powstania Diecezji Sosnowieckiej.


02.09.2017- godz. ?

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

Biblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
Narodowe Czytanie

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego


14-23.09.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała SpisakaW dniach 14 - 23 września 2017 r., Dąbrowa Górnicza już po raz jedenasty będzie gospodarzem Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka.

XI edycja Konkursu adresowana jest do adeptów sztuki instrumentalnej w specjalnościach:

skrzypce ; altówka ; obój

Muzyczne święto odbędzie się w całości w Pałacu Kultury Zagłębia, w następujących terminach:

14.09 - Koncert Inauguracyjny
15-16.09 - I etap przesłuchań
17-19.09 - II etap przesłuchań

21-22.09 - III etap przesłuchań z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańsakiej

23.09 - Uroczyste wręczenie nagród oraz Koncert Laureatów


XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka organizowany jest przez Pałac Kultury Zagłębia, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która sprawuje także opiekę merytoryczną nad wydarzeniem.


INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW

Zgłoszenie udziału w konkursie należy przesłać na załączonym formularzu zgłoszeniowym, wypełnionym czytelnie drukowanymi literami, w terminie do 16.06.2017 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres:

XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej
Urząd Miejski - Wydział Promocji, Kultury i Sportu
ul. Graniczna 21
41- 300 Dąbrowa Górnicza

tel.+ 48 32 295 67 98, + 48 32 295 68 96
fax + 48 32 295 69 51
e- mail: zpielgrzym@dabrowa-gornicza.pl

Zgłoszenia przesłane drogą elektroniczną powinny być podpisane i przesłane w formie skanu. Zgłoszenia przesłane w formie pliku word muszą być podpisane przez uczestnika przed rozpoczęciem konkursu.

Więcej informacji na oficjalnej stronie Konkursu.


14.09.2017 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
XI Międzynarodowy Konkurs im. M. Spisaka - koncert inauguracyjnyXI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka zostanie zainagurowany 14 września o godzinie 18:00 koncertem w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Boon Hua Lien oraz solistów Alexandra Kobusa i Anny Góreckiej. Koncert tradycyjnie odbędzie się w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.

W programie usłyszmy:

Michał Spisak - Serenada (15')
Alexander Arutunian - Koncert na trąbkę (15')
Henryk Mikołaj Górecki - Koncert na fortepian i orkiestrę (9')
Wojciech Kilar - Orawa (9')
Wojciech Kilar - Mazur (4')
Wojciech Kilar - Polonez - Suita z "Pana Tadeusza" (10')

NOSPR pełni rolę ambasadora kulturalnego reprezentującego kraj na międzynarodowej scenie muzycznej. Orkiestra współpracowała z jednymi z najwybitniejszych kompozytorów drugiej połowy XX wieku - Witoldem Lutosławskim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim, prezentując pierwsze wykonania ich dzieł. Zespół utworzył w 1935 r. w Warszawie i prowadził do wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W 1945 r. orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki. W 1947 r. dyrekcję artystyczną objął ponownie Fitelberg. Po jego śmierci (1953) zespołem kierowali kolejno: Jan Krenz, Bohdan Wodiczko, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Jerzy Maksymiuk, Stanisław Wisłocki, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Gabriel Chmura, ponownie Jacek Kaspszyk. We wrześniu 2000 r. dyrektorem naczelnym i programowym została Joanna Wnuk-Nazarowa. W sierpniu 2012 r. funkcję dyrektora artystycznego i pierwszego dyrygenta objął Alexander Liebreich. Prócz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia orkiestra zrealizowała ponad 200 płyt CD dla wielu renomowanych wytwórni, m.in. Decca, EMI, Philips, Naxos, Chandos. Za dokonania fonograficzne zespół został wyróżniony licznymi nagrodami, m.in. Diapason d'Or, Grand Prix du Disque de la Nouvelle Académie du Disque, Cannes Classical Award, Midem Classical Award. Wraz z NOSPR występowało wielu znakomitych dyrygentów i solistów. Zespół koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach, a także w Japonii, Chinach, Korei, Australii, Nowej Zelandii i krajach Zatoki Perskiej.

Boon Hua Lien - urodził się w Singapurze. Obecnie pełni funkcję asystenta dyrygenta w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz dyrektora muzycznego Orchestra Collective - jednego z wiodących, wielokrotnie nagradzanych zespołów instrumentów dętych w Singapurze. Jest laureatem 12. Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Arama Chaczaturiana. Za osiągnięcia artystyczne został wyróżniony prestiżową nagrodą im. Waltera Hagena w dziedzinie dyrygentury, otrzymał również stypendium im. Bruno Waltera. Ponadto jest zwycięzcą konkursu organizowanego przez Instytut Muzyki im. księżnej Galyani Vadhany. Sezon 2016/2017 obfituje dla artysty w liczne koncerty z takimi orkiestrami, jak Orkiestra Filharmonii w Singapurze, Państwowa Młodzieżowa Orkiestra Armenii, Rochester Philharmonic Orchestra, NOSPR. Dotychczas współpracował z wieloma czołowymi zespołami, wśród których można wyróżnić m.in.: Brandenburger Symphoniker, Cabrillo Festival Orchestra, Festival Strings Lucerne, Fort Wayne Philharmonic, Fort Worth Symphony Orchestra, Hartford Symphony Orchestra, Kritische Orchester, MDR Sinfonieorchester Leipzig, Northeastern Pennsylvania Philharmonic, Richmond Symphony Orchestra i Orkiestrę Filharmonii Moskiewskiej. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych w ramach prestiżowych festiwali przez światowej sławy dyrygentów, m.in. Bernarda Haitinka (Festiwal w Lucernie), Marin Alsop (Festiwal Muzyki Współczesnej w Cabrillo) i Stefana Asbury'ego (Festiwal w Tanglewood). Boon Hua Lien jest doktorantem Eastman School of Music w Nowym Jorku, gdzie rozwija swoje umiejętności w zakresie dyrygentury orkiestrowej.

XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka organizowany jest przez Pałac Kultury Zagłębia, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która sprawuje także opiekę merytoryczną nad wydarzeniem.


29.10.2017 - godz. 20.15

HALA WIDOWSKOWO-SPORTOWA "CENTRUM"
ul. Aleja Róż 3
DĄBROWA GÓRNICZAHala WS "CENTRUM"

.
Neo-Nówka z nowym programem"KAZIK SAM W DOMU"
09.12.2017 - godz. 19.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Gwiazdo świeć, kolędo lećWzruszający koncert kolęd i pastorałek z udziałem gwiazd polskiej estrady - Alicji Majewskiej, Olgi Bończyk i Zbigniewa Wodeckiego napisany i zaaranżowany przez wybitnego kompozytora, pianistę i aranżera Włodzimierza Korcza. Pośród kilku znanych kolęd usłyszymy przepiękne, nastrojowe i brawurowo wykonane pastorałki do tekstów najwybitniejszych polskich autorów: E. Brylla, W. Młynarskiego, M. Czapińskiej, ks. Twardowskiego i in.

Artyści, podczas koncertu tworzą niezwykły nastrój, który długo pozostaje w pamięci widzów.

"Choinka dumna niczym paw,
Paradną nosi szatę,
Garść ususzonych latem traw
I świeczki, i opłatek.

Niepowtarzalny zapach świąt
Odurzył Polskę całą.
Czystością błyszczy każdy kąt
I w duszach pojaśniało.

Gwiazdo świeć, kolędo leć!
Misterium niech się dzieje!
Dziś święta noc i wielka moc
Nadciąga od Betlejem"

Prosimy o punktualne przybycie na koncert. Osoby spóźnione nie zostaną wpuszczone na koncert, bez możliwości zwrotu kosztu biletu lub jego wymiany.

Bilety grupowe: tel. 794 759 447 e-mail: teatrsmiechu.bilety@impresariat.eu
Sprzedaż internetowa także na: www.teatrsmiechu.pl, www.kupbilecik.pl, www.biletyna.pl

Organizator koncertu: Muzyczny Teatr Śmiechu
e-mail: biuro.kupien@impresariat.eu , tel. 786 139 775
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_


29.04.2017 - godz. 19.00

Fabryka Pełna Życia - DEFUM
Fittzner
ul. Kolejowa 8 (wjazd od Marii Konopnickiej)
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
Głośne otwarcie Fittzner na Fabryce Pełnej Życia

Głośne otwarcie FITTZNER na Fabryce Pełnej Życia w Debowy Maj Festival 2017 przez KRZYKU / Scream Music rezydenta klubu INQUBATOR


28-29.04.2017 - Godz. 10:00-18:00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
IX Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny
"Zagłębie i Sąsiedzi"

W dniach 28 - 29 kwietnia 2017 r. po raz dziewiąty odbędzie się Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny "Zagłębie i Sąsiedzi, którego organizatorem jest Pałac Kultury Zagłębia.

Festiwal ma formułę konkursu, w którym występują zespoły dziecięce oraz dorośli w kategoriach: zespoły taneczne, kapele ludowe oraz grupy śpiewacze. Uczestnicy prezentują program autentyczny, wierny tradycyjnym wykonaniom lub artystycznie opracowany, jednak niezmieniający w istotny sposób pierwowzoru ludowego. Rada Artystyczna złożona z fachowców i ekspertów m.in. Polskiej Sekcji C.I.O.F.F. przyznaje w każdej kategorii nagrody finansowe oraz nagrodę główną GRAND PRIX Festiwalu.


W piątek (28 kwietnia) od samego rana sceną Sali Teatralnej zawładną najmłodsi, czyli dziecięce grupy śpiewacze, zespoły taneczne i kapele ludowe - które stanowią nową kategorię wykonawców dziecięcych. Zaprezentują oni program przygotowany specjalnie na festiwal, który podlegać będzie ocenie rady artystycznej składającej się z fachowców i ekspertów Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej). Od godziny 9:00 do 16:30 zobaczymy aż 28 zespołów z różnych zakątków Polski, m.in. Zawiercia, Brennej, Czarnej Góry, Mielca, Piątkowa, Krakowa, a nawet Lublina. Ponad 550 dzieci z towarzyszącymi im 104 muzykami. Tego dnia Dąbrowa będzie folklorystycznym sercem kraju, a na jej ulicach będzie można spotkać barwnie ubraną młodzież, która co roku bawi się i śpiewa również poza murami pałacu, co tworzy niezwykłą atmosferę w całym mieście.

W piątek od godziny 17:00 dzieci ustąpią miejsca swoim starszym kolegom i koleżankom, którzy do godziny 21:00 zaprezentują pierwszą część występów w kategorii "Dorośli". Druga część to już dzień następny (sobota 29 kwietnia). Miasto oraz pałac ponownie rozbrzmią muzyką i śpiewem ludowym, a krasy wszystkiemu nadadzą zespoły taneczne. Popularność tegorocznej edycji festiwalu jest tak duża, że organizatorzy musieli wybrać 58 zespołów z 68, które nadesłały zgłoszenia. Podczas IX edycji Festiwalu "Zagłębie i Sąsiedzi" wystąpi ok. 1000 ludowych artystów! Najliczniejsze grupy pochodzą z Beskidu Żywieckiego, Krakowa, Skalnego Podhala oraz Lachów Sądeckich. Ich występy również oceni rada CIOFF, która sposórd zespołów dorosłych wyłoni zwycięzców i przyzna nagrodę Grand Prix Festiwalu, uprawniającą do zaprezentowania się w trakcie miejskich Dożynek 2017. Międzykulturowemu festiwalowi tradycyjnie będą towarzyszyć warsztaty rękodzieła dla dzieci, kiermasz sztuki ludowej oraz ogrom zabawy, która potrwa do późnych godzin wieczornych. Wstęp na wszystkie przesłuchania jest otwarty dla publiczności!

Program 28.04.2017 - dzieci

8:40 - rejestracja zespołów

9:00 - występy konkursowe:

RZPiT ZAWIERCIE Zawiercie
Kapela MALI MAGURZANIE Łodygowice
Zespół MAŁE JANKOWIANKI Jankowice
ZPiT MAŁE KĘTY Kęty
Grupa śpiewacza DzZR MAŁA BRENNA Brenna
MLZPiT KRAKOWIAK Kraków
Zespół MALI TOPORZANIE Tenczyn
Zespół PNIOKI z Sadku - Kostrzy Sadek
ZPiT MALI SIEDLECANIE Siedlec

11:00 - 11:10 przerwa

Grupa śpiewacza DzZG MALI HAMERNICY Kraków
Dziecięcy ZG MALI HAMERNICY Kraków
Dziecięcy RZPiT MAŁE LACHY Nowy Sącz
ZPiT MALI ŚWIERCZKOWIACY Tarnów
ZR CIARDASIE Czarna Góra
ZPiT ROCHY (cz.1) Sędziszów Młp.
Zespół MALI TONIECNICI Krempachy
ZPiT ROCHY (cz.2) Sędziszów Młp.
ZR CZARNA GÓRA Czarna Góra
Zespół DZIECI ZE SKRZYPNEGO Skrzypne
Zespół MŁODY JAWOR Krempachy

13:30 - 14:00 przerwa

DzZT "ABRAKADABRA" - ZIEMIA MIELECKA Mielec
RZPiT PIĄTKOWIOKI Piątkowa
DzZL KOCIERZEWIACY Kocierzew Płd.
Grupa śpiewacza ZR MALI LIPNICZANIE Korzenna
Kapela ZR MALI LIPNICZANIE Korzenna
ZR MALI LIPNICZANIE Korzenna
ZPiT LUBLIN im. W. Kaniorowej - grupa LUBELACY I Lublin
ZPiT MALI RZESZOWIACY Mielec
ZR MAŁA POLANA MAKOWSKA Maków Podhalański

15:40 - 16:30 przerwa (obrady jury)

16:30 FINAŁ - wręczenie nagród

17:00 - występy konkursowe zespołów dorosłych

Grupa śpiewacza SKRZYPNIANKI Skrzypne
ZPiT ROCHY Sędziszów Młp.
Kapela ZPiT MAŁE KĘTY Kęty
Kapela RZPiT PIĄTKOWIOKI Piątkowa
Regionalny ZPiT PIĄTKOWIOKI Piątkowa
Muzyka SPISKO Łopuszna
Kapela Zespołu CIARDASIE Czarna Góra
Męska grupa śpiewacza ZR SWARNI ŁOJCE Sadek
Kapela ZR PNIOKI Sadek
Grupa śpiewacza ZG HAMERNIK Kraków
Kapela ZG HAMERNIK Zespół Góralski HAMERNIK Kraków

19:10 - 19:30 przerwa

Kapela Ludowa GWOŹDZIEC Gwoździec
Kobieca grupa śpiewacza OTFINOWIANKI Otfinów
ZR OTFINOWIANIE Otfinów
Kapela Ludowa DZIAŁOSZACY Działoszyce
Grupa śpiewacza ZR JAKUBKOWIANIE Łososina Dolna
Kapela ZR JAKUBKOWIANIE Łososina Dolna
Zespół Regionalny JAKUBKOWIANIE Łososina Dolna

21:10 zakończenie

PROGRAM 29.04.2017 konkurs zespołów dorosłych:

8:40 - rejestracja zespołów

9:00 - występy konkursowe:

Męska Grupa Śpiewacza z Przyszowej Przyszowa
Regionalny Zespół DOLINA SŁOMKI Przyszowa
Regionalny Zespół KLIMONTOWIANKI Sosnowiec
Kapela ZPiT ŻYWCZANIE Żywiec
ZPiT ŻYWCZANIE Żywiec
Kapela Ludowa MAŁOPOLANIE Książ Mały
Zespół Folklorystyczny KSIĄŻOWIACY Książ Wielki
Zespół Śpiewaczy Gminy Konopiska Konopiska
Kapela Regionalna MIERZĘCICE Mierzęcice
Zespół śpiewaczy MIERZĘCANKI Mierzęcice
ZR DOLANIE Z ŁĄKI Łąka

11:00 11:10 przerwa

ZR STAROSĄDECZANIE Stary Sącz
Zespół MAGURZANKI Łodygowice
Kapela Ludowa MAGURZANIE Łodygowice
Zespół LIPOWIANIE Lipowa
Zespół TOPOROWIANKI Toporowice
ZPiT ŁAŃCUT Łańcut
Kapela ROŻNOWIOKI Rożnów
Zespół Regionalny ROŻNOWSKA DOLINA Rożnów

13:00 13:10 przerwa

Kapela Ludowa ŚWIĘTOKRZYŃSKIE JODŁY Bodzentyn
Zespół Śpiewaczy ŚWIĘTOKRZYŃSKIE JODŁY Bodzentyn
Zespół Regionalny TOPORZANIE Tenczyn
Zespół KAROLINKI Czerwionka-Leszczyny
ZR NISKOWIOKI Niskowa
Kapela ZR NISKOWIOKI Niskowa

14:30 - 15:00 przerwa

Zespół KSIĄŻENICZANKI Książenice
ZPiT ECHO DOLINY Biadoliny Radłowskie
Zespół Śpiewaczy BRUDZOWICE Brudzowice
Grupa Śpiewacza TKOCZE Wisła
Męska gr. śpiewacza ZR MYSTKOWIANIE Mystków
Zespół Regionalny MYSTKOWIANIE Mystków

16:20 - 16:30 przerwa

ZPiT SIEMIANOWICE Siemianowice Śl.
Męska gr. śpiewacza BOLĘCANIE Bolęcin
RZ Śpiewaczy JAŚKOWICZANIE Orzesze-Jaśkowice
ZPiT LUBENKA Lubenia
Kobieca gr. śpiewacza BOLĘCANKI Bolęcin
Kapela RZPiT ZAWIERCIE Zawiercie
ZR BABIOGÓRZANIE - POLANA MAKOWSKA Maków Podhalański
Grupa Śpiewacza BABIOGÓRZANIE - POLANA MAKOWSKA

18:00 występy pozakonkursowe:
ZPiT PKZ GOŁOWIANIE Dąbrowa Górnicza

19:30 FINAŁ -wręczenie nagródImprezy towarzyszące:

28 kwietnia - warsztaty rękodzieła
29 kwietnia - kiermasz sztuki ludowej

Publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu, w którym wspaniali artyści przybliżą piękno i różnorodność kultury ludowej, m.in. prezentując skoczną muzykę i barwne stroje. Tej imprezy po prostu nie można przegapić!


28.04.2017 - godz. 18.00

Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej
Teatr TOF
ul. 3 Maja 30
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.mopt.pl

WSTĘP WOLNY

-
"Igraszki z Diabłem" - Teatr TOF - Premiera

27.04.2017 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Klub "AGORA"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
SALON KULTURY - KAWA Z GWIAZDĄ - Katarzyna Tlałka

Kwietniowa odsłona Kawy z Gwiazdą gościć będzie krakowską aktorkę telewizyjną i teatralną - Katarzynę Tlałkę. Piękna kobieta znana z roli w serialu Klan oraz desek Teatru Ludowego w Krakowie zawita do pałacowej Sali Agora 27 kwietnia o godzinie 18:00.

Katarzyna Tlałka - urodziła się w Krakowie, jednak swoją aktorską drogę chciała rozpoczać we Wrocławiu, jednak problemy zdrowotne pokrzyżowały jej szyki. Wróciła do Krakowa, gdzie ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie i związała się trwale ze sceną Teatru Ludowego. Jej filmowym debiutem była rola w Spisie Czarownic, natomiast jej pierwszą rolą serialową była Kinga w Klanie, którą odgrywa od 17 lat. Swoje życie poświęciła głównie rodzinie i teatrowi, jednak zdarza się jej również podkładać głos w serialach animowanych dla dzieci. Obecnie można ją zobaczyć w siedmiu spektaklach w Krakowie m.in.: Akcie Równloegłym, Hotelu Westminster, Pół Żartem Pół Sercem czy Wychowance. W życiu prywatnym szczęśliwa mama trójki dzieci.

Spotkanie z cyklu Kawa z Gwiazdą - tradycyjnie - poprowadzi Agnieszka Strzemińska z Radia Katowice.

IMPREZA BILETOWANA


27.04.2017 - godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Wyprawy na krańce ziemi. KIRGIZJA - Marzenie o własnej górze. Opowiada: Wojtek "Kanion" Grzesiok

Prelekcja to wspomnienie o tym jak realizowaliśmy marzenie zdobycia dziewiczego szczytu.Cztery kolejne sezony górskie Wojtek w zespole z siostrą Martą, spędzał
w dolinie Kaindy w górach Tien-Shan, na pograniczu Kirgisko-Chińskim. Cztery podróże, podczas których kształtowała się ich znajomość wschodu, gór, ludzi, jazdy konnej, a także zasad mechaniki. Podróże, podczas których musieliśmy pokonać nie tylko śniegi, lodowce, ściany gór Tien-Shan, piaski stepów Kazachstanu, zmagać się z narowistymi końmi rasy kirgiskiej ale i reanimować konie mechaniczne swojego starego transportera. Holować i być holowanym, pomagać i oczekiwać na pomoc, przeżyć przygody, z których ostateczne, upragnione zdobycie szczytu wcale nie było tą największą.

IMPREZA BILETOWANA


27.04.2017 - godz. 18.00

Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej
Teatr TOF
ul. 3 Maja 30
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.mopt.pl

WSTĘP WOLNY

-
"Igraszki z Diabłem" - Teatr TOF - Premiera

26.04.2017 - godz. 12.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
The Matura Story - spektakl teatralny

Czyim synem był Pan Tadeusz? O czym mówi prawo Hardy'ego Weinberga? I dlaczego tak ważna jest kinematografia Czechosłowacka, a przedawkowanie magnezu skutkuje wyjazdem do Mongolii? Na te oraz inne pytania zaskakujących odpowiedzi udzielą maturzyści z jednej z zagłębiowskich szkół, czyli bohaterowie spektaklu The Matura Story. Dumna Olga, wyluzowana Paula, znerwicowana Ela, zakochani w sobie Marysia i Tadek oraz zamyślony Adaś - aby zdać maturę nie cofną się przed niczym. Nie straszne będzie im zjedzenie książki, noszenie cudzej bielizny, a nawet chwilowa zmiana orientacji seksualnej. Wszystko po to, by zdobyć wyśniony klucz maturalny. Dziejąca się między snem a jawą historia to jednoaktowa komedia z podwójnym dnem, a nawet podwójnym kluczem... Spektakl The Matura Story, czyli histerie maturalne adresowany jest do wszystkich, którzy zdawali, zdają bądź będą zdawać!

Spektakl został przygotowywany przez Ini Innaczej czyli Międzyszkolny Teatr w Dąbrowie Górniczej działający przy szkołach Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Św. Brata Alberta.

reżyseria: Aleks Stiller
występują: Wioleta Krajewska, Maria Madejczyk, Bartłomiej Nowak, Aleksandra Peclow, Paweł Serafin, Krystyna Wolan

impreza zamknięta


25.04.2017 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Recital Fortepianowy - 90 lat Konkursu Chopinowskiego

Recital Fortepianowy będzie niezwykłym, muzycznym przeżyciem. Rok 2017 to wyjątkowy czas dla polskiej sceny muzyki klasycznej - w tym roku obchodzimy 90. rocznicę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Konkurs, zainicjowany w 1927 r. przez polskiego pianistę, profesora Jerzego Żurawlewa, jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Co 5 lat do Warszawy przybywają utalentowani pianiści z całego świata i wszyscy prezentują utwory jednego autora - wybitnego, polskiego kompozytora, patrona konkursu - Fryderyka Chopina. Dąbrowski Recital Fortepianowy poświęcony będzie polskim laureatkom tego znamienitego konkursu, a przy klawiaturze instrumentu zasiądzie Miyako Arishima.

Miyako Arishima urodziła się w Kumamoto, w Japonii. W 2010 r. ukończyła Toho Gakuen School of Music, w klasie prof. Keiko Takeuchi. W 2016 r. ukończyła studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bygdoszczy, w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i dr Agaty Nowakowskiej-Gumieli. Swoją pracę kontunuuje jako stażystka artystyczna, również w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Jest laureatką wielu konkursów muzycznych w Japonii, zdobywała też nagrody na arenie międzynarodowej, m.in.:

* 2011 r. - Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w Warszawie (finalistka)
* 2011 r. - Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w Warszawie (finalistka)
* 2011 r. - Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w Warszawie (finalistka)
* 2012 r. - Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny "Chopinowskie Interpretacje Młodych" w Koninie (wyróżnienie)
* 2013 r. - X Międzynarodowy Konkurs Chopinowskie w Darmstadt, Niemcy (V nagroda)
* 2015 r. - Nagroda Specjalna Prezydenta Bydgoszczy (po uczestnictwie w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie)

Ponadto współpracowała z orkiestrami tj. Kyusyu Symfoniczna Orkiestra, Sendai Filharmoniczna Orkiestra, Kumamoto Symfoniczna Orkiestra, Krakowska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej. Od 2016 r. jest członkiem zespołu muzyki współczednej Sort Hul Emsemble, gdzie wykonała kilka premier, a także występowała z wybitną solistką - saksofonistką Aliną Mleczko.

Program koncertu:

* Polonez es-moll op. 26 nr 2
* Preludia op. 28 nr od 14 do 20
* Nokturn G-dur op. 37 nr 2
* Scherzo E-dur op. 54


24.04.2017 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA
Bezpłatne bilety dostępne w V LO, kontakt pod nr telefonu: 508 915 589

-
Dziwne przypadki - spektakl teatralny

Dziwne przypadki to spektakl teatralny na motywach arcydzieła literackiego Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa w wykonaniu uczniów należących do grupy teatralnej Prima Sort, działającej przy V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Premiera sztuki, która odbyła się 7 marca na scenie PKZ, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, owacjami na stojąco i gratulacjami, które zdawały się nie mieć końca. Na specjalne życzenie publiczności spektakl zostanie zaprezentowany jeszcze raz w dniu 24 kwietnia o godz. 18.00 w Sali teatralnej PKZ.

Akcja spektaklu rozgrywa się niemal symultanicznie na scenie głównej i przed kurtyną, a nawet na balkonie. Harce świty Wolanda oraz wątek miłosny - to dwie dominanty tematyczne, które ogniskują wokół siebie akcję sztuki. Twórcy widowiska świadomie rezygnują z niektórych powieściowych wątków, a mimo to tworzą inscenizację szeroko zakrojoną, której integralnymi komponentami stają się różne artystyczne niespodzianki w wykonaniu młodych talentów. Komizm i tragizm, liryzm i frenetyzm - jednym słowem: groteska.

Spektakl Dziwne przypadki został przygotowany w celach dydaktycznych - w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Teatralnego Teatr szkolny - edukacja kulturalna młodego człowieka i programu Erasmus Plus - tytuł projektu: Inkluzja społeczna prawem każdego człowieka.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Pawik

Obsada:
Mistrz - Michał Pytel,
Małgorzata - Klaudia Rogut,
Woland - Michał Siwiec,
Azazello - Zuzanna Bogdziun,
Behemot - Olga Matuszek,
Hella - Patrycja Trząska,
Korowiow - Alicja Witkoś,
Berlioz - Gabriel Czyż,
Iwan Bezdomny - Maciej Kokot
oraz Karolina Cieśla, Marta Czajkowska, Karolina Dej, Liliana Jagiełło, Nadia Jędryka, Weronika Koza, Aleksandra Lichołap, Natalia Łubek, Marta Matusiak Weronika Mordziołek, Aleksandra Papaj, Agnieszka Sitko, Dominika Solmińska, Kornelia Tryjańska, Adrianna Turek, Zuzanna Zielińska.

Współpraca multimedialna: Katarzyna Czekaj, Dominika Tokarz, Dawid Kita, Mateusz Lorens, Kacper Krupa


24.04.2017 - godz. 10.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Dzień Ziemi - POKAZ ARTYSTYCZNY -
23.04.2017 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
My Fair Lady - musical Opery Śląskiej

23 kwietnia o godzinie 17:00 w Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się niesamowite, muzyczno-teatralne widowisko! Po raz kolejny odwiedzi nas Opera Śląska, tym razem ze znakomitym musicalem My Fair Lady, autorstwa Fredericka Loewe. Muzyka na żywo, barwne kostiumy, bogata scenografia i znamienici aktorzy!

My Fair Lady to historia przypadkowego spotkania, które zaważyło na życiu sławnego profesora fonetyki i dialektów Henry'ego Higginsa i ulicznej kwiaciarki Elizy Doolittle. Oto po wyjściu z Covent Garden, Opery Królewskiej w Londynie, Higgins wpadł na uliczną kwiaciarkę Elizę Doolitle, której bełkotliwa wymowa i prostackie słownictwo doprowadzają go niemal do szoku, ale i swoistej fascynacji jej prymitywizmem. Świadkami tej sceny są pani Eynsford-Hill oraz jej syn Freddy. Spór łagodzi znawca narzeczy indyjskich pułkownik Pickering, przybyły do Londynu, by poznać profesora Higginsa. I tak dochodzi do zawarcia osobliwego zakładu, gdy profesor Higgins wyraża przekonanie, że jest w stanie nauczyć wzorowej angielszczyzny i wytwornych manier nawet tak nieokrzesaną dzikuskę jak Eliza, by mogła uchodzić wręcz za księżniczkę... Co z tego wyniknie? Przekonacie się Państwo podczas musicalu w Pałacu Kultury Zagłębia.

musical w 2 aktach
muzyka: FREDERICK LOEWE
libretto i teksty piosenek: ALAN JAY LERNER
adaptacja sztuki G. B. Shawa i filmu G. Pascala "Pigmalion" oryginalna reżyseria: Moss Hart
przekład libretta i tekstów piosenek: TOMASZ DOMAGAŁA
opracowanie tekstu: ROBERT TALARCZYK

Realizatorzy:
kierownictwo muzyczne: ANDRZEJ KNAP, reżyseria: ROBERT TALARCZYK, scenografia: MARCEL SŁAWIŃSKI, KATARZYNA SOBAŃSKA, choreografia: JAKUB LEWANDOWSKI, kostiumy: ILONA BINARSCH, reżyseria światła: BOGUMIŁ PALEWICZ, TOMASZ TRELA asystent dyrygenta: MIECZYSŁAW UNGER, asystenci reżysera: TOMASZ DOMAGAŁA, MACIEJ KOMANDERA, asystentka choreografa: BERNADETA MAĆKOWIAK.

Nagrody:
ZŁOTA MASKA 2013 w kategorii ROLA WOKALNO-AKTORSKA dla Anny Noworzyn za kreację roli Elizy Doolitle

Więcej informacji, w tym treść libretta na stronie Opery Śląskiej

Fot.: Karol Fatyga


20.04.2017 - Godzina 19.00

Klub Muzyczny Komitywa Pub
ul. 3 Maja 15
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

.
WIECZÓR STAND UP w KOMITYWIE
20.04.2017 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA Kameralna im. Michała Spisaka
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Kameralne Czwartki - koncert kwintetu New Bone

Trzeci z cyklu koncertów Kameralne Czwartki na małej scenie Sali Kameralnej odbędzie się 20 kwietnia o godzinie 18:00. Jazzowe doznania zagwarantuje nam krakowski kwintet New Bone. Pięciu utytułowanych muzyków, dających koncerty nie tylko w kraju, ale i za granicą, zaprezentuje materiał ze swoich dwóch płyt Od-JAZZ-dowo oraz Follow me, czyli utwory ze znanych spektakli teatralnych, pokroju Balu w operze, Doktora Faustusa, Czarownic z Salem oraz utworów Henryka Warsa i Bronisława Kapera.

New Bone - Kwintet jazzowy złożony z młodych, utytułowanych muzyków. Czterema płytami (w tym trzema autorskimi) utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. Entuzjastycznie o ich muzycznych dokonaniach wypowiadały się takie autorytety w tej dziedzinie, jak Jarek Śmietana czy Bogdan Chmura. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie zarówno polskiej, jak i zagranicznej, przyczynił się do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju. Grupa otrzymuje propozycje koncertów w najdalszych zakątkach globu, obecnie trwają prace nad kolejnymi zagranicznymi występami. Formacja zaprezentowała się w ramach drugiej edycji festiwalu Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu w Moskwie, a także podczas Międzynarodowego Delhi Jazz Festival w 2013 r. Formacja była także jedną z gwiazd Varna Summer International Jazz Festival w Bułgarii w 2014 r. Zespół brał również udział na w festiwalu Art Jazz Cooperation - Ukraina 2015.

Warto dodać, że zespół w czasie pobytu w Indiach zapisał się także w historii jako pierwsza formacja, która wystąpiła z koncertem jazzowym na żywo w Kaszmirze!

Zespół wystąpi w składzie:

Tomasz Kudyk - trąbka
Bartłomiej Prucnal - saksofon altowy
Mateusz Pałka - fortepian
Maciej Adamczak - kontrabas
Patryk Dobosz - perkusja


12.04.2017- godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Moja droga z piekła do piekła - koncert ku pamięci Jacka Kaczmarskiego

Po raz kolejny Piwnica Teatralna Pałacu Kultury Zagłębia rozbrzmi utworami polskiego poety, piosenkarza i kompozytora - Jacka Kaczmarskiego - postaci powszechnie kojarzonej z etosem pierwszej Solidarności oraz okresem stanu wojennego. Jego twórczość zaprezentują Jarosław Cyba i Paweł Jaros w koncercie Moja droga z piekła do piekła. To trzecia odsłona koncertu poświęconemu pamięci jednego z najsłynniejszych warszawskich bardów, który swoją muzyką i tekstami potrafił poruszyć serca i rozpalić w ludziach płomień walki o wolność. Wydarzeniu towarzyszy prezentacja multimedialna o życiu pieśniarza oraz pełna refleksji i smutku atmosfera, która niejednokrotnie wywołała łzy wśród publiczności.

Podczas koncertu usłyszymy między innymi:

- Modlitwa o wschodzie słońca
- Wędrówka z cieniem
- Nasza Klasa
- Nie lubię
- Listy
- Autoportret Witkacego
- Encore jeszcze raz
- Ja
- Śmiech
- Mury
- Opowieść pewnego emigranta
- Zbroja


09.04.2017 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
SELFIE.com.pl - spektakl teatralny

Filip Bobek, Julia Kamińska, Dorota Pomyłka i Mirosław Baka - to obsada spektaklu Selfie.com.pl w reżyserii Marii Seweryn, który zostanie wystawiony na deskach Pałacu Kultury Zagłębia 9 kwietnia o godzinie 17:00. Sztuka na czasie, opowiadająca w sposób humorystyczny o nawiązywaniu relacji za pośrednictwem Internetu, perypetiach miłosnych z nimi związanych oraz o tym, jak niektórzy rodzice próbują na siłę ułożyć życie swoim dzieciom.

W małym mieszkanku wielkiego blokowiska mieszka Brygida, przebojowa, nowoczesna kobieta, która ze względu na swoje doświadczenia miłosne, nienawidzi mężczyzn. Jej niechęć jednak nie przeszkadza w tym, by szukać mężczyzny dla swojej córki Izabelli - mola książkowego. Robi to za pośrednictwem portalu społecznościowego. Z kolei w innym małym mieszkaniu wielkiego blokowiska żyje Gerard ze swoim synem Pawełkiem. Gerard, od którego żona odeszła, wybierając związek z jego szefem, jest zrażony do kobiet. Jednak martwi się o swojego Pawełka, który w natłoku pracy, nie ma czasu, by znaleźć sobie partnerkę. Dlatego też Gerard postanawia znaleźć ją za niego - za pośrednictwem Internetu. Co wydarzy się na spotkaniu Izabelli i Pawełka i czy w ogóle do niego dojdzie - tego dowiecie się Państwo podczas sztuki w Pałacu Kultury Zagłębia.

Autor: Piotr Jasek
Reżyser: Maria Seweryn
Muzyka: Zdzisław Kalinowski
Kostiumy: Tomasz Jacyków
Scenografia: Katarzyna Adamczyk

Więcej na temat sztuki znajdą państwo na stronie spektaklu.

ORGANIZATOR:
TeatrMY,
Zdzisław Marcinkowski,
tel. +48 603 877 135,
mail: z.marcinkowski.TeatrMY@interia.pl


08.04.2017- godz. 09.00-17.00

TOR MOTOCROSSOWY
ul. Zakawie
DĄBROWA GÓRNICZAwww.eROBOCZE.pl

DOJAZD
Zjazd z drogi nr 94 z Dąbrowy Górniczej
do Olkusza na ul. Zakawie.

GPS: 50.320054, 19.336921

WSTĘP WOLNY

.
eROBOCZE SHOW

8 kwietnia na torze motocrossowym w Dąbrowie Górniczej przy ulicy Zakawie, odbędzie się kolejna edycja imprezy pt. eROBOCZE SHOW, w której wezmą udział największe firmy dostarczające sprzęt dla branży budowlanej i nie tylko. Atrakcja będzie kolejna edycja zawodów dla operatorów maszyn roboczych.

W programie eROBOCZE SHOW:

" wystawa sprzętu budowlanego i stoiska dystrybutorów wiodących marek
" dynamiczne pokazy maszyn z komentarzem
" możliwość testowania maszyn podczas pracy (koparki, ładowarki i wiele innych)
" zmagania o tytuł Mistrza Operatorów Maszyn Roboczych 2017 z udziałem zawodników z całej Polski, w ramach IX edycji konkursu BIG BAU MASTERS dla operatorów koparek, koparko-ładowarek i ładowarek
" taniec maszyn, czyli show maszyn wykonany przez najlepszych operatorów z eROBOCZE OPERATOR DEMO TEAM z udziałem mistrzów operatorów z Polski i z zagranicy
" Konkurs Mistrzowski Chwyt na maszynie przeładunkowej
" prelekcje branżowe
" strefa dla dzieci - gry i zabawy
" konkursy dla publiczności i dobra zabawa
" catering

Konkursy Big Bau Masters to imprezy, które mają na celu propagowanie bezpiecznej
pracy ciężkimi maszynami i sprzętem oraz uzmysłowienie, jak ważne w pracy jest przestrzeganie zasad BHP.

Startujący operatorzy muszą wykazać się dużą zręcznością w konkurencjach, o których przebiegu dowiadują się tuż przed samymi zawodami. Dlatego najważniejszym warunkiem udziału w konkursie jest posiadanie ważnych uprawnień do obsługi koparki i/lub ładowarki w klasie 3.
Za złamanie zasad BHP zawodnicy otrzymują punkty karne.

MISTRZOWSKI CHWYT - w Dąbrowie Górniczej odbędzie się również konkurs na maszynie przeładunkowej marki Sennebogen.
Zawodnicy - profesjonalni operatorzy będą próbowali okiełznać wielką maszynę w precyzyjnej konkurencji. Emocje gwarantowane!

WYBRANE PREZENTOWANE FIRMY i MARKI:
JCB, CAT, Komatsu, Takeuchi, Kubota, Bobcat, Mecalac, Kamaz, Husqvarna, Avant, Asbud, Bax Baumaschinen, Aries Power, Eurogate, Oleje Klimowicz, BSL, Gannet, Fuchs, Riwal, Ketral, Kopras, Raiffaisen Leasing, DHB, Serwis-kop, Globaltech, Cleo, Getin Leasing, Hydrosprzęt, Groeneveld, Hydrorob i inne.

UDZIAŁ BEZPŁATNY!!!

Więcej informacji na portalu eROBOCZE.pl
Organizatorami wydarzenia są: portal branżowy eROBOCZE.pl we współpracy ze Stowarzyszeniem Operatorów Maszyn Roboczych "OPERATOR".


07.04.2017- godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Filia nr 5
ul. Piłsudskiego 32
DĄBROWA GÓRNICZA.
Wernisaż wystawy fotograficznej Śladami kopalń Zagłębia Dąbrowskiego. Spotkanie z autorem projektu, Szymonem Lubaszką

Biblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY


06.04.2017- godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Piwnica - koncert zespołu Kubaterra

Przedstawiamy trzeci zespół, który zagości w naszej PIWNICY. Kubaterra, czyli projekt Kuba i Ziemia, a w zasadzie Kuba Dobrowolski (lider zespołu) to artysta nieistniejącej już krakowskiej grupy Camero Cat. Pierwsza płyta w ramach projektu została nagrana solowo przez Kubę w 2014 r. w Australii i o tym, jak brzmi teraz z zespołem, będzie można przekonać się na żywo 6 kwietnia w PIWNICY. Zainteresowanych losami lidera zespołu zapraszamy do krótkiej lektury tutaj, a poniżej zaproszenie na koncert od samego Kuby:

Osobiście nie przepadam za określaniem oraz szufladkowaniem mojej muzyki lub po prostu nie umiem tego robić, więc pozostawiam to Wam. Uważam, że słuchacze sami powinni stwierdzić czym i jaka ona jest dla nich, tak więc zachęcam do klikania w linki poniżej i - jeśli się spodoba - do przyjścia na koncert. Nową płytę pt. If You Don't Mind It Doesn't Matter nagraliśmy w Krakowie, głównie w moim mieszkaniu w składzie: Kuba Dobrowolski, Jan Rey, Sebastian Kaszyca, Wojtek Gąsiorowski. W podobnym składzie wystąpimy na koncercie! Wpadnijcie do PIWNICY!IMPREZA BILETOWANA


06.04.2017 - godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
Tajemnice skutecznego zarządzania sobą.
Coach dr Monika Polaczek

Tajemnice skutecznego zarządzania sobą. Coaching inteligencji emocjonalnej.
Jak pracować nad samokontrolą i motywacją? Jak mały ,,jeździec" - rozum - kieruje ,,słoniem" emocji? Czy można wywołać określone emocje za pomocą urządzenia elektrycznego? O zdolności do regulowania własnych emocji, mikroekspresji oraz znaczeniu inteligencji emocjonalnej w funkcjonowaniu człowieka opowie certyfikowany coach, dr Monika Polaczek.

WSTĘP WOLNY


05.04.2017 - godz. 11.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
IX edycja Konkursu Siedem Grzechów Głównych - FINAŁ

Rusza kolejna, IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Siedem Grzechów Głównych! Stanowi on zaproszenie do wyrażenia swojego zdania językiem sztuki i podjęcia dyskusji na temat postaw i zjawisk moralnych, społecznych, etycznych, religijnych i kulturowych. W tym roku pychę, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew oraz lenistwo możecie przedstawić nie tylko w formie obrazu lub wiersza, ale i pracy graficznej.

Pracę można nadsyłać do 3 marca, od tego dnia jury będzie miało 9 dni na to, by wyłonić zwycięzców, których ogłosimy 13 marca br. Uroczyste wręczenie nagród oraz otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się 5 kwietnia tego roku.

Współorganizatorzy:

Bazylika NMP Królowej Anielskiej, 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Królowej Jadwigi 17
Wydział Katechetyczny Diecezji Sosnowieckiej, 41-214 Sosnowiec, ul. Gospodarcza 14 a
Miejska Biblioteka Publiczna, 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Kościuszki 25

Patronat honorowy:

Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza
Biskup Diecezji Sosnowieckiej ks. dr Grzegorz Kaszak
Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA

Patronat medialny:

Polskie Radio Katowice, Radio "eM" 107,6 FM w Katowicach
Telewizja Kablowa TelPol
Tygodnik Katolicki Niedziela Sosnowiecka

Osoba odpowiedzialna za organizację konkursu:

Sylwia Nowak tel. 606 877 785, mail: sylwia.nowak@palac.art.pl


03.04.2017 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Bogusław Kaczyński in Memoriam - koncert

Pałac Kultury Zagłębia zaprasza na muzyczne wspomnienie Bogusława Kaczyńskiego, jednego z najwybitniejszych publicystów i krytyków muzycznych, które odbędzie się 3 kwietnia o godzinie 18:00 w Sali Teatralnej. Koncert ku pamięci z najpiękniejszymi utworami z oper i operetek w wykonaniu Orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu pod batutą Agnieszki Nagórki oraz sławnych polskich solistów. Całość koncertu poprowadzi dyrektor Sławomir Pietras.

Bogusław Kaczyński był najwybitniejszym od czasów Jerzego Waldorffa popularyzatorem muzyki w Polsce. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie, był nie tylko teoretykiem muzyki, ale również pianistą. Stworzył Europejski Festiwal im. Jana Kiepury oraz Festiwal Muzyki w Łańcucie. Gwiazdor Telewizji Polskiej i ulubieniec publiczności. Za swoją pracę nagrodzony potrójnym "Wiktorem" i "Super Wiktorem". Był laureatem Złotych Ekranów oraz Kawalerem Orderu Uśmiechu. Wielu z nas pamięta go ze szklanego ekranu i z anteny radia. Prowadził transmisje z najważniejszych wydarzeń ze świata muzyki klasycznej.

Podczas koncertu Bogusław Kaczyński in Memoriam wystapią:

Joanna Cortes
Joanna Horodko
Marek Szymański
Sylwester Kostecki
Arkadiusz Anyszka

prezentując utwory:

Intermezzo sinfonico z opery Rycerskość wieśniacza
Aria Santuzzy Voi lo sapete o mamma - Rycerskość wieśniacza
Aria Pinkertona z opery Madame Butterfly
Preludio z opery Traviata
Aria Cavaradossiego E lucevan le stelle z opery Tosca
Duet przyjaźni z opery Don Carlos
Uwertura z opery Carmen
Habanera - Carmen
Kuplety torreadora - Carmen
Barkarola z opery Opowieści Hoffmanna
Uwertura z operetki Zemsta nietoperza
Ach, jakże mi serduszko - Zemsta nietoperza
Aria Adeli - Zemsta nietoperza
Duet z zegarkiem - Zemsta nietoperza
Granada
Wielka sława to żart z operetki Baron cygański
Brunetki, blondynki Jana Kiepury
Brindisi - Traviata


01.04.2017 - godz. 18.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice

www.palac.art.pl

-
Gorąca 20-tka - Kabaret DNO

Nadchodzi zdumiewający wieczór kabaretowy! Dąbrowski Kabaret DNO zapalił już 20 świeczek na swoim urodzinowym torcie. Płonące "patyczki" stały się inspiracją do stworzenia nowego programu pełnego skeczy pod, zupełnie nieprzypadkową, nazwą Gorąca 20-stka. Na scenie Domu Kultury Ząbkowice w rolach głównych wystąpią fantastyczni mężczyźni, czyli esencja Kabaretu DNO w składzie: Jarosław Cyba, Wojciech Stala, Adam Mrozowicz i Krzysztof Korzeniecki. Wyszukane pomysły, nietuzinkowe rozwiązania, intrygujące rekwizyty, unikalne kostiumy, bogata muzyka i osobliwe efekty specjalne - oto czego można spodziewać się podczas występu Kabaretu DNO.

IMPREZA BILETOWANA


01.04.2017 - godz. 12.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Spektakl odbywa się z widownią na scenie.

"Doktor Dolittle i jego zwierzęta" to spektakl w wykonaniu Teatru Współczesnego z Krakowa. Prezentowany jest w ramach akcji Szafa Dzieciaka.

Dawno temu. w maleńkim angielskim miasteczku. żył człowiek o wielkim sercu. Był dobrym lekarzem i pomagał wielu ludziom, jednak nad wyraz kochał zwierzęta, dlatego zdecydował poświęcić im życie. Nikt, tak jak on, nie rozumiał ich potrzeb. Dbał o nie, jak o własne dzieci, a nawet nauczył się z nimi rozmawiać. W jego domu nie brakowało przyjaciół. Pies Jip dbał o bezpieczeństwo, kaczka Dab-Dab zajmowała się gospodarstwem, małpka Czi-Czi i papuga Polinezja nigdy nie pozwalały się nudzić, a sowa Tu-Tu udzielała rad, gdy prosiątko Geb-Geb wystraszyło się nie na żarty.

Tak spokojnie mijał im czas. lecz wkrótce miało wydarzyć się coś, co zmieni ich życie w wielką przygodę! Doktor Dolittle dostaje pilną wiadomość z Afryki. Wśród małp panuje zaraza. Przyjaciele natychmiast wyruszają z pomocą. Pożyczają statek i wypływają na wielkie wody oceanu. Tam, niestety, czeka ich niebezpieczeństwo. Sztorm rozbija okręt, a sami trafiają do więzienia afrykańskiego króla. Czy nasi bohaterowie wydostaną się z tarapatów? Czy doktor szczęśliwie wróci do domu? Aby się o tym przekonać, już dziś wyruszcie z nami w niezwykłą przygodę!

Spektakl podkreśla istotną rolę przyjaźni w życiu człowieka. Uwrażliwia na otaczający nas świat, dzięki ukazaniu życzliwej postawy głównego bohatera, zarówno w stosunku do ludzi, jak i zwierząt. Kształtuje postawy tolerancji i szacunku. Dzięki ruchomej scenografii, dzieci łatwiej przyswajają informacje na temat miejsc, odwiedzanych przez doktora. Aktorzy posługują się oryginalnymi instrumentami muzycznymi, co przybliża młodemu widzowi pojęcie na temat kultury afrykańskiej. W spektaklu pojawiają się również podstawowe formy lalek teatralnych, co pozwala dzieciom w łatwy sposób wskazać cechy charakterystyczne ptaków i ssaków.

Po każdym spektaklu odbędą się warsztaty teatralne.

Czas trwania spektaklu: 65 min.
Czas trwania warsztatów: ok. 20 min.

Spektakl dla dzieci w wieku 3+


01.04.2017 - godz. 10.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA Kameralna im. Michała Spisaka
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Humorystyczny poranek muzyczny
Dombova Piano Duo i przyjaciele

Rodzinny koncert Humorystyczny poranek muzyczny to wydarzenie towarzyszące wiosennemu szafingowi, czyli Szafie Dzieciaka. Zabawa z muzyką klasyczną, rozrywkową i jazzową, skierowana do najmłodszych odbiorców kultury - dzieci w wieku powyżej 5 roku życia. Koncert pełen humoru i niespodzianek odbędzie się w Sali Kameralnej 1 kwietnia o godzinie 10:30. Na scenie wystąpi znany wszystkim mieszkańcom Dąbrowy duet Dombrova Piano Duo oraz ich przyjaciele, grający na skrzypcach i saksofonie. Za ich sprawą muzyka klasyczna odsłoni swoje dziecięce oblicze.

Wystąpią:

Dombrova Piano Duo: Łukasz Szubski i Krzysztof Włodarczyk
Katarzyna Pielech - skrzypce
Kacper Gwiazda - saksofon

W programie między innymi:

- F.Liszt - 2 Rapsodia Wegierska w aranżacji na fortepian na 4 ręce.
- E. Grieg - wybrane część z suity Peer Gynt
- F. Kreisler - Piękny Rozmaryn
- A. Dvorak - Humoreska
- V. Monti - Czardasz
- F. Kreisler - La Gitana

Czas trwania koncertu: 60 min


01.04.2017 - godz. 09.00

DĄBROWA GÓRNICZA - RUDY-
13. akcja "Las europejski"

Na początku kwietnia, kolejną odsłonę będzie miała akcja "Las europejski". Tym razem, oprócz Dąbrowy Górniczej, odbędzie się także w Będzinie. W ciągu minionych dwunastu edycji, w lasach okalających Dąbrowę Górniczą posadzono ponad 41 tys. drzew - sosen, dębów, olch i buków. W tym roku akcja odbędzie się 1 kwietnia w Dąbrowie Górniczej.

Zbiórkę uczestników zaplanowano: 1 kwietnia o godz.9 przy ul. Wypaleniska w Dąbrowie Górniczej, 8 kwietnia o godz.9 przy ul. Hutniczej w Będzinie. Szczegółowych informacji udziela Marek Piotrowski - 505 086 466.

Organizatorami wydarzenia są: Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego, prof. Adama Gierka; Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka; Nadleśnictwo Siewierz.

Las w Dąbrowie sadzić będą m.in. miłośnicy jednośladów ze stowarzyszenia Rowerowa Dąbrowa. Na miejsce pojadą na dwóch kółkach. Chętni do przemieszczenia się w taki sposób spotkają się o godz.8 na parkingu przed MZBM ( ul. Tysiąclecia 20).


31.03.2017- godz. 18.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Liga Kabaretowa - Umowny vs Mózgowcy

Ponownie rusza dąbrowska Liga Kabaretowa! W pierwszym pojedynku tegorocznych zmagań spotkają się kabarety: Umowny oraz Mózgowcy. Szykuje się zacięta walka 31 marca o godzinie 18:30 w Piwnicy Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia! Kto powali przeciwnika skuteczniejszym skeczem? Jaką specjalną konkurencję wymyśli dla nich Jarek Cyba z kabaretu DNO? Czy skończy się to nokautem? Przekonacie sie już wkrótce.

Liga Kabaretowa to cykl pojedynków kabaretowych, w którym biorą udział młode, amatorskie kabarety z terenu Śląska i Zagłębia. Zwycięzców zawsze wyłania publiczność. W 2015 roku wygrał Damian Kubik vel Antoni Gorgoń Grucha. Liga składa się z walk na skecze, prowadzących do półfinału i wielkieg. To idealna forma rozrywki dla osób, które lubią się pośmiać w piątkowy wieczór.

IMPREZA BILETOWANA


30.03.2017 - godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Wyprawy na krańce ziemi. Gujana Francuska - opowiada Marcin Fila

Czy w Gujanie Francuskiej można zjeść dobre krewetki?
Czemu bywa nazywana "Zielonym Piekłem"?
Czy mięso kajmana smakuje jak kurczak?
Czy z "Diablej wyspy" da się uciec i jeśli tak, to dlaczego tylko w kosmos?
I wreszcie - kto to, do cholery, jest Blondyna?
Na te pytania (a przynajmniej na ich część) podczas kolejnego
spotkania spróbuje nam odpowiedzieć nasz klubowy kolega
- Marcin Fila - z wykształcenia geograf, absolwent WNoZ
w Sosnowcu, grotołaz, entomolog - amator.

IMPREZA BILETOWANA


28.03.2017- godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
Spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską. Autorka od kilku lat tworzy prozę głównie dla kobiet

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza 28 marca o godz. 18:00 na spotkanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską. Autorka od kilku lat tworzy prozę głównie dla kobiet, jest znana m.in. z powieści takich jak "Bez przebaczenia", "W szpilkach do Manolo", czy trylogii "Zakręty losu". Ma na swoim koncie także udział w antologiach, jest laureatką konkursu na opowiadanie kryminalne z Dolnym Śląskiem w tle, prowadzi portal Czytajmy Polskich Autorów, a w 2012 roku została uhonorowana żelaznym glejtem Ambasadora Krakowskich Targów Książki.

WSTĘP WOLNY


27.03.2017 - godz. 17.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Klub "AGORA"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
SALON KULTURY - KAWA Z GWIAZDĄ - Sonia Bohosiewicz

Ostatni raz gościła w Pałacu Kultury Zagłębia podczas Festiwalu Kultury ZagłębieWood w 2015 roku, podczas którego wystąpiła w monodramie Chodź ze mną do łóżka. Choć na co dzień widzimy ją na mniejszych - szklanych oraz większych - kinowych ekranach, to 27 marca o godzinie 18:00, będziemy mieli okazję zobaczyć ją na żywo, a nawet napić się z nią kawy - Sonia Bohosiewicz. Znana i lubiana aktorka będzie gościem drugiej w tym roku Kawy z Gwiazdą w Sali Agora Duża.

Sonia Bohosiewicz - aktorka teatralna, filmowa i serialowa, ale także artystka kabaretowa i piosenkarka. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Dawniej ściśle związana z Teatrem Starym i Teatrem Słowackiego. Wielokrotnie nagradzana za swój talent aktorski, który mogliśmy podziwiać w filmach takich jak: Rezerwat, Wojna polsko-ruska oraz w serialach telewizyjnych m.in.: 39 i pół, Usta Usta czy Aida. Jej drugą po aktorstwie pasją jest śpiew. Wykonywała piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk podczas 48. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Marka Grechuty w Projekcie Grechuta. Swojego głosu używa również do nagrywania dubbingu. Teraz usłyszymy i zobaczymy ją podczas spotkania z cyklu Kawa z Gwiazdą.

Zapraszamy serdecznie!

IMPREZA BILETOWANA


20-26.03.2017

Wyższa Szkoła Biznesu
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
XIII Festiwal Nauki w Wyższej Szkole Biznesu!

Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 20-26 marca 2017 roku w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Jest to cykliczne, popularnonaukowe przedsięwzięcie, którego celem w nawiązaniu do działalności uczelni jest łączenie dwóch niezwykle istotnych obszarów, jakimi są nauka i biznes. To czas
i miejsce, w którym przedstawiane i promowane są światowe osiągnięcia nauki, inicjatywy społeczne oraz przedsięwzięcia naukowo - biznesowe na rzecz rozwoju społeczeństwa.

Tegoroczna edycja Festiwalu Nauki w Wyższej Szkole Biznesu to liczne wykłady znanych specjalistów z zakresu socjologii, media relations, prawa, pedagogiki, Wielka Debata Ekonomiczna z udziałem ekspertów z dziedziny zarządzania, ekonometrii czy statystyki, dyskusje dotyczące bezpieczeństwa w różnych aspektach, a także - po raz pierwszy - wykłady o tematyce medycznej. To także czas nowych, niecodziennych inicjatyw. Na szczególne zainteresowanie zasługuje Noc Naukowa poświęcona m.in. fotografii dokumentalnej Śląska i Zagłębia oraz... tematyce kryminalnej!

Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej jest jedną z najważniejszych inicjatyw naukowych w południowej Polsce. W ciągu poprzednich 12 edycji w Festiwalu uczestniczyło łącznie blisko 150 000 osób.

W ramach Festiwalu Nauki odbędą się także ciekawe i inspirujące wykłady oraz warsztaty dla szerokiego grona odbiorców: od uczniów szkół podstawowych po słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Każdy z pewnością znajdzie interesujące zajęcia w programie tegorocznego Festiwalu.


PROGRAM

20 marca 2017 roku

10:00-11:30
Etykieta w biznesie. Czy przez widelec można stracić uznanie w oczach partnerów biznesowych?

Dr Irena Kamińska-Radomska
Doktor nauk ekonomicznych; wykładowca, adiunkt i trener etykiety biznesu, protokołu dyplomatycznego i sztuki wystąpień publicznych, certyfikowana z zakresu międzynarodowego protokołu i etykiety w Waszyngtonie, autorka książek i licznych artykułów. Mentorka w programie telewizji TVN "Projekt Lady".

Miejsce: Audytorium Maximum, WSB

10:30-12:00 (grupa I)
12:20-14:00 (grupa II)
Warsztaty LEGO WeDo

Warsztaty z robotyki i programowania dla dzieci w wieku 6-9 lat. Wykorzystując zestawy LEGO WeDo mali architekci będą mieli możliwość zbudowania robotów, maszyn, pojazdów i innych niesamowitych konstrukcji. Podczas warsztatów dzieci poznają tajniki najnowszych technologii,programowania oraz dowiedzą się jak sprawić, żeby ich budowle ożyły!

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej

12.00-14.00
Dylematy samorządności uczniowskiej - gra decyzyjna

prof. zw. dr hab. Bogusław Śliwerski
Profesor nauk humanistycznych; kierownik Katedry Teorii Wychowania na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego, profesor zwyczajny w Katedrze Podstaw Pedagogiki Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, od 2011 przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Miejsce: sala 122, WSB

15.00-18.00
"Kupić się nie da, za to każdy może ją zrobić" - ozdabianie bawełnianych toreb / Kreatywne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6- 8 lat

Torbę można pokolorować zgodnie z własnym uznaniem, co sprawi że nabierze niepowtarzalnego charakteru. Tak ozdobioną torbę dziecko chętnie ze sobą zabierze.

Anna Podsiedlik: ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Częstochowie, Wydział Artystyczny, prowadzi w MOPT Działania Plastyczne dla najmłodszych

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek PracyTwórczej w Dąbrowie Górniczej

Zapisy w sekretariacie MOPT: 32 2625461

16:30-18:00
"Meblowanie" szkolnej demokracji

prof. zw. dr hab. Bogusław Śliwerski
Profesor nauk humanistycznych; kierownik Katedry Teorii Wychowania na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego, profesor zwyczajny w Katedrze Podstaw Pedagogiki Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, od 2011 przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Miejsce: sala 228, WSB

17:00-18:00
Czy kot pije mleko? Zoodietetyka w praktyce

Małgorzata Biegańska-Hendryk
Technik weterynarii, behawiorystka kotów, dietetyczka psów i kotów, autorka poradnika "Co jest, kocie? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrozumieć swojego kota". Publikuje na łamach czasopism branżowych takich jak Magazyn "PUPIL" czy "Rynek Zoologiczny. Prywatnie opiekunka czterech kotów.

Miejsce: sala 227, WSB

21 marca 2017 roku

9.00 - 10.00
Jak nie dać się zhakować - bezpieczeństwo nowoczesnej informatyki

Dr inż. Krystian Mączka
Specjalistaw zakresie przestępczości teleinformatycznej, biegły sądowy z zakresu informatyki śledczej, wykładowca akademicki (m.in. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury), ekspert Biura Ekspertyz Sadowych Fundacji "Ubi societas,ibi ius".

Miejsce: Sala Sesyjna Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej

10.00 - 11.00
Psychologia i marketing: o czym trzeba zapomnieć kiedy wchodzi się do sklepu

Prof. nadzw. dr hab. Maciej Witkowski
Profesor nadzwyczajny w Katedrze Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Prowadzi interdyscyplinarne badania z zakresu antropologii społecznej, psychologii kulturowej i zarządzania publicznego. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów i prac poświęconych problematyce mniejszości kulturowych, społecznej analizie testów DNA i metodologii badań międzykulturowych. Jest członkiem European Association of Social Anthropologists i Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Został laureatem dwóch konkursów na granty badawcze Narodowego Centrum Nauki. Od wielu lat prowadzi badania terenowe poświęcone sytuacji Romów w Polsce i Europie; autor książek Polityka i antropologia. Praktyki integrowania Bergitka Roma w karpackich wioskach w Polsce (2016) oraz Menedżer czy antropolog? Jak powstaje dyskurs międzykulturowego zarządzania i marketingu (2007). Prywatnie pasjonuje się odkrywaniem tajemnic wczesnośredniowiecznej słowiańszczyzny.

Miejsce: sala 223, WSB

10:30-12:00 (I grupa)
12:30-14:00 (II grupa)

Warsztaty z LEGO Mindstorms

Warsztaty z robotyki i programowania dla dzieci w wieku 10-13 lat. LEGO Mindstorms to rozbudowane zestawy klocków dla nieco bardziej zaawansowanych konstruktorów. Umożliwiają one budowę robotów i swobodne sterowanie gotowymi formami poprzez odpowiednie oprogramowanie. Na zajęciach dzieci zbudują własnego robota, następnie nauczą się programować go tak, by wykonywał ich polecenia.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej

11.00-13.00
Zapasy - spotkanie z mistrzem

Wykłady oraz zajęcia z zapasów przeznaczone dla dzieci ze szkół podstawowych z klas IV-VI. Krótki trening pod okiem trenera sekcji zapaśniczej Aleksandry Dzikowskiej. Spotkanie z doświadczonym zawodnikiem Bartkiem Maciążkiem oraz możliwość zmierzenia się na macie z naszą V-ce Mistrzynią Akademickich Mistrzostw Świata Jowitą Wrzesień - znakomitą zapaśniczką, zawodniczką MOS CSiR Dąbrowa Górnicza oraz reprezentantką kadry narodowej.

Miejsce: Hala "Centrum"- salka zapaśnicza
Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja telefoniczna pod nr 32 261 20 10 wew. 142 (Koordynator sekcji MOS Andrzej Nowak)

11:30-13:00
Poland-Ukraine: political and economic relations

Dr Ruslan Biloskursky z Uniwersytetu w Czerniowcach, Ukraina
Posiada tytuł doktora z zakresu nauk ekonomicznych. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Narodowym w Czerniowcach (Ukraina), Dziekan Wydziału Ekonomii. Zainteresowania badawcze: modele środowiskowe wejścia-wyjścia, zrównoważona ekonomia, systemy i procesy gospodarcze, symulacja ekonomiczna. Zainteresowania pozanaukowe koncentrują się na sporcie - Ruslan jest mistrzem karate i trenerem w Ukraińskiej Federacji Karate.

Miejsce: sala 122 WSB

12:00-13:00
Potęga muzykoterapii. O terapeutycznym wymiarze muzykowania

Dr Ludwika Konieczna, Akademia Muzyczna w Katowicach
Kierownik Zakładu Muzykoterapii w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, muzykoterapeutka w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów, redaktor naczelna Polskiego Pisma Muzykoterapeutycznego. Brała aktywny udział w wielu

konferencjach w kraju i zagranicą, jest autorką szeregu publikacji. Swoje zainteresowania praktyczne i naukowe koncentruje wokół muzykoterapii dzieci i młodzieży z zaburzeniami emocji i zachowania.

Miejsce: Sala Sesyjna Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej

13:30-14:30
Fenomen gitary elektrycznej - historia zapisana w strunach

Dr Dariusz Ziółek
Wszechstronny muzyk, gitarzysta basowy, pianista, wokalista, kompozytor i aranżer. Współpracował z najwybitniejszymi muzykami bluesowymi i jazzowym, między innymi z Ireneuszem Dudkiem, Andrzejem Zauchą, Leszkiem Możdżerem, Markiem Soskinem, Lorą Szafran, Krystyną Prońko i Ewą Urygą. Uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest wykładowcą w klasie gitary basowej na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prowadzi także zajęcia na studiach podyplomowych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej.

Miejsce: Audytorium D WSB

15.00-18.00
Nowoczesne metody pracy ze szkłem - warsztaty artystyczne dla dorosłych

Joanna Słoń
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na kierunku wzornictwo, w zakresie projektowania ceramiki; prowadzi w MOPT zajęcia z ceramiki i witrażu.

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek PracyTwórczej w Dąbrowie Górniczej

Zapisy w sekretariacie MOPT: 32 2625461

16.30-17.30
Obrzędy i przyśpiewki na Powitanie
Wiosny / zajęcia dla uczniów szkół podstawowych

Małgorzata Okarmus
Ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach- Pedagogika w zakresie animacji społecznej. Od 1999 prowadzi folklorystyczny zespół dziecięcy "Dąbrowa" w MOPT

Agnieszka Dróżdż- Kobus
Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Częstochoiwie- Wychowanie Muzyczne. Prowadzi Zespół Muzyki Dawnej, Kapelę Ludową i zajęcia gry na keyboardzie w MOPT

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek PracyTwórczej w Dąbrowie Górniczej

Zapisy w sekretariacie MOPT: 32 2625461

18.00-19.00
Sesja naukowa " Idiom gitary klasycznej w procesie powstawania dzieła muzycznego na podstawie Homenaje (pour le tombeau de Claude Debussy) Manuela de Falli"

Błażej Sudnikowicz
Za swoją działalność artystyczną był nagradzany takimi wyróżnieniami jak Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska" (2015), Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014), Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2012-2015), Stypendium Rektora dla najlepszych studentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2011-2016), Stypendium Prezydenta Miasta Szczecina (2008-2009), Nagroda Prezydenta Miasta Piły. Błażej Sudnikowicz jest obecnie doktorantem studiów stacjonarnych i asystentem w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek PracyTwórczej w Dąbrowie Górniczej

Zapisy w sekretariacie MOPT: 32 2625461

22 marca 2017 roku

10.00 - 11.00
Świadomość prawna a ryzyko "wtopy" w biznesie

Dr Tomasz Sadowski
Radca prawny, wykładowca akademicki w Katedrze Prawa i Administracji w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Miejsce: sala 122 WSB

12.00-13.00
Po co nam konstytucja?

Paweł Króliczek
Pracownik naukowy Wydziału Prawa i Administracji UŚ

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej
Zapisy 32 6390339 marzena.lykowska@biblioteka-dg.pl

12.00-14.00
WIELKA DEBATA EKONOMICZNA
VABANK! Ryzyko w firmie i w życiu

Prowadzenie:

Marek Durmała TVP3 Katowice

Paneliści:

prof. zw. dr hab. Krzysztof Jajuga
Profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz uczelni za granicą (m.in. Jiao Tong University w Szanghaju). W swojej pracy naukowo-badawczej koncentruje się wokół finansów oraz statystyki i ekonometrii. Kierownik Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem, a także dyrektor Instytutu Zarządzania Finansami na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Jest przewodniczącym Komitetu Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk, zastępcą przewodniczącego Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, członkiem prezydium Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk. Ponadto jest członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów oraz prezesem CFA Society Poland. Współpracuje z licznymi instytucjami finansowymi i przedsiębiorstwami. Pełnił funkcje członka Rady Naukowej Narodowego Banku Polskiego i członka Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

prof. zw. dr hab. Marek S. Szczepański
Profesor zwyczajny socjologii, członek Centralnej Komisji Do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych, członek Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk, wieloletni dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, z którym od lat jest związany; współtwórca i były rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach. Pełnomocnik Rektora Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego Do Spraw Wydziału Zamiejscowego w Tychach. Zajmuje się socjologią zmiany i rozwoju, mniejszości etnicznych, miasta i regionu, edukacji. Znaczna część jego prac poświęcona jest zagadnieniom tożsamości i socjologii regionów, szczególnie problemom Górnego Śląska; autor ponad 350 publikacji z tego zakresu, w tym tekstów wydanych w USA, Kanadzie, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach i Rosji; w 2009 r. wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Tychy.

prof. zw. dr hab. Eugeniusz Gatnar
Ekonomista, profesor nauk ekonomicznych, członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2016-2022. Specjalizuje się w zakresie makroekonomii, ekonometrii, informatyki ekonomicznej oraz statystyki. Profesor zwyczajny w Katedrze Analiz Gospodarczych i Finansowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach; autor 170 prac naukowych; członek Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Statystycznego w latach 2000-2010, doradca Prezesa Narodowego Banku Polskiego w Warszawie (2007-2010), członek Państwowej Komisji Akredytacyjnej w Warszawie (2008-2010). Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1998), Złotym Krzyżem Zasługi (2002), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2008) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010).

Miejsce: Audytorium Maximum WSB

14.30- 15.30
Homo socialus czyli kim jesteśmy w social mediach

Ewa Gadomska
Polonistka, dziennikarka, trenerka, PR-owiec, ale przede wszystkim pasjonatka social mediów. Doradca w sprawach nowoczesnych form marketingu, marketingu produktów luksusowych, media relations. Kreowała wizerunek wielu firm, organizacji i osób prywatnych (polityków).

Miejsce: sala 123., WSB

15.00 - 16.00
Współczesna polityka pieniężna

prof. zw. dr hab. Eugeniusz Gatnar
Ekonomista, profesor nauk ekonomicznych, członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2016-2022. Specjalizuje się w zakresie ekonometrii, informatyki ekonomicznej oraz statystyki. Profesor zwyczajny w Katedrze Analiz Gospodarczych i Finansowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach; autor 170 prac naukowych; członek Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Statystycznego w latach 2000-2010, doradca Prezesa Narodowego Banku Polskiego w Warszawie (2007-2010), członek Państwowej Komisji Akredytacyjnej w Warszawie (2008-2010). Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1998), Złotym Krzyżem Zasługi (2002), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2008) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010).

Miejsce: sala 122., WSB

15.00-18.00
Tworzenie recznie wykonanych autorskich szali inspirowanymi wzorzystymi motywami / warsztaty artystyczne dla dorosłych

Kinga Bielec
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku- wzornictwo, o specjalności: projektowanie tkaniny, prowadzi w MOPT zajęcia z tkaniny artystycznej.

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek PracyTwórczej w Dąbrowie Górniczej

Zapisy w sekretariacie MOPT: 32 2625461

16:00-16:45
Porozmawiajmy o sercu

dr hab. n. med. Piotr Wilczek
Kierownik Pracowni Bioinżynierii w Instytucie Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu.

Miejsce: sala 229,WSB

16.00-19.00
Studium postaci - rysunek anatomiczny. Warsztaty z rysunku dla młodzieży i dorosłych

Iwona Wilk
Ukończyła Akademię Sztuk Pieknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach, Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dabrowie Górniczej.

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek PracyTwórczej w Dąbrowie Górniczej

Zapisy w sekretariacie MOPT: 32 2625461

16.15 - 18.00
Bajkowe warsztaty artystyczne (tworzenie wizerunków ulubionych postaci bajkowych i bajek) / warsztaty dla dzieci w wieku 6-7 lat

Magdalena Skorus
Kulturoznawca, realizator i uczestnik wielu projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej i poza nim.

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek PracyTwórczej w Dąbrowie Górniczej

Zapisy w sekretariacie MOPT: 32 2625461

17.00
Koncert zespołu The Flickers
Zespół "The Flickers" powstał dwa lata temu.Grają rocka z elementami muzyki funk. Głównym celem zespołu jest dobra zabawa i radość grania. Na drugim miejscu znajduje się sława, bogactwo i darmowe miejsca parkingowe. Zapraszamy do posłuchania 9 autorskich piosenek.

Skład zespołu:
Marcin Pałys - gitara rytmiczna, wokal
Dawid Karolewski - gitara prowadząca
Konrad Świątek - gitara basowa
Krzysztof Krawiec - perkusja

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek PracyTwórczej w Dąbrowie Górniczej

Zapisy w sekretariacie MOPT: 32 2625461

10:00- do 15:00
Hol główny przed Audytorium Maximum

BOX NAUKOWY Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
Nowoczesna bioinżynieria oraz preparatyka serca
Pokazy naukowe, WSB

23 marca 2017 roku

9.30 - 10.30
Wirtualizacja wczoraj i dziś

Dr Paweł Świtała

Specjalista w zakresie administracji systemami z rodziny Windows Server i Linux, adiunkt w Katedrze Informatyki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Dyrektor Działu IT WSB, MCP, MCTS, MCITP.

Miejsce: sala 440, WSB

10:00-11:30 (I grupa)
12:00-13:30 (II grupa)

Eko Handmade

Warsztaty z twórczej ekologii czyli upcyklingu skierowane do młodszych dzieci. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak w twórczy sposób zamienić stare przedmioty codziennego użytku w nowe, ciekawe i własnoręcznie zrobione "dzieła sztuki".

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej
Zapisy: 32 6390301 marketing@biblioteka-dg.pl

11.00-12.00

Światy wartości w socjologicznym obiektywie

Prof. zw. dr hab. Wojciech Świątkiewicz
Socjolog, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, Członek Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, Rady Naukowej Wydziału Filozofii Uniwersytetu Konstantyna Filozofa w Nitrze.

Miejsce: sala 122, WSB

12.00 - 14.00
Oczy zwierciadłem duszy. Stan naszych oczu jako odbicie konkretnych problemów zdrowotnych

Dr hab. n. med. Katarzyna Michalska-Małecka
Okulistka, doktor habilitowana medycyny. Pracuje w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Przewodnicząca Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Specjalizuje się w profilaktyce i leczeniu AMD, jaskry oraz retinopatii cukrzycowej.

Miejsce: Audytorium D, WSB

W ramach wykładu:
. Pokaz gogli imitujących stany widzenia w różnych stadiach chorób narządu wzroku
. Pokaz możliwości psów - przewodników osób niewidomych

14.30 -16.00
Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium

Dariusz W. Nelle - od 35-lat czynnie uprawiającego astronomię obserwacyjną i astrofotografię; konstruktor aastronomicznych przyrządów obserwacyjnych; twórcę Dąbrowskiego Koła Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza oraz Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego; propagatora budowy Dąbrowskiego Planetarium; specjalistę ds. astronomii, prowadzącego Szkolne Obserwatorium Astronomiczne oraz Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki; pracownika Zespołu Szkół nr1 w Dąbrowie Górniczej.

Miejsce: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej
Rejestracja...>

14.00 - 15.00
Jak "myśli" mózg? Wyższa czynność nerwowa

Dr hab. n. med. prof. nadzw. IO Dawid Larysz, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach
Neurochirurg, neuropsycholog. Specjalizuje się w neurochirurgii dziecięcej, neuroonkologii, leczeniu wad wrodzonych OUN, leczeniu wad wrodzonych czaszki - kraniosynostozy, zespołu Aperta, zespołu Crouzona. W grudniu 2014 roku przeprowadził z sukcesem niezwykle rzadką operację guza mózgu ze śródoperacyjnym wybudzeniem pacjenta. Dzięki temu lekarze mogli usunąć guza tak, by nie naruszyć ważnych ośrodków sąsiadujących z guzem.

Miejsce: sala 122 WSB

16.00-18.00
Podstawy fotografii "Zagadnienia z zakresu ekspozycji". Warsztaty graficzne dla młodzieży (w wieku 14-17 lat)

Dariusz Kostecki ukończył Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie, Wydział Artystyczny, prowadzi w MOPT Grafikę i Animację Komputerową i Fotograię dla dzieci i młodzieży

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek PracyTwórczej w Dąbrowie Górniczej

Zapisy w sekretariacie MOPT: 32 2625461

16.30 - 17.25

Teatr Pantoplast "Prezenty" (grupa młodsza)

Scenariusz, reżyseria, oprawa plastyczna Dorota Zygmunt.
Choreografia, kultura słowa Artur Fredyk.

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek PracyTwórczej w Dąbrowie Górniczej

Zapisy w sekretariacie MOPT: 32 2625461

Cykl zajęć w Dąbrowskim Obserwatorium astronomicznym w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej
16.15 -17.00

Projekcja filmowa "Planety Pozasłoneczne"

17.05 -17.50
Największe instrumenty astronomiczne na przestrzeni dziejów. Prezentacja

18.45 - 21.30
Pokazy Nieba
Obserwacje najciekawszych obiektów nocnego nieba w tym Planet: Merkurego, Marsa i Jowisza oraz obiektów mgławicowych i gromad gwiazd.

Dariusz W. Nelle - od 35-lat czynnie uprawiającego astronomię obserwacyjną i astrofotografię; konstruktor aastronomicznych przyrządów obserwacyjnych; twórcę Dąbrowskiego Koła Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza oraz Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego; propagatora budowy Dąbrowskiego Planetarium; specjalistę ds. astronomii, prowadzącego Szkolne Obserwatorium Astronomiczne oraz Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki; pracownika Zespołu Szkół nr1 w Dąbrowie Górniczej.

Miejsce: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

NOC NAUKOWA
Specjalne wykłady popularnonaukowe

19.00 - 20.00
Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie... - kulisy kultowego programu TVP1

Łukasz Kowalski
Dziennikarz, reporter. Absolwent Akademii Dziennikarskiej TVP Katowice oraz kursu reżyserii w Centrum Sztuki Filmowej. Od blisko 10 lat związany zawodowo z Telewizją Polską. Autor ponad 150 reportaży społecznych i interwencyjnych emitowanych na antenach TVP1 ("Celownik", "Polska Non Stop"), TVP2 ("Magazyn Ekspresu Reporterów", "Kontakt", "Reporter Polski"), TVP Info ("Telekurier"). Tłem jego reportaży są tematy trudne i kontrowersyjne, które na pierwszym miejscu stawiają zawsze człowieka. Za swoją pracę wielokrotnie nagradzany w najbardziej prestiżowych ogólnopolskich konkursach dziennikarskich, takich jak: Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, czy Nagroda "Watergate", przyznawana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Reżyser polsko-niemieckiego cyklu programów pt. "Co słychać sąsiedzie?" - projekt realizowany przez Mitteldeutscher Rundfunk (MDR1) i Telewizje Polską (TVP2) we współpracy z redakcją Deutsche Welle, za który otrzymał nominację do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego.

20.30-21.30
ROZUMIEĆ ZDJĘCIE. "Czytanie" fotografii dokumentalnej

Arkadiusz Gola
Absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim, który pod koniec XX wieku w Polsce znacznie się skurczył. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku. Od osiemnastu lat w redakcji "Dziennika Zachodniego" w Katowicach.

21.30-22.00 NOC Z KRYMINAŁEM

Ryszard Ćwirlej
Socjolog. Po studiach pracował jako dziennikarz w regionalnych ośrodkach TVP w Katowicach i Poznaniu. Był tam reporterem (zrealizował kilkadziesiąt reportaży), wydawcą i producentem. W końcu awansował na szefa programu informacyjnego Teleskop. Zadebiutował kryminałem "Upiory spacerują nad Wartą". Do dzisiaj jego dorobek literacki powiększył się jeszcze o trzy powieści, wszystkie osadzone w rzeczywistości PRL-u. Za "Ręczną robotę" otrzymał nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru 2010. Ta sama powieść posłużyła w 2011 za kanwę największej produkcji w historii Teatru Polskiego Radia - serialu słuchowiskowego "Ręczna robota", do którego zaangażowano 116 aktorów, a prace trwały dwa miesiące. Ryszard Ćwirlej został autorem scenariusza tego słuchowiska. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

24 marca 2017 roku

9.00 - 10.00
Dżihad 2.0. Jak terroryści działają w Internecie?

Dr Paulina Polko
Politolog i socjolog. Pracowała, jako dziennikarka m.in. w "Życiu" i wydawnictwie Axel Springer Polska oraz jako analityk, współautorka, wraz z Romanem Polko, książki "RozGROMić konkurencję". Kierownik Katedry Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Miejsce: sala 321, WSB

10.00 - 11.00
"Osamotnieni - Zagubieni - Niekochani czyli dlaczego tak trudno nam się dzisiaj ze sobą porozumieć" / wykład

Prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz
Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych, specjalistka w zakresie pedagogiki rodziny, pedagogiki szkoły i pedagogiki ogólnej. Zainteresowania naukowe prof. Dziemianowicz to przede wszystkim problematyka współczesnej rodziny, relacje społeczne, edukacyjne konteksty budowania tożsamości człowieka współczesnego, metodologiczna orientacja interpretatywna w badaniach społecznych. Jest autorką wielu publikacji z tego zakresu. Do głównych prac monograficznych prof. Dziemianowicz należą: "Małżeństwo wobec rozwodu" (1994), "Oblicza szkoły, oblicza nauczyciela" (2001), "Doświadczenia rodzinne w narracjach. Interpretacje sensów i znaczeń" (2002, 2006).

Miejsce: sala 123 WSB

11.00-13.00
DEBATA O BEZPIECZEŃSTWIE
Wojna a pokój. Co nam współcześnie zagraża?

Prowadzenie:

Prof. nadzw. dr hab. Adrian Siadkowski
Profesor w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, funkcjonariusz Straży Granicznej zajmujący się naukowo i zawodowo ochroną lotnictwa cywilnego przed aktami bezprawnej ingerencji oraz kulturą arabsko - islamską, w szczególności zagadnieniami fundamentalizmu i ekstremizmu religijnego. Autor wielu publikacji specjalistycznych powstałych na bazie doświadczeń z wyjazdów studyjnych m.in. Syria, Jordania, Jemen, Liban, Maroko, Izrael, Stany Zjednoczone.

Uczestnicy debaty:

Prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik
Prorektor ds. nauki, Kierownik Katedry Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, po Dyrektora Biblioteki Akademickiej WSB, Chorzowianin Roku 2006

Dr Paulina Polko
Politolog i socjolog. Pracowała, jako dziennikarka m.in. w "Życiu" i wydawnictwie Axel Springer Polska oraz jako analityk, współautorka, wraz z Romanem Polko, książki "RozGROMić konkurencję". Kierownik Katedry Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Prof. nadzw. dr hab. Robert Socha
Profesor w Katedrze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Prof. dr hab. Andrzej Misiuk
Profesor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, redaktor " Przeglądu Policyjnego".

Miejsce: sala Audytorium Maximum, WSB
Rejestracja

11.30-12.30
"Jak budować relacje z innymi" / warsztat

Prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz
Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych, specjalistka w zakresie pedagogiki rodziny, pedagogiki szkoły i pedagogiki ogólnej. Zainteresowania naukowe prof. Dziemianowicz to przede wszystkim problematyka współczesnej rodziny, relacje społeczne, edukacyjne konteksty budowania tożsamości człowieka współczesnego, metodologiczna orientacja interpretatywna w badaniach społecznych. Jest autorką wielu publikacji z tego zakresu. Do głównych prac monograficznych prof. Dziemianowicz należą: "Małżeństwo wobec rozwodu" (1994), "Oblicza szkoły, oblicza nauczyciela" (2001), "Doświadczenia rodzinne w narracjach. Interpretacje sensów i znaczeń" (2002, 2006).

Miejsce: sala 123., WSB

12.00
Dąbrowskie podchody
Przed uczestnikami zajęć zostanie postawione zadanie wypełnienia i odgadnięcia hasła krzyżówki. Do osiągnięcia tego celu potrzebne będą wskazówki rozmieszczone w budynku Biblioteki Głównej. Będzie to świetna zabawa połączona z nauką w zakresie poszukiwania informacji ukrytych w książkach, katalogu, Internecie, w prasie itp. Tematyka zajęć związana z miastem, jego historią lub legendami.

12.00 - 13:00
Jak zostać astronautą? Blaski i cienie wylotu w Kosmos

Prof. dr hab. med. Krzysztof Klukowski
Specjalista medycyny lotniczej, medycyny sportowej oraz rehabilitacji medycznej. W latach 1971-2002 pracownik naukowy Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie (komendant WIML 1997-2002).Od 2003-2011 nauczyciel akademicki w AWF Warszawa (kierownik Katedry Fizjologii i Biochemii; Katedry Fizjoterapii; prorektor ds. promocji i sportu).Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej (2003-2005).

Miejsce: sala 122., WSB

12.00 - 12.50
Czy istnieje pierwiastek z liczby ujemnej? - liczby zespolone

Dr Małgorzata Pałys
Wykładowca akademicki. Uważa, że matematyka nie jest nudną nauką o liczbach. Okazuje się bowiem, że matematyk może na moment opuścić świat rzeczywisty, udać się do świata urojonego, wykonywać w nim wiele magicznych działań, a następnie wrócić "na ziemię" z całkowicie rzeczywistym wynikiem.


Miejsce: sala 122, WSB

Cylk zajęć w Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

14.30 -16.00
Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium

16.15 -17.00
Projekcja filmowa "Planety Pozasłoneczne"

17.05 -17.50
Największe instrumenty astronomiczne na przestrzeni dziejów. Prezentacja

18.45 - 21.30
Pokazy Nieba

Dariusz W. Nelle - od 35-lat czynnie uprawiającego astronomię obserwacyjną i astrofotografię; konstruktor aastronomicznych przyrządów obserwacyjnych; twórcę Dąbrowskiego Koła Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza oraz Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego; propagatora budowy Dąbrowskiego Planetarium; specjalistę ds. astronomii, prowadzącego Szkolne Obserwatorium Astronomiczne oraz Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki; pracownika Zespołu Szkół nr1 w Dąbrowie Górniczej.

Miejsce: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej
Rejestracja...>

17.00-18.00
Teatr Pantoplast "Cyrk" (grupa starsza)

Opowieść z wątkiem kryminalnym, która wydarzyła się w "CYRKU DE SOLEY". Dramat znikania artystów kryje się za plecami przygotowań do występów. Niebanalna przestrzeń cyrkowa jest przesiąknięta tajemnicą, a zwykli widzowie stają się świadkami przestępstwa. Prowadzenia śledztwa podejmują się: Sherlock Holmes, panna Marple i pani inspektor Daniela.

Scenariusz, reżyseria, oprawa plastyczna Dorota Zygmunt.
Choreografia, kultura słowa Artur Fredyk.

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek PracyTwórczej w Dąbrowie Górniczej

Zapisy w sekretariacie MOPT: 32 2625461

25 marca 2017 roku

13.00-14.30
Konkurowanie modelami biznesu a kreacja wartości przedsiębiorstwa

Prof. nadzw. dr. hab. Adam Jabłoński
Profesor nadzwyczajny w Katedrze Zarządzania Wydziału Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Wiceprezes Zarządu firmy OTTIMA plus Sp. z o.o. i Stowarzyszenia Południowy Klaster Kolejowy. Jego zainteresowania naukowe związane są z problematyką modeli biznesu i koncepcją zarządzania wartością ze szczególnym uwzględnieniem zasad społecznej odpowiedzialności biznesu. Jednocześnie zajmuję się skalowalnością biznesu w środowisku sieciowym. Poszukuje również zależności pomiędzy modelami biznesu, strategią i procesami biznesowymi Adam Jabłoński jest wieloletnim ekspertem w obszarze zarządzania strategicznego oraz operacyjnego w szczególności w zakresie konceptualizacji, operacjonalizacji modelu biznesu oraz szeregu ekspertyz i analiz strategicznych mających wpływ na skuteczność oraz efektywność przedsiębiorstw. Doświadczony trener, praktyk posiadający doświadczenie w prowadzeniu projektów wdrożeniowych i szkoleniowych z zakresu szeroko pojętego zarządzania strategicznego i operacyjnego. Zajmuje się projektowaniem modeli biznesu dla nowych przedsięwzięć gospodarczych, kreacją wartości przedsiębiorstw. Uczestniczył jako autor lub współautor w ponad 700 projektach dla biznesu. Był inicjatorem wielu innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych uznanych w kraju i zagranicą. Jest autorem kilku monografii naukowych oraz ponad 150 artykułów naukowych publikowanych w kraju i zagranicą.

Prof. nadzw. dr hab. Marek Jabłoński
Profesor nadzwyczajny w Katedrze Zarządzania Wydziału Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Prezes Zarządu firmy OTTIMA plus Sp. z o.o. i Stowarzyszenia Południowy Klaster Kolejowy. Jego zainteresowania naukowe związane są z problematyką zarządzania wartością przedsiębiorstw, modelami biznesu i koncepcją zarządzania wynikami. Marek Jabłoński jest wieloletnim ekspertem w obszarze zarządzania strategicznego oraz operacyjnego w szczególności w zakresie projektów dotyczących wdrażania Strategicznej Karty Wyników (Balanced Scorecard), zarządzania przez cele, Project Management i wyceny przedsiębiorstw. Zajmuje się projektowaniem modeli biznesu dla nowych przedsięwzięć gospodarczych, restrukturyzacją firm oraz opracowywaniem różnych analiz z zakresu ekonomii, techniki i organizacji pracy przedsiębiorstw. Uczestniczył jako autor lub współautor w ponad 700 projektach dla biznesu. Był inicjatorem wielu innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych uznanych w kraju i zagranicą. Jest autorem kilku monografii naukowych oraz ponad 150 artykułów naukowych publikowanych w kraju i zagranicą.

Miejsce: sala Audytorium Maximum, WSB

26 marca 2017 roku

10.00-14.00 Cykl zajęć sportowych
Miejsce: Hala "Centrum" - kort
Zajęcia treningowe oraz ciekawy wykład dla dzieci ze szkół podstawowych z klas I - VI pod okiem trenera Pawła Kałuży

12.00-14.00 Zajęcia oraz treningi tenisa ziemnego z Mają Chwalińską
Zajęcia treningowe tenisa ziemnego dla wszystkich chętnych dzieci

Maja Chwalińska 15-latka, która mieszka, uczy się i trenuje w Dąbrowie Górniczej. Jest wychowanką Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, a jej trenerem od samego początku czyli ośmiu lat jest Paweł Kałuża. Reprezentuje klub BKT Advantage Bielsko Biała.

Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja telefoniczna pod nr 660 422 944 (Trener sekcji tenisa ziemnego Paweł Kałuża).


24.03.2017 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
VOO VOO - koncert

Koncert promujący nową płytę zespołu VOO VOO, czyli Wojciecha Waglewskiego i spółki. 24 marca o godzinie 19:00 muzycy zelektryzują dąbrowską publiczność ze sceny Pałacu Kultury Zagłębia!

Zespół VOO VOO powstał w 1985 r. Jego twórczość opiera się głównie na gatunkach rock i folk, jednak zespół znany jest z tego, że gra muzykę zróżnicowaną, w którą wkradają się również drum&bass czy nu jazz. Grupa współpracowała m.in. z Urszulą Dudziak, DJ MAD, Anną Marią Jopek i Fiszem, a ich początkowe mroczne i surrealistyczne brzmienia nabierały z czasem dynamiki i żywiołowości, graniczących z transem. Zespół niedawno otrzymał złotą płytę za album Dobry Wieczór!, a już z początkiem 2017 ruszają w trasę z nowym krążkiem (którego nazwy póki co nie możemy podać). Każdy, kto choć raz był na koncercie Voo Voo wie, że duszę ich utworów w pełni można poznać tylko wtedy, gdy grają je na żywo - o czym świadczą wypełnione po brzegi sale koncertowe i tłumy pod sceną.

Po ponad 30 latach działalności, 25 płytach i tysiącach koncertów doczekaliśmy się biografii zespołu w wydaniu książkowym, która ukaże się w księgarniach 14 grudnia, opisując historię Voo Voo oraz jego intuicję i miłość do muzyki. Spisania obszernego wywiadu z zespołem podjął się nikt inny, jak Piotr Metz

IMPREZA BILETOWANA


23.03.2017 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA Kameralna im. Michała Spisaka
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Kameralne Czwartki - Vocal Trio

Drugi z cyklu koncertów Kameralne Czwartki, podczas którego usłyszymy utwory z najsłynniejszych oper i operetek w wykonaniu Vocal Trio. Koncert w Sali Kameralnej Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się 23 marca o godzinie 18:00, wtedy właśnie usłyszymy najbardziej znane i lubiane arie, duety i ansamble.

W programie także utwory poniekąd związane z Zagłębiem i postacią samego Jana Kiepury.
Wykonawcami będą Agata Widera - sopran, Weronika Kępka - mezzosopran, Grzegorz Rogut - tenor, są to absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz soliści zespołu Collegium Cantorum Filharmonii Częstochowskiej. Przy fortepianie towarzyszyć im będzie Katarzyna Makowska, wykładowca na Wydziale Wokalno - Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Katowicach. Artyści mają na swoim kącie liczne występy na festiwalach oraz recitale solowe i kameralne.

W programie m. in.

Duet Kwiatów z opery Lakme, Habanera z op. Carmen,
Libiamo z op. Traviata,
arie i ansamble z operetek Johanna Straussa i Emmericha Kalmana.


23.03.2017 - godz. 09.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA Konferencyjna
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

WSTĘP WOLNY

.
II Konferencja:
Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza


Juz por raz drugi spotkamy sie w gronie ekspertów, samorządowców i mieszkańców Zagłebia Dąbrowskiego aby podyskutować o zagadnieniach zanieczyszczenia powietrza w regionie. Podsumujemy również jako Zagłebiowski Alarm Smogowy realizacje kampani społecznej #ZaglebieBezSmogu.

Planowany program Konferencji:

* 08:45 - 09:00 - Powitalna kawa
* 09:00 - 10:30 - Sesja I
* 10:30 - 11:00 - Przerwa kawowa
* 11:00 - 12:00 - Panel Prezydencki
* 12:00 - 12:15 - Przerwa
* 12:15 - 14:00 - Sesja II
* 14:00 - Zakończenie konferencji19.03.2017 - godz. 12.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

-
Rocznica 100-Lecia Cechu Rzemiosł Różnych w DG

* 12.00 w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się uroczysta msza święta.
* 13.30 wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerują ulicami miasta do pobliskiego Pałacu Kultury Zagłębia. Tam będzie czas na wspomnienia, prezentacje działalności Cechu Rzemiosł Różnych, a także wyróżnienia dla zasłużonych przedsiębiorców. Sam dąbrowski Cech Rzemiosł Różnych nagrodzony zostanie najważniejszym wyróżnieniem cechowym w Polsce, a więc Szablą Kilińskiego.
* 15.30 rozpocznie się koncert legendy polskiej muzyki rozrywkowej, zespołu CZERWONE GITARY. Potem czekać będzie poczęstunek, a także ogromny, 2-metrowy jubileuszowy tort.

Podczas niedzielnego jubileuszu wyróżnieni zostaną zasłużeni rzemieślnicy oraz firmy rodzinne. Po koncercie Czerwonych Gitar czeka poczęstunek oraz ogromny 2-metrowy tort przygotowany przez Ireneusza Bochenka z firmy Beza, także zrzeszonego w dąbrowskim cechu. Imprezę poprowadzi Klaudia Buchacz.

IMPREZA ZAMKNIĘTA


18-19.03.2017 - Godz. 10.00-20.00

Giełda SMK Katowice
ul. Kilińskiego 31,
SOSNOWIECwww.festiwal.kmd.pl

WSTĘP WOLNY
IMPREZA BILETOWANA

-
II Festiwal KOLEJ W MINIATURZE - Sosnowiec 2017

Wielki interaktywny pokaz makiet i modeli kolejowych
Nauka i zabawa kolejkami dla dużych i małych

Po sukcesie pierwszej edycji tej imprezy, która miała miejsce w marcu 2016 r.
(pełna relacja tutaj: www.festiwal2016.kmd.pl) zapraszamy na kolejne jej wydanie,
które odbędzie się w weekend w połowie marca 2017 r.

Kolej była i jest najistotniejszym i najciekawszym wynalazkiem technicznym towarzyszącym egzystencji człowieka. Na przestrzeni dziejów powstawała i zmieniała się dostosowując się do jego potrzeb. Zawsze towarzyszyło jej hobby rozpamiętywania jej istnienia, kolekcjonowania jej przedmiotów, odtwarzania, modelowania w miniaturze taboru i infrastruktury kolei, czy też zabawy kolejką na wzór jej funkcjonowania. Bliższe zainteresowanie, a zwłaszcza modelarstwo kolejowe wymaga poznania nie tylko złożonych konstrukcji mechanicznych, architektonicznych i budowlanych oraz powstających na ich potrzeby wynalazków i nowych materiałów, ale też, ze względu na "ruchomy i zsynchronizowany" charakter transportu kolejowego, poznania technik sterowania i organizacji ruchu, w tym budowy napędów, zasilania, elektryki i informatyki przez cyfrowe sterowanie, cyfrowe odtwarzanie dźwięków "prawdziwych" lokomotyw oraz otoczenia kolei.
Festiwal Kolej w Miniaturze - Sosnowiec 2017 służy zaprezentowaniu wiedzy, zbiorów i osiągnięć w tej dziedzinie. Zapraszamy do obejrzenia i zapoznania się z dorobkiem modelarskim i kolekcjonerskim odwzorowującym technikę i rozwój prawdziwej kolei w poszczególnych okresach historycznych, dyskusji, wymiany poglądów, jak i czynnego udziału w prowadzeniu miniaturowych pociągów po makiecie lub prawdziwej lokomotywy w kabinie symulatora. Przewidziany jest też konkurs na najciekawszą ekspozycję, najładniejszy segment makiety, najciekawszy skład pociągu.
Atrakcje festiwalu

Wielka segmentowa/modułowa makieta linii kolejowej ze stacjami i bocznicami z jeżdżącymi pociągami wyglądem odpowiadającymi poszczególnym epokom historycznym.
Dioramy i makiety kolejowe w różnych skalach z dużym pietyzmem odwzorowujące realną kolej.
Modele legendarnych lokomotyw i składów pociągów z kraju i ze świata.
Makieta "ćwiczebna", gdzie samodzielnie można poprowadzić pociąg lub wykonać manewry na stacji.
Symulator jazdy w prawdziwej kabinie lokomotywy elektrycznej EU07.
Stoiska z pamiątkami, modelami i akcesoriami do budowy makiet i dioram.

Miejsce festiwalu

Sala sportowa i pomieszczenia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, przy ul. Jana Kilińskiego 31 (po drugiej stronie torów przy stacji PKP w Sosnowcu, gdzie stoi widoczny z peronów pomnik-parowóz Ty51. Pod torami wiedzie tam przejście podziemne wprost z dworca na drugą stronę miasta.). Festiwal odbywa się w tym samym miejscu, co prowadzone w każdą pierwszą niedzielę miesiąca Giełdy kolejkowe.

Szczegóły na witrynie www.festiwal.kmd.pl .


18.03.2017 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
The Lord of the Stars - W pogoni za sławą
oficjalna premierahttps://www.youtube.com/watch?v=KoUjtH5GNMw

Zbliża się oficjalna premiera najbardziej nieoczekiwanego filmu roku - The Lord of the Stars! Parodia fantasy w reżyserii Jarosława Cyby zostanie wyświetlona po raz pierwszy na wielkim ekranie, w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia, 18 marca o godzinie 18:00!

The Lord of the Stars pomimo angielskiej nazwy jest produkcją całkowicie amatorską, niezależną i zrealizowaną z własnych środków, przy wsparciu grupy przyjaciół oraz znanych twarzy polskiego kabaretu m.in.: Joannę Kołaczkowską, Roberta Górskiego, Roberta Korólczyka czy Igora Kwiatkowskiego, którzy użyczyli głosu bohaterom filmu. Typowy filmowy pastisz, do którego zdjęcia trwały aż 10 lat, posiadający wszelkie elementy niezbędne do powstania superprodukcji, w tym amerykańską flagę. Twórcą tytułu, autorem scenariusza, reżyserem, lecz także operatorem, montażystą i odtwórcą kilku ról w filmie, aspirującym do miana przeboju, jest Jarek Cyba - lider Kabaretu DNO.

W filmie znajdziemy nie tylko nawiązania do znanych scen i motywów z wielu kultowych filmów, ale także ze wszech miar absurdalne poczucie humoru. Jak przystało na produkcję fantasy, nie zabraknie również znamienitych postaci w tym: Gandalfa, Golluma, Wiedźmina, Conana, Shreka i Don Kichota. Film niewątpliwie utrzymany jest w stylu komedii Marka Koterskiego oraz klimatu Latającego Cyrku Monthy Pythona.

O fabule filmu:

Gdzieś w sąsiedztwie naszego świata, istnieje bajeczny świat - Medioland. Świat podobny do naszego, tętniący życiem równie bajecznych istot i wszelkich innych stworzeń. Mieszkańcy Mediolandu jednak z niepokojem patrzą na to, co zaczyna dziać się z ich ostoją spokoju. Znikające bez śladu istoty, wszechogarniająca wszystkich mieszkańców groza i refleksja nad tym, co może przynieść albo nie przynieść kolejny dzień.

Niespodziewanie do Mediolandu, trafia jeden z najodważniejszych, o ile nie najodważniejszy bohater, sławetny Don Kichot. To on, na swój sposób, nie tylko będzie chciał rozwikłać zagadkę mrożącą krew w żyłach ale i pokonać "TEGO", który całą sławę chce przywłaszczyć tylko sobie.

Czas trwania filmu: 118 minut

Film tylko dla widzów DOROSŁYCH


18.03.2017 - godz. 13.30

Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZAKlub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

-
Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej zaprasza
na spotkanie z wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wójcikiem

W dniu 18 marca (sobota) o godz. 13:30 w Dąbrowie Górniczej w Klubie Villa Moda przy ul. Kościuszki 4b odbędzie się spotkanie z wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wójcikiem

Temat spotkania: Reforma wymiaru sprawiedliwości

Organizatorem spotkania jest Poseł na Sejm RP Robert Warwas oraz Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej.

WSTĘP WOLNY


17.03.2017 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Operetka Kijowska: Gala operetkowo-musicalowa

Aż 50 osób zaprezentuje program "Gali operetkowo-musicalowej", podczas której usłyszymy najpiękniejsze arie ze znanych operetek, musicali oraz popularne szlagiery w wykonaniu solistów, chóru, tancerzy i par baletowych.

W grudniu 2009 roku TEATR NARODOWY OPERETKI KIJOWSKIEJ obchodził swoje 75 urodziny i otrzymał status Opery Narodowej. Na scenie Operetki Kijowskiej z powodzeniem wystawiane są klasyczne operetki, musicale współczesne i klasyczne, różne programy koncertowe (pokazy, koncerty, orkiestra symfoniczna, opera i balet) oraz wdrażanych jest wiele eksperymentów twórczych.

Podczas trasy koncertowej "Gali operetkowo- musicalowej", którą będziemy mieli okazje gościć w Polsce zobaczymy najlepszych wykonawców: solistów, muzyków, tancerzy baletowych oraz chórzystów-łącznie ponad 50 osobowy skład artystyczny. W programie koncertu nie zabraknie znanych i lubianych arii operowych i operetkowych oraz tradycyjnych pieśni narodowych Ukrainy. Publiczność bawić będzie również repertuar musicalowy wzbogacony cudownymi strojami oraz tańcem baletu. Czy może być coś piękniejszego niż uczucia wyrażane tańcem, muzyką i śpiewem? Na to pytanie odpowie Państwu właśnie ten koncert. Niezapomniana podróż muzyczna przez wszystkie historie miłosne operetki i musicalu, na której nie może Państwa zabraknąć.

PROGRAM KONCERTU:

I część
1) Johann Strauss "Baron cygański" Uwertura - orkiestra
2) Johann Strauss "Zemsta nietoperza" akt II Toast Orłowskiego
3) Johann Straussa "Zemsta nietoperza" akt II Duet z zegarkiem Rosalindy i Eisensteina
4) Emerich Kalmann Księżniczka Czardasza
5) Franciszek Lehar "Kraina uśmiechu" - akt II - "Twoim jest serce me"
6) Franciszek Lehar "Cygańska miłość" akt II czardasz Ilony "Kiedy skrzypki grają"
7) Franciszek Lehar "Frasquita" Serenada Armana
8) Emerich Kalmann "Hrabina Marica" - czardasz balet
9) Franciszek Lehar "Paganini" Pieśń Anny Lizy - akt I "Serce drży , ogień płonie w mojej krwi"
10) Johann Strauss "Baron cygański" akt I "Wielka sława to żart "
11) Taniec cygański Balet
12) Franciszek Lehar "Wesoła wdówka" akt III "Usta Milczą dusza śpiewa"
13) Giacomo Puccini "Cyganeria" Walc Musetty
14) Emerich Kalmann "Księżniczka Cyrkówka" - "Te cudne oczy"
15) Franciszek Lehar "Giuditta" - "Kto me usta całuje ten śni "
16) Emerich Kalmann " Księżniczka Czardasza" duet Sylwii i Edwina
17) Jacquess Offenbach "Orfeusz w piekle" Kankan - balet

przerwa 15 minut

II część

1) Vittorio Monti "Czardasz" Balet
2) "Czarne brwi" ukraińska pieśń narodowa
3) Robert Stolz "Brunetki -blondynki" z repertuaru Jana Kiepury
4) Gioacchino Rossini ,,Cyrulik sewilski" Aria Figara
5) Charles Gounod ,,Romeo i Julia" Walc Julii
6) Pablo Sorozabl, Romanza de Leandro zarzuela
7) Louis Prima Sing, sing, sing Balet
8) Riccardo Cocciante Le Cathedrales z musicalu ,,Dzwonnik z Notre Dame,,
9) Rodolfo Falvo ,,Dicitencello vuie,, włoska pieśń
10) Fredrik Kempe "La voix"
11) Josh Groban "Per te"
12) Francesco Sartori "Con Te Partiro" "Time to Say Goodbye"
13) Giuseppe Verdi "Brindisi" La traviata

Organizator:
Sławomir Kowalski
tel.737 567 014
www.agencjabrussa.pl


16.03.2017- godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Piwnica - koncert zespołu Coals

Schodzicie do piwnicy po przetwory, a tu. koncert?! Od dziś słowo piwnica będzie Wam się kojarzyć z muzyką, młodością i energią. Wszystko za sprawą nowego cyklu koncertów w Piwnicy Teatralnej PKZ.

Drugim wydarzeniem cyklu PIWNICA - 16 marca o godzinie 19:00 - będzie koncert niezwykłego duetu. Osiągnęli więcej niż niejeden zespół z dorobkiem płytowym, choć ich album ukaże się dopiero w tym roku - zespół Coals! Swoją nazwą ściśle nawiązują do znanego z węgla Śląska. Według prestiżowego brytyjskiego magazynu The Quietus muzyka, którą grają to marzycielski, eteryczny pop czerpiący na równi z elektroniki i elementów folku. Ich utwór Weightless został okrzyknięty piosenką dnia, według legendarnej amerykańskiej stacji KEXP. Za sobą mają już występ na polskich i międzynarodowych festiwalach takich jak: OFF Festival, Open'er Festival czy Soundrive Festival. W listopadzie Coals wystąpili także na festiwalu Iceland Airwaves w Reykjaviku, a także zagrali drugą sesję dla KEXP w słynnym Kex Hostel. Wśród inspiracji Kasia Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski wymieniają m.in. Soap&Skin, Spooky Black, Sigur Ros i Deana Blunta.

Szykuje się muzyczna ekstaza w Piwnicy!

IMPREZA BILETOWANA


16.03.2017- godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
KINO "KADR"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA
20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
23 Dywizja - seans filmowy

Film stworzony przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej - Patryka Leksa (reżyseria) i Adriana Patera (scenariusz i jedna z głównych ról).

Gatunek: dramat historyczny, kraj produkcji: Polska 2016, czas trwania: 85 min.

Reżyseria: Patryk Leks, Obsada: Adrian Pater, Wiktoria Banaś, Jakub Szabla, Wiktoria Kostecka, Dawid Kamiński, Radosław Rożdżyński, Patrycja Gotfryd, Joanna Tomasik, Karolina Detko, Patrycja Piłat, Magdalena Sędor, Weronika Janus, Norbert Ślęzak, Wiktor Kowalik, Mateusz Kołton

Fabuła filmu opiera się na prawdziwych wydarzeniach z roku 1944 a mowa tutaj krwawej pacyfikacji przysiółka Błojec znajdującego się obok małej wsi Grabowa w województwie śląskim w samym centrum Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tematem przewodnim filmu jest życie grupki młodych przyjaciół, którzy konfrontują się z brutalną, wojenną rzeczywistością, która nie okazuje się tak łatwa jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Młodzi ludzie przeżywają swoje pierwsze młodzieńcze miłości, ciężko pracują przy roli pomagając rodzicom oraz potajemnie spotykają się, aby móc uczyć się ojczystego języka polskiego. W sercach młodych patriotów rodzi się chęć walki i obrony ojczyzny. Ciężko trenują aby móc należeć do grupy partyzanckiej i gdy tylko pojawia się okazja, chcą dołączyć do zbliżającego się oddziału Armii Krajowej "Surowiec" 23 DYWIZJI. Przed filmowymi bohaterami będzie stał bardzo ciężki wybór pomiędzy miłością, rodziną, walką i poświęceniem, za swoją ojczyznę?

Producentem filmu jest Capital Films we współpracy z Zespołem Szkół nr 2 w Niegowonicach i nauczycielką tej szkoły - Izabelą Świtalską. Produkcję filmu objął honorowym patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Łazy - Maciej Kaczyński.


13.03.2017 - godz. 17.00

Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZA-
Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej zaprasza
na spotkanie z Kajetane Rajskim

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

WSTĘP WOLNY


12.03.2017 - godz. 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Goło i Wesoło - spektakl teatralny

Komedia "Goło i wesoło" autorstwa Stephena Sinclaire'a i Anthony'ego McCartena zawojowała już cały świat, w marcu przyjdzie pora i na Dąbrowę Górniczą, gdyż spektakl zostanie wystawiony 12 marca o godzinie 16.00 w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia!

Komedia nie schodzi z afisza od prapremiery w Mercury Theatre w Auckland w Nowej Zelandii w 1987 r. Spektakl święcił sukcesy w USA, Kanadzie, Anglii, Francji (w 2001 r. produkcja francuska otrzymała nagrodę Moliera za najlepszą komedię roku na scenie teatralnej), Niemczech, Australii, Ameryce Południowej i krajach skandynawskich. Obecnie jest wielkim przebojem w Rosji. Wszędzie przyjmowany jest z entuzjazmem, zarówno przez publiczność jak i krytyków teatralnych.

"Goło i wesoło" okazało się hitem nie tylko w teatrach - film na podstawie sztuki, pod tym samym tytułem podbił także kina. Podobnie jak film, spektakl opowiada historię kilku bezrobotnych, którzy będąc zupełnie bez pieniędzy, bez perspektyw, wpadają na pomysł, aby założyć grupę striptizerów o nazwie "Napalone Nosorożce". Natomiast akcja przedstawienia dzieje się w Polsce, w Tomaszowie Mazowieckim. Oglądamy jak nasi bezrobotni próbują opanować trudną sztukę publicznego rozbierania się, początkowo w swoim gronie, następnie podczas przesłuchania w jedynym klubie w mieście o nazwie" Eden". Przesłuchanie wypada fatalnie. Następny występ przed tomaszowską publicznością, wypada jeszcze gorzej. Menager striptizerów wynajmuje byłą tancerkę Wandę, aby udzieliła im kilku lekcji.?Jesteśmy świadkami komicznych prób " baletowych", podczas których Wanda uczy ich podstaw profesjonalnego striptizu. Spektakl wieńczy spektakularny finał, w wykonaniu "Napalonych Nosorożców", którzy na scenie, przed publicznością rozbierają się z taką swobodą, jakby robili to od urodzenia. A piękniejsza część widowni zadaje sobie pytanie " Ile dzisiaj zdejmą z siebie?!".?

OBSADA:

Tomasz Sapryk
Adam Adamonis
Mirosław Zbrojewicz / Jarosław Domin
Jacek Lenartowicz / Arkadiusz Nader
Henryk Gołębiewski / Jerzy Gudejko
Olga Borys / Alżbeta Lenska
Maciek Mikołajczyk
Jarosław Domin / Dariusz Jakubaszek

Organizator:

Agencja MUZA
tel. 604-424-320, 531-531-001
e-mail: bilety@agencjamuza.pl ; www.agencjamuza.pl
Sprzedaż biletów indywidualnych: Kasa Biletowa PKZ tel. 32/733-88-01
Sprzedaż internetowa: www.kupbilecik.pl


11.03.2017 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Folklove - koncert CIOFF dla Dąbrowy

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na niezwykły, bo pierwszy w historii koncert Folklove - CIOFF dla Dąbrowy Górniczej. Siedem zespołów folklorystycznych z całego województwa zagra, zaśpiewa i zatańczy na deskach Sali Teatralnej PKZ już 11 marca o godzinie 10:00. Koncert ten stanowić będzie przedsmak tego, co zobaczymy podczas IX Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego "Zagłębie i Sąsiedzi", który ponownie zawita do murów Pałacu Kultury Zagłębia w ostatni weekend kwietnia.

CIOFF - Stowarzyszenie Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Foklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Jej celem jest rozwijanie współpracy międzynarodowej w dziedzinie zachowania oraz prezentowania fokloru i sztuki ludowej zgodnie z zasadami USESCO oraz budzenie zrozumienia i szacunku dla folkloru innych narodów przez zbliżanie i popularyzowanie jego piękna. To właśnie Rada Artystyczna złożona z fachowców i ekspertów Polskiej Sekcji CIOFF przyznaje nagrody i wyróżnienia w trakcie cyklicznej imprezy Pałacu Kultury Zagłębia, czyli Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego "Zagłębie i Sąsiedzi".

W trakcie koncertu Folklove - CIOFF dla Dąbrowy wystąpią:

- Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej DĄBROWIACY z Katowic
- Studencki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Śląskiego KATOWICE z siedzibą w Katowicach
- Zespół Pieśni i Tańca PKZ GOŁOWIANIE z Dąbrowy Górniczej
- Zespół Pieśni i Tańca SIEMIANOWICE z Siemianowic Śląskich
- Zespół Pieśni i Tańca SILESIANIE Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
- Zespół Pieśni i Tańca ZAWIERCIE z Zawiercia
- Zespół Regionalny ĆWIKLICE z Pszczyny


09.03.2017 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Maciej Maleńczuk solo - koncert

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów - Maciej Maleńczuk - zagra koncert w Pałacu Kultury Zagłębia, 9 marca o godzinie 19.00, czyli tuż po Dniu Kobiet.

Maciej Maleńczuk - piosenkarz, autor tekstów - jak powszechnie wiadomo - nieobliczalny, zabierze swoich fanów w podróż do korzeni: mocnego, szorstkiego i minimalistycznego grania. Tym samym Pan Maleńczuk przypomni historię, która ukształtowała jego artystyczną postać, a której początki stanowiły solowe występy na ulicach Krakowa. O autentyczności przekazu Maleńczuka zawsze stanowiła bezkompromisowość. Nie inaczej będzie i tym razem: przepływu szczerych emocji między wykonawcą i słuchaczami nie zmącą żadne pochodzące z obcych źródeł dźwięki, a całą istotę bezpośredniego obcowania zapowiadają słowa, jakie pan Maleńczuk kieruje do swojej publiczności: Stęsknionych za barwą mojego głosu - doceniających piękno i siłę moich tekstów, zapraszam na koncerty solowe firmowane tytułem Pan Maleńczuk.

100% Maleńczuka w koncercie solowym!

Organizator:
Grzegorz Zielonka
tel. 730 860 610
www.impresarioart.pl


09.03.2017 - godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
CZERWONE ZAGŁĘBIE

Zapraszamy na wykład inaugurujący powstanie w Dąbrowie Górniczej terenowego koła Polskiego Towarzystwa Historycznego, oddziału w Katowicach. Na postawione w tytule pytanie postara się odpowiedzieć prof. Zygmunt Woźniczka.

Koło zrzeszać ma historyków i pasjonatów historii z terenu Zagłębia Dąbrowskiego. Dzięki współpracy z Muzeum Miejskim "Sztygarka", raz na kwartał w ramach cyklu wykładów "Tajemnice Świata", będzie można posłuchać prelekcji znanych postaci ze świata nauki (m. in. historyków, archeologów, historyków sztuki).

Pierwszy, inauguracyjny wykład pt. "Czerwone Zagłębie" odbędzie się w gmachu muzeum 9 marca o godzinie 17.00. Poprowadzi go przewodniczący nowopowstałego koła prof. Zygmunt Woźniczka. Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych.

Zagłębie Dąbrowskie jest jednym z niewielu regionów w kraju, gdzie silna tradycja walki o niepodległość, wywodząca się z powstań listopadowego i styczniowego nakłada się na długą tradycję walki ruchu robotniczego o prawa społeczne i narodowe. Zagłębie Dąbrowskie było trzecim po Warszawie i Łodzi ośrodkiem walki robotników z caratem. To tutaj przez kilka tygodni w 1905 roku funkcjonowała tzw. "Republika Zagłębiowska". Często używało się terminu "Czerwone Zagłębie". W okresie Polski Ludowej rewolucyjne tradycje regionu ponad miarę identyfikowano z ruchem komunistycznym. Czy zatem jesteśmy "Czerwonym Zagłębiem"?


08.03.2017 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
La beauté d'une Femme - koncert z okazji Dnia Kobiet

Piękność jest pierwszym darem, który natura daje kobiecie - mawiał Feliks Feldheim. Kobieta jest wzorem piękna i cnót, dlatego z okazji święta wszystkich kobiet, pragniemy zaprosić Państwa na niezwykły koncert zatytułowany La beauté d'une femme, w wykonaniu Chóru Zorza oraz zespołu Non a Capella. Towarzyszyć im będą znani, utalentowani soliści i intrumentaliści. Koncert z utworami poświęconymi płci pięknej odbędzie się 8 marca o godzinie 18:00.

Na scenie Sali Teatralnej PKZ usłyszymy głosy: Henryki Piwowarskiej, Klaudii Szczepanik, Jolanty Dąbrowskiej, Agnieszki Herman, Marty Gabryś, Alicji Kulik, Anny Nocoń, Karoliny Żelichowskiej, Łukasza Barucha, Rafała Kozieła, Czesława Tystanowskiego, Jakuba Szmidta, Michała Klimczaka i Jana Latały.

Przy instrumentach zasiądą: Jerzy Kołodziej (fortepian), Karolina Kołodziej (skrzypce), Antoni Kopeć (akordeon), Dariusz Klacza (saksofon), Wojciech Wróbel (gitara).

Artyści w trakcie koncertu wykonają utwory:

- Dziewczęta z Kadyksu
- Cykl Czardaszy
- Piękny jest świat
- Oczy czarne
- Habanera z opery Carmen
- La Ci Darem La Mano
- La Paloma
- Endless Love
- I need a hero
- Tak bym chciała kochać już
- Na orbicie serc
- Zatańcz ze mną jeszcze raz
- Mała Kobietko czy wiesz
- Something Stupid
- Ten Piękny Sen
- Over the rainbow
- Song of love
- Delilah
- Mołdawianka

Na finał wszyscy razem zaprezentują utwór Chcemy pić z operetki Student Żebrak.


08.03.2017- godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
Spotkanie autorskie z Violettą Ozminkowską, autorką książki "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki"

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Violettą Ozminkowską, autorką książki "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki", na podstawie której powstał film Sztuka Kochania.

Spotkanie z autorką odbędzie się 8 marca o godz. 18.:00 w bibliotecznej sali audiowizualnej.

Na spotkanie obowiazują bezpłatne wejściówki, wydawane w dniu wydarzenia od godz. 8:00 do wyczerpania.

Liczba miejsc ograniczona! Jedna osoba może dostać dwie wejściówki.

WSTĘP WOLNY


07.03.2017 - godz. 12.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Dziwne przypadki - spektakl teatralny

Harce świty Wolanda oraz wątek miłosny - to dwie dominanty tematyczne, które ogniskują wokół siebie akcję sztuki Dziwne przypadki na motywach arcydzieła literackiego Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa, w wykonaniu uczniów należących do grupy teatralnej Prima Sort, działającej przy V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Twórcy widowiska świadomie rezygnują z niektórych powieściowych wątków, a mimo to tworzą inscenizację szeroko zakrojoną, której integralnymi komponentami stają się różne artystyczne niespodzianki w wykonaniu młodych talentów. Komizm i tragizm, liryzm i frenetyzm - jednym słowem: groteska.

Spektakl teatralny Dziwne przypadki w Sali Teatralnej PKZ 7 marca o godzinie 12:00. Partnerem wydarzenia jest Pałac Kultury Zagłębia.

IMPREZA ZAMKNIĘTA


05.03.2017 - godz. 16.00 ; 18.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Intryga - spektakl teatralny

Wielka miłość, zdrada, tajemnica, która nie może wyjść na jaw oraz zagadkowe morderstwo - to wszystko na scenie Pałacu Kultury Zagłębia 5 marca w spektaklu Intryga, który zostanie wystawiony dwukrotnie - o godzinie 16.00 i 18.30.

Bogaty biznesmen stojący na progu bankructwa postanawia sfingować własną śmierć, zgarnąć pieniądze z polisy i zacząć nowe życie. Kto może wystawić fałszywy akt zgonu? Lekarz, który ma romans z żoną biznesmena. W zamian rekin finansjery obiecuje usunąć się w cień, a pan doktor będzie miał wolną drogę do poślubienia "wdowy". Żeby plan się powiódł, trzeba przygotować misterną intrygę. Niestety nic nie jest takie, jakie na początku się wydaje. Nic nie idzie tak, jak powinno, kolejne postacie wprowadzają coraz to nowe zwroty akcji. Tajemnice, podejrzliwość, egoizm, hipokryzja, obłuda, ambicje, złość, zemsta i cynizm - wszystko to miesza się ze sobą, prowadząc do nieoczekiwanego zakończenia.

OBSADA:
Joanna Koroniewska
Beata Ścibakówna
Szymon Bobrowski
Tomasz Stockinger
Zbigniew Zamachowski

Organizator:
Agencja MUZA
tel. 604-424-320, 531-531-001
e-mail: bilety@agencjamuza.pl ; www.agencjamuza.pl
Sprzedaż biletów indywidualnych: Kasa Biletowa PKZ tel. 32/733-88-01
Sprzedaż internetowa: www.kupbilecik.pl


26.02.2017 - godz. 10.00

PARK im. HALLERA"
DĄBROWA GÓRNICZA

http://tropemwilczym.pl

.
"TROPEM WILCZYM"
V BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". 26 lutego 2017 roku Fundacja Wolność i Demokracja po raz piąty zorganizuje projekt "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". W Dąbrowie Górniczej organizatorem lokalnym jest Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, a pomysłodawcą tegorocznego biegu w Dąbrowie Górniczej jest Radny Rady Miejskiej - Piotr Chałuda.

Celem projektu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Popularuzacja na temat Żołnierzy Wyklętych, podtrzymanie świadomości historycznj na temat Żołnierzy Wyklętych wśród mieszkańców Dąbrowy Górniczej, popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchu oraz, promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

Bieg odbędzie się na dystansie 1963 metry. Wskazuje on na datę śmierci ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczak "Lalek".

Program Biegu:
8:30 Otwarcie biura zawodów,
9:30 Zakończenie wydawania pakietów,
10:00 Bieg na dystansie 1963 m.
12:00 Zakończenie biegu.

Zgłoszenia przyjmowanę są do 20 lutego 2017roku.
Limit uczestników wynosi 90 osób.
Kązdy z uczestników otrzyma pamiątkowy medal.
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy :)


25.02.2017 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Alicja Majewska - koncert

Alicja Majewska, jeden z najpiękniejszych głosów polskiej piosenki, po dziewiętnastu latach przerwy wydaje płytę z premierowymi utworami, zatytułowaną: "Wszystko może się stać". To właśnie utwory z nowej płyty zaprezentuje 25 lutego o godzinie 19.00, na deskach Pałacu Kultury Zagłębia.

Dlaczego wcześniej nie zdecydowała się na nagranie płyty? Ma duży repertuar, więc koncertowała, śpiewała swoje przeboje, oratoria i muzykę sakralną, odnosiła wielkie sukcesy na festiwalach opolskich w koncertach wspomnieniowych. Te ostatnie sprawiły, że fani zaczęli domagać się nowych piosenek, zwłaszcza, że artystka, mimo upływu lat jest w coraz lepszej formie wokalnej.

I oto są nowe piosenki Majewskiej! To płyta, która wzrusza, bawi, a czasami wręcz skłania do zastanowienia się nad życiem. Ale nie bójmy się tego, jeśli piosenki skłaniają do myślenia, a nie ma w nich taniej dydaktyki, to wspaniale. Alicja Majewska od swego solowego debiutu - piosenka "Bywają takie dni" z tekstem Ireneusza Iredyńskiego - zawsze śpiewała "o czymś". I od prawie zawsze współpracowała z Włodzimierzem Korczem, znakomitym pianistą, który towarzyszy jej na koncertach. I kompozytorem jej największych przebojów. Tak jest i tym razem, napisał dla niej, na tę płytę, wszystkie piosenki. Jego melodyjna i emocjonalna muzyka doskonale współgra z tekstami, które stworzyli wybitni autorzy, poeci i satyrycy, m.in. : Marek Groński, Jacek Cygan, Artur Andrus, Andrzej Sikorowski.

Powstały piękne i mądre piosenki. Czy któraś z nich zostanie hitem na miarę utworu "Jeszcze się tam żagiel bieli", który jest znakiem firmowym Alicji Majewskiej? Tego nie wiemy, ale moc jest. Moc liryczno-dramatycznej Majewskiej, mądrego słowa i pięknej muzyki Korcza.


24.02.2017 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Miejska Orkietra Dęta - W Karnawałowy Nastrój

Drugi z koncertów karnawałowych w 2017 roku! Swoje muzyczne aranżacje zaprezentuje Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej, wprowadzając publiczność Sali Teatralnej PKZ w atmosferę tego szczególnego okresu, pełnego tańca, śpiewu i zabawy. Muzycy pod batutą Ireneusza Dustera zagrają 24 lutego o godzinie 18.00.

Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej powstała w 1999 r. na bazie orkiestry Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych DAMEL w Dąbrowie Górniczej. Obecnie orkiestra liczy około 45-ciu muzyków w różnym przedziale wiekowym. Orkiestra od momentu powołania, działa przy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W swoim repertuarze posiada utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej, biesiadnej. Wykonuje również muzykę wokalną i instrumentalną. Miejska Orkiestra Dęta jest również Stowarzyszeniem, które zostało zarejestrowane w 2008 roku. Celem stowarzyszenia jest między innymi planowanie i organizowanie stałych imprez z udziałem orkiestry na przestrzeni roku, współdziałanie z instytucjami i ośrodkami kultury w mieście w celu stworzenia wspólnej i bogatej bazy kulturalnej miasta i regionu, współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi w mieście.

IMPREZA BILETOWANA


24.02.2017- godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
TEATRALNE PIĄTKI dla dzieci
"Przygody Łatka Wąchatka" - Teatr TAK


Na spektakle obowiązują bezpłatne bilety, które można będzie odebrać w dniu imprezy od godz. 17:00 (punkt ksero Biblioteki Głównej, ul. T. Kościuszki 25).

Liczba wejściówek ograniczona! Nie prowadzimy wcześniejszych rezerwacji. Wejście na salę audiowizualną od godz. 17:45 wyłącznie z biletami.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.

WSTĘP WOLNY


23.02.2017 - Godz. 17.30

Centrum Aktywności Obywatelskiej
ul. Sienkiewicza 6A
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Kawiarenka obywatelska nt. zmian w przestrzeni Parku Hallera

Jesteś mieszkańcem Dąbrowy Górniczej? Spędzasz czas w Parku Hallera? Masz pomysł na zmianę w jego przestrzeni? Przyjdź na spotkanie kawiarenki obywatelskiej i skorzystaj z możliwość wyrażenia swojej opinii i przedstawienia swoich pomysłów.

Kiedy: 23 lutego 2017 r. godzina 17:30
Gdzie: Centrum Aktywności Obywatelskiej, ul. Sienkiewicza 6a (sala spotkań na I piętrze)

Kawiarenka obywatelska to nowy format konsultacji społecznych, który umożliwia bezpośredni kontakt z przedstawicielami Urzędu i rozmowę, przy kawie i ciastku. Tym razem tematem spotkania będą zmiany w przestrzeni Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej. Udział w spotkaniu wezmą: Damian Rutkowski - Zastępca Prezydenta Miasta oraz Tomasz Pytel - architekt, Architwórnia.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej formie konsultacji społecznych. Przyjdź 23 lutego 2017 r. do Centrum Aktywności Obywatelskiej.

UWAGA!
Osoby chętne mogą zgłaszać się pod adresem mailowym: cao@dabrowa-gornicza.pl
Liczba miejsc jest ograniczona. Przewidzianych jest 5 stolików po 5 osób.


23.02.2017 - godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
Spotkanie podróżnicze
Afryka Nowaka - opwiada Leszek Fidelus

Unikalna w skali Polski i świata, trwająca 799 dni wyprawa. Podzielona na 24 etapy, w której wzięło udział ponad sto osób!! Zorganizowana dla upamiętnienia wybitnego polskiego podróżnika, Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem. Rowerem, pieszo, konno jak Kazimierz Nowak, po niemal 80 latach uczestnicy wyprawy powtórzyli tę samą trasę.

http://www.afrykanowaka.pl

IMPREZA BILETOWANA


23.02.2016 - godz. 16.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice

www.palac.art.pl

IMPREZA ZAMKNIĘTA

-
Wyszkubek

23 lutego, po raz kolejny w Domu Kultury w Ząbkowicach, Koła Gospodyń Wiejskich spotkają się na Wyszkubku, a więc darciu pierza.

Spotkanie odbędzie się w tłusty czwartek, czyli według kalendarza chrześcijańskiego w ostatni czwartek przed wielkim postem znanym także jako zapusty.

Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.
Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka - w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. (źródło: wikipedia)

Oczywiście tradycji stanie się zadość.
Zebrani w ząbkowickim domu kultury będą hucznie celebrować staropolskie święto oraz konkursowo wyskubywać pierze.
Nie zabraknie także rękodzielniczych zajęć warsztatowych.

Zapraszamy 23 lutego, godzina 16:00 - impreza zamknięta


22.02.2017- godz. 09.00

V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego
ul. Kazimierza Czapińskiego 8
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.liceumzamoyski.pl

WSTĘP WOLNY

.
Śląskie Targi Edukacji w Dąbrowie Górniczej

Wystawcy:
Krakowskie Szkoły Artystyczne - dwuletnie szkoły policealne, które kształcą słuchaczy w trybie dziennym i zaocznym. Szkoła posiada 2 siedziby w centrum historycznym Krakowa ze świetnie wyposażonymi pracowniami: krawiecką, biżuterii, nakryć głowy, malarską, dwoma pracowniami komputerowymi, studiem fotograficznym o pow. 160 m2 i dwoma wielostanowiskowymi ciemniami.

Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach - pierwsza niepubliczna specjalistyczna wyższa szkoła medyczna na Śląsku, kierunki: Kosmetologia, Dietetyka i Gastronomia.

Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach - jedna z najlepiej wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt komputerowy i specjalistyczne oprogramowanie uczelni na Śląsku, kierunki: Informatyka i Grafika.

American Institute for Foreign Study (Polska) Sp. z o.o., z programem Camp America - wyjazdy na studia, do pracy i podróże w Ameryce.

Uniwersytet Śląski w Katowicach - jedna z największych uczelni w Polsce, oferuje prawie 72 kierunków studiów i ponad 229 specjalności. Na UŚ składa się 12 wydziałów oraz jednostek międzywydziałowe i ogólnouczelniane.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - najstarsza uczelnia na Górnym Śląsku, oferująca 19 kierunków kształcenia, 80 specjalności na 5 wydziałach.

Wyższa Szkoła Humanitas - 10 kierunków kształcenia, w tym 6 kierunków magisterskich, ponad 50 specjalności i około 55 kierunków studiów podyplomowych.
Politechnika Częstochowska - publiczna uczelnia o profilu technicznym w Częstochowie, utworzona w 1949 roku. Prowadzi działalność naukową i badawczą w sześciu wydziałach, na 18 kierunkach.

Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi - 3-latnie studia w zakresie pedagogiki i pracy socialnej, kończące się uzyskaniem dyplomu pracownika socjalnego, uprawniającego do pracy we wszystkich instytucjach pomocy społecznej w Polsce i w Unii Europejskiej oraz uzyskaniem I stopnia studiw - licencjat - Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Akademia Ignatianum w Krakowie, Wydział Zamiejscowy w Mysłowicach - uczelnia kościelna prowadzona przez Towarzystwo Jezusowe posiadająca państwowe uprawnienia do prowadzenia studiów wyższych. Tworzą ją dwa wydziały: Filozoficzny i Pedagogiczny.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu - uczelnia kształci na studiach magisterskich, inżynierskich i licencjackich, wszystkie kierunki studiów mają profil praktyczny.

Śląskie Targi Edukacji zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza. Partnerem Śląskich Targów Edukacji są Krakowskie Szkoły Artystyczne, Firma DEMO z Katowic oraz American Institute for Foreign Study (Polska) Sp. z o.o.


20.02.2017- godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
Scena jest Twoja
warsztaty artystyczne z Przemkiem Smolarskim


Scena jest Twoja - warsztaty artystyczne z Przemkiem Smolarskim
Marzysz, żeby zostać artystą? Chciałbyś występować na scenie?
Jest to możliwe, marzenia się spełniają.
Pomoże Ci w tym Przemysław Smolarski - kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista. Finalista Bitwy na głosy w drużynie Ewy Farnej, uczestnik pierwszej edycji The Voice of Poland oraz laureat konkursu specjalnego Bursztynowy Skubik na festiwalu ROCK STARS.
Zajęcia dla młodzieży od 13 r.ż.
Poniedziałki godz. 17:00
Na zajęcia obowiązują zapisy
tel. 32 639 03 01.

WSTĘP WOLNY


20.02.2017- godz. 12.00

ZCO - SZPITALA im. STARKIEWICZA
ul. Szpitalna 13 (wjazd od ul. Struga)
DĄBROWA GÓRNICZA

.
Uroczyste otwarcie części onkologicznej Szpitala

odbędzie się w poniedziałek, 20 lutego o godz. 12:00 w nowym budynku ZCO przy ulicy Szpitalnej 13 (wjazd od ul. Struga). Udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. konsultanci krajowi, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, dyrektorzy szpitali, a także radni i działacze społeczni oraz organizacje pacjentów. W programie wydarzenia przewidziano m.in. prezentację i zwiedzanie ośrodka przy udziale lekarzy specjalistów.


19.02.2017 godz. 12.00-13.30

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Plac Wojciecha Kilara 1
KATOWICEwww.nospr.org.pl

.
Poranek noworoczny NOSPR online!

Serdecznie zapraszamy na kolejną transmisję online poranku symfonicznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, która odbędzie się już 19 lutego 2017.

Tym razem w programie usłyszymy utwory francuskich i polskich kompozytorów Francisa Poulenca, Alberta Roussela, Antoniego Szałowskiego i Mikołaja Góreckiego. Orkiestrę poprowadzi urodzony w Libanie, obecnie związany z warszawskim środowiskiem muzycznym Bassem Samir Akiki, a solistką będzie znana i utytułowana skrzypaczka Kaja Danczowska.

Poranek transmitowany będzie online na kanale NOSPR na YouTube, dostępny będzie także na stronie internetowej www.nospr.org.pl oraz na stronie Dwójka - Program 2 Polskiego Radia. Początek o 12:00.


17.02.2017- godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

.
TEATRALNE PIĄTKI dla dzieci
"W krainie Empatiki" - IMAGIO Art. Studio


Na spektakle obowiązują bezpłatne bilety, które można będzie odebrać w dniu imprezy od godz. 17:00 (punkt ksero Biblioteki Głównej, ul. T. Kościuszki 25).

Liczba wejściówek ograniczona! Nie prowadzimy wcześniejszych rezerwacji. Wejście na salę audiowizualną od godz. 17:45 wyłącznie z biletami.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.

www.biblioteka-dg.pl


17.02.2017 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Sojka Band - Światowe Przeboje Karnawału

Muzyka - to nieodłączny element karnawału. Powinna być ona energiczna i wprawiać nas w szampański nastrój. Dlatego też zapraszamy na koncert specjalistów od wprawiania bioder w ruch, dzięki którym naładujemy baterię na resztę 2017 roku. Orkiestra Rozrywkowa Sojka Band zaprezentuje nowe aranżacje popularnej muzyki rozrywkowej, podczas Koncertu Karnawałowego 17 lutego o godzinie 18.00 w Pałacu Kultury Zagłębia.

Orkiestra Rozrywkowa Sojka Band powstała jesienią 2004 roku. Jej nazwa pochodzi od nazwiska założyciela grupy - Jerzego Sojki - wielokrotnie utytułowanego znanego muzyka, multiinstrumentalisty, doświadczonego dyrygenta oraz aranżera opracowań muzycznych wszystkich utworów wykonywanych przez orkiestrę. Repertuar grupy jest niezwykle urozmaicony. To co charakteryzuje orkiestrę pod batutą Jerzego Sojki to różnorodność brzmień. Grają standardy muzyki jazzowej i tanecznej, ale także muzykę latynoamerykańską, utwory wokalnoinstrumentalne, a nawet autorskie aranżacje muzyki klasycznej.

Wraz z orkiestrą wystąpią soliści:
Katarzyna Müller-Wantuła
Agnieszka Ozorek
Grzegorza Janus
17.02.2017 - godz. 17.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Uczniowski pokaz poloneza

17 lutego, tuż przed karnawałowym koncertem Orkiestry Rozrywkowej Sojka Band, odbędzie się pokaz poloneza w wykonaniu tegorocznych maturzystów. Ponad 100 par zatańczy na Placu Wolności przed siedzibą Pałacu Kultury Zagłębia, o godzinie 17:30. Szykuje się prawdziwe widowisko, zwłaszcza że dąbrowscy uczniowie przygotowują się do pokazu od wielu tygodni, pod czujnym okiem Zofii Czechlewskiej.

Zapraszamy wszystkich, którym nie straszny mróz, ani śnieg.
Wesprzyjmy maturzystów swoją obecnością!


16.02.2017- godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
PIWNICA - Lilly Hates Roses

PIWNICA to cykl koncertów młodej muzyki startujący od lutego w Pałacu Kultury Zagłębia. Raz w miesiącu Piwnica Teatralna PKZ będzie gościć obiecujące młode polskie zespoły wykonujące różnorodną muzykę alternatywną. W ciekawej przestrzeni Piwnicy zabrzmi muzyka elektroniczna, indie-pop, jazz, i wiele innych. Usłyszycie zespoły występujące na festiwalach muzyki alternatywnej, startujące w konkursach muzycznych, będące na początku swojej muzycznej kariery i prezentujące wysoki poziom artystyczny połączony ze świeżą energią.

16 lutego o godzinie 19:00 na scenie w Piwnicy usłyszycie koncert grupy Lilly Hates Roses, który rozpocznie życie projektu. Zespół powstał pod koniec 2012 roku i do tej pory wydał dwie płyty. Dwukrotnie miał okazję zagrać koncert w prestiżowym studiu im. Agnieszki Osieckiej w Radiowej Trójce. Występował na polskich festiwalach, m.in. Open'er Festival, Slot Art Festival czy Off Plus Camera. Ich muzyka jest połączeniem ciepłych wokali Kasi Golomskiej i Kamila Durskiego z pozytywnym, pełnym emocji i energii graniem. Mokotów, bo tak zatytułowany jest drugi album zespołu, to muzyka, w której folk znany z debiutanckiego albumu "Something to happen" brzmi znacznie bardziej rockowo.

WSTĘP WOLNY


13.02.2017 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Mój Molier - monodram Andrzeja Seweryna

13 lutego o godzinie 19.00 w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia, wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich aktorów - Andrzej Seweryn - w monodramie zatytułowanym Mój Molier. Znając kunszt aktorski Andrzeja Seweryna oraz twórczość francuskiego komediopisarza, szykuje się niezwykły wieczór pełen emocji i znakomitych doznań.

Laureat tegorocznych nagród MFF w Locarno i Festiwalu Filmowego w Gdyni za najlepszą rolę męską w głośnym obrazie Jana P. Matuszyńskiego Ostatnia rodzina zaprasza widzów w niezapomnianą podroż po świecie Moliera. Andrzej Seweryn w swojej opowieści scenicznej, zbudowanej wokół perypetii zazdrosnego bohatera Szkoły żon, pozwala sobie na cudowny luz już od samego początku. Wchodzi na scenę krokiem tanecznym, w rytm swingującej muzyki. Nie, nie, proszę państwa: to ani Gene Kelly, ani Fred Astaire, to naprawdę będzie mieć związek z Molierem - zaczyna Seweryn. I dalej w tym duchu, choć już bez "musicalowego" tła, toczy się historia czterdziestoletniego mieszczanina, Arnolfa, który szykując się do ożenku z dziewczęciem znacznie młodszym od niego, zaczyna przeżywać katusze, gdy ta wpada w oko pewnemu młodzieńcowi.

Seweryn improwizuje, czyni zabawne dygresje, przeczytanie fragmentów tekstu powierza widzom. Jest lekko, dowcipnie, finezyjnie. To solowy występ aktorski na naprawdę najwyższym poziomie.

Opracowanie i wybór tekstów Moliera:
Andrzej Seweryn

Opracowanie muzyczne i wybór utworów muzycznych:
Paweł Sztompke

Reżyseria światła:
Marek Jeżewski


12.02.2017 - godz. 17.00 i 19.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Koncert Wiedeński

Zapraszamy Państwa na Koncert Wiedeński, który odbędzie się już 12 lutego o godzinie 17:00 i 19.30 w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Podczas gali usłyszą Państwo obdarzonych wspaniałymi głosami, fantastycznych solistów operowych. Towarzyszyć im będą wybitni, polscy kameraliści młodego pokolenia, występujący na co dzień z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w Polsce i Europie. Tej gali nie można przegapić, na scenie pojawią się laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, wirtuozi skrzypiec, fortepianu, wspaniali soliści polskiej estrady. Zabrzmią największe przeboje króla walca - Johanna Straussa, nie zabraknie także popisowych arii z najsłynniejszych operetek Zemsta nietoperza, Baron cygański, Wesoła Wdówka, Księżniczka Czardasza oraz Kraina Uśmiechu. Publiczność usłyszy m.in.: Walc Nad Pięknym Modrym Dunajem, Arię Barinkaya Wielka sława to żart, Duet wszech czasów Usta milczą dusza śpiewa czy polkę Tritsch- Tratsch. Koncert programowo nawiązywał będzie do tradycyjnych gali i noworocznych koncertów, odbywających się w Wiedniu.

Zapraszamy serdecznie!

Rezerwacje dla grup: 504 091 909
bilety online: www.palac.art.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl
oraz w sieciach: Empik, Media Markt, Media Expert, Saturn


10.02.2017 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
ORGANEK - koncert

Pałac Kultury Zagłębia będzie jednym z przystanków najnowszej trasy koncertowej zespołu ORGANEK! W dniu 10 lutego o godzinie 19.00 formacja zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty Czarna Madonna w Sali Teatralnej PKZ.

Formacja ORGANEK powstała w roku 2013 z inicjatywy jej lidera, Tomasza Organka, początkowo jako Power Trio. Rok pożniej do Adama Staszewskiego (bas) oraz Roberta Markiewicza (perkusja) dołączył klawiszowiec, Tomasz Lewandowski. Jeszcze tego samego roku grupa wydała swój debiutancki album pt."Głupi", który przebojem wtargnął na rynek muzyczny w Polsce zapewniając zespołowi czołówki list przebojów rozgłośni radiowych oraz liczne nagrody i wyróżnienia (m.in. Mateusz Trójki 2014, Szczota Offensywy 2014, Nagroda im.Grzegorza Ciechowskiego 2014, nominacja do nagrody Fryderyk 2015). W latach 2014 - 2016 kwartet dał ponad dwieście koncertów w Polsce i zagranicą, czym zbudował sobie świadomą i wymagającą publiczność, dzięki ktorej album pt. "Głupi" uzyskał status Platynowej Płyty. W roku 2016, lider formacji, Tomasz Organek, został zaproszony do pełnienia funkcji dyrektora muzycznego Orkiestry Męskiego Grania 2016.

Obecnie zespół podczas koncertów na żywo prezentuje materiał z drugiego albumu pt. "Czarna Madonna". Nowy krążek to z jednej strony kontynuacja platynowego debiutu pt."Głupi", a z drugiej niezaprzeczalny krok w przód. ORGANEK po raz kolejny cytuje gatunki, konwencje i klisze, które zbudowały muzykę XX w ale też i całą zachodnią popkulturę, z której ona wyrasta. Tym razem jednak wszystko brzmi nowocześniej dzięki bardziej złożonej produkcji oraz współcześniejszym odniesieniom do tak odległych od siebie stylistyk jak punk, czy country. W warstwie tekstowej ORGANEK zdaje się dotykać najgłębszych pokładów swojej wrażliwości, czego dowodem jest chociażby utwór tytułowy nowego albumu formacji.

Mroczny, nieskrępowany, ekspresyjny charakter koncertów przyciąga liczną publiczność. Po "Głupim", album "Czarna Madonna" to zaproszenie do następnych spotkań.


10.02.2017- godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
TEATRALNE PIĄTKI dla dzieci
"Figlarze" - Fabryka Kultury


Na spektakle obowiązują bezpłatne bilety, które można będzie odebrać w dniu imprezy od godz. 17:00 (punkt ksero Biblioteki Głównej, ul. T. Kościuszki 25).

Liczba wejściówek ograniczona! Nie prowadzimy wcześniejszych rezerwacji. Wejście na salę audiowizualną od godz. 17:45 wyłącznie z biletami.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.

WSTĘP WOLNY


09.02.2017 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA Kameralna im. Michała Spisaka
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Kameralne Czwartki - Kwintet Instrumentów Dętych Drewnianych

Rusza nowy cykl koncertów w Pałacu Kultury Zagłębia! Kameralne Czwartki - jak sama nazwa wskazuje będą cyklem koncertów w Sali Kameralnej PKZ, prezentujących co drugi czwartek utwory z oper i operetek, muzykę klasyczną oraz jazz. Jako pierwszy na małej scenie zaprezentuje się Kwintet Instrumentów Dętych Drewnianych Akademii Muzycznej w Katowicach. W programie koncertu, który odbędzie się 19 stycznia o godzinie 17:00, znajdzie się m.in. Suita dawnych tańców węgierskich.

Kwintet dęty drewniany w składzie: Zuzanna Niedźwiecka - flet, Mateusz Tokarz - obój, Bartłomiej Dobrowolski - klarnet, Joanna Liszka - fagot i Monika Całus - waltornia, powstał 3 lata temu. Członkowie zespołu są studentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Kwintet prowadzony jest przez prof. zw. dr hab. Wiesława Grochowskiego.

Jest to młody, rozwijający się zespół, z wieloma perspektywami na przyszłość. Kwintet wystąpił m.in. podczas Festiwalu u Dominikanów, Chorzowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Organy Plus 2016 oraz festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie na Szlaku Architektury Drewnianej. Zespół zdobył wyróżnienie w I Lubuskim Konkursie Dętych Zespołów Kameralnych w Zielonej Górze w czerwcu 2016r.

Program:
P. Muller - Kwintet c-moll nr 2
F. Farkas - Suita dawnych tańców węgierskich
P. Hindemith - Kleine Kammermusik
M. Małecki - Suita na kwintet dęty, cz. II i IV


09.02.2017 - godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
Katowskie Tajemnice-opowiada Daniel Dawidowicz

WSTĘP WOLNY


07.02.2017 - godz. 17.00

Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZAKlub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

WSTĘP WOLNY

-
Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej zaprasza
na spotkanie z Zygmuntem Miernikiem

Zygmunt Miernik - zasłużony działacz Solidarności, dwukrotnie internowany podczas stanu wojennego. Skazany na 10 miesięcy więzienia za protest "tortowy".

Jeden z nielicznych, który zaprotestował przeciwko farsie jaką był proces gen. Cz. Kiszczaka.

Swoim czynem zapoczątkował dyskusję o patologiach i problemach wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Cz. Kiszczak za zbrodniczy stan wojenny - 2 lata w zawieszeniu !

Z. Miernik za zniewagę sądu (protest "tortowy) - 10 m-cy bezwzględnego więzienia !

Przyjdź i posłuchaj Zygmunta Miernika - opowie o proteście tortowym, o pobycie w więzieniu, o miasteczku namiotowym przed Sądem Najwyższym i o walce jaką dalej toczy o praworządne Państwo Polskie.

Zapraszamy na spotkanie 23 stycznia br. (poniedziałek) o godz. 17:00
do klubu Villa Moda w Dąbrowie Górniczej ul. Kościuszki 4b - ok. 60 m przed dworcem PKP


06.02.2017 - godz. 17:30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Klub "AGORA"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
SALON KULTURY - KAWA Z GWIAZDĄ - Krzysztof Tyniec

Czarował i nadal czaruje swoim głosem i grą aktorską - Krzysztof Tyniec. Starsze pokolenia znają go z występów w Kabarecie Olgi Lipińskiej oraz wielu ról na szklanym ekranie. Nieco młodsi kojarzą go z programów dla dzieci pokroju Tik-Taka i Telewizyjnego Teatrzyku Piosenki dla Dzieci Fasola. Swoim entuzjazmem i piosenką wprowadzał radosną atmosferę w milionach polskich domów. Atmosfera ta zapanuje również w Pałacu Kultury Zagłębia, gdzie 6 lutego o godzinie 17:30 spotka się z dąbrowską publicznością podczas Kawy z Gwiazdą.

Krzysztof Tyniec to artysta nietuzinkowy. Jako aktor zagrał w wielu serialach m.in. Bożej Podszewce, Daleko od noszy czy Tygrysach Europy. Oprócz swojego talentu muzycznego, któremu dał pokaz na dwóch albumach: Ulotne Piosenki i Dopokąd, zasłynął użyczając głosu w serialach i filmach dla dzieci. Dzięki niemu cała Polska w latach 90. śpiewała utwór Hakuna Matata z Króla Lwa, a postacie Goofiego, Królika Bugsa i Dżina z serialu animowanego Aladyn mogły rozbawiać nas do łez, podczas wieczorynek i niedzielnego południa z Disneyem.

Jego wielobarwna postać z pewnością nada Kawie z Gwiazdą niepowtarzalnego smaku.


03.02.2017- godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
TEATRALNE PIĄTKI dla dzieci
"Kosmiczna podróż" - Teatr Czarnego Tła


Na spektakle obowiązują bezpłatne bilety, które można będzie odebrać w dniu imprezy od godz. 17:00 (punkt ksero Biblioteki Głównej, ul. T. Kościuszki 25).

Liczba wejściówek ograniczona! Nie prowadzimy wcześniejszych rezerwacji. Wejście na salę audiowizualną od godz. 17:45 wyłącznie z biletami.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.

WSTĘP WOLNY


03.02.2017- godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Spotkanie autorskie z Jerzym Hacem

Galeria Sztuki PKZ zaprasza na spotkanie autorskie z Jerzym Hacem - dąbrowskim podróżnikiem, fotografem, poetą i autorem wystawy Kapliczki i krzyże przydrożne Istebna - Jaworzynka - Koniaków, która obecnie można podziwiać w pałacowej galerii. Spotkanie odbędzie się 3 lutego o godzinie 17:00. Muzyczną oprawę zagwarantuje zespół Gminnego Ośrodka Kultury Promocji i Informacji Turystycznej w Istebnej o nazwie Grupa Sipłaczka. Podczas spotkania zainagurowany zostanie również specjalny konkurs fotograficzny, skierowany do mieszkańców Dąbrowy, mający na celu ukazanie piękna kapliczek i krzyży przydrożnych z terenu miasta oraz przypomnienie o ich roli w historii i kulturze Zagłębia.

Jerzy Hac urodzony 23 lipca 1942 r. w Będzinie. Ukończył studia z zakresu organizacji i zarządzania na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Były wykładowca akademicki. Praktyk i ekspert w dziedzinie zarządzania i ekonomiki przedsiębiorstw. Opublikował tomiki poezji: Moje obrazy w wierszach (2007), Spotkania w przestrzeni - Wiersze i sentencje (2008) oraz wiele innych. W latach 2005 - 2009 wędrował po ziemi lubelskiej w poszukiwaniu kapliczek, krzyży przydrożnych i ich twórców. Wydał pierwszy w historii tej ziemi album Piękno krzyży i kapliczek przydrożnych Nałęczowa i okolic (2009). Od dawna upodobał sobie też wędrówkę po Beskidach. Beskidzka Trójwieś, w której granice wchodzą Istebna, Jaworzynka i Koniaków, stały się natchnieniem dla Jerzego Haca, który z aparatem w ręku przemierzył ją wzdłuż i wszerz. Urokliwe miejsca uchwycone w jego obiektywie popularyzują Beskid Śląski i ponadczasową kulturę górali.

WSTĘP WOLNY


27.01.2017- godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
TEATRALNE PIĄTKI dla dzieci
"Milutka w malachitowym borze" - Teatr TAK


Na spektakle obowiązują bezpłatne bilety, które można będzie odebrać w dniu imprezy od godz. 17:00 (punkt ksero Biblioteki Głównej, ul. T. Kościuszki 25).

Liczba wejściówek ograniczona! Nie prowadzimy wcześniejszych rezerwacji. Wejście na salę audiowizualną od godz. 17:45 wyłącznie z biletami.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.

WSTĘP WOLNY


16-27.01.2017

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne
Multimedialne Laboratorium Kosmosu
Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki Im. St. R. Brzostkiewicza
w ZS Nr 1 w Dąbrowie Górniczej

ul. Konopnickiej 56
DĄBROWA GÓRNICZA-
Zimowe Ferie z Astronomią 2017 "Akcja Zima w Mieście"
w dniach 16.01 do 27.01.2017r.

Zajęcia prowadzi Dariusz W. Nelle - specjalista ds. astronomii

Program popularnonaukowy jest skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej pozostającej w okresie ferii zimowych w mieście.

Obserwatorium czynne jest od poniedziałku do piątku
w godz. od 9.00 do 17.00

Teleskopowe pokazy Słońca uzależnione są od dobrych warunków atmosferycznych i bezchmurnego nieba.

Pierwszy tydzień ferii i zajęć:

16.01.2017r. poniedziałek
9:30 Kosmos -Tajemnice Wszechświata :Podróże w czasie film dokumentalny.
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca zwiedzanie obserwatorium.
13.30 Astronarium: Radioastronomia film dokumentalny.
14:00 Niebo nad Dąbrową prezentacja.
14:30 Międzynarodowa stacja kosmiczna ISS prezentacja.

17.01.2017r. wtorek
9:30 Teleskopowe pokazy Słońca zwiedzanie obserwatorium.
12:00 Kosmos-Tajemnice Wszechświata: Tajemnice czarnych dziur film dokumentalny.
13.30 Astronarium: Meteoryty film dokumentalny.
14:00 Bliżej nieba prezentacja dla maluchów.
14:30 Kierunek Saturn prezentacja.

18.01.2017r. środa
9:30 Kosmos-Tajemnice Wszechświata: Poza ciemnością film dokumentalny.
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca zwiedzanie obserwatorium.
13.30 Astronarium: Astronomia amatorska film dokumentalny.
14:00 W poszukiwaniu Planety-51 prezentacja dla dzieci.
14:30 Największe instrumenty astronomiczne na przestrzeni dziejów prezentacja.

19.01.2017r. czwartek
9:30 Kosmos- Tajemnice Wszechświata: Stwórca wszechświata film dokumentalny.
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca zwiedzanie obserwatorium.
13.30 Astronarium: Europejskie Obserwatorium Południowe film dokumentalny.
14:00 Luneta Galileusza-narzędzie rewolucji w XVII w.
14:30 ABC astrofotografii - astrofotografia statywowa.

20.01.2017r. piątek
9:30 Kosmos- Tajemnice Wszechświata: Wielki Wybuch film dokumentalny.
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca zwiedzanie obserwatorium.
13.30 Astronarium: Obserwatorium Alma film dokumentalny.
14:00 Niebo nad Dąbrową aktualny wygląd nieba.
14:30 Kierunek Księżyc prezentacja.


Drugi tydzień ferii i zajęć:

23.01.2017r. poniedziałek
9:30 Kosmos -Tajemnice Wszechświata: Czarne dziury film dokumentalny.
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca zwiedzanie obserwatorium.
13.30 Astronarium: Komety film dokumentalny.
14:00 Narodziny i rozwój Układu Słonecznego prezentacje dla dzieci.
14:30 Kosmiczny Teleskop Jamsa Webba.

24.01.2017r. wtorek
9:30 Kosmos-Tajemnice Wszechświata: Galaktyki film dokumentalny.
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca zwiedzanie obserwatorium.
13.30 Astronarium: Gwiazda Betlejemska film dokumentalny.
14:00 Niebo nad Dąbrową aktualny wygląd nieba.
14:30 Stacja Planetarna na Marsie.

25.01.2017r. środa
9:30 Kosmos-Tajemnice Wszechświata: Gwiazdy film dokumentalny.
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca zwiedzanie obserwatorium.
13.30 Astronarium: Czas film dokumentalny.
14:00 Bliżej nieba prezentacja dla dzieci.
14:30 Kierunek Księżyc prezentacja.

26.01.2017r. czwartek
9:30 Kosmos-Tajemnice Wszechświata: Supernowe film dokumentalny.
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca zwiedzanie obserwatorium.
13.30 Astronarium: Planety Pozasłoneczne film dokumentalny.
14:00 Niebo nad Dąbrową aktualny wyglądu nocnego nieba.
14:30 Mój Pierwszy Teleskop prezentacja.

27.01.2017r. piątek
9:30 Kosmos-Tajemnice Wszechświata: Planety film dokumentalny.
12:00 Teleskopowe pokazy Słońca zwiedzanie obserwatorium.
13.30 Astronarium: Planetaria film dokumentalny.
14:00 Bliżej nieba prezentacja dla dzieci.
14:30 Układ Słoneczny prezentacja.

Zajęcia są bezpłatne zapraszamy.


26.01.2017 - godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Wyprawy na krańce ziemi. Hercog Mountain Challenge

Start w jednych z najcięższych i najbardziej wymagających biegach górskich świata: 343 kilometry, 23.353 metrów przewyższenia w 5 miesięcy. To plan startowy czołowego biegacza ultra w Polsce - Piotra Hercoga. Podczas swojej prelekcji opowie nam nie tylko o wyrzeczeniach, przygotowaniach i emocjach związanych ze startem, lecz zabierze nas w tak odległe miejsca jak Syberia, Kirgistan (Lenin Race - najbardziej ekstremalny bieg górski świata) czy na najwyższy szczyt Kaukazu.

www.piotrhercog.pl

IMPREZA BILETOWANA


23.01.2017 - godz. 16.30

Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZAKlub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

WSTĘP WOLNY

-
Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej zaprasza
na spotkanie z Wojciechem Sumlińskim
psychologiem, publicystą i dziennikarzem siedczym

Uczestnicy spotkania będą mogli zdobyć autogaf autora wraz z jego premierowymi książkami.

OFICER
CZEGO LUDZIE ŻAŁUJĄ PRZED ŚMIERCIĄ

Jest to wstrząsająca prawda o służbach specjalnych i bezwzględnym świecie kontn/vywladu. Napisany przez życie thriller opowiada o odwadze, jakiej potrzeba, by
W paranoicznym świecie służb specjalnych stawić czoło własnym winom i Iękom. To zarazem dramatyczna historia oficerów polskiego kontnmywiadu, którzy musieli poznać
czym jest śmierć, by na końcu drogi zrozumieć, jak żyć.


Niebezpieczne związki ANDRZEJA LEPPERA - kto naprawdę go zabił?

Jak rolnik spod Dariowa dotarł na szczyty władzy? Kim był i jak naprawdę zginął Andrzej Lepper? Książka ukazuje żródła jego unikalnej wiedzy oraz nieznane fakty ujawniające prawdę o niewytiumaczalnych "samobójstwach" i nigdy niewyjaśnionych zabójstwach. Sumiiński odsłania niebezpieczne związki Leppera ze światem polskich, rosyjskich i ukraińskich służb specjalnych. To historia odsianiająca grę wywiadów i kontn/Wywiadów oraz najważniejszych spraw dia bezpieczeństwa państwa.

Zapraszamy na spotkanie 23 stycznia br. (poniedziałek) o godz. 17:00
do klubu Villa Moda w Dąbrowie Górniczej
ul. Kościuszki 4b - ok. 60 m przed dworcem PKP


20.01.2017- godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

WSTĘP WOLNY

.
TEATRALNE PIĄTKI dla dzieci
"Bajka o kolorach" - Fabryka Kultury


Na spektakle obowiązują bezpłatne bilety, które można będzie odebrać w dniu imprezy od godz. 17:00 (punkt ksero Biblioteki Głównej, ul. T. Kościuszki 25).

Liczba wejściówek ograniczona! Nie prowadzimy wcześniejszych rezerwacji. Wejście na salę audiowizualną od godz. 17:45 wyłącznie z biletami.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.


15.01.2017 - goddz. 11.00-20.00

DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
25. Finał WOŚP.
FINAŁ MIEJSKI w Dąbrowie Górniczej (PKZ)

XXV Finał WOŚP. W tym roku gramy dla dzieci i seniorów. Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom

- 25 lat grania Orkiestry to poważna część historii Polski. Przez ten okres pomogliśmy praktycznie każdemu szpitalowi w naszym kraju. To, że Orkiestra działa i to z tak dużą skutecznością, to oczywiście zasługa wszystkich darczyńców, to efekt każdego grosza wrzuconego do puszki. Nie boję się użyć stwierdzenia, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wspólne dobro wszystkich Polaków także tych mieszkających za granicą, bo przecież wiele sztabów gra także na obczyźnie - mówi Jerzy Owsiak prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Pediatria już po raz kolejny będzie tematem Finału. Do tej pory na rzecz pediatrii ogólnej graliśmy w czasie 11, 12 i 24. Finału.

Do akcji jak co roku włącza się także nasze miasto. 310 wolontariuszy będzie można spotkać na terenie całego miasta. Atrakcje zaplanowano w i przez Pałacem Kultury Zagłębia (Plac Wolności 1), ciekawie zapowiada się wydarzenie w Strzemieszycach organizowane na stadionie K.S. "Unia - Strzemieszyce"

Program Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Dąbrowie Górniczej
Pałac Kultury Zagłębia (Plac Wolności 1)

* godz. 11.00; 14.00; 17.00 - projekcja filmu dla dzieci "PTYŚ I BILL" - Kino Studyjne KADR (wstęp wolny - ilość miejsc ograniczona)
* godz. 11.00-15.00 gry planszowe prowadzone przez uczniów z Gimnazjum nr 1
* godz. 12.00-20.00 - Sklepik pod Aniołem
* godz. 14.30 Występ Miejskiej Orkiestry Dętej (przed PKZ)
* godz. 15.00; 16.00; 17.00 - pokaz ratownictwa medycznego prowadzony przez ZHP
* godz. 15.00-20.00 pomiary cukru, porady w zakresie cukrzycy - Wojewódzkie Stowarzyszenie Diabetyków
* godz. 15.00-20.00 loteria fantowa prowadzona przez Forum Równych Szans i Praw Kobiet Dąbrowa Górnicza
* godz. 15.00-19.00 - warsztaty plastyczne, ceramiczne, gry, zabawy itp. - hol PKZ
* godz. 19.30 Występ Miejskiej Orkiestry Dętej (przed PKZ)
* godz.20.00 - ŚWIATEŁKO DO NIEBA - Plac Wolności przed PKZ

Scena w Strzemieszycach - Stadion K.S. "Unia -Strzemieszyce"

* godz.15.00 śpiewa Wiesław Porębski ze Strzemieszyc
* godz.16.00 konkurs z nagrodami
* godz.17.00 występ Oli Pozorskiej i Łukasza Barucha
* godz.18.00 koncert życzeń
* godz.18.30 występ dzieci ze szkoły specjalnej
* godz.19.00 licytacja na rzecz WOŚP
* godz.19.30 Konkurs z nagrodami
* godz.20.00 światełko do nieba
* godz.20.20 występ zespołu After Midn
* godz.20.30 losowanie nagrody głównej

i dodatkowo:

Harmonogram:

* 10:30 - zbiórka na przygotowanie morsowiska,
* 11:00 - rozgrzewka i morsowanie w karnawałowych strojach :D

Po morsowaniu zapraszamy na grill/ognisko, zabierzcie własny prowiant!

Czekać na Was będzie szereg atrakcji:

- oczywiście MORRRRSOWANIE!
- wolontariusze WOŚP!
- PODLODOWE morsowanie - tylko dla doświadczonych morsów, obowiązują wcześniejsze zapisy!
- morsowe TERMOZDJĘCIA :D
- WÓZ STRAŻACKI z niespodzianką ;)
- GRILL, gdzie po kąpieli się ogrzejemy i coś zjemy (zabierz własny prowiant!)
- ciepły poczęstunek!

Wspierają nas:
Speleoklub Dąbrowa Górnicza ; Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej ; Uwolnieni od bólu ; Inicjatywa Dąbrowska ; Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza ;

UWAGA: Uczestnicząc we wszystkich spotkaniach organizowanych przez Pogoria Morsuje robisz to wyłącznie na własne ryzyko i odpowiedzialność oraz jesteś świadom ryzyka związanego z zimową kąpielą w jeziorze i wystawianiem swojego organizmu na ekstremalne warunki pogodowe, termiczne i środowiskowe.


12.01.2017 - godz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

.
Tajemnice "nagiej małpy" - dr Antonina Szybowska

Tajemnice "nagiej małpy": kulturowa symbolika włosów a ewolucja biologiczna
dr Antonina Szybowska

Jedną z cech wyróżniających nasz gatunek jest wyjątkowe owłosienie, a raczej, poza niektórymi tylko obszarami ciała, jego ewidentny brak. Nie bez racji zostaliśmy nazwani "nagimi małpami". Włosy mówią o religii, symbolizują status społeczny, podkreślają atrakcyjność płciową. Jeśli chcesz przekonać się, jak nauka wyjaśnia stereotyp brodatego wikinga czy niemądrej blondynki, zapraszamy na spotkanie!

W tym roku będziemy kontynuować dla Państwa comiesięczne spotkania z cyklu "Tajemnice Świata". Udało nam się nawiązać współpracę z Polskim Towarzystwem Historycznym, dlatego też raz na kwartał będzie można posłuchać prelekcji gościa specjalnego. Znane osobistości ze świata nauki opowiedzą o prowadzonych przez siebie badaniach i swoich pasjach. Kim będą specjalni prelegenci, niech zostanie naszą. tajemnicą.


11.01.2017 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

DARMOWE ZAPROSZENIA

-
Koncert Urodzinowy Pałacu Kultury Zagłębia
oraz uroczyste wykonanie poloneza przez maturzystów

11 stycznia 2017 roku Pałac Kultury Zagłębia świętować będzie swoje 59. urodziny.

Koncert Akademickiej Orkiestry Dętej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Przy akompaniamencie muzyków zaśpiewa Magdalena Krzywda-Krzysteczko, a całą orkiestrą dyrygować będzie Grzegorz Mielimąka.

W programie koncertu znajdą się utwory:

1. Jacob de HAAN - Oregon
2. Elmer BERNSTEIN - The Magnificent Seven
3. Herman HUPFELD - As Time Go By
4. Richard RODGERS - Blue Moon
5. Jacob de HAAN - Variations in blue
6. Nicola PIOVANI /arr. Klaudiusz Jania/ - Życie jest piękne
7. arr. Johan de MEJ - Moment for Morricone
8. Harold ARLEN - Somewhere over the rainbow
9. George GERSHWIN - 'S Wonderful
10. arr. Naohiro IWAI - Glen Miller Medley
11. Andreas L. SCHULTE - Rythm Forever

Darmowe bilety na koncert będzie można odebrać tuż po Nowym Roku w Kasie PKZ.


O godzinie 18.30, na Placu Wolności - przed Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, odbędzie się uroczyste wykonanie poloneza w plenerze. Dwustu tegorocznych maturzystów połączy się w pary, świętując zbliżającą się maturę oraz 59. urodziny pałacu. Uczniowie szkół średnich ćwiczą układ pod czujnym okiem Zofii Czechlewskiej.


08.01.2017 godz. 12.00-13.30

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Plac Wojciecha Kilara 1
KATOWICEwww.nospr.org.pl

.
Poranek noworoczny NOSPR online!

Aby tradycji stało się zadość już w najbliższą niedzielę, 8 stycznia, NOSPR zaprasza na Poranek noworoczny, podczas którego będzie można wysłuchać znanych i lubianych utworów znakomitych twórców wiedeńskich, w tym roku Franza Lehára i Imre Kálmána. Za pulpitem dyrygenckim stanie José Maria Florencio, z Orkiestrą wystąpią sopranistka Karina Skrzeszewska, tenor Adam Sobierajski i baryton Stanisław Kuflyuk.

Dla wszystkich, którym nie udało się kupić biletów na koncerty mamy dobrą wiadomość - poranek transmitowany będzie online na kanale NOSPR na YouTube. To pierwsza transmisja koncertu NOSPR w sieci i wiele wskazuje na to, że nie ostatnia. Streaming dostępny będzie także na stronie internetowej www.nospr.org.pl oraz na stronie Dwójka - Program 2 Polskiego Radia. Początek o 12:00!

Serdecznie zapraszamy!


08.01.2017 godz. 9.45-10.45

Kościół pw. św. Rafała Kalinowskiego
ul. Kosmonautów 9
DĄBROWA GÓRNICZA - Gołonóg20030502 DG - Gołonóg. Kościół pw. Św. Rafała kalinowskiego na Osiedlu Kasprzaka. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

.
ZAPRASZAMY NA KONCERT DO KALINOWSKIEGO

wystąpią:
Pedagodzy i Studenci Akademii Muzycznych w Polsce
Laureaci Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars Et Gloria 2017

koncert poprowadzi
ks. Paweł Sobierajski - tenor, konferansjer

w programie usłyszymy:
najpiękniejsze kolędy i utwory sakralne
modlitewne arie oratoryjne i operowe
oraz pieśni różnych kompozytorów ze światowego repertuaru

WSTĘP WOLNY


06.01.2017 godz. 16.45

Sanktuarium NMP Anielskiej
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

.
KONCERT ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNY
WIECZÓR KOLĘD I PASTORAŁEK


Stowarzyszenie Miejska Orkiestra Dęta zaprezentuje się w koncercie świąteczno-noworocznym w piątek 6 stycznia 2017 roku. Początek o godz. 16.45 w sanktuarium NMP Anielskiej. Będzie to popołudnie z kolędami i pastorałkami. Orkiestrę poprowadzi Ireneusz Duster. Z towarzyszeniem orkiestry zaśpiewają Iwona Zięba, Karolina Żelichowska, Grzegorz Dowgiałło oraz Łukasz Baruch. Podczas koncertu nie zabraknie również gospodarza, a więc ks. Andrzeja Stasiaka.

WSTĘP WOLNY


31.12.2016 - godz. 23.00-1.00

Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
SYLWESTER PLENEROWY

Dąbrowianie, już dziś zapraszamy na Sylwestra. 31 grudnia Pałac Kultury Zagłębia ożyje światłem. Takiego laser show w Dąbrowie jeszcze nie było (2 godziny doskonałej zabawy w rytmie energetycznej muzyki). Nowy Rok powitamy kolorowo i odlotowo. Przed nami SYLWESTER dla aktywnych!

Dąbrowski Sylwester rozpocznie się o godz. 23.00 i potrwa do godz. 1.00.
O północy mieszkańcy Zagłębia zobaczą
specjalnie przygotowany mapping.

W sylwestrową noc, na wszystkich którzy zdecydują się powitać Nowy Rok na Placu Wolności, czekać będzie
DJ z energetyczną muzyką na powitanie roku, a także wyjątkowy Laser Show, jakiego Dąbrowa Górnicza jeszcze nie widziała.

Za jego przygotowanie odpowiada firma Mediam Event z Krakowa, która ma ogromne doświadczenie w tego typu pokazach i gwarantuje, że każdy kto znajdzie się w tej nocy w centrum Dąbrowy Górniczej nie będzie żałował, że wyszedł z domu.

aktualizacja: niedziela, 30 kwiecień 2017.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.